illMJüElt Ciunnl. Buitenland Binnenland $ll(jir!i twee en dertigste laargang. -Zet hoogverraadproces te nc MOSKOU. VOOR ST. NI CO LAAS IN VERPAKKING VANAF 10 STUKS het hooge water. De toestand bij Lobith ten goede gekeerd? U 980 1 w Honderd»*: 27 Xóvember. Boitenlandsche diplomaten aan wezig. Tot het tegen de z.g. industriepartij proces fc aan eenige buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers in Rusland, o.w. een waarnemer van de Fransche ambassade, toe gang verleend. In verband met het proces was in een offi- cieele publicatie aan het adres van eenig: Europeesche staten, o.w. Frankrijk, Enge land. Polen en Roemenië, de beschuldiging gericht, een militaire interventie tegen Rus land te hebben voorbereid. Een verklaring van prof. Ramsin. Het officieele Tass-agentschap meldt: Na de reeds gemelde voorlezing van de aan klacht is het Russische hooggerechtshof be kennen met het verhoor 'an de beklaagden in het hoogverraad-proces tegen de industrie partij. Een der voornaamste beschuldigden, prof. Ramsin, begon zijn verklaring met de volgen de woorden: „Ik wil mijzelf niet verdedigen, daar mijn schadelijk en verraderlijk optreden duidelijk is. Ik hoop slechts dat door dit pro ces de nutteloosheid der contra-revolution- naire propaganda aan den dag treedt en dat de tegenwerking van een zeker deel van het technische personeel en de ingenieurs op houdt". Vervolgens legde prof. Ransin over de door ingenieur Paltsjineki opgerichte ingc- rieurspartij een verklaring af en hij schilder de de werkzaamheid van het te Parijs opge richte „handels- en industrie-comité" een organisatie van Russische Witgardisten dat n 1928 met enkele leden der Fransche legeering besprekingen heeft gevoerd om mi litaire interventie in Rusland te verkrijgen. Toentertijd ui in 1928, ging de gedachte van interventie in Rusland, volgens de verkla ring van Ramsin, meer van Fransche en En- gclsche regeeringkringen uit, dan van het handels- en industrie-comité. Terwijl een aantal leden van de industrie- partij waaronder Fedotow en Sitnin op reis waren, werd het bericht ontvangen, dat het hondels- en industrie-comité te Parijs onder handelingen had geopend met Poincaré en Btiond, die geholpen hebben de interventie te organiseeren. In hetzelfde jaar 1928 overtuigden wij, d.w.2 Laritsjen en ik, ons er van, dat het waagstuk van interventie in Frankrijk en Engeland ernstig gemeend was. In Parijs heeft daarop een conferentie plaats gehad, waaraan behalve ik en La ritsjen ook de leden van het handels- en in dustrie-comité deelnamen. Laritsjen en ik brachten rapport uit over den toestand in de Sovjet-Unie, over de werkzaamheden van de Russische olie-industrie. De leden van het handels- en industriecomité legden er den nadruk op, dat wilde de interventie slagen, het roodzakelijk was deze in Rusland gron dig voor te bereiden. De voorbereiding buiten Rusland had, volgens de leden van het comi- een succesrijk verloop. DF WATERSNOOD IN RELGIE. Onderbroken spoorwegverkeer De Antwerpsche correspondent van het Hb'd. schrijft: lade Antwerpsche omgeving is het spoor wegverkeer onderbroken tusschen Antwerpen- West (St. Anneken) en Zwijndrecht eener zijds, en tusschen Antwerpen-Zuid en Hobo ken anderszijds Verder is het spoorwegver keer onderbroken tusschen Dendermonde en Hamme, en tusschen Grembergen en Zele. In de Borinagemijnstreek is het verkeer geschorst tusschen Quaregnon en Jemap- pes Buiten gebruik zijn de stations van Ant werpen-West, Hoboken, Grembergen, Moer zeke en Hamme. Hulp aan de geteislcrden. De Belgische Persbond en het Roode Kruis van België doen een beroep op de vrijgevig heid van heel de bevolking. Maatregelen worden getroffen om een openbare inschrij ving te openen. Het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn beijvert zich om de kinderen der slachtoffers te helpen. Cok het „Vlaamsche Kruis" richt een op roep tot de bevolking om het te steunen in zijn pogingen om den nood der slachtoffers te lenigen .Het „Vlaamsche Kruis" is een instelling die in hoofdzaak de gezondmaking van het vlaamsche volk betracht en bij gelegenheid van groote betoogingen of rampen verple- gingshulp biedt. Onder leiding van dr. Lau- res en dr. Goovaerts, brachten haar afge vaardigden reeds bezoeken aan Grembergen en de Antwerpschen linker-oever, om hulp diensten in te ricjjten. Ten stadhuize van Dendermonde heeft woensdag-namiddag een tweede vergadering plaats gehad van al de betrokken autoritei- ten onder voorzitterschap van mr. Weyler, ïouverneur van Oost-Vlaanderen, om de noo- t'ge schikkingen te treffen, ten einde de hulp- ^erleening doelmatig in te richten. Op St Anneken en te Hoboken werd de hulpverlee- "'ng krachtdadig ter hand genomen. Iv HET PROCES TEGEN DE INDUSTRIEELEN IN RUSLAND. X1 Verklaringen van de verdachten o-aar uit Moskou gemeld wordt heeft in "et proces tegen de industrieelen de beklaag de Ramsin verder nog verklaard: De Fran se Overste van den Generalen Staf Juon- ville heeft hem verzocht mededeelingen te «oen over de bewapening van het Roode Le ger. De overste had erop gezinspeeld, dat de ransche regeering met de hulp van Polen een militair offensief tegen Rusland beoogt De Russische industrieel Denissow ver- aarde: Polen wil aan den strijd tegen het sjewistne deelnemen onder bepaalde voor aarden. Het aantal troepen voor den strijd _gen de Sovjet-Unie zou minstens een half rli°en bedragen. De beklaagde Larkschew bevestigde de Zonnekoning SIGAREN verklaringen van Ramsin en zeide nog, dat de samenzweerders gehoopt hadden nieuwe geldmiddelen uit Frankrijk en Engeland te krijgen. Parijs zou zich bijzonder geïnteres seerd hebben voor de positie van het Roode Leger en geëischt hebben al het mogelijke te doen om de Russische oorlogsindustrie te saboteeren. Een politiek blok tegen de sovjet unie. In het verdere verloop van het verhoor erklaarde Larischow, dat de industrie-partij een politiek blok wilde vormen voor den strijd tegen de Sovjet-Unie. Tot dit politieke blok moesten Engeland, Frankrijk, Roeme nië, Polen, Tsjecho-Slowakije en België be- hooren. Larischew heeft in Moskou met twee agenten van den Franschen generalen staf, de hoor- en K. en R.-betrekkingen onderhou den. Hij heeft R. een rapport over den stand van het Russische militaire vliegwezen over handigd. Verder heeft hij betrekkingen on derhouden met overste Lawrence, die hem verklaard heeft, dat de Engelsche militaire kringen bereid waren wapens te leveren voor den strijd tegen 't bolsjewisme. Frank rijk gevoelde veel interesse voor de afschei ding van de Oekraine en Georgie van Sov jet-Rusland. Over den rol van Duitschland was hem niets bekend. Verder verklaarde hij, dat een der Fransche geheime agenten me degedeeld had, dat in 1931 een veldtocht te gen Moskou zou worden doorgevoerd. Dé betrekkingen der industrie-partij met de En gelsche conservatieven werden onderhouden door Pedotow. Daar de beklaagden in alle opzichten be kend hebben, rekent men er op, dat het pro ces geen drie weken duren zal en dat het vonnis op zijn laatst op 6 of 7 December ge- veld zal worden. SVERDRUP. t Uit Oslo wordt aan de N. R. Ct. het over lijdensbericht gemeld van kapitein Otto Sverdrup, de laatste van de trits Noren, die- hun land immers het land der Vikingen in de laatste veertig jaar opnieuw wereld beroemd hebben gemaakt als bakermat van stoute zeevaarders en ontdekkingsreizigers, mannen die ook hierin traditioneel Noorsch waren omdat zij als veld van hun werkzaam heid het mystieke, barre, maar toch lokkende Noorden: Nevelheim hadden gekozen. Amundsen was de eerste die heenging, ver ongelukt met het vliegtuig waarmee hij de Italiaansche poolexpeditie had willen zoeken en redden. Na hem overleed Nansen, de geleerde-ont- dekkings-reiziger-staatsman, en nu was het dan de beurt van Sverdrup. De beteekenis van Sverdrup als kapitein der Fram gedurende de expeditie van Nan sen, is bekend. Sverdrup had trouwens al vroeger met Nansen samengewerkt, toen zij dwars over het binnenlandsche ijs van Groenland trok ken van de eene kust naar de andere Toen gedurende de „drift" van de Fram Nansen bemerkte dat het schip niet over de Pool zou drijven maar wel een graad of vijf, zes er langs, verliet hij met Johansen het schip en trok op ski's er met hondensledep eerst Noordwaarts en hield toen Zuidwaarts aan om op Frans Jozefsland terecht te komen, waar hij overwinterde en het volgend jaar gered werd door Jackson van de Harms worth-expeditie. Inmiddels had de Fram op gesloten in het ijs de drift Westwaarts voort gezet en kwam even benoorden Spitsbergen weer in open water Spoedig daarop was men in Noorwegen, waar Nansen en Johansen ook omstreeks dien tijd waren gearriveerd. Sverdrup die, na het verbek van Nansen bet bevel aan boord had, heeft met zijn schip drie overwinteringen in het ijs doorstaan. Al le opvarenden en bet schip hadden het er nerfect afgebracht. Zeer belangrijk was ook de expeditie, die Sverdrup eveneens met d« Fram in 1898 ond"rram Waarschijn lijk is het feit. dat na Nansen's ..In Nacht en Ijs' het publiek wat genoeg had van al die Poolreizen en daarvan wat beu was ge worden, zoo dat het onopgesmukte relaa van Sverdrup na Nansen's schitterend werk wat afviel, er oorzaak van geworden dat de ze toch zoo belangrijke tocht van Sverdrup niet de erkenning vond. die zij verdiende. Sverdrup had met de Fram om Groenland willen varen maar de ijstoestanden gedoog den dit niet en hii meest zijn poging om door Smithsond naar het Noorden door te breken opgeven. Hij nam nu zijn weg door Jones- sond en bracht daar drie iaar door met het exploreeren en in kaart brengen van d Westkust van Ellesmere-land en Grantland en het kaarteeren van de door hem ontdekte nieuwe landen die den Parry-arrhipel van het Noorden begrenzen flater is hier ook nog aanvullend werk verricht door Stefans- son). Sverdrup bracht ook ditmaal de Fram vet lig thuis. En het thans dubbel-beroemde poolschip zou later nogmaals de aandacht der wereld hebben, toen het met Amundsen als gezag voerder nu eens naar het Zuiden zou koersen om dezen ontdekkingsreiziger naar de Ross- zee te brengen, op welke expeditie Amundsen er in slaagde de Zuidpool te bereiken met vier makkers. Mogen ook de namen van Nansen en Amundsen meer bekend zijn geworden, van Sverdrup mag worden getuigd dat hij als ijsloods en navigator in de Noordelijke wate ren nooit overtroffen was. Als curieuze bijzonderheden vermelden wij nog dat Sverdrup een tijd lang kapitein ge weest was op een duikboot, en dat hij na zijn tweede groote expeditie eenigen tijd als p'anter had gewoond in West-Indië. Weer in Noorwegen terug was hii een ge zien lid van de Vereeniging voor Natuuron derzoek te Oslo. Hij was geboren op 31 Oct 1854 in het dorpje Haarstad in het district Noordland. Zijn groote boek over de tweede reis met de Fram heeft tot titel: „Nyt Land" (Nieuw- land). Liet de toestand van den bandijk van den Rijn nabij de Duitsche grens zich gister morgen vroeg zeer dreigend aanzien, des middags tegen één uur had men een goede hoop, het gevaar te kunnen keeren. De plaats van de dreigende doorbraak is zeer moeilijk te bereiken, daar ten gevolge van den hoogen waterstand de geheele om geving van Lobith onder water staat. De 's- Gravenwasrd is geheel volgeloopen en dien tengevolge is de directe verbinding van Lo bith naar Spijk verbroken. Met donderend eweld stroomt het water door den Ouden- [ijn-mond en om op de plaats van het ge vaar te komen, moet men óf over Emmerik reizen, óf tegen den sterken stroom op, per boot naar de Duitsche grens varen. De ge vaarlijke plek is gelegen tusschen de Ehiitsch-Nederlandsche grens en de Hol- landsch-Duitsche steenfabrieken, die op hon derd meter afstand van de grens zijn geves tigd. Uit de 's-Gravenweerd moesten vijf ge zinnen wegens het hooge water hun wonin- gep verlaten. Zij zijn in Huize Aerdt onder gebracht. Gistermorgen is ook de Ossewaard begon nen vol te loopen. Men heeft geen vrees voor persoonlijke ongevallen, doch het water ver oorzaakt vooral in verband met de noodige werkzaamheden tot versterking van den dijk, grooten overlast. Gebleken is, dat ender den dijk een gewel dig kwelgat was ontstaan, waardoor het wa ter onder den dijk doorstroomde, het dijk- lichaam aantastte, waardoor tenslotte een verzakking van ongeveer één meter over een breedte van 25 meter is ontstaan. Eenige honderden arbeiders zijn inder haast aan het werk gesteld, gesteund door de brandweren uit Elten en Emmerik. Bij de boeren en de overige bevolking uit de omge ving zijn dekkleeden en zeilen en vooral zak ken gehaald. De zeilen worden aan den on derkant verzwaard met steenen, langs het dijklichaam aan de rivierzijde naar beneden gebracht, waarna duizenden zakken zand daarop worden gebracht. Hetzelfde geschiedt aan den binnenkant van den dijk en men hoopt hierdoor verdere afbrokkeling van het dijklichaam te voorkomen. Doordat de dijk ongeveer één meter ge zakt is, is het kwelgat samen gedrukt, zoodat er tegen den middag minder water onder dijk doorstroomde dan gistermorgen vroeg. Volgens het bureau van de ingenieurs be staat er goede hoop, dat men erin zal slagen het ergste te voorkomen. De dijk is welis waar gezakt, doch het water stond gister middag nog 40 c.M. onder de kruin. Daarbij komt, dat de was is opgehouden, zoodat de waterstand stationnair is, terwijl Keulen bovendien val seinde. Intusschen worden alle mogelijke voor zorgsmaatregelen voor een eventueele door braak genomen. Te Lobith is militaire ver sterking voor politiediensten aangekomen. De burgemeester verklaarde omstreeks één uur, dat hij in tegenstelling met zijn mee ning in den vroegen ochtend, geloofde, dat men den toestand meester zou blijven. De Maas. Het water dringt Gennep binnen. Uit Gennep en omgeving wordt gemeld, dat de Maas en de Niers daar nog steeds wassen. Dinsdagavond drong het water door den Niersdijk en begon Gennep binnen te loopen. Met kracht welde het water uit de riolen op. Met electrische pompen is men bezig geweest het water te loozen. Hoewel met moeite, is men erin geslaagd, de straten watervrij te houden. Buiten Gennep strekt zich een enorm wateroppervlak uit, dat loopt van de Duitsche grens tot Cuyk. De weg NijmegenVenlo is aan beide zijden door water omgeven, dat tot enkele c.M. van het wegdek staat. In de Genneperheide is een bewakings dienst ingesteld, die dag en nacht de binnen dijken controleert en waar noodig versterkt. De Beersche overlaat werkte nog over de volle lengte. Het water vloeit thans langs den weg GennepReek en HerpenRaven- steyn, gaat onder de spoorlijn Den Bosch Nijmegen naar de Maas. Indien de val op de Efoven-Maas blijft aanhouden, zal de wer king van de Beersche overlaat spoedig ge ëindigd zijn en hoopt men met het gemaal Sasse van Ysselt het waterpeil in enkele da gen zoozeer te verlagen, dat de Elftweg, onderdeel van den grooten weg Nijmegen Den Bosch, weer vrij is. Uit Lobith wordt nader gemeld, dat men vermoedelijk den toestand wel meester zal blijven en den dijk zal behouden, ten minste als het weer kalm blijft en de wind niet in een storm overgaat. Er is hier met ongeveer driehonderd man den geheelen dag hard gewerkt en 10.000 zakken zand zijn er in de gaten van den bedreigden dijk verwerkt. De nachtploeg is inmiddels gerequireerd om op alles voorbereid te zijn, terwijl de be woners nog steeds bezig zijn om have en goed in veiligheid te brengen. Men maakt bange dagen en nachten door. Er is hier nie mand die nu nog een rustigen nacht door. brengt want ook de dam, die het winkelge- deelte van Tolkamer moet beschermen, dreigt te bezwijken. Ook hier wordt door de inwo ners met man en macht medegewerkt. Het verkeer is gestremd daar vrijwel alle toe gangswegen onder water staan. Alleen kan men nog van Pannerden uit over den Her venschen dijk Lobith bereiken. De Tel. berichtte, dat ook te Pannerden momenteel gevaar dreigt, daar de dijk reeds begint te lekken en men met zakken zand de gaten poogt te dichten. Er is hier nog steeds een was van plus minus 1 c.M. per uur. Tramverbinding gestremd Wegens hoogen waterstand heeft gister namiddag de tram Zutphen—Emmerik den dienst op het traject Baak—Zutphen moeten staken. De verbinding wordt naar het Hbld meldt, met autobussen onderhouden. De maatregelen van Waterstaat. De directie van den Waterstaat deelde me de, dat volgens de bestaande voorschriften en instructies de verschillende maatregelen gelegen Holland- zwakke zijn getroffen voor zoover de Maas tusschen spoorbrug Gennep en St. Andries betreft Maandag j.1. Bovendien zijn de waterstaats- ambtenaren, daartoe door den minister aan gewezen, in den loop van Zondag naar hun standplaatsen vertrokken. Ook bij de directie van den waterstaat was de tijding omtrent den Spijkschen dijk ingekomen. Maar overi gens had men in Den Haag toch den indruk, dat de eindtoestand niet ongunstiger is ge worden dan gisteren. Eerder het tegendeel. Indien het niet gaat regenen, zal men den toestand volkomen meester kunnen blijven. Coevorden en omstreken. Het water komt langs de riviertjes, die in deze plaats samenkomen en hun water moe ten loozen in het ontwateringskanaal Coe vorden— Ane, zóó vlug opzetten, dat alles blank staat. Beneden het Drostendiep staat in het Stieltjeskanaal een sterke stroom. Ook de Coevorder Stadsgracht is bijna niet te be varen door de stroomsnelheid. Ook in de Coevorder Mars en langs de Vecht in de richting Gratnsbergen staat al les blank. De Nijmeegsche correspondent van het H.bl. meldt: Het bericht van Woensdagmorgen dat de Rijn-bandijk te Lobith aan het verzakken was en groot gevaar voor doorbraak bestond, heeft de waterstaat-autoriteiten met bekwa men spoed naar het bedreigde punt doen snellen. Ook dr. ir. C. W. Lely, hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat, was al vroeg ter plaatse. Direct na zijn zijn terugkeer te Nijmegen, hebben wij dr. Lely om een onder houd verzocht, hetwelk ons met zijn bekende bereidwilligheid werd verleend. Laat ik voor alles verklaren, aldus de heer Lely, dat men te Lobith den toestand voor voover het dan de gevolgen van een door braak. betreft, wel wat al te somber heeft aangezien. Inderdaad bestond ernstig gevaar voor doorbraak van den dijk en het beeld van het verzakkende dijkvak, waar het water doorheen drong, terwijl ernstige scheuren zich vertoonden, is wel in staat groote onge rustheid te verwekken. De meening van den burgemeester van Herwen en Aardt, dat een doorbraak catastrophale gevolgen zou heb ben, wordt evenwel door de feiten gelogen straft. Het verzakkende dijkgedeelte is tusschen de Duitsche grens en de sche steenfabriek bij Spijk. Op een plek heeft het kwelwater aan den voet van den dijk een uitholling veroorzaakt en dit had tot gevolg dat de dijk over een lengte van ongeveer 20 meter om zakte. Inderdaad is dit een ernstig verschijnsel en de kans op doorbraak van den dijk was dan ook niet ge ring. öm goed te begrijpen wat zou gebeuren, indien de dijk doorbrak, is het noodig vat dieper op de situatie ter plaatse in te gaan. De Lobithsche overlaat, die bij een bepaalden rivierstand gaat werken, is gelegen vier km beneden het bedreigde punt. De Lobithsche overlaat werkt thans reeds eenige dagen over een hoogte van negentig c.m. Het water komt hier in den Ouden Rijn en wordt bene den Pannerden weer in den Rijn terug ge voerd. Bij buitengewoon hoogen rivierstand, zooals b.v. in 1920, 1924 en 1926 het geval was, wordt bovendien het water door het ri viertje de Wild naar Duitschland terugge voerd. Het loopt dan langs 's Heerenberg naar Emmerik, om deze laatste plaats heen, om ten slotte bij den stuw van de Kemenade boven Doetinchem in den Ouden IJsel te ko men. In dit geval wordt ook het land onmid dellijk benoorden Spijk onder water gezet. Het dorp zelf is aan deze zijde door een wa- terkeering beveiligd. De quaestie is dus deze, dat bij een door braak bij Spijk, daar als het ware een tweede overlaat gevormd wordt, dus vier km. boven de Lobithsche overlaat en het water zou op dezelfde wijze afgevloeid zijn als zoo juist omschreven werd, alleen met dit verschil, dat de bewoners ter plaatse en de steenfabriek getroffen zouden worden en plaatselijk groo te schade zal worden aangericht. Het is dus volkomen verklaarbaar dat men met man en macht het versterkingwerk ter hand nam. Dit is met gunstig gevolg bekroond. Duizen den zakken zand zijn op het bedreigde punt aangebracht en de dijk is hierdoor aanzien lijk versterkt. Naar mijn meening, aldus besloot de heer Lely, is de kans op doorbraak bij.,den tegen- woordigen waterstand zeer gering. Mocht het echter daartoe komen, dan beteekent dit voor de bewoners ter plaatse een groote scha de met veel ongerief, maar var. overstroo ming van den Gelderschen achterhoek zal in geen geval sprake zijn. Catastrophale gevol gen zou die doorbraak dus niet hebben. De Waal bij' Nijmegen. De Waal voor Nijmegen is sinds Woensdag morgen nog negen c.M. gewassen en bereikte Woensdagavond een stand van 12.92 plus N.A.P. Woensdagmiddag welde het water uit de riolen in de Steenstraat, gelegen ach ter de Waalkade, op. De straat is door bekistingen afgesloten. De Beersche Overlaat werkt □dg op volle kracht. Uit Grave wordt gemeld, dat de Beersche overlaat over de volle lengte nog met groote kracht werkt. De Elftweg stond Woensdag avond 85 c.M. onder water. De stand te Gra ve was gisteravond 11.08 plus N.A.P. De verbinding tusschen de door het water inge sloten dorpen wordt met roeibootjes onder houden. Uit Gennep en omgeving vernemen wij, dat het water nog steeds wassende is. Het oude, kerkje te Asselt staat in het wa ter. Men begint te vreezen dat het, indien het water niet spoedig wegvalt, zal instor ten. In Gennep zelf werken de electrische pom pen dag en nacht om het stadje watervrij te houden, tot gisteravond met gunstig gevolg. Te St. Agatha zijn eenige woningen ont ruimd. Door de werking van den Beerschen over laat is Oss door het water omgeven. Op ver schillende plaatsen is het water laaggelegen woningen binnengedrongen. Te Woadrichem. De waterstand van de Waal is te Woudri- chem vandaag aanmerkelijk hooger dan gis teren. Het Munnikenland is thans geheel on- dcrgeloopen. zoodat het slot Loevenstein ge heel door water is ingesloten. De huizen aan den buitenkant van den Maasdijk staan alle in het water. Te Andel. Tengevolge van een defect aan een der sluizen van de Wilhelminasluis te Andel kun nen de schepen niet worden geschut. E>e scheepvaart op de Maas is zoowel in de rich ting Gorinchem als Heusden gestremd. De toestand te Lent. Gisteravond werd door den dijkwacht te Lent in het district Over-betuwe ontdekt, dat de kwelkade, aangebracht ter versterking van den zwaren Betuwe-bandijk was doorgebro ken, waardoor ernstige gevaren zouden kun nen ontstaan. Het vermoeden bestaat, dat de kwelkade moedwillig is doorgestoken De po litie heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld. De kwelkade is inmiddels hersteld. Het gevaar van een doorbraak bij Spijk geweken. Gedurende den geheelen nacht is aan de versterking van den Rijndijk te Spijk doorge werkt. De dijk is thans zooveel versterkt, dat men het gevaar voor een doorbraak als ge weken kan beschouwen. Voorloopig wordt aan de versterking en verhooging van den verzakten dijk nog door gewerkt De IJsel wast nog steeds. Hedennacht is in den dijk, die het kasteel „De Geklersche Toren" te Spankeren om geeft, een gat geslagen, van 10 M. De Oran jerie van het kasteel staat gedeeltelijk onder water, terwijl de polders geheel zijn onder- geloopen. De IJsel wast nog steeds. Was van de Maas tot stilstand gekomjen. Hedenmiddag te 12 uur was de stand van de Waal te Nijmegen 12.99 M. boven N.A.P. Er was toen een stilstand te bespeu ren. Voor den namiddag verwacht men val van het water. Het gevaar aan den Erlekommer- dam is bezworen. Schipbrug bij Deventer wegge nomen. De IJsel bij Deventer is in den afgeloopen nacht zeer sterk gestegen en bereikt thans den noodstand van 6 M. boven N.A.P. De schipbrug moet worden weggenomen en het verkeer wordt over de spoorbruggeleid. Reeds staan de wijken rondom de oude haven blank. De woonwijk de Hoven op den linker over van de rivier wordt bedreigd, terwijl te vreezen is, dat de daar in aanleg zijnde dijk zal worden weggeslagen. De tramwegmaatschappij Deventer—Zut phenEmmerik heeft in verband met de overstroomingen door de Baaksche Overlaat den dienst op het traject ZutphenSteende ren stop gezet. Door autobussen tracht men via Hengelo (in Gelderland) het verkeer te onderhouden. Straatweg DeventerZutfen be dreigd. De rijksstraatweg DeventerZutphen wordt met overstrooming bedreigd. Ten Oos ten van Deventer hebben de Berkel, de Schipbeek en de Bolsbeek uitgestrekte gebie den overstroomd. Vele boerderijen zijn ge- isoleerd. Kwelwater overstroomd een weg. Door het kwelwater staat de weg van Heumen naar Overasselt onder water. Ook de busdienst naar Zutfen gestaakt. Door de was aan het water heeft de tram ZutfenEmmerik thans ook den autobus dienst op het traject Baak—Zutfen moeten ten stak en. De verbinding DoetinchemZutfen wordt nu onderhouden via Hummelo, de Bringer, gemeente Steenderen, HengeloVorden. Tusschen 's Heerenberg en Emmerik stroomt het water over den weg; de tramdienst weef zich te handhaven maar de treeplanken gaan reeds door het water. Tusschen Gendringen en 's Heerenberg staan honderden H.A. blank. De nachtautopost- dienst Arnhem—Emmerik is over 's Heeren berg verlegd, daar de directe weg is ver sperd. ERNSTIGE RELLETJES TE HAARLEM. Te Haarlem hebben vrij ernstige relletjes plaats gehad, waarbij twee agenten van poli tie gewond zijn. Tegen den middag vormden zich gister op de Groote Markt talrijke groe pen werkloozen en opgeschoten jongens, die het de politie danig lastig maakten en ook de voorbijgangers lastig vielen. Te ongeveer vijf uur posteerden zij zich voor het raadhuis, waar een zitting werd gehouden en o.a. aan de orde was het voorstel van den communist Peper om aan werkloozen meer steun te geven. Het was blijkbaar de bedoeling om den raad te imtimideeren. Onverhoeds dron gen verschillende vlegels onder luid geroep en gejuich een smalle steeg binnen, die uit komt op het Prinsenhof, waar zich de ramen van de raadszaal bevinden. Bijna allen wa ren met steenen gewapend en daarmede trachtten zij de ruiten in te werpen. Een sterke politiemacht chargeerde echter met gummistokken en veegde het terrein schoon. Gisteravond, zoo vertelt de Telg., namen de relletjes echter een veel gevaarlijker ka rakter aan. Een dichte menige bevond zich op de Groote Markt. Toen bekend werd, dat het voorstel-Peper was verworpen, drong zij op en viel verschillende agenten aan. Een tweetal van deze werd hierbij gewond; de een kreeg plotseling een hevigen hamerslag op het hoofd; de ander werd door een steen in het gezicht getroffen. Beide liepen verwon dingen op en moesten buiten dienst worden gesteld. De menigte drong steeds meer op en werd zeer agressief. De steenen vlogen door de lucht en daar er materiaal genoeg was voor een dergelijk bombardement, omdat in de onmiddellijke nabijheid van de Markt een straat was opgebroken, werd het steenen gooien voortgezet. Tal van personen werden getroffen. Op een gegeven oogenblik werd de toestand zoo kritiek dat de politieleiding bevel gaf de Markt met den blanken sabel schoon te vegen. De politie voerde verschillende charges uit, waarbij ook van de hondenbrigade gebruik werd gemaakt. De groote honden sprongen op den rug van verschillende relletjesmakers en rukten somtijds de geheele kleeding stuk. Verder liepen diverse lieden flinke klappen op. Een drietal mannen is gearresteerd. Bij fouilleering vond men op een van hen een zware ijzeren staaf; een ander bleek nog een langdurige hechtenis te goed te hebben. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Om elf uur was de toestand vrij rustig, doch men vreest, dat het morgeu opnieuw zal beginnen. In verband daarmede verzoekt de

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9