Vehkadsk Sluyfai dpecu£aa£,25 ctpefi Aatitfpond DE VERLOREN INJECTIENAALD. Alkmaarsclie Coirait. f FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag ttS lovember Radio-hoekje jfo. 281 1930. in Zaterdag 29 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.RA.) qOrgelspel door Joh. Jong. 9.Gramo foonplaten. 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 Voordracht. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Qramofoonpl 12.Concert door het V. A. F A.-Septet. Gramofoonplaten. 1.45 V.A. R.A.-liedjes voor V.A.R.A.-kintfcren. 2.45 Paedagogisch concert (X), onder leiding van P. Tiggers, met medewerking van de Holl. Kamermuziekvereen. 4.15 Duitsche les. 5.— Landré: Ons huis een tehuis. 5.45 Het Speel tuinwerk. Mandolineclub. Spreker: J. du Bois. 6.25 Concert door het V.A.R.A.-Man- doline-Ensemb:e. 7.Bestuursmededeelin- en door A. de Vries. 7.10 Vervolg mando line-concert. 7.45 „Bii de Pomp''. 8.— Con cert door het V.A R.A.-Orkest. Henri Mar- chand, liedjes. 9.VA.R.A.-Varia. 9 05 Vervolg concert. 10.Actueele mededeelin- gen van Ned. Voetbalbonden. 10.10 Vervolg concert. 11— Persberichten. 11.— Persbe richten. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K- R- O.) 8.9.15 Concert. 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Pclitieber. 12.15 I.45 Concert K. R. O-Sextet. 1.452.30 Gramofoonplaten. 2.303.Vrageenhalf- uurtje voor de jeugd. 3.4.15 Kinaeruurtje. 4.15—4.30 Verzorging van den zender. 4.30 6.Gramofoonplaten. 6.016.15 Sport- praatje door S. P. J. Bersten. 6.15—6.35 Journal, weekoverzi ht. 6.356.45 Gramo foonplaten. 6.457.15 Esperanto door P. Heilker. 7.157.45 Father C. Ruygrok: Het Missiewerk. 458.Politieberichten. 8—11 Op last van den Minister afge staan aan mr. Marchant c.s. 10.12. Concert K. R. O-Salon-Orkest. Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.45 Berichten. 3 50 Concert. Orkest. A- Lil- ley, alt. F. Gregory, bariton. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Be richten. 7.— Sportberichten. 7.05 Piano-reci tal door S. Askaiase. 7.20 Lezing. 7.40 Le zing. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Concert Koor, orkest en solisten. Schotsche avond 9.20 Berichten. 9 35 Berichten. 9.40 Lezing 9.55 Dansmuziek. 10.5512.20 Dansmu ziek. Parijs „Radic-Paris", 1725 M. 9.20 Con cert. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 5.05 Concert. 9.05 Tooneei „Le chef d'oeuvre inconnu'' van Balzac. 9.50 Orkestconcert. Langenberg. 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 9.35--10.05 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkest concert en viool. 4.4.25 Gramofoonplaten. 4 50—5.50 Concert. Sopraan en piano. 7.20 Vroolijke avond. 9.50 Zesdaagsche te Keu len. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 1120 12.20 Gramofoonplaten. (Dansmuziek). Kalundborg, 1153 M. 10.35—11.05 Gra mofoonplaten. 11.3512.05 Kinderuurtje. 2 20 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.208.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.209.05 Voordracht met muzikale illustratie. 9.20—10.10 Solis ten-concert 10.1011.35 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. 5 20 Gramofoonplaten 6 50 Gramofoonplaten. 8 35 Concert. Zeesen, 1635 M. 7.20 Gymn. les en daarna gramofoonplaten. 9.5011.20 Berichten en lezing. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.20 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507 15 Berichten en lezingen. 7.20 Volksliederen-avond uit Würzburg met medew. van het Volkskoor uit Würzburg en Prof. Miquel Lobet, gitaar. 8.05 Populaire marschen door het Omroeporkest. 8.55 Gra mofoonplaten. Jack Hylton. 9.40 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. WAT EENS HILVERSUM WAS. En hoe men er nu over denkt. Wij lezen in het Brusselsche dagblad: „Laatste Nieuws": „Wat er met de radio-uitzendingen ge- swipn Portiek haar parten komt rrprhf'iiJi J-mcn bunnen ervaren met den n' &01 radio-omroep van Hilversum. bipr1 ppn P°s' was op kunst- en cultureel ge- ook voorbeeld voor gansch de wereld; vnnrtvMiT. k°s Jand waren er velen, die er bij tiekp rbfk toestel °P afstemden. De poli- kompn tSuZ1,n er echter tusschen beide ge- <tpK üi s w°rdt de post van Hilversum ?n ""stuikt voor elke mogelijke LKandtSen het gevolg is, dat hij er zijn j !s bijna volkomen bij heeft ingeboet, coaat, tot groot nadeel voor de Nederland- scne beschaving in het algemeen, Hilversum niet meer is wat hij vroeger was, en deze post, ook hier in België, veel minder belang- stelhng geniet". 8 GKMKKITEH Al »KV SCHOORL. Gistermorgen 10 uur kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. De voorzitter opende de vergade ring, heette de leden welkom en deelde mede, dat was ingekomen: a. een schrijven van Ged. Staten, daarbij hun goedkeuring hechtende aan het raadsbe- sluit tot het aangaan van een geldleening ad 87000. 8 b. Een schrijven van hetzelfde college, daarbij de overdracht van het oude raadhuis aan de vereeniging „Hendrick de Keijser" goedkeurende. c. Missive van den minister van arbeid, daarbij rijkssteun toezeggende voor de krot opruiming. d. Kasopname bij den gemeenteontvanger. In kas was en moest zijn 2.064,93. e. Aanvrage van den heer J. Schotvanger om aansluiting aan het gasbuizennet. Dit verzoek werd toegestaan op de beken de voorwaarden van de garantiestorting. Voorts werd het collegë tevens in overwe ging gegeven, de aansluiting vanaf de Slot- laan te doen plaats vinden. f. Verzoek van J. Louwe om zijn zoon te doen opnemen in „De Boekei". Door het bur gerlijk armbestuur werd hiervoor 100 be taald en door de ouders 100; door het pa rochiaal armbestuur 60 en door de gemeen te 100. De voorzitter deelde hierna mede, dat B. en W. accoord gaan met de voorstel len van den heer Schermer t. a. v. de zomer woningen. Eerst zal het college echter nade re gegevens inwinnen bij Ged. Staten. Indien deze hun toestemming geven, zullen B. en W. in een volgende vergadering met nadere voorstellen komen. Een verzoek van de pensionhoudersveree niging tot het toestaan van een subsidie ad 50 voor den kookcursus, zal in de volgende vergadering worden behandeld. Een verzoek van den heer Groothof tot het pachten van het strand te Camperduin en tot uitbreiding van die pacht werd in han den van B. en W. gesteld om prae-advies Voorts was ingekomen van den heer B Haring een verzoek om een vergoeding voor de bediening van de electrische klokken ad 1 per stuk, alsmede een gratificatie over 1930. Werd gesteld in handen van B. en W. Corruptie. Een adres van de heeren De Wintetr ea., handelaren in gasbenoodigdheden, hetwelk reeds in de gascommissie was behandeld, be vatte een klacht over den heer Schoone, die volgens het schrijven provisie zou hebben genoten bij den aankoop van verschillende artikelen ten behoeve van het bedrijf. Adres santen verzochten om het nemen van maat regelen, opdat zooifts in de toekomst niet meer zou kunnen voorvallen. De voorzitter vond behandeling van het adres eigenlijk overbodig, omdat er In de gascommissie reeds over gesproken was. Spr. kon zich met de handelwijze van den heer Schoone niet vereenigen en had het beter geacht als deze de genoten provisie had gestort b.v. in de armenkas. Hem was medeegedeeld dat hij voortaan geen bestel lingeen meer zou mogen doen uit naam van het G. E. B. De voorzitter achtte de zaak hiermee afgedaan. De heer Schermer was het hiermee niet eens en zou bewijzen willen zien dat ge kocht is op naam van het G. E. B. De heer G u t t e r vroeg of het de bedoe ling is de zaak verder te onderzoeken. Devoorzitte; had een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger van de fir ma Stokvis te Alkmaar en deze had hem ge zegd dat de inkoopen waren gedaan voor het bedrijf. De heer Duin geloofde te mogen den ken aan „kifterij" van eenige menschen, er was onder de adressanten slechts één die handel dreef in de soort van artikelen die hier bedoeld worden. Spr. vond de zaak niet belangrijk en meende dat behandeling in den raad eigenlijk overbodig is. Het doel van het adres was z.i. niet anders dan publiciteit aan de zaak te geven. De heer Stam herinnerde eraan, dat er vanwege het gemeentebestuur aan de ambte naren een circulaire is verzonden met verbod van het aannemen van steekpenningen. Nu staat zooiets niet in de instructie van den heer Schoone. Dat deze nu gekocht heeft op naam van het G. E. B., vond spr. jammer en hij meende dat de daarvoor genoten provisie in de gemeentekas had behooren te worden ge stort De heer Schoone weet ook wel, zei spr., dat wat hij deed verkeerd was, want hij heeft het niet in zijn boeken vermeld. Spr. was van meenng dat de zaak niet als beëin digd moet worden beschouwd. Devoorzitter meende dat de zaak nu wel uit kan zijn. Hij had gedacht, dat het in 1930 niet meer noodig zou zijn geweest een dergelijke zaak aan de orde te stellen. De heer Schoone is nu gewaarschuwd en zal zich wel wachten voor een herhaling. Van verdere bespreking der zaak werd af gezien. De s e c r e t a r i s las hierop de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen merkte de v o o r z i t t e r op, dat hij een onderhoud heeft gehad met den houtvester van het Staatsboschbeheer over de kwestie van werk verschaffing. Deze had zich tot den minister gewend met verzoek om arbeiders in de dui nen aan het werk te mogen houden. Intus- schen hadden B. en W. een adres gericht aan Ged. Staten dezer provincie met verzoek om ook te Camperduin te laten werken. Wat de gemeente zelve betreft, zij kan ook ver schillende werken in werkverschaffing doen uitvoeren, zooals verbetering van de stand plaats van woonwagens, verbetering van den weg bij de kerk te Groet, enz. De beharding van den Voorweg geschiedt reeds in eigen beheer. Op het oogenblik telt de gemeente een tiental werkloozen, waarvan zes reeds worden geholpen. Spr. meende, dat het ver schaffen van werk in de eerste plaats op den i weg ligt van het rijk en de provincie en dat de gemeente niet anders dan aanvullend kan en moet optreden. De secretaris merkte nog op, dat Ged. Staten in de jongste vergadering van de Prov. Staten hebben gezegd, dat de wer ken te Camperduin zullen worden bespoedigd, de vertraging ervan was niet veroorzaakt door het hoogheemraadschap. Verschillende begrootingen over 1931. Namens de commissie voor het nazien van de begrootingen, gevormd door alle raadsle den, behalve de wethouders, rapporteerde de heer Schermer. Ten aanzien van de be grooting voor het burgerlijk armbestuur had de commissie geenerlei bedenking gehad, zoodat zij adviseerde deze goed te keuren in ontvangst en uitgaaf op 4275.95. Alzoo besloten. Eenzelfde advies werd gegeven voor de be grooting van den vleeschkeuringsdienst. Na dat de v o o r z i t t e r nog had gezegd, dat er dit jaar waarschijnlijk zal moeten worden bijgepast, werd deze begrooting vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 3150.35. Ook de begrootingen voor het electriciteits- bedrijf en het gasbedrijf werden goedge keurd, resp. op 20500 en op 13940 voor den gewonen dienst en 2900 voor den kapi- taaldienst. Hierbij werden tevens de afschrij vingspercentages voor het gasbedrijf, zooals door den tectin. adviseur voorgesteld en in de begrootingscommissie voorgelezen, vast gesteld. De gemeenlebegrooting. De rapporteur begon met te zeggen, dat de commissie de posten over het algemeen vrij juist geraamd had gevonden. Gaarne zou de commissie meer steun hebben gezien van de provincie voor de vernieuwing van de straatwegen en ook zou zij willen aandrin gen op het plaatsen van een grooter deel van het gemeentelijk wegennet op de wegenlijst. De meerderheid der commissie had zich kunnen vereenigen met het voorstel om het salaris van den gemeentebode te verhoogen met 100. Dit voorstel werd hierop door den raad goedgekeurd. Ten aanzien van de straatverlichting stel de de commissie voor om jaarlijks 3 a 4 lan tarens bij te plaatsen op die punten waar zulks noodig blijkt te zijn. Wat betreft de verlaging van het salaris van den secretaris, bij den vleeschkeuring- dienst, meende de commissie dat het niet aan gaat om de ambtenaren te laten bloeden als een zaak er minder goed voor staat. Daarom zou zij in dien geest aan de gemeente War- menhuizen willen schrijven, afgezien nog van de vraag of het mogelijk zal zijn tot sa larisverlaging over te gaan. In meerderheid was de commissie er voor geweest om aan het Witte Kruis een subsidie- verhooging van 50 toe te kennen, opdat deze vereeniging eenzelfde bijdrage kan ge ven aan hare onderafdeeling Huisverzor ging. De heer Stam meende dat Huisverzorging zichzelve zou moeten bedruipen. Zij heeft een begrooting opgesteld volgens welke de leden nog niet de helft zullen betalen. Er zijn 120 leden en met een contributie van 10 cent per week zou de vereeniging geen steun van de gemeente noodig hebben. Maar de beste huisverzorging zou zijn als de leden bij ziekte elkaar zelf hielpen en waar op 200 ziektedagen is gerekend, zou elk lid nog geen twee maal behoeven te helpen. Gezien een en ander, achtte spr. een subsidie van de ge meente niet op hare plaats. Komt men voor abnormale gevallen te staan en raakt men daardoor in verlegenheid, dan is het altijd nog vroeg genoeg om hulp van die zijde in te roepen. Maar ook dan nog kan men bij zondere maatregelen treffen, zooals b.v. de be grafenisvereeniging had gedaan toen zij een extra-bedrag hief van hare leden, bij het ont staan van een belangrijk tekort. De heer Kaag geloofde dat Huisverzor ging een onmisbaar iets zal worden in de gemeente, maar dan moet men niet met een te hooge contributie beginnen. Een dubbeltje per week, zooals de heer Stam iiad gezegd, vond spr. dan ook te veel. Hij was voor steun door de gemeente. De heer Duin had als bezwaar tegen Huisverzorging, dat zij niet voor iedereen werkt, maar alleen voor hare leden en daar om was hij er niet voor om steun te ver- ieenen. Het zou een mooie instelling zijn, als zij ook werkte voor gezinnen, die geen lid zijn, en deze zijn die hulp dikwijls zeer i noodig. De voorzitter vond het de beste op lossing, als men de gevraagde subsidie be schouwde als een steunverleening voor siechts één jaar, later zou men dan weer kunnen zien. De heer Schermer zou voor 1931 50 willen geven en dat beschouwen als een bij drage in de stichtingskosten. Overigens was spr. het met den heer Stam eens, dat de ver eeniging zich zelf zou moeten bedruipen. Zooals de begrafenisvereeniging het deed, vond spr. de beste weg. De heer B ij 1 vond 10 cents per week nogal veel. Hij geloofde dat de gemeente nog wel eenigen tijd steun zal moeten geven aan de vereeniging. De voorzitter erkende de juistheid van de opmerking over het niet voor iedereen werken door de vereeniging. maar dat geldt dan tevens voor het Witte Kruis. Spr. voor zich geloofde wel, dat het de bedoeling is, dat ook onvermogenden door de vereeniging worden geholpen. Intusschen kon spr. ermee accoord gaan thans 50 te geven onder den naam van oprichtingskosten, inen kan dan het volgende jaar weer zien. De heer Schermer wees er nog op, dat de leden van de tuinbouwvereeniging te Koedijk elkanders werk opknappen in tijden van ziekte; dat is naar spr.'s meening de beste hulp De voorzitter vond het mooi dat de begrafenisvereeniging zichzelve had gered door een extra-heffing van de leden, maar hij zou het toch niet hebben afgekeurd, als de vereeniging zich tot de gemeente had ge wend, toen hare financiën waren uitgeput door de hulp die zij had geboden. Intus schen zou spr. het bezwaar van den heer Kaag in het Witte Kruis ter sprake brengen De f 50 subsidie werd hierna zonder hoof delijke stemming toegekend. Ook de andere subsidies, in de begrooting voorgesteld, werden toegewezen. Bij den begrootingspost Wegenonderhoud merkte de commissie op, dat de rijwielpaden slecht aansluiten bij de nieuwe bestrating, waarop de voorzitter opmerkte, dat het volgende jaar de rijwielpaden in het algemeen onder handen genomen dienen te worden. De heer Schermer wilde met de aan sluitingen wel haast zien gemaakt. De voorzitter zegde medewerking toe. Bij den post Gasbedrijf sprak de commissie zich uit voor handhaving van de garantie door de aangeslotenen tot een bedrag van 1400. Werd goedgekeurd. De gemeentebegrooting werd ten slotte vastgesteld in ontvangst en uitgaaf ge wone dienst f 111796.36V- en idem kapitaal- dienst 8900, met een bedrag van 2700.13M voor onvoorziene uitgaven. De voorzitter betuigde zijn dank aan de commissie voor het nazien van de begroo tingen en aan de ambtenaren voor de moeite aan de samenstelling ervan besteed, welke dit jaar grooter was dan anders als gevolg van nieuwe wettelijke maatregelen. De secretaris las hierna een schrijven voor van B. en W. aan Ged. Staten Daarin werd medegedeeld, dat de vernieuwing van wegen in de gemeente is beëindigd de kosten ervan hadden bedragen 120.000, een be drag, dat de draagkracht der gemeente eigen lijk te boven gaat, reden waarom nogmaals gevraagd werd den Duinweg en den Heeren- weg. samen ter lengte van 7900 M., in het wegenplan op te nemen en voor den Laan- weg en den Damweg, waarvan de verbete ring f 30.000 kostte, een extra-bijdrage te verleenen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het adres succes zal hebben. Het geldt hier niet alleen een plaatselijk belang, want het gaat hier om groote verbindingswegen. Begrooting gasbedrijf. Zonder nadere bespreking werd op voor dracht van B. en W. vastgesteld de begroo ting voor het gasbedrijf over 1930 tot een bedrag van f 4846.75 in ontvangst en uit gaaf. Een brandkast voor het electrici- teitsbedrijf. B. en W. stelden voor accoord te gaan met den aankoop voor de gemeentelijke electrici- teits- en gasbedrijven van een brandkast en een aut. drukaangever (Fox Borameter. waar van de kosten geraamd zijn resp. op 430 en 125.50. De heer Schermer stelde voor de leve ring te doen geschieden door bemiddeling van een plaatselijken smid, om te voorkomen dat de provisie, die eventueel wordt ver leend, komt op een plaats waar zij eigenlijk niet behoort. Om dezelfde reden wenschte de voorzit- t e r de bestelling voor rekening van het be drijf te doen, dan krijgt de gemeente zelf de provisie. Werd alzoo besloten. Wat den automatischen drukaangever be treft, de gascommissie was vóór de aanschaf fing ervan en wenschte dien te doen plaatsen ten huize van den kantoorhouder der poste rijen, die bij eventueele klachten het beste in de gelegenheid is op de spoedigste wijze het bedrijf te Warmenhuizen te waarschuwen. Tot de aanschaffing werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Uitbreiding straat verlichting. B. en W. stelden voor, hun college op te dragen, jaarlijks in overleg met de electrici- teits- en gascommissie vier lampen voor de straatverlichting te doen bijplaatsen, zulks tot wederopzegging^, en wel in den regel twee in het noordelijk en twee in het zuidelijk deel der gemeente. Werd goedgekeurd z. h. st. Aansluiting bij het gasbedrijf; zes meter buis gratis; geen gas- prijsverlaging boven 50 kub. M. Door B. en W. werd ter bevordering van aansluiting bij het gasbedrijf voorgesteld voor alle nieuwe aansluitingen de buisleiding over een afstand van 10 meter gratis te leve ren en voor het gebruik boven 50 M'. 9 cent te berekenen. De heer B ij 1 herinnerde eraan, dat aan vankelijk 15 meter gratis werd geleverd en later 10 meter, mits men vóór een bepaalden datum zijn perceel liet aansluiten. Ondanks deze gunstige bepaling kwamen niet voldoen de nieuwe aanvragen, reden waarom spr. er vóór was het aanbod van 10 meter te hand haven. De heer G u 11 e r was er ook voor om nieuwe aansluitingen zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Van AL1CE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelscb door J E DE B K. 71) Thérèse dankte glimlachend, hiermede de drie politiemannen tot haar slaven makend. En het drietal vertrok. iiEen oogenblik, heeren", riep Thérèse, ,,ik zou u zoo graag een verfrissching aanbieden. Aline, breng deze heeren in de eetkamer en presenteer hen een glas port." i,Mevrouw is allervriendelijkst, dank u wel mevrouw. Ze groette allerliefst glimlachend cn Roger voelde dat ze hem van ter zijde aan keek en even daarna verdween ze weer in haar slaapkamer. Zooals reeds meermalen het geval was ge weest had haar vulgair .optreden Roger geër gerd, maar nu wist hij niet of het schuld of on schuld verborg. Misschien deed hij haar on recht. Hij voelde dat hij noch Thérèse noch den dokter de vrijheid had mogen ontnemen, zoolang hij geen zekere gegevens had. Hoe ge lukkig, dat de laatste het niet noodig had ge oordeeld de politie in kennis te stellen van be dreigingen tegen hem geuit. Waarom had hij zich stil gehouden? Dat pleitte niet voor hem, maar misschien had hij gemeend dat zelfs een beschuldiging op losse gronden een medicus kan •chaden. Thérèse had ook geen détails gege- daar was hij blij om, die heele zaak van Esther was nog niet geschikt voor publicatie. Welken weg moest hi.i inslaan? De keus werd hoe langer hoe moeilijker, maar zijn waakhon deninstinct deed hem de wacht over het 2-tal volhouden. Thérèse mocht niet meer op zijn slaapkamer komen en zij mocht ook niet met Sartorius spreken. Hij stak een sigaret aan en ging bij de deur zitten. Zoo had hij het gezicht op de hall indien Thérèse uit haar kamer kwam en kon hij pieteen den dokter in het oog houden. Allerlei kleine gebeurtenissen schoten hem te binnen. De onsamenhangende woorden door Esther geuit, toen zij met haar hoofd op zijn arm had gelegen, regen zich aaneen tot sa menhang. Kon het waar zijn, dat beide dokto ren gelijk hadden? Maar het meisje had op hem altijd den indruk gemaakt van volkomen normaal te zijn. Maar vóórdat ze hem beschul digde had Sartorius haar normalen geestestoe stand al in twijfel getrokken. En dit verklaarde haar dramatische terugkomst met het verhaal van misdaad en vervolging en het verklaarde ook de morfine-inspuitingen die ze zich zelve gegeven had. Zijn tante had een ongeschokt ge loof in den dokter. Niemand had eenig wan trouwen, behalve Chalmers en hij zelf, en hij was beïnvloed door de liefde die hij Esther toe droeg. Hij hoorde de politiedienaren weggaan met vele betuigingen van dankbaarheid. Even daar na bracht Chalmers hem een glas whisky soda. „U moet wat gebruiken mijnheer, door honger te lijden komen we er niet achter. En zal ik hem ook wat brengen, of mag hij naar de eet kamer?" Roger knikte en Chalmers deelde den dokter mee dat het eten op tafel stond, waarop deze de kamer verliet. Het was over half tien. Chalmers kwam dadelijk terug. „Marie be dient hem. want ik dacht dat u graag verder zoudt hooren. Ik weet alles af van het onder houd met de politie, mijnheer, want ik was zoo vrij om in de hall te blijven, terwijl ze hier waren." „Wat denk je er van Chalmers?" „Wel, mijnheer, misschien is lady Clifford zoo onschuldig als een kind en dan heb ik veel te verantwoorden. Maar ik geloof mijnheer, dat haar telefoneeren naar de politie in haar spel te pas kwam om ons zand in de oogen te strooien", Roger schudde zacht zijn hoofd en dronk zijn whisky op voor hij antwoordde: „Ik weet het niet Chalmers, ik tast heelemaal in het duister. Maar vertel mij alles wat miss Rowe je gezegd heeft. „Dat is heel weinig mijnheer, ik hoorde iets van een complot tusschen lady Clifford en den dokter om sir Charles te dooden en hem met typhus te besmetten en u ook mijnheer. Ze zeide iets van bacillen en, onthoud u dit goed, van mineraalwater. Daarom handelde ik zooals ik deed tegenover lady Clifford. Geen vergissing mogelijk, mijnheer, ze wilde dat water weggooi en, en toen ik begreep wal ze wilde, pakte ik haar bij den arm. Al moest ik er voor naar de gevangenis, ik zou zweren dat ik goed had ge daan." Roger knikte en op zijn gezicht kwam een harde uitdrukking. „Als dat waar is Chalmers en niet een verzinsel van miss Rowe, zooals ze ons willen doen gelooven, dan Hij hield op en zijn oogen ontmoetten die van den ouden knecht. Deze boog zich voorover en maakte den zin af: „Dan is het moord, mijn heer, kort en goed. Die twee hebben sir Char les vermoord en nu wilden ze het u ook doen. Die verpleegster kwam juist op tijd om u te red-_ den." „En toch Chalmers kan die geschiedenis van het mineraalwater iets anders zijn." „Heel goed, dat is uit te maken door den in houd te laten onderzoeken. Die flesch is het be wijsmateriaal en ik ben blij dat we haar achter slot en grendel hebben." „Ja, dat zal gebeuren; ik had het misschien aan de politie moeten geven, maar zoolang de zaak niet is uitgemaakt kan ik zoo n beschuldi ging niet inbrengen tegen een familielid, de vrouw van mijn vader. De knecht knikte dat hij hem begreep. „Ik zal morgen moeten vertrekken mijnheer, na al wat er gebeurd is, maar ik vind het naar om u voor alles alleen te laten opkomen. „Wij gaan ook Chalmers, tante en ik en miss Rowe, als zij vervoerd mag worden. Je gaat met ons mede in een hotel. Ik ga vannacht niet naar bed, maar blijf de wacht houden bij miss Rowe, opdat dr. Sartorius niet bij haar kan ko men." „Ik blijf ook op mijnheer, om te zien wat of er in huis gebeurt. „Dat is een goed idee, Chalmers. We moeten er tante maar zooveel mogelijk buiten laten, het geeft niets om haar ongerust te maken. En nu ga ik eens hooren naar miss Rowe". „Pardon, mijnheer." De scherpe stem van Aline deed hem schrik ken, toen zij spottend onderdanig met 't leege blad langs hem heen ging. Of ze al of niet van het voorgevallene op de hoogte was, wist Roger niet, maar met de overwinning, door haar meesteres behaald, was ze zeker bekend. Twij fel besloop Roger. Als deze afschuwelijke zaak waar was, maar niet bewezen kon worden, zouden ze het dan nooit te weten komen tot aan het einde hunner dagen? Toen hij Esther's ka mer binnenkwam, rook hij allerlei antiseptisch* middelen en hij had het gevoel dat hij als klein* jongen had bij zijn bezoeken aan de dentiste. D* kleine dokter stond( over het bed gebogen en aan de andere zijde zag hij het bleeke, ver moeide gezicht van miss Clifford. Angst over meesterde hem, wat zouden ze hem te zeggen hebben. Zijn tante kwam naar hem toe en be antwoordde de niet gedane vraag. „De dokter is bijna anderhalf uur bezig om haar bij te krij gen, maar hoewel hij alles deed wat in zijn ver mogen was, is het hem niet gelukt. Zij is nog bewusteloos." HOOFDSTUK 36. Het was bijna middernacht toen dr. Bousquet eindelijk wegging. Een uur te voren had Es ther haar bewustzijn teruggekregen, maar zc was zoo zwak, dat hij haar niet toestond een woord te zeggen of zich eenigszins in te span nen. Ze maakte geen opmerking dat ze weer in haar oude kamer lag en haar verzorgers her ademden. „Ik geloof, dat ik haar nu veilig verlaten kan, mijnheer", zeide de dokter, zijn handschoenen aantrekkende. Morgenochtend om tien uur kom ik terug en als er zich voor dien tijd een complicatie mocht voordoen, wilt u mij wel even telefoneeren. Haar zenuwen zijn nog zeer geschokt en ze ondervindt nog de nawer king van de morfine. Als ze niet meer zoo uitgeput is, zal ze misschien uiterst zenuwach tig zijn. Ze moet uiterst rustig gehouden wor den, zonder eenige agitatie. Een nieuwe schok kan haar veel kwaad doen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7