SPOOR's MOSTERD Landbouw en Veeteelt. Eers Geschenk Spoor's gestampte Muisjes Kerk era schooi DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT~JE* Rechtszaken CnnnrV geraspte kJJJUUl oZwitsersche Kaas Tooneel. dat altijd wel!:oin is aan man. vrouw, jongen o! meisje, is een doos of tube Purol. de fa. Gebrs. Gerzon. Zij deelde inede, den getroffen maatregel zeer juist te achten. Ook zij wees er op, dat een dergelijk rookverbod in het buitenland reeds lang bestaat. Er zijn daar verzekeringsmaatschappijen, die weige ren risico's te aanvaarden, als er in een ma gazijn gerookt mag worden. Het wegwerpen van brandende stukken sigaar, lucifers enz., vormt zonder twijfel in onze winkelruimten n groot gevaar. Bij wijze van voorloopige maatregel geldt het rookverbod thans voor winkelhuizen, waar meer dan 25 man per soneel zijn. Een beroep op het publiek ten bate van aller medewerking is zeker op zijn plaats: men zorgt door in de winkelzaken, waar de doorgangen meest vrij nauw zijn, niet te rooken, in de eerste plaats voor eigen veiligheid! Van andere zijde verneemt het Hbl., dat verscheidene groote winkeliers van het ge voerde overleg geheel onkundig zijn geweest. Zij werden Zaterdagavond half negen ver rast met de mededeeling van den comman dant der brandweer betreffende het verbod. Daaraan was toegevoegd de mededeeling, dat de bekendmaking a.s. Maandagochtend in de winkels moet zijn opgehangen. POGING TOT BRANDSTICHTING JN EEN SCHOOLGEBOUW. Door leerlingen? Gistermorgen te ongeveer 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de openbare lagere school aan de Wever straat te Oosterbeek Spoedig was de motor spuit aanwezig, die evenwel geen dienst be hoefde te doen, daar de buren en conciërge spoedig den brand wisten te blusschen. Bij nader onderzoek bleek in drie verschil lende lokalen brand te zijn gesticht. De schade is gelukkig gering en beperkt zich tot gebroken ruiten en schade aan houtwerk, gordijnen en kasten. De politie deelde mede, dat het vermoeden gewettigd is, dat een of meer leerlingen aan den brand debet zijn, daar ook op het bord en langs de muren met krijt geklad is. 14 dagen geleden was er ook brand ont dekt. Onbegrijpelijk is dat zulks midden op den dag heeft kunnen geschieden zonder dat «mand er iets van heeft bemerkt. 1 AANSLAG OP EEN CAFÉHOUDER. De dader gearresteerd. Zondagmorgen kreeg de caféhouder H. te Arnhem bezoek van een man, die iets ge bruikte. Toen H. zich even naar den kelder wilde begeven, kreeg hij plotseling van den bezoeker een slag met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel. H. moest naar het gemeentelijk ziekenhuis worden vervoerd, waar hij geneeskundige hulp kreeg. De dader was intusschen gevlucht, doch toen H. bij kennis kwam, kon hij een nauw keurig signalement opgeven. De dader, J. A. B. werd Zondagmiddag te Dieren in zijn woning gearresteerd. Omtrent de motieven van den aanslag is niets bekend. MODDERREGEN. Vrijdag is in verschillende plaatsen in Z.- Holland een modderregen waargenomen. Op de ruiten van auto's kwamen modder spatjes, blijkbaar uit de lucht. MAAL- EN MENGCEBOD. In een te Leeuwarden gehouden druk be- ïochte vergadering van dé Friesche Veree- niging van graan- en meelhandelaren de volgende motie met algemeene stemmen is aangenomen: „De vergadering, enz., ver zoekt den minister van binnenlandsche za ken en landbouw dringend, het wetsontwerp Maal- en Menggebod in den thans voorge stelden vorm terug te nemen, daar allen, die deze wet eventueel moeten uitvoeren, met on- omstootelijke feiten bewezen hebben, dat hierdoor de crisis eerder uitgebreid dan ver minderd wordt. Mocht hulp aan tarwepro- ducenten gewenscht en noodzakelijk zijn, zoo worde die in de richting van directen steun gezocht, waartoe ook wij eventueel vaarne zullen medewerken". DE DIRECTIE VAN DEN LAND BOUW. De Vereeniging van Rijksconsulenten voor den landbouw heeft in een uitvoerig adres een beroep op de leden der Tweede Kamer gedaan „om te voorkomen, dat verdere af takeling van de directie van den landbouw het gevolg zal zijn van: a. de combinatie der afdeelingen voor voorlichting en voor onderwijs; b. het niet opnieuw benoemen van een di recteur-generaal van den landbouw, leider van alle afdeelingen van de directie van den landbouw c. de aanstelling van een consulent in algemeenen dienst, niet direct ondergeschikt aan een inspecteur van een der bestaande technische afdeelingen. en om mede te werken tot: a. de aanstelling van een directeur-gene raal van den landbouw; b. reorganisatie van de directie van den landbouw in de richting van meer splitsing van de belangrijkste dienstvakken". BRANDEN. Tricot}abriek afgebrand. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd de 6randweer te Weert gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in een der tricotfabrieken van de N.V. F. Beeren Zn., in het nabijge legen gehucht Dries. Het vuur, dat in het oudste gedeelte van lichte laaie. Met de grootste moeite wist men het complex gebouwen, waarin de magazijnen gevestigd zijn, uitbrak, vond in den voorraad garens gretig voedsel. Toen bijna drie kwar tier nadat de brand was uitgebroken, de eeni- ge motorspuit van het- dorp voor het eerst water gaf, stond het geheele complex reeds in den inventaris van het kantoor en een kleine partij goederen in veiligheid te brengen, De brandweer bepaalde zich ten slotte tot het nathouden van het woonhuis van een der firmanten, dat behouden is gebleven. Het geheele complex, waaronder begrepen de twee jaar geleden nieuwgebouwde fabrie ken, is in de asch gelegd. Na het middaguur was de fabriek gesloten, men tast in het duister hoe de brand is ont staan. Verzekering dekt de schade. Op de fabrieken werkten ongeveer 300 menschen. Konijnen en marmotten gestikt in een laboratorium. Te Groningen is Vrijdagnacht brand uit gebroken in de centrale keuken, in een in den distributietijd opgericht houten gebouw, dat thans dienst doet als laboratorium van den gemeentelijken gezondheidsdienst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. omdat dit gebouw midden op de straat staat en omwonenden al herhaaldelijk bij den gemeenteraad hebben aangedrongen het op te ruimen, omdat het een belemmering van het verkeer is. Twintig konijnen en vijftig marmotten zijn gestikt, de brandweer heeft den brand gebluscht, zoodat het gebouw voorloopig nog niet is opgeruimd. Boerderij afgebrand. Te Albergen bij Almelo is Zaterdagmor gen de kapita'e boerderij van J. Assink afge brand. Het vee werd gered. Alles was ver zekerd. Vergeten het jongste kind mee te nemen. Toen gisteravond tegen 8 uur de schuiten voerder K. A. Koenes in het keukentje van zijn woning, twee hoog achter, in perceel 60, aan de De Wittenstraat te Amsterdam, een petroleumlamp wilde bijvullen viel deze plotseling van het aanrecht af, waardoor de brandende olie zich over den vloer ver spreidde. In zijn schrik, stiet de man tot over maat van ramp ook het blik met petroleum, dat hij voor het bijvullen van de lamp had gebruikt, op den grond, met het gevolg, dat het keukentje in een oogwenk in lichte laaie stond. De man vluchtte met zijn vrouw en drie kinderen, waarvan het oudste ongeveer 10 jaren zal zijn, langs de trap naar bene den. Inmiddels werd de brandweer gewaar schuwd, welke zeer spoedig met twee motor spuiten ter plaatse was, hetgeen een gelukkig feit mocht heeten, aangezien het echtpaar er in zijn verbouwereerdheid niet aan gedacht had, het jongste kind, de vierjarige Gerda, die in de alkoof der woning in een ledikant lag, in de vlucht mede te nemeri. Terwijl met een straal op de motorspuit de heftig om zich heen grijpende vlammen zooveel mogelijk werden bedwongen, slaagde de brandwacht De Groot erin tot de vol rook staande alkoof door te dringen en het kind, dat reeds be wusteloos was, te redden. Het meisje werd naar beneden gebracht, waar het met behulp van een zuurstofapparaat vrij spoedig weer werd bijgebracht. Per auto-brancard is de kleine daarop naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd. Inmiddels werd het blusschingswerk met kracht voortgezet. Te ongeveer kwart over acht was men het vuur meester. De keuken en de aangrenzende woonkamer zijn geheel uitgebrand, terwijl de alkoof geblakerd werd. De le etage er woonden in het perceel zes gezinnen had van waterschade te lijden. Schuitenvoerder Koenes, die bij het ge beurde brandwonden aan de vingers en den linkerpols opliep, welke ter plaatse werden verbonden, is tegen brandschade verzekerd. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Auto vernield, twee gewonden. Een auto, waarin gezeten waren een heer en dame uit Utrecht, is Zaterdagavond, waarschijnlijk tengevolge van onbekendheid met den weg van den bestuurder, op den on- bewaakten overweg aan den Leyenscheweg gegrepen door den trein, die te ongeveer halfelf te Bilthoven aankomt. De auto werd vernield. De dame werd ernstig, de heer licht ewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te "trecht vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. U KORTE BERICHTEN. Zaterdag kwamen de leden van den Ned. Uitgeversbond en gasten samen in het Carlton-Hotel te Amsterdam, waar de feest- vergadering, gevolgd door een receptie, werd gehouden. Een 77-jarige bewoner van de Potgie terstraat is Vrijdagavond in de Marnixstraat te Amsterdam tegen een auto geloopen. De oude man werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar men den dood constateerde. De „Colombia", het nieuwe vlagge- schip van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, is voor zijn eerste reis naar West-Indië, Vrijdag uit de Amster- damsche haven vertrokken. Uit een perceel aan de Korte Hout straat te Amsterdam is, waarschijnlijk door middel van opensluiting, een ijzeren geldkist je met 350 ontvreemd. Van den dader nog geen spoor. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 28 Nov. 1930. C. M. G. te Hugowaard, overtreding straatschenderij 15 boete of 2 weken tucht school. K. N. te Helder, overtreding art. 444 v/etb. v. strafrecht 6 boete of 6 dagen hechtenis. N. N. te Egmond aan Zee, loopen over ver boden grond, 3 boete of 3 dagen hechte nis. A. P. G. te Heiloo, overtreding spoorweg wet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. B. te Bergen, W. H. te Alkmaar, over treding arbeidswet, de le 6 boete of 6 da gen hechtenis, de 2e 3 x 4 boeten of 3 x 4 dagen hechtenis. M. J. de G. te Alkmaar, overtreding leer plichtwet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. P. te Alkmaar, overtreding Invalidi teitswet 29 x l boeten of 29 x 1 dag hech tenis W. B. te Beverwijk, C. B, te Uitgeest. W. Z. te Egmond aan Zee, T. J. K. te Alkmaar, A. J. G. te Amsterdam, overtreding Jacht en Visscherijwet, de le en 2e ieder 25 boe te of 25 dagen hechtenis, de 3e f 30 boete of 30 dagen hechtenis, de 4e niet ontvanke lijk verklaard, de 5e ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis. N. C. S. te Heerhugowaard, overtreding vleeschkeuringswet 2 100 boeten of 2 x 50 dagen hechtenis. J. V. te Egmond aan Zee, J. K. te Alk maar, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis. J. H., M. L., J. H. te Castricum, J- V., Th. H. B. te Egmond aan Zee, W. F. K., L. R. te Bergen, H. A. te Spanbroek, J. Ph. v. O. te Den Helder, S. Z., J. W., J. P. te Alkmaar, overtreding politieverordening, de le, 2e en 3e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 4e, 7e, 8e en 9e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 6e ontslag van rechtsvervolging, de 10e en 11e ieder 1 boete of 1 dag hechte nis, de 12e 1.50 boete of 1 dag hechtenis. H. A. te Uitgeest, M. ten W. te Castricum, Th. P. B. te Heiloo, M. Z., C. P. v. d. V., J. P. A. te Limmen, S. R. te Wijk aan Zee en Duin, J. B. te Egmondbinnen, M. B. te Schoorl, H. S. te Krommenie, A. R. te Hugo waard, J. B. te St. Pancras, C. S. te Span broek, Th. B. B. te Haarlemmermeer, P. H. B. te Winkel, N. B. te Akersloot, Th. J. v. d. H., H. W. S., Jb. B. te Alkmaar, overtreding motor- en rijwielwet, de le, 3e, 4e, 5e, 6e, 10e 11e en 13e ieder 4 boete of 4 dagen hech tenis, de 2e, 12e en 14e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 7e 8 boete of 8 dagen hech tenis, de 8e 40 boete of 40 dagen hechte nis, de 9e 60 boete en 15 boete of 60 en 15 dagen hechtenis, de 15e vrijspraak, de 16e 2.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 17e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 18e 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 19e teruggave ouders. Schriftelijke uitspraak: D. A K. te Bergen, overtreding motor- en rijwiel- wet 5 boete of 5 dagen hechtenis en ont zegging van de civiele vordering. HEILOO. De Pluimveever. Heiloo, hield Vrijdag avond een ledenvergadering in café Helder. De voorzitter, de heer A. N. Hopman, opende de druk bezochte vergadering, heette allen welkom, verheugde zich over de groote opkomst. Hij zeide dat de grootere belang stelling prettig aandoet, omdat men uit el kanders ervaring leeren kan. Daarop zeide de voorzitter dat het bestuur gaarne zou ver nemen hoe de enting der hoenders was ver kopen en het resultaat. Vervolgens werden 7 nieuwe leden voorgesteld en aangenomen. Het ledental klom tot 67. (Instemming). Van het bestuur van den P. B. N. H. was een verzoek ingekomen om voor de tentoon stelling medailles beschikbaar te stellen. Hiervoor werden 2 medailles beschikbaar ge steld. Daarna kwamen in behandeling de punten van den beschrijvingsbrief voor de vergade ring van 10 Dec. a.s. te Alkmaar. Bij het punt „Hoe staan de leden tegenover de keuring van rashoenders"? ontspon zich een drukke discussie. De heer Boersen oordeelde dat de keuring dan wel beter mocht geschieden dan met de N. H. Blauwen. Spr. keurde de wijze af, kruisingen werden goedgekeurd en bovendien vond spr. den prijs, 5 cent per dier te hoog. Spr. liet niet onduidelijk doorschemeren dat z.i. de commissie niet voor haar taak bere kend was. Uit de verdere discusfeie bleek dat enkele leden die meening deelden. De voor zitter stelde voor om die zienswijze met een voorbeeld ter kennis van het hoofdbesiuur te brengen, terwijl de afgevaardigde die kan toelichten. De vergadering sprak zich una niem voor keuring uit, doch met deskundige commissiën voor 2V-, cent per dier. Het hoofdbestuur beval aan de firma's Burgwal en Harskamp voor rashoenders en broedeieren en vroeg het oordeel der vergade ring. De heer Groot (bestuur) e.a. oordeelden de reclame voor een firma buiten de provincie niet op zijn plaats. Een N. H. Bond moet in de eerste plaats hoenderparken in de provin cie propageeren. De voorzitter zeide dat genoemde firma is aangesloten bij den bond en aanbeveling van het hoofdbestuur gaf zekerheid dat men op goede behandeling kan rekenen. Na druk ke discussie werd voorgesteld en aangeno men dat minstens een 3-tal hoenderparken aan die aanbeveling worden toegevoegd. De vergadering sprak zich in principe uit voor een orgaan van de N. H. Vereeniging, mits de financieele opzet goed is. Tot afgevaardigde werd de voorzitter be noemd, doch de wensch geuit dat allen de vergadering zullen bezoeken Bespreking voederprijzen. De heer Nierop bracht verslag uit namens c!e rekening-com missie. Oudergewoonte was alles in orde. De heer Dumans bracht verslag uit van den stand der kas. De kas der vereeniging wees een batig saldo aan van 217.81, die der voederafdeeling een schuld van 342.32. Als bezittingen is geboekt de mengmachine waarop nog in 2 termijnen moeten betaald worden. De voorzitter deelde mede dat de levering van voeder wederom was gegund aan den heer J. Ranzijn alhier. Het kuikenvoeder werd bepaald op 7.50 per 100 pond, niet- Ieden 2.50 meer. Het ochtendvoer op 6.50 per 100 pond. De heer K. Muijs vond den prijs abnormaal hoog. De heer Boersen vroeg hoe lang de meng- prijs a 1 cent per pond bleef, als de prijs even hoog blijft. Wat hebben we dan aan een mengmachine? De voorzitter stelde vast dat de heer Du- mans 700 uit zijn prirébezit voor de schuur had gegeven. Er was bepaald dat de prijs tot Maart 1930 dezelfde zou blijven. Spr. wilde daarover niet napraten. Dé heer Boersen stelde vast dat de heer Dumans had aangeboden om een schuur te zetten, die zijn eigendom blijft. Er was voorop gesteld dat een mengmachine voor- deelig en de prijs blijft even hoog. De voorzitter ontkende dit. Er was uit drukkelijk bepaald dat de prijs tot 1 Maart zoo bleef als tegenprestatie voor den heer Dumans. Spr. wilde wel eens zien of het met 1 Januari (bij de nieuwe inschrijving) lager kan. De heer Dumans zeide, dat er iemand is die het voor minder wil doen, dan legde spr zijn functie neer. Z.i. was het beter dat de leden meer afnamen. Men laat zijn eigen zaak in de steek, hoewel spr. erkende dat iedereen vrij stond. De heer Boersen: „Geen wonder, het voer is duurder dan bij den handel". De voorzit ter ontkende dit ten stelligste. Deze samen stelling kan niet goedkooper. De heer Broer- sen was het daarmede niet eens. De kosten zijn veel te hoog. De heer Nierop meende ook dat het lager kan, men redeneert er is schuld, doch de bezitting is voldoende. Spr. was ook voor verlaging. De voorzitter zeide overweging toe. Daarna werd medegedeeld dat van 16 tot 24 December een pluimvee film werd vertoond, terwijl onderhandeling met een spreker worden gevoerd. Vervolgens werd overgegaan tot de rond vraag en de verloting van pluimveeartikelen, wat, zoo mogelijk, iedere vergadering zal gebeuren. GROOT VOLKSTOONEEL. (ENSEMBLE BOUBER). NATHAN HEEFT MAZZEL van Aaron Hofmann. Zelfs met de meest vriendelijke gevoelens jegens Bouber en zijn gezelschap kan men zich moeilijk aan de gedachte onttrekken, dat na zijn in prachtige, heel eigen stijl gespeelde volksstukken, hij zijn draai nog niet gevonden heeft. Eerst kregen we hier het naargeestige „Geef ons Arbeid", al was dat dan ook in een vertooning met veel heel mooie momenten, en nu dit Duitsch-Joodsche blijspel van de in-goeïge Nathan, die als schoenlappertje in zijn kelderwoning liever een heel regiment Leger-des-Heils-schoenen voor niets lapt dan de menschen om hun geld te manen, plotse ling in het bezit van een groote erfenis komt. daardoor als een blad van een boom ver andert, natuurlijk zichzelf en zijn omgeving dood-ongelukkig maakt en ten slotte weer de oude wordt, wanneer blijkt, dat het geld, hem door een louche-advocaat in handen gespeeld, hem eigenlijk heelemaal niet toekomt. Dialect op het tooneel is altijd een heel ge liefd effectmiddel geweest. Aardigheden, die, gewoon verteld, niets geestigs hebben, krij gen door het transponeeren in een bepaalde tongval direct iets anders, iets teekenachtigers. Vooral de Jood is altijd een dankbaar sujet, want daar komen behalve malle toontjes nog allerlei gekke handgebaartjes en lichaams bewegingen bij, die hun komische uitwerking zelden missen. Klassiek is immers de mop van de Joodsche vader aan de telefoon, die tegen, zijn zoontje zegt: „Moos, hou jij de thè'efoon eve vas, vader mod effe schmoeze." Maar de Jood op het iooneel wordt maar al te vaak uitgebuit en aangewend tot het be reiken van goedkoop, gemakkelijk effect. En dat is hier het geval. Want deze Nathan heeft niets specifiek Joodsch. Ontdaan van zijn uiterlijke attributen, is het zelfs heelemaal geen Jood. Hij heeft geen enkele typisch joodsche eigenschap. Men zal toch moeilijk kunnen volhouden, dat zijn engelachtige goedheid een Israëlitisch monopolie is. En hij is niet eens goghem. Anders zou hij de schurkachtige Mr. Ives toch van den be ginne af wel hebben doorzien. Neen, het sol len met Joodsche ghijn is alleen dan gem,* veeid, als men achter de Semitische uiterliA heden ook de Joodsche psyche kan aanvoel» Overigens is de intrige volkomen onaan nemelijk in haar plotselinge onwaarschijnlijk psychologische omzwaaiïngen. Versta mii wel, ik heb niets tegen onwaarschijnlijkheden op het tooneel, als ze het dan ook maar eer lük en onomwonden zijn als in een klucht c£ enkel en alleen is geschreven om ons te laten lachen zonder meer. Maar dat is hier niet het geval. In dit „blijspel" wordt toch een po ging gedaan om in deze menschen te doen gelooven en met ze mee te voelen. Een dergelijk stuk kan alleen dan eenig» voldoening schenken, wanneer de tekortko- mingen in conceptie en bouw worden goed. gemaakt door spel van buitengewone hoeda nigheid. Nu is de uitbeelding van een Jood steeds een bizonder moeilijke opgave, vooral voor niet-Joodsche acteurs. Men vervalt zoo gemakkelijk in dik-doen. Zelfs Cor Ruijs' te recht beroemde Sally Wegloop kan bezwaar lijk sober worden genoemd. Jan Musch' Eliaa is misschien wel het allerbeste voorbeeld van wat het zijn moet. Zonder eenige overdrij ving wordt hier met een enkele blik en spe ciaal accentje de Jood gesuggereerd. (Bol vendien is deze Elias met zijn slimmigheid jes, zijn echte ghijn door den schrijver al dui delijk geteekend als geen zoon der lauw» Westerstranden, al is het stuk zelf verder ook van heel weinig beteekenis). Bouber is ontegenzeggelijk een tooneelspe- ler van groote routine en heel bizondere kwa liteiten. Zijn Nathan had ook zeker heel knappe en vermakelijke momenten, maar kon mij toch geen oogenblik de rammelende en onbetekenende intrige doen vergeten Ook de rest van de bezetting (vooral Burgdorf- fer als de „gemeene" rechtsgeleerde, Nellv Ernst als de pleegdochter en Coen Hissink als Bill Lewis, de agent pleegvader), hoe ver dienstelijk ook, gaven toch lang niet dat, wat men in ander soort werk van hen kan ver wachten. Wat de uiterlijke verzorging betreft, daar zullen we maar niet te veel van zeggen Je kan wel aan de gang blijven. D'e „rijke" ka mer in het derde bedrijf was van een dergelij ke pracht, dat men kon begrijpen, dat Nathans huisgenooten de genoegelijk-rom- melige kelderwoning van de eerste bedrijven verre verkozen. Dat lag niet aan de men schen hier, die voor heel behoorlijke meube len hadden gezorgd, welke echter aandeden als de vlag op de spreekwoordelijke modder- schut Het Groot Volkstooneel heeft een schoone en nobele taak op zich- genomen en men kan zich voor het volbrengen daarvan moeilijk betere executanten denken dan dit gezelschap hard werkende idealistische kunstenaars. Laat ons hopen, dat ze gaandeweg het ma teriaal zullen vinden, dat hun in staat zal stellen de groote massa kunst te brengen van even superieure kwaliteit als die waarmee ze hun roep gegrondvest hebben. Dat hoeft volstrekt niet altijd kunst met de groote K te worden, het mag, dunkt mij, ge rust goede amusementskunst zijn, als het dan ook maar werkelijk artistiek en in zijn soort zuiver is. J B VAN AMERONGEN. Op den gehouden gemeenteavond door de N. H. Kerk te Egmond aan den Hoef voor verkiezing van notabel diaken en ouderling werd als ouderling herkozen de heer E. Vo gelenzang. Voor den aftredenden diaken, de heer Docter, die niet herkozen wenschte te worden, werd gekozen de heer Jm. Veenhuij- sen. Voor den notabel den heer J Asjes, die onlangs Kerkvoogd werd, werd de heer J. van den Berg gekozen. Dr. H. E. Enthoven, toegelaten als pri vaatdocent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit van Am sterdam, om onderwijs te geven in de diplo matieke geschiedenis, zal de openbare les, waarmede hij zijn college zal openen. Don derdag 11 December a.s. des namiddags 4 uur houden, in een der zalen van het univer siteitsgebouw. Ter gelegenheid van het vierde eeuw feest der Amsterdamschc Doopsgezinde Ge meente is Zaterdagmiddag in de Singelkerk een plechtige herdenkingsdienst gehouden. NED. HERV. GEM. TE NIJEHORNE. De schorsingen weer opgeheven Het herv. class. bestuur van Heerenveeo heeft, zoo wordt gemeld, uit een verhoor van en correspondentie met den predikant en ouderlingen en diakenen der herv. gem. te Oude en Nijehorne geconcludeerd, dat de wil tot samenwerking aanwezig kan worden ge acht en heeft daarom beslpten, de provisio- neele schorsing van predikant en kerkeraad op te heffen. Een reglement van orde voor de kerke- raadsvergaderingen en andere zaken, die op afdoening wachtten, had de commissie uit het classicaal bestuur vastgesteld en gere' geld. 301. Keesie was aangewezen om als scheidsrechter op te treden. Hij had eerst bezwaren gehad, want een scheids rechter heeft een moeilijk baantje en niet altijd geschiedt zijn uitspraak tot tevredenheid van het publiek. Maar het verkeersagentje was niet bang en trapte dus af, met de vlag in de hand. 302. Op de eeretribune had de koning, het Professor en andere genoodigden plaats genomen om wedstrijd goed te kunnen volgen. Er was heel veel langstelling voor den eenigen wedstrijd tusschen 0 f schen en de veldmuizen. Vooral de professor was z® met het spel ingenomen, terwijl hij zat te berekenen, 0 een bal de hoogte invloog, hoe lang het zou duren voor bal, als hij b.eel vliegen, bij de maan zou zijn.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6