Vaderlandsche Bank ACEin.l DELANGE&DEMORAAZ, ALKMAAR Lantibeuw en Veeteelt. o 8 lui) RadifiraSscli WeeilmicM fteehtszakeBi EFFECTEN CREDIETEN DEPOSITO'S INCASSO'S SPAARBOEKJES ASSURANTIE'S Zeetijd ssisf es* Stadsnieuws 1 Dinsdag 2 December. 7.30 uur, Cinema Americain: Die Nacht gehort uns (Duitsch sprekende film, rom); boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De smokkelaarsbruid van Mallorca (avonturen); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-theater: Marine-pronk stukken (kom., geluidfilm); boven 14 jaar. 7 uur, bij A. van Ham te Oterleek, uitvoe ring Turnlust. 8 uur, 't Gulden Vlies, openbare verg S. D. A. P.; sprekers de heeren Westerhof en Bonsema. Woensdag 3 December. 7.30 uur, Cinema Americain: Die Nacht gehort uns (rom., Duitsch sprekende film), boven 18 jaar. 7 30 uur, A. B. T.: De smokkelaarsbruid van Mallorca (avonturen); boven 18 jaar. 7 30 uur, Victoria-theater: Marine-pronk stukken (kom., geluidsfilm); boven 14 jaar. 8 uur, Waakt en Bidt, lezing prof. Haitje- ma, voor de chr. jongel. vereen. Zacheus. Donderdag 4 December. 7.30 uur, Cinema Americain: Die Nacht gehort uns (rom., Duitsch sprekende film; boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B T.: De smokkelaarsbruid van Mallorca (avonturen); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-theater: Marine-pronk stukken (kom., geluidsfilm); boven 14 jaar. Zaterdag 6 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Der Blaue Vogel, onder auspiciën van het Comi té voor tooneeluitvoeringen. Dinsdag 9 December. 8 uur, Dancing Harmonie, buitengewone alg. verg. vereen. Ziekenhuisverpleging. HOOG WATER. De was van de Seine. In de laatste 48 uren is de Seine 70 c.M. ge stegen. Het niveau is thans nog slechts 2'A c.M. beneden het peil, waarop tot alarm- maatregelen moet worden overgegaan In Zeeuwsch-Vlaanderen. In den stand van het hooge water op ver schillende plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is nog weinig oi geen verande ring gekomen. De regen, die dagelijks valt, is oorzaak, dat het peil hetzelfde blijft. Boven dien komt er nog steeds aanvoer van z.g. opperwater uit de polders en ook was de hevi ge Zuid-westenwind niet bevorderlijk voor den waterafvoer. Zondag is de wind naar het Oosten omge- locpen, zoodat de eerstvolgende dagen, in dien het droog blijft, wel een daling zal in treden. Tengevolge van de natte bietencampagne, die thans verre beëindigd is, liggen de wegen erbarmelijk slecht. Sommige bermen zijn totaal onberijdbaar; naast de hoofdwegen zij a op vele plaatsen groote modderkuilen •uitstaan, die bij uitwijken gevaar opleveren. DE MISDADIGHEID TE NF.W-YORK. Een opstand der burgerij voorspeld. De onthulling dat sedert 1 Januari van dit jaar te New-York roovers 24 politieagenten neerschoten, van wie negen doodelijk gewond werden, zet aan de bewering dat in de stad langzamerhand de wetteloosheid de overhand verkrijgt, kracht bij. Thomas Rice, een be kend criminoloog, vindt in deze onthulling aanleiding tot de verklaring, dat binnen den tijd van een of twee jaar een opstand zal plaats hebben tegen de golf van misdadig heid en de burgers zuilen optreden als hun eigen rechters. Hij herinnert eraan, dat de bevolking van New-Orieans in 1891 een einde maakte aan het bedrijf van afdreiging en ont voering, door bestorming van de gevangenis, waar zij acht gevangenen vermoor 1de Rice, die lid is van de staatscommissie inzake de misdadigheid, wijt het heerschen van het bendewezen aan onvoldoendheid van de straf wetten. Hij zegt dat zelfs de wet, die een man tot levenslange gevangenisstraf veroor deelt bij veroordeeling voor den vierden keer, ondoeltreffend is gebleken om bende leden af te schrikken van het vermoorden van allen, die hun in den weg treden. De politie, beweert hij, wordt bezwaard in de uitoefening van haar functies door vrees voor critiek van de zijde van het publiek. Bovendien wordt zij verplicht, onnoodig risico te aanvaarden te genover gewapende mannen, die voor de vuist weg schieten. POGING TOT BEROOVING. Het Gerechtshof te Amsterdam wees he den arrest in de strafzaak tegen den 31-jari gen werkloozen kantoorbediende W. L. M., die door de vacantiekamer der rechtbank op 18 Augustus jl. wegens poging tot diefstal met geweldpleging tot 6 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. Verdachte had in den namiddag van 23 Juni op de trap van het kantoorgebouw boven den winkel van de firma Savelkoul aan den Singel een 55-jari- gen banklooper met een gummistok aange vallen met het doel hem te berooven De po ging mislukte omdat de banklooper de tasch met de 20.000 stevig vasthield en hij op de vlucht kon gaan. De aanrander werd eenige «ogenblikken later gearresteerd. Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank en ver oordeelde verdachte opnieuw recht doende tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van 2 maanden voorloopige hechtenis. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 2 December. Z Uitspraken zaken vorige zitting. Kars de Vr., grondwerker, Wervershoof, ernstige mishandeling, verzet vervallen ver klaard wegens niet verschijnen van den op posant. Jac. Ed. Petr. R. Reiziger -uit ande ren hoofde te Haarlem gedetineerd, oplich ting gepleegd te Heiloo, 14 dagen gev. Anth. Joh. B., Rijksklerk te Hoorn, vaisch- heid in geschrifte en verduistering. Onder zoek hervat op Dinsdag 16 December. '700R DEN POLITIERECHTER. Openb. zitting van Maandag 1 Dec. EEN SAAI BELASTINGZAAKJE TER INLEIDING. De heer A. Schalkwijk, autobushouder te Bergen, was in de zitting van 10 No vember 1930 bij verstek veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis, omdat hij had doen rijden met een motorrij tuig- dai te laa&r was aangegeven en waarvoor dus niet voldoende wegenbe lasting was voldaan. De veroordeelde kon zich niet met het vonnis vereenigen en kwam ilzoo in verzet, wat heden werd behandeld. De belastingadministratie was verte genwoordigd door den Rijksadvocaat Mr. Asser Senior, en er waren een 6-tal ambtenaren der directe belastingen, be nevens 1 chauffeur als getuigen gedag vaard. Door den heer Sch. werd ontkend, dat het aangegeven gewicht onjuist zou zijn geweest. De carosseriebouwer Tijmen Wortel, wonende Hartelaan te Bergen, had in 1928 het motorrijtuig ter weging aangeboden. De chauffeur Jol had den wagen, in casu een autobus, niet gereden, wel de heer Timmermans. Jol zat er bij voor „spek en baonen". Met de getoonde kaart werd door de ambtenaar na de aanhou ding geen genoegen genomen. Achtereenvolgens traden als getuigen op de ambtenaren Pijning en Koele- meij. Van het verhoor der óverige hee ren werd afgezien. De heer Pijning verklaarde dat wel wegenbelasting was voldaan, doch niet volgens het werkelijk gewicht der auto bus. Deze zware wagens worden omdat de bascule niet voldoende kan aangeven, in tweeën gewogen, welke bijzonderhe den in het procesverbaal ontbraken. Een leegte waarover de officier nu juist niet overvoldaan bleek. Volgens den heer Sch. kunnen dergelijke wagens op de be staande bascules niet zuiver gewogen worden. Een ambtelijk relaas der weging ont brak, verklaarde de heer Koelemey en daarom werd de bus ambtelijk gewogen op de bovenomschreven wijze, die altijd klopt, decreteerde deze amtbenaar. De rijksadvocaat verklaarde dat de zaak niet voldoende geïnstrueerd is en wetswijziging zeer noodig is. Ten slottfe vorderde de rijksadvocaat vernietiging van het vonnis en vrijspraak voor den heer Sch. Vonnis conform den eisch. TANDEN UITGESLAGEN? De heer Derrie Jan W., slager te Hel der, stond 13 October terecht wegens mishandeling op 9 Augustus van den heer Gotschalk uit Alkmaar, een auto mobilist, die zijn ontevredenheid had opgewekt. Deze zaak werd toen aan gehouden en thans weer met onvermin derd animo voortgezet. De slager was destijds zoo boos, omdat de autobestuur der zijn vader had aangereden en gaf na eenige minder vriendschappelijke dis cussie den heer S. een slag op zijn ge zicht, waardoor volgens verklaring van laatstgemelden heer twee tanden wer den aitgemept. Het bleek echter bij na der onderzoek dat deze verklaring op z'n minst genomen overdreven was. De heer W. verklarrde nie+ geslagen, n-.aar alleen geduwd te hebben. Als hij werkelijk had geslagen, dan was getuige misschien in 't ziekenhuis terecht geko men, veronderstelde de heer W., met be- Orestes 30 Nov. v. Smyrna te Stamboul. Pluto 30 Nov. v. Kopenhagen te Odense. Poseidon 2 Dec. v. Valencia te IJmuider» verwacht Simon Bolivar, thuisr., 29 Nov. v. Cristobal n. Cartagena. Telamon, uitr., 29 Nov. v. Santa Marta n. Puerto Barrios. Theseus 29 Nov. v. Rott. n. Pasages. Titus 30 Nov. v. Tarragona te Valencia. Venus 30 Nov. v. Catania te Venetië. Vesta 29 Nov. v. Castellon te Gandia. Vulcanus 30 Nov. v. Candia n. Cavalla. Zeus 30 Nov. v. Amst. te Hamburg Ajax 29 Nov. v. Genua te Tarragona Amor 29 Nov. v. New York n. Pau Prince Atlas 28 Nov. v. S. Marta n. Curacao. Boskoop 1 Dec. v. Antwerpen te Hamburg. Ceres 30 Nov. v. Tanger te Gibraltar. Colombia, uitr., 30 Nov. Lizard. Crynssen,-uitr., 29 Nov. te Barbados. Erato 30 Nov. v. Vigo n. Amst. Nereus 1 Dec. v. Amst. te Gothenburg. Oberon 30 Nov. v. Nauplia te Algiers. Orpheus 1 Dec. v. Amst. te Kopenhagen. Proteus 1 Dec. v. Amst. te Danzig. Triton 29 Nov. v. Amst. te Hamburg. Kon. Holl. Lloyn. Ivo, uitr., 30 Nov. v. Madeira. Amstelland, thuisr., 28 Nov. v. Santos. Gelria, thuisr., 29 Nov. v. Pernambuco. Rotterdamscbe Lloyd- Garoet, uitr., 30 Nov. v. Port Said. Kota Baroe, uitr., 1 E>ec. te Singapore. Madioen, thuisr., 30 Nov. v. Dieddah. HollandAmerika-Lijn. Nagara, Newport n. Seattle, 27 Nov. v. Cris tobal. Noorderdijk 30 Nov. v. Newport News te New York"* Rotetrdam, Rott. n. New York, 29 Nov. van Southampton. Lochmonar, Vanc.-Roteradm, 28 Nov. v. Los Angeles. Lochgoil, Rot.-Vanc., 29 Nov. v. Cristobal. Volendam 1 Dec. v. Vera Cruz n. New York. Nictheroy, Antw.-Pac.; 29 Nov. te Colon. Spaarndam 29 Nov. v. Havana n. Rott. HollandAMka-Lijn. Giekerk 29 Nov. v. Amst. n. Rott. Meliskerk, uitr., 29 Nov. te Port Soedan. Meliskerk, uitr., 29 Nov. v. P. Soedan n. Aden. Nebraska 27 Nov. v. Rott. te Vanvouver. Nieuwkerk 30 Nov. v. Antwerpen te Ham burg. Rietfontein, thuisr., 29 Nov. v. Mosselbtai n. Kaapstad. Rotterdam, Rott.-N. York, 29 Nov. van Boulogne. Holland—Britse h-Indië-Lljn. Meerkerk, thuisr., 1 Dec. v. Madras. Schiekerk, uitr., 30 Nov. v. Rangoon. Streefkerk 1 Dec. v. Bremen te Hamburg. Holland—Oost-Azië-Lijn. Zosma, thuisr., 1 Dec. te Suez. Holland—West-Afrika-Lijn. Maaskerk 30 Nov. v. Amst. n. W. Afrika. Java—New York-Lijn. Djember, New York n. Java, 29 Nov. te Padang. Stoomvaart Mij. Oceaan. Alcinous, Batavia n. Amst., 29 Nov. v. Mar- seille. minnelijke bescheidenheid. De heer ïiesen, agent van politie, deelde mede dat de heer Godschalk slechts een heel klein stukje van zijn in 't algemeen slacht gebit miste. De zaak kreeg daardoor een minder gevaarlijk aanzien en ontving de heer Godschalk een stevige terechtwijzing, terwijl de officier thans slechts 4 boete cf 4 dagen hechtenis vorderde. Vonnis conform dit milde requisitoir. EN HARDHANDIGE JUFFROUW VRIJGESPROKEN. Een Alkmaarsche huismoeder, met name Johanna K., huisvrouw P. J. A. M., stond terecht naar aanleiding van het ontstellende feit, dat zij op 26 Juli haar öG-jai'ige tante Marie, huisvrouw Jan Komen, had aangevallen, geslagen, ge- krabi, bij de haren getrokken en op den grond had gewerkt. Deze zaak was al eens op de agenda geplaatst, doch uitge steld wegens zenuwziekte van de ver dachte nicht. Het betrof hier weer de ge bruikelijke familie-onaangenaamheden, waarbij we maar liever niet te lang zul len blijven stil staan. De mishandelde tante gevoelde zich ten zeerste verongelijkt en toonde zich niet ongeneigd de vredelievende voor stellen van den politierechter te aan vaarden. De verdachte verklaarde over stuur te zijn geraakt, omdat haar 65- jarige gebrekkige moeder door tante werd gegooid. Mej. do wed. Zijdewind, geboren Appel, heeft de vechtende dames gescheiden. Gevorderd werd vrijspraak wegens gebrek aan bewijs Vonnis con form requisitoir op hoop van toekom stige betere verstandhouding. (Wordt vervolgd). STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Chnstiaan Huygens, uitr., 1 Dec. te Sabang. Poelau Tello, thuisr., 29 Nov. v. Sabang. Tabinta, thuisr., 29 Nov. v. Batavia. Koningin der Nederlanden, thuisr., 30 Nov. v P. Said. Poelau Roebiah 30 Nov. v. Amst. te Harnb Salabangka, thuisr., 1 Dec. te Genua. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ariadne z9 Nov. v. Amst. n. Guatemala. Hebe 30 Nov. v. Amst. te Hamburg. Hercules 28 Nov. v Patras n Tunis Iris 29 Nov. v. Stettin n. Amst. Juno 29 Nov. v. Pau Prince n. Cap Hatiën. DE SCHADE AAN GEWASSEN DOOR STORMEN IN JUNI. Reeds in het begin van Juli is het Ged. Staten van Ncordholland gebleken, dat het nationale steuncomité Stormramp 1927, in dertijd in het leven geroepen tot leniging van den nood, veroorzaakt door de stormramp in dat jaar, bereid was, om, daartoe door den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gemachtigd, een gedeelte van het ia 1927 overgehouden batig saldo ter beschik king te stellen ter vergoeding van de schade aan land- en tuinbouwgewassen in Noordhol land geleden door deen regen- en hagelstorm van 12 en 22 Juni j.1. De beide comité's, ge vormd voor de geteisterde gemeenten onder scheidenlijk in het Noorden der provincie en in Kennemerland, hebben daarop staten op gemaakt van de schaden, die voor vergoeding in aanmerking kwamen. Vervolgens zijn sta ten opgemaakt van de vergoedingen, die aan de benadeelden uitbetaald zouden moeten worden, indien de nermen werden in acht ge nomen, welke het nationale steuncomité stormramp 1927 indertijd gesteld heeft. De totalen van de aldus gevonden vergoedingen zijn reeds dezer dagen aan de beide comité's ad hcc ter verdeeling onder de belangheb benden overgemaakt, met aftrek van het be drag, dat het comité voor het Noorden der provincie reeds uit particuliere bijdragen had bijeengebracht. De overgemaakte gelden beliepen resp. 47.333.37 en 44.591,33. Aangezien op deze wijze de benadeelden een alleszien redelijke vergoeding voor de ge- leaen schade hebben ontvangen, bestaat er volgens Ged. Staten voor de beschikbaarstel ling van een bijdrage uit de provinciale kas voor dit doel geen reden. i-uelrïtraari AVONTUUR VAN EEN AUSTRALISCHE VL1EGSTER. De Australische vliegster, mrs. Tate Miller, d'e P°&>n)ï had gedaan om van Havana (Cuba) naar Miami (Florida) te vliegen en van wie men sedert Vrijdag niets meer had gehoord, zoodat men reeds vreesde dat zij was verongelukt, is gisteravond veilig te Macao op de Bahama eilanden aangekomen. Zij deelde mede op weg naar Miami in een vreeselijken storm te zijn terecht gekomen, waardoor zij nog juist kans had gezien te landen op het eilandje Andros, eveneens be- hoorende tot de Bahama-c rota. DE POSTVLUCHTEN. Het zesde postvliegtuig te Bagdad. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het zesde post vliegtuig naar Nederlandsch-Indië, de P.H.- A.G.R. te 6 uur van Cairo i3 vertrokken, te 9.40 uur te Gaza gearriveerd, te 10 15 uur vandaar vertrokken en te 16 uur te Bagdad aangekomen. Het vierde retourvliegtuig. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M bericht is ingekomen, dat het vierde retour- vliegtuig P.H.-A E.Z. Maandag te 5.54 uit Akyab is vertrokken, te 9.08 te Calcutta is aangekomen, te 10.01 vandaar vertrokken en te 14.22 te Allahabad aangekomen. DE DO X IN HET ONDERZEEERSDOK. Naar uit Lissabon g.meld wordt, is het vliegschip Do X het Lissabonsche onder zeeërsdok binnengesleept, waar de door den brand veroorzaakte schade aan den vleugel hersteld zal worden. De duur dezer werk zaamheden wordt op twee a drie weken ge schat. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willem Leo z. v. Willem Rivière en Helena Scheepbouwer. OVERLEDEN: Jacob van Leersum 79 jaar. George Snel len 74 jaar. Dieuwertje Ligthart 67 jaar. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, 60/ tegen beurskoers 1 -ffin met jaarl. uitloting WAARSCHUWING! De burgemeester van Tholen waarschuwt tegen de praktijken van twee zoogenaamde film-fotografen, die aldaar op 15 October 1930 van verscheidene ingezetenen foto's heb ben gemaakt, waarbij vooruit moest worden betaald en dan onleesbaar gestelde quitan- ties werden afgegeven.Na eenige dagen zou toezending der foto's volgen. Tot op he den heeft echter niemand een foto ontvangen, zoodat oplichting wordt vermoed. OVERSTE SNELLEN, f- Na een langdurig ziekbed is hedenmorgen overleden de luitenant-kolonel i. b. d. G. Snellen, een hier ter stede bekende persocn lijkheid Overste Snellen, oud-commandant van de reeds eenige jaren verdwenen cadet tenschool alhier, heeft in 1918 hard gewerkt voor de burgerwachten. Zijn onvermoeid werken werd toen beloond door de oprich ting van een afd. der burgerwachten hier in Alkmaar, van welke afdeeling overste Snel len eenige jaren commandant was en later wegens zijn hoogen ouderdom het comman doschap aan jongeren overliet. Overste Snellen mocht voor zijn werk bij de burgerwachten indertijd het Kruis van verdienste van den bond van burgerwachten in ontvangst nemen. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. te 2 uur plaats hebben op de algemeene begraaf plaats alhier. HET R.-K. LYCEUM. Heden zijn de leerlingen van het R K Lyceum naar het nieuwe gebouw over gegaan. Met "de eerstdaags te houden officieele opening komen wij nader op dit instituut terug. BENOEMD. Onze oud-stadgenoot de heer M. van Wes- terop, thans rijksambtenaar te Steenbergen, is met ingang van 16 dezer benoemd tot dienstgeleider te Kruisland (N.-B.) BEVORDERD. Bij het Kon. besluit van 28 November is met ingang van 17 December 1930 bij het reserve-personeel der landmacht bevorderd tot reserve eerste luitenant de heer J. Dreeuws alhier. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag verleend aan den heer E. E. van Dijk, als analyst aan de gasfa briek. VAN EEN PLATJE GEVALLEN. Bij het perceel van der Woudestraat 45 vond gisteren een vrij ernstig ongeval plaats. Op het bovenhuis aldaar woont de 80-jarige heer T. Appel. Gistermiddag tegen half vijf begaf de heer A. zich op het platje, om iets weg te werpen. Hierbij is de oude heer naar alle waarschijnlijkheid duizelig geworden en van het platje gevallen. Hij Kwam terecht op het plaatsje van den heer Verhagen, waar hij vrij ernstig gewond hij had o.a. een beenbreuk bekomen werd opgenomen De heer Appel is naar het stadsziekenhuis vervoerd. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Maandbericht November 1930 In den loop der maand November werd op de spaarbankboekjes ingelegd 178.545.19 en terugbetaald 130.298.72 derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 48.246.47 In het tijdvak 1 Januari30 November werd in het geheel ingelegd 1.898.925.24 en terugbetaald 1.550.21111 zoodat sedert 1 Januari meer werd ingelegd dan terugbetaald 348.714.13 Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van di' iaar 2.371.123.94 klom dientengevolge tot 2.719.838.07. 6 8 101 Het aantal in den loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedroe? 373 w.o. 287 aan schoolspaarders Ingetrok ken werden 45 boekjes w.o. 7 van School spaarders Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes vermeerderde aldus 11161 J«vQs naar waarnemingen, verricht in den r van 2 December. mor&en Medegedeeld door het Kon. Nederi u Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 775.7 te W u. Laagste barometerstand 746.5 te AkÜr ri. Verwachting, geldig tot den avond van 1 Decembern J Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuidn telijke wind; nevelig tot licht bewolkt- Zn weer; lichte vorst des nachts in het Ón*t!S ies kouder overdag. sten> :4iyr 1 In het tijdvak van 1 Januari—3(w""" vcmber werden in het gebeel uitgereid 1761 nieuwe boekjes en ingetrokken 48» derhalve een vermeerdering met 197, boekjes. iS'd Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 6781 klom aldus tot 8054. Van dit aantal behooren 6216 aan per sonen of instellingen te Alkmaar geves" tigd, 1085 aan personen elders woon" achtig en 753 aan schoolspaarders" Onder de in November uitgereikte 373 nieuwe boekjes zijn begrepen 9 voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f h De lediging in den loop der maand November van 248 spaarbusjes leverde een bedrag van 3586.77 aan kleine be sparingen op. In het tijdvak 1 Januari— 30 November werden 3024 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek dat in totaal 47.880.27 was bespaard. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand No vember 104 patiënten en legden 1518 bezoe- ken af waarvan 606 betalende bezoeken, 836 bezoeken voor 't Aza en 76 gratis bezoeken Er werd 9 maal den dokter geassisteerd en 7 maal de laatste hulp verleend bij het afleg gen. De Wijkkraamverpleegsters verpleegden 12 patiënten, legden 248 bezoeken af en heb ben 6 maal den dokter geassisteerd. DE SPOORLIJN ALKMAAR—HELDER. Naar wij vernemen zal het baanvak Heer- HugowaardAnna-Paulowna van dubbel spoor worden voorzien. In verband hiermede zullen de stations emplacementen langs dit baanvak ook ver anderd worden. Het gedeelte Anna-Paulowna—Helder blijft enkel spoor. Dit plan houdt verband met de beslissing van het Rijk om vanaf het station Anna- Paulowna via de Van Ewijcksluis over den dijk WieringenFriesland dubbel spoor te leggen. In 1932 zal deze dijk gereed zijn, zoodat verwacht kan worden, dat in 1934 vanuit Friesland via Allernaar, langs dubbelspoor Amsterdam bereikt kan worden. Voor alle verkeer tusschen Amsterdam- Helder en HaarlemHelder zal overstappen te Alkmaar noodig zijn, aangezien de spoor wegen niet voornemens zijn om ook het baanvak benoorden Alkmaar te electrifi- oeeren. De electrificatie AlkmaarAmsterdam vor dert flink. Half Januari zal op het gedeelte Uitgeest- Beverwijk de electrische trein reeds proef rijden, terwijl verwacht wordt, dat half Mei de electrische treinen Amsterdam—Alkmaar permanent zullen loopen. Vooral op de stations langs het baanvak AmsterdamAlkmaar heerscht door de ver andering een chaos en het verdient bewonde ring, dat men er in slaagt gedurende de werk zaamheden het verkeer gaande te houden. De werkzaamheden op ons stationsemplace ment vorderen goed. Dag en nacht wordt er aan het maken van de tunnel naar het le en 2e perron gewerkt De tunnelgang wordt 4 M. breed en krijgt aan de einden een breedte van 10 M. met net oog op de op- en neer-gangen naar d« perrons. Aan den Stationsweg komt ook een ingang voor de tunnel. De electrische treinen zullen op het Zuide lijk gedeelte van het perron aankomen en de stoomtreinen naar Den Helder en Hoorn op het Noordelijk gedeelte, dat verhoogd wordt- AUTOMATISCHE VERWISSELING VAN GRAMOFOONPLATEN. De firma de Wild toonde ons heden Allen-Hough mechanisme voor automanscnB verwisseling van gramofoonplaten, welk F paraat in de étalage voor het publiek ter zichtiging is opgesteld. - Bij deze inrichting kunnen 9 P^atef^ 25 c.M. op een gebogen metalen arm do de draaischijf worden geplaatst onder hoek van 45 graden, waarna bij het eindigen der eerste plaat door een excer11 aan den electromotor de pick-up van de P wordt opgenomen en naar buiten goor waarna de tweede plaat wordt losg zoodat die boven op de eerste valt: t1^ ging daarbij is uitgesloten. Het mech zet dan zelf de pick-up weer neer in de groef der nieuwe plaat en vervolgt net gramma. Dit herhaalt zich zonder ..-j breking anders dan den benoodigd voor het verwisselen. Zet men mta oee]d, plaat op of is de negende plaat atg v dan blijft het mechanisme die eene 0 plaat repeteeren. Magfl*- In combinatie met versterker "-g. vox luidspreker mag dit een gescni eD,d raat voor café- en dancinghouders worden. MEISJESWERK. Men schrijft ons: De ring Alkmaar en Omstreke.- Lang®,' derde ririgvergadering te Broek op og dijk in de Ned. Herv. Kerk op Ljgiog® Ncv. 1930. Aanwezig waren - ve ^srr!- uit Alkmaar, Broek op Langen f>njgin£® cum en Heiloo, terwijl wij de vl 0ri5 uit Hoorn en Opperdoes als £as 1^ midden mochten hebben, samen F meisjes,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 4