DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN -II l i AVI LD— Uit het Parlement Buitenland Voiks universiteit. Dagelijksch overzicht. 132e Jaargang. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalvi Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door bet geheele Rijk 2.5ü. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groots contraeten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij rfh. HERMs. KOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37960. Telef. 3, redactie 33. Ao. 2S5 kiinsaiii iii Directeur: C. KRAK, U OEA1DAG 3 DECEHBEK 1930 Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 2 Dec. 1930. Met frisschen moed heeft de Tweede Ka- jner zich er heden toe gezet de Begrooting van Onderwijs af te handelen. Het ging met bekwamen spoed, omdat er niet werd gere pliceerd. Daardoor werd het ongeveer een yraag- en antwoordspel: een lid maakte een opmerking, soms viel een ambtgenoot hem bij of verklaarde het niet eens met hem te zijn, de minister antwoordde en dan ging men tot een volgend punt over. Op die wijze kwam het eigenlijk niet tot een debat en de belangrijkheid van de besprekingen werd er wel door geschaad. Wij meenen daarom te kunnen volstaan met enkele hoofdpunten uit de gedachtenwisseling te vermelden. In de eerste plaats is er nog al wat gezegd over de bijzondere school. Men weet, dat er dikwijls de klacht wordt aangeheven, dat er te veel bijzondere scholen worden opge richt. De heer Lingbeek (h.g.) betoogde dat dit lag aan de openbare school, die geleidelijk haar nationaal karakter verloor omdat zij steeds meer wordt een school zonder God en Koning. Hij lokte daardoor den heer Kersten (st. g.p.) uit zijn tent, die behoefte gevoelde te be- toogen, dat de school met den bijbel, welke de heer Lingbeek wilde hebben volstrekt niet beantwoordde aan de eischen voor een bij zondere christelijke school, welke moet op getrokken worden op den grondslag der her vorming. De heer prof. Visscher (a.r.) mengde zich er toen in om te betoogen, dat al dat ver schil maken over kleinigheden de oorzaak was van de ellende. Hij kwam op tegen de splijtingsbacil, die het Gereformeerde volk, dat overigens zulk een sterk gevoel van saamhoorigheid bezit, doet versnipperen en drong aan op een herziening van ae wetge ving op het onderwijs in den geest des volks. Ook de heer Oud (v.d.) protesteerde tegen de oprichting van talrijke overbodige bijzon dere scholen en de heer Beumer (a.r.) ver klaarde er evenzoo over te denken. Daar zat wel stof in voor een breedvoerig debat voor een gansche middagvergadering, doch de minister doofde het vuur. Hij wees er in de eerste plaats op, dat de Grondwet geen rem biedt tegen de oprichting van bij zondere scholen. De overheid heeft niet te oordeelen over een richting en de Grondwet wil dat ook niet. Intusschen had hij door de inspectie laten onderzoeken, hoe het stond met al die overbodige bijzondere scholen en hij was tot de slotsom gekomen, dat van de 4000 bijzondere scholen welke Nederland be zit, slechts enkele als overbodig zijn te be schouwen. En daarmede was dit punt afge handeld. Een ander punt: Er was, in de eerste plaats door den heer Lingbeek, maar later ook door den heer Tilanus (c.h.), den heer Oud (v.d.) en in het bijzonder door den heer Beumer (a.r.) geklaagd over de actie van Haagsche onderwijzers bij de openbare school tegen het zingen der kinderen van nationale liederen bij een huldebetooging aan H.M. de koningin. De heer Beumer noemde het een domheid en de Bond van Onderwijzers had met de aanneming van zijn bekende moties daartegen zich deerlijk in de vingers gesneden. Hij kwam er vooral tegen op, dat openbare instituten werden neergehaald door er aan verbonden perso neel. In verband hiermede sprak hij over het terrorisme van de openbare onderwijzers. Mej. Groeneweg (s.d.a.p.) verdedigde de houding van de betrokken onderwijzers. Het volkslied staat op het leerprogram en daar komen de onderwijzers ook niet tegen op. Doch zij zijn in verzet gekomen tegen het la ten meedoen van kinderen aan een betooging buiten den schooltijd en tegen gelegenheid- liederen met vaderlandslievenden en monar chalen inhoud. De onderwijzers wilden daar hun medewerking niet tot leenen. Mooie stof, niet waar? voor een heftig debat. Maar minister Terpstra bleef aan den kant staandie kwestie raakt minder de re geering dan het Haagsche gemeentebestuur, waarvan de onderwijzers de ambtenaren, zijn. Overigens vond hij het aangenaam te hooren, dat mej. Groeneweg het goedvindt, dat het volkslied op de openbare school wordt gezongen. Mej. Groeneweg riep daartusschen door, dat de minister haar niet had begrepen, maar na zijn antwoord, dat feitelijk niït veel om het lijf had, zwegen de 'eden veraei over deze zaak. Over de Leerplichtwet is het een en gezegd. Er werd over geklaagd, dat deze wet voor het zevende jaar niet streng ^e'!_ gehandhaafd, terwijl hiernaast de wensen Werd geuit, dat de kinderen die den leer plichtigen leeftijd nog niet te boven zijn, Wanneer zij de lagere school hebben atgc.- loopen, ten plattelande gelegenheid zouden vinden landbouwonderwijs te genieten. Dit laatste lachte minister Terpstra we: me en hij zou er met zijn ambtgenoot van "innenlandsche zaken en landbouw ovei spreken. Wat de toepassing der Leerplichtwet ver der betreft, meende hij, dat het goed was daarbij met tact en beleid te werk te gaan zoolang de wet nog geen wortel heeft ge schoten in den volksgeest. Laten we nu verder nog vermelden, dat de heer Van der Heide (s.d.a.p.) gepleit heeft voor de oprichting van een kweekschool voor onderwijzers te Assen, wanneer het er toe mocht komen, dat de rijksnormaallessen werden opgeheven. De heer Oud (v.d.) ondersteunde dit denk beeld. De minister heeft het niet verworpen, maar alleen verklaard, dat hij er over zou denken. Misschien is evenwel een dergelijke kweekschool niet eens noodig, wanneer liet aantal leerlingen der openbare school blijft dalen. Over het vraagstuk van het aantal leer lingen per klasse wilde hij zich thans niet uitlaten. Het wachten is daarbij op het rap port van de commissie-Rutgers (dat nu even wel over een paar dagen is tegemoet te zien.) Vermelden we ten slotte, dat er over het subsidie aan de Academie voor Lichamelijke opvoeding een en ander is gezegd. Tegen dat subsidie had men niet zooveel bezwaar en de heer Van Wijnbergen (r.k.) beval het tterk aan, maar mej. Westerman (lib.) en de heer Tilanus (c.h.) kwamen er tegen op, dat de leerlingen van dit instituut geen staars-exa- men behoeven te doen voor hun diploma, doch met een schoolexamen kunnen volstaan. Dat komt, antwoordde de minister, omdat sinds 1925 de instelling van de regeering het jus promovendi heeft gekregen. We gelooven niet, dat dit aan ieder be kend was, maar de sprekers deden er het zwijgen toe. Hedenavond binnenlandsche zaken, zoo noodig ook morgenmiddag. Donderdagavond financiën. Er komt dus wat schot in. DE „BOODSCHAP" VAN HOOVER. Een tekort van 180 millioen dollar. De toestand niet ongunstig. Men kan niet zeggen, dat president Hoo- ver een gelukkige ambtsperiode heeft. Toen hij gekozen werd (in 1928), was zijn over winning buitengewoon groot en iedereen ver wachtte groote daden van dezen practischen man. Eidoch, Hoover bleek alras geen staats man en reeds spoedig na zijn ambtsaanvaar ding leed hij eenige nederlagen. Er zijn nu bijna drie jaren van zijn ambts periode voorbij en in die drie jaren heeft Hoover vele trouwe aanhangers zien ontval- len en zijn positie is er steeds minder op ge worden. Reeds spreekt men in Amerika over de volgende presidentsverkiezingen en reeds staat nu bijna vast, dat de democraten dan de overwinning zullen behalen. En in de gauwigheid wijt men dat aan Hoover's be- leid. Echter, men vergeet dan, dat Hoover zijn ambt begon in den tijd, dat Amerika nog niet de malaise kende. Deze malaise is van jonge ren datum en het is toch zeker waar, dat Hoover daaraan geen schuld heeft. Maar hoe gaat het! Men heeft in Amerika ook te kampen met werkloosheid, men heeft ook daar groote tekorten in de schatkist en na tuurlijk wordt Hoover dat allemaal toege schreven, omdatdaar politieke winst uit te slaan is voor zijn tegenstanders. Hoover heeft nu zijn jaarlijksche bood schap tot den senaat gericht en daarin een algemeene beschouwing gegeven over den toestand in de republiek. Die toestand is niet gunstig. Een tekort van niet minder dan 180 millioen dollar moet over het loopende boekjaar, dat per 30 Juni a.s. eindigt, ge boekt worden en oat tekort heeft vele oorza ken. Zoo werd tengevolge van belastingverla ging 75 millioen dollar minder ontvangen. In totaal werd ro' d 655 millioen minder ont vangen dan geraamd was, door de alge meene malaise. Dat Hoover dat tekort tot 180 millioen terug kon brengen lag aan meevallertjes. Er werd vooi 67 millioen be zuinigd, de rente van oorlogsschulden be droeg ongeveer 185 millioen en zoo zijn er nog meer posten, maar toch, het tekort was en bleef groot. Hoover meende er niet krach tig genoeg op aan te kunnen dringen, dat het absoluut noodzakelijk was, om alle plannen, die verhooging van de regeeringsuitgaven mee zouden brengen, uit te stellen, al moest de werkloosheid en den noodtoestand der boeren dadelijk bestreden worden. Toch is Hoover over den algemeenen toe stand niet ontevreden. Er zijn gedurende het jaar aanzienlijke vorderingen gemaakt ten aanzien van vrede en veiligheid des lands, de fundamenteele veiligheid van het econo misch leven der natie is onaangetast, onder wijs en wetenschappelijke ontdekkingen heb ben vorderingen gemaakt en het land beseft levendiger zijn problemen van zedelijk en geestelijk welzijn. Hij meende voorts, de zaak breeder bekij kend, dat „de voornaamste krachten der de pressie thans buiten de V. S. liggen en dat ons herstel vertraagd is door de ongewet tigde mate van vrees en beduchtheid gescha pen door deze krachten van buiteir Hoover schetste den omvang van de ma laise in zaken en vervolgde; ammmmmÊÊÊBammm „Er zijn tal van factoren die moed geven voor de toekomst Het feit dat wij 80 tot 85 pCt. van onze normale activa en inkomens hebben behouden, dat onze groote financiëele instellingen ongedeerd door den storm zijn heengekomen, dat het prijsniveau der goe deren eenigen tijd vrijwel stabiel is gebleven, dat een aantal industrieën teekenen toonen van toenemende vraag en dat de wereld in het algemeen zich aan het aanpassen is aan den toestand, dat alles vormt een grond van vertrouwen". Het aantal totaal werkloozen die werk zochten was, naar Hoover zeide, door de volkstelling in April van dit jaar met juist heid vastgesteld op ongeveer 2% millioen. Het indexcijfer van het departement van ar beid betreffende de werkgelegenheid in de voornaamste bedrijven vertoonde sedert dien tijd eenige vermindering. Het probleem van de steunverlaging was ietwat minder moei lijk dan uit de gepubliceerde ramingen van het aantal werkloozen zou blijken. Er was te allen tijde een geraamd constant cijfer van bijna een millioen die tijdelijk werkloos waren bij het overgaan van de eene dienstbetrek king naar de andere. Voor de in nood verkeerende gezinnen wordt een noodcrediet gevraagd, terwijl de uitgaven op de vloot kleiner moeten worden. Dat is reeds geschied, dank zij de Londen- sche Vlootovereenkomst. De boodschap eindigt met enkele woorden over het drankverbod, de buitenlandsche be trekkingen en een korte mededeeling van het internationale Hof. DE KABINETSVORMING OOSTENRIJK. IN De onderhandelingen mislukt. De onderhandelingen over de regeering, die zoo goed als beëindigd schenen, zijn tegen alle verwachting in, in den loop van gister avond mislukt. De Chr. Sociale onderhande laars verklaarden, dat zij het voorstel van het Nationaal Economisch Blok niet konden aannemen, hetwelk, gelijk bekend, betrekking heeft op het Directeursdlap-Generaal van de Openbare Veiligheid, dat van Binnenland sche zaken naar het Departement van den Vice Kanselier zou worden overgebracht. Dr. Ender, die met de vorming van het kabinet belast is, verklaarde aan de onder handelaars, dat hij op dit verschilpunt nog nader zou terug komen en begaf zich vervol gens naar den bondspresident, om dien rap port uit te brengen over den stand der be sprekingen. Het onverwachte mislukken der regeerings vorming slaat ook terug op het voortzetten der constitueer) :n; van den Nationalen Raad, aangezien de voorzitterskwestie niet kan wor den opgelost. In parlementaire kringen wordt het plotse ling omzwaaien verklaard met invloed van den uitersten rechter vleugel, die der Christ. Soc., welke zich reeds ontstemd toonde over het uitschakelen van het Heimatblock uit de regeeringsmeerderheid. Deze rechterzijde heeft het nu in het geheel niet kunnen verdra gen, dat ook de agenten van het veiligheids wezen onder Schober, als nieuwen vice-kanse- iier zouden moeten staan, waardoor de op heffing van de door Vaugoin ingevoerde nieuwe maatregelen mogelijk geworden zou zijn. Over de verdere mogelijkheden wordt door de Christ. Soc. het volgende verklaard. De Christ. Soc. Partij zal haar houding zoo danig bepalen, dat zij er het hare toe zal bij dragen en regeering mogelijk te maken, die in staat is het gezag van den staat ernstig te handhaven en al die maatregelen kan door voeren, welke in het belang zijn van het hui dige bedrijfsleven. Ook de andere partijen moeten hiertoe echter medewerken. Hierin schijnt dus een mogelijkheid te lig gen tof voortzetting der onderhandelingen. DE STRUBBELINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN POLEN. De Duitsche Rijksdagcommissie voor Bui tenlandsche Zaken heeft zich gisteren bezig gehouden met de gebeurtenissen in Polen. In een resolutie van de D. Volkspartij, het Centrum en de Beiersche Volkspartij, geamen deerd door de D. Nationalen, spreekt de com missie haar verontwaardiging uit over de ter roristische daden, die met voorbijzien van rechten en verdragen bij de jongste verkiezin gen tegenover de Duitsche minderheden al daar zijn begaan. Van de Rijksregeering worden maatregelen verwacht, die de Polen tot verandering van hun gedragslijn zullen dwingen en die tevens zullen leiden tot be straffing der schuldigen en het uitkeeren van schadevergoeding aan de gedupeerde minder heden. Voorts nam de commissie resoluties aan, ingediend door D. Nationalen, Nat. Sodalis ten en Landvolkpartij, waarin de regeering verzocht wordt de ratificatie van het Duitsch Poolsch liquidatieverdrag niet te voltooien en alle commercieele besprekingen met Polen af te breken. Tenslotte nam de commissie nog een Na- tionaalsocialistische resolutie aan, waarin de Rijksregeering verzocht wordt om op grond van de door den vertegenwoordiger der Duit sche Republiek geconstateerde weigering van het meerendeel der deelnemers aan de bijeen komst der Voorbereidende Ontwapeningscom missie om hunne ontwapeningsplichten na te komen, de Duitsche delegatie onverwijld uit Genève terug te roepen en aldaar een waar nemer te stationneeren. DE VOOBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCOMMISSIE. Mededeeling van Lord Cecil. Lord Cecil deelde gisteren ter Voorberei dende Ontwapeningsconferentie mede, dat hij van de Britscne regeering instructie heeft ont vangen het principe van vrijheid tonnage van een categorie schepen over te brengen op een andere categorie, wier globale tonnage de 100.000 ton niet te bovengaat, goed te keu ren. Deze vrijheid van omwisseling zal slechts toepasselijk zijn voor oppervlakteschepen, on derzeebooten zijn uitgesloten, en hun globale tonnage zal voor iedere mogendheid ter Ont wapeningsconferentie worden vastgesteld. Het Duitsche voorstel verworpen. De Voorbereidende Ontwapeningscommis sie heeft gisteren het Duitsche voorstel, vra gende bijeenroeping van de Ontwapenings conferentie in November 1931, met 14 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden Italië, Duitschland, Sovjet-Rusland en Bulgarije. Graaf Bornstorff verklaarde bij deze ge legenheid, dat wanneer de conferentie niet in tien maanden kan worden voorbereid, die zeer waarschijnlijk ook niet in tien jaar zal gebeu ren. DE ONLUSTEN TE CHEMNITZ. In verband met de relletjes bij de Chem- nitzer tram kon nog worden gemeld, dat er 24 personen van sabotage verdacht worden Het stadsverkeer kon slechts in zeer beperk ten omvang plaats hebben. Er hadden geen verdere incidenten plaats. Het werk gedeeltelijk weer hervat. Hedenmorgen te acht uur heeft men te Chemnitz een beperkte tramdienst hervat. Het aantal trambeambten, dat zich weer aanmeldt, schijnt grooter te zijn dan giste ren. Van de zijde der tramdirectie wordt me degedeeld, dat de aangekondigde ontslagen onverbiddelijk zullen worden uitgevoerd. Zoo mogelijk zal de dienst tot vanavond blijven gehandhaafd. EEN FRANSCHE REGEERINGSCRISIS AANSTAANDE? Morgen een belangrijke interpellatie. Op de agenda van de vergadering van morgen van den Franschen Senaat staat een interpellatie van den senator Hérey. Voor deze interpellatie bestaat in politieke kringen groote belangstelling en men is zelfs van meening dat het lot van de regeering- Tardieu er van af hangt. Men is er namelijk niet gerust op, dat de regeering er in zal slagen bij het stellen van de vertrouwens kwestie een meerderheid te krijgen. Indien de linksche democraten gesloten tegen Tardieu stemmen, acht men een neder laag zelfs zeer waarschijnlijk. NOG GEEN OVEREENSTEMMING IN HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. In Schotland is gisteren nog geen overeen stemming bereikt tusschen den eigenaar en de mijnwerkers. De pogingen tot beëindiging van het conflict, waarbij ongeveer 80.000 Schotsche mijnwerkers zijn betrokken, worden voortgezet. Een verklaring van Cooh. De voorzitter van de Britsche federatie van mijnwerkers A. E. Cook, verklaarde gis teren dat Schotland in zijn strijd niet alleen gelaten kon worden. De gedelegeerdenver gadering van Donderdag zou te beslissen hebben, of men Schotland zou toestaan een overeenkomst te treffen behelzende de ver deeling van 90 arbeidsuren over 14 dagen of dat men de 7 Yt uren-dag streng doorge voerd wenschte te zien, waartoe onder de ge- gegeven omstandigheden een sympathiesta king noodzakelijk zou moeten zijn. Cook was van meening dat voor het laat ste de instemming van alle mijnwerkers noodig was. Heden zal minister-president MacDonald een aantal vertegenwoordigers de mijnwerkersorganisaties ontvangen. Dat MacDonald persoonlijk ingrijpt acht men in Engeland het beste bewijs voor den ernst van den toestand. In Schotland worden reeds pogingen gedaan de staking uit te breiden. De laatste gedelegeerden-vergade ring heeft zich tegen de overeenkomst op de basis van 90 arbeidsuren in 14 dagen ver zet. De mogelijkheid van deze werktijdenre geling is door een conservatief amendement in de nieuwe kolenwet vastgelegd. HET PROCES TEGEN DE RUSSISCHE INDUSTIE-PARTIJ. Naar uit Moskou gemeld wordt, verklaar de gister de voornaamste beklaagde Ramsin, op vragen van Krylenko, of het mogelijk ge weest was de Sovjetregeering zonder hulp van het buitenland omver te werpen, dat dit zon der een militaire organisatie onmogelijk was. Een opstand zonder buitenlandsche hulp is in Rusland onmogelijk, daar de bases voor een strijd tegen de Sovjetrgeering ontbreken Krylenko vroeg verder, waarom de vice- president van den Bond van Russische in- dustrieelen te Parijs, Demissow, niet tevreden was geweest over de onderhandelingen met Ossadsji in 1930 op het Berlijnsche station rriedrichsstrasse. Alkmaar, Laat, over de BoterStraat, telefoon 34 (3 lijnen). HEEREN I Neemt eens een kijkje in de Magazijnen en Monsterkamers bij ons. Daar vindt U degelijke en practische cadeaux voor Moeder de vrouw. DAMESKoopt voor Man en Kinderen een degelijk stuk GEREEDSCHAP. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop. Ramsin verklaarde, dat Denissow niet te vreden geweest, omdat de organisatie alle noodige stappen voor een omwenteling afge wezen had. Gp de vraag, hoe de organisatie in Moskou spionnage voor Frankrijk gevoerd had, ver klaarde Ramsin, dat de economische mededee- lingen gegeven waren aan eenige beambten van een ambassade te Moskou. De leiding van den economischen spionnagecfienst be rustte bij prof. O. Bovendien heeft de organisatie ook milt taire spionnage gepleegd, waarbij de mede' deelingen aan de geheime agenten R. en K, werden gezonden. Beklaagde Ramsin verklaarde in de avond zitting, dat bij zijn onderhandelingen in Parijs in- 1929, waaraan ook de vertegen- Voordrachtavond uit eigen werk door den bekenden Vlaam- schen Volksdichter René de Clercq op WOENSDAG 10 DECEMBER, om 8 uur, in de Handelsschool. Kaarten f 0.25, f 0.50 en 11.(naar keuze) aan het Uitleenbureau van de Openbare Leeszaal. woordigers van het Witgardistische leger, generaal luitenant Lukomski en de overste van den Franschen generalen Staf Joinville hadden deelgenomen, zijn aandacht er op ge vestigd was, dat het bijzonder belangrijk was inlichtingen in te winnen over spoorwegen, electriciteitswezen, militaire industrie en marine in te winnen. Ten slotte werd nog Larisjew gehoord, die verklaarde, dal hij meermalen met de ge heime agenten K en R. in contact was getre den en dat zij vooral interesse gehad hadden voor het Instituut voor experimenten in den luchtscheepvaart „Cagi". Het verhoor van Larisjew wordt vandaag voortgezet FRANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE ONDERTEEKENING VAN DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. De Fransche pers wijdt veel aandacht aak de onderteekening van de nieuwe noodver ordening in Duitschland door den Duit- schen Rijkspresident Von Hindenburg. De linksche bladen wijzen op de moeilijke positie, waarin de sociaal-democraten door dezen maatregel van den Rijkskanselier ge komen zijn en oefenen kritiek uit op het fi- nancieele program van dr. Bruning. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat door Bruening genomen maatregelen een vaste hand bewijzen. Men kan zich echter niet losmaken va nden indruk, dat de Rijks kanselier de buigzaamheid van artikel 48 der Rijksgrondwet wel een beetje sterk toe past. iettemin zal men op het oogenblik de neerschappij HindenburgBrueningCur- tiusTreviranus als het kleinste kwaad moeten zien. Achter hen en achter hun bui tenlandsche politiek marcheeren Mueller, Bruan en Breitscheid, zonder de mogelijkheid te hebben te protesteeren. De links georiënteerde „Oeuvre" acht de goedkeuring der sociaal-democraten voor de nieuwe maatregelen reeds daarom noodzake lijk, aangezien de sociaal-democratie onmoge lijk met uiterst rechtsch en uiterst linksch één lijn kan trekken. Zij zal zich volgens de ge geven omstandigheden en mogelijkheden han delen moet. De socialistische „Populaire" kan er geen genoegen mee nemen, dat haar Duitsche par- tijgenooten zich eenvoudig naar de wen- schen van Bruening voegen, alhoewel zij evenmis een andere mogelijkhei dziet en een crisis op het oogenblik juist voor de sociaal democraten zeer gevaarlijk acht. De sociaal democraten in Duitschland zien zich gedwon gen tegen hun eigen meening in te handelen en de verantwoordelijkheid o pzich te nemen voor het in leven laten van een regeering er bovendien voor het scheppen van de moge lijkheid voor deze regeering om zonder parle ment te regeeren, hoewel dit regeeren teger de arbeiders gericht is. TROZKY NIET TE OSLO. In verband met het hardnekkig gerucht, volgens hetwelk de voormalige Russische volkscommissaris Trotzky in een der Oslo- sche hotels zou logeeren, wordt nader ver nomen, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. Het betreft hier slechts een ver kleed student,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1