TJe/ikadsA Ujowop ^Be^eAiutjeó minwsils Uiurail. DE VERLOREN INJECTIENAALD. KINIiH Na de Wethouderscrisis. inflird Iwbb en dertigste 'aargang. %%'oenslag 3 December. Radio-hoekje Stadsnieuws Een druk bezochte vergadering in 't Gulden Vlies. KEUILLKTON. PEPERMUNT Rechtszaken 1 'ij o. 285 1930 Donderdag 4 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8—9-45 Gramofoonplaten. 10.—10.15 Mor genwijding. 10.30—12.Ochtendconcert A.V.R.O.-Kwintet. 12.2.Concert Cine ma Royal te Amsterdam. 2.—2.30 Vrouwen- halfuurtje. 3.4.Naaicursus. 4.4.30 Gramofoonplaten. 4.305 30 Ziekenuurtje 5.307.Concert. Orkest Rembrandt Thea ter te Amsterdam. 7.—7 30 Eng. les. 7.30— 8 Prof. Dr J R. Slotemaker de Bruine: De Weerstand van den mensch in den ma- laise-tijd. 8.9.25 Concert Omroeporkest m v. Hélène Cals, sopraan. 9.25—9.40 Cau serie. 9.4010.20 Concertgebouw te Am sterdam m. m. v. Maria von Basilides, zang en Kon Mannenzangver. „Apollo". 10.20 Vaz Dias. 10.3011.Concert Omroep orkest. 11.11 30 Aansl. Carlton-Hotel te Amsterdam. 11.3012.Gramofoonpl. Huizen, 1875 At. (8—9.15 en 11.30—2. K. R. O., 10.—11.— en van 2.—11.30 N. C. R. V.) 8.—9.15 Platenconcert. 10.—10 30 Dameskoor. 1030—11.— Ziekendknst 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12. 12.15 Politieberichten. 1215—1.45 K. R. O- Trio. 1.452.Gramofoonplaten. 2.-2.45 Gramofoonplaten. 2.45 -3.45 Handwerkcur- sus. 3.454.— Gramofoonplaten. 4.-5 Ziekenuurtje. 5. -6.30 Concert. Mej. Lies Thoen, zang. Mej. Jo Thoen, viooi. B. M. Lubbers, cello D. F. Gildemeester, piano 6 306.45 Knipcursus. f\457.15 Gramo foonplaten. 7.157.45 Maleisch 7.458. Politieberichten. 8.10.45 S. Stemerding: e revolutie van het onderwijzerschap". t(rt NC.R v -Dameskoor, Chr. Radio- D.S iniac,fh- Car0' ;as 10.- Vaz ias. 10.45—11.30 Gramofoonplaten. 15544 M. 10.35 Morgenwijding orÏLn l2 20 Concert- V Florence, niT™ 1 oA Trotter' viocl- D. Callender, 0?H°n 102^TI2I20 Orgelspel door E. O Henry 2.30 Uitz. voor scholen 4.50 Or- atconcert 5.35 Kinderuu-tje. 6.20 Lezing. Berichten. 6.50 Berichten. 6.55 Bericfi- toA r -Zanp dr'or M Bonin en J- Thorpe. {.ff l*z!në- 745 Lezing. 8.05 Concert. Mi litair Orkest. L. Seymour, alt. H. Wcndon, banton. 9.20 Berichten. 9.35 Breichten. 9 40 Lezing. 10.— Vaudeville. 1.05—12.20 Dansmuziek. 12.20 Televisie. o iWs "R^o-Puris", 1725 M. 12 50- £40 Gramofoonpl 4.05 Dansmuziek. 4.35 K m deruurtje. 6.50 Gramo -oonplaten. 8.20 „1 Hotel de Vilie" van M. Grigaut-Tooneel- *erfi"7. 9.05 Concert {<«or en piano 9.50 Concert. Kwintet en koor. Lar.genberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo- foonp'aten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 L50 Orkestconcert. 4.35—5.35 Gramofoon pl. 7.05 Orkestconcert. Intermezzo: Decla matie en zang. 9.50 Slot van de Zesdaag- sche te Keulen. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Kalurdborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Ovkestconcert. 4 20- 4.50 Kinderuurtje. 7.20—9.20 Orkestcon cert en zang. 9.40 -11.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Trio-concert. 9.05 Concert georganiseerd door de RESEF. Zeesen, 1635 M. 5.457.Lezingen, daarna vroegconcert. 9.20—11.20 Lezingen. 112012.15 Gramofoonplaten 12.15120 Lezingen. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20— 3.50 Voordrachten. 3.504.50 Middagcon cert uit Berlijn. 4.507.15 Lezingen en Berichten. 7.20 Avondconcert. 9.35 Weerber en daarna tot 11.50 Dansmuziek, Dajos Bela. Ja, druk bezocht was zij, de openbare ver gadering der s.d.a.p., waar de houding der socialisten bij de wethouderscrisis door een der soc.-dem. wethouders zou worden be sproken en waar de andere zou behandelen het onderwerp: Naar de democratische ge meentepolitiek. De heele zaal van 't Gulden Vlies was bezet en ook op de tribune hadden nog velen een plaatsje gevonden. De heer W. van de Val 1, voorzitter der afd. Alkmaar van de s.d.a.p., opende de ver gadering, zijn voldoening uitsprekend over de groote opkomst. Er waren er geweest, zei spr., ook onder de s.d.a.p.-ers, die gaarne een andere oplos sing hadden gezien van de wethouderscrisis en wel eens hadden willen afwachten wat de kiezers(essen) straks zouden- zeggen van het optreden van het conservatieve elftal in de achter ons liggende jaren. Maar er was een andere oplossing gekomen dan die welke de bedoelde personen hadden gewenscht. De „uiterste noodzaak" was geboren, om een eind te maken aan de verdrukking van een belangrijke minderheid en om het publiek te bewijzen, dat het elftal toch noo t goed heeft kunnen voetballen. Wij zijn blij, dat de crisis is opgelost, ook al om de positie van de koningin der aarde, waarover de burge meester zich in de jongste raadsvergadering bezorgd maakte, en ook om „den duim van den meest vindingrijken journalist hier ter stede", waaruit in den laatsten tijd zooveel gezogen is en waarvan nu misschien nog wel wat overgebleven is. Het zangkoor „De Stem des Volks", direc teur de heer P. A. Blaauw, maar voor dezen avond wegens diens uitstedigheid vervangen .door den heer G. Anderson, liet hierna een drietal strijdliederen hooren, die de harte lijke instemming der vergadering mochten inoogsten. Het woord aan den heer Bonsema. De heer T. Bonsema was de eerste van de beide aangekondigde sprekers, die zich voorstelde als „de benjamin van onze wet houders". Spr. deelde mede waarom hij de benoe ming tot wethouder had aangenomen en ging daarbij terug tot het optreden van den Van AL1CE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E DE B K. 75' „Kom Tony, oude jongen", zeide Roger, zich bukkend om den hond te streelen. „Wat scheelt er aan? Breng hem naar buiten Chalmers, hij moet misschien uitgelaten worden." De knecht gehoorzaamde en Roger ging zich verkleeden. Hij zag zeer op tegen den or.aangenamen plicht dien hij moest vervul len en een vreemde opwinding had zich van hem meester gemaakt. Hij voelde, dat er niet mocht worden gedraald met het inbrengen van een aanklacht tegen de vrouw, die zes jaar met zijn vader gehuwd was geweest, en legen een zeer geacht lid van de medische fa culteit. Hij zou veel tegenwerking ondervin den, dit ontveinsde hij zich geen oogenblik, het zou heel moeilijk zijn. Hij zag zichzelf, Jijn tante, Chalmers en Esther, en dat was het moeilijkste, in den bank der getuigen zit ten. Esther, wier zenuwen zoo geschokt wa ren door haar ontzettende ondervinding Had 1 hérèse haar uit den weg willen hebben? Ze w t zeker van het plan en keurde het goed Het hondje bleef janken in den tuin wat had het diertje toch? In de stilte van den vroegun morgen klonk zijn gehuil zoo troos te oos. Hij moest tot stilte gebracht wo: en, hij zou Esther wakker maken. Het huilen hield op en Chalmers kwam huinen met broodjes en koffie, de hond be vend en zacht klaeend achter hem aa» heer Westerhof als wethouder. Diens mede regeerperiode was niet de onvruchtbaarste voor de s.d.a.p. In 1927 echter meende de overzijde van de raadszaal het zonder den vertegenwoordiger der s.d.a.p. in het college te kunnen stellen, zoodat hij werd verdron gen, een verschijnsel, dat zich toen ook o.a. te Amsterdam voordeed. Met kunst- en vlieg werk werd een meerderheid geformeerd, het berucht geworden elftal, tegen de overige acht. Het ging in den raad niet goed, meer malen werden goede voorstellen der minder heid verworpen. Maar in den boezem van de meerderheid heerschte ontevredenheid en die nam voortdurend toe, totdat op 6 Nov. 1.1. de onmiddellijke oorzaak van de crisis ont stond met de indiening door de democraten onder de r.k. van een motie op het voorstel inzake loon in werkverschaffing. Het ergste kwam echter in de vergadering van een week daarna, toen de heer van Slingerland ontevredenheid uitsprak over de aanvaarding door den heer Ringers van de portefeuille van P.W., waarbij de soc.-dem. fractie een motie van afkeuring daarover indiende, ten gevolge waarvan de heer Ringers zijn por tefeuille neerlegde. Dat was het begin van de wethouderscrisis. Spr. ging de gebeurtenissen in die verga dering (13 Nov.) verder na, welke wij mee- nen als welbekend te mogen veronderstellen. (De behandeling van de loonen in werkver schaffing met als slot het indienen van een voorstel der s.d.a.p. in vereeniging met de v.d. en de drie democraten onder de r.k., met als gevolg het neerleggen der portefeuilles door de nog aangebleven wethouders Thom- sen en Klaver.) De stemming in den raad was na de indiening van dit voorstel niet erg vriendelijk geweest, zei spr., en al heel spoedig deed het gerucht de ronde, dat de heer Thomsen het bijltje er bij zou neerleg gen. Dit bleek inderdaad het geval en de heer Klaver volgde hem na een regeerperiode van slechts elf dagen. Spr. stelde vast, dat het niet de soc.-dem. zijn geweest die de crisis hebben veroorzaakt, immers zij waren daartoe niet bij mach te, getuige de vele voorstellen van die zijde welke steeds waren weggestemd. Het was dus ook niet de taak der s.d.a.p. in de eerste plaats om de ontstane crisis te beëindigen. Er werden, gelijk spr. memoreerde, van r.k. zijde ten slotte pogingen gedaan om een heid te bereiken tusschen s.d.a.p., v.d. en de democratische r.k. (de vijf anderen onttrok ken zich aan besprekingen.) Een program werd opgemaakt, waarmee de betrokkenen zich konden vereenigen en dat door de af- „Ik begrijp niet wat hem scheelt mijnheer, hij is heelemaal van streek. Hij wilde weer naar binnen, maar toen ik de deur open maakte bleef hij staan alsof hij iets op zijn gemoed had. moet nu wat eten en drin ken, mijnheer, u hebt in lang niets gebruikt en u hebt een drukken dag voor u." Roger dwong zich zelve om een kop koffie te drinken. Hij had in dagen geen gedachte an eigen welzijn gewijd. Zonder iets te zeggen staarde hij naar de accacia's, nog nat van den nachtelijken regen onder de sombere, troostelooze lucht. Hij voelde zich zeer be zwaard. „Ja Chalmers, wij krijgen een zwaren tijd, als we niet goed op ons teUen passen, zullen die twee er zich uitdraaien „Zouden ze kans hebben om te ontvluchten, mijnheer?" „Dat bedoel ik niet, maar ze zullen mis schien kans zien om vrijgesproken te wor den." In gedachten streelde hij den kop van den terrier, die tegen hem aanlag en zacht jankte „Zullen ze sir Charles opgraven, mijn- heer?" „Waarom? Ze zouden er niets bij winnen, mijn vader stierf aan een welbekende ziekte naar men het er algemeen voor houdt zijn natuurlijken dood. Zoo zou ik ook mijn na tuurlijken dood zijn gestorven als de dokter zijn plan had kunnen volbrengen. Dat was het verduive'de knappe van den opzet. Wat nu de vrijhe:dsKerooving van miss Rowe be treft, zelfs hier zouden we ^een abso'uut be- wijs kunnen aanvoeren We hebben te doen met een bu ten gewoon scher^zinng man Ik weet nog niet hoe sterf: ons bewijsmateriaal tegen bem is, dat ga ik nu trachten uit te inden" „En dat allemaal voor het geld van uw armen vader, wat ze over een iaar of zoo deeling der s.d.a.p. ook werd goedgekeurd Is dit de meest gunstige oplossing gewor den van de crisis? vroeg spr. en hij ant woordde hierop ontkennend. Het mooist wa re geweest een ander democratisch college, maar zooals men het zich had gedacht kon het niet worden, omdat de vertegenwoordi gers der v.d. krachtens hun werkkring geen deel konden uitmaken van een eventueel te vormen college. Maar ook een zaken-kabinet kon niet worden gevormd, omdat de eenheid der r.k. fractie weer werd hersteld. Als „uiterste noodzaak" kwam toen de huidige oplossing. Spr. noemde de voorwaarden waarop de s.d.a.p. accoord was gegaan met het plan: bouw van een nieuwe o.l. school, idem van een r k. school, steun van bewegingen tot verheffing van de arbeidende klasse en bo venal als principieele kwestie de inrichting van Maatschappelijk Hulpbetoon. Dit laatste omdat het onteerend is, als een werklooze de hand moet ophouden voor een ondersteu ning, iets waarop hij recht heeft. Maar nu wilde spr. niet beweren, dat di rect de verwezenlijking zal komen van alle socialistische idealen, omdat er altijd nog ve len zijn die tegenover de soc.-dem. beweging staan. Van de s.d.a.p. waren als wethouders aan gewezen de heer Westerhof als de ongetwij feld meest bekwame en als tweede spreker zelf. Hij gaf toe, dat hij tengevolge van on bekendheid met hetgeen te doen staat en ook als gevolg van zijn jeugd wel eens zal mis tasten, maar, zoo zei spr., oordeel niet te hard, geef critiek waar die noodig is, maar wees daarbij mild en geeft wenken waar gij meent die te moeten plaatsen. Ten slotte drong spr. er op aan. de gele deren der s.d.a.p. te versterken, die nu wel in de stad een sterke positie inneemt, maar wier ledental daarin niet voldoende weer spiegeld wordt. (Aan dezen oproep werd door zestien per sonen gevolg gegeven.) Na een korte pauze speelde de muziekver- eeniging „Excelsior", directeur de heer An derson, onder veel bijval een paar nummers, waarna de heer J. Westerhof sprak over het onderwerp: Naar de democratische gemeente politiek. Hij werd bij zijn optreden met applaus begroet. Hij wilde een en ander zeggen over de groote en diepe waarde van de soc.-dem. gemeentepolitiek. Spr.'s grootste ideaal was altijd geweest iets te mogen doen waar de arbeiders wat aan hebben. Dat is ook nu nog zoo en dan dacht spr. in de eerste plaats aan den diepen smaad, waaraan een arbeider wordt blootge steld, als hij geen werk kan krijgen en dan voor een ondersteuning de hand moet op houden. Het zou spr. een groote voldoening zijn, wanneer hij straks als wethouder van sociale aangelegenheden, gesteund door an deren, de uitkeeringen zal mogen vaststellen die dien werkers ter hand zullen worden gesteld als hun onvervreemdbaar recht. Maatschappelijk Hulpbetoon als instelling daartoe is daarom een zeer belangrijk iets. Een ander stuk werk, een ander ideaal van socialistische gemeentepolitiek is het ijveren voor betere woningen. Spr. wees hierbij op wat de arbeidersbouwvereeniging Rochdale reeds heeft bereikt, welk werk nog kan wor den uitgebreid door bouw aan den Berger- weg. Schoolbouw zal moeten volgen niet alleen omdat er scholen moeten zijn voor iedereen maar ook omdat moet worden voorkomen, dat er geen scholen voor de kinderen der arbeiders zouden zijn. De belastingen zijn langzaam-aan zóó ge worden, dat zij geheven worden naar draag kracht, maar nog zijn zij te hoog voor de arbeiders. In het land door middel van de Kamer en in de gemeente door den raad zijn tal van verbeteringen bereikt en nog andere kunnen worden verkregen. En daarom is de wethou derszetel welkom. Hij toch biedt daartoe grooter kans. Uwe eer is onze eer, onze eer is die van U, zei spr., en daarom moeten wij gesteund en gesterkt worden door een groo te massa. Spr. viel het stelsel van het kapitalisme riet beste dagelijksche middel ter opwekkiriQ en verfrisschinq. aan, dat hij stelselloos noemde en dat mede tot gevolg heeTt de verzuchting van de ve len, die in armoede verkeeren. Koninklijk noemde spr. den arbeid en koninklijk ook allen die arbeiden, onverschillig welke die arbeid is. En nu is onze taak te werken aan 't welzijn van alle werkers, aan verbetering van alle arbeidsvoorwaarden en daarvoor is eerste eisch het sterk maken van de vakbon den die wel groeien (spr. herinnerde eraan, dat het P.A.S. hier ter stede is verschrompeld en de moderne arbeidersbeweging bovenaan staat), maar dit toch nog sterker kunnen zijn. De befaamde Donderdag in den raad is wel een zwarte dag geweest, om met het N.H.D. te spreken, maar dan slechts voor de reactionnairen, die hier den boventoon had den gevoerd. Spr. ontkende, dat de soc.-dem. de partij van het ongeloof zouden vormen, zij zijn niet tegen de kerk, maar zullen signaleeren de gevallen waarin men in haar naam on recht zal plegen tegenover de arbeiders. De r.k. arbeiders zullen heseffen, dat zij opzettelijk van de democratie zijn afgehou den. Hun vertegenwoordigers bfcen sinds 1927 slechts vergaderd met de reactionnaire raadsleden, zijnde de mannen van eigen partij, de christelijken en de beide Vrijheids- bonders, de laatste der Mohikanen. Ge lukkig is dit monsterverbond nu uit el kaar en het zal naar menschelijke bere kening nimmer meer kunnen worden op gebouwd. Intusschen was de positie van ver drukten in den raad voor spr. steeds de be lofte geweest van verbetering die komen moest. Zoo zal het ga <n overal waar de reaction nairen hoogtij vieren. Alles wat met geweld is verkregen, zal door nog sterkere macht, de macht van den geest, worden verdreven Spr. wees er cp, dat nog slechts tien maanden de huidige gemeenteraad zitting zal hebben. Zullen de democraten blijven? Wij weten het niet. Het ligt aan de arbeiders klasse, die daarover haar woord zal uitspre ken. Zoo zal die klasse ook de eenige kunnen zijn, die de wereld kan verlossen van den geesel van den oorlog. Slechts door een krachtig „neen" tot dc militairisten zal zij dat kunnen bereiken. Terugkeerend tot de plaatselijke toestan den, bracht spr. een woord van dank aan de beide vrijz -dem., die in den raad trouw aan de zijde der soc.-dem. hadden gestaan En mede staan nu bij ons, zei spr., de democra ten ender de r.k. Zal deze democratische meerderheid mogelijk blijven? Niemand kan het zeggen, maar zeker is, volgens spr., dat de r.k. arbeiders na verloop van tijd allen de democratie zullen stemmen. Teekenend vond spr. het, dat voor het Schaepmanfonds zoo veel minder wordt bijeengebracht dan aan de zijde der r.k. Staatspartij was gehoopt en verwacht. Spr. geloofde niet, dat de katholie ke arbeiders veel hebben bijgedragen. Het doorbreken van de democratie is niet meer te weerhouden in die kringen en zij zal zich steeds verder baan breken, omdat zij is de strijd voor de vrijheid van geweten niet alleen, maar ook en vooral voor de vrijheid der volken. Die groote strijd is opgebouwd uit kleine dingen, zei spr., het werk wat mis schien gering schijnt, kan groote vruchten voortbrengen en is ongetwijfeld een heerlijke taak, omdat zij een onderdeel is van het groote geheel. Krachtig wekte spr. de man nen en vrouwen op, om mee te doen aan dien grooten strijd voor het socialisme. Te zamen zullen wij de wereld winnen, eindigde spr onder daverend applaus. t „Excelsior" speelde nog een nummertje, waarbij de Internationale staande werd mee gezongen. En toen sloot de heer J. A 1 f e- r i n k met woorden van dank aan de spre kers, de zangers en de musici, en daarbij de hoop uitsprekend dat de uitslag der stem ming het volgend jaar het oordeel zal geven over de reactie die drie jaren lang in Alk maar de macht in handen heeft gehad. VOOR DEN POLITIERECHTER! Zitting van Maandag 1 Dec. (Vervolg). ONPRETTIGE BEJEGENING. De niet verschenen heer Dirk D., te Helder, had zich per brief doen verte genwoordigen en zou op 15 Juni j.1. op de Achterbinnenhaven de 24-jarige mej. A. J. Duivelshof, huisvrouw van den heer C. J. Hoogendijk, die hem met een kind op de fiets voorbij peddelde, toegebruld hebben het niet flatteerende woord: smeerlap! Deze kwestie heeft ook weer een achtergrond, waarover we maar niet verder zullen uitweiden. De heer Hoogendijk had het beleedigende woord mede aangehoord en kon dus als prima getuige worden gebezigd. Eisch !0 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. TRUCK VAN EEN VODDENKOOPMAN. De koopman in vodden Jan V., te de Rijp, vond in een partijtje oud papier een viertal waardelooze rijksbiljetten van 10.000 mark en bedacht de volgende origineele truck om deze prullen pro ductief te maken. Hij begaf zich op 15 Augustus naar mej. Grietje Gevers, huisvrouw Gerrit Brut, te Eenigenburg, stelde zich daar voor als de bekende lotendebitant Arie uit Schagen en deelde haar voorts mede, dat haar man op een lootje 40.000 mark, ter waarde van 20.000, had gewonnen. Als zij hem 10 gaf voor de moeite, dan zou hij de 40.000 mark direct uitkeeren. De juffrouw kon echter niet meer dan 6.25 bijeen schar relen. waarmede de weldoende engel ge noegen nam en haar daarop de 4 biljet ten overhandigde. Hij stond thans voor deze oplichting terecht en beweerde dat armoede het motief was. Hij werd reeds meermalen veroordeeld, ook wegens op lichting. Eisch 3 maanden gev. Vonnis: 3 maanden coform den eisch. GEEN RESPECT VOOR HET GEZAG. De niet verschenen heer Doris G. had in den nacht van 14 op 15 September te Berkhout den gemeenteveldwachter Leegwater eenige zeer onvoegzame woorden toegevoegd. Hij stond overigens niet ongunstig bekend, is ongehuwd en werd veroordeeld tot 15 boete of 15 da gen hechtenis om nettere manieren aan te leeren. EEN KEURIG REPERTOIRE. De 25-jarige gehuwde mej. Trijntje v. L„ huisvrouw van den heer M. C. B., te Helder, onthaalde op 13 September haar. stadgenoote mej. C. J. Schoten, de echt- genoote van den heer Jac. v. Os, op zulk een uitgelezen collectie scheldwoorden, dat onze deugdzame vulpen eenvoudig heeft geweigerd nadere aanduiding te geven. De ruzie waarin ook de weder- zijdsche echtgenooten betrokken waren, ontstond over een handkar. Volgens ver dachte had ook mej. v. Os zich bij die gelegenheid niet onbetuigd gelaten en haar onder het uitsteken van de gebalde vuist weerzinwekkende woorden toege voegd. De heer Bol assisteerde zijn ec'.it- genoote als getuigo a, décharge en ver klaarde dat mej. van Os begonnen was. Tot meerdere uitleggingen kreeg deze heer geen gelegenheid. De officier vor derde 15 boete of 15 dagen hechtenis, waarop veroordeeling tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. De juffrouw nam 'er geen genoegen mee. terwijl haar echtge noot enthousiastisch uitriep: Nee, na tuurlijk! EEN VECHTLUSTIGE EGMONDSCHE DAME. De niet ter zitting verschenen mej. Kniertje Gr. had op 18 September te Eg- mond aan Zee haar nichtje, mej. Wilhel- mina Zwart, huisvr. KL Wijker, in het gelaat gekrabbeld en geslagen, zoodat de teekenen op juffrouw Wijkers aange zicht duidelijk door den rijksveldwach ter Bergsma konden worden waargeno men. De mishandelde deed een lang ver haal waarvan we niet veel hebben ge noteerd, doch dat trouwens niet uitblonk toch gekregen zou hebben". Roger zweeg, want hij wist beter dan Chalmers waarom Thérèse zijn vaders dood niet af kon wachten. Hij trok zijn lichte overjas aan, die Chalmers hem voorhield en wilde toen nog even naar Esther gaan zien. Het was nog heel vroeg en het huis was nog in rust. Hij wist dat de apotheek nog niet open was en dat hij de eerste uren niet kon volbrengen, maar zijn rusteloosheid gedoogde 't niet dat hij werkeloos bleef. Toen hij, gevolgd door Chalmers, de ka mer verliet, deed een luid geklop en gebel aan de voordeur hen beiden verschrikt op zien, evenals den vorigen avond bij de komst van de politie. Wat zou het nu kunnen we zen? „Dat zal een telegram zijn, mijnheer, maar gewoonlijk maken ze op dit uur niet zoo'n lawaai. Ik zal eens gauw zien." Op den drempel stond de bode van et tele graafkantoor met een telegram, dat hij vergat af te geven. Met hoog, trillende stem zeide hij: „Mijnheer, mijnheer! Hebt u naar buiten gekeken?" „Waarom? Wat is er?" vroeg Roger. Met uitgestrekte vinger wees hij over de balustrade naar den rechterkant van de stee- nen trappen. Vlak bij het huis lag, wat leek te zijn een doornatte, zwarte japon. Wat zou het wezen? Aline vloog er naar toe, Ro ger ruw ter zijde schuivend. „Chalmers, wat is dat? Het kan toch nietGod het is Aline gaf een harden gil toen zij dezelfde ontdekking deed. Handenwringend schreeuw de zij: „Goede hemel, het is emvrouw!" Inderdaad het was lady Clifford. Gekleed in de doorweekte, zwarte chiffonjapon lag ze- daar neergesmakt in de buiging van den steenen trap. Het hoofd lag onder den ro zenstruik. maar de handen, met modder be vlekt, waren zichtbaar, de korte vingers naar binnen geklemd als klauwen. Om haar heen lagen glasscherven. Wat beduidde dat? „Laat die vrouw stil liggen", riep Roger, over de balustrade springend. Chalmers trachtte Aline te kalmeeren. Roger knielde bij Thérèse neder en hield de struiken opzij, zoodat hoofd en gelaat zichtbaar waren. De bode stond naast hem. De grijze oogen staarden vol afgrijzen naar boven, de mond was geopend. Over de rechterslaap liep een diepe snee, waaruit veel bloed was gevloeid, dat in geronnen toestand gezicht, hals °n schouders bedekte. Er bestond geen twijfel aan dat het leven geweken was. De dood was waarschijnlijk al eenige uren te voren inge treden. Haar kleeren waren doorweekt in den bodem getrokken. „Gelooft u dat het zelfmoord is, mijnheer", vroeg Chalmers zacht. Zonder te antwoorden, schudde Roger het hoofd. Vreemde kleinigheden troffen zijn oog. Op twee of drie plaatsen was de huid gekrabt. Gebroken takken van de rozen struik vertelden ook het een en ander, maar dat was het niet wat Roger's blik zoo tot zich trok. „Wat heeft ze om haar hals?" fluisterde verschrikt en nieuwsgierig de bode. Voorzich tig verwijderde Roger de slippen van een mauve das, die om haar hals geknoopt was. In het midden, met een lint stevig er aan vast gebonden, bengelde een voorwerp, dat bij na der onderzoek bleek te zijn de afgebroken hals van een flesch. HOOFDSTUK 38. Al de dienstboden, gewekt door het gegil van Aline, stonden nu met verschrikte ge zichten op de stoep te kijken. Ze hadden al len een '"('"ggUig, mijlen ver van de waar heid verwijderd. Madame had dit, Madame had dat willen doen, Madame was naar bui ten gelokt door een bandiet, die haar met een knuppel had doodgeslagen om haar het pa relsnoer af te trekken. Maar neen, ze had de parels met bloed bevlekt nog aan. De hals van de flesch, die om haar hals hing, gaf aanleiding tot veel mystificatie, zoo ook het feit dat ze geen schoenen aan had, maar al leen ragfijne zijden kousen. Waarom was ze zoo dun gekleed en zonder schoenen naar buiten gegaan? Toen ze van den grond werd opgebeurd, bleek het dat de wond aan den slaap den dood niet had veroorzaakt, maar dat ze haar nek gebroken had. Ze droe gen het lichaam de trappen op en legden het op het vergulde bed. Toen, op verzoek van Roger, telefoneerde Chalmers naar Dr. Bousquet. Hij kon niets doen, maar zijn komst was noodig voor eenige te vervullen formaliteiten. Alle bedienden stonden in de kamer, ze waren nu zeer kalm, maar zeer zeer nieuwsgierig, doch Roger beduidde hen met een handbeweging dat ze weg moesten gaan en hij gaf eenige orders aan de oudsten van hen. Zich alleen wanende met Chalmers, bemerkte hij dat de bode van het telegraaf kantoor, die mede naar boven was gegaan, nog op den drempel van de slaapkamer stond. Hij stak zijn hand uit, waarin hij nog het telegram hield en wees op het adres: „Leddy Clifford? Is dat mevrouw?" fluister de hij heesch. Roger knikte en nam het tele gram, dat hij in zijn zak liet glijden. Toen gaf hij werktuigelijk vijftig francs aan den bode en zag hein weggaan. Bij de deur van Esther's kagier ontmoette hij zijn tante, wier gezicht groote angst verried. „Wat is er Roger? Er is iets vreeselijks ge beurd, dat weet ik. Ik durfde de kamer nief te verlaten na wat je me gezegd hebt. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5