DRUK WERK DRUKWERK LANDBOUW en VEETEELT. Kerk en schooi schagen. oosthuizen. ""dFspoorwegtarieven VOOR iqE. December 1929 (Handelingen 1929/ 'vxi. Pag. 10g)? SSffi 1 °urkkr 1 of 2 bedoeW- de Buitenland tardieu en het oustric- schandaal. reorganisatie van de chineesche vloot. een macedoniër in sofia vermoord. de duitsche noodverordening. de duitsche landbouwcrisis WENSCHT U BESTELT UW BIJ C O S T E R1111 Binnenland f~ op het strand stapten uit de handige oVervliegtuigen de heeren C. Kolff en M ÏC.nlh respectievelijk president en bestuurs- Ph van de Aero-club en de heeren H. de tlruiin dier club en Schmidt Crans, hpf instructeur der Nationale luchtvaart- #hoo!, welke laatste twee als piloten fun- ^'^bezichtiging van de omgeving bleek een „interrein ten Noorden van de kolonie bij tstek geschikt voor vliegterrein, te meer daar dit nog zoo dicht bij het centrum der bebouwing is gelegen Nadat de heeren het noenmaal bij den burgemeester hadden gebruikt stegen zij om 3 uur weer op voor den tocht naar Waalha teNaar wij vernemen bestaat bij de N.V. Bouw en Bouwgrond Exploitatie Maatschap- oii Bergen-Binnen het plan om tot aanleg ;an dit vliegterrein over te gaan. De polder Schagen verkoos bij tusschen- fiidsche verkiezing tot hoofdingeland de heer «jb Grootes. Dit geschiedde in de plaats van den heer D. Smit die zich teruggetrok ken had. Bij Kon. besluit van 1 December is aan den heer C. D. Kaaskooper, op zijn verzoek, met ingang van 15 December, eervol ont sla? verleend als burgemeester dezer ge meente LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. Het Tweede Kamerlid Kamschöer heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, en, zoo ja, is de minister bereid, mede te deelen, hoeveel gel den door de Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1929 zijn ontvangen ter zake van het vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten Indien dit bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeggen hoe groot dit bedrag is? Is het juist, dat het vervoer van buiten- landsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens lagere tarieven dan die voor het vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten? Verlaging gevraagd. Het centraal bureau der tuinbouwveilingen in Nederland te 's-Gravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op verlaging van spoorwegvrachttarieven voor groenten, fruit en aardappelen. WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werden verhandeld: Nep 1.700 1.350 in Nov. 1930 in Nov. 1929 Roode kool 175.600 Kg. 999.475 Kg Gele kool 33.125 48.900 Gew. witte kool 156.900 750.550 D. witte kool 12.500 291.950 Bloemkool 1.360 st. 8.650 st. Peen 20.775 Kg. 26.100 Kg. Bieten 1.450 2.275 Uien 76.275 68.850 Aardappelen 3.100 47 250 Tomaten 225 Chin. witkrop 2.390 st. 5.085 st. De omzet bedroeg in November 1930 9.937.46 tegen 53.952.?4 in November 1929 De omzet over de afgeloopen maand is weer een laagterecord. Eene dergelijke geringe omzet in de maand November is sinds de op richting der veiling nog niet voorgekomen Ds H. Bax te Akersloot is beroepen tot predikant bij de herv. gem te Nieuw- Beerta (Gron.) —Hedenmorgen werd pastoor L. Offer mans te Lierop dood op zijn bed gevonden. Hij had gisteren nog zijn gewone dagelijk- sche bezigheden verricht. Een hartverlam ming maakte waarschijnlijk een einde aan zijn leven. In 1907 werd hij pastoor te Lierop. Daar stichtte hij de eerste Nederlandsche datholieke landbouwhuishoudschool voor meisjes uit den boerenstand. REGLEMENT OP DE PREDIKANTS TRAKTEMENTEN. Een proces. Maandag heeft de advocaat-generaal mr. A- Brants in het gerechtshof te 's-Graven hage conclusie genomen inzake het hoorei- beroep der herv. gemeente Ouddorp van het vonnis van de rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij de eisch dezer gemeente tegen de Synode was afgewezen. De conclusie strect tot bevestiging van het vonnis der rechtbank- Het Hof heeft de uitspraak bepaald op 23 "ebruari 1931. DE L. O WET De bouw van bijzondere scholen. Het antwoord van de regee ring op vragen van den heer 'Ter Laan. Op vragen van het Tweede Kamerlid 11 er Laan: U Is het de bedoeling van den minister om verlenging over het jaar 1931 van den l w, £sdiiur van paragraaf 11 van artikel r-Aiv van de wet van 16 Februari 1923 totaatsblad 38) tot wijziging van de Lager- onderwijswet 1920 zooals die paragraa' is gewijzigd, laatstelijk bij de wet van 30 De- «*mber 1929 (Staatsblad 596). te bevorderen? U ^ien de eerste vraag ontkennend ordt beantwoord, wil de minister dan mede- Wi 01 be* 'n zij" voornemen ligt een ge- vei nieuwe regeling van deze materie te or^Mdtren' a's waarop door hem werd ge- in de vergadering van de Eerst Kamer 'ndien het niet in het voornemen ligt maatregel, als ondet 1 of 2 bedoeld, te ona0 n' '3 minister dan niet met den reCf^^^de van mcening, dat hierdoor finan -Va-n 1 Januari 1931 af zeer ernstige p gevolgen, voornamelijk voor de 4 Ateu'te duchlen zijn? taatat t de nutster hef thans nu in de Troonrede de indiening, nog in dit zittingsjaar, van een ontwerp van wet tot o^JK tzicht gesteld, het juiste vSnlr,- Ltet niet treffen van een scheppen van een onöeperk- SkhW Va" S?°len 01 aIdus een partieele het i'ao-e j thans bestaande regeling van het lager onderwijs te brengen? pn wpLn^ minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: r ii j onderReteekende is niet voornemens te bevorderen dat de werkingsduur van art. tcT i k, i' d€r wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad no. 38), laatstelijk gewijzigd bij ^\Va" P December 1929 (Staatsblad no. oyoy andermaal met een jaar wordt ver lengd. hij heeft dit voornemen duidelijk aan gekondigd in de vergadering van de Eerste i<wwuer ^taten-Generaal van 30 December 1929 (Handelingen 1929/1930, blz 109). 2 en 3. Ook deze vragen worden ontken nend beantwoord. 4. Het automatisch eindigen van den wer kingsduur van genoemde paragraaf 11 schept niet de mogelijkheid van een onbeperk- ten bóuw van bijzondere scholen; deze blijft immers gebonden aan de in de Lager-onder- wijswet 1920 genoemde eischen. In de wandelgangen van het Palais Bour bon vormde het Maandag het algemeene on derwerp van gesprek dat minister-president Tardieu in verband met het Oustric-schan- daal het voornemen zou hebben, zijn ontslag in te dienen. Men beweerde dat de Commissie van Onderzoek reeds met zekerheid zou heb ben vastgesteld, dat ook nog eenige andere onderstaatssecretarissen bij de kwestie be trokken zouden zijn en dat daardoor de po sitie van het kabinet onhoudbaar was. Het bleek echter, dat deze geruchten den juisten stand van zaken verre vooruit waren geloo- pen. Tardieu schijnt in volkomen gerustheid het resultaat van het onderzoek te kunnen afwachten In den loop van gisteren werden tusschen den minister-president en den voor- ziter der parlementa re commissie van onder zoek, Marin, vijftien brieven gewisseld, die alle betrekking hadden op het financieel schandaal. Bovendien vond gisteravond nog een bespreking tusschen Marin en Tardieu plaats, waarvan het resultaat heden in de commissie zal worden medegedeeld. Alle tee kenen wijzen erop, dat er in deze aangele genheid nog verscheidene verrassingen te verwachten zijn. VIER JAGERS IN EEN BRAND OMGEKOMEN. Vreeselijke ramp in een boschhut. Te East-Otis in den staat Massachusetts ontstond in een boschhut, waarin een gezelschap jagers gedurende den nacht on derdak had gevonden, een brand die ten gevolge had dat vier jagers in de vlammen omkwamen, terwijl negen ernstige brand wonden opliepen. De oorzaak van den brand is onbekend. Onder Engelsche leiding. De Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat in overeenstemming met de in de maand juni 1929 te Nanking geteekende Chineesch- Britsche Vlootovereenkomst een Britsche mis sie naar China zal vertrekken, ten einde de Nationalistische Regeering te adviseeren en bij te staan bij de voorgenomen reorganisatie en moderniseering der Chineesche Vloot. Captain Bailliegrohman is tot leider der Missie benoemd. Hij krijgt den rang van Commodore bij de Chneesche Marine. Begin 1931 zal hij naar Nanking vertrek ken, waar hij voorbereidende besprekingen zal houden met den Chineeschen onder-m: nis ter van Marine, Chen. EEN BRUID KORT VOOR HAAR HUWELIJK GESTORVEN. Zaterdagochtend zou Winifred Gladys Bleek, een 21-jarig meisje te Londen, met haar 23-jarigen bruigom in een kerk in het huwe lijk verbonden worden. Terwijl zij eenige uren vóór den daarvoor bepaalden tijd met haar bruigom aan hun huwelijksgeschenken in hun nieuwe huis een plaats gaf. zee? zij ineen en stierf. In dezelfde kerk waar zij getrouwd zou zijn, zal nu Donderdag een uitvaart dienst voor haar gehouden worden. Gistermiddag werd de Macedonische schrijver Naum Tomalwesky, aanhanger van Protogeroff en lid van de voormalige Com missie voor het Buitenland van de Imro, doodgeschoten. Hij werd in den tuin van zijn in een der buitenwijken van Sofia gelegen wo ning door twee met karabijnen gewapende on bekenden overvallen en neergeschoten. Zijn dochter, die te hulp snelde, werd zwaar ge wond. De onverlaten wierpen hun karabijnen weg en maakten zich uit de voeten. De Nazzi's vragen opheffing De Nationaal-socialistische fractie van den Rijksdag heeft een voorstel ingediend, waar in overwijlde opheffing van de door de Rijks- regeering uitgevaardigde noodverordening, inzake het economisch leven en de financiën geëischt wordt. DE SALARISEORTIVUE in italië. Mussolini heeft gistermiddag in de Kamer het regeeringsontwerp ingediend strekkende tot vermindering var de salarissen met in gang van den eersten van de loopende maand. De Duce gaf geen enkele toelichting en ook van de zijde der Kamer werden geen bezwaren gemaakt. Het ontwerp zal dezer dagen na zoo kort mogelijk debat worden aangenomen. Mussolini zelf en alle andere hoog? plaatste ambtenaren zullen eveneens verir dering ontvangen. Officieel wordt mededegedeeld dat in h Duitsche Riiksministerie voor Voedseivc ziening en Landbouw heden een bespreking heeft plaats gehad met de ministers voor Voedselvoorziening en Landbouw der Duit sche landen. Rijksminister Schiele gaf een uiteenzetting van de positie, waarin de Duitsche landbouw thans verkeert en de moeilijkheden, waarmede men op het oogenblik te kampen heeft. Bij de besprekingen, waaraan door vrijwel alle aan wezige ministers werd deelgenomen, hechtten deze hun goedkeuring aan de reeds in wer king zijnde en de nog in te voeren maat regelen. HET HOOGE WATER. DE MAAS. De toestand wordt beter. Uit Venlo: Het peil van de Maas is thans zoodanig, dat de Maasstraat en de Maas kade droog staan. Het water staat thans te gen den hoogsten kademuur. Het verkeer is hersteld. De kelders worden van gemeente wege leeggepompt. De kranen en de sporen bij de haven zijn Maandagnacht vrij geko men. Uit Orave: De Maas voor deze gemeente is sedert Maandagavond 10 uur 4 c.M. ge vallen. De Beersche Maas verminderde in dienzelfden tijd met 12 c.M. Ofschoon men spoedig flinke val verwacht in verband met de goede berichten van Maastricht, blijft de dijkwacht op de Maas en Wijthdijk gehand haafd, daar men juist bij het vallen van de Beersche Maas veel last krijgt van wellen aan den voet van den dijk (binnendijks). Er staat nog 58 c.M. gemiddeld op den rijksweg (Elftweg). De stand van de Maas te Grave was heden 6.90 Meter. De stand van het water op den Elftweg Den BoschNijmegen is 39 centimeter. Vrachtauto's en autobussen reden reeds door het water. Bovendien valt het water cp den Elftweg 1 c.M. per uur. Ver wacht mag worden dat reeds hedenavond de Elfweg voor alle voertuigen berijdbaar is, en Donderdagmorgen voor fietsen. De Beersche overlaat is zoo goed als uitgeloopen en werkt nog slechts op hoogstens een tiende breedte, m<*t een a twee centimeter diepte. Het ver keer tusschen NijmegenGraveDen Bosch kan dus spoedig weer geheel zijn hersteld. Het valt echter op, dat de rivier de Maas bij Grave niet sneller of meer valt, ofschoon Maastricht 35 en Venlo 44 c.M. val seint. De val bij Grave bedroeg slechts zes ces- timeter. DE MERWEDE. Uit Gorinchem: De Merwede valt nu snel; buiten de Waterpoort wordt de toestand weer normaal. De toegang tot de Fop Smit is nu ook weer watervrij; alle booten leggen weer aan de gewone steigers aan. Vermindering van de stagnatie in het verkeer en bij de overzetveren. Namens den A. N. W. B. wordt aan de N. R: Ct. medegedeeld: Deventer: Schipbrug, Lekskensveer bij Wageningen: Overtocht normaal. Rhenen: Overtocht alleen voor voetgan gers en fietsen. Vannacht zou de gierpont weer in dienst worden gesteld, zoodat de overtocht dan weer normaal is. Opheusden: Overtocht gestremd. Eek en Wielsche veer (Amerongen), Cu- lemborg, Beusichem en Vianen: Overtocht normaal. Tiel: Overtocht alleen voor fietsen en voetgangers. Zaltbommel: Overtocht ieder half uur van beide zijden. Nijmegen: De dienst wordt onderhouden met eén pont. In verband hiermede opont houd bij het overzetten. Gorinchem: Overtocht normaal. De weg NijmegenDen Bosch over Gra ve is nog gestremd. Van Arnhem naar Em merik kan men thans weer rijden over Zeve naar en Elten. De veerdienst over de Lek te Wijk bij Duurstede zou vandaag hersteld zijn. OPBOUW VAN GRONINGEN. Een organisatie gesticht. In navolging van Drente is in de provincie Groningen een organisatie gesticht'met het doel te werken tot den optouw van Gronin gen. Het dageiijksch bestuur bestaat uit de heeren A. van Geuns, lid van Ged. Staten, voorzitter, K. Nieuwland, referendaris aan de Prov. Griffie, secretaris; J. N. Spoelstra, journalist, penningmeester; J. A. Beins, bur gemeester van Vlagtwedde en T. Krol, burge meester van Uithuizermeden. De koninklijke goedkeuring zal voor de statuten worden aan gevraagd. HET DRAMA TE RIJSBERGEN. De toestand der slachtoffers. Omtrent den toestand van het liefdesdrama te Rijsbergen wordt gemeld, dat die van het meisje nog zeer zorgwekkend is. De toestand van haar broer is vooruitgaande. EEN HONDERDJARIGE De heer K. Bloemendal te Apeldoorn, sinds 1897 gep. inspecteur bij de telegrafie, zal den 5den December e.k. zijn honderdsten verjaar dag vieren. STRAATROOVERS. Een winkelbediende bewusteloos ge slagen en beroofd. Maandagavond werd te Nieuwenhagen (I een 34-jarige winkelbediende door twee Onüekende mannen overvallen, bewusteloos gMagen en van een bedrag van 1*50 be- roald. De winkelbediende had het geld voor zijn baas geïncasseerd. Toen hij bij bewust zijn kwam, werden de maréchaussees met het gebeurde in kennis gesteld. De daders waren atuurlijk gevlogen. De bediende had hóofd- wonden opgeloopea. STORING ELECTRISCH LICHT. Te Haarlem. Gistermiddag ging in een groot gedeelte van de binnenstad plotseling overal het elec- trisch licht uit, zoodat kantoren, winkels enz. in het donker werden gehuld. Het bleek, dat er een storing was ontstaan in een schakelhuisje, doch het duurde onge veer drie kwartier vóór het defect was her steld. Voor de winkelzaken beteekende deze sto ring groot ongerief, daar het in verband met St. Nicolaas zeer druk was. In vele zaken behielp men zich met kaarsen en petroleumlampen. Het tramverkeer heeft van deze storing geen stagnatie ondervonden. NOODLOTTIG ONGELUK. Gistermorgen had het veertienjarig zoontje van den heer J- H. te Groningen het ongeluk van den zolder te vallen, waarbij hij zoo noodlottig neerkwam, dat hij met zijn kin bleef hangen aan een daar gespannen touw. Zoo hangende werd hij door zijn moeder gevonden. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voor zitter der Eerste Kamer, de leden bijeen te roepen tegen Dinsdag 16 December. VERDWIJNING VAN f 47.000 Naar eerst thans oekend wordt is Maan dagmiddag op raadselachtige wijze een be drag van ongeveer 47.000 ten nadeele van de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord te Stampersgat verdwenen Om streeks 2 uur vervoegde zich een employé van genoemde fabriek bij de Bank van P. A. G. van Gilse en Zoon te Roosendaal om een bedrag van pl.m. 47.000 te innen, be stemd voor de des Dinsdags plaats hebbende uitbetaling van loonen er. ter voldoening van schippersvorderir.gen. Het geld, bestaande uit een groote hoeveelheid zilver en bank papier, werd in twee zakken verpakt welke op hun beurt weer in een grooten zak werden gestoken, die werd verzegeld. Toen op de fabriek de zakken werden ge opend, bleken zij slechts oude kranten en kie- zelsteenen te bevatten, terwijl het geld op onverklaarbare wijze daaruit was verdwenen. De employé G., die het geld van de bank had gehaald, is gearresteerd. De marcha -ssee te Steenbergen heeft een onderzoek ingesteld. Nadere bijzonderheden kon men nog niet mededeelen. DE RELLETJES TE ROTTERDAM. De tegen gistermiddag aangekondigde de monstratie op den Coolsingel is voor het raadhuis op niets uitgeloopen. De demon stranten zijn daarna, omstuwd door vele nieuwsgierigen de stad ingetrokken en na veel omwegen bij den Westzeedijk terecht ge komen. Ter hoogte van het Park heeft de po litie de menigte uiteen gedreven. Door het Museumpark is toen een sauve qui peut ont staan. Later heeft men zich weer verzameld bij de Remonstrantsche kerk Omstreeks half vier werd 'n charge voor 't N. R. Ct.-gebouw ondernomen. De demonstranten, de op relle tjes belusten en 'n drom nieuwsgierigen zijn daarna van de Witte de Withstraat naar den Coolsingel gegaan en vandaar naar de Hoogstraat. Daar is de menigte tenslotte door de politie verspreid, waarbij vooral de politie-autotjes goede diensten hebben bewe zen. MEISJE ONTVOERD Maar is het geen fantasie? Maandagochtend half-elf is op den Stam- mersdijk te Weesperkarspel aangehouden een 13-jarig meisje, dat zeide uit Amsterdam ontvoerd te zijn. Toen zij van haar woning in het Linnaeushof te Watergraafsmeer naar de r. k. meisjesschool in de Indische buurt zou gaan, werd zij, aldus vertelde het meisje, door een man geblinddoekt en ook werd haar een doek voor den mond gehouden. Te voet kwam zij te Weesperkarspel, waar de man haar gelastte, rechtuit te gaan en niet om te zien; anders zou hij haar doodschie ten. Nabij een woonark had zij den doek weg gerukt en te water geworpen; waarna zij bij den veehouder S. om hulp had gevraagd. De moeder van het meisje veronderstelt, dat zij achter op een auto is geklommen, een van haar liefhebberijen, en nu dit verhaal heeft verzonnen. Een jonger zusje var, haar is kort geleden inderdaad aangerand. FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN De Haagsche recherche heeft vier fietsen dieven aangehouden, die in de laatste Hrie maanden niet minder dan 46 fietsen zouden hebben gestolen. Alle 46 fietsen zijn opgespoord bij parti culieren, aan wie zij waren verkocht, of bij de Bank van Leening, voorzoover ze niet nog in het bezit van de aangehoudenen waren. De fietsen zijn alle door de ooispronkelij'-e eigenaren herkend en door de zorgen van de politie weer te hunner beschikking gesteld. TELEFOONVERKEER MET IN'DIE. Geurende November 1930 werden in het radiotelefoonverkeer met Ned.-lndië in totaal 300 gesprekken gevoerd, waarvan er 107 in Nederland en 193 in Indië werden aangs- Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 47 betrekking co zakelijkt en zestig op fair:lieaangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze aantal resp 67 en 126 In totaal werden 131 gesprekken in Nedei- lard van huis uit gevoerd, waarvan in Neder land 47 en in Indië 84 werden aangevraagd In het radiotelefoonverkeer Europa-lndië via Nederland werden in November in totaal zes gesprekken gevoerd n.1. met België een, Engeland een, Hongarije een, Noorwegen een en Zwitserland twee. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Uitslag van de op 2 Dec. 1930 des na middags om 2 uur te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van bestek 1415 H. S. Liet maken van grono- en spoorwerken, ver hoogd perron, bestratingen en bijkomende werken ten behoeve van de uitbreiding van het stationsemplacement te Koog-Zaandijk Raming 21.500. Ingekomen 31 biljetten Laagste inschrijver was J. G. Sieensma te Lemmer voor 17360. Hoogste B. Min te Bergen (N.H.) voor 22500. v'erder hadden o a. ingeschreven: G. den Adel, Beverwijk 18400: V. P. craun Zn., Beverwijk 18450; D. Woud. Wormer 18985; C. Klinkert, Oudkarspel 19160; C. de Vries, Purmerend 19276; P. Kooiman en Zn., Alkmaar 19515; H. V. en J. de Vries. Purmerend 19766; J. de Vries, Purmerena 19945; R. Bijker, Haarlem 20400; J. j. de Groot, Heiloo 20500. r EEN WERKTIJDENBESLUIT VOOR KANTOORPERSONEEL. De regeering heeft thans bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ontwerp werktij denbesluit voor kantoren aanhangig gemaakt In paragraaf 6 van Hoofdstuk 4 der Ar beidswet 1919 zijn bepalingen vastgelegd betreffende de arbeidstijden in kantoren, waarbij aan een nadere regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur zijn overge laten: a. Zondagsarbeid voor vrouwen; b. arbeid na één uur des namiddags op Zater dag; c. voorschriften in zake rusttijden. De wet zelf bepaalt: a. dat een jeugdig persoon niet op Zondag mag werken; b. dat een man of een vrouw die op Zondag meer dan vier uur arbeid verricht een vrijen dag in de week moet hebben; c. dat 's Zaterdags na één uur niet gewerkt mag worden, behou dens uitzonderingen; d. dat een jeugdig per soon niet tusschen zes uur 's namiddags en acht voormiddags mag werken; e. dat de maximum-arbeidsduur is 8)4 uur per dag en 48 uren per week, behoudens uitzonderingen. Bij het onderzoek naar de bedrijfsbehoef- ten, waarmede de ter uitvoering der wet te stellen bepalingen hebben rekening te houden is gebleken, da een groep van ondernemin gen in zoo bijzondere omstandigheden ver keert ten aanzien van de tijden waarop nood zakelijk overgewerkt moet worden, dat voor deze de mogelijkheid die de wet laat om de in de wet gestelde grenzen te overschrijden, niet toereikend is. Dit behoeft echter geen reden te zijn om met de invoering op de overige kantoren te wach ten tot de wet gewijzigd zal zijn. Het is daarom de bedoeling het bepaalde in paragraaf 6 van Hoofdstuk IV der Ar beidswet 1919 en dit werktijdenbesluit voor kantoren in werking te doen treden uiterlijk op 1 Mei 1931 voor arbeid in alle kantoren behoudens in de kantoren van reederijen van zeeschepen en voor de zeevaart werkende on dernemingen van stuwadoors, cargadoors, expediteurs, veemen, scheepsbevrachters en sleepdiensten; in de kantoren van de groot handelaren in ruwe katoen en katoenen ga rens te Rotterdam en in de kantoren van Noordzeevisscherii-ondernemingen, zeevisch- veilingen, zeevisch-handelaren en zeevisch- expediteurs. Voor deze kantoren is een voor stel tot wetswijziging in voorbereiding. Inhoud der bepalingen. Wat nu het ontwerp-werktijdenbesluit voor kantoren zelf betreft, art. 2 daarvan bepaalt, dat een vrouw in kantoren op Zondag ar beid mag verrichten als het verkoop van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewij zen voor publieke vermakelijkheden enz. en het verrichten van administratieve werk zaamheden daarmee onmiddellijk verband houdende, en voorts arbeid in kantoren var bad- en zweminrichtingen betreft. Art. 3 bepaalt welken arbeid een man ol een vrouw in kantoren op Zaterdag na één uur des namiddags mag verrichten. Hieron der vallen verkoop van plaatsbewijzen, ar beid in kantoren van baa- en zweminrichtin gen, spaarbanken, banken van leening, no tarissen, deurwaarders en advocaten; in ad vertentie- en nieuwsbureaux en in kantoren van dagbladondernemingen die een Zater dagavond- en Zondagochtend- of Maandag ochtendblad uitgeven; in visbureaux arbeid tusschen 1 en 3 uur nar.iddags, in kantoren voor den geld- en ef' Hen handel arbeid tus schen 1 en 2 uur namiddags, bestaande in het uitbetalen van loonen, uitkeeringen uit ziekenkassen enz., voorts arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aangevoerde visch, schaal- of schelpdieren; arbeid bestaande in het behan delen van op dien dag ontvangen en te ver zenden brieven en telegrammen en het be dienen van de telefoontoestellen; arbeid in kantoren Lehoorende bij broodfabrieken of bij fabrieken of werkplaatsen waarin krach tens het werktijdenbesluit voor fabriek of werkplaatsen 1923 cp Zaterdag na één uur des namiddags arueid wordt verricht; arbeid in bankkantoren die verband houdt met het behandelen van girorekeningen enz., alsme de arbeid noodig voor de ontwikkeling van beurstransacties van dien dag. Verder mag op Zaterdag na één uur des namiddags aröeid worden verricht in kan toren in verband met veilingen van land- of tuinbouwproducten en voorts in kantoren ge vestigd in de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Leiden, Roermond, Sittard. Stavoren, Utrecht, Venlo, IJzendijke, doen ten hoogste tot vier uur des namiddags. Indien iemand dergelijken arbeid op Zaterdag na één uur verricht gedurende meer dan twee uren mag hij of zij in die week geen arbeid verrichten hetzij op ten minste één anderen werkdag na één uur des middags, hetzij op Maandag vóór halféén des namiddags. In artikel 4 wordt de arbeid op Zaterdag namiddag toegestaan voor de schoonmaak sters en schoonmakers (hiermede mag op dien tijd het gewone kantoorpersoneel niet belast worden), terwijl artikel 5 den Zater dagmiddag arbeid toestaat van conciërges, portiers, wakers, stokers en ambachtslieden. Salarisgrens f 3000. In artikel 7 worden overeenkomstige bepa lingen gegeven als het z.g. Bazenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen, met dit prin- cipieele verschil, dat gebruik gemaakt is van de bevoegdheid gegeven in artikel 91 onder b der wet om de werktijd- en administratieve bepalingen niet toe te passen op personen met een in geld vastgesteld jaarlijksch loon in de onderneming van 3000.of meer. Speciaal worden hier voorts genoemd de per sonen, die wetenschappelijken arbeid ver richten van eenigzins hoog peil, waarbij ge dacht is aan afgestudeerden van een Han- delshoogeschool of een Universiteit, ook al bedraagt hun salaris nog geen 3000.—. Artikel 8 breidt bepalingen van artikel 7 ook uit tot een „beschermd bediende die het hoofd der onderneming bij ziekte vervangt. Artikel 10 regelt meer bepaald de rusttii- den. Als regel wordt voorgeschreven dat de arbeidstijd in een kantoor eiken dag na ten hoogste 5 uur arbeid moet worden afge-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7