DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN —DB WILD— Uit het Parlement fe *o. 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland VOOR DE KINDEREN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor alkmaar 2.-, franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groots eontraeten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER <k ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. DÖXOEHDA6 4 DECEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 's-Gravenhage, 3 Dec. 1930. Alvorens het begrootingswerk voort te zetten heeft de Tweede Kamer hedenmiddag eerst een paar kleinigheden afgedaan, waar na een voordracht voor een lid van den Hoog en Raad (vacature-Van Dijck) werd op gemaakt. De stemmingen zijn vrij glad verloopen: reeds bij eerste stemming zijn de eerste twee candidaten voor het hooge ambt aangewezen. Eerste candidaat werd Dr. W. A. J. M. Fick, rechter in de Haagsche rechtbank, met 46 van de 73 stemmen. Deze zal dus worden benoemd. Tweede candidaat werd dr Ch. van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht, met 48 van de 72 stemmen, derde Dr. L. A. Nypels, die bij herstemming 38 stemmen op zich vereenigde tegen 36 Dr. v. d. Bortel, raadsheer te 's-Hertogenbosch. Een eigen aardigheid was het, dat bij de stemmingen een bekende en bekwame vrouwelijke rechtsge leerde, mevr. Dr. SchönfeldPolano enkele stemmen verkreeg. Zij stond niet op de voor dracht van den Hoogen Raad, maar gesteld, dat de Kamer er plezier in had gehad om haar nummer één op de voordracht te bren gen, zou men denken, dat de regeering haar had benoemd? Wij twijfelen er hard aan! De Kamer heeft hierna het staartje van de Begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgedaan. Het debat betrof de aan eenige orkesten hier te lande te verkenen subsidies. De regeering had de bedragen van vorige jaren eenigszins verhoogd, maar vele leden vonden dat niet genoeg. De heer Vliegen (S.D.A.P.) had voor gesteld het subsidie aan het orkest te Maas tricht met 2000 te verhoogen, de heer Van der Waerden (S.D.A.P.) wilde aan het Haarlemsche orkest f 2000 meer geven. De heer Vliegen, een oud-Maastrichtenaar, heeft zijn voorstel met grooten woordenvloed verdedigd, de heer Kortenhorst (R.K.) nam het op voor het amendement-Van der Waerden en hierop volgde een reeks van sprekers, aan de eene zijde stonden de heeren Z ij 1 s t r a (A.R.) en Zandt (S.G.P.), die heelemaal geen subsidie wilden geven, dan waren er, zooals de heer Rutgers van Rozenburg (C.H.), die de beide genoem de steden wilden helpen door het bedrag der subsidies anders te verdeelen en ook waren er leden, zooals de heer N o 1 e n s (R.K.). die wenschten dat het regeeringsvoorstel onver anderd zou worden aangenomen. De heer 'Nolens liet zijn gezaghebbende stem hooren. nadat de minister nadrukkelijk had verklaard nóch van de amendementen iets te willen weten nóch eenige. wijziging in de verdeeling der gelden te willen brengen. Misschien zou het 't volgende jaar mogelijk zijn aan de wen- schen der voorstellers van amendementen te gemoet te komen. Het kwam tot stemming en daar ondanks het woord van den heer Nolens een aantal katholieken vóór stemden werd het amendement-Vliegen niet verworpen maar staakten de stemmen er over: 41 tegen 41. Morgen zal er overgestemd worden. Het amendement-Van der Waerden werd met 43 tegen 38 stemmen verworpen. Behoudens de genoemde stemming is de. behandeling van de Onderwijsbegrooting afgeloopen. Hierna werd voortgegaan met de behande ling van de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw en weldra ontwikkelde zich een uitvoerige bespreking over de voor ziening in de werkloosheid, de verzekering, welke bij de Begrooting van Arbeid reeds was besproken, werd er ook weer bijgehaald en een groot aantal sprekers volgde elkander op. Geen der sprekers toonde zich tevreden over het beleid der regeering in dezen. De wijze van werkverschaffing droeg te veel het karakter van armenzorg, de gemeenten ko men door de zorg voor de werkeloozen in fi- nancieele moeilijkheden zonder dat de regee ring voldoende helpt. enz. Vooral de heer Van den Tempel (S.D.A.P.), zijn partijgenoot H i e m s t r a en £>r. Vos (Lib.) hielden uitvoerige beschou wingen, waarbij de eerste het aantal werk- loozen raamde op 70 a 80000 en beweerde, dat voor vele gemeenten de toestand hope loos was. De heer Vos drong aan op de uitvoering van openbare werken, wegen en bruggen, maar hij was vooral ontstemd omdat men de gegevens miste voor een juiste beoordeeling van den toestand. Daarom diende hij aan het slot van zijn rede een motie in. waarbij aan gedrongen werd op een jaarlijksch overzicht betreffende de bemoeiingen der overheid met de werkloosheidverzorging. Aan die motie was evenwel slechts een kort leven beschoren. Want toen minister Ruys pad gesproken, trok de voorsteller haar weer in De minister erkende, dat de gemeenten net zeer lastig hebben, maar in de noordelijke Provincies hebben vele gemeenten aan de moeilijkheden het hoofd geboden door samen e werken in den vorm van naamlooze ven nootschappen. Misschien kan de regeering deze nog meer steun verschaffen. Bij open- oare, werken ontbreekt het niet aan werk krachten en wanneer daarbij de werkloozen aan den arbeid worden gezet, verplaatst men alleen de werkverschaffing. Intusscheri zal spr. mét zijn ambtgenooten overleggen, of er door grooter intensiviteit het gebruik van meqr werkkrachten is te bevorderen. De mi nister ontkende, dat de regeering de gemeen ten aan haar lot overlaat. De motie-Vos ontried de minister, omdat een dure organisatie daaruit zou voortvloeien Intusschen wil hij trachten op andere wijze aan de wenschen van dr. Vos te voldoen. Na de rede des ministers ging de Kamer over tot behandeling van de afdeeling Land bouw. De heer VanRappard (Lib.) heeft daar bij bitter geklaagd over de weinige mede werking van de regeering om land- en tuin bouw te helpen. Er zijn wel enkele maatrege len genomen, zij zijn echter van weinig be- teekenis. Het Suikerwetje helpt niet, verlaging van spoorwegtarieven wordt geweigerd, en vergeefs wacht men op een complex van maat regelen. De landbouw moet ontheven worden van sociale lasten en van den vleeschaccijns Nog maals drong spr. aan op de aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw De heer A m e n t (R.K.) zette een plan van reorganisatie van den dienst voor den land bouw uiteen. De heer Loerakker (R.K.) vroeg in lichtingen omtrent de plannen tot credietver- leening aan de aardappelmeelindustrie, drong aan op verlaging van de spoorweg vrachten, vroeg extra hulp voor de bietencul tuur nog vóór Januari en drong aan op maatregelen tegen kinderarbeid bij den landbouw. Om 7.15 werd hierop de vergadering ver daagd. De Tweede Kamer heeft het gister weer bar laat gemaakt: het was bij half drie eer de enkelen, die tot het einde waren gebleven, huiswaarts keerden, en nog is de Begrooting van Binnenlandsche Zaken niet afgehandeld. Er zijn dan ook tal van punten besproken. Wij zullen ze niet alle behandelen, doch ons tot een bloemlezing beperken. Vermfelden we in de eerste plaats het wonderlijk geval van Nijmegen, die bij de viering van zijn jubileum niet gepoogd heeft aan H. M. de Koningin een uitnoodiging tot bijwoning er van te richten en waar verhinderd is, dat er nationale liederen werden gezongen. De bur gemeester is goed koningsgezind, maar er is een wethouder-sociaal-democraat en deze is hierbij de remmende kracht geweest. De heer Van Voorst tot Voorst (R K.) heeft er zijn ergernis over uitgesproken en de minister heeft erkend, dat het hoofd van den staat overal bij plechtigheden van be- teekenis aanwezig mag zijn. Verder kwam hij evenwel in zijn oordeel niet. Ook andere burgemeesters zijn onder den hamer van de critiek der Kamer geweest, zoo de burgemeester van Peize, die verbiedt, dat bij kooruitvoeringen staande wordt ge zongen. maar de minister Ruys achtte geen termen voor de regeering aanwezig om zich in dergelijke interne zaken te mengen. Iets an ders staat het met de burgemeestersbenoeming van Aengwirden. Omdat er plannen bestaan tot annexatie heeft Aengwirden een „tijde- lijken" burgemeester gekregen in den persoon van den gemeentesecretaris van het aangren zende Schoterland en van verschillende zijden is daartegen bezwaar geopperd, daar dit nu niet-juist de aangewezen persoon kan worden geheeten om de belangen van Aengwirden te behartigen. De minister vond dit niet zoo dwaas, maar hij beloofde de zaak nog eens te overwegen. Over den noodtoestand van de binnen- schipperij is door een aantal leden, den heer Duymaer van Twist (A.R.) vooraan geklaagd. De minister erkende, dat hier hulp noodig was en hij beloofde er met zijn ambt genoot van Waterstaat over te spreken. Mevr. Van 11a 11 ie—Van Embden (V.D.) drong er op aan, dat er eindelijk een regeling wordt getroffen inzake de lijkver branding. Minister Ruys heeft in antwoord hierop medegedeeld, dat deze zaak bij de regeering binnenskamers aan de orde is. Het resultaat der besprekingen hoopt hij binnen niet al te langen tijd ter kennis te brengen van de Kamer. Door een voorstel tot wijziging der Begrafeniswet? Dat zeide de minister niet. Natuurlijk is ook de Trekhondenwet ter sprake gekomen. Mej. K a t z (C.H.) wees er o.a. op, dat hondentrekkracht best door motortrekkracht zou kunnen worden ver vangen, zoodat er geen grondige reden be staat om de Trekhondenwet in stand te houden. De minister wilde evenwel niet zoo ver gaan al gaf hij er de voorkeur aan, dat dé wet verdwijnt dan dat ze slap wordt ge handhaafd. De heer Zandt (SG.P.) heeft op enkele reactionnaire maatregelen aangedrongen, o.a op een algeheel dansverbod, daar anders ons volk al dansende te gronde gaat. We hebben niet geantwoord, of de minister die opmer king heeft beantwoord. In den laten avond heeft de heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) zijn gebruikelijk protest tegen de vrijwillige burgerwachten doen hooren. vooral nu op de Begrooting f 30.000 meer er voor is uitgetrokken waar op gelijk gewoonlijk een verdediging er van door den heer Duymaer van-Twist (A.R.) is gevolgd, terwijl de minister betoogde dat het instituut ten dienste van de regeering staat ter handhaving van orde en rust. De post is goedgekeurd niet bij hoofdelijke stemming, daar dat op dit uur niet meer ging, doch met aanteekening, dat de heer Van Zadelhoff c.s. er tegen was. De afdeeling rakende de Bioscoopwet is tot slot van den avond goedgekeurd, nadat de heer Guit (R.K.) op een strengere film keuring en op verplichte keuring van de bij programma's had aangedrongen en de mi- nister overweging daarvan had toegestaan. ONRUST IN VERSCHILLENDE LANDEN. Moeilijke tijden voor de regeeringen. Wat zal er in Duitschland en Frankrijk gebeuren? We leven in een tijd, waarin de regeeringen van verschillende landen met groote moeilijk heden te kampen hebben. In Oostenrijk is een kabinetscrisis ontstaan en reeds heeft men daar eenige pogingen gedaan, om een nieu we regeering samen te stellen, welke pogin gen thans waarschijnlijk gelukt zijn. In Spanje men weet het heerscht groote onrust en Berenguer ziet nog steedc geen kans, om de orde geheel te herstellen. Uit Rusland komen verontrustende berich ten, die wel niet geheel en al betrouwbaar zijn, maar die toch wijzen op een steeds grooter wordende antipathie jegens het Sov jet-regime. Engeland, bestuurd door een labour-regee- ring, ziet ook al wolkjes aan den politieken hemel en reeds heeft de regeering van Mac- Donald eenige benauwde uurtjes doorge bracht. België heeft een heel korte regeeringscrisis doorgemaakt, welke echter geen kabinetsver andering tot gevolg had. Rest er ons nog Duitschland en Frank rijk. Ook in die beide landen heerscht politieke onrust. In laatstgenoemd land schijnt een ka binetscrisis zelfs zeer aanstaande en de oor zaak daarvan moet gevonden worden in het berucht geworden Oustric-schandaal. Van daag zal de senator Herey een interpellatie houden, waarbij alle leden, die dat willen, zich tegen het kabinet kunnen keeren. Of deze interpellatie aanleiding kan worden voor een nederlaag van Tardieu is voorals nog niet zeker, nadat gisteravond het stand punt van Poincaré bekend is geworden. De oud-minister-president verklaarde nl. in aan sluiting op een langdurig onderhoud met Tardieu, dat hij er niet aan dacht, zich met een eventueele kabinetsformatie te belasten. Om aan alle desbetreffende geruchten boven dien eens en voor al den kop in te drukken, zou hij met een open stembriefje voor Tar dieu stemmen. De invloed van Poincaré in den senaat is nog steeds groot genoeg, om een groot aan tal kden, die tot nog toe geen besluit had den kunnen nemen, mee te sleepen, zoodat, mocht de crisis niet uitbreken, men straks zal kunnen zeggen, dat Poincaré het kabinet gered heeft. Ten slotte Duitschland. Men weet, dat de Duitsche regeering de noodverordening heeft afgekondigd, zeer te gen den zin van een groot aantal rijksdag leden. Vooral de Duitsch-Nationalen, de nationaal-socialisten en de communisten zijn groote tegenstanders van deze noodverorde ning. Reeds zijn eenige moties van wantrou wen bij dezen rijksdag ingediend door twee der bovengenoemde partijen en hun stem- menaantal is zoo groot, dat zij slechts met een kleinen steun de regeering kunnen laten vallen. Of het echter zoo ver zal komen, be twijfelen we zeer, temeer, omdat de sociaal democraten een nieuwe nederlaag der regee ring, en dus nieuwe rijksdagverkiezingen, niet aandurven, uit vrees voor nog meer ver lies en nog grootere overwinningen voor de nationaal-socialisten Men ziet, overal heerscht onrust. CLEMENCEAU OP DE CHAMPS ELYSEES. Een standbeel'1 op een der kruispunten, dat zijn naam zal dragen. Besluiten van den Parijsthen gemeenteraad. Het is thans eindelijk beslist: Clemenceau krijgt zijn standbeeld op de Champs-Elysées, en het kruispunt, waar het komt te staan, zal Place Gecrges-Clemenceau heeten. Er is veel over te doen geweest, want ve len meenden, dat het ongewenscht was de historische Champs-Elysées te onderbreken door een plein met een anderen naam; ande ren stelden voor, een geheel nieuwe wijk te noemen naar de groote figuren uit den we reldoorlog, dus ook naar Clemenceau; nog anderen voelden veel voor een park, dat den naam van den Tijger zou dragen, opdat de kinderen, die er zouden spelen, telkens den naam van „père la victoire" zouden uitspre- ken. Edoch, met 62 tegen acht stemmen heeft de Parijsche gemeenteraad thans een voorstel van zijn oud-voorzitter Godin aangenomen, waarbij op het kruispunt van de drie avenues Champs-Elysées, Marigny, Alexandre III een standbeeld voor Clemenceau zal wor den opgericht. Deze „carrefour" (gelegen tusschen de Place de la Concorde en het Rond-Point) zal den naam van Place Geor- ges-Clemenceau dragen. Er zal voor dit doel een crediet van 300.000 francs worden uit getrokken. Ook op andere wijze zal de nagedachtenis van Clemenceau nog worden gehuldigd, wdet het Hbld. te melden. Want er is tevens besloten, dat een delegatie van het gemeen tebestuur zich elk jaar op den Wapenstil standsdag naar de Vendée zal begeven om bloemen op het graf van Clemenceau te leg gen. Bovendien zal er in den gevel van het huis in de Rue Franklin, waar de staatsman woonde, een gedenkplaat worden aange bracht. DE OOSTENRIJKSCHE REGEERINGS CRISIS. De vermoedelijke Ministerslijst. In de gistermiddag gehouden conferentie heeft de Oostenrijksche Landbond zijn voor stel van Dinsdag, betreffende het afschei den van de agenten van den Veiligheids dienst van het Ministerie van Binnenland sche Zaken, teruggenomen. Het Schober-blok heeft verklaard, dat het met deze beslissing accoord gaat. Te onge veer zes uur gisteravond was zonder groote moeilijkheden de navolgende regeering tot stand gekomen, welke vermoedelijk definitief zal zijn: Bondskanselier: Dr. Ender; Vice-Kanse lier en Buitenlandsche Zaken: Dr. Schober (Nat- Econ. Blok); Binnenlandsche Zaken: Winkler (Landbond); Justitie: Dr. Schörfi (Nat. Econ. Blok); Landbouw: Thaler (Chr.- Soc.); Financiën: Dr. Juch; Onderwijs: Czermak (Chr.-Soc.); Leger: Vaugoin (Chr.- Soc.). De bezetting van de portefeuille voor Sociale Aangelegenheden is nog niet bekend. De kans bestaat, dat hiervoor t een niet-par- lementariër zal worden benoemd. DE STRIJD TEGEN DE ZENDE LINGEN IN CHINA. Een formeele slag in Hoepeh. Er hadden dezer dagen hevige gevechten plaats tusschen het z.g. eerste roode leger en regeeringstroepen, die een poging deden tot bevrijding van twee zendelingen, een Noor genaamd Kuntvedt en een Amerikaan, genaamd Nelson, die worden gevangen ge houden te Kwangan, in net Noorden van Hoepeh. Van de zijde der regeering wordt erkend, dat haar troepen tweehonderd man aan dooden en gewonden hebben verloren, doch tevens wordt verklaard dat de verliezen der „rooden" meer dan duizend man beloo- pen. Een ander Reuterbericht meldt dat pater Augustin de Gaspari, een Italiaansch fran ciscaner, te Sintsjou, in het uiterste Noorden van de provincie Hoenan, door communisten is gevangen genomen. GEHEIME ANTI-FASCISTISCHE ORGANISATIES IN ITALIË ONTDEKT. Tallooze personen gearresteerrd. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Italiaansche veiligheidsdienst gistermiddag een geheime organisatie ontmaskerd, die plan nen smeedde ter verstoring van de openbare orde. De gearresteerden het betreft hier 24 personen, o.w. twee vrouwen hebben be kend. Zij zijn ter beschikking gesteld van het Bijzondere Gerechtshof ter bescherming van den staat. Voorts is de politie enkele commu nistische organisaties in het gebied van Emi- lia en Romagna op het spoor gekomen. Ook die hierbij in arrest gestelde personen zijn aan genoemd Hof overgeleverd. Tenslotte arresteerde de politie nog drie personen, die zich in het geheim onledig hiel den met het verspreiden van anti-fascistiscne periodieken. Volgens hetzelfde officieele communiqué zal de hoogleeraar in de philosophie pro.. Kensi, die verklaard heeft zich voortaan ai- leen aan zijn studiën te zullen wijden, in vrij heid gesteld worden. Naar men zich herinneren zal, werd van dezen hoogleraar, die in October veroordeeld werd, door een aantal buitenlandsche bladen, met name de Zwilsersche, abusievelijk een overlijdensbericht gepubliceerd. DE GEARRESTEERDE NAZZI'S IN BRESLAU Naar door de recherche wordt medege deeld, werden er bij de actie der Breslauschi- politie te Jaschkowitz in totaal 350 personen gearresteerd. Zij ontkennen allen deel te heb ben genomen aan een velddienstoefening en verklaren, dat zij slechts gevolg gaven aan een uitnoodiging vanwege het landgoed van Oelifen. Tevens betwisten zij, dat zij wapenen bij zich zouden hebben gehad. De politie deelt mede, dat de arrestanten inderdaad geen wapens bij zich hadden, doch dat deze onder stroo verborgen lagen. Bij de politie berusten thans een legerpistool, een mauserpistool, een browning, drie handgra naten en eenig ander wapentuig. Toen de ge arresteerden op het politiebureau te Breslau arriveerden, bestond er uiteraard groote be langstelling van de zijde der burgerij. Alkmaar, Laat, over de Boterstraat, telefoon 34 (3 lijnen). Schitterende collectie Figuurzaag-, Houtsnij-, Soldeer- en Timmerdoozen, in diverse uitvoeringen. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop. Een groot aantal hunner werd in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. Von Oelffen heeft medegedeeld, dat er in den nacht van Dinsdag op Woensdag een Putsch van links te vreezen was, die volgens hem gericht was tegen de Nationaal-socialis ten. Von Oelffen had op grond hiervan het verzoek ontvangen den Nationaal-socialisten gastvrijheid te verleenen. DE BELGISCHE ONAFHANKELIJK HEIDSFEESTEN TE MALMEDY^ Een rustige viejKTj. De verwachting, dat de viering van het Belgische Onafhankelijkheidsfeest te Malme- dy, Zondag j.1., aanleiding zou geven tot een tegenbetooging van den Duitschen Heimav- bund, is niet bewaarheid. De dag ij zeer rustig verloopen De viering was van officieeie Belgische zijde op touw gezet, doen vond bij de bevol king van het geanexeerde gebied weinig weerklank. Het gemeentebestuur van de stad Malihedy had zelfs het verzoek om aan de plechtigheid deel ic nemen met groote meer derheid verworpen. Ook was besloten de za len van het stadhuis niet beschikbaar te stel len. De viering bestond uit een Te Deum in de kerk en het spelen van de Braban<;onne door de kapel van het garnizoen van Malmedy. Talrijke delegaties van plaatselijke vereeni- gingen waren echter opgekomen; daarente gen was het gemeentebestuur niet vertegen woordigd. Het officieele noenmaal werd in een van de restaurant der stad opgediend. 's Middags trok een optocht door de stra ten. waaraan alle schoolkinderen deelnamen. De regeering was door den kabinetschef van minister-president Jaspar vertegenwoor digd. DE DUITSCHE GRUWELEN IN BELGIË. Protesten van burgers en oud* strijders tegen een nitlating van Mussolini. Toen Mussolini onlangs een delegatie der Duitsche Stahlhelmen ontving, heeft hij in een bij die gelegenheid gehouden redevoe ring de juistheid van de gruwelijke verhalen over het doodschieten, door de Duitschers, van burgers en kinderen in België in de eerste oorlogsjaren min of meer in twijfel getrokken. Hierover zijn de betrokkenen in België ten zeerste verbolgen. Eerst hebben de vereeni- gingen van „geteisterde burgers" uit Anden- ne, Dinant en een aantal andere zwaar ge troffen Belgische steden telegrafisch tegen Mussolini's lichtvaardige bewering gepro testeerd; thans heeft ook het bestuur van de nationale federatie van oud-strijders een te legram tot het bestuur der internationale fe deratie gericht met het verzoek er bij de Ita liaansche oud-strijders op aan te dringen, dat deze bij hun regeering zullen protestee ren tegen de woorden van den Duce. HET PROCES TEGEN DE INDUSTRIEELE PARTIJ. Op last van den Procureur Krylenko werd gisteren de waterbouwkundig ingenieur Zeidler nogmaals verhoord. Deze verklaarde, dat hij van Ramsin opdracht had ontvangen Russische schepen te vernielen. Ingenieur Michalenko zeide, dat hijzelf be trekkingen heeft onderhouden met officieele Fransche kringen en belangrijke documenten over de positie van het Russische economisch leven aan de Franschen heeft overhandigd. Hij was bereid in een besloten zitting nadere mededeelingen te doen over zijn betrekkingen met de hoogste Fransche instanties. Krylenko verklaarde daarop het getuigen verhoor voor beëindigd. BLOEDIGE BOTSINGEN TE HAMBURG. Gister ontstond in den Alten Steinweg tl Hamburg opstootjes van ongeveer 260 com munisten, die grootendeels gekleed waren in marine-uniform. Spoedig was politie aanwe zig onder leiding van een kapitein van poli tie. De communisten gingen tot aanval op de politie over, waarbij zij gebruik maakten van messen e.d. Ook na het arriveeren van versterking voor de politie werden de aanvab- len niet gestaakt. De kapitein van politie kreeg verschillende messteken in het lichaam, een commissaris werd in den rug gestoken, terwijl een wachtmeester een steek in den hafe bekwam, waardoor de halsslagader doorge sneden werd, tengevolge waarvan de dood intrad. Hierop vluchtten de communisten. Slechts twee hunner konden worden gear- resteefd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1