Ibinscht toorant. Honderd twee en dertigste Jaargang, gOonderdag: 4 December Buitenland een millioen voor de ameri- duitsch motorschip in nood. «uiutiaiinir «uod. aardbeving te rangoon. aanslag op berenguer. Journalist schiet op den gene raal zonder hem te treffen. nieuwe fabrieken te warschau in gebruik genomen. Kerk en school Pfttovinciaal nieuws *0. 2S3 193a Goedige relletjes te leipzig. Te Leipzig hebben gistermiddag commu nistische betoogers getracht de politie-afzet- Sne voor het raadhuis te doorbreken. De po ntje maakte daarop van de wapens gebruik en verwondde een 7-tal hunner met revolver schoetn. Toen de schoten gelost werden, stoof de menigte naar alle kanten uiteen. De politiemacht is versterkt. Negen personen in het zieken huis opgenomen. Bij de communistische demonstraties zijn in totaal 9 personen met schotwonden in het ziekenhuis opgenomen. Een der gewonden, die een schot in de longen had bekomen, is aan de gevolgen daarvan overleden. Tot ver dere onlusten is het in den loop van den avond niet meer gekomen. KAANSCHE WERKLOOZEN. I De familie Rockefeller heeft een millioen dollar beschikbaar gesteld voor de hulpver leening aan de werkloozen. MOORD OP DE AVENUE DE L'OPERA. Het gewone, dagelijksche „fait divert". Weer een Parijsch schietdrama! zegt het flbld. Op de drukke Avenue de 1'Opéra, Za terdagavond omstreeks kwart voor tien. Een fraaie luxe-auto kwam de Rue des Pyfamides uitrijden, bestuurd door den een- en-dertig jaar ouden Fernand Heurteur, voor malig dirigent in een music-hall, thans artis tiek directeur eener groote filmonderneming Eensklaps hoorde men eenige schoten* de auto begon te zwaaien, liep op een lantaarn paal, die omviel en kwam tot stilstand. I>e bestuurder, in smoking gekleed, lag met een ernstige Wonde aan de slaap met het hoofd op net sturrad. Zoodra de wagen stilstond sprong er een jonge vrouw in avondtoilet uit, die trachtte tusschen de toesnellende menigte te ont komen. Zij werd gegrepen en naar een poli tiebureau gebracht, waar zij mededeelde Rachel Mery te heeten, een en twintig jaar oud te zijn en uit jaloesie op haar minnaar te hebben geschoten. Het slachtoffer, dat tijdens het vervoer naai het ziekenhuis overleed, bleek reeds een jaar in liefdesverhouding tot het meisje te hebben gestaan. Hij was tijdens den oorlog gehuwd, eenige maanden later reeds ge scheiden en woonde thans met een andere vrouw samen, doch onderhield tevens betrek kingen met Rachel Mery, die hij echter nooit bij zich thuis ontving. Het meisje was achter deze verhouding gekomen, had zich van kant willen maken, doch was, toen zij haai plan mededeelde, op volkomen onverschilligheid van de zijde van haar minnaar gestuit. Ten einde raad had zij hem Zaterdagavond „op heldering" gevraagd. Deze schijnt niet zeer gunstig voöi haar te zijn uitgevallen, met het gevolg, dat zij haar minnaar, terwijl hij aan het stuur zat. onverhoeds doodschoot. De ouders van Rachel Mery, zeer welge stelde lieden, wisten niets van het lichtzinnige lever, hunner dohter, die veel uitging maar opgewekt was en nimmer toonde eenig ver driet te hebben. DRAADLOOZE OPRÜIÏNG VANUIT MOSKOU. In het Engelsche Lagerhuis werd Hender- ion gisteren de vraag gedaan of de draad- looze uitzending van een toespraak uit Mos kou, waarin de Britsche arbeiaers werden op gewekt tot revolutie, in strijd was met de be lofte van het Sowjetbewind en welke stappen in dezen zouden worden gedaan. Minister Henderson antwoordde, dat zijn département de volledigen tekst van dezen draadloozen toespraak eerst in den namid dag had ontvangen. In den korten tijd, die Henderson tot zijn beschikking had gehad voor het bestudeeren daarvan, was hij tot de overtuiging gekomen dat deze uitzending niet gelijk de vraag aan gaf een opwekking tot revolutie bevatte, maar wel inbreuk maakte op de belofte door de Sowjet-regeering gedaan inzake propaganda. In verband hiermede zijn instructies gezon den aan den Engelschen ambassadeur te Moskou om bij de Sowjetregeering te protes teeren. Op de vraag, of de minister bij een vol gende uitzending zou luisteren naar het ge- Ssrokene, antwoordde Henderson; „Ik hoop an iets beters te doen te hebben". STUDENT DRINGT NEDERLANDSCH CONSULAAT BINNEN. Een wraakneming. Gistermiddag is een 25-jarige student, zekere Winkelmann, met geweld het gebouw van het Nederlandsche consulaat te Dort- inund binnengedrongen. Hij verbrijzelde de ruit van de gangdeur en sloeg vervolgens op de vlucht. Onderweg loste hij een revolver schot op het personeel, dat hem achtervolgd? B zijn arrestatie door het overval-comman d° ging de jongeman zoo hevig te keer, dat de politie hem met geweld moest overmees teren. Het betreft hier blijkbaar een wraak neming. W. was korten tijd geleden in Neder land geweest, doch door de autoriteiten als ongewenscht vreemdeling uitgewezen. Bij die gelegenheid had men hem tevens zijn revol ver afgenomen. W. had zich hierover bij het Nederlandsch consulaat te Dortmund be daagd en het wapen teruggeëischt, doch dit vas hem geweigerd. ÏRAMONGELUK TF LENINGRAD. Gister zijn te Leningrad twee volle tram *'a<ens met elkaar in botsing gekomen, vol gens tot dusverre ontvangen berichten wer* «n meer dan 10 personen gedood en 23, zwaar, gewond. Het aantal dooden tot 28 0e" stegen. olgens nadere berichten zijn bij het tram- *"£eluk in totaal 28 personen gedood- riet Dmtsrhp iv,irf u -motorschip „Hedwig" ver- n£L 1 Rif> eUand °P 400 K M Noordwestelijk van de Philippijnen, in nood. vertrokken ^T^^ager is ter assistentie De eD' boord. ,Hedwig" heeft 14 man equipage aan EEN NATIONALE REGEERING IN ENGELAND? Een pleidooi van een bekand politicus. blad ThS oaa,k,te het Engelsche liberale j'f 1 Star melding van besprekingen, die gaande waren tusschen vooraanstaande ïguren uit alle drie de politieke partijen en gericht waren op de vorming van een sterke nationale coalitieregeering, die haar aan dacht zou wijden aan de oplossing van de Soote economische problemen, waarmede root-Britannië thans worstelt. Sedert werd KMrent n'e*s meer vernomen. Thans schrijft de bekende Engelsche generaal John beely, oud-lid van het kabinet-Baldwin, in de „Times" een ingezonden stuk, waarin hij op deze zaak terugkomt. Hij betoogt, zoo le zen we in het Hbld., dat een partijregeering er niet in kan slagen, de groote vraagstuk ken, waarmede Groot-Britannië kampt, zoo als Indië, de werkloosheid, de betrekkingen met de dominions volgens de richtsnoeren van het partijprogram op te lossen. Hij zegt, dat de leiding van het Britsche rijk en de partijstrijd in Engeland met elkaar onver- eenigbaar zijn, en dat hetzij het een, hetzij het ander moet wijken. Hij verklaart dat hij vele vooraanstaande figuren heeft geraad pleegd en bevonden dat geen hunner de juist heid van deze opvatting heeft betwist, doch dat geen hunner meent dat de vorming van een nationale regeering tot stand kan wor den gebracht. Generaal Seely.nu meent, dat deze meening te eenenmale onjuist is: hij heeft n.1. als voorzitter van de „National Savings Commission" in de laatste drie maanden duizenden mannen en vrouwen uit alle klassen der samenleving en van alle po litieke overtuigingen ontmoet, leden van het parlement, burgemeesters, vakvereeni- gingsleiders, onderwijzers, die het er allen over eens waren, dat een nationale regee ring strikt noodzakelijk is, wil Engeland uit zijn moeilijkheden geraken. Zij zijn van oor deel, dat indien de rechte man op het Engel sche volk een beroep doet, om zijn partij strijd te laten varen en zich te vereenigen totaat de nood voorbij is, hij een overweldi genden steun zou ontvangen van de groote massa des volks. In hetzelfde nummer van de „Times" komt een ingezonden stuk voor van een zekeren D. Knight, die verklaart dat men in bedrijfs- en handelskringen van meening is, dat En geland thans in een positie verkeert gelijk aan die van den grooten oorlog van vijftien jaar geleden, toen het land moest vechten voor zijn bestaan zelf. De „Times", die het stuk van generaal Seely bespreekt, betoogt dat het de grootste aandacht verdient van allen, onverschillig of zij het met hem eens zijn dan wel met hem van meening verschillen, daar het niet de overijlde en ondoordachte uiting is van een man, wiens belangstelling in de politiek zich bepaalt tot het critiseeren van politici, of die een afkeer heeft van de „socialistische" leer stellingen en practijk, doch van iematjd met een lange politieke ervaring. JOURNALIST UIT SPANJE VERBANNEN. Moet binnen 48 uur Spanje verlaten. De Spaansche autoriteiten hebben gisteren besloten den schrijver Cesar Falcon, mede werker van „El Sol" en hoofdredacteur van het weekblad „Nos Ostros" uit het land te zetten. Het weekblad is verboden. Falcon moet Spanje binnen 48 uur verla ten. BOMMEN ONTPLOFT TE DELHI. Twee ernstig gewonden. Er hadden te Delhi gisteren twee bomont ploffingen plaats. Een der bommen werd door studenten opgeraapt en ontplofte toen zij deze in de hand hadden. Twee hunner werden ernstig gewond. De tweede bom werd door een onbekend» geworpen naar voorbijgangers in de hoofd straat van Delhi en ontplofte zonder iemand te kwetsen. Voorzoover bekerd geen schade. Gistermorgen om kwart over een werd te Rangoon een zeer hevige en vrij langdurige aardschok gevoeld. Tot dusver is er geen bericht van schade HET FRANSCHE LEGER UEHULDIGD, Door den chjf van bet Dailsche legerbestuur. Bij het afscheid van den Franschen mili tairen attaché Tournes heeft de chef van het legerbestuur, generaai v. Hammerstein, naa; het W. B. meldt een toespraak gehouden, waarin hij, na aan de persoon van den atta ché uitbundige hulde te hebben gebracht, o.a. verklaarde: De toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland wordt belemmerd door vele moeilijkheden, waardoor ook ons kameraadschappelijk verkeer niet is geweest zooals gij en ik het hadden gewenscht. Op twee dingen evenwel wensch ik den nadruk te leggen: Wij achten niet alleen uw persoon, maar ook het leger dat ge verte genwoordigt. Wij bewonderen zijn vader landsliefde, zijn dapperheid, zijn leiding. Wij gelooven, dat in het Fransche officiers corps, in den Franschen generalen staf, on ze moeilijkheden en wenschen. en behoeften juist worden beoordeeld. Tusschen beroeps militairen heerscht een soort internationale kameraadschap, die het onderling begrijpen vergemakkelijkt. Zij vergeten en verwerpen ook het spoedigst den uit den oorlog voort- vloeienden haat tusschen de volken, daar zij weten dat beide partijen slechts eerlijk hun plicht hebben gedaan. Deze erkentenis is de grondslag voor een wederzijdsch begrijpen op de basis der ge lijkheid van taak en plichten. Het Duitsche leger is niet tegen een eerlijke toenadering, waaruit zich een eerlijke vriendschap kan ontwikkelen. Maar hierbij moet worden uit gegaan van het beginsel der gelijkgerech tigdheid. Een onderdrukte zal nimmer met zijn onderdrukker in eerlijke vriendschap le ven, en slechts eerlijke vriendschap heeft waarde. EEN AMUKMAKER IN BRITSCH- INDIË. Zes personen met geweerscho ten gedood. Een inlandsch soldaat heeft te Rangoon amok gemaakt. Door geweerschoten doodde hij zes jjersonen, verwondde er vier en be nam zich tenslotte zelf het leven. De dader dadelijk gegrepen. De journalist Joaquin llizo, politiek redac teur van 't dagblad „El Sol" heeft met een revolver geschoten op generaal Berenguer, die echter niet geraakt werd. Ilizo was zooals gewoonlijk met zijn colle ga's in het bureau van den minister-presi dent verschenen om inlichtingen te krijgen inzake den kabinetsraad. Hij scheen opge wonden te zijn. Toen de premier verscheen haalde de jour nalist een revolver voor den dag en schoot. Berenguer wierp zich op den aanvaller en greep hem bij de armen om hem te beletten opnieuw te schieten. De broeder van den premier en de andere journalisten snelden eveneens toe. De dader verklaarde: „Het is gebeurd; ik heb een anarchistische demonstratie willen houden om te protesteeren tegen het sociale regime dat Uwe Excellentie vertegenwoor digt". Hij werd aan de politie overgeleverd. Be renguer en de journalisten zijn van meening dat hij in een aanval van krankzinnigheid heeft gehandeld. Dinsdag werden te Warschau de nieuwe industriegebouwen van Philips, waaronder een glasfabriek, door den directeur van het Philips' concern. Dr. A. F. Philips, die ver gezeld was van de heeren Staal, ir. Otten en Loupart, onder-directeuren, en van de hee ren Walterscheid, den directeur van de Pols- ky Zaklady Philips S. A. en Custers, plech tig geopend. De belangrijke gebeurtenis werd bijge woond door talrijke autoriteiten onder wie zich bevonden de president van den Pool- schen ministerraad, hooge geestelijken, de Poolsche gezant te Den Haag, de Nederland sche gezant te Warschau, hooggeplaatste Poolsche ambtenaren en vele vertegenwoor digers uit de kringen van handel en indus trie. Nadien verbleven de president der Repu bliek en de andere autoriteiten eenige uren in de Philips gebouwen te Warschau. De gasten spraken hun bewondering uit over hetgeen de NederlandschPoolsche samen werking tot stand had gebracht. Des namiddags werden de Nederlandsche heeren in het slot ontvangen door den presi dent, die aan dr. A. F. Philips het Comman deurskruis van de Orde „Polonia Restituta" en aan den heer Staal het Officierskruis van deze Orde verleende. EEN 14-JARIGE FANTAST. Zijn droevig einde. Dinsdag heeft zich in een woning van een leeraar te Dahlem bij Berlijn een opzienba rend tooneel afgespeeld. Toen de echtgenoote van den leeraar na een wandeling thuis kwam, hoorde zij op de bovenverdieping iemand loopen. Plotseling kwam een jongen van een jaar of 14 de trap af met opgeheven revolver en riep haar toe: Handen op of ik schiet. Op hetzelfde oogenblik schoot hij reeds, doch zonder de dame te treffen. Hij vluchtte daar op in een kamer, waar de inmiddels toege snelde buren hem vonden, met een kogel in het hoofd. Men bracht hem ijlings naar een ziekenhuis, maar daar bleek hij reeds over leden. Men neemt aan, dat de knaap, Hans Ro- senberg, die sinds drie dagen uit de woning van zijn ouders verdwenen was, een diefstal had willen plegen. De jeugdige gymnasiast was, naar bekend was, zeer fantastisch aan gelegd. Bij het verlaten van de ouderlijke wening had hij een Indiaansch costuum meegenomen, benevens een revolver met mu nitie uit het schrijfbureau van zijn vader. DE TRAMSTAKING TE CHEMNITZ. Op verschillende plaatsen relletjes Gisteravond trachtten groepen communis ten op verschillende plaatsen in de stad Chemnitz demonstraties te houden. De poli tie greep energiek in en moest herhaaldelijk van de gummistok gebruik maken, een aan tal personen werd gearresteerd Hedenmor gen kon de tram wederom in slechts zeer be perkten omvang uitrijden. Een aantak niet te Chemnitz verschijnende bladen bevatten be richten over straatgevechten die echter on juist zijn. Bij de onderhandelingen tusschen het gemeente bestuur en den bond van perso neel bij de openbare bedrijven hebben de werknemers bereikt dat het trampersoneel, dat door de tramdirectie in verband met de verkorting van den arbeidstijd werd ontsla gen, weer tewerk zal worden gesteld. Op welke wijze dit zal geschieden is nog niet bekend, aangezien de tramdirectie heeft ver klaard, dat de deelnemers aan de staking in geen geval weer aan het werk kunnen gaan. EEN OPZIENBARENDE REDE VAN OWEN YOUNG. Over de politieke onzekerheid en de economische crisis. In de Lotos-club te New York heeft Owen Young gisteravond een rede gehouden, die nog al wat opzien beeft gebaard. De politie ke onzekerheid, waardoor de economische krachten werden verlamd, achtte Owen Young de hoofdoorzaak van de huidige cri sis. De verzoening tusschen politiek en eco nomie noemde hij de brandendste en moeilijk ste kwestie die het snelst een oplossing noo- dig heeft. In verband hiermee wees hij op het stre ven in Europa om de parlementen buiten het economische leven te plaatsen, of het parle mentarisme zelfs voor bepaalden tijd geheel uit te schakelen. Ook ten aanzien van schul den en herstelbetalingen is stabiliteit en vei ligheid van bet grootste belang. Het is daar om te begrijpen en te rechtvaardigen, dat zij, die een groote schuld hebben te betalen, in verband met de daling der goederenprijzen een vermindering van hun schuld eischen. Te dien aanzien zou Amerika zich eveneens tegenover zijn schuldenaars ruim moeten ge dragen. Juist groote mogendheden dienen bij zulke kwesties royaliteit en sympathie te too- nen. De schuldenkwestie eischt tenslotte een verstandige regeling. Wanneer men deze zaak weer aan politieke controle wilde onder werpen zou dit de noodlottigste gevolgen kunnen hebben en zou de chaos van de laat ste tien jaren weer opnieuw ontstaan. AARDBEVING IN BURMA. Een groot aantal dooden? Uit Rangoon wordt gemeld dat de aard beving in Birma groote schade heeft aange richt. Talrijke huizen zijn ingestort, bruggen en spoorwegen vernield. Er zouden vele dooden te betreuren zijn en ook het aantal gewonden moet groot zijn. Te Pyra op 250 K.M. afstand van Ran goon heeft de aardbeving een grooten brand veroorzaakt. De sneltrein Mandalay Rangoon is ver over tijd en aangezien men te Rangoon nog geen bericht ontvangen heeft, vreest men dat de trein tengevolge van de aardbeving is verongelukt. DE VERDORVENHEID VAN PARIJS. Een pleidooi voor de stad der vreugde. In den Parijschen gemeenteraad heeft een vraag van den heer Laurent, die Auteuil ver tegenwoordigt, aan den prefect van politie, een debat ontketend over de zedeloosheid en de verdorvenheid, maar ook over de deugd zaamheid van Parijs. Op de publieke tribune zat de vermaarde Abbé Bethleem, de puri- teinsche pastoor, die zich reeds tal van malen een bekeuring op den hals heeft gehaald om dat hij op speurtochten langs kiosken en boe kenstalletjes geïllustreerde bladen met vrij moedige plaatjes eenvoudig pleegt weg te rukken en te verscheuren. De heer Laurent had den prefect geïnter pelleerd over de z. i. toenemende immorali teit der stad, welke tot uiting komt op aan plakbiljetten, in geïllustreerde tijdschriften en theatervertooningen. Dit doet den goeden naam van Parijs veel kwaad. De „esprit gau- lois" heeft zijn grenzen, meende hij! Chiappe, de prefect van politie, antwoord de in een zóó gloedvolle rede, dat men zich niet kan voorstellen dat zij ooit in een laat ons zeggen: anderen, gemeenteraad zou kunnen worden gehouden. Hij gaf eerst een uiteenzetting van de maatregelen, welke hij heeft getroffen tegen de publicatie van onver togen geschriften of illustraties, tegen al te loszinnige theatervoorstellingen, tegen den handel in verdoovende middelen, en tegen de prostitutie. Daarna hield hij een luide toe gejuicht pleidooi voor Parijs als stad-van- vreugde. „Noch een al te groote gestrengheid, noch losbandigheid moeten wij hebben", riep hij uit, „doch vrijheid, goede, gezonde vrij heid voor allen, die haar waardig zijn, ten einde hun tenminste één stad ter wereld over te laten, waar een gezond mensch na zijn dagelijkschen arbeid in vrijheid het „joie de vivre" kan waardeeren en genieten; waar hij zonder verzet, zonder beperkingen, zonder verboden, zonder andere remmen dan de zorg voor zijn gezondheid en den eerbied voor de openbare orde, op zijn eigen manier kan leven!" Woensdagmiddag had in de consisto riekamer der Ned. Herv. kerk te Wieringer- waard een verkiezing plaats van 2 notabe len wegens periodieke aftreding van de hee ren J. Speets en C. Zwaag. Laatstgenoemde had te kennen gegeven wegens ouderdom niet meer in aanmerking te komen. De heer Speets werd met algemee- ne stemmen herkozen, terwijl in de vacature Zwaag werd voorzien door de verkiezing van den heer K. Zander. In een gelijktijdig gehouden vergadering van notabelen werd de heer A. de Carpen- tier met algemeene stemmen herkozen als kerkvoogd en in de plaats van den heer J. Breed Czn. die tegen 1 Januari a.s. had bedankt werd de heer J. Speets gekozen. Beroèjjen bij de herv. gemeente te den Burg, op Texel, de heer F. Visser, candidaat te 's-Gravenhage. De 52ste jaarlijksche collecte voor de scholen met den bijbel heeft bij 400 locale comité's 56.010.88 opgebracht. Alle kerkvoogden der herv. gem. te Maarssen hebben hun ontslag genomen. Tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Kerk te Ouaorp zijn gekozen de hee ren D. Turkstra en J. Volger. Voor de betrekking van onderwijze res aan de openbare lagere school te Ursem, hoofd de heer M. Kriek, hebben z'ch 28 sollicitanten aangemeld. NED HERV. VERBOND TOT KERK- HERSTEL. Gisteravond sprak voor de Christelijke Jongelingenvereeniging „Zacheüs" in de ma tig bezette zaal van Waak en Bidt, prof. ds. Th. L. Haitjema, met als onderwerp „Onze kerkelijke toestanden en het Ned. Herv. Ver bond tot Kerkherstel". Nadat prof. Haitjema verzocht had ge meenschappelijk te zingen psalm 89 1 werd voorgegaan in gebed. Spr. begon hierna zijn lezing met een ge deelte uit den Heiligen Schrift voor te le zen, waarna hij herinnerde aan het congres van de presbyteriaansche alliantie twee jaar terug in Den Haag. Deze alliantie is een ver bond van kerken, die alle het presbyteriaan sche beginsel van kerkinrichting aanhangen. In de presbyteriaansche kerk domineert Christus door zijn woord. Het is een kerk waarin het geestelijke ambt gegrond wordt in het algemeene priesterschap der geloovi- gen. In de episcopaalsche kerk daarentegen is de continuïteit van het episcopaal gezag. Uitvoerig schetste spr. het ontstaan van de huidige kerkregeling van de Ned. Herv. kerk, omstreeks een eeuw geleden, toen ia heel het geloofsleven een geest van vervlak king, de geest van het humanisme, de rede lijkheid, was aangedrongen. Het Christus systeem werd verworpen en men kreeg een kerkinrichting, een hiërarchisch systeem, dat een afschaduwing van het verlicht despotis me was. De regeling past niet meer voor onzen tijd, ook niet wat het godsdienstige betreft. Het rapport tot wijziging tot het presby- teriaat, dus tot reorganisatie, is door de Sy node in Januari j.1. verworpen. Zoo bestaat dus nog steeds de oude en verouderde kerk orde. In het rapport is hem gewezen naar de belijdenis van Jezus Christus, Gods eenig geboren Zoon. Valt dit weg, dan is de Kerk wereld geworden en heeft geen recht meer tot bestaan. De grondlijnen van het presby teriaansche stelsel heeft men getracht in eei\ te houden. Lettende op het buitenland, merkt men, dat na den wereldoorlog overal het vraagstuk van de kerkorde aan de orde is. Breedvoerig wijdde spreker uit over de ar gumenten van de tegenstanders van kerkher vorming en hoe daar nog dikwijls een dichte nevel voor de geesten hangt. Het reorganisatierapport, dat door de Sy node is verworpen, was reglementair zeer goed opgebouwd. Het was daarenboven be slist en toch ruim. Het gaf het middelpunt aan, maar wachtte zich wel om de grenzen aan te geven. De samenstellende commissie was van verschillende richting en sterk genuanceerd. Ondanks de verwachtingen die men er van had, werd het rapport verworpen. Toch voelde spr. dit niet als een groote ne derlaag. Voor hem was het een voorposten gevecht. Spr. legde voorts den nadruk op de dub belzinnigheid van het synodale stelsel. Het hoofdtreffen moet dus nog plaats heb ben. Daarvoor ■is het Ned. Herv. Verbond tot kerkhervorming opgericht. Verder zette spr. uiteen welke verandering het kerkelijk leven moet ondergaan. Het gaat niet om een concentratie van rechtsche par tijen, maar om de groep die Christus' leider schap aanvaardt, waar geen richting noch partij wordt uitgesloten. Spr. wees op de kloof in de Vrijz. Her vormden tusschen Humanisten en rechtsmo- dernen, over welke kloof heen het vrijzinnig strijdfront wordt gebouwd. Ook voor de rechts-modernen kan plaats zijn in de groep die het presbyteriaat aanneemt. Spr. besloot zijn lezing met een zege- wensch voor het Ned. Herv. .Verbond voor kerkherstel, waarna gemeenschappelijk werd gezongen. De gelegenheid werd nog gegeven tot het stellen van vragen en tot debat, maar nie mand meldde zich hiervoor aan. Op de gebruikelijke wijze werd gesloten SPLITSING BIJZONDER ONDERWIJS TE LEMMER. Eenigen tijd geleden was in een ledenver gadering van de Vrije School met den Bijbel te Lemmer, welke vereeniging mede als uit vloeisel van de bekende schoolkwestie valt te beschouwen, een commissie van 9 leden be noemd, welke tot taak had in overleg te tre den met het bestuur van de bestaande schoolvereeniging voor bijzonder onderwijs, om zoo mogelijk door het vaststellen van een geheel nieuw reglement verdere splitsing van het bijzonder onderwijs te Lemmer te voorkomen. Dit overleg tusschen genoemde besturen heeft thans plaats gehad, doch in een daartoe belegde vergadering stuitte men op verschillende bezwaren. Hoewel verdere onderhandeling nutteloos leek, werd door het bestuur een termijn om van antwoord te dienen gevraagd. Deze termijn is inmiddels verstreken en het ontvangen bericht is van dien aard dat nieuwe pogingen om de een heid van het bijzonder onderwijs te bewaren niet behoeven te worden aangewend. Door de Vrije Schoolvereeniging is een vergade ring uitgeschreven, waarin een concept-re glement ter goedkeuring zal worden aange boden. UITBETALING VAN SALARIS BIJ ZIEKTEVERLOF Een adres Centrale. van de Onderwijs. De Onderwijs-Centrale, federatie van het „Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap", de „Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen in Nederland", „Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland". „Veree niging voor MULO", „Bond van Onderwijze ressen bij het Voorbereidend Onderwijs", „de Nederlandsche Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs" en de „Vereeniging van leeraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Neder land" heeft zich met een adres tot den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht in verband met de door haar onvol doende geachte regeling inzake de uitbeta ling van de salarissen der onderwijzers bij verlof wegens ziekte en de eveneens onvol doende geachte bepaling inzake de uitbeta ling van de jaarwedde in geval van overlij den. HEILOO. Buitengewone vergadering Ven- newaterspolder. Woensdagmorgen 10 uur werd in café Morsch een buitengewone vergadering ge houden ter spreking van de bemaling van den polder. De voorzitter, de heer Jb. Zoon, opende de druk bezochte bijeenkomst en zeide dat van den heeren G. S. Koomen c.s. een verzoek was ingekomen om te komen tot betere be maling van den polder. Vroeger was ook reeds nierover gesproken, doch nu door den storm de molen in het ongereede was ge raakt, was dit voorstel verhaast. Spr. deelde mede, dat het bestuur den opzichter Moeijes had uitgenoodigd en goedkeuring vroeg, dat deze niet alleen een plan zou voorleggen, maar ook aan de bespreking zou deelne men. Dit voorstel vond gereeden bijval. De voorzitter vervolgde dat men zonder twijfel nieuwsgierig zou zijn naar de beslissing van Ged. Staten, inzake gelijken omslag van geestgronden ss grasland Spr- dP ff*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1