Illiiiistls himl. Een Sinterklaas-avond. Zkfikadsii SRuyteh Speca£aa4,25etpeh Acd^pond OE VERLOREN INJECTIENAALD. looerd twee en dertigste 'aargang. i:K\TKit\ nivv. tM II.I.KiOM. No. 287 1930 Vri|(t>*s 5 UciTniber. Radio-hoekje Zaterdag 6 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.AR.A.) g Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding (V.P.RO.) 10.30 Ziekenuurtje.11.30 Gra mofoonplaten. 12.— Concert door het V A. R A. septet en gramofoonplaten. 1.45 Spe ciaal V.A R A.-kinderuurtje. 2.15 Otto van Tussenbroek: „Populaire Kunstbeschouwin gen". 2.45 Paedagogisch Concert onder lei- ging van Piet Tiggers met V A.R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.15 Duitsche les. 5.T. Landré: Ons huis een tehuis. 5.30 Accordeonmuziek. 6.Kinder uurtje. 6.45 Literair halfuurtje 7.30 V A. R A.-Mandoline-Ensemble. 8.V.AR.A. gestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.40 Teun de Klepperman. 8.55 Willy Derby. 9.15 Concert door het V.A.R.A. Orkest. 9.55 Willy Derby. 10.15 Concert. 10.45 Willy Derby. 11.05 Vaz Dias. 11.15 Gramofoonpl. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 Al. (Uitsluitend K. R. O.) 8.-9.15 Morgenconcert. 11.30—12.—Gods dienstig halfuurtje. 12.12.15 Politieber. 12.15—1.45 K. R. O.-Sextet. 1.45—2.30 Gramofoonpl. 2.303.Vragenhalfuurtje 3.4.15 St. Nicolaas bij de kinderen op school. 4.154.45 Zender-verzorging. 4.45 —6.— Gramofoonpl. 6.—6.15 Meaedeelin- gen in Esperanto. 6.156.35 Journ. Week overzicht Paul de Waart. 6.356 45 Gra mofoonpl. 6.457.15 Esperanto-cursus. 7.15 rw45 Prof-Dr- Franses: Inleiding over de van hfn°Ve^e k"kvaders en de geschiedenis van hun hjd. 7 45-8 - Politieberichten mëfooiipïatai O™- dS^il^i554-4 M ,a35 Morgen wij- 0 on Benchten 11 05 Lezing 1-20- r™.. *&oncert 250 Kinderconcert. 4.05 Farrfn t ¥st' Fischer,' sopraan. J. New 5g3*V^a' 505 °rgelsPe! door R zZZJL?1Kmderuurtje. 6.35 Berichten 7— Sportber 7.05 Zang door M. Bonin en J. }£r%JX> Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Con- Drkest. A. Benjamin, piano 9.10 Le zing. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 W* „Contrasts". Cabaret-uitzen ding. 10.55-12.20 Dansmuzie k Pari/s Radio-Paris1725 M. 9.20 Con cert- 12.502.20 Gramofoonplaten. 4 05 Kinderuurtje. 5.05 Concert. 9.05 Concert. Tooneel. Langenberg. 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 1 50 Orkestconcert. 4.35—5.35 Orkestcon cert. 7.05 Vr-o'ijke avond 11.20—12.20 Gramofoonplaten. (Dansmuziek) Kalundborg, 1153 M. 10.35—11.05 Gra mofoonpl. 2.20 Kinderuurtje. 2.50—4.50Or kestconcert en zang. 7.20—8.20 Orkestcon cert en zang. 8.209.05 Voordracht. 9.20 11.20 Her-uitzending van buitenlandsche stations Brussel, 508 5 M. 5.20 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 M. 5.457.Voordrach ten, daarna Vroegconcert. 9.501.20 Voor drachten en berichten. 1.20—2.20 Gramo- foonplatenconcert. 2.203.50 Voordrachten 3.50—4 50 Middagconcert Hamburg. 4 50— 7.15 Voordrachten. 7.20 Vroolijke avond 9 20 Weerbericht en daarna tot 11.50 Dans muziek. doos marsepain voor samen 't Zou 'n heel 5 December, Sinterklaasdag, iedereen is opgewekt en vroolijk, kinderen loopen met oi zonder vader en moeder langs de al vroeg verlichte winkels vol verlangen naar de uit stallingen te kijken; moeders alleen loopen haastig van de ééne zaak naar de andere om nog enkele kleinigheden te koopen; vaders wandelen met groote geheimzinnige pakken; grootere kinderen loopen ook al met veel, soms vreemd gevormde pakjes. 't Is den heelen dag druk en bedrijvig ge weest, maar hoe later 't wordt, hoe stiller 't ook op straat wordt, 't Is niet gewoon in de straten, er hangt iets geheimzinnigs in de lucht; 't is donker, heel donker, 't motregent, er is geen wind, de boomen staan roerloos :n dien donkeren geheimzinnigen motregen Kin deren worden nu niet meer gezien, wel groote menschen nog altijd met pakjes. Dan staan ze stil voor een huis, bellen heel hard als 't een trekbel is, drukken lang of meerdere malen op een electrische schel; daarna zetten ze 't pak neer en loopen hard weg of kruipen achter een boom of schuilen weg in een por tiek. In een van de buitenwijken is zoo'n ge heimzinnige donkere straat met boomen, jonge boomen nog, waarachter niemand kan wegschuilen. Hier loopt 'n postbode van huis tot huis, drukt op de bel, nadat hij z'n brie ven in de bus heeft gedaan. Bij sommige hui zen wordt plotseling de deur geopend ea klinkt 't teleurgesteld: „hè, de post". In één van de laatste woningen wordt ook de deur geopend't is 'n oude meneer, meneer de Jong, zener verwacht hij ook 'n pakje in- plaats van z'n brieven en krantje. Met de krant gaat hij naar binnen, waar z'n vrouw bij de kachel zit te breien. Ze ziet op: „De post?" „Ja, de krant en 'n paar drukwerken". Weldra zijn beiden in de krant verdiept 't Is heel rustig en gezellig in de ouderwet- sche kamer, op de kachel staat 't water in den ketel te zeuren, de poes ligt er voor te spin nen, 't theeblad staat op de tafel al klaar, de lamp verspreidt een warm, gedempt licht door de kamer, 't Is alles zoo gewoon, zooals iederen anderen avond en toch is 't niet gew oon Ook hier binnen hangt een geheimzinnige spanning, 's Middags is 't al begonnen," toen er 'n groote banketletter bezorgd werd, een M; o, 't is als alle andere jaren, iederen Sin terklaasdag laat meneer de Jong een banket letter M voor Marie, z'n vrouw, bezorgen Toch is 't ook weer ieder jaar 't begin van de prettige spanning van Sinterklaasdag Of eigenlijk is 't al n paar dagen eerder be gonnen, toen de pakjes voor de kinderen en kleinkinderen verzonden werden. Een groot pak moet altijd vroeg weg, naar den oudsten zoon in Limburg, jammer dat 't zoo ver weg is, 't zou zoo mooi zij met de kleinkinderen Sint te vieren! Dan den volgenden dag 't twee de pak, naar Rotterdam, waar hun dochter verpleegster is. Zij kan maar 'n enkelen keer thuis zijn met Sinterklaas, 't is nu al 5 jaar geleden, dat ze 't met z'n drieën gevierd heb ben. De jongste zoon is in Ir.dië en dus is zijn pakje al eenige weken geleden verzonden. Maar toch, al zijn ze met z'n beiden over gebleven, de Sinterklaasdag blijft z'n geheim zinnigheid en spanning behouden, daar weten èn meneer èn mevrouw voor te zorgen. Bei den hebben ze hun kleine verrassingen voor elkaar; en dan de pakjes van de kinderen, die worden 's avonds pas geopend! Die groote, zelfstandige kinderen lacnen er wel eens om, maar .och in hun hart vinden ze 't prettig dat hun ouders zoo zijn. Om half acht schenkt mevrouw 't eerste kopje thee in, de krant wordt opgevouwen, de pijp even neergelegd, maar leeg gedronken wordt 't kopje nog niet. Er worat gebeld, 'n harde Bel! Meneer de Jong staat op, draait 't licht in de gang op, opent de deur niets te zien, dat wil zeggen geen mensch, wat 'n pak, 't witte papier scherp afstekend tegen de donkere straat, 'n groot onhandig pak. Ondertusschen zit mevrouw de Jong in de kamer ook niet stil, op den stoel van haar man legt ze haar verrassingen neer, netjes in gepakt met vele touwtjes; en op de tafel staan de pakken uit Limburg en Rotterdam. Uit In- dië is nog niets gekomen. Meneer komt binnen met 't groote onhan dige pak, 't heeft lang geduurd, mevrouw ziet dan ook dadelijk dat meneer rare uitpuilende zakken heeft. Ze glimlacht, maar zegt niets, 't is ook weer als andere jaren, dan is er ook in iederen zak iets voor haar verborgen. „Waar zullen we mee beginnen?" zegt meneer, als ze weer rustig op hun plaats zit ten. „Drink eerst je thee maar op, en dan na tuurlijk eerst 't pak van Gerrit Gerrit is een huisvriend, die ieder jaar een vreemd gevormd pak stuurt, waar altijd 't zelfde uitkomt. Nu ook, sigaren voor meneer, eau de cologne voor mevrouw en 'n Dan krijgt 't Limbjirgsche pak n beurt. Och, 't is voor de kinderen moeilijk ieder jaar iets anders, iets leuks te bedenken voor vader en moeder, ze wonen zoo ver weg, hun ouders hebben zoo weinig noodig en dus ieder jaar komt 't vrijwel op 't zelfde neer, sigaren voor vader en 'n boek, dat hij in de stille avonduren kan voorlezen aan z'n vrouw; voor moeder 'n sjaal, 'n vest of 'r. paar wollen handschoenen, die ze legt bij die van 't vorige jaar, waar ze heel verrukt voor bedankt, maar als ze 't stapeltje sjaals 't zijn er al 3, 2 wollen en een zijden en de 2 vesten en de diverse handschoenen zoo nu en dan bekijkt, zucht ze en denkt: „minstens 3 jaar met 'n paar wollen handschoenen, 3 paar, dat is 9 jaar, zou 'k er nog door ko men? 'n Vest draag ik nooit, misschien als 'k heel oud wordt!" en dan zucht ze weer Maar hoe kan haar schoondochter 't ook weten, ééns in 't jaar komen ze vader en moe der bezoeken, en dan is 't zomer. Maar de cadeautjes van de kleinkinderen, dat blijft, de laatste jaren nu ze wat grooter worden, altijd weer 'n groote verrassing. Marietje is nu al 12, 'n handig klein ding, ze heeft voor grootmoeder 'n kleedje gewerkt, en voor grootvader 'n boekomslag; Piet, die juist 8 is geworden, heeft 2 platen gekleurd, om in de slaapkamer te hangen, voor grootmoeder 'n schip met veel masten en vlaggen; voor grootvader 'n olifant met een negerjongetje co z'n rug. En dan is er van 'jt jaar voor 't -st 'n eigengemaakt cadeautje van de jong de: een van papier gevlochten boekenlegger en servetring. Die kleine dingetjes, die niet 'e gebruiken zijn, die gekleurde platen en die eigengemaakte handwerkjes, die cadeautjes worden 't beste en 't meest bekekener wordt niet veel bij gezegd door de grootouders, maar beiden zien ze de kinderen voor zich, voelen met wat 'n toewijding die dingetjes ge maakt zijn; en beiden verlangen ze naar hun kleinkinderen Dan wordt 't pakje uit Rotterdam ge opend, dat bevat altijd iets, dat noch vader, noch moeder verwachten, 't is altijd iets zelf gemaakts en met zorg gekozen. Dit jaar be vat de doos een kussen voor moeders stoel, 't oude begon te slijten, voor vader 'n kistje van houtsnijwerk voor briefkaarten en post zegels, en ook voor samen een boek. Hierna wordt de banketletter aangesneden en dan pakken ze om beurten de pakjes uit, die ze elkander geven. Ze lachen elkaar toe. als uit één van de pakjes een houten lepei voor de keuken komt. Mevrouw de Jong weet wel, waarom ze dat krijgt, de anderen worden oud en brokkelen af, zoo nu en dan vinden ze stukjes hout in de rijst of de pannekoek. En als meneer een pijpenuithaler krijgt, kijkt hij schuldbewust, bijna iedere maand maakt hij er een weg, en zonder zoo'n pijpenuithaler kan hij z'n pijp toch niet schoon maken! Om 10 uur beginnen ze op te ruimen en hun cadeautjes van de tafel te zetten. Om half 11 is alles weer als andere dagen, meneer brengt de poes naar 't schuurtje, ver zorgt de kachel en sluit de deuren; mevrouw wascht de kopjes en dekt de tafel voor 't ont bijt van den volgenden morgen. Op den gewo nen tijd gaan ze ook naar bed, maar zij zelf zijn niet gewoon, ze voelen zich gelukkiger en jonger dan andere dagen. cath. m. groot BERGEN. De raad vergaderde hedenmiddag ten 2 ure voltallig. Van de ingekomen stukken vermelden wij een K.B. van 27 Sept. waarbij het maximum aantal vergunningen met ingang van 1 Jan. 1931 op 16 is gesteld. Een beschikking van Ged. Staten, waarbij verlof wordt verleend tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school op een terrein gelegen binnen een afstand van 50 M. van de oude begraafplaats onder voor waarde, dat de te bouwen school aan de waterleiding wordt aangesloten. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De bouwrekening der gemeentegasfabriek te Alkmaar, van de Werken, bestemd voor de gasvoorziening van Bergen per 31 E>ec. 1929. B. en W. stellen voor deze rekening goed te keuren. Een adres van Bergens Harmonie, hou dende verzoek om een subsidie over 1931. B. en W. stellen voor dit verzoek te behan delen bij de Gemeentebegrooting dienst 1931. Een adres van een zevental bewoners van den Midden-Geestweg, houdende verzoek de zen weg te rioleeren. B. en W. stellen voor dit verzoek bij Ue gemeentebegrooting dienst 1931 te behande len. Een adres van P. Dekker Jzn. e.a. hou dende verzoek om eenige beharding te doen brengen op deh Zakedijk. B. en W. deelen mede, dat inderdaad de toestand niet bevredigend is, en zij zich voorstellen, den weg te verbeteren door het dichten van de wagensporen met puin. Voorgesteld werd het adres ter afdoening in handen van genoemd college te stellen. Een adres van F. de Waard, houdende verzoek om restitutie van een gedeelte van de pacht van den Kogendijk wegens geleden schade aan het grasgewas. B. en W. stellen voor adressant over 1930 5 schadevergoeding te verleenen. De pacht van het le gedeelte van den Kogendijk be draagt 20. Conform besloten. Een adres van A. Nieuwenhuis, houdende verzoek om een standplaats aan de Breelaan nabij het station voor een ijsco-wagen Onder verwijzing naar reeds eerder op dergelijke verzoeken gegeven advies, stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan-te nemen, aangezien deze zaak behoort tot de competentie van B. en W. De heer S w a a g merkte op, dat het be treft het overname van een reeds toegekende standplaats. De voorzitter: Tegen deze stand plaats bestaat bezwaar omdat er altijd klachten tegen kwamen. Wij willen het hebben van standplaatsen laten uitsterven. De heer Swaag: Maar men helpt hier twee gezinnen mede n.1., dat van de wed. Groet en van adressant. Dr. H e m e 1 r ij k voelde niets voor uit sterven. Hij is niet voor uitbreiding, maar acht deze minder bezwaarlijk dan vergun ningen. De standplaats is verbonden aan het zaakje. De heer Brugman: Neen. Slechts over name van een ijswagen. De heer Apeldoorn had geraden het wagentje niet over te nemen voor hij de standplaats had. De heer Brugman wilde dezen man zoo mogelijk een standplaats geven. De heer Zeiler steunt het denkbeeld- Swaag. Hij begrijpt niet waarom de plaats daar ongeschikt is. De voorzitter gaf dit nader aan. E>e vrouw zouden wij het hebben laten houden, uit peïteit. De heer Swaag vond het dan nog sche ver. De vrouw kon het door hem laten ex- ploiteeren. De voorzitter zeide, dat de vrouw dit niet wil. De zaak behoort bij B. en W. Een verzoekschrift van J. de Waard, voor zien van handteekeningen van personen, die het verzoek steunen, houdende verzoek om opnieuw vergunning te willen verleenen voor het oprichten, hebben en houden van een noodslachtplaats op 't Woud. In verband met de dit jaar plaats gehad hebbende reorganisatie van den vleeschkeu- ringsdienst waaromtrent nadere toelichting overbodig is, stellen B. en W. voor op het verzoekschrift afwijzend te beschikken. De heer D i r k s o n had gehooïd, dat de directeur er sympathiek tegenover stond. De heer Swaag betwijfelde dit. De heer Apeldoorn had de man ge zegd, dat hij er eerder mede had moeten ko men. De voorzitter zegde toe, dat de direc teur gehoord zal worden. De zaak kwam nog niet in den raad. Een adres van een negental bewoners van den Westerweg, Zanegeest, houdende ver zoek langs den Westerweg een looppad te doen maken en om bij de woning van F. Roo- beek een lantaarn aan te brengen. B. en W. stellen voor dit verzoek te be handelen bij de gemeentebegrooting dienst 1931. J De heer Martin merkte op, dat het looppad daar onbegaanbaar is. De voorzitter sloot de discussie om dat de zaak bij de begrooting terug komt. De heer Den Das was tegen het afzet ten met puntdraad langs den openbaren weg. Voor kinderen is het levensgevaarlijk. De gemeente mag zeker niet het voor beeld geven van het afzette^ met puntdraad. Weth. Apeldoorn antwoordde, dat men daar ver buiten den weg blijft. Een afzetting moet er komen. Daar kan niemand tegen het puntdraad loopen. De heer Zeiler kende de toestand daar niet, doch ook hij was tegen puntdraad. De voorzitter merkte op. dat voor af zetting alleen puntdraad afdoende is. Een verzoekschrift van het Bestuur van den Algemeenen Nederl. Bouwvakarbeiders bond houdende verzoek om productieve werk gelegenheid te scheppen, eventueel tot vast stelling van een steunregeling voor georga niseerde en uitgetrokken werkloozen. De werkloosheid neemt, aldus adressant, in onze gemeente een reeds belangrijke om vang aan en het is te voorzien, zoo er geen doeltreffende maatregelen tegen genomen worden, de werkeloosheid in de komende winter groote afmetingen zal aannemen. Öndergeteekënden verzoeken U aan bo vengenoemd euvel Uw vollen aandacht te schenken. Ons inziens kan de werkeloosheid het beste bestreden wofden door het scheppen van zooveel mogelijk productieven werkge legenheid, waaronder wegenverbetering en uitbreiding riooleering een eerste plaats in nemen. Onzerzijds zou het op hoogen prijs worden gesteld als de wegenbouw, benoo- digd voor de nieuwe openbare school, door de gemeente ter hand werd genomen. Wij zijn van meening, dat de aanbesteding der nieuwe openbare school, na de noodige goed keuringen van de hoogere instanties, ten spoedigste plats moet vinden. Voor werkverschaffing zou ons inziens in aanmerking komen het vlakken van 't sport terrein en het maken van een goede wandel weg van de Sparrelaan. Voorzoover de Raad machteloos is om de werkeloosheid in qpze gemeente volkomen te bestrijden, bevelen wij een steunregeling vol gens de volgende grondslagen ten sterkste aan: verzekerde werkeloozen een toeslag op hun uitkeering van 3 per week; uitgetrokken werkeloozen een uitkeering van 15 per week. Naar aanleiding van bovenstaand ver zoekschrift, aldus B. en W., deelen wij Uwen Raad mede, dat wij met requestrant van oor deel zijn, dat in de moeilijkheden het beste voorzien kan worden door productieve werk verschaffing, waartoe, naar het ons voor komt, de gemeente dezen winter zeker in staat is. Gedacht is aan de volgende werken: het graven van een nieuwe watering in de Bergermeer en het eventueel ophoogen van de aangekochte terreinen daarlangs; verbe tering Sparrelaan, Loudelsweg, Groeneweg; verbreeding, ophooging en verharding van de Noordlaan, egalisatie van het voetbalter rein, en verdere wegenaanleg voor rekening van derden, rioleeringswerken, terwijl voorts de bouw van een nieuwe openbare lagert school met bijkomende werken als aanleg van een toegangsweg, verdere werkgelegen heid zal scheppen. Ten einde in de onmiddellijke behoefte aan werkgelegenheid te kunnen voorzien, wordt Uwen Raad goedkeuring gevraagd een aan vang te moken maken met wegenaanleg om de oude begraafplaats, het grondwerk aan den Bergerweg en verbetering van de Spar relaan, zoodat de noodzakelijkheid tot het scheppen van een steunregeling op bovenge noemde gronden niet gevoeld wordt, te min der, daar hieruit voor de gemeente ongun stige consequenties worden gevreesd. De heer Den Das gaf een toelichting op het adres. Spr. was dankbaar gestemd, dat B. en W. ernstige pogingen willen doen het euvel van de werkloosheid te bestrijden. Door de laatste alinea was spr. echter te leurgesteld. Van ALK E CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E DE B K. 771 Toen hij al die tegen hem getuigende bij zonderheden gevonden had, was hij da delijk gevlucht. Met zorg en overleg had hij een muur opgebouwd, maar onder aan was een steen uitgegleden en hope loos was alles in puin gevallen. Ter be waking bleven twee mannen in het huis en de anderen gingen naar het hoofd bureau om hun rapport op te maken. eoRgr vergezelde hem om ook zijn ver klaring af te geven. Daarna ging hij naar zijn nieuwo kwartier; er was niets meer te doen, hij mocht dus uitrusten. Dido wachtte hem met ongeduld in de zitkamer. „Esther is eindelijk ingesla- Perizeide ze. „Ze weet nog van niets, ®aar ik geloof dat het veel beter is om het haar te vertellen als ze wakker v ordt. Ze heeft vanmorgen Aline hooren p'len en ze weet dus dat er iets gebeurd Js. Ze is heel zenuwachtig, schrikt van het minste geluid en vreest maar altijd, dat ik ook zag, dat zij het een of ander Revaar loopt." »Is ze daar bang voor"; zijn oogen Kl'nsterden. --Ja en zie je, ze is doodsbenauwd voor Sartorius. Ik begrijp niet goed waar- dh1 Ik heb haar verboden te spreken, Qiüat dr. Bousquet dat zeide. Ik heb haar ook niets laten merken van den schok die ik gehad heb. Heb je iets van dr. Sartorius gehoord?" „Nog niet, hij is spoorloos verdwenen, maar daar hoeven we geen zorg over te hebben, De ochtendbladen geven zijn signalement, alle vertrekkende treinen en auto's worden onderzocht; er is niet veel kans dat hij ontsnappen zal." Zij knikte opgelucht en vroeg toen wat aarzelend: „Roger, geloof je dat hij van Thérèse's ongeluk wist toen hij vanmor gen wegging?" „Of hij er van wist? Dido, een van de afgrijselijkste dingen uit deze heele ge schiedenis is, dat hij het geweten moet hebben. Het was volkomen dag en om zijn auto uit de garage te halen moest hij er langs. Ik zag zijn voetstap, veel grooter dan die van iemand anders, drie voet van haar af." „Roger! Dus hij heeft haar gezien!" „Natuurlijk, en toen zag hij ook dat de wijze waarop zij den dood vond de heele zaak aan het licht bracht- En toen, zon der een seconde te verliezen, heeft hij al leen aan eigen veiligheid gedacht." „Hoe afschuwelijk", zeide zij rillend „Ja, het was afschuwelijk, maar lo gisch. Hij bleef zich zelf getrouw. Hij heeft geen gevoel, geen grein, hij ver achtte ons allemaal, zelfs Thérèse, die zijn bondgenoote was." Toen Roger op zijn eigen kamer was, realiseerde hij pas hoe uitgeput hij zich voelde. Hij had er heelemaal niet bij stilgestaan, dat hij eenige nachten niet geslapen had en zelfs een lichte typhus had doorgemaakt. Zijn geest was nog een en al opwinding, maar zijn heele li chaam deed hem pijn. Chalmers had zijn kamerjapon voor hem klaar gelegd, om hem duidelijk te maken dat hij op zijn kamer moest eten en dan naar bed gaan. Hij liet het bad volloopen en toen hij zich ontkleedde herinnerde hij zich het telegram dat dien morgen voor de l doode gekomen was. Hij nam het blau we papier uit zijn zak; het was den vo- rigen avond afgezonden van een klein plaatsje bij Marseille. Na korte aarzeling maakte hij den omslag open en las: Kan tot mijn spijt geen afscheid nemen. Ver trek morgen uit Marseille. Tot weder- ziens. Arthur.' HOOFDSTUK 39. Drie dagen later zat Esther op Roger te wachten in de zitkamer voor het raam. In de laatste 24 uur was ze zeer aangekomen in kracht, maar toch voelde ze zich nog zwak en beverig als na een erge ziekte. Ze wist nu alles wat voorge vallen was in deze zaak, waarin ze zoo'n groote rol had gespeeld. Ze had er op gestaan dat men haar vertelde wat er met lady Clifford gebeurd was en hoewel diep geschokt, voelde ze zich rustiger. Naast haar lagen de couranten, waarin de dood van de Fran<;aise en 't verdwij nen van dr. Sartorius vermeld stond. Beiden waren in Cannes bekende figu ren en met groote belangstelling had ze de verschillende theorieën over het ver band, dat tusschen beide gebeurtenissen bestond, gelezen. En geen van de be schouwingen had het bij 't rechte eind. Er werd zelfs op gezinspeeld, dat de dok ter op de een of andere geheimzinnige wijze debet was aan den dood van lady Clifford. Er was zelfs een verdraaid ver haal, waarin haar ware naam genoemd werd, maar overigens was Roger wel ge slaagd in zijn pogingen om haar buiten de vervolging van de pers te houden. Haast ongelooflijk scheen het, dat na drie dagen deze actueele zaak zoo weinig bekendheid had gekregen. Ze had veel sensatie, maar ze bleef een raadsel. Het heette dat lady Clifford zelfmoord had gepleegd omdat haar minnaar haar ver laten had. Het resultaat van de lijk schouwing was nog niet bekend en de meeste menschen konden niet begrijpen, dat de dood door een ongeluk veroor zaakt was. Maar Esther begreep hoe het ongeluk gebeurd was en tusschen al deze tegen strijdige aandoeningen voelde ze toch bewondering voor den moed van de Fransche vrouw, om in regen en duister nis dien gevaarlijken tocht te onderne men. Dien tocht, dien ze bijna goed vol bracht had, want een onderzoek had aan het licht gebracht, dat de flesch mine raalwater in de badkamer geen giftige stoffen bevatte. Dus op den terugweg had Thérèse haar evenwicht verloren. Esther zat uit te kijken naar la Croi- sette en de haven daarachter en ze zag hoe de ontelbare lichten op de schepen begonnen te glinsteren. En ze voelde zich kalmer en beter in staat rustiger te denken. Maar al wat ze had doorge maakt had zijn stempel op haar gedrukt en het minste of geringste deed haar he vig schrikken en ontroeren. Toch had ze een gevoel van meer zekerheid en een gevoel van geluk. Geen woord van lief de was tusschen haar en Roger gespro ken, ze had hem na dien nacht in Villa Firenze nooit meer alleen gezien, maar de druk van zijn hand en de uitdrukking van zijn oogen hadden haar genoeg ge zegd. In dat uur had ze gemerkt hoeveel hij van haar hield. Ze sloot de oogen en peinsde over het geluk dat haar wachtte en haar hart bonsde weer even hevig als in het laboratorium en dat wil de ze juist vergeten. Wat ben ik toch onnoozel om dat maar zoo aan te nemen, dacht ze, als ik me eens vergiste. Maar ze wist dat ze zich niet vergistte en dat miss Clifford zich zooveel mogelijk te rugtrok, om haar gelegenheid te geven zooveel mogelijk met Roger alleen te zijn. Voor het eerst was Esther gewoon gekleed. De oude dame had haar hutkof fer, die uit de Route de Grasse terug was gehaald, uitgepakt, had alles uit la ten strijken en had haar geholpen met haar toilet. Esther bekeek haar japon, de perzik- kleurige, die ze aan had gehad toen ze in Hotel des Ambassadeurs had gedanst. De japon was haar te wijd geworden, want ze was zeer in gewicht afgenomen. Ze moest het haar laten knippen, het krulde slordig in haar hals en langs haar ooren, maar dat kon spoedig ge beuren, ze zou zich eens op laten knap pen. Ze was blij eens eenigen tijd haa i gewone kleeren te kunnen dragen en, echt vrouwelijk, eens tijd aan haar toilet te kunnen geven. Alleen al het zoo rus tig zitten na die stormachtige periode was een weelde; de gedachte aan de kal me zekerheid van haar tegenwoordig le ven bracht de tranen in haar oogen. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5