llliMtlit üsarant. Ve/vkaddi {Ruyfah. 9peou&xai,35 DE VERLOREN INJECTIENAALD. enaird twee en dertigste 'aargang. Maainias N December. Radio-hoekje Provinciaal nieuws Binnenland KEUII.IibTON. K«. 289 1930 Dinsdag 9 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8—9.55 Gramofoonplaten. 10 10.15 Mor genwijding. 10.3012.Concert A.V.R.O.- Kwintet. 12.2.Concert door het Tu- schinski-orkest onder leiding van Max Tak. 2—2.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.-4.— Knip cursus. 4.4.30 Gramofoonplaten. 4.30 5 Piano-studie-muziek. Egbert Veen en Louis Schmidt. 5.5.30 Radio Kinderkoor- zang onder leiding van Jacob Hamel. 5.30— 5.45 Gramofoonplaten. 5.45—7.— Concert door het A.V.R.O.-Octet. 7.7.30 Engelsch Fred Fry. 7.308.Dr. Rud. Mengelberg spreekt over Gusta Mahler. Ruth Ki- scharndt, zang. 8.8.45 Concert Omroep orkest. 8.45—9 Piano-recital, Pierre Palla. 8.10.Opera-concert m. m. v Ital. artisten en versterkt Omroeporkest. 10.— Vaz Dias. 10.1011.— Jack Hylton's Band tiit het Carlton Hotel, Amsterdam. 11.— 12 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.8.K.R.O. en van 8-12.— N.C.R.V.) 8.—9.15 Concert. 11.30 —12.— Godsdienstig halfuurtje. 12.—12.15 Politieber. 12.151.45 Concert door het K. R O.-Trio. 1.452.Gramofoonplaten. 2.-3.Vrouwenuurtje. 3.—3 30 Knipcur sus. 5.6.30 Gramofoonplaten 6.30—7.15 Schriftverbeteringscursus. 7.15—7.45 Prof. Dr. J. de Jong, voordracht. 7.45—8.Po litieber. 8.—8.15 Gramofoonplaten. 8 15 10.30 Uitzend. Kerstoratorium uit het Con certeebouw. Concertgebouw orkest o. 1. v. H. Cuypers, orgelist L. Doortmont. Sophie Both—Haas, sopraan. Nora de Wal, so praan. Jac. Ph. Caro, bas. 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. Molly Mit- chell, alt en Pat Waddington, tenor. 12.50 Orgelspel Edward O'Henry. 1.20 Orkest concert. 2 20 Televisie. 2.30 Uitz. voor scho len. 4.50 Orkestconcert. 5 35 Kinderuurtie. 620 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Koersen. 7Concert Brahms' Pianokwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Orkestconcert. Colleen Clifford, sopraan en John Borke, bariton. 9.20 Berichten. 9.35 Koersen. 9.40 Lezing. 10.Tooneeluitzending. 10 55 Dansmuziek. Parijs „Radio-F cris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpi. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 „Der Czare- witsch" Operette van Franz Lehar. Langenberg. 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 10.40—11.20 Liederen-voor- dracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25—150 Orkestconcert. 4.35—5.35 Orkestconcert 7 05—9.20 Concert. Orkest, sopraan en te nor. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en zan geres. 4 204.50 Kindcruurtje. 7.208.10 Orkestconcert 8.10 Kindeniurtje. 7.208 10 Orkestconcert. 8.109.10 Zang en voor dracht. 9.30—10 20 Jazz-Svmphonie concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio concert. 6.50 Gramofoonpi. 8.35 Concert. Orkest en solist. 9 20 Speciale uitzending. Uitz. op golfl. 338.2: 6.20 Gramofoonpi. 7.35 Kamermu ziek. 8.35 Concert. Orkest en solisten. Toe spraak. Georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.40—11.15 Lezingen en lessen 11.20—12.15 Gramofoonpi. 12 15 120 Berichten. 1.20—1.59 Gramofoonpi. 1.50—3 50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4 507.50 Lez'neren en lessen. 7.50' Radio- Experiment: „Wir hören Lebensvorgange" 8 20 BericMen. 8.30 Cabaret. 9.30 Politiek overzicht. Daarna berichten. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de (eden van den Gemeenteraad op ter bij woning eener vergadeiing op Donderdag 11 December a.s., nam. 1 uur, teneinde te beraadslagen en te besluiten om trent de hieronder vermelde punten: 1 Vaststelling van de notulen van de vorige v5r£a<fering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad (bijlage Nr. 150). Benoeming en aanvulling van Commis- sien en verdeeling van den Raad in af- deehngen (bijlage Nr. 160). SfnoeniinS van 0611 Commissaris in het bestuur van de Vereeniging voor Volks- huisvestjng „Alkmaar" (vac. Mr A. J. M Leesberg) Idem van een lid der Commissie tot Nr^l^l) V3n sc^°°'ventu'in (bijlage 6. Idem van een tijdelijk leeraar aan het Gvmnasium (bijlage Nr. 155). 7. Idem van leden en plaatsvervangende Ieder, der Commissie van advies voor den gemeentelijken diensi der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling (bij lage Nr. 157). 8- Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening (bijlage Nr. 147). 9. Idem tot verhuur van nabij den Wester- weg gelegen grond (bijlage Nr. 149). 10. Idem tot verhuring van de bovenwoning aan het perceel Doelenstraat 28 aan de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een openbare leeszaal en boe kerij (bijlage Nr 152). 11. Idem tot het aangaan van een overeen komst inzake hulpverleening bij brand met de gemeente Heiloo (bijlage Nr. 153). 12. Idem tot uitkeering der jaarwedden voor boventallige onderwiizers aan de bestu ren van bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1929 (bijlage Nr. 154). 13. Idem tot verhuur van gronden, gelegen in den polder Overdie en Achteimèer. nabij de verlengde Landstraat, aan den Schermerweg en aan de Regulierslaan (bijlage Nr 158). 14. Idem tot aankoop van grond aan den weg langs de Zandersloot (bijlage Nr. 159). s i HEILOO. Heiloosche zangeres in Frankfurt. Op 4 December organiseerde de Vereeni ging „Nederland" te Frankfurt am Main, die de leden der Hollandsche Kolonie omvat, een St. Nicolaasavond in de bovenzalen van de historische „Hauptwache". Artistieke mede werking verhoogde de feestelijkheid. Als eer ste nummer van het programma zong mej. Adrienne Maas Geesteranus uit Heiloo lieda ren van Schubert, Zweers en Oushoorn en oogstte van de talrijk opgekomen gasten veel bijval. Haar heldere, goed geschoolde sopraan kwam vooral in ,,'t Kincieke" van Oushoorn goed tot haar recht. Mej. Maas Geesteranus, die in Amsterdam door Anke Schierbeek opgeleid werd en haar solozangdiploma van de Kon. Ned. Toon- kunstenaars-Vereeniging bezit, houdt eenigen tijd te Frankfurt verblijf, om bij de bekende zangeres en zangpaedagoge Anita Franz te studeeren. Verder werkten mede de heer Ary Schuyer, cellist in het Opernhaus-orkest, en de baszan ger Theodoor Vreven. Natuurlijk verschenen ook St. Nicolaas en Zwarte Piet in eigen per soon. De eerste deelde met een luimige toe spraak op rijm geschenken en klapoen met de roe uit. Ook bisschop, speculaas en Dorste- flikken ontbraken niet. Consul ter Horst dankte alle gasten en medewerkenden hartelijk, en bood mej. Maas Geesteranus een prachtige bouquet chrysan ten aan, met een lint in de Nederlandsche kleuren. De twee arbeidersverenigingen in on ze gemeente herdenken resp. in December en Januari haar 10-jarig bestaan. Het zijn de afd. van de s.d.a.p. en den r.k. Volksbond. Beide verenigingen zullen het tweede lustrum feestelijk herdenken. Ijsbond Holl. Noorderkwartier. De afd. Heiloo van den Ijsbond Holl. Noorderkwartier hield Zaterdagavond jaar vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer C. Zeeman, sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat er denzen winter ijs mocht komen, opdat nog maals een ijsfeestje kan plaats hebben en dat men dan tegelijk iets zou kunnen doen voor de ouden van dagen Het jaarverslag van den heer Holtes was niet groot, de hoop werd' uitgesproken op een vorstperiode, opdat men actief kan werk zaam zijn. De rekening en verantwoording van den heer Deeckens gaf aan in ontvangsten 77.95, uitgaven 23.38, saldo (met inbe grip saldo vorig jaar) 54.57. De rekening commissie adviseerde bij monde van den heer Schotvanger tot goedkeuring. Alzoo werd besloten. Door het bedanken van den heer R. Kui per en het vertrek van den heer J. C. Mul ler waren er twee vacatures in het bestuur. De vervulling gaf aanleiding tot een uitvoe rige behpreking. Men vond het noodig om onderwijzers in het bestuur te hebben, daar zij bij wedstrijden voor schoolkinderen lei ding kunnen geven. De moeilijkheid was dat geen der onderwijzers lid was. Na lange discussie werd besloten een beroep te doen op de onderwijzers Kroesse en Rommel om als adviseerende bestuursleden werkzaam te zijn. Door teruggang van het ledental, dat mo menteel 30 bedraagt, werd overwogen om de vacatures niet te vervullen. De heer Holtes meende, dat de teruggang van het ledental geen maatstaf mag zijn voor bestuursfuncties. Het werk op de baan is hetzelfde, men heeft alle bestuursleden noodig, te meer daar meerdere bestuursleden ook een functie in het bestuur van „Ijsbaan Heiloo" hebben. Besloten werd alleen in de vacature Kuiper te voorzien. Gekozen werd de heer Th. Rozing (Kerklaan). De contributie werd bepaald op 1 per jaar. Daarna werd besloten om een beroep te doen op het bestuur van „Ijsbaan Heiloo", om den wedstrijd voor schoolkinderen te mo gen houden op hare baan. De heer Holtes zeide, dat de meisjes aan de beurt waren en stelde voor om de onderwijzers de prijzen te laten aankoopen. Nog werd in overweging gegeven, om indien er geen ijs komt, even goed iets voor de kinderen te doen. De uit voering van een en ander werd in handen van het bestuur gesteld. Na gehouden rond- vrag volgde sluiting. HF.NSBROEK. Bij de heden gehouden inventarisatie van stapelproducten is de uitslag als volgt: 131500 Kg. roode kool; 179800 Kg. gele kool; 208000 Kg. Deensche witte; 147800 Kg. uien; 31700 Kg. peen. Aanwezigi op 1 December 1930. Woensdagavond werd in de zaal van den heer de Boer een lezing gehouden over de pachtwet. Als spreker trad op de heer Rinzema, van Woerden, die in een gloedvolle rede alle voordeden aangaande de pachtwet uiteeen zette. Óver de rede van den spreker zullen we niet verder uitwijden daar we die uit an dere dorpen hebebn kunnen lezen. De vra gen door de heeren D. Wit en Jb. Groot ge daan, werden door spr. beantwoord. Of het kwam door te weinig belangstelling van de zijde van het publiek of dat er niet genoeg Eubliciteit aan was gegeven, maar de op- omst was slecht, zoodat er dan ook geen afdeeling is opgericht. CASTRICUM Tarieven bedrijven. Naar wij vernemen zijn de begrootingen der bedrijven zoodanig opgemaakt dat in Januari met een wijziging van de tarieven kan worden gerekend. Voor het gasbedrijf, gesteld dat die door den rfad worden goed gekeurd, zullen dan de prijzen als volgt in rekening worden gebracht. Vastrecht verplichtend van 0.50 per maand, hetgeen ook thans reeds bestond. Gasprijs voor de eerste 20 M3 per maand 11 ct. per M3. Voor de daaropvolgende 10 M3 9 ct. per M2 en voor het meerdere verbruik daarop 5 ct. per M3. De prijzen waren tot heden voor de eerste 20 M3 11 ct. voor de daarop vol gende 30 M3 9 ct. en voor het verbruik bo ven 50 M3 6 ct. per M3, alles gerekend per maand. Wat de electriteitstarieven betreft blijft de regeling bestaan met dit verschil dat in plaats van 37 ct., 34 ct. per K. W. U. in re kening wordt gebracht voor het avond- stroomverbruik beiden 200 K. W. U.-ver- bruik per jaar, terwijl de bestaande regeling van het meerdere verbruik tegen 27 ct. per K. W. U. wordt gehandhaafd. Wat het gasbedrijf betreft is een gedeelte van de winst nl. 1000 gereserveerd met de bedoeling dat het bedrag wordt gestort in de gemeentekas, waarbij eveneens met het opma ken van de begrooting is rekening gehou den. Overleden: Stijntje Ofman, oud 76 jaren wonende te Amsterdam. Bernhardus Theodorus Kornet, oud 54 jaar, wonende te Amsterdam. UITGEEST. Gebor e n Gezina Hendrika, dochter van Pieter Terol en Berendje Pruim. Johannes Petrus, zoon van Johannes Nicolaas Berkhout en Agatha Buur. DE JONGSTE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. Nadere bijzonderheden, maar nog geen resultaat van het zoeken naar den dader. Inzake den vermelden overval in het post kantoor in de Kerkstraat te Amsterdam wordt nader medgedeeld, dat kort nadat de roover den kantoorknecht leiswaard in den kolenkelder opgesloten had, de melkboer bij 't postkantoor aanbelde. Hem werd openge daan door een hem onbekende, gelijk later is gebleken door den roover, die inmiddels zijn masker had afgedaan. „Als ik hem zie, herken ik hem beslist", verklaarde de melk boer, die zijn flechje melk aan den onbeken de afgaf en toen weer vertrok. Weer even later verscheen de werkster. Uit het onderzoek van de politie is duide lijk gebleken, dat de dader gestoord is ge worden. Hij had bijvoorbeeld zijn pet achter gelaten, alsmede een schroevendraaier en een tang. Vermoedelijk heeft de dader zich Vrij dag reeds laten insluiten en zich in den ko lenkelder verborgen in den tijd, dat 't kantoor voor het publiek geopend was. Want alle knippen waren gistermorgen op de deuren en Ietswaard verklaart den man uit den kelder te hebben zien komen. Gedurende den nacht zou de dader die van de situatie en den dienst goed op de hoogte moet zijn geweest dus in den kelder gewacht hebben om 's mor gens zijn slag te slaan. Of de man helpers Heeft gehad, staat nog allerminst vast. Wel meent de postbeambte dat hij, terwijl hij in den kelder zat opgesloten, heeft hooren spre ken, maar dat kan ook wel verbeelding zijn. Hoe 't zij, toen de werkvrouw belde is de roover hals over kop gevlucht, met achter lating der reeds vermelde voorwerpen. Hij heeft vermoedelijk de wijk genomen door een gang, die achter het postkantoor naar de Prinsengracht leidt. Van de zijde van de directie van de post kantoren te Amsterdam is vastgesteld, dat alle voorschriften inzake de sluiting van dit bijkantoor in de Kerkstraat en inzake het ver voer der posttrommels en -zakken, ten volle waren nageleefd en dat niemand in gebreke kan worden gesteld. Hetgeen wèl het geval was naar men zich herinneren zal bij den diefstal van een postauto-met-inhoud in de Saxen Weimarlaan, verleden voorjaar. Sindsdien zijn de voorschriften nog ver scherpt, maar tegen een brutalen overval als dezen is menzelfs te Chicago niet opgewassen, zegt het Hbld. In de omgeving van het postkantoor ver spreidde zich gistermorgen het nieuws van den overval met groote snelheid en den ge- heelen dag was het gebouw het voorwerp van groote publieke belangstelling. Het onderzoek heeft nog geen resul taten opgeleverd. Het onderzoek van de recherche van het bureau Stadhouderskade en van de mobiele brigade der centrale recherche heeft nog geen licht gebracht in de zaak. Verschillende spo ren heeft men reeds gevolgd, doch tot Zater dagnacht zonder resultaat. Volgens de ver klaringen van den beambte Ietswaard en van den melkboer was de roover klein van ge stalte en donker van uiterlijk, de melkbezor ger meende, dat de man een bril droeg met hoorn-montuur. Voorts is uit de wijze van „werken" van den man gebleken, dat hij ter plaatse goed op de hoogte is geweest en ook zijn slag behoorlijk voorbereid heeft. Zoo wist hij bijvoorbeeld precies den weg over de binnenplaats en een muurtje om door een fang naar de Prinsengracht te ontkomen en en ander brengt men in verband met een vroeger plan om bij het postkantoor in de Kerkstraat een postauto te overvallen, weik plan toen ter kennis van de politie kwam. Zij nam de noodige maatregelen, maar daarvan lekte een en ander uit, zoodat de plannenma kers niet kwamen opdagen. Ook in die rich ting wordt nu natuurlijk gezocht, maar de politie staat voor een zeer moeilijk geval, dat haar aandacht nog wel even zal vergen. DE FEESTEN TE NIJMEGEN. Waarvoor de koningin niet werk uitgenoodigd. Men weet, dat bij de viering van het 700- jarig bestaan van de stad Nijmegen het niet uitnoodigen van de koningin tot een bezoek aan de stad, aanleiding is geweest tot ver wijten aan het adres van den burgemeester, die onder soc-democratischen invloed een dereglijke uitnoodiging achterwege zou heb ben gelaten. Ook andere lezingen van het geval deden de ronde, en het is waarschijn lijk om deze onverkwikkelijke zaak nu in een juist daglicht te stellen en aan de uiteenloo- pende geruchten een einde te maken, dat de „Prov. Geld. en Nijmeegsche Crt." den burge meester een onderhoud heeft verzocht om van hem het antwoord op de nog onopgeloste vragen te vernemen. Over de kwestie van den soc.-democrati schen invloed zeide de burgemeester: „Men zou dus in Nijmegen en speciaal de burgemeester, uit den weg zijn gegaan voor den sociaal-democratischen invloed en zelfs voor de bedreiging met tegendemons'ratie. Ik wil verklaren, dat er geen sprake van is ge weest als zoude ik gezwicht zijn voor sociaal- democratischen of welken invloed dan ook!" Voorts beijvert zich de burgemeester de be wering dat van soc.-democrat:sche zijde bij voorbaat tegen huldebetuiging aan de ko ningin of de koninklijke familie zou zijn op gekomen, afdoende teniet te doen, en zegt onder meer: „Ware het den soc.-dem. inderdaad te doen geweest om een manifestatie tegen de per soon van de koningin, dan zou de ontwikkel de oppositie tegen het beleid bij de feesten het den soc.-dem. wel bijzonder gemakkelijk gemaakt hebben, om zich op hun welslagen te beroemen. Ten overvloede zou ik er op kunnen wijzen, dat op des voorzitters voor stel het college van B. en W. met inbe grip van den soc.-dem wethouder Corduwe- ner destijos besloot ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin te illumineeren en een telegram van gelukwensch te zenden." Blijft dus de vraag waarom de koningin niet is uitgenoodigd. De volgende passages uit het onderhoud brengen hierover het ant woord: Burgemeester Steinweg vestigde er de aan dacht op, dat zooveel fijngevoeligheid en eer bied jegens de koningin verlangd mag wor den, dat men geen bezoek in overweging geven kan zonder deugdelijke basis De beslis sing moet voor de koningin niet moeilijk zijn. Welnu, het program gebood bescheiden heid, naar het oordeel van de geheele centrale feestcommissie en alleen op dien grond bleef een uitnoodiging achterwege. Wat den burgemeester tot zijn besluit bracht. En op de vraag waarom elke uiting van hulde achterwege bleef antwoordde de burge meester: „Van eenig verzuim ter zake is geen sprake geweest. Een toast op de koningin ol een huldetelegram is met opzet door mij ach terwege gelaten als noodzakelijk beleid in de gegeven omstandigheden. De gespannen verhouding tusschen de vertegenwoordigers van twee groote groepen der bevolking heb ben mij tot dit besluit gebracht. Het is goede en noodzakelijke gewoonte, om geen mededee lingen uit de vergaderingen van het college van B. en W. te doen. Echter moet ik mij thans de verklaring veroorloven, dat de scherpe discussies, die daar in verband met de feestviering hebben plaats gehad en de ge prikkelde stemming, waarin de soc.-democra ten door andere wethouders zijn gebracht, mij het besluit hebben doen vatten te hande len zooals ik deed. Men zou mij alleen over dreven voorzichtigheid kunnen verwijten. Maar dit restant van mogelijk nog voort te zetten opposiiie tegen mijn beleid heb ik liever, dan een verdeelde burgerij in een his- Van AL1LE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E DE B K. 79) „Had j'e mij maar in vertrouwen geno men, Esther." „Het was toch te laat om je vader te redden en je begrijpt, als mijn achter docht ongegrond bleek te zijn, dan zou ik als verpleegster hebben afgedaan. Vast keek hij haar aan. „Had dat zooveel voor je te beteeke- nen?" „Wat denk je wel? Ik moet mijn brood verdienen." „Ja maar wat dat betreft kon je toch wel begrijpen dat Een geklop op de deur en de kellnei kvam binnen met twee ijskoude cock tails. „Daar is iets om je wat meer kleur te geven. Je moet opgewekt worden. Daai ga je." Ze nam een klein slokje om te pro'e- ven, zette haar glas neer en keek hem met angstig gezicht aan. „Roger, als die man gevat wordt en de zaak komt voor de rechtbank, dan zal ik opgeroepen worden als getuige: f111"' schien wel als de voornaamste getuige „Dat zal zeker gebeuren en ik vind he' even naar als jij. Ik wilde dat het je be baard bleef." „Hij zal natuurlijk zeggen dat ik krankzinnic: ben of dat ik om de een ol andere reden hem wil benadeelen. Mis schien zal hij zijn advocaat wel sugge- reeren, dat ik hem wil belasteren." „Esther, hoe pienter van je dat te den ken. Natuurlijk doet hij dat. Hij zal elk wapen, dat hij in zijn macht heeft, ge bruiken tenzij „Tenzij wat?" „Wel, er zijn heel wat bewijzen tegen hem. Thérèse is dood; de wijze waarop zij stierf is een enorme bekentenis van zijn schuld. Misschien geeft hij den hee- len strijd wel op. Maar het is zoo moei lijk iets te voorspellen. We weten niet wat voor troeven hij in de hand Leeft." „Er is voor mij iets zoo schrikwek kends in, dat hij eigenlijk een machine is, die punctueel en geschikt op het juiste oogenblik verricht wat er te doen is", zeide zij. „Zijn hecle plan was zoo prachtig uit gedacht tot in ae kleinste kleinigheid. Door een bespottelijke toevalligheid is het mislukt. Een keer doordat ik de naald verloor, maar dat hij zoo uit zijn humeur raakte er over was nog erger, en toen die keer dat hij mij de inspuiting liet geven door Hoiliday in plaats van het zelf te doen. En als ik er dan aan denk wat hij op de gerechtszitting zeg gen zal". Roger boog zich plotseling voorover en haar twee handen in de zijne nemend, ze'de hij: „Esther, luister eens, wil je me b'oven dadelijk met me te trouwen, voor die ellen dige zaak voor de rechtbank komt?" Een vuurroode b'.os vloog over haar ge zichtje en ze liet een zenuwachtig lachj hooren: „En je hebt me heelemaal nog nie gevraagd?" „Ik vraag het je nu en je weet dat ik n i van plan was Ik ben vanmiddag informaties gaan nemen. Er zijn massa's formaliteiten te vervullen. We moeten praten met een Engel- schen advocaat, een heeleboel papieren on derteekenen, tweemaal Zondags afgekondigd worden en dan moeten we trouwen op de Mairie. Met al die dingen gaan wel twee weken heen. dus hoe eerder alles beslist is, hoe eerder we er mee beginnen kunnen". Ze kon geen antwoord vinden. Haar thuis, haar zusters kwamen haar voor den geest, ze stotterde, ze lachte, toen kwamen er tra nen. Weer een klop op de deur, harder dan de vorige. „Wie is daar voor den duivel?" riep Roger geprikkeld en boos. Een bediende van het hotel kwam binnen, hij verontschuldigde zich beleefd en deed heel gewichtig. „Er is een agent van politie om u te spre ken, mijnheer", zeide hij gewichtig, als Franschman veel sympathie voelend voor het gestoorde tête-a-tête. „Ik zal er heen moeten gaan", zeide Ro ger tot Esther, „maar ik kom zoo gauw mo gelijk terug". L-rijz"?"! verliepen er tien minuten. Ze bad haar best gedaan om Roger niet te la ten merken hoezeer ze er tegen opzag om als getuige te moeten opkomen; ze voelde dat als ze dien man, voor wien ze zoo be vreesd was, tegenover zich zag, ze door haar overspannen zenuwen zich zou tegen spreken en verkeerde antwoorden zou geven. Als ze maar aan hem dacht begon ze te tril- 'en. Het was bespottelijk, maar het was zoo. Doch als ze nu wilde icon ze die beproeving ioormaken, als de vrouw van Roger. Die ze kerheid zou haar nieuwe kracht geven. De vrouw van Roger en over veertien dagen reeds. Ze beefde van geluk. Roger kwam binnen, nam haar hand en zag haar aan. Ze begreep dat hij haar iets gewichtigs te zeggen had. „Wat is er? Wat is er gebeurd?" „Schrik niet. Ze hebben Sartorius gearres teerd in een fruitschip in de haven, zoowat een uur geleden. De boot ging naar een ha ven van Marokko en ze dachten dat de ka pitein een vriend van Sartorius was. Hij verweerde zich volstrekt niet, snoot zijn neus en ging mede. Ze legden hem natuurlijk de handboeien aan en lieten hem in den auto in het midden zitten tusschen hen in. Hij was heel kalm, sprak geen woord. Ze konden hem niet goed zien want het was donker in den auto. Een van de agenten vond dat hij zoo zwaar tegen hem aanleunde. Toen ze aan het politiebureau kwamen, kwam hij niet overeind, hij bewoog zich heelemaal niet". „Wat bedoel je daarmede?" „Hij heeft ons een goeden dienst bewe zen, Esther. Hij was dood, hij had vergif in genomen natuurlijk". „Vergif ingenomen! Ik begrijp niet hoe". „Verwonderlijk was het, dat is zeker. Zijn groote kalmte heeft hen misleid. Ze denken dat hij het ingeslikt heeft toen hij zijn neus snoot". Haar pupillen wijd vergroot keek ze hem aan en trachtte den veranderden toestand te begrijpen. Ze was verbijsterd. ,,'t Lijkt me zoo onnoozel, ik vat het niet. Zoo'n kundig iemand als hij. Weg te loopen en zich gewonnen te geven". „Dat heeft mij ook zoo verwonderd. Hij scheen geen raad meer te weten. Hij is als een zwaar beladen wagen, die wonder snel vooruitkomen kon op een rechten weg, maar niet vlug een scherpen hoek om kan slaan". „Of zoo iets als een stoomwals", zeide zij zacht, „die alles verplettert". Teeder zag hij haar aan en hij realiseer de ten volle, dat haar lieve, fijne persoontje ook bijna door die menschelijke machine, die zich op haar weg bevond, verpletterd was geworden. Dat hij ook datzelfde lot had kunnen ondergaan, leek hem nu van minder belang. Eenige oogenblikken dacht Esther na over dit heel zonderlinge avontuur. Twee maan den geleden kwam ze in Cannes en in dien tijd had ze een ouden man langzaam zien sterven. Ze had een leven gered, dat onein dig veel voor haar beteekende en ze was verantwoordelijk voor de gebeurtenissen die den dood van twee menschen veroorzaakten. Ze kon het niet omvatten, het groote aan deel dat ze daarin gehad had. Toen ze haar reverie had uitgedroomd omvatte Roger haar met zijn sterke, jonge armen en ze voeide zijn warme lippen op de hare. En ze vergat alles en haar heele omgeving. „Weet je wat of ik denk?" zeide hij ein delijk, „ik denk dat er nu geen urgente re den is om spoedig te trouwen, een engage ment van 14 dagen is toch „Toch wat?" zeide zij, met haar wang te gen de zijne, terwijl haar hart klopte met bonzende slagen. „Dat een engagement van veertien dagen voor mij lang genoeg duurt. En wat vindt jij?" En met een stem die wat gedempt klonk zeide zij„Ja, als je me dwingt de waarheid te zeggen, dan duurt het mij ook lang ge noeg". EINDE -r- i ii

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5