Buitenland Kerk en school lijke hoogte gehandhaafd, dan acht de heer Blink een verdere inzinking van den boter- priis voorshands niet waarschijnlijk. Intus- «•-hen zijn wij echter gekomen op een peil, waarbij de gewone botorfabrieken voor melk met 3 3 vet slechts een melkprijs van c a 4.3 cent kunnen betalen. Kaasprijzen. Met den kaasafzet, aldus ging de heer Blink verder, is het tot heden gelukkig iets beter gesteld. Wel verloopt de afzet van de koloniale meest Nieuw-Zeelandsche kaas in Engeland ongeveer even slecht als de boterverkooo, doch de Nederlandsche kaas neemt een meer onafhankelijke plaats op de m m. De verkoop van kaas verliep de laatste maanden vrij vlot; er is voldoende vraag en weinig voorraad, zoodat de productie ge regeld goed geplaatst kan worden en de toe stand gezond is. Toch kunnen de boter- en kaasfabrieken thans slechts c.a. 1.80 cent per vet voor melk uitbetalen, wat dus voor de melk met 3.30 vet een prijs van c.a. 6 cent per K G. beteekent Varkensprijzen Daarnaast vertoonen de varkensprijzen den laatsten tijd opnieuw een scherpe daling Van een varkensprijs van c.a 75 cent per K G. levend gewicht, die in de eerste maan den van dit jaar betaald werd, zijn wij thans teruggekomen op 42 a 43 cent (dus daling met c a. 40 a 45 De groote aanvoe ren van Deensch spek op de Engelschc markt drukken vooral de prijzen. De slachtingen van zouters zijn in Denemarken reeds tot 133.000 stuks per week gestegen. De kans op winst schijnt voor de varkenshouderij voor- loopig geheel verkeken te zijn. Degenen, die onder minder gunstige om standigheden verkeerden, hebben reeds be langrijke verliezen geleden en thans schijnt dit onderdeel van het bedrijf, dat voor de zandgronden van overwegende beteekenis is, algemeen verliesgevend te zullen worden. Ook de schapen- en lammeren-prijzen be wegen zich in dalende lijn. Rund ve e prijzen. Wat tenslotte de rundveeprijzen aangaat, wees de heer Blink erop, dat deze zich tot heden vrij goed hebben kunnen handhaven, als is ook hierbij de laatste weken eenige ach teruitgang merkbaar. Hoewel wij ons aldus deze deskundige zooals van zelf spreekt van voorspellingen moeten onthouden, dient toch erkend te wor den, dat ook in dit opzicht de toekomst niet zeer rooskleurig lijkt. Zullen de prijzen van gebruiksvee zich niet dienen aan te passen bij den melkprijs? aKn het rundvleesch betrekkelijk duur blijven, ter wijl het varkensvleesch zeer goedkoop wordt aangeboden? Wat staat onzen vee-export te wachten? Dit zijn vragen, waarop slechts de toe komst het antwoord kan geven; zeker is ech ter, volgens den heer Blink, dat thans ook het veehoudersbedrijf in een ernstigen crisistoe stand verkeert. WIER INGERW AARD. Op Maandagavond vergaderde de fokver eeniging onder leiding van den heer Jb. Kaan Kz. Aanwezig 14 leden. De voorzitter zeide in verband met een ver melding in de notulen, als zou hij gezegd hebben, dat runderhorzelzalf onfeilbaar is, dat hij dit niet voor zijn verantwoording zou willen nemen. Uit verdere besprekingen hier over bleek, dat velen met raapolie goede resultaten hebben bereikt. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heeren Daan Kaan en Jb. Sleutel wer de als bestuursleden herkozen. Door den heer C. R. Blaauboer werd een verslag uitgebracht van de op 28 Mei gehou den algemeene vergadering. Als afgevaar digde voor het volgend jaar werd de heer R. L. Waiboer gekozen. Hierna volgde een uitgebreid verslag van den controleur-monsternemer. Verder werd er op aangedrongen meer aandacht te besteden aan systematische op voering der productie. Dit is hier nog zeer wel mogelijk. Vooral nu de akkerbouwpro ducten, welke vele van de leden zelf verbou wen, bijna waardeloos zijn en het omzetter, van het vee van die producten in meerdere rantsoenen tot melk winst zal afwerpen. De door fokkers en selectie verworven productie eigenschappen zijn hoog, maar dit kan nog hooger. Gemiddeld is hier in het droge jaar 1929 geproduceerd per dier 4770 K G. melk 164 K G. vet met 344 in 317 melkdagen. Deze cijfers vergeleken bij de door de Duitsche Erof. Hanzen verzamelde gemiddelde op rengsten van de beste fokvee provincie van Duitschland, Oost-Friesland met 4066 K G melk 130 K G. vet en 3.21 in 365 dagen stemt tot tevredenheid. Toch kwamen uit laatstgenoemde provin cie enkele dieren met opbrengsten van 10 tot 12 duizend K.G. melk in 365 melkdagen op de laatstgehouden tentoonstelling in Keulen Niet dat wij in 't geheel niet in het bezit zijn van zulke dieren, want bij den heer R. L. Waiboer produceert dit jaar Cornelia 7, on danks dat zij twee kalven bracht, 10037 K G melk in 336 dagen. Charlotte 16 van Jb Kaan zonder extra voer gaf in 334 dagen 8064 K.G. melk. De heer J. Schenk heeft momenteel een vaars, waarvan de eerste proefnemingen de volgende cijfers zijn: le proefmelking 19.50 4.15 2e proefm. 21.25 4.10 3e 17.50 4.65 4e 16.50 4.50 5e 14.50 4.45 6e 13.75 3.95 Deze vaars wordt bovendien nog vaak gemolken door een knaap van 12 jaar. Maar deze cijfers ontstaan hier natuurlijkerwijze, dus zonder doelstelling. Dit moet veranderen Meerdere dieren worden in dit verslag ge noemd, die bij doelbewuste voeding zeer hoo- ge productie zouden vertoonen. Onder ap plaus werd voor dit verslag dank gebracht aan den samensteller. Daarna volgde vaststelling entreegeld en salarissen. Dit blijft onveranderd, terwiji aan het bestuur machtiging werd verleend, het salaris van den hulpmonsternemer te regelen. Bij de behandelin? van den beschrijvings brief werd aan den afgevaardigde vrij man daat gegeven. Bij de rondvraag bracht de heer C. R Blaauboer ter sprake om het niet verplich tend te stellen, dat alle koeien worden onder zocht. Hij zou dit b.v. oo 3/4 willen stellen De voorzitter zou dit ten sterkste willen ontraden. Alle fokvereenieingen moeten een algeheele controle hebben. Bovendien moe ten de leden toch voor den geheelen stal beta len. Het voorstel werd niet ondersteund. De heer Groneman zeide niet te gevoelen om bij stierenkeuringen voor afstamming waarde cijfers in den vorm van b plus en b. c. te geven. Uit de besprekingen hierover bleek wel, dat dit inderdaad zeer moeilijk is. Sommigen wilden het in tweeën verdeelen, n.1. productie en afstamming. De voorzitter zeide, dat het op de alge meene vergadering wel een punt van bespre king zal worden. Hierna sluiting onder dank voor de pret tige besprekingen. KENNEMERLAND. Het is moeilijk om te zeggen welk artikel zich in de belangstelling mag verheugen en van die artikelen waarnaar goede vraag is komt er geen aanbod, zoodat de tuinder aan die hooge prijzen niets heeft. In de afgeloopen week is wederom een groote verscheidenheid aangevoerd en over het algemeen was de handel lui en waren de prijzen aan den lagen kant. Kwaliteit speelde nog wel een rol, daar 3e soort en uitschot vrijwel v aardeloos waren. Wanneer er in de marktberichten hooge prijzen staan dan con- stateeren we dat nog geen 30 pet. van den aanvoer den hoogen prijs krijgt, zoodat de afgeloopen week weinig verandering bood. Bloemkool werd nog in beduidende kwan- tums aangevoerd daar door de lichte vorst periode alles wat eenigszins toonbaar is, opgesneden werd. Mooie bloemkool was duur doch 3/4 van den aanvoer bestond uit afwij kende kwaliteit. De prijzen der bloemkool wa ren 3.50 tot 26 per 100 stuks. Roode kool werd in beperkte kwantums aangevoerd een gaf een luien handel te zien met prijzen van 1 505 per 100 stuks. Gele kool gold eveneens weinig, slechts 2 504 per 100 stuks. Daarentegen was er 'n vlugge handel in Bloemendaler kool, welke in mooie kwaliteit werd aangevoerd, met prijzen van 5.5012 per 100 stuks. Boerekool werd in beperkte kwantums aangevoerd en de handel was minder vlot dan de vorige week. De prijzen waren 0.400.60 per kist. De aanvoer van spruiten was groot genoeg, doch de kwaliteit muntte niet uit. Mooie spruiten golden nogal goed, doch afwijkende kwaliteit gold weinig. De priizen varieerden van 4.50—18 per 100 Kg. Andijvie, spinazie en sla waren in dezelfde kwalieit aanwezig als de vorige week. In de prijzen was geen verandering, zoodat we naar de noteering van de vorige week ver wijzen. Prei en peen werden in mooie kwali teit aangevoerd. Als we in aanmerking ne men den luien handel over het generaal geno men dan vallen de nrijzen van genoemde artikelen niet tegen. We noteerden voor prei 5—14 en peen 8—16 per 100 bos. Bosgroente en selderieknollen waren beter in trek a's de vorige weken. We noteerden voor radijs 2.506, pieterselie 4 6.50, selderie 47.50 per 100 bos, en knolselderie 6—11 per 100 stuks Uien. winterwortelen en bieten golden wei nig. We noteerden voor uien 23.50, wortelen 11.50 en bieten idem per 100 Kg. Schorseneeren waren ook minder m prijs De priis was slechts 4.50—9 per 100 bos en beduidend minder dan we ge woon waren. Appelen en peren waren duur Goudreinet en Present van Engeland werden van 38 52 per 100 Kg. betaa'd. De overige aan voer geeft geen reden tot afzonderlijke ver melding. SAMENZWEERDERS IN CHINA TERECHTGESTE1D. Naar gemeld wordt heeft gisteren te Han- kau de terechtstelling plaats gehad van 10 personen, die een samenzwering hadden ge smeed tegen het leven van den President Tsjang-Kai-Schek. Onder hen bevond zich ook een meisje van 18 jaar. ZWEEDSCHE BEZOEKSTERS IN ENGELAND BEROOFD. Twee Zweedsche jongedames, die een be zoek aan Engeland brachten, de dochters van den Zweedschen graaf Cronstadt, Ka merheer in buitengewonen dienst aan het Hof te Stockholm, werden Woensdag van al hun hebben en houden beroofd, terwijl zij thee dronken in een restaurant in Piccadilly. De meisjes waren juist met haar auto met al haar koffers erin, te Londen aangeko men en de auto stond nog voor de deur van het hotel. Toen de koffers uitgeladen zouden worden, bleken zij reeds verdwenen te zijn. Behalve de geheele garderobe der beide Zweedsche bezoeksters, bevatten de koffers ook een juweelenkistje met voor een waarde van 400 pond sterling aan juweelen. AVONTUURLIJKE REDDING VAN GOUDGRAVERS. De goudgraver Bob Marten uit Alaska en de Duitsche vliegtuig-mecanicien Emil Ka- ding moesten op 11 October j.1. in het ge bied van de Liard rivier in Britsch Colum- bia een noodlanding maken en aangezien men nadien niets meer van hen vernam, werden zij als verloren beschouwd. Thans zijn zij door den vlieger Watson na een ge waagde vlucht in geheel uitgeputten toestand gevonden en naar White Horse overgebracht. De piloot van het toestel van Marten, Cap tain Burke, had de ontberingen, die de man nen in de wildernis hadden geleden, niet kunnen doorstaan en was op 20 November tengevo'ge van uitputting overleden. Niet minder dan drie vliegers hebben bij de moei lijke reddings-expedities om de verlorenen op te sporen, het leven verloren, zoodat de regeering zoowel van de Vereenigde Staten als van Canada verdere hulp-expedities had verboden. deren terugslag op het economisch leven, daar de moeilijkheden reeds lang bekend wa ren Het onmiddellijk ingrijpen werkt ge ruststellend. Tot dusverre zijn er 100 mij- lioen dollar voor uitbetaling van deposito's ter beschikking gesteld. IMMIGRATIEVERBOD IN BRAZILIË. Uit Rio cle Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaansche minister van publieke wer ken in verband met den moeilijken economi- schen toestand voorloopig alle emigratie naar Brazilië heeft verboden. Te Rio de Ja neiro alleen bedraagt het aantal werkloo- zen reeds 60.000. DUITSCH KOFFIEPLANTER IN NICARAGUA GEDOOD. Gisteren werd een Duitsch koffieplanter buiten zijn bezitting door een bandiet ver moord en beroofd. De moordenaar vluchtte en kon tot dusver niet worden gearresteerd. HET PROCES TEGEN DEN VOORMA- LIGEN CHEF VAN DEN FINSCHEN GENERALEN STAF. Woensdag begon te Helsingfors het groote proces tegen den vroegeren chef van den Fin- schen Generalen Staf Wallenius en de over sten in dienst van den Generalen Staf Kuu- saari en Jaskari, die eenige maanden geleden het initiatief hadden genomen voor de ont voering van den oud-president van Finland, Stahlberg. Voorts waren als beklaagden verschenen, de vier personen die de ontvoering hadden uitgevoerd. De politie had uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen om een eventueele poging om de gearresteerden te bevrijden, te verhin deren. De beschuldiging omvat achthonderd pagina's en het proces zal verscheidene da gen duren. Aanvankelijk trachtten de be klaagden den indruk te wekken, dat de oude Russische Tsjeka achter de ontvoering had gestaan. In de beschuldiging wordt gezegd, dat Wallenius he bevel tot de ontvoering had gegeven omdat Stahlberg tezamen met eenige democraten en eenige Zweden het voornemen had een staatsgreep uit te voeren. Deze me- dedeeling was bij het vooronderzoek door Wallenius zelf gedaan, doch tijdens de be handeling van het proces herriep Wallenius alles en verklaarde, dat hij deze mededeeiin- gen slechts onder druk der autoriteiten had gedaan. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de verklaringen van Kuusaari, wat ech ter geschiedde achter gesloten deuren, nadat pers en publiek de rechtzaal hadden verla ten. AANKLACHT VAN 143 NATIONAAL- SOCIALISTEN TEGEN DE BERLIJN- SCHE „VERKEHRSGESELLSCHAFT". Een massaal civiel proces vond gisteren plaats voor de Verkeerskamer van het Ar beidsgerecht te Berlijn. Niet minder dan 143 nationaal-socialisten hebben n.1. een collectieve aanklacht inge diend tegen de Berliner Verkehrsgeseilschaft, die de Berlijnsche tram- en busdiensten en de ondergrondsche exploiteert. Uit plaatsgebrek in het Arbeidsgerecht vond het proces plaats in het nieuwe gebouw van de Crimineele Rechtbank te Moabit. De 143 nationaal-so- cialistische aanklagers waren bijna zonder uitzondering allen ter plaatse verschenen. Bovendien had zich voor het gerechtsgebouw een groote menschenmenigte verzameld, zoo dat de politie omvangrijke veiligheidsmaat regelen had genomen. De aanklacht zelf houdt in, dat de Directie van de Berliner Verkehrsgeseilschaft bij de ontslagen, die eenigen tijd geleden zijn gevallen, zou zijn gedreven door politieke overwegingen en in de eerste plaats diegenen ontslagen zou heb ben, die geen lid waren van modernen vak bond. De aanklagers eischen derhalve in trekking van alle ontslagen, ontslag van den directeur Brolat en van twee sociaal democratische voorzitters van bedrijfsraden, en ten s'otte een schadevergoeding van 368.400 mark. DE BANK OF THE UNITED STATES. Onder noodregeling. De Bank of the United States, die 59 filia len in New-York heeft, is onder regeerings- controle gesteld, nadat Woensdag een groot deel van haar cliëntele zijn deposito's had opgevraagd De run op de bank begon zoo dra bekend werd, dat de voorgenomen sa mensmelting van de bank met drie anderr bankinstellingen Maandag te verwoesten is Deze gebeurtenissen hebben geen bijzon MERKWAARDIGE REDEN TOT ECHTSCHEIDING. De vrouw weigert haar man te kussen. Te Los Angeles heeft een zekere Hugh Chisliolm Leigthon, de echtgenoot van de be kende tooneel- en filmster Pauline Frederick, echtscheiding aangevraagd omdat zijn echt- genoote hem de kussen onthoudt, waarop hij wettig aanspraak meent te kunnen maken. Dit is zeker een merkwaardig motief, waar op de rechter zich zal moeten uitspreken. Pauline Frederick staat, wanneer men haar geschiedenis in aanmerking neemt, naar bet schijnt zwak, want zij heeft reeds drie hu welijken achter den rug, die alle in scheiding eindigden. DE UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. De chef van de Amerikaansche Admirali teit Pratt verklaarde voor de marine-com missie van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden, dat de Amerikaansche mari ne niet voornemens is, binnen de komende vijf jaar de Amerikaansche vloot op te voe ren tot de grens, die haar door het pariteits verdrag van Londen wordt toegestaan. Niet temin wenscht zij te kunnen beschikken over de noodige credieten ten bedrage van een milliard dollar, opdat haar positie op de ko mende vlootconferentie zoo sterk mogelijk zal zijn. ANTIEKE KOSTBAARHEDEN GEVON DEN IN DE HAVEN VAN PYRAEUS. Tijdens het baggerwerk in de Atheenschp voorhaven Pyraeus, dat o.a. wordt uitge voerd om een onderzoek in te stellen naar eventueele kunstvoorwerpen, die zich op den bodem der zee bevinden, heeft men meer dan zestig kostbare antiquiteiten naar boven ge bracht. Het baggerwerk wordt systematisch voortgezet. NIEUWE INCIDENTEN IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Ook gisteren is het in den Rijksdag weer tot incidenten gekomen. Bij de behandeling van de voorstellen, betrekking hebbende op de hoogwatercatastrophe besprak de Natio- 'ïaal-socialistische afgevaardigde Kasche ook de kolenkwestie. 1 De vice-president Esser verzocht hem zich tot de agenda te bepalen, doch zijn verma ning ging geheel verloren in minutenlang applaus van de Nazi's. Tenslotte werd den spreker onder luid Foie-geroep van zijn partijgenooten het woord ontnomen. In den loop van de zitting werd een Na- tionaal-socialistisch afgevaardigde de zaal uitgestuurd. DE LOOP DER BELGISCHE BEVOLKING. Afneming der geboorten. Het aantal geboorten neemt geregeld af sedert den oorlog, zoo melden de Belgische bladen; de coëfficiënt voor 1929 (18,14 op 1000) wijst een nieuwe daling aan. Verge leken met 1928 is het aantal geboorten af genomen in alle provinciën behalve in West- Ylaanderen, waar het onveranderd is geble ven. De verhoudingen der geboorten volgens bet geslacht was 1040 jongens tegen 1000 meisjes; in 1929 waren op 1000 geboorten 42 onwettige, wat een lagere verhouding is dan de vorige (1928: 44; 1927 45; 1926: 47). De sterftecoëfficiënt, die gedurende de vo rige jaren stationnair waé gebleven, om streeks 13 op duizend inwoners, is ten ge volge van den strengen winter van 1929 ge stegen tot bij de 15. Er is sterftetoeneming in alle provinciën en in bijzondere hooge mate in de beide Vlaanderens en in de prov. Bra bant. In de provinciën Henegouwen en Luik heeft het totale cijfer der sterfgevallen voor de eerste maal (de oorlogsjaren uitgezon derd) dat der geboorten overtroffen. Op 31 December 1929 bedroeg de bevol king van het rijk 8.060.189 inwoners. MOORD OP EEN TAXI-CHAUFFEUR. De beide daders ter dood veroordeeld. Het assizenhof der Oise te Beauvais heeft twee jongelieden uit Kamerijk van onder scheidenlijk 17 en 20 jaar ter dood veroor deeld wegens moord op een taxi-chauffeur Zij waren na moeilijkheden met hun familie naar Parijs getrokken, met revolvers ge wapend. Toen hun geld op was besloten zij „de faire un chauffeur de taxi'' d.w z. een taxi-chauffeur te dooden om hem te berooven Zij namen daarom bij het Gare du Nord een taxi bestuurd door den chauffeur Bourzeix, getrouwd en vader van drie kindeien en lie ten zich naar Crell brengen Daar bekenden zij den chauffeur dat zij geen geld hadden en overreedden hem hen naar Compiègne te brengen -waar zij geld zouden kunnen krijgen. Toen de taxi in een bocht langzamer reed, schoten zij den chauffeur dood. De taxi reed tegen den beim van den weg aan en bleef staan. Zij legden het lijk op den weg en beroofden het; de chauffeur bleek 225 francs bij zich te hebben. Vervolgens gingen zij te voet naar Compiègne na hun wapens en de portefeuille van den ongelukki/er. chauffeur te hebber weggeworpen. Zij werden enkele uren later gearresteerd. Voor het hof bekenden de beide deugnieten Zij betuigden berouw over wat zij gedaan hadden en vroegen vergiffenis aan de familie van hun slachtoffer. Het proces kenmerkte zich nog door een tragische omstandigheid" na de eerste zitting is de moeder van den oudsten beklaagde op straat plotseling overleden. DE ZAAK-OUSTRIC. Péret gehoord. Eenige beken tenissen. Gisteren is Raoul Péret. de oud-minister van justitie in het kabinet-Tardieu. door de enquête-commissie inzake ae bankschandalen gehoord. Een officieele raededeeling omtrent het ver hoor is nog niet verschenen. Doch Havas zou in staat zijn verscheidene mededeelingen omtrent Pérets verklaringen te doen, zoo lezen we in het Hbki. Péret zou o a. toegegeven hebben dat hij sedert begin 1927 de functie van rechtskundig raadsman der Bank Oustric op zich had genomen Toen leden der commissie hem er op opmerkzaam maak ten dat ministerpresident Tardieu den 14en November in de Kamer bij de behandeling der zaak-Oustric verklaarde dat Péret deze functie pas achttien maanden na zijn af treden als minister van financiën, dus einde 1927, had aanvaard, erkende Péret dat deze tegenstrijdi ;he:d niet aan Tardieu. doch aan hem was te wijten. Het B. T. A meldt nog dat verscneidene leden der commissie na de zitting als hun in druk gaven dat Péret een zeer duidelijk ex posé had gegeven en zich met kracht en met succes had verdedigd tegen de tegen hem ge uite beschuldigingen. ONSCHULDIG IN HET TUCHTHUIS. Gedurende 23 jaar. Een ge tuige bekent op zijn sterfbed een meindeed te hebben afge legd. Voor het Landgericht te Detmold wordt de zaak behandeld van den 70-jarigen slach ter Konrad Kruse, die in het jaar 1883 tot levenslange tuchthuisstraf werd veroordeeld. De advocaat Mendel heeft de herziening van het proces verkregen op grond van het feit, dat de veroordeelde onschuldig was en dat de voornaamste getuige op zijn sterfbed heeft verklaard, indertijd ten nadeele van Kruse een_ meineed te hebben afgelegd. In Juli '83 werd Kruse tot levenslang ver ooi deeid, omdat hij zijn moeder met arse nicum vergiftigd zou hebben. Bij de sectie bieek dat de vrouw indertijd gestorven was tengevolge van vergiftiging door arsenicum Kruse erkende, dat hij arsenicum gekocht had om ratten te verdelgen. Hij bestreed echter, dat hij zijn moeder had vergiftigd waartoe trouwens niet de minste aanleiding bestond. Twee getuigen echter verklaarden dat Kruse herhaaldelijk in hun tegenwoordig- heid bedreigingen had geuit tegen zijn moe der, en meermalen had gezegd, dat hij haar met een bijl zou dooden of met arsenicum vergiftigen. Ofschoon de getuigen een vrü slechten naam hadden, vonden zij geloof' Kruse kreeg levenslang. In 1886 heeft een der getuigen, die intus schen gestorven is, toegegeven, dat hij Kruse uit wraak ten onrechte beschuldigd heeft. Herhaalde ijk werden pogingen gedaan om gratie voor Kruse te verkrijgen, doch steeds te vergeefs. In 1918, na 2o jaar in het tuchthui* hebben gezeten, kreeg de man gratie inans is het mr. Aiendel geiuKt telt het Hbld., te constateei en, dat 'de andT getuige, die ïntusschen naar Amenka wf' geëin.greerd, op zijn sterfbed zijn getuigen* van toenmaals had herroepen. Enxele Ur voor zijn dood had hij 'n notaris laten roeoT en dezen een verklaring laten opmaken da! hij, op aandringen van den anderen getuis-? indertijd Kruse valsch had beschuldigd «i dat hij niet kon sterven alvorens dit onrJh! te hebben goedgemaakt. BANKROOF TE NEW-YORK. Een buit van 25.000 dollar Te Secaucus, in New-Yersey, hebben ne gen mannen 25.000 dollar uit een banket bouw geroofd. Zij reden in een auto voor en terwijl vier hunner met machinegeweren' de voor- en achterdeuren der bank in het oog hielden, drongen de vijf anderen met revol. vers 't gebouw zelf binnen, waar zij iedereen dwongen, handen omhoog met het gezicht tegen den muur te gaan slaan. Den presi dent der bank dwongen zij, de kluis te ope- nen, waar zij slechts effecten vonden, die zij onaangeroerd lieten. Zij verzamelden daarna alle contanten op de lessenaars van kassiers en tellers. Dit alles speelde zich in minder dan drie minuten tijds af Toen alarm werd geslagen, waren de roovers reeds buiten het gezicht. IN RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP. Het Hbld. verneemt: Een van de grootste schandalen is zekef wel, dat nog steeds zoovele jaren na den oorlog Hongaren in Rusland worden gevan gen gehouden. Vrijwel iedere maand kan men lezen van een dier armen, wien het na het lijden van de onbeschrijfiijkste ontberin gen gelukt, den langen weg naar huis te vinden. Volgens een soldaat, die dezer dagen, na vijftienjarige geve.-: nschap terugkeerde, zouden zich in de buui i van de golf van Ar- changel nog duizenden Hongaarsche krijgs gevangenen ophouden, die daarheen wegens ongehoorzaamheid aan de sovjets werden gedeporteerd en daar onder toezicht dwang arbeid verrichten. Een weduwe in HóJmezövasarhely. wier zoon in 1915 gedurende de gevechten in de Karpaihen vermist werd en die sedert dien niets meer van dezen hoorde ontving dezer dagen een brief van een van diens kameraden in de gevangenschap, wien het voor kort ge lukt was naai huis terug te keeren. In dezen brief werd der weduwe medegedeeld, dat haar zoon nog leefde en zich met andere Hon gaarsche krijgsgevangenen in Borisodiijevsk ophield. De schrijver noemde verder de namen van nog twaa!' andere gevangenen, allen uit Hómezövasarheiy, die in Borisod iijevsk in gevangenschap waren, terwijl hij ook bevestigde, dat elders nog talrijke ge vangenen waren. Men kan zich thans den gemoedstoestand van die families voor stellen, wier verwanten in alen brief met name werden genoemd en van die talrijke anderen, wier zoon of echtgenoot in den oorlog als „vermist" werd opgegeven. FASCISTISCHE SPIONNAGE IN FRANKRIJK. De leider zou te Hyères gearresteerd zijn. De „Quotidien" meldt uit Marseille dat door den strijd tusschen fascisten en anti fascisten een spionnage-aangelegent-id aan het licht is gekomen. De recherche zou te Hyères een fascistische organisatie hebben ontdekt en den leider er van, Victor Dao, gearresteerd hebben. Bij hem zouden vele documenten, de landsver dediging betreffende benevens brieven uit Rome gevonden zijn, waaruit zijn betrekkin gen met de zwartfrmden duidelijk bleken Dao zou naar de gevangenis te Toulon zij" overgebracht. De politie en de militaire autoriteiten pogen uit te vorschen of en in welken omvane deze organisatie in Zuid-Frankrijk vertakkingen heeft. In de vacature van Ouderling bij de Dj* aconie te Beverwijk ontstaan door het overlij den van den heer Wezeman heeft de groote kerkeraad der Ev. Luth. Gem. deze week voorzien door de benoeming van den heer Ottomar Swanten, die deze benoeming heef' aangenomen. Te Leiden is tegen een zestal studenten proces-verbaal opgemaakt wegens college loopen, zonder te zijn ingeschreven. De heer C. Kok heeft voor zijn benoe ming als ouderling in de Geref. kerk Broek op Langendijk bedankt. Maandagavond had in de herv. kerkte Wieringerwaard eene verkiezing plaats vp0^ twee ouderlingen wegen periodieke aftreding van den heer C. J. Blaauboer en wegens ve trek van den heer H. Kok. Eerstgenoemd werd herkozen, terwijl in de plaats van d heer H. Kok de heer H. Limfiers werd vei£ zen na herstemming met den heer K. Zandi De heer F. Zwaag werd als diaken herkoze Voor de betrekking va minderwijzer aan de christelijke school in het dorpje Holwier (Gr.) zijn 35 sollicitanten. PROMOTIE VROUWELIJKE DOCTC>R AAN DE HANDELSHOOGESCHOOU Gister heeft aan de handelshoogesch te Rotterdam de promotie plaats gehad de eerste vrouwelijke doctor in de hana wetenschap in Nederland, mej..W n der Goot, op het proefschrift getiteld: besteding van het inkomen" en stelling Mej. van der Goot, die geboren is 'n e. toria, is daarop door prof Goudriaama sproken, die voordat hij haar het dip- uitreikte er aan herinnerde, dat de nai hoogeschool sedert haar oprichting aoo vrouwelijke studenten bezocht is, w^ 4 er 76 waren geslaagd. De titel van heiP

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10