DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uit het Parlement %o. 293 VRIJDAG 12 DECEMBER 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvi Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pei 3 maasden bij voorui'betaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C S, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Pit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 11 December 1930. Bij wijze van afwisseling heeft de Tweede Kamer zich hedenmiddag bezig gehouden met een aantal wetsotnwerpen, welke vóór het einde des jaars afgedaan moesten worden en dus was de behandeling van de Rijksbe- grooting voor korten tijd geschorst. Het waren er 27 in aantal en daarvan zijn er twee dozijn afgedaan, maar het wellicht be langrijkste wetsvoorstel, betreffende de ver hooging van den accijns op het gedistilleerd, is tot morgen blijven liggen. De Kamer heeft in de eerste plaats korte- lijk stilgestaan bij de begrooting der lands drukkerij. Er werd geklaagd, o.a. door den heer Guit (R.K.), over de miskenning van het georganiseerd overleg door de directie, terwijl bovendien werd beweerd, dat de loo- nen op die drukkerij verhoogd moesten wor den, nu ook in het particulier bedrijf loons verhooging is gekomen. Dit laatste werd weersproken door den heer K r ij g e r (C.H.), die beweerde, dat de loonen ter landsdrukkerij 15 percent hooger zijn dan de minimumloonen elders. En de heer Krijger kan dat weten! Wat het georganiseerd over leg betreft, daarmee moet men, beweerde de Minister zeer voorzichtig zijn, daar de direc tie de leiding in banden moet houden en het niet mogelijk is over allerlei zaken van intern beheer het georganiseerd overleg te raad plegen. De begrooting is zonder stemming goedgekeurd. De voorgedragen onteigening van enkele landgoederen bij Arnhem ten einde het na tuurschoon tegen de ondernemers van villa- bouw te beschermen, vond nog al oppositie. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) beweerde, dat het met dat natuur schoon zoo'n vaart niet liep. Men dacht niet aan vernietiging en dus was onteigening niet noodig. De heer Boon (Lib.) was niet overtuigd, dat de vereeniging „Het Geldersche Land schap", waarvoor de onteigening was ge vraagd, wel kapitaalkrachtig genoeg was om ae kosten van de onteigening te dragen. Daarentegen varen met minister R u y s warme voorstander van de onteigening de heeren Van T pard (Lib.), Smeenk (A.R.) en Lovink (C.H.) Zij vonden die onteigening een prachtig middel tot behoud van het natuurschoon en blijkbaar was de overgroote meerderheid van de Kamer de zelfde meening toegedaan, want zonder stemming werd liet ontwerp aangenomen. Wat langer heef* de Kamer stilgestaan bij hei voorstel tot verlenging van den geldig heidsduur van de opschorting van den zijde- lingschen vaccinedwang. Men weet, dat in 1928 en 1929 bij wet is bepaald, dat telkens voor één jaar de verplichte vaccinatie voor schoolgaande kinderen zou worden opgehe ven in verband met het onderzoek van een staatscommissie naar het verband tusschen de vaccinatie en het optreden van encepha- litis, lethargiea <>t hersenverlamming. Die commissie is nu reeds twee jaar bezig naar dat verband te zoeken maar nog steeds heeft zij geen wetenschappelijke zekerheid verkregen. Het kan nog wel een paar jaar duren eer zij met haar conclusies bij de re geering komt en zoolang dat niet het geval is, mag er geen dwang, direct of indirect tot vaccineeren worden uitgeoefend. Vandaar dat telkens voor één jaar de vaccinedwang werd geschorst. De regeering had nu even wel voorgesteld maar dadelijk tot twee jaar uitstel te besluiten. Daar kwamen de beide geneeskundige specialiteiten der Kamer, me vrouw De Vries—Bruins (S.D.A.P.) en dr. Vos (Lib.), tegen op. Zij vonden het niet verstandig maar dadelijk twee jaar respijt aan de onderzoekers te geven. Dat gat maar vertraging in den arbeid en er moet een prikkel blijven om naar een resultaat te streven. Daarom had ieder hunner een amen dement voorgesteld om den termijn van schorsing weer op één jaar te stellen. De heer Vos was zoo beleefd zijn amendement tegenover dat van mevrouw De Vries terug te nemen, en betoogde met klem, dat het tac- t'Sch en praktisch zou zijn geen langeren ter- m'jn vast te stellen. Ook tegenover het groote Publiek, dat zoo langzamerhand zou gaan meenen, dat het ook zonder vaccinedwang gaat. intusschen bracht hij hulde aan den minister van Arbeid, die een goede daad had gedaan om in een brief aan de geneeskundi gen de vaccinatie voor het einde van het eer ste levensjaar aan te prijzen. Mevrouw De Vl'tes had een korten termijn wenschelijk ge noemd opdat de Kamer op de hoogte zou Wijven van den stand van het onderzoek der tommissie. De heer K e r s te n (St.G.P.) neeft ook gesproken. We behoeven eigenlijk met te zeggen, waarover hij het heeft gehad, mj vond een schorsing van twee jaar beter ii van een jaar omdat we daardoor ten minste een jaar langer gevrijwaard werden ian deze dwingelandij. Zijn ideaal is ophef- "|g van allen dwang en luide heeft hij zijn tcende inzichten op dat punt vertolkt. ue minister van arbeid, mr. Verschuur, egde er in zijn verdediging van zijn voorstel ^en. "adruk op, dat er geen principiëeien rgrond bij is te zoeken. De regeering is n warm voorstandster van de vaccinatie, mar nu de commissie zelve op een termijns- *erlenging van twee jaar heeft aangedron- gUJ) was er voor de regeering geen reden 001 dit te weigeren. Er werd niet gerepliceerd, maar het amendementDe VriesVos werd met 54 tegen 36 stemmen verworpen. Voorstemmers waren alle leden der linkerzijde plus de heer Aalberse (R.K.) Op nieuw kwam nu in behandeling het voorstel om aan de Kon. Holl. Lloyd een kasvoorschot te verschaffen ten einde aan de maatschappij gelegenheid te geven zich te reorganiseeren en haar bedrijf op een gezon der basis te brengen. Indertijd is de behan deling hiervan geschorst, nadat een motie- Brautigam was aangenomen, waarbij den minister van Arbeid verzocht werd een an dere regeling te ontwerpen waarbij niet reeds bij voorbaat over twee jaar voorschotten zouden worden toegekend, maar slechts over één jaar, terwijl de minister zich op de hoogte moest stellen van de levensvatbaar heid van de onderneming. De minister was nu met een ander voorstel gekomen: de voor schotten zouden ten hoogste voor twee jaar worden toegekend met dien verstande even wel, dat deze overeenkomst na één jaar zou worden verbroken, door de regeering opge zegd, wanneer het mocht blijken, dat de steun geen voldoende effect zou hebben Dit was wel niet precies wat de heer Brautigam had gewenscht, maar hij verklaarde er zich tevreden mee. Niet aldus enkele andere leden. In het bijzonder bleef de heer Knotten belt (Lib.) principieel tegenstander van de hulp aan de Lloyd maar ook andere leden hadden nog bedenkingen, doch de minister wist zoo prceies uit te leggen, dat het niet mogelijk was het contract voor slechts één jaar geldig te doen zijn de crediteuren van de Lloyd verzetten zich daartegen en dat hij, nu er een opzegtermijn van slechts één maand was overeengekomen, de Kamer in het verdere verloop van de zaak zou ken nen, dat ten slotte het voorstel is aangeno men met alleen de heeren Knottenbelt, De Visser en Beumer als tegenstemmers. Bij het hierop volgende punt, de begroo ting van het (toekomstige) Gemeentefonds voor 19311932, heeft de heer Van den Tempel (S.D.A.P.) inlichtingen gevraagd omtrent de heffing van opcenten door de gemeenten. Zijn partijgenoot Van der Heiden heeft nadrukkelijk erop gewezen, hoe de pro vincie Drente financiëel benadeeld wordt door de onmogelijkheid om verder opcenten op de personeele belasting te heffen. Minister De Geer heeft in zijn ant woord aan de beide eerstgenoemde sprekers enkele inlichtingen kunnen geven. Den heer Van der Heide deelde hij mede, dat er reeds met het oog op Drente een memoriepost op de begrooting stond en de regeering Drente te hulp zal komen, waar dit niet genoeg kon ontvangen uit hoofde van de opcenten op Inkomstenbelasting en andere belastingen. Na goedkeuring van deze begrooting is de Kamer tot des avonds gescheiden. NIEUWE FORTEN IN BELGIE! Sensationeele onthullingen. Kanonnen, die over Nederland heen schieten? Onze Zuidelijke buren doeh de laatste jaren wel van zich spreken! Daar waren indertijd de berucht geworden „Utrechtsche publi caties", daar was nog niet zoo lang geleden het strategische spoorwegenplan, waarover wij toendertijd uitvoerig hebben geschreven. En nu komt daar als nummer drie nog Dij een onthulling, welke wij in de Parijsche editie van de „Chicago Daily Tribune" lezen. In dat blad, dat niet wars is van sensatie, schrijft Anne Somers House een artikel over de versterkingen, die op het oogenblik in België worden aangelegd in verband met een mogelijken nieuwen oorlog met Duitschland Eben-Emael is een naam, welke onze kinde ren en kleinkinderen, aldus vangt House zijn mededeelingen aan, even gemakkelijk zullen spellen als de veteranen uit den wereldoorlog Luik en Antwerpen. Op het oogenblik is Eben-Emael slechts een vredelievend boeren dorp tusschen het Belgische Luik en het Nederlandsche Maastricht. Drie jaar verder zal Eben Emael algemeen bekend zijn, be- spionneerd en bewaakt als het laatste en modernste superfort van België. Het fort Eben-Emael wordt gebouwd om 'n mogelijken opmarsch van Duitsche troepen in België in een mogelijken toekomstigen Europeeschen oorlog tegen te houden. Te „Tribune" heeft bizonderheden ver nomen omtrent het Belgische program van versterkingen, dat uitgewerkt wordt onder het oppertoezicht van den Belgischen minister van Nationale verdediging graaf de Broque- ville. Het plan is geborgen uit de vrees, dat bij een toekomstig Europeesch conflict België opnieuw het slagveld der naties zal worden, zooals het door de eeuwen heen is geweest in den oorlog tusschen de Ger- maansche en Latijnsche volken Eben-Emael zal worden uitge rust met kanonnen, die krachtig genoeg zullen zijn om over de Nederlandsche provincie Lim burg naar het Duitsche Aken en omliggend gebied te schieten. Het blad bevat verder mededeelingen om trent andere versterkingen die in België_ wor den of zullen worden aangelegd. De forten van Antwerpen zullen worden herbouwd en ook Luik, Termonde, Namen en Dianant zul len forten krijgen, die met succes de modern ste artillerie en ook bet 42 c.M. geschut van de Skodafabrieken zullen kunnen weerstaan. Zelfs zou de Generale Staf versterking van Gent overwegen. Drie formidabele muren van ijzer en beton zullen door België worden aan gelegd, de Oostelijke helft van België, de lijn LuikAntwerpen en a.s derde de lijn Ter- mondeNamen. Aan de Fransche grens zal geen enkel fort worden gebouwd. De nieuwe versterkingen zullen dit jaar drie honderd millioen Belgische franc kosten, het volgend jaar het dubbele bedrag. Dit is slechts de eerste stap voor de oprichting van het stalen en betonnen schild, dat een beveili ging tegen Duitschland moet vormen. Het blad weet verder te melden, dat dit plan eerst door Fransche officieren is uitgewerkt en daarna door België is aanvaard. Volgens het plan zal Luxemburg bij een gewapend conflict aan de Fransche troepen worden overgelaten. Zoodra er gevaar voor oorlog zou ontstaan, zullen Fransche troe pen Luxemburg binnentrekken. Tenslotte meldt de „Tribune", dat de socia listen zich tegen de hooge uitgaven voor deze versterkingen verzetten, en dat Antwerpen haar tanden op elkaar zal zetten tegen de pogingen nieuwe forten om de haven te bouwen. Tot zoover het verhaal uit de „Chicago Daily Tribune". In hoeverre dit bericht op waarheid berust, dienen we af te wachten, en wellicht is het niet van overdrijving ontbloot Hoe het echter zij, de vredesgedachte wordt door dergelijke berichten niet versterkt en meer en meer wint de idee veld, dat België (en Frankrijk!) zich sterk wapent naar Oost en Noord. Hopen we intusschen. dat dergelijke bouw werken nooit aan de practijk getoetst be hoeven te worden. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Nog steeds geen wijziging in den toestand. In de politieke crisis in Frankrijk is tot nog toe geen wijziging ingetreden. De mid denpartijen nemen tegenover een kabinet- Steeg een afwijzende houding aan. De mees te bladen toonen zich vanmorgen min of meer pessimistisch en rekenen erop, dat de radicaal-socialistische senator nog in den loop van vandaag zijn opdracht zal terug geven. DE MOEILIJKE FINANCIEELE TOESTAND IN RUSLAND. Voorzichtigheid geboden. Naar uit Moskou wordt gemeld heeft de voorzitter van den oppersten economischen raad der Sovjet-Unie een oproep gepubli ceerd, waarin hij wijst op den moeilijken fi- nancieelen toestand, die het noodig maakt, dat het economisch program voor het vierde jaar van het vijfjarenplan zooveel mogelijk uit eigen middelen wordt gefinancierd, en beneden de vastgestelde uitgavengrens blijft. De industrieele ondernemingen moeten zich zooveel mogelijk toeleggen op verbetering der kwaliteit. De spaargelden dienen be schikbaar te worden gesteld van den weder opbouw. De verwaarloozing van de uitvoering van sommige punten van het economisch program en de opzettelijke tegenwerking en sabotage der regeerings- en partij-besluiten hebben de zen oproep noodig gemaakt. Nog te veel be drijven verhoogen hun uitgaven zonder voor af na te gaan, of deze door de inkomsten worden gedekt. Hieraan moet een einde ko men, omdat de toestand, die thans niet drei gend is, anders een zoodanige wending zou kunnen nemen, dat de uitvoering van het 5- jaren-plan er ernstig door in gevaar zou kunnen komen. HET BEZOEK DER STAHLHELMERS AAN MUSSÜLINI. Het bondsbestuur desavoueert dr. Heinke en zijn daad. Het WB. meldt aan het Hbld.: De tweede bondsleider van de Stahlhelm, de gep. „Oberstleutnant" Düsterberg, heeft in een brief, die door de „Jungdeutsche" wordt' gepubliceerd, zijn standpunt uiteen gezet ten opzichte van de reis van eenige Stahlhelmers naar Rome. Zonder medeweten en dus zonder vergun ning van het bondsbestuur, verklaart hij o.a., namen zij in hun uniform deel aan de parade voor den Italiaanschen koning, en nog wel op 11 November bij het neerleggen van een krans op het graf van den Italiaan schen onbekenden soldaat, en eveneens bij de ontvangst door Mussolini. In het bondsbestuur was reeds het neer leggen van een krans bij een vroeger bezoek aan Italië scherp afgekeurd, en ditmaal ge schiedde dit zelf in Stahlhelmkleeding. Het is zeer te betreuren, dat de leiders dezer groep reizigers en ook de deelnemers zelf dit niet walgelijk hebben gevonden. Het neerleggen van een krans bij een Ita- '.iaansche oorlogsgedenkteeken kan eerst plaats hebben, wanneer de Italiaansche po litiek tegen de Duitschers in Tirol heeft Dlaats gemaakt voor een rechtvaardiger be handeling onzer stamgenooten. Tot dusver is daarvan echter geen sprake. Het overhandigen door de leiders van een Stahlhelminsigne als souvenir aan Mussolini was een handeling, waartoe slechts het bondsbestuur bevoegd was, of welke slechts ingevolge zijn opdracht had kunnen geschie den. Maar zooals het thans is geschied, was het een buitengewoon betreurenswaardige eigenmachtige daad. Tot een toespraak, zooals dr. Heinke tot Mussolini heeft gehouden, was deze Stahl- helmleider volstrekt niet gerechtigd. Hij had eenvoudig kunnen bedanken voor de ont vangst en de gastvrijheid en dat was ruim schoots voldoende geweest. Door het houden van een politieke rede in naam van de Stahl helm overschreed hij echter opnieuw en in hooge mate zijn bevoegdheid. Ofschoon de verdiensten der betrokken personen jegens de Stahlhelm worden er kend, moet de overtreding der reglementen van den bond scherp worden gelaakt. DE SUIKERCONFERENTIE TE BRUSSEL. De Eerste Commissie. verkla ringen van Bandoin en Chad- bonrne. De Eerste Commissie van de Suikerconfe rentie heeft gisteren den geheelen dag hare besprekingen voortgezet. Te half zeven gis teravond werd het volgende communiqué aan de pers verstrekt. „De Eerste Commissie van de Internatio nale Suikerconferentie is heden bijeen ge weest. Zij heeft den toestand van de bietsui kerindustrie besproken. De onderhandelingen worden voortgezet met het levendig verlan gen van de belanghebbenden om tot een over eenkomst te komen". Wij hadden nog gelegenheid met den voorzitter van de conferentie, den Belgischen Senator Baudoin een kort onderhoud te heb ben over den stand van de besprekingen. Deze toonde zich zeer optimistisch en ver klaarde, dat men betreffende de bietsuiker productie bijna tot overeenstemming is ge komen. Men is het alleen nog niet heelemaal eens over enkele cijfers. Hedenochtend te 10 uur komt de eerste Commissie weer bijeen. Te elf uur zal ver slag worden uitgebracht in de voltallige zit ting van de Conferentie. In de Eerste Commissie heeft de Cubaan- sche afgevaardigde Chadbourne gistermor gen een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het probleem, dat op het oogenblik besproken wordt, een veel grooter gebied beslaat dan op het eerste gezicht schijnt. Voornamelijk is het een gevolg van het gebrek aan interna tionale samenwerking, dat alle belangheb benden zich uitsluitend laten leiden door hun eigenbelang. Een gevolg hiervan is, dat Cuba op het oogenblik een overproductie van 1% millioen ton per jaar, Java van 500.000 ton en Europa van 1.200.000 ton heeft. Niet alleen in de suikerindustrie zijn de verhoudingen zoo, doch alle andere indus trieën gaan gebukt onder groote overproduc tie. Hierdoor is een werkloosheid ontstaan, die men in de geheele wereld misschien nim mer eerder heeft gezien. Wij moeten ons uit deze crisis opwerken, daar het geheele huidige economisch stelsel er door in gevaar wordt gebracht. Spreker besloot met er aan te herinneren, dat deze conferentie als voorbeeld zal dienen Haar goede afloop zal de eerste stap zijn op den weg naar stabilisatie en leiden tot be ëindiging van de geheele wereldcrisis. DE „SCHLESIEN" AAN DEN GROND GELOOPEN. Bij den Norddeutschen Lloyd is bericht binnengekomen, dat het 7000 ton groote stoomschip „Schlesien" op 30 mijlen afstand van Kobe bij nevelig weer aan den grond is geloopen. Er is een bergingsschip naar de plaats van het ongeluk vertrokken Er be staat voor de bemanning van de „Schlesien" geen gevaar. DE BRAND OP DE „EMPRESS OF SCOTLAND" GEBLUSCHT. De „Empress of Scotland" stond gister ochtend nog steeds in vlammen. Eerst tegen den middag slaagde men erin het vuur te blusschen. Het schip helt sterk naar een kant over. Met behulp van acaetlyleen-lam- pen werden groote gaten in de scheepshuid geboord, zoodat het schip gedeeltelijk onder water kon worden gezet. WAPENVONDSTEN IN PORTUGAL BIJ PARTICULIEREN. Naar uit Lissabon gemeld wordt heeft de politie aldaar 100 lichte mitailleurs aange troffen in het bezit van particulieren. Er wer den verscheidene arrestaties verricht. DE FINANCIEELE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. In den Staatsraad heeft de minister van binnenlandsche zaken Severing de noodver ordening besproken. Hij zeide, dat men in het Pruisische ministerie gemeend heeft niet het recht te hebben het saneeringswerk tot mislukking te doemen. De minister verklaar de, dat hij bereid was het hierdoor noodza kelijk geworden „overbruggingscrediet" te .verzorgen tijj kende echter sreen grooteren vijand van dergelijke maatregelen dan voort durende politieke en economische onrust. Onder voortdurende interrupties van de Communisten verklaarde spr., dat het naar zijn meening voor bedoelde maatregelen zeer schadelijk zal zijn als in de komende maan den te Berlijn of in de provincie onlusten blijven voorkomen. Een communistische afge vaardigde werd tot de orde geroepen omdat hij Severing meende te moeten toeroepen, dat hij „een huichelaar" was! DE STAKINGSBEWEGING IN SPANJE Bloedige botsingen te Valencia Behalve te Valencia is de algemeene sta king ook in eenige naburige plaatsen afge kondigd. Er is gendarmerie aangekomen, d< strategische punten en wegen worden be waakt. De stakers hebben de spoorlijn van Valen cia naar Utiel doorgesneden. Er verschijnt geen enkel dagblad. Er hadden eenige botsingen plaats tus schen politie en stakers, waarbij een per soon werd gedood en een gewond. Een agent die een messteek kreeg, schoot op zijn aan valler en wondde hem ernstig. Nog meer stakers De arbeiders, die lid zijn van de organi saties van metaalbewerkers, timmerlieden en bouwvakarbeiders, hebben uit solidariteit met de stakers te Valencia het werk neerge legd. Botsingen en relletjes in ver schillende steden. In den loop van gisteren kwam het té Ma drid en te Cadiz tot ernstige botsingen tus schen arbeiders en politie. Te Cadiz tracht ten de stakers het hotel „Atlantic" te bestor men, aangezien het personeel van dit hotel zich niet bij de staking had aangesloten. De meeste vreemdelingen, die in het hotel ver- blijf hielden namen de vlucht. Op straat ont stonden ernstige vechtpartijen met de politie, die den toestand echter meester bleef. GROOTE DORPSBRAND IN THURÏNGEN. Pech met de spuitauto's. Gisteren brak in het dorpje Meura bij Ober-Weiszenbach in Thüringen brand uit in twee schuren. Het vuur breidde zich met razende snelheid uit en had in korten tijd zes huizen en zes schuren aangetast, die ge heel in de asch werden gelegd. Assistentie werd gevraagd van de motor spuit uit Saalfeld, doch tengevolge van de gladheid van den weg het had gisteren in de omgeving gevroren slipte de mo torspuit, die ernstig werd beschadigd, ter wijl een aantal brandweerlieden werden ge wond, o.a. een arm en een sleutelbeen bra ken. Een motorspuit, die uit een ander plaatsje uit de omgeving was ontboden, bleek defect en kon evenmin worden gebruikt. ONTPLOFFING OP EEN PATRONEN- FABRIEK TE TOULON. Twee dooden; tien gewonden. Gisteren vond in een patronenfabriek te Toulon een ernstige ontploffing plaats, ten gevolge waarvan twee arbeidsters werden gedood en tien meer of minder zwaar ge wond. De ontploffing geschiedde bij het pro- beeren van een nieuw instrument. Het nieuwe apparaat sprong uit elkaar en de twee ar beidsters die zich het dichtst bij het toestel bevonden, werden zoo ernstig gewond, dat zij korten tijd later aan de gevolgen over leden. SPOORWEGONGEVAL BIJ ROUAAN. Botsing tusschen twee treinen. In den afgeloopen nacht vond een spoor wegongeval plaats op het station van Cer- queux in de nabijheid van Rouaan. Een goe derentrein, die op het station moest wachten, was niet ver genoeg onder de kap gereden, zoodat de achterste wagon nog voor den wissel op het hoofdspoor was blijven staan. De sneltrein ParijsDieppe, die eenige mi nuten later op het hoofdspoor voorbijkwam, liep met volle vaart op den achtersten wa gon. Door de hevigheid van de botsing wer den eenige wagons van den sneltrein en den achterste wagons van den goederentrein zwaar beschadigd. Vijf passagiers werden gewond, waarvan eenige levensgevaarlijk. NOODLOTTIGE KETELONTPLOFFING IN DE PYRENEEEN. 10 Zwaar gewonden. Groote schade. Gisteren heeft in een stikstoffabriek in de nabijheid van Tarbees een hevige ontploffing plaats gehad. Een groote ketel, die meer dan 1000 ton cyaan bevatte, is door tot dusverre onopgehelderde oorzaak in de lucht gevlo- fen. Het geheele gebouw werd vernield. ien arbeiders bekwamen levensgevaarlijk letsel. Bij het ruimingswerk stortte een muur in en vernielde een der belendende perceelen. VIJFTIG TERRORISTEN IN DEN BALKAN GEARRESTEERD. Te Galatz zijn gisternacht 50 personen ge arresteerd in verband met een terroristische samenzwering, welke ontdekt is na den Dins dag gepleegden moord op een inspecteur van ie, die belast was met het suryeilleeren politie, van de communisten. Verder hadden arrestaties plaats te Cetatea en Alba. nog

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1