mkiiüschi Ciorant. Er is een boekje verschenen over KiHG pepermunt. gndirti twee en dertigste Jaargang. Vrü<i»K 12 December. Radio-hoekje fblill.l.KiON. Ko. 293 1930 Zaterdag 13 December. Hilversum, 298 Ai. (Uitsluitend V.A.R.A.) 4__ Gramofoonplaten. 10— Morgenwij- Hine. (V.P.R.O.) 10.15 Jo Sternheim: „Lie deren van Huysvlijt" van A. v. Collem. 1030 Ziekenuurtje. 11.30 Concert V.A.R.A.- Septet. 12.Concert door het V.A.R.A.- Orkest en gramofoonplaten. 1.45 V.A R A.- kinderuurtje, zang. 2.15 Populaire Kunst beschouwingen door Otto van Tussenbroek 2 45 Paedagogisch Concert onder leiding van Piet Tiggers m. m. v. Trio Bosmans— Hellmann—Van Wezel, resp. piano, viool en cello. 4.15 Radiocursus Duitsch door P. Bol 5T. Landré: „Ons huis een tehuis". 5 30 Mr. M. J. A. Maltzer: „Het Speeltuinwerk". Jongensmuziekkorps „Het Zuiden", Zaan dam. 6 10 Kinderuurtje. 6.55 Concert door bet V.A.R.A.-Mandoline-ensemble. 7.15 Mevr. Suze Groeneweg: „De Onderwijsbe- Krooting in de Tweede Kamer". 7.30 A. de fries, V.A.R.A.-voorzitter: „Bestuursmede- deelingen". 7 40 Vervolg Mandolineconcert 8.Bij de pomp. 8.15 Concert door het V.A.RA.-orkest. 8.45 Accordeonmuziek. Eug. Charmon. c._ V.A.R.A.-Varia. 9.05 Concert V.A.R.A.-Orkest. Henri Angenent, bariton en Eug. Charmon, accordeon. 10. Herdenking Dr. L. L. Zamenhoi. 10.20 Con cert V.A.R.A.-Orkest. 10.50 Orgelspel. Jo- han Jong. 11.Vaz Dias. 11.10 Accordeon muziek. 11.30 Gramofoonplaten en Oome Keesje's Speeldoos. 12.Sluiting. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend KR. O.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 11.3012. Godsdienstig halfuurtje. 12.12.15 Politie berichten. 12.151.45 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.452.30 Gramofoonpl 2.30— 3.— Vragenhalfuurtje. 3.4.15 Kinderuur tje. 4.30—6.Gramofoonplaten. 6.—6.15 Sportpraatje. 6.15—6.35 Journalistiek week- overzicht. 6.356.45 Gramofoonplaten. 6.45 —7.15 Esperanto-cursus. 7.15—7.45 Prof. Dr. D. Franses: „Kerkvaders en de geschie denis van hun tijd". 7.45—8.— Politieber 9-— Een bal omstreeks 1900. 9.—9.15 Vaz Dias 9.159.35 Zeeuwsche Duo Marij- *5e,fn Janneke. 9.359.45 Gramofoonpl 9.45—10.Zeeuwsche Duo. 10.10.20 Conceet: K.R.O.-Salonorkest. 10.20—10.30 Gramofoonplaten. 10.30—11.— M. Wood and his Boys. 11.—11.45 Brabantsche Hu mor. 11.4512.Vroolijke gramofoonpl. Daventryl 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 1.20— 2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Orkest Osmond Davis, tenor. 5.05 Orgelspel van R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberich ten. 7.Sportnieuws. 7.05 Concert. Brahms pianokwartet Nr. 3, vervolg. 7.20 Lezing. 7 40 Lezing. 7.50 Populair concert. Orkesi Koninkl. Lijfwacht en solisten. 9.20 Nieuws berichten. 9 40 Lezing. 9.55 Vaudeville. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris'\ 1725 Ai. 9.20 Con cert. 12.50 Gramoioonpl. 4.05 Kinderuurtje. 5.05 Concert. 9.05 „La Tempête sur les cótes" van A. Birabeau. 9.50 Concert. Cello- soli, zang en strijkkwartet. Langenberg, 473 Ai. 6.20—7.20 Gramo foonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.4.20 Gramofoonplaten. 4.355.35 Concert. 7.05 Vroolijke avond. 9.35—10 Lezing. Daarna tot 11.20 Dans muziek. 11.2012.20 Dansmuziek. (Gramo foonplaten). Kalundborg, 1153 Al. 12.05—12.35 Gra mofoonplaten. 2.20 Kinderuurtje. 2.60—4.50 Orkestconcert en zang. 7.20—8.20 Orkest concert. 8.459.05 Liederen-voordracht. 9.059.20 „Fami'ien Hansen" van Jens Lo cher. 8.3510.05 Liederen en piano-soli. 10 0511.35 Dansmuziek. Brussel, 5085 Ai. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Zeesen, 1635 Ai. 5.401.20 Lezingen, lessen en berichten. 1.20—2.20 Gramofoon platen. 2.203.50 Lezingen en voordrach ten. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.15 Lezin gen en berichten. 7.20 Gramofoonplaten. 7.35 Operette „Das Modell" van Leon em Held. 10.05 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. GOKUITIIKAUEI. HOORN. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad werd de begrooting van het stadsziekenhuis over het jaar 1931 vastgesteld. Deze sluit zoo wel in ontvang als uitgaaf wat den ge wonen dienst betreft tot een bedrag ad ff 39.152.80; wat betreft den buitengewo nen dienst op 2000. Mede werd vastgesteld de begrooting van den Brandraad over het jaar 1931. Deze sluit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 4.461. In de commissie voor de financiën was de opmerking gemaakt, dat het alarm systeem hoogst gebrekkig functionneer- de en beslist onvoldoende moest worden geacht. Door B. en W. werden aan den Brandraad ter zake nadere inlichtingen gevraagd. De heer Betlem (s. d. a. p.) besprak de wenschelijkheid om in andere gemeen ten ter zake een onderzoek in te stellen. B. en W. zullen dezen wenk ter harte nemen. In de vorige raadszitting was een prae- advies van B. en W. ter tafel gekomen naar aanleiding van een verzoek van den heei Plamper (s. d. a. p.) tot uitkee- ring van eene vergoeding aan eenige ambtenaren der Technische Bedrijven, die in 1925 tengevolge van gepleegde fraude van een der ambtenaren extra overwerk hadden verricht. B. en W. ontrieden de aanneming en stelden zich op het standpunt, dat het Ambtenarenreglement diende te worden gehandhaafd waarbij wordt bepaald, dat overwerk niet wordt vergoed. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel-Plomper (wegens af wezigheid van den heer Hendriks (s. d. a p.) wegens ziekte. Over het onderhavige voorstel moest thans een nieuwe stemming plaats vin den. De voorzitter deelde mede, dat voor- z'en werd, dat door afwezigheid van den heer Hendriks, wegens ziekte, de stem men over het voorstel-Plomper ander maal zouden staken. B. en W. hadden deze zaak nog eens overwogen, en hoewel men overigen het Ambtenaren-reglement wilde hand haven, gevoelde het college er thans voor het bedrag, wat in 1925 in de kas van de 41 Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. HOOFDSTUK III. Het maatschappelijk gevaar. In de eetzaal trof hij slechts dpie Per* sonen, die even opzagen toen hij binnen trad. Tom Neillan ging naar hen toe en stelde zich voor als Tom Williams, daar zijn naam te veel zou opvallen. Het wa ren alle drie jonge menschen, die met een karig salaris rond moesten komen eu zoowel in stand als in het werk dat zij verrichtten veel van elkander verschil den. Maar toch heerschte er een pretti ge, joviale stemming onder hen en het was hoegenaamd niet merkbaar dat Stephen Ritchie de zoon was van een dokter en aan een bank werkte, dat Anston bediende was in een drugstore en Ted Heene chauffeur van een der stadsautobussen. Al spoedig had Tom het een en ander van zich zelf verteld dat hij van Min- niapolis kwam en in New-York werk zocht. Ted Heene, een forsch gebouwde jon gen van een jaar of twintig, stak een nieuw stuk kauwgummi in zijn mond en Technische Bedrijven was gebleven, doordat toen extra overwerk was ver richt door eenige ambtenaren in ver band met gepleegde fi ude van een der beambten, naar billijkheid bij wijze van gratificatie onder de „overwerkers" te verdeelen. Het voorstel-Plomper werd nu met 12 tegen 2 stemmen verworpen; het voor stel vai. B. en W. met algemeene stem men aangenomen. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om de voormalige brugwach terswoning staande aan de Doelenkade, hoek Slapershaven, te doen afbreken wegens bouwvalligheid en 't vrijkomend terrein op bescheiden wijze in te richten voor plantsoen. Besloten werd de afbraak in eigen be heer te nemen met tewerkstelling van werkloozen. Bij de behandeling van de voorstellen inzake terugbetaling door de directie van de Ned spoorwegen van een gedeel te van het door de gemeente verleend renteloos voorschot ten behoeve van den stoomtramweg Schagen—Wognum, bleek dat door de gemeente Hoorn in het jaar 1890 was besloten voor 20.000 deel te nemen in het aandeelenkapitaal van een N.V. tot stichting van genoemde trambaan. Het geheele kapitaal voor den aanleg bedroeg 123.0C0. Al spoedig bleek de lijn niet rendabel en de H. IJ S M. nam een en ander in exploitatie, daarmee al de aandeelen overnemende in den vorm van renteloos voorschot. Doch ook nu leverde de exploitatie de zer tramverbinding telkenjare verliezen in 't jaar 1924 zelfs een tekort van 68000. De H. IJ. S. M. was nu alleen be reid de exploitatie voort te zetten, indien de betrokken gemeenten en waterschap pen bereid waren jaarlijks 60.000 bij te dragen in het tekort. Hierop werd ech ter geen overeenstemming bereikt en begin van dit jaar werd de dienst ge slaakt. De H. IJ S. M. was nu van mee ning, op grond van de betreffende over eenkomst, dat zij alleen verplicht was tot terugbetaling van den grond. Deze kan bereids verkocht worden aan de Provincie ten behoeve van het provin ciaal wegennec voor de som van 54.500. De Maatschappij wil nu dat bedrag ter uitdeeling beschikbaar stellen met zoo mogelijk een bedrag voor inmiddels ver- spuwde het afgewerkte stukje in een J daarvoor bestemden koperen bak op den grond. Toen nam hij de courant, zocht even en zei: „Zou dit iets zijn? Goed werk wanneer je een vaste hand hebt." Tom nam de courant en las de aange duide advertentie door, waarin een be kwaam chauffeur gevraagd werd bij de South-Western, een groote autobus-on derneming. Het leek hem wel een van de gunstigste dingen, die hij kon pakken en hij was een uitstekend chauffeur. Het was in ieder geval de moeite waard om te probeeren en hij begon hoe langer hoe meer plezier te krijgen in zijn nieuwe le ven het was een pittige variatie op het oude thema van dure hotels, late avon den in smoking en mooie vrouwen in kostbare toiletten. Hij dacht even aan zi'n goed opgeborgen smoking en moest onwillekeurig lachen. Ted Heene, die bij dezelfde maatschap pij werkzaam was, nam hem mee en Tom Neillan kon zijn eerste succes boe ken. Hij werd aangenomen en besteeg na eenige dagen zijn wagen alsof het een van zijn eigen luxe auto's was. Het was een inspannende dag, want hij was nog niet zoo bekend met den weg dat hij dezen zonder nadenken kon volgen. Het was een vrij gemakkelijke route en daarom kon hij, na een paar dagen met een anderen chauffeur te hebben meege reden, al spoedig in dienst treeden. Het was noodig ook, want zijn geld slonk al j aardig. De eerste tien dollar hadden kochte opstallen aan de trambaans. De Banne Spanbroek zal echter voort aan een brug moeten blijven bedienen gelegen in het tracé van den nieuwen weg langs de trambaan, waarom het den belanghebbenden nu billijk voor komt, dat aan genoemde Banne een te gemoetkoming wordt verstrekt. Op grond van vorenstaande stelden B. en W„ na de houding der Ned. Spoor wegen te hebben veroordeeld voor te be sluiten :a. overeenkomstig het voorstel van de Directie van de Nederl. Spoor wegen ten opzichte van de aflossing der destijds verleende rentelooze voorschot ten in de stoomtram SchagenWognum genoegen te nemen met een uitkeering van 54.500.in totaal of 45 van de verstrekte voorschotten, mits daarboven ook worden uitgekeerd de aan de com missie uit de belanghebbenden toegezeg de opbrengst van aan anderen dan de provincie Noordholland te verkoopen on roerende goederen, behoorende tot be doelden tramweg, voorzoover die aan wezig waren bij de overname van de N. V. Stoomtramweg Mij. „Westfries land", in welk geval van verdere afspra ken zal worden afgezien; b. er in te bewilligen, dat. indien dooi de Nederlandsche Spoorwegen meer wordt uitbetaald dan 45 van 123.000, aan de Banne Spanbroek een nader te bepalen bedrag als schadevergoeding wordt uitgekeerd in verband met de op haar rustende verplichting tot bedie ning van een brug. De heer Esser (v.b.) critiseerde uitvoe rig en scherp de geste van de Ned. Spoor wegen inzake de voorgestelde financieele afwikkeling. Hoewel hij geen voorstel tot procedure aanhangig zal maken om practische redenen, is hij stellig van meening, dat zeer waarschijnlijk aan de aandeelhouders recht zou worden ge daan. Spr. zou stemmen voor het voor stel van B. en W. en genoegen nemen met de voorgestelde liquidatie, doch hij aanvaardde de afrekening van de Ned. Spoorwegen onder protest. Ten slotte bracht hij hulde aan de commissie, die op de bres heeft gestaan voor de belangen der betrokkenen en in het bijzonder aan burgem. Bisschop. De heer Zijp (s. d.) had zich geërgerd aan de uitdrukking „gerechtvaardigde verontwaardiging van de zijde der aan deelhouders", in den voorlooper ver meld. Spr. acht deze uitspraak zeer over dreven. De exploitatie van de tramlijn is altijd noodlijdend geweest. De Nederl. Spoorwegen hebben er steeds groote be dragen moeten bijleggen. De aandeel houders mogen z. i. blij zijn, dat er nog 45 van hun voorschotten terecht komt. Ongetwijfeld zullen de aandeel houders thans veel meer ontvangen, dan wanneer de liquidatie in 1904 had plaats gevonden, vóór de H. IJ. S. M. de lijn had overgenomen. De heer Stultiens (r.k.): „Spreekt U namens de Ned. Spoorwegen?" De heer Zijp handhaafde zijn meening, dat de betrokkenen met de afrekening tevreden konden zijn. De voorztiter dankte den heer Esser voor zijn uiteenzetting en standpunt. De hulde hem gebracht wilde hij gaarne overbrengen op den heer Commandeur, burgemeester der gem. Wognum. Spr. had „paf" gestaan, hoe de heer Zijp de handeling van de Ned. Spoorwe gen kan verdedigen. Hij verweet den heer Z., dat deze geen kennis had geno men van alle betrekkelijke bescheiden. Met al de vroeger gevoerde correspon dentie, besprekingen en contracten met de Spoorwegen kreeg men den indruk, dat de aandeelhouders gelijkgerechtigd zouden worden behandeld met het Rijk en de provincie, die hun voorschotten in hun geheel hebben teruggekregen. Spr. was van oordeel, dat de betrokken ge meenten en waterschappen er in 1908 „ingeloopen" zijn. Het was niet te veel gezegd, aldus de voorzitter, dat men de houding van de Ned. Spoorwegen zeer laakbaar vindt, een houding, die men van een dergelijk lichaam allerminst had mogen verwachten. Het voorstel van B. en W. w$rd hier na z.onder hoofdelijke stemming aange nomen. Tot leden van het college van regenten van het Stadsziekenhuis werden geko zen de heeren H. Prins en dr. L. T. C. Schey; tot leden van het College van Regenten van het Protestantsche Wees huis mevr. J. C. Paauw—Blom en de heer H. J. Cramer; tot lid van het College hem in ieder geval geluk aangebracht, want ze waren niet opgemaakt alvorens hij werk had gevonden. Hij vond dat al les heel gemakkelijk gegaan was tot he den en dat het geluk hem goed gezind was wat zou het heerlijk zijn om al zijn wederwaardigheden aan Ellen te schrijven, maar hij had nu eenmaal be loofd niets van zich te zullen laten hoo- ren. De bus volgde een uur lang Broadway, sloeg daarna links af, vplgde eenige lan ge straten en reed dan dwars door de Chineesche stad. Dit was 't moeilijkste gedeelte, de straten waren smal en op den weg kri oelde het af en toe van kleine kinderen. Het was een eigenaardig buurtje, hier en daar hingen lange, smalle planken aan de gevels, waarop Chineesche letters in zwarte of roode verf prijkten, dan weer wisselden de planken zich af met be schilderde vlaggetjes. Het was heel dui delijk merkbaar, dat in dit stadje op zichzelf de Chineezen hun best deden om zooveel mogelijk de sfeer van hun ge boorteland te behouden. Maar onmis kenbaar had de Europeesche beschaving haar Westersch tintje aan het kleurige leventje meegegeven en China-town was dan ook een mengsel van de meest uit- gestootenen der maatschappij. De Euro peesche invloed, die zich hier deed gel den, was zeker niet van het goede soort, want over China-town hing een schaduw van misdaad, diep verborgen in de nau we sloppen, achter de geheimzinnig ge- Wanneer U dit leest, zult U zeggen: „Is er over pepermunt zooveel te vertellen?" Zeer zeker, maar vergeet U niet, dat het gaat over de origineele KING-pepermunt, welke zonder twijfel de voort zetting mag worden genoemd van dezelfde origi neele pepermunt, die door alle eeuwen heen om hare opwekkende en verfrisschende eigenschappen toepassing vond. Wilt U dit toepasselijk geïllustreerde boekje lezen? Zendt onderstaande coupon dan ingevuld aan het daarop vermelde adres en het wordt U, vergezeld van proefmonster gratis en franco toegezonden. 18 Aan de pabrikanten van KING PEPERMUNT afd. RECLAME postbus 073 amsterdam Zendt mij s.v.p. gratis en franco het boekje over de geschiedenis en 't ge bruik van de origineele pepermunt. NAAM STRAAT WOONPL-1 Ingevuld te verzenden in open enve* loppe gefrankeerd met l'/i ct».postzegel. PER ONS VERKRIJGBAAR IN SPECIALE ZAKJES EN IN ROLLEN alQCTS. Zoowel particulieren als H.H. winkeliers kunnen hiervan gebruik maken. van-Regenten van het Sint Pietershof de heer A. J. Beek. Daarna werd de vergadering gesloten en ging de raad voor in een informeels zitting. LIMMTN. De openbare vergadering, welke door alle leden werd bijgewoond, werd gepresideerd door den heer J. J. Nieuwenhuissen burge meester-secretaris. De voorzitter deed voorlezing van de ra dio-distributie met den heer Jac. Hollander. Het wachten is op de beslissing van den minister. Van de firma van 't Hof en Blokker en den heer Glorie was een verzoek ingekomen om een beek langs den weg te mogen dempen. In handen van B en W. gesteld om advies. Een verzoek van den L. T B. cm subsidie groot 80 voor een te houden tuinbouwcus- sus werd goedgekeurd. Daarop deelde de voorzitter mede, dat het niet is gelukt om een voordeeliger contract met het P. E. N. te krijgen. B. en W. stelden voor om maar een contract af te sluiten voor 5 jaar en op de oude voorwaarden. Conform besloten. Vervolgens werd een voorstel van B. en W. om een akker grond te verhuren aan den heer P. Mooij, goedgekeurd. Conform werd besloten om met het N. H. Landbouwcrediet te Alkmaar de Boeren leen bank alhier in rekening-courant te gaan, elk voor een bedrag van 10.000. Daarop werd besloten om een geldleening a 3000 te sluiten welk bedrag benoodigd is voor wegbeharding. Daarop was aan de orde wijziging der po litieverordening hoofdstuk III. De voorzitter wilde voorkomen dat men na het sluitings uur binnenskamers tapt. Door wethouder Pepping en den heer Kuijs werden bezwaren geopperd bij familiebezoek. De voorzitter bestreed die opvatting, het geldt alleen voor misbruik en het algemeen belang gaat voor alles. De voorzitter zou met de opmerking rekening houden, waarna de verordening werd gewijzigd en bepaald zooals is voorge steld. Daarna kwam aan de orde een voorstel om wederom voor 3 jaar het woonhuis aan het hoofd der school te verhuren voor 250 per jaar. Wethouders Pepping en Valke- ring vonden 250 te laag en stelden voor te verhoogen tot 300 per jaar. De voorzitter vond het niet goed om een ambtenaar te be knibbelen, doch na eenige discussie, waarin de heer Kieft verklaarde de huur hoog ge noeg te vinden werd het voorstel verworper met 61 stem. Dus is de huur bepaald ot 300. Het perceel A. 71, dat onbewoonbaar war verklaard, is in die conditie gebracht dat ei reden is om de onbewoonbaarverklaring op te heffen. Goedgekeurd, behoudens goedkeu ring der Gezondheidscommissie en van Ged. Staten. Door het r.-k. kerkbestuur werd gevraagd om een crediet van 625, voor het verleg gen van den uitgang en het ophoogen der speelplaats. B. en W steldden voor aan het verzoek te vo;doen, daar het werk in de kerstvacantie kan worden uitgevoerd. Aldus besloten. Werkverschaffing. B. een W. stelden voor om de loonen voor werkeloozen te bepalen voor georganiseerde» op 3 en voor onge organiseerden op 2.75 per dag, benevens 50 cent kindertoeslag te beginnen bij het 3e kind en tot een leeftijd van 14 jaar. Conform besloten. Oemeentebegrooting 1931. De begrooting Burg. Armbestuur werd aangeboden en vastgesteld op een bedrag van 7911.79. Het bedrag voor den secreta ris van het B A. werd van 75 op 100 gebracht, het laatste op verzoek van dien functionnaris. De begrooting van het G. E. B. werd vast gesteld op een bedrag van 19294.25. Bij de aanbieding der gemeentebegrooting zeide de voorzitter dat het nadeelig saldo van den vorigen dienst bedraagt 9485. Ged. Staten hebben voorloopig bewilligd om hier van 5000 op de nieuwe begrooting te plaatsen. Wij zijn genoodzaakt 60 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Een adres van de gemeente-ambtenaren om premievrij pensioen werd op grond van de minder gun stige financieele resultaten, afgewezen. De uitkeering van het Rijk werd begroot op een bedrag van 13258. De aftrek van de ambtswoning werd bepaald op f 750 (vorig sloten venstertjes en dichte kroegen. Dit was de weg, dien Tom Neillan da gelijks met zijn bus had te gaan. Hij was al spoedig aan zijn werk gewend en ken de zijn vaste klanten. Bij de drie en der tigste straat stapte iederen morgen om half negen een meisje in, dat werkte in de Woolworth Building, een der grootste magazijnen van New-York. Na een paar dagen kende Tom al heel wat van haar wederwaardigheden; hij kreeg een die peren kijk in het leven van een arm, werkend meisje, dat op een fatsoenlijke wijze trachtte haar brood te verdienen. Zij vertelde hem, dat haar vriendin in het ziekenhuis lag kou gevat tijdens de verbouwing van het magazijn en met een zware longontsteking opgenomen. De directeur had er verder geen nota van genomen en het meisje lag bij de armsten in het hospitaal. Tom Neilland hoorde zwijgend het ver haal aan en vroeg toen of de directeur wel wist hoe erg het meisje er aan toe was, de ziekte was toch veroorzaakt door verbouwing van het magazijn, dus had het meisje recht op schadevergoeding of in ieder geval op bijstand in den tijd van haar verpleging. „De directeur...", antwoordde zij, .denkt u dat die zich bemoeit met derge lijke kleinigheden? Hij zit in zijn luxe auto en geeft dure partijen in zijn villa, terwijl het personeel hem helpt zijn ka pitaal te vergrooten. Wat kunnen hem de moeilijkheden schelen die wij onder ling hebben." „Kom viel Tom haar in de rede. „zoo zijn zij toch zeker niet allen?" „Dat weet ik niet, maar wel weet ik, dat je niet op anderen moet steunen en je 't beste op je zelf kunt vertrouwen. Maar wanneer je denkt dat je hiertoe in staat bent, dan komt er plotseling een groote moeilijkheid op je weg en je merkt dat je zelfvertrouwen zoo gering is, dat je je het allereerst tracht vast tc klampen aan anderen. En dan is het te laat, want dan krijg je er de desillusie nog bijdat belangelooze hulp heel moeilijk te vinde is. Natuurlijk is er veel strijd noodig om zelfvertrouwen te kweeken, maar je bent pas in staat er op te bouwen wanneer je iets bereikt hebt waarin je geheel onafhankelijk kunt zijn, eerder niet." Den volgenden dag, nadat Tom den naam van het zieke meisje te weten was gekomen, gaf hij opdracht aan zi;n bank in Minniapolis om vier honderd dollar over te maken aan miss Mary Butler, West End Hospital, zonder den naam van den gever te noemen. Toen zijn bus vriendinnetje eenige dagen later weer instapte en als gewoonlijk naast hem plaats nam, zag hij dadelijk dat ze het al wist, want er lag een verheugde trek op haar smalle gezichtje en het duurde dan ook niet lang of ze had Tom het groote nieuws verteld. Ze begreep er niets van, misschien had ze te voorbarig geoor deeld en was het toch de directeur ge weest, die zoo goed voor Mary had ge zorgd Misschien waren ze toch niet allemaal gelijk (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5