Binnenland BK ATÜITCKTi V AKEU VEK K KKK8 A CKMTJi K Provinciaal nieuw» Rubberhakken, Zoolplaten, Tips 'n Hevea-Product. Vraagt het Uw schoenmaker «aar 600). Aan onderwijs werd begroot het "kirij groote bedrag van 17138, voor krank- ürnigenverpleging f 7782. De personeele belasting is door de gewij- zigdee financieele verhouding (100 opcenten op personeele belasting) geraamd op J 8v 0 75 pet. grondbelasting f 4203, 60 opcenten op de fondsbelasting 7650 De totale ont vangsten en uitgaven werden begroot op een bedrag van 68567.26, de onvoorziene uit gaven op 458 en voor den kapitaaldienst 20137.50. t De totale schuld der gemeente is 69240, waarvan 30.500 voor het G. E. B. De rente en aflossing van geldleeningen bedraagt 7726. De begrooting werd z. h. st. voorloo- pig vastgesteld SCHOORL. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer Schuijt de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Schcorl' Tegenwoordig waren 23 leden. De voorzitter, de heer R. Wognum, her- fnnerde eraan hoe voorheen de najaarsver gadering als een der minst belangrijke werd beschouwd, in tegenstelling met de z.g voorjaarsvergadering, waarin men dan steeds de werkzaamheden van 't aanstaande zomer seizoen voor elkander trachtte ,e zetten. In den loop der tijden bleek steeds meer en meer dat het tijdsbestek tusschen voorjaars vergadering en seizoen te kort was om alles goed voor te bereiden, en werd de najaarsver gadering meer het aangewezen tijdstip om te overleggen wat men 't volgend iaar zal doen Ook was de najaarsvergadering het oogen- blik voor nabetrachting van het gebeurde. Als we dan terugdenken aan het voorbije seizoen,-dan hebben we nog niet zoo hard te •klagen. Best is het nie> geweest, vooral niet voor hen die gemeubileerde woningen ver huren;'doch in deze tijd van algemeene malaise zijn wij er nog niet 't allerslechtste aan toe. Wel moeten we gaan zoeken naai de oorzaak, waarom het met de huur woningen, in tegenstelling met het pension- bedrijf. niet zoo naar wensch gaat. Een der oorzaken waarom het hier hapert is wel de minder goede reclame. Zien we van onze pensions mooie clichés in ons gratis gidsje, dat jaarüjksch met een oplaag van 6000 de wereld ingaat, van de huurwoningen kan dit niet worden gezegd. En wat zijn die huizen tcch soms mooi, en staan ze toch vaak op mooie punten, waardoor een foto zoo goed tot zijn recht zal komen "t Leven van V. V V. is dezen zomer zijn gewonen gang gegaan. Als iets bijzonders noemde spreker het bezoek van de Vereeni ging van in Europa studeerende Zuid- Afrikaansche studenten, welke wij op gepaste wiize in Schoorl hebben ontvangen. De financiën der Vereeniging zijn momen teel goed. Wat een verheugend feit is Spr. had het bezoek gaarne wat beter gezien; langs de straat hoort men vaak de critiek, en worden dingen ge-zegd die op een vergadering thuis hooren. Beter was het, zeide spreker eenigszins heftig, dat dezulken hier aanwezig waren, en hij hoopte ze in den vervolge op üe vergadering te zien De wensen werd uit gesproken, dat ce leden die er wel zijn. dezen avond hunne beste gedachte zouden willen geven aan 't welzijn van V V. V. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat 'bij 't samenstellen en 't verspreiden van de gids dit jaar de commissie uit V. V. V. en P. H V. zeer actief was geweest, dat de gas commissie, mede samengesteld uit afgevaar digden van V. V. V., een goed werk had ge daan en het streven van die commissie met !t gewenschte succes was bekroond ge worden Gemeld werd dat aangedrongen was bij de Inspectie van Post- en Telegrafie, om de klachten onder de cogen te zien over de min der c.nelle aansluiting voor intercommunale gesprekken en spr. had vernomen dat ver betering waarschijnlijk in 't uitzicht was. Kon één verbindingslijn met Alkmaar de zaken bij lange na niet verwerken, men denke aan Bergen aan Zee met zijne 3 lijnen en betrek kelijk gering aantal aansluitingen, teiwijl we hier een goede 60 abonné's hebben, thans bestaat de kans voor een tweede lijn naar Alkmaar. Het beste leek 't het bestuur toe om actief tc blijven, en gezamenlijk met V. V. V Groet en met de Kamer van Koophandel te streven naar drie lijnen, daar deze in 't sei zoen zeker noodig zouden blijken te zijn. De vergadering keurde deze activiteit goed. Verder werd medegedeeld dat nog een drietal banken zullen worden geplaatst, één aan den Gortersweg, één aan de Duinweg en één aan het Brmklaantje, terwijl de andere banken zullen worden hersteld. Een schrijven was ingekomen van een commissie, welke namens het plaatselijk fan farecorps vroeg om deelname in een garantie fonds door de V. V. V. Er bestaan plannen om in 1931 in Schoorl een concours te orga- nisceren van muziekcorpsen. Dit concours gaat uit van den Westfrieschen bond van muziekcorpsen, doch deze bond stelt als eisch. dat door de zekerheid van eene garan tie de plaatselijke vereeniging niet de dupe kan worden van een mogelijk verlies. De voorzitter voeide voor deze garantie, doch waar de brief juist was binnengekomen, heeft 't bestuur nog geen meening in deze. E)e heer Groothand (penningmeester) vond het met den voorzitter wel een plaatselijk belang wanneer een concours wordt ge houden, doch er zullen meerdere aanvragen komen. Spr. had ook reeds gehoord van de gymnastiekvereniging. Zijn standpunt is: wat je toezegt kan je kwijt zijn. De voorzitter zeide, dat we zoo dienen te geven, dat we dit kunnen blijven doen. De heer Groen meende dat we een garantie altijd lang niet hebben te betalen. Hij voelde er veel voor en zou b.v. f 25 willen voor stellen. De heer Zuurbier lichtte toe, dat in 1925 te Dirkshorn ruim f 524 winst werd ge maakt. in 1926 te Wieringen 407, in 1927 te Oosthuizen 29 en in 1928 te Breezand 356 ruim. Daarentegen gaf in 1929 het concours te Winkel een verlies van pl.m. 100, terwijl ook in 1930 dat te Nieuwe Niedorp verlies had opgeleverd. Van dit laatste kende spr. nog niet het cijfer. Nor maal kan een concours zich dus ongeveer dekken. Men bedenke ook dat de dagen van Hemelvaartsdag en de d.o.v. Zondag een goede duizend- muzikanten naar Schoorl komen met natuurlijk de velen die nog met hunne corpsen als belangstellenden mede- komen. Dit is voor ons dorp toch zeker van •belang Na verdere gedachtenwisseling besloot men om met 40 deel te nemen aan het garantiefonds. Hierna deed de voorzitter verslag van de uitkomst van de verloting. De netto winst bedroeg ruim 192. Van de 2000 loten wa ren er 1411 geplaatst. Den kinderen Groen was een premie uitbetaald voor 't hoogste aantal geplaatste loten. Den heer Korver deed verslag van 't Zo merfeest, als voorzitter van de commissie. Hoewel, zeide spreker, de rekemng wat on der in den zak te vinden is, komt hij daar toch 't allereerst liefst maar mede aan en deelde dus mede dat de ontvangsten 1472.51, de uitgaven 1328.9*7 hadden bedragen en de winst 143.54. Deze winst is toegevoegd aan de reserve voor Zomerfeesten, waardoor deze was gestegen tot 535.55. De commis sie is tevreden, zeide spr., met dit batig sal do, waarbij tevens weer is bereikt dat duizenden een bezoek aan mooi Schoorl heb ben gebracht, waardoor het doel, meerdere bekendheid te ge\en aan het schoone van ons dorp, ook hier weer is bereikt. De com missie heeft steeds een groote verantwoor ding, daar een buitenfeest altijd eenigszins riskant is, vooral deze ^omer met zijn veel vuldige regendagen. Gelukkig troffen we juist eeri paar Zomersche dagen, waarbij alleen het vuurwerk een klein proefje kreeg van de toen juist weer beginnende regenvla gen. Het was echter op 't einde van het feest en het had geen invloed meer op de finan ciën hoewel de commissie het jammer vond voor de menschen. Het beroep op gemeente en gemeentenaren om garant te zijn had een goed gehoorge- venden. Niemand weigerde en er werd spon taan getcekend. Nadrukkelijk wees spr. op het nuttig werk van de buurtvereeniging en beval haar belangen bij het bestuur van V. V. V. en bij het publiek aan. Het was een spontaan samenwerken van zakenmensthen die elkander wisten te vinden. Dank bracht spreker verder aan den burgemeester, aan het gemeentebestuur, aan de Alkmaarsche en Schager Courant, aan het Tooneelgezelschap „Nieuw Leven", aan het fanfarecorps, aan Bergensch Mannenkoor en bovenal aan de lec'en der Commissie en aan het bestuur van V. V. V., voor aller medewerking. Mocht spreker nog iemand hebben vergeten, dan verontschuldigde hij zich. Een hartelijk applaus gaf blijk dat de ver vergadering het werk van de feestcommissie heeft geappreci -erd. De voorzitter dankte de commissie en voor al den feestvoorzitter voor het goede werk voor en tijdens dit feest verricht. Uit het verslag van de houder van het in formatiebureau, uen heer Zuurbier, stippen we aan dat 344 ingekomen bieven zijn beant woord (in 1929 404), dat 176 mondelinge aanvragen zijn behandeld (182), doorge zonder informaties naar Groet 18 (18), tele fonisch: aanvragen 14 (17), uitgegane stuk ken, andere dan bestemd voor inlichtingen betreffende pensions of huurwoningen, 39 (104). Ook de verkochte wandelkaarten, gid sen, contracten enz. was kleiner over 't alge meen dan 't vorig jaar. De meeste pension- aanvragen kwamen uit Amsterdam. De voorzitter dankte den bureauhouder en zeide dat er, hoewel iets minder dan vorig jaar, toch weer veel en goed werk is verricht, wat ook door de gasten in zijn pension werd erkend De beantwoordingen geschieden vlug en goed. De voorzitter deelde mede dat met het bestuur van V. V. V. Groet overleg is ge pleegd betreffende de uit te geven wandel- Kaart. De bedoeling is dat dit gezamenlijk zal geschieden, dat de kaart weer up to date bijgewerkt zal worden en zoo mogelijk, al thans gedeeltelijk in kleurendruk zal worden uitgevoerd. Verschillende sprekers uitten hunne mee ning waarbij de wensch en de mogelijkheid naar voren kwamen om de geheele oplaag, hans ten dienste van V. V. V. Schoorl, in kleurendruk uit te voeren. De technische be sprekingen waren er velen, doch het resultaat was, dat het bestuur werd opgedragen om cie kaart gekleurd te laten verschijnen. De voorzitter leidde vervolgens in het punt: bespreking Gids 1931. De oplaag 1930 ad 60GO was natuurlijk verwerkt en had zijn goede diensten weer gedaan. Feiten werden hierover naar voren gebracht. Het bestuur stelde voor het zelfde model weder in een oplaag van 60G0 t: laten drukken. Allen waren voor de uitgave van een gids doch enkele aanwezigen bepleitten een gids zonder annonces, zooals Groet die uitgeeft De voorzitter betwijfelde of door betrekke lijk vrijwillige bijdragen, waarbij het enkele vermelden van de firmanaam de eenige tegenprestatie is, oe uitgave van een oplaag van 6000 kan worden goedgemaakt. De kos ten zijn 630. Men oordeelde verschillend en de meeningen kwamen van vele kanten. Aan den eenen kant stonden zij. die de moge lijkheid van een uitgave zonder annonces zeer wel mogelijk achten, aan den anderen kant zij, die het financiëele bezwaar zagen, en zij die de zakenmensthen gaarne ook de vrijheid wilden geven van adverteeren in de gids, waardoor zij als klein, gratis verspreid boekje, als vraagbank voor velen nog zal winnen. Tenslotte besloot men nog een jaar als voorheen door te gaan en het volgend jaar eens uit te zien naar een nieuwe redactie Een commissie werd gevormd, bestaande uit leden van V. V. V. en P. H. V. Het aftredende bestuurslid, de heer H. Sel- horst, tevens secretaris, werd met bijna alge meene stemmen herbenoemd, en nam deze benoeming weder aan,, na felicitaties. De heer Zuurbier merkte op, dat statuair meerdere bestuursleden dienden af te treden, wil men in drie jaar tijds het rooster van af treding afgewerkt zien. De voorzitter beaamde dit en deelde mede dat het volgend jaar het nieuwe rooster van toepassing zal zijn. Vervolgens deelde de voorzitter nog eenige dingen mede, welke in combinatie met V.V.V Groet zijn besproken. Zoo o.a. een poging om, in overeenstemming met den heer De Jong, te komen tot een lager passagierstarief voor het autobustraject SchoorlKamper duin. Wanneer het schriftelijk antwoord van den ondernemer binnen is zullen de besturen, der beide V. V. V/s de P. H. V. en Algemeen Welzijn een samenspreking houden. Tevens was de wenschelijkheid door V.V.V. Groet geuit om een bijdrage van V. V. V. Schoorl te verkrijgen voor vernieuwing en onderhoud van de reddingboeien, welke de laatste vereeniging op het strand stationeert. Verschillend werd hierover geoordeeld. Uit een oogpunt van billijkheid en samenwer king stelde het bestuur voor om 5 subsidie te geven, wat met 18 tegen 4 stemmen werd toegestaan. Door bemiddeling van den burgemeester werd tevens overleg gepleegd met het Staats- boschbeheer tot verdere doortrekking van de Munnikenweg, waardoor een veel gemakke lijker entrée zal ontstaan naar de Midden duinen. Met Groet zullen samen papiermanden worden geplaatst, en misschien zullen in 1931 duinwandelingen worden georganiseerd. Tot leden der kascommissie werden aange wezen de heeren D. Swaan en J. Korver. Bij de rondv.aag merkte de heer v. d. Garde op, dat de gids iets vroeger diende te verschijnen met het oog op de bankvacanties Hij vertelde van de Zwarte lijst, ingevoerd door V. V. V. Groet, en klaagde dat een klacht bij 't bestuur binnengekomen over zijn zaak, niet naar behoren was afgehandeld, al thans niet in zijn bijzijn, zoodat hij de klacht niet kon weerleggen. Ook de heer Zuurbier vond de zaak niet goed afgehandeld. Uitvoe rig stond de heer J. Stam Mz. stil bij de ta rieven van de autobus en gaf in deze eenige goede wenken, terwijl de heer Korver infor meerde hoe lang de vereeniging had bestaan. De heer Groen vroeg hoe de connecties waren met de A. N. |V. V/ waarna de voor zitter de verschillende sprekers beantwoordde. Nog deelde hij mede dat overleg met V. V. V. Groet en Gemeentebestuur zal worden gepleegd, om lid te worden van den Bond van Noordzeebadplaatsen. Aangezien met de beantwoording van de rondvraag en kele dingen blijkbaar niet voldoende werden toegelicht, vroegen de heeren Zuurbier en Van Leeuwen nog het woord, doch de voor zitter ging tot sluiting over. De heer Zuurbier protesteerde hiertegen, hij kreeg toen nog 't woord, doch zag daar van af, aangezien de vergadering was ge sloten. Het einde was ontstemming over het beleid van den voorzitter. OTERLEEK. E>e afdeeling Stompetoren-Oterleek van den bond voor Staatspensionneering hield Maandagavond te half acht hare jaarverga dering in café van Ham, De heer S. Heringa bracht als afgevaar digde der algemeene vergadering een uitge breid en goed gedocumeenteerd verslag uit, waarvoor hij de dank der vergadering ver wierf. Het volgende punt: bespreking propagan da werd ingeleid door dr.' Heringa, die mede deelde, dat de tooneelvereeniging „Aurora" te Stompetoren heeft aangeboden een stuk voor de afdeeling op te voeren. Het is altijd de gewoonte, dat de plaatselijke vereeniging een tooneelstuk gaf, doch dit is niet altijd mo gelijk. Men kan natuurlijk ook andere ver eenigingen om medewerking verzoeken. De heer J. Ddkker Jz. voelde er wel iets voor om de zangvereeniging „Crescendo" uit te noodigen. Vorige malen is dat altijd een succes gebleken. De heer Verweel gaf de voorkeur aan een tooneelstuk, het geeft nog eens weer verande- schikt is voor een propaganda-avond staatspensionneering, waarop de voorzitter antwoordde, dat het een modern stuk is, wat goed gespeeld wordt, en niet zal nalaten grooten indruk te maken. Het is geen speciaal propagandastuk, maar staat er toch ook niet mijlen ver af. De heer de Vries meende, dat het aanbod dan met beide handen moet worden aange grepen De heer Dekker deelde mede, dat „Aurora" dan reeds voor derde maal speelt en vroeg of dat geen achterstelling van de andere ver- eenigingen insluit. De voorzitter zette uiteen, dat de tooneel vereeniging te Oterleek dit jaar moeilijk kan spelen, omdat ze geen twee maal hetzelfde stuk kunnen geven en de tijd ontbreekt om een ander stuk in studie te nemen. heer de Vries vroeg of het stuk wel jp De heer S. Heringa was van oordeel, dat de kosten ook nog een rol spelen. Spr. zette uiteen, wat de noodzakelijke onkosten voor Aurora" vermoedelijk zullen bedragen. De heer Slot ontwikkelde nog eenige be zwaren, welke door den voorzitter en de heer S. Heringa werden bestreden. Het resultaat der besprekingen was, dat „Aurora" zal worden uitgenoodigdig op 15 Januari „Hun kind" voor de afd. op te voe ren. Bij de rondvraag werden nog verschillende wenschen naar voren gebracht, en eenige wenken gegeven, waarmee rekening zal worden gehouden, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank voor de geanimeerde besprekingen. LIMMEN. Op grond van art. 203 der gemeente wet is door den heer K. alhier een klacht bij Ged. Staten ingediend tegen den burgemees ter, die aan genoemde K. had geweigerd in zage van de gemeentebegrooting 1931. HEILOO. Onder presidium van den heer A. N. K. Hopman werd in „De Rustende Jager" een vergadering gehouden van winkeliers om te ageeren tegen de uitgave van boekenbons van .Nationaal" te Leeuwarden. Tegenwoordig was de heer Leeuw adj.-directeur van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond. De voorzitter zeide dat overal in de lande klachten zijn geuit over de z.g. boekenbons en ook hier willen de winkeliers van die bon nen af. Na uitvoerige discussie wilde een 2-tal een afwachtende houding aannemen terwijl de anderen er direct mee wilden op houden. Daarna was het woord aan den heer Leeuw die in een uitvoerig betoog het doel en be staan van de middenstandsbank belichtte. Spr. hekelde het verfoeilijke cadeaustelsel de macht van die groote firma's die daar voor reclame maken. Hij wekte allen op om tegen het cadeaustelsel stelling te nemen, daar het geenszins in het belang der ver bruikers is, omdat de kosten op de consu menten verhaald worden. Na afloop van de vergadering werd een afd. van den middenstandsbond opgericht. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren A. N. K. Hopman, C. Klppper, C. Ven- nik en A. Keuris. Besloten werd contact te zoeken met de afdeeling van de Hanze alhier, opdat men beter gezamenlijk de belangen der midden standers kan behartigen. Met een dankwoord aan den spreker volg de sluiting. TEXEL. Bij het maken van een riool voor de wo ning van den heer A. v. d. Vis op de Stee nenplaats is op vrij groote diepte een hou ten brug-onderbouw gevonden. Vermoede lijk heeft hier in vroegere jaren een gracht geloopen, die later gedempt is en waarover op die plaats een brug was gebouwd. HEEMSKERK. Hoofdzakelijk voor het stellen van 3 can- didaten voor het hoofdbestuur vergaderde Woensdagavond onze afdeeling van bloe mencultuur in 't locaal „Flora". Na opening en voorlezing der notulen volgde behande ling van den beschrijvingsbrief 165e alge meene vergadering. Deze brief lokte weinig discussie uit. Alleen werd het punt „Strikt persoonlijk lidmaatschap" bedoelende voor koming ontduiking entreegelden welke de kas der algem. vereeniging toekomen, bespro ken. De vergadering ging met dit punt ac- coord en drukte den wensch uit dat de af gevaardigde in die geest hun stem zullen uitbrengen. Daarna kwam ter tafel punt „candidaat- stelling Hoofdbestuur". Bij acclamatie werden de heeren E. H. Krelage en J. Valkering Thz.. de eerste als voorzitter en de laatste als lid in de vaca ture P. Bakker Mzn., die niet herkiesbaar is, gekozen, terwijl bij stemming in de vaca ture J. de Graaff als candidaat gekozen werd de heer J. C. v. d. Meer. Na de verloting volgde sluiting. tie op de piano een paar sonates van Beet- hoven, n.1. de Sonate Partitique en de Mond- schein Sonate. Na de pauze volgden meer eenige populaire compositie's van Chopin en Grieg. De heer Smit, die zich deed kennen als meer dan een dilettant, oogstte warme bij val voor zijn prachtig spel. Beiden bezorgden den aanwezigen een hoogst genotvollen avond en de toezegging van den heer Sm;t om te gelegener tijd ook over andere compo- nisten eens een dergelijken avond te orga- niseeren werd met applaus begroet. TABAKSWERKPLAATSEN. Verlenging der ontheffing. In de M. v. A. op het voorloopig verslag over het wetsontwerp houdende verlenging van den termijn, genoemd in art. 88a der Ta bakswet-1921, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 21 Dec. 1929, merkt de minister van financiën op: Het aantal ontheffing-houders is alom iu den lande zoodanig gedaald, dat er slechts vier gemeenten buiten Amsterdam zijn( al daar is sedert 1925 een centrale werkplaats ingericht), waar hun aantal meer dan tien be draagt. In drie van die gemeenten met resp. 45, 24 en 21 ontheffinghouders, zou de op richting eener centrale werkplaats kunnen worden overwogen, ware het niet dat het eensdeels niet gemakkelijk is op een daarvoor geschikt pand de hand te leggen en ander deels bij velen van de bedoelde ontheffing houders om persoonlijke of feitelijke redenen tegen verplaatsing van hun bedrijf over wegend bezwaar bestaat. Daarom blijft de minister er de voorkeur aan geven, het oefe nen van drang tot overbrenging van bedrij ven naar een centrale werkplaats slechts mei de uiterste behoedzaamheid te doen geschie den. BEVERWIJK. Met het oog op het naderend Kerstfeest en de jaarwisseling heeft de Directie der bloembollenveiling „Beverwijk" besloten tus- schen 18 dezer en 18 Januari geen veiling te doen houden. NOORDSCHARWOUDE. Door het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling, afd. Langendijk, was voor Dinsdag een Beethovenavond georganiseerd, waar mevr. Smitv. d. Wal een lezing zou hou den over het leven en werken van Ludwich von Beethoven. Mevr. Smit wist zich op uit stekende wijzen van deze taak te kwijten en gaf ons een duidelijk beeld van het leven en lenden van dezen grooten componist. Haar echtgeoot, de heer W. J. Smit, direc teur van de Lichtbedrijven, gaf ter illustra- BRAND. Winkelhuis uitgebrand Gisternacht heeft te Huissen bij Arnhem een hevige brand gewoed in een manufactu- renmagazijn. De brandweer kon door gebrek aan materieel weinig uitrichten. Het winkel huis is geheel uitgebrand. STRENGERE GRENSCONTROLE. Ook vcor Nederlanders. Onlangs werd het Duitsche douaneperso neel aan de Ned.-Duitsche grens in de streek van Aken met vijftig man uitgebreid. Met in gang van 1 Jan. zal er thans ook meer grens politie komen, die hoofdzakelijk belast is met het nazien der passen van buitenlanders. Bij informatie bij een der hooge politieambtena ren in een Duitsch grensplaatsje deelde deze het Limb. Dagblad mede, dat ingaande 1 Jan. a.s. de passencontrole ook voor Neder landers zeer zal worden verscherpt. Het blad raadt den Nederlanders en vooral de grens bewoners daarom aan, zich te voorzien van een paspoort of wel van een bewijs van Nederlanderschap, willen zij geen gevaai loopen onaangename ervaringen op te doen VACCINATIE-BEPALINGEN. De verlenging der opschorting niet tot 1933, maar tot 1932. Op het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalin gen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Febr. 1928. zooals zij zijn gewij zigd bij de weten van 29 Dec. 1928 en van 30 Dec. 1929 (o.b. 6 Dec. j.1.), hebben de Tweede Kamerleden mevrouw de Vries Bruins c.s. en de heeren I. H. J. Vos c.s. een amendement ingediend. Beide hebben ten doel de verlenging der opschorting te doen duren tot 1932 in plaats van tot 1933. TERTIAIRE WEGEN. Een adres in het belang van dl belaset onderhoudplichtigen. Het Kon. Nederl. Landbouwcomité heeft zich met een adres tot den minister van Wa terstaat gewend, waarin het zegt, dat van verschillende zijden de aandacht gevestigd is op den steeds toenemenden druk, welken het onderhoud van de z.g. tertiaire wegen op de daarmede belaste onderhoudplichtigen legt. Deze onderhoudplichtigen, veelal weinig fi nancieel krachtige plattelandsgemeenten en waterschappen, zijn niet bij machte aan de steeds toenemende kosten van onderhoud, welke het vrachtauto- en motorverkeer voor deze wegen veroorzaakt, het hoofd te bieden. Daar het belang van het moderne snelverkeer en het mechanisch vrachtvervoer mede hier in is gelegen, dat het zich niet tot de hoofd wegen beperkt, wordt derhalve het met de tot standkoming van de Wegenbelastingwet be oogde doel miskend, indien ook niet wordt ge streefd om ten behoeve van het verkeer over deze z.g. tertiaide wegen een draaglijken toe stand te scheppen en de steeds zwaarder wor dende financieele lasten voor de onderhoud- plichtige plattelandsgemeenten en water schappen door steun uit het Wegenfonds te verlichten. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité meent ter bereikine van dat doel de hieronder aange geven midedlen te moeten aanbevelen. ïTTI* 321. Maar daar gebeurde een ongeluk. In den bocht ging een tandem onderste boven. De kabouters maakten een buiteling en men vreesde een ongeluk. Een der dames op de eeretribune kreeg het op de zenuwen. Gelukkig hadden de renners zich niet bezeerd en spoedig zaten ze weer op hun karretje. Door het ongeval waren ze eenige ronden achterge- ra u maar on£ter het oorverdoovend gejuich van het publiek werd met groote snelheid gereden en weldra had den ze den achterstand ingehaald. „Haal op, haal op, geelt hem van katoen werd geroepen, toen men zag, dat de renners trachtten hun tegenstanders in te loopen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6