llHirali Courtnt. Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrüri**? December HHD80UW tl) VEETEELT. 'f tl reeds een poging deden om het geiten- U 293 1930. HEILOO. Coöp. Vt'lingsver. „St. Willebrordus". rtnder presideum van den neer J. Admi- «al Nz. 'hield de veilii.gsver. „St. Willebror- nadering in café Morch. De secretaris deelde mede da: de Centrale Roerenleenbank te Eindhoven, met wie wij in f.i.pning-courant staan, wenscht dat we lid orden Dat had reeds in 1917 moeten ge beuren en ook bij spr.'s voorganger is er op aangedrongen. De heer Schuit zeide dat het weinig meer dan een formaliteit was, daar we creregeld contributie betalen. De voorzit ter stelde voor om lid te worden. Conform v=ioten. De heer G. Schouten bracht rapport uit namens de rekening-commissie, alles was Horreet in orde. Er zijn geen kwade posten en de zaak marcheert goed. Er is zelfs een mee valler van 800. Wederom was een aanbieding ontvangen van nieuwe aardbeiplanten welke de Amazo ne kunnen vervangen. De voorzitter en de administrateur zeiden dat de daarvoor be noemde commissie zich nog niet had uitge sproken of de vrucht van de nieuwe soort voor jamfabricage geschikt is. Een groote collectie sloffen was ingekomen en om strijd bevalen de leveranciers hun waar aan. We volstaan met de mededeeling van den voorzitter dat er een commissie van onderzoek is om te beoordeelen welke fust geschikt is. v Van het Centraal Bureau van veilingen was bericht ontvangen dat er naar gestreefd wordt om een uniforme fust te krijgen voor geheel Nederland. De voorzitter zeide dat in Utrecht een vergadering is geweest, waar besloten werd dat een drietal personen uit de grootste tuinbouwcentra die zaak zullen on derzoeken. Een hoopvol teeken was, dat bijna alle leveranciers hun manden over het Cen traal Bureau aanboden. Bestellingen van sloffen werden door het bestuur aangenomen. Van de Prov. Comm. uit de Veilingen in N.-H. was bericht ontvangen over bloemkool zaad, dat in Italië was geteeld. Ingekomen was de agenda voor de cen trale vergadering voor 30 December a.s. te Alkmaar. De vergadering besloot geen voor stellen in te dienen en aan het bestuur vrij mandaat te geven. Wel werd een opwekking gedaan om die vergadering te bezoeken, daar de rede van den heer Valstar belangrijk zal zijn. Daarna deelde de voorzitter mede, dat er een nieuw veilingsmerk is aangeschaft. De driehoek blijft, maar daarin komt telkens het jaartal. Embellage die 31 December niet is ingeleverd kan geweigerd worden, daar de koopman de emb. heeft betaald en dan zijn nonchalance maar moet ondervinden. Leden die emb. onder hun berusting hebben, moeten deze vóór 15 December inleveren. De administrateur deelde mede, dat de om zet ongeveer 120 OOG is tegen 150.000 vorig jaar. Het viel nog al mee. Behandeling art. il huish. reglement welke telken jare in December moet plaats hebben. Als gevolg daarvan werder. de vergoedingen voor voorzitter en secretaris bepaald op f 100 elk en voor de overige bestuursleden op f 25. Het bestuur stelde voor om het veilings percentage te bepalen als volgt: groente 8 bladgroente 6 asperges 6 en aardbeien 5 pCt. Van verschillende zijden werd gepleit om het percentage voor groente (uitgezon derd bladgroente) te bepalen op 7 om meer gelijkheid te krijgen met Beverwijk. Na een uitvoerige discussie stelde het be stuur voor om het zoo te laten. De heer Koomen (bestuur) zeide dat het een 250 voor de veiling scheelt en dat kun nen we moeilijk missen. Het bestuursvoorstel kwam in stemming en werd verworpen met 8 stemmen voor. De voorzitter zeide dat er nu geen enkel motief meer was om naar Beverwijk te gaan. Daarop stelde het bestuur voor om geen contributie a 2.50 meer te heffen en geen entreegelden. Het laatste is verleden jaar af geschaft. Conform besloten. Benoeming Financieele Commsisie, aftre dend de heer W. v. d. Steen, niet meer her kiesbaar. Na 3e stemming werd gekozen de beer Jb. Klaasse, zoodat de commissie be staat uit de heeren G. Schouten, J. Korthou- wer en Jb. Klaasse. Rondvraag. De heer Korthouwer liet zich vrij scherp uit over het feit dat er partijdig Was gekeurd. Spr. noemde een paar gevallen. Van den voorzitter, presenteerder en klok kenist werd dit tegengesproken. De heer Ruiter vroeg of het niet op den weg der vereeniging lag om hier een bollen- veuing op te richten. Het bestuur zegde over weging toe. De heer Klaasse vroeg hoe het nu ging ®et het lossen van groente, moeten we nu °ver den overweg? De voorzitter en administrateur antwoord den bevestigend. Er was alles geprobeerd, g° j'a gemeentebestuur, doch tever- De heer Bohemen vroeg of leden en niet- 'eden hetzelfde percentage betalen. De voorzitter antwoordde bevestigend. Ook aet bestuur vond dat niet prettig, maar men 0et het zoo doen anders gaat men naar ««wijk of Alkmaar. Na behandeling van huishoudelijke zaken %de sluiting. De vooruitgang van den geiten- stapel. geitenfokvereeniging „Heiloo" hield oensdagavond in cafe Admiraal een open- i re vergadering, waarin de heer D. Wit, specteur van den bond, het onderwerp „De ""uitgang van den geitenstapel in de laat- V5 jaar' behandelde. 1 e voorzitter, de heer G. Smits, heette al- van ye'b°ni, inzonderheid den voorzitter v bet hoofdbestuur en den spreker. art-° deelde spreker mede, dat de dieren- <j 7 beheer Stokreef, te Alkmaar in de twee- w van Februari een actueel onder- zal behandelen. Spreker betreurde dat fandh^m V3n afdeeling der Ho11- Mij- van Landbouw en van de L.E.T.T., die allen uit- ontvangen, schitterden aan H l^Z r! ..^03 W3S het WOOrd De 1eer Czn., van Berkhout. 40 tal r Ze! j ln zijn inIeiding> dat een Vicïï- 1 5n gleden de heer Zuurbier en s te verbeteren en wel door invoering van het Saanenras. Veel werk en moeite ten spijt was de import van Saanenbokken een bittere teleurstelling, daar het dier niet voor ons koude klimaat geschikt was. Een massa geld is er verloren gegaan en de ziekten bleef over. Zelfs nu is men neg van oordeel, dat het steriel zijn der bokken een gevolg is van die paring. Voor eenige heeren was die te- leurstlling geen ontmoediging. Conferenties werden gehouden en op 10 Mei 1910 werd te Amsterdam de N.H.M. Bond opgericht. Spr. bracht hulde aan de oprichters, de heeren Sterk, Nobel, Visser, Breukman en Berg man. Hun vooruitziende blik is een zegen voor de geitenhouders geweest. In Mei 1915 werd de controle op de dieren ingevoerd en spreker werd controleur. Dit was eigenlijk het stevige begin van de krachtige organisa tie. Met de keuring is gekomen totale af schaffing van vaderdijr n van Saanenras, men is begonnen met kruising van de beste dieren uit eigen land, zoo mogelijk uit eigen provincie. Reeds spoedig bleek, c'-l de kruisingspro ducten veel beter d eren en, beter bestand tegen ziekten en dat he terieur en de melkgift vooruit gingen E st gestadig aan, doch de laatste jaren met reuzenschreden. Wij kregen medewerking van de regeering en onlangs nog hebben de Staten van Noord holland 1000 per jaar gevoteerd voor melk- controle. Spr. bracht dank aan zoovelen die daaraan hebben meegewerkt en meer in het bijzonder aan prof. Bakker, die onnoemelijk veel heeft gedaan. Spr. wijdde uit over de dieen en hun melkgift en wees op de goed geslaagde tentoonstelling te Alkmaar, waar mooie dieren te bewonderen waren. Vroeger een geitje, veelal de speelkameraad van de kinderen, nu mooie dieren, waarvan de melk gift 3 tot 4 liter per dag bedraagt. Soms nog meer. Breedvoerig gewaagde spreker van de congressen in den lande en de inter nationale bijeenkomsten en de uitstekende sa menwerking in binnen- en buitenland. Komende tot het ledental, zeide spreker, dat dit terugging. De meerdere welstand was oorzaak dat de geiten werden opge ruimd, doch des ondanks zijn er in ons land nog 27458 geregistreerde dieren, waarvan in Noordholland 1225. Er komtkentering, de tijden zijn niet rooskleurig en in bijna al le afdeelingen komt er vraag naar goede fokdieren. Spr. wijdde nog uit over teeltkeuze, ver zorging en stalinrichting, doch vooral over de behandeling der hoeven. Deze moeten eenmaal per maand gesneden worden, an- drs wreekt het zich op de houding en de melkgift. Spr. eindigde met de mededeeling, dat op het laatste congres te Antwerpen verschil lende voorstelling zijn aangenomen, die wij zen op de volle belangstelling in binnen- en buitenland en drong er bij de leden op aan om naast de besturen te staan en den geitenstapel op het hoogste peil te brengen. (Applaus Bij de gestelde vragen merkte de voorzitter van het hoofdbestuur op, dat melkcontrole I zeer belangrijk was. Hij wees op samenwer king met Egmond, waar een controleur woonachtig is. Nog andere vragen werden beantwoord, waarna de voorzitter de verga dering sloot. WARMENHUIZEN. Veilingscv er zicht „C. V. V." De vorige week was in de tuinbouwkringen wel een bijzondere. De alom bekende inven tarisatie van de stape'groenten heeft toen plaats gehad. Als wij thans de cijfers van de Veilingsvereeniging eens gaan vergelijken met die van den totalen voorraad van stapel producten, dan komen wij tot de pijnlijke ont dekking, dat de totale voorraad van deze veiling niet ongunstig afsteekt bij dien van de veilingen, aangesloten bij den Noord- Hollandschen bond van veilingen. Wat be treft de roode en Deensche witte kool zij ver meld, dat onder deze veilingsvereeniging per 1 December 1930 nog niet eens de helft van den per 15 Dec. 1929 aanwezige voorraad op geslagen ligt. Dat aan de Langendijker groentenveilingen in verhouding meer roode en Deensche witte kool aanwezig is, moet ge vonden worden in het feit, dat door de leden van de Langendijker groentenveilingen veel meer op contract verbouwd is, en wellicht ook door dat door hen veel meer is opge kocht Men moet onder deze omstandigheden ech ter niet vergeten, dat, de thans aanwezige voorraad nog niet „niets" is. Eene voorraad van ruim 8000 wagons moet men niet onder schatten. Het valt uit de thans aanwezige voorraad niet mee „profetische voorspellin gen" te doen. De uitslag van de vorige win- tèrcampagne ligt ons nog te versch in het geheugen om thans een conclusie te trekken. Wat thans op dezen winter ongunstig zal werken op de prijzen van onze groenten is de slechte economische toestand van Duitsch- land, onzen grootsten afnemer. De winter welke de vorige week was in getreden, had in het belang van onzen Hol- landsche groenten meer streng moeten op treden inplaats van het „hazenpad" te kiezen voor het driestige weer van heden. Het eenige wat de land- en tuinbouwers thans kunnen doen is: „wachten op betere tijden". De betere weersgesteldheid van de vorige weck had geen directe prijs verhooging van de roode kool ten gevolge. Het eenige wat de kooloverhouders van dat weinige winterweer hebben kunnen profiteeren, is dat de kool beter te bewaren was. Aangaande de prijzen zij vermeld, dat de besteedde prijzen aanmerkelijk lager zijn dan die van de vorige week. Zooals gewoonlijk was op Maandag van alles niets. Dinsdag daarop betaalde men voor de roode kool van 2.20— f 3.80 per 100 K G. Na laatstgenoemden dag is steeds in de vorige week beneden de 3 per 100 K G. betaald. Lager dan 2.20 is in deze week vooi eerste kwaliteit niet uitgelegd. De tweede soort roode kool bracht op van óe f i 40—2.70. Vo:r late kool werd be taald van f 0.602.20. De totale aanvoer bedroeg in deze week 33.500 K G. tegen 57300 K.G. in deze week. Slechts zelden wordt thans gele kool aan gevoerd, en wat nog ter markt komt, brengt een matigen orijs op. Het kleinere soort goede kwaliteit kon in deze week ten hoogste 2.80 opbrengen. Woensdag werd voor iets grootere roode 170 bedongen. Aange voerd werden 3100 K.G. tegen 800 K G. in de vorige week. In deze week is slechts éénmaal aanvoer geweest van herfst wittekool. De goede kwa liteit bracht op 1 en 1.10 per 100 K G. De aanvoer van herfst wittekool loopt thans zoowat teneinde. Het is best mogelijk, dat wij dit jaar niet meer het genoegen hebben herfst wittekool te zien. De aanvoer in deze week bedroeg slechts 1400 K G. tegen 9800 K.G. in de vorige week Eindelijk begint meer Deensche witte kool op te dagen. In totaal werd in deze week aangevoerd 12325 K.G. tegen 11000 K.G. in de vorige week. De hooge prijzen noodzaken de houders van Deensche witte kool wat ze bezitten te behouden en niet voor een be- spottelijken prrs te verkoopen. De noteering van deze soort kool bedroeg van 1.70 2.20 per 100 K.G. Uitschot Deensche witte kool werd verkocht voor f 1.20 per 100 K G Eerste kwaliteit bloemkool werd Donder dag verkocht /oor f 6.50 en 9.30 per 100 stuks. Verkocht werd 230 stuks tegen 180 stuks bloemkool in de vorige week. Helaas liepen de uien-prijzen in de vorige week weer iets achteruit. Hooger dan 2.40 per 100 K.G. werd niet betaald. De laagste noteering bedroeg 1.80 per 100 K.G. Voor grove uien werd bedongen 2— 2.10. Aangevoerd werd totaal 12100 K.G. tegen 21375 K.G. in de vorige week. Zaterdag werd nog gele nep verkocht voor 2.80—3.40 per 100 K.G. Verkocht werd slechts 225 K.G. tegen 475 K.G. in de vorige week. Groote peen werd verkocht voor 1.30 f 1.60 en de kleine peen f 0.700.80. De aanvoer bedroeg 1800 K.G. tegen 1200 K.G. in de vorige week. Bieten werden verkocht voor f 2.20 2.60 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg 1075 K.G. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Deze week stond in het teeken der kooltel ling of inventarisatie. De uitkomsten van de gehouden inventari satie wijzen er op, dat in dit centrum de voor raden stapelgroeten zijn opgeslagen. Vol gens de gehouden telling toch waren aan wezig voor wat den Noordermarktbond be treft, uitgedrukt in spoorwagens van 1000 K.G.: roode kool 1400 (1925); gele kool 525 (530); witte kool 1255 (2200); peen 50 (108) en uien 230 (220). De Langendijker Groenten-Centrale gaf deze cijfers: roode kool 518 (974); gele kool 856 (847); witte kool 718 (1364); peen 29 (50) en uien 222 (205). De tusschen haakjes geplaatste getal len geven den voorraad aan van verleden jaar. De aanvoer van aardappelen had in de nu zfgeloopen week slecht weinig te beteekenen. Voor blauwe werd 2.40 per 100 K.G. be taald. Schotten van middelgrootte brachten 3.404 op; grove golden 2.50. Voor drielingen werd 44.30 betaald. De bloemkoolaanvoer was ook aanmerke lijk geringer dan de laatste weken. De vorst van de afgeloopen week is daar een van de oorzaken van. Lecerf bracht 2.80 op. Reu zen liepen in prijs vrij sterk achteruit. De hoogste noteering aan de Broeker veiling voor eerste soort was 12.90. Dit betreft dus de mooiste en grootste. Zaterdag werd als hoogste prijs 7.80 besteed. Voor kleinere eerste soort werd van 57 betaald. Twee de soort bracht in het begin der week 2 2.50, later 12.70, Vrijdag 3.80— 3.90. De aanvoer was toen echter gering en minderwaardig goed niet aanwezig. Aan den Noordermarktbond lagen de prijzen aan vankelijk tusschen 8.9010.70, later tus schen 5.709.50. Aangevoerd werden aan beide veilingen rond 28000 stuks. De loome en gedrukte stemming, die voor roode kool de vorige week heerschte, zette zich deze week aanvankelijk voort. De prijs van 5 voor het mooiste goed van kleine sor teering kan zelfs niet meer worden gemaakt. Gelukkig kwam daarin verbetering en steeg de prijzen tot 6 en zelfs nog tot 6.30 Voor groote eerste soort kon 33.80 worden bedongen; doorschot van deze grootte bracht gemiddeld 2 op. De laagste prijs, voor zoogenaamde kale, was 1.40. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd voor goede kool van 2.505.80 besteed. Vergeleken met het vorige jaar in de overeen komstige week gaven die prijzen niet veel verschil: 5 Dec. 1930 te Broek 1.606, 5 Dec. 1929 idem 2.60—5.50. Te Noord- Scharwoude resp. 2.805 en 2.10— 5.50. Aangevoerd werden in de afgeloo pen week 35 spoorwagens, in 1929 in dezelf de week 75 spoorwagens. Gele kool werd verleden jaar omstreeks dezen tijd voor hooger prijzen verkocht dan thans. Deze week kon voor het mooiste goed in maximum 3.20 worden gemaakt, een prijs die nochtans hooger is dan tot heden werd besteed. Groote gele kool werd voor 1.50—1.90 verkocht, terwijl voor afwij kende kwaliteit van 1.30—1.60 werd be taald. Verleden jaar werd in de overeenkom stige week van 2.104.60 betaald. De aanvoer beliep in de afgeloopen week aan beide veilingen 14 spoorwagens. Deensche witte kool was weer weinig ge zocht. Aan de Broeker veiling werd van 1.10—ƒ2.40 gemaakt, aan die te Noord- Scharwoude voor eerste soort 1.502.40. De totaal-aanvoer beliep 27 wagens. Met de uien ging het ook weer niet naar wensch. De daling van de vorige week zette zich n.1. voort. De prijzen voor uien lagen tusschen 1.202.Ó0. Voor grove uien werden 1.502.60 betaald. Drielingen brachten van 0.901.60 op. Nep werd betaald met 3.304.40. De laatste prijs was echter uitzondering. De aanvoer beliep 11 spoorwagens. Slecht bleven ook de prijzen der peen. De hoogste prijs, voor groote besteed, was 1.90, de laagste 130. Voor kleine werd 0 60-ƒ 1 betaald. Alleen bieten brengen een bevredigenden prijs op. De prijzen lagen tusschen 3 5.40. Witkrop was weer buitengewoon laag in prijs. Men kon niet meer dan 60 cent per 100 stuks bedingen. Alles bij elkaar genomen moet dus worden geconstateerd, dat de toestand van den Lan gendijker tuinbouwer bijzonder ongunstig is. Samenwerking van allen, die dezen toestand kunnen verbt-teren, is dus hoogst gewescht. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langen dijker groentenveiling op Maandag 8 Dec. 1930, in het betaalkantoor. Tegenwoordig waren 26 personen. Afwezig met kennisge ving de heeren P. Smit en C. Wagenaar Kz. De voorzitter, burgemeester Slot, deelde mede, dat de heer Wagenaar tengevolge van een ongeval verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hij sprak tevens den wensch uit, namens allen, dat het ongeval niet van ernstigen aard moge zijn en de heer Wage naar en zijn echtgenoote spoedig weer ge heel hersteld mogen zijn. De keurlijsten werden nagezien, van Oc tober en November, welke resp. 8 en 5 keu ringen bevatte, waarop geen op- of aanmer kingen werden gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd meegedeeld, dat alles in goede orde was bevonden en dat er in de maand October was geveild voor een bedrag van 110.959.24, waarvan voor Broek op Lan- gendijk 21332.17; Koedijk 5992.70; Heer- hugowaard 8082.70; Heerhugowaard R.K. 23894.46; Sint Pancras 12470.30; St. Pancras R.K. f 1903.09; Zuid-Schnrvvoude 6469.01; Zuid-Scharwoude R.K. 2818.24; De Schermer 6204.35; Ursem 6345.46; Hencbroek 10142.80; Oterleek 1846.93; Schermerhorn 151.40; De Rijp L. T. B 20 30; Diversen 3305.33. Van de Prov. Commissie was bericht in gekomen, dat besloten is op 1 Dec. 1930, de eerste inventarisatie van stapelproducten te doen plaats hebben en tevens het bericht, dat wederom eigen geteelt bloemkoolzaad ver krijgbaar is van de volgende soorten: „Tus- schensoort-" en „Kortpoot"-reuzen en Le Cerf bloemkoolzaad (selectie Hazeloop). Aan elke aangesloten vereeniging is hiervan be richt gezonden, welke het verlangde kwan tum bij den secretaris kunnen opgeven. De voorzitter wekte alle bestuursleden op de alg. vergadering der Prov. Commissie bij te wonen. Als officieele afgevaardigden werden aangewezen de heeren S. de Boer Kz. en W. Visser. Van den heer Mallekote was een uitge breid rapport ingekomen, aangaande proef nemingen ter verkrijging van betere roode bewaarkool. Bijgevoegd was een kistenbere- kening en een verzoek om subsidie. Daar deze zaak geheel beschouwd werd als een tuinbouwbelang en het dan ook als zoodanig bij de tuinbouwvereenigingen thuis behoorde, als ook bij de vereeniging de Proeftuin en niet direct bij de veilingsveree- nigingen, werd besloten op het verzoek om subsidie afwijzend te beschikken. Van Gedep. Staten was ingekomen het verzoek om een bijdrage van 600 's jaars, aangaande de West-Friesche Kanalisatie. De voorzitter memoreerde, dat in de vori ge vergadering deze zaak breedvoerig is be sproken, maar daar er nog geen aanvraag was om een bijdrage, kon geen besluit geno men worden. Thans echter is er het verzoek, zoodat we als bestuur een beslissing kunnen nemen. Het dag. bestuur stelde voor de ge vraagde som toe te staan, omdat daarmede zeker gehandeld wordt in den geest der ver eeniging, daar het nog maar een paar jaar geleden is, dat met algemeene stemmen be sloten is alles in het werk te stellen om te komen tot een doorvaart Huigendijk—Om val en er toen zelfs een grooter bedrag voor beschikbaar werd gesteld. Het groote belang van die doorvaart werd toentertijd terdege ingezien en dat is thans niet minder ge worden. Nu is het misschien nog beter om de gevraagde som te verkrijgen dan wij ons toen voorstelden. Van het groote belang overtuigd zijnde, stelde het dag. be stuur dan ook voor de gevraagde bijdrage te verkenen. Niettegenstaande in de vorige vergadering deze zaak breedvoerig was besproken, werd er toch weer 'n ruime discussie over gevoerd, daar 'n paar leden meenden, dat 't belang be treffende deze streek en de veiling, wel wat duur was gekocht voor de gevraagde som, overigens was men algemeen van het groote belang overtuigd en er werd dan ook beslo ten de gevraagde bijdrage toe te staan, ech ter behoudens goedkeuring van de algemee ne vergadering. Van den secretaris van den Vierbond was een uitnoodiging gekomen tot bijwoning van de vergadering welke gehouden zal worden op initiatief van den N.M.B., welke als voorstellen opgegeven had: le. Algeheele af schaffing van het 1/4 pCt., hetgeen de handei heden terug ontvangt voor de contante be taling der producten, welke over de veilin gen worden verkocht. 2e. „Zaadselectie-proeven met roode be waarkool". (Deze aangelegenheid zal waar schijnlijk ingeleid worden door den heer Hazeloop.) Betreffende punt 1 werd het oordeel der vergadering niet uitgesproken, daar eerst de besprekingen in den Vierbond gehoord zul len worden, daar het besluit toch later weer bij de vereeniging terecht komt. Punt 2 is reeds besproken bij de behande ling van het rapport van den heer Malle- cote. Bij de rondvraag gaf de heer Muller een kort verslag van de vergadering van corres pondenten der P. D. afd. Langendijk en dankte het bestuur voor de subsidie die steeds daaraan gegeven werd. Spr. deelde mede, dat het afgeloopen jaar ongunstig was voor de proefnemingen door de vele re gen. Verder dat het jammer is, dat de mid delen die gevonden zijn tegen ziekte, zoo weinig worden toegepast. Bedoeld werd hier mede het sproeien der aardappelen. Spr. zou ten zeerste willen aanbevelen het elk jaar toe te passen. Gevraagd werd of het bekend is welke schade de bloembollenveiling zal hebben door wanbetalers en door wie die schade gedragen wordt. De secretaris deelde mede, dat volgens art. 27 van het bloembollenveilings-regle- ment: schade ontstaan door wanbetalers ponds-ponds-gewijze door principialen wordt gedragen. Gevraagd werd, daar de betaalmeester ook verantwoordelijk is voor het betalen der groenten, of zulks ook zou kunnen voor de betaling der bloembollen. Dit zal op een na der te bepalen tijd besproken worden, daar er dan eerst nog heel wat andere maatrege len getroffen moeten worden. De heer H. Glas zeide, dat er in de Tweede Kamer gesproken is over Rijkskeur op aard appelen. Daar het met de levering van uien al zeer lastig is, achtte spr. het niet ge- wenscht dat zulks ook geschiedt voor aard appelen. Verder memoreerde spr., dat er al eens is gesproken over een uitvoerverbod van min derwaardige kool, maar dan zouden we dit jaar al heel weinig kool voor uitvoer heb ben en dat kan op een ander jaar met de uien ook wel eens het geval zijn. De voorzitter zeide, dat het niet gewenscht is, dat de regeering allerlei bepalingen maakt voor uitvoer onzer producten. Wel moeten wij zorgen voor zooveel mogelijk goede kwaliteit en goede verpakking, maar dat moeten we zelf doen. Vervolgens wees de voorzitter op de uitbreiding van de vei ling en het vele meerdere werk dat daaraan verbonden is, in hoofdzaak het tulpenveilen. Spr. stelde namens het dag. bestuur voor den veilingleider daarvoor 250 toeslag te geven. Dit werd met algemeene stemmen goedgevonden. De voorzitter zeide, dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar zal zijn. We kunnen helaas niet bogen op een gunstig jaar noch de kweekers afzonderlijk, onze le den, noch onze markt als instituut, hebben dit jaar goede zaken gemaakt. Onze leden hebben een buitengewoon ongunstig jaar Het is bedroevend hoe moeilijk het voor velen is om financieel het hoofd boven water te houden. Hard werken en dan geen of een veel te laag inkomen, dat is voor velen het verdrietige resultaat, dit jaar. Ook onze veiling staat in dat teeken. Wel kunnen we constateeren, dat met de uitbrei ding van nieuwe producten te veilen een goed werk is gedaan en kan er als zooda nig van bloei worden gesproken, maar de omzet en opbrengst is van dien aard ge weest, dat ook onze penningmeester met eenige bezorgdheid de toekomst tegemoet gaat. Dat alles is zeer jammer, zeide spr., en ik wil dan ook onze vergadering sluiten met den wensch, dat in het toekomstige iaar 1931 er verandering moge komen en dat God Zijnen zegen nog weer geven mag over on zen arbeid. OOK CRISIS IN HET VEEHOUDERS BEDRIJF. De veehouderij, die tot nu toe nogal ge spaard bleef, van de malaise, welke vooral den akkerbouw trof, schijnt wel op den onge lukkigen weg te moeten volgen. Het begin van een crisis is ook daar reeds merkbaar, hier en daar zelfs reeds vrij duidelijk. De heer N. H. Blink, handelsconsulent van de Friesche Maatschappij van Landbouw, iemand dien men wel als ter zake deskundig mag rekenen, heeft zijn meening gegeven over de vraag hoe het in de veehouderij zal gaan. „In het bijzonder het verloop van den boterafzet" aldus de heer Blink „:s zeer teleurstellend. Na de prijsdaling in den vorigen winter bleef de boterprijs geregeld op een laag peil, doch tenslotte scheen de marki bij de grcothandelsnoteering van ca. 1.60 per K.G. tot rust te komen. Bij de boter doet zich het betrekkelijk gunstige verschijnsel voor, dat de afzet een sterke mate van elasti citeit vertoont, daar deze in belangrijke mate afhankelijk is van den prijs. LoojS de prijs terug, dan treedt reeds spoedig een stijging van het verbruik in. Eerst gaan de melange eters, die toch voor 85 als margarine- klanten beschouwd moeten worden, over tot boter, terwijl bij een nog lageren prijs ook vele afnemers van de betere soorten marga rine tot boter overgaan. Daar tenslotte vraag en aanbod den prijs bepalen, kon hierdoor op een inzinking van den boterprijs beneden c.a. 1.50, in den groothandel gewoonlijk binnen enkele weken weer een herstel volgen. Sedert korten tijd is echter het vertrouwen in de markt opnieuw geschokt. Ondanks de daling der productie en de te verwachten vraag in verband met de naderende feestda gen, is de groothandelsprijs teruggeloopen van c.a. 1.70 per K.G. volgens Leeuwarder noteering einde October, tot c.a. 1.42 vol gens de mijnprijzen, die in de afgeloopen week in het Zuiden gemaakt werden. Deze ongekende prijsdaling in enkele weken tijds wordt in de eerste plaats toege schreven aan de groote aanvoeren van kolo niale Nieuw-Zeelandsche en Australische bc r op de Engelsche markt. Hierdoor is de prijs dezer koloniale boter op een nog veel lager peil gekomen, zoodat ze thans in den kleinhandel in Engeland verkocht wordt voor 1 shilling 1 penny (65 et.) per Engelsch pond (4V: ons) of voor bijna 72 cent pet Nederlandschen pond. Deze prijs ligt slechts eui stuiver per pond boven die van dt standaardmargarinesoorten. Het lijdt geen twijfel, dat dit geringe prijs verschil aan den boteromzet ten goede moet komen, hoewel een overgang van margarine naar boter wordt tegengewerkt door den slechten economischen toestand, waardoor de koopkracht der volking ernstig is aangetast De lage prijs van koloniale boter op de Engelsche markt oefent een ongunstigen in vloed uit op de prijzen, die in Engeland voor Deensche boter gemaakt kunnen worden. Denemarken moest hierdoor eveneens naar beneden gaan en bracht de Kopenhaagsche noteering vorige week op c.a. 1.40, welke noteering gehandhaafd bleef. Hierdoor wordt de Deensche boter ook in Duitschland voor uiterst lage prijzen aange boden. De Nederlandsche, die vooral op af zet in West-Duitschland aangewezen is, moet daardoor op haar beurt ook mee naar be neden, niettegenstaande het voor export be schikbare overschot in ons land thans klein is. De Duitsche markt is bovendien veront rust door de verhooging van het invoerrecht op 27 November. Vóór dien datum werden daarom groote hoeveelheden ingevoerd, zoo dat de kooplust aanvankelijk klein was. Worden de prijzen der margarine op ge-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9