DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uit den Alkmaarschen Raad Uit het Parlement ZATERDAG 13 DECEMBER 1939 Van de thans gevormde oppositie zijn geen hand tastelijkheden te verwachten. Zal Alkmaar binnenkort voor een niouwe wethouderscrisis gesteld worden W. M. H. PELS ZN., Alkmaar ALKMAARSCHE Deze Conrant wordt ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vnorni'betaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheels Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. riüSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Xo. 294 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Ieder herinnert zich uit zijn jeugd nog Wel de dagen, dat'hij na een lange zomer- vacantie weer voor het eerst op school kwam. Dan had de klas iets ongewoons, iets waar je eerst nog aan moest wennen, want alle meisjes en jongens hadden andere plaat sen gekregen en hier en daar zag je een nieuweling, een ouderen jongen, die was blij ven zitten en die in het besef van zijn meer dere ervaring een beetje kleineerend neer keek op de jongeren waarmee hij voortaan zou moeten samenwerken. Zoo was het Donderdagmiddag ook in onze raadszaal. Het duurde heel lang voor allen gezeten waren want de burge-meester moest elk raadslid eerst zijn nieuw plaatsje aanwij zen. Rechts, op de zetels van het voormalige elftal, werden de fracties der regeerings- meerderheid neergepoot. De Katholieken, die er al vroeger op zaten schoven een beetje op en de Sociaal-democraten, voor zoover ze niet achter de tafel van B. en W. troonden, werden daarnaast netjes op een rijtje ge zet. En aan den overkant, de traditioneele op positie-zijde, den kant vanwaar zoolang wij het onverdeeld genoegen hebben onze raads vergadering bij te wonen menigmaal felle woorden en heftige verwijten naar het na latige college van B. en W. zijn geslingerd, daar prijkte thans de nieuwe oppositie naast de beide Vrijzinnig-democraten, die bij de laatste conflicten in politiek opzicht geen vleesch en geen visch geweest zijn en die men dus blijkbaar de meest aangewezenen geacht heeft om aan de zijde dezer tamme oppositie te zetelen. Het doet vreemd aan, rustige burgers van onverdacht vredelievenden huize, mannen, die in de peper-en-zout kleur en hier en daar zelfs alleen in de zoutkleur hunner haren de jaren en zorgen van hun leven de- monstreeren, als oppcsitie-groep bijeen te zien schuiven. Daar prijken eerbiedwaardige figuren als vader Govers en de heeren Vogelaar en Hoy- tink en daar duiken zoowaar ook de gezich ten op van mannen, die jarenlang vanuit de zetels van het College een beetje uit de hoog te naar de woelige raadsgroepen hebben ge keken, de heeren Thomsen en Ringers. die naar de zaal der vroedschap zijn afgedaald en tusschen de andere raadsleden aan de groote jongens doen denken, die dit jaar zijn blijven zitten. Het is een vreemd gezicht en men moet er aan wennen. Waar eens het grijze hoofd van wethouder Thomsen nadenkend naar het politieke ge zelschap staarde, prijkt thans aan 's voorzit ters rechterzijde onze nieuwe lcco-burge- meester, de heer Westerhof. Hij heeft er al eens meer gezeten hoewel nooit zoo dicht bij het hoofd der gemeente en zijn aanwezigheid in het college der hoogste edelachtbaren demonstreert eens te meer, dat de politiek een spel van ups and downs is. Van krantenjongen millionair te worden, dat is alleen in Amerika mogelijk, maar van hoofd eener uitgebannen en mach- telooze oppositiegroep tot loco-burgemeester gepromoveerd te worden, en dat in drie oi vier weken tijds, dat kan ook in ons land gebeurenals je maar in de politiek gaat. Aan zijn rechterzijde waar eens wethou der Leesberg zich als bekwaam jurist en re denaar heeft laten gelden, is thans wethou der Klaver gezeten. Hij is van Klaverboer tot Klaverheer ge promoveerd en belooft mettertijd een decoia- tieve figuur aan de tafel van B. en W. re zullen worden. i Nog meer naar rechts op een plaats, die lot dusverre geen plaats was, zetelt zijn par tijgenoot, wethouder van Slingerland, die zich in zijn zetel al aardig thuis begint -e voelen en heel aan 't andere einde van de ta fel, naast den gemeentesecretaris, troont nummero vier, de edelachtbare heer Bonse- ma, de benjamin van den Raad, die als een politiek duiveltje, zóó uit een doosje lijkt ge sprongen Er is weer een college en de stad kan ge lukkig weer bestuurd worden. Alle radertjes van de roulette ziin weer in elkaar gepast en he; mechanisme is weer aan het draaien. f Rouge et noir, fnites vos ieux, messieurs. Zooals gezegd, de oppositie isdcod-on- •riiuldig. Er worden geen bommen in de raadszaa. gesmokkeld en zelfs de inktkokers krijgen geen andere bestemming dan waarvoor ze gemaakt zijn. Hoogstens wordt er uit protest eens blanco gestemd of wordt de heer Govers eens wat ongeduldig als hij niet dadelijk het woord krijgt, nadat hij zijn vinger heeft opgesto ken. De gedegradeerde wethouders bepalen zich tot een hooghartig zwijgen en slechts wanneer het nieuwe college eens even een bokje schiet wordt de fout door een der ve teranen met een toegeeflijk glimlachje ver beterd. Een gulden vijf-en-zeventig heeft de nieu we wethouder van Publieke Werken voor een Kubieke Meter zand berekend, maar ex- wethouder Ringers deed een goedkooper adres aan de hand. Het hoefde niet meer dan een gulden vijf-en-twintig per Kubieke Meter te kosten en zoowel de Raad als het College hebben met dank en nog wat nagekomen waardeering van 's heeren Ringers deskun dig advies kennis genomen. De Raad heeft zich vrijwel tot het doen van benoemingen in allerlei commissies en besturen bepaald. De benoeming van een commissaris in het bestuur van „Volkshuisvesting", welke wei nige weken geleden de aanleidende oorzaak tot de wethouderscrisis is geworden, werd door den burgemeester met vrees en beven opnieuw aan de orde gesteld, maar bracht thans geen verrassingen meer. De heer Klaver werd met algenteene stem men in de vacature-Leesberg gekozen en om dat wethouder Thomsen nu toch al gedegra deerd was, wilde de heer Woldendorp hem maar tegelijkertijd van het toeziende-voogd schap aan de exportveiling ontlasten. Het is evenwel niet zeker of de heer Thomsen dit begeerenswaardige baantje ais wethouder dan wel als raadslid heeft ge kregen en op de secretarie onzer gemeente zal dit in de eerstvolgende weken nog wor den nageplozen. De benoeming in de vacature-Leesberg van een gemeentelijk commissaris in de Alkmaar- sche Bad- en Zweminrichting bleek evenmin in behandeling te kunnen komen. Trouwens, niemand interesseert zich op liet oogenblik voor het baden in een onoverdekte zwemin richting en dus werd besloten alleen de kwestie zelf vooreerst maar te laten zwem men. Bij de behandeling van de bijlage inzake het opnieuw verhuren van een bovenwoning aan de conciërge van de Openbare Leeszaal heeft de heer Van Drunen een vreeselijke ontdekking gedaan. In de betrokken bijlage is namelijk het woord Leeeszaal met drie é's gedrukt en het was niet duidelijk of de gemeente-secretaris niet beter wist, cf wellicht een nog niet door den minister van Onderwijs gesanctioneerde spelling volgde, dan wel of het de schuld van den drukker of van den ten Stadhuize resiaeerenden corrector geweest is. Het leek een oogenblik of de kwestie aan leiding tot een nieuwe wethouderscrisis zou geven," maar de burgemeester goot olie op de hooge politieke golven door de verzekering dat naar een en ander een streng onderzoek zal worden ingesteld en dat de schuldige wie het dan ook zijn moge zijn gerechte straf niet zal ontloopen. In dezelfde bijlage bleek een correctieregel niet te zijn weggenomen en de wethouders Bonscma en Westerhof, die van typografi- schen bloede zijn, kwamen tot de overtui ging, dat dit althans de schuld van den druk ker moet geweest zijn. Onmogelijk is dit niet. Wie bedenkt hoe de drukkerijen, die met het gemeentedrukwerK vereerd worden plotseling des morgens in den regel enkele dagen vóór een raadszitting een dikken stapel bijlagen tegelijk toege stuurd krijgen, die allemaal zooveel haast hebben, dat het andere werk er voor uitge steld moet worden, mag zich werkelijk nog verwonderen, dat de fouten tot cén correctie- regel cn tct een Leeeszaal met drie s be perkt zijn gebleven. Door wijziging van de politieverordening is vastgesteld, dat verschillende straten nog maar in één richting door rij- en voertuigen bereden mogen worden en het blijft te betreu ren, dat men tegelijkertijd maar niet besloten heeft straten als het Payg'lop en de 1 iouttd heclemaal voor het rijverkeer af te sluiten. Hoewel de desbetreffende verordening eerst op 1 Janüari van kracht wordt, zijn de waar schuwingsborden hier en daar al aange bracht cn het gevolg is natuurlijk, dat oo alle mogelijke straathoeken handkarren te zien zijn, welker eigenaars met verbazing naar de nieuwe borden kijken en zich daarna bedenke lijk achter de ooren krabben. De een waagt het er nog maar op en de andere neemt het zekere voor het onzekere en keert zijn karretje maar weer in een andere richting. De heer Govers, die als lid van de oppo sitie thans met Argus-oo gen naar de daden van het College kijkt, had ontdekt, dat de Bleekerslaan een waarschuwingsbord voor auto's had gekregen en dat onze burgervader er even getrouw straffeloos onderdoor had gereden. Wonderlijk genoeg leidde dit thans niet tot een interpellatie in den bekenden vorm, waar bij eerst gevraagd wordt of de burgemeester weet, dat hij een auto heeft, zoo ja, of het hem ook bekend is, dat de Bleekerslaan daarvoor is afgesloten, zoo ja, wat dan de reden is, dat de burgemeester dit verbod heeft overtreden en wat het College denkt te doen om zooiefs in de toekomst onmogelijk te maken. De burgemeester achtte den tijd voor het aantrekken van het boetekleed nog niet geko men, omdat hij wel onder een bordje neeft doorgereden, maar het opschrift daarvan eerst met 1 Januari opgemerkt en nagekomen 1 dient te worden. Bovendien heeft hij zijn garage in de bewuste Bleekerslaan en daar zijn hemelsblauwe auto te groot is om eiken avond in de gang van zijn huis gedragen te worden, zal hij noodgedwongen van die ga rage gebruik blijven maken en daarvoor be leefd ontheffing der verordening aanvragen. Hij mag er dankbaar voor zijn, dat die ontheffing op het oogenblik niet alleen door de leden aer tegenwoordige oppositie verleend zal moeten worden. Het eenige punt der agenda, dat werkelijk van belang was en waarop wij later nog eens terug hopen te komen, was de overeenkomst tusschen de gemeenten Alkmaar en Heiloo, waarbij Heiloo zich voor een betrekkelijk ge ring bedrag bij het voorkomen van brand in die gemeente van de hulp der Alkmaarsche Brandweer heeft verzekerd. Ook hier heeft Alkmaar als centrumge meente een mocie taak, het kan door een beter geoutilleerden brandweerdienst in omliggen de kleinere gemeenten doeltreffend werk ver richten en wij helpen den burgemeester hopen, dat het thans gegeven voorbeeld door vele andere gevolgd zal mogen worden. Op de publieke tribune was ditmaal zoo gced als geen belangstelling te bespeuren en op de korte agenda kwam dan osk vrijwel geen enkel punt voor, dat buiten de raadszaal eenige interesse kan wekken. Er is langdurig gedebatteerd over een ver betering, welke men aan het Sportpark wilde aanbrengen dcor het op een oefentertein af steken van zeden, het aanbrengen van zane en het afdekken met andere graszeden, maar de beide agrariërs in onzen Raad, de heeren Klaver en Govers, waren het hopeloos oneens ever de vraag of losgestcken zoden in dezen tijd van het jaar kans hebben om vast te groeien dan wel om dcod te vriezen. De meeste raadsleden vreesden het laatste en met algemeen goedvinden werd besloten het voorstel maar aan te houden, waarna wethouder Klaver beloofde, dat hij cr het vol gend jaar in Cctober nog eens mee terug zal komen. Tenminste zoo vulde de heer Van Dru nen aan als U er dan nog is, waarmede hij blijkbaar bedeelde te voorspellen, dat het heel best mogelijk is, dat zijn regeeringsmeerder- heidgenoot het woord is niet mooi, maai we weten er op het oogenblik geen beter voor in Octofcer van het volgend jaar wel eens niet meer als wethouder kan resideeren. Het is altijd prettig als zulke duistere voorspellingen van den kant van politieke vrienden komen, maar de heer Klaver voor voelt ten volle de waarheid van 's heeren Van Drunen's voorspelling en zal dan ook telken male als hij iets voor na de verkiezingen van het volgend jaar toezegt er een bedachtzaam „als we 't leven meugen" aan toevoegen. Er zijn, voor wie bijgelcovig is, inderdaad teekenen, dat enze gemeente binnen afzie.i- baren tijd door een nieuwe wethouderscris-s zal worden geteisterd. Men kent de voorspelling, dat een janken de hond den deed aankondigt in het gezi;i veer wiens woning hij 's nachts huilend werdt aangetroffen. Wij zijn niet bijloovig, maar het is toch wel opmerkelijk, dat even voor wethouder Ringers in een der vorige raadszittingen ten vaf werd gebracht de zwarte kat in de raads zaal is verschenen wij bedoelen niet het beruchte weekblad, maar de levende zwarte kat van den congierge die al mauwende lot vlak bij ce tafel van B. en W. is gelcopeu En diezelfde kat is Donderdagmiddag tijdens de raadsvergadering opnieuw in de zaal verschenen en heeft voer de tweede maal miauwend naar de tafel van het College zit ten kijken alvorens de bede gelegenheid kreeg hem te verwijderen. Nogmaal, wij zijn niet bijgeloovig, maar het zou ons toch niet verwonderen als aan het pclitieke leven van een onzer nieuwe edel achtbaren binnenkort een overwacht einde zou komen Cck katten kunnen den dood voorspellen en één zwarte stadhuiskat is wat de politiek betreft veel gevoeliger dan tien jankende Alkmaarsche bonden. Den Haag, 12 Dec. 1930. Van 8 tot 3 uur in den nacht heeft de Tweede Kamer gister vergaderd en gespro ken over de Waterstaatsbegrooting en nog is niet alles in kruiken en kannen. Er zul len nog wel eenige uren er mee gemoeid zijn eer de minister van waterstaat, de heer Reij- mer, weer rustig op zijn departement kan zitten, daar behalve de waterstaatsbegroo ting ook die van het Zuiderzeefonds en die van de Staatsmijnen in Limburg door hem moeten verdedigd worden. Die langzame gang van zaken is in de eerste plaats aan de Kamer zelve te wijten. Niet alleen dat zij allerlei kleinigheden be handelt, welke misschien best onder vier oogen met den bewindsman waren te be spreken, bovendien bestaat het gebruik, dat meer dan een spreker komt pleiten voor een enkel belang, hoewel het van alle politiek is gespeend. Slechts één voorbeeld: Harlingen vraagt reeds lang om een behoorlijke haven. Ieder is van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd, de rijksfinanciën laten echter op het oogenblik niet toe, dat het werk wordt ter hand genomen. Voor den aanleg van die haven werd vannacht gepleit, niet door één maar door vijf sprekers van verschillende richting, die allen ongeveer hetzelfde betoog den. En de minister kon niet anders als er kennen, dat het werk gewenscht was, terwij; hij zelfs beloofde te overwegen, of er op de volgende begrooting geld vcor kan worden aangepraagd. Meer kon hij werkelijk niet doen, wat intusschen niet verhinderde, dat de heer Duymaer van Twist (a.r.) een oogen blik met een motie dreigde, hoewel er bij de anti-revolutionnaire partij groote afkeer be staat van moties, die aan de regeering iets opdragen. Ware het nu niet voldoende ge weest, wanneer alleen deze spreker de zaak had behandeld? We zullen volstaan met slechts enkele hoofdpunten te noemen uit het saaie debat. Algemeen bleek men ingenomen en na tuurlijk in de eerste plaats de minister zelf met het optreden van den nieuwen direc teur-generaal van den Waterstaat, van wiens medewerking de minister greote verwachtin gen koestert. Mevr. Van ItallieVan Embden (v.d.) heeft weer eens gepleit voor bescherming van de voetgangers op den openbaren weg, o a. dcor de zorg voor voetpaden langs alle openbare wegen. De minister heeft van zijn belangstelling daarvoor getuigd. Het auto verkeer heeft tot tal van opmerkingen aan leiding gegeven. Erkend is, dat de meeste ongevallen toe te schrijven zijn aan de auto bestuurders, maar ook dat de voetgangers weieens onvoorzichtig zijn. Er werd aange drongen op verbccl van sterken drank voor de chauffeurs wat in de practijk nogal moeilijkheden zcu opleveren en cp een algemeen maximum-snelheid van 70 K M., wet, naar de mhrster vreesde, zou leiden tot de meening, dat dit een minimumsnelheid was. Wat betreft een algemeene organisatie van de electriciteitsvoorziening van ons land, ook al een vaak besproken onderwerp stelde rie minister een binnenkort in te dienen wets ontwerp in uitzicht. Bij de bespreking van de kosten van onze waterkeeringen heeft de minister verklaard, dat de cude rechtregel: wien water deert, die water keert, moet ge handhaafd blijven. De ingelanden moeten dus de waterschapslasten betalen. Maar al leen in buitengewone gevallen, na ernstige dijkbreuken b.v., zal de staat de helpende hand mceten reiken. Voor het verstrekken van geld vcor den aanleg van kanalen kun nen geen algemeene regels worden gesteld. Eik geval moet cp zich zelf worden be schouwd. Op een kanaal MeppelWester- borg meet men maar niet rekenen: de advie zen daaromtrent zijn niet gunstig. Voor een kanaal ZwolleAlmelo kunnen thans geen gelden worden uitgetrokken. Een goede ka nalisatie van Zeeuwsch—Vlaanderen zou thans te veel kosten. In de plaats van een kanaal Axel—Hulst kan wellicht worden volstaan met uitbreiding van het tramver keer. Aan den directeur-generaal is opgedragen een plan op te maken vcor de verbetering van de zeewering van Ftakkee. De noodza kelijkheid van een verlenging van de hoof den van de Scheveningsche haven zal de mi nister met zijn directeur-generaal overwe gen. Hoewel we weten, dat we hierbij veel pun ten van bespreking hebben over het hoofd gezien, meenen we het hierbij wel te kunnen laten. De Tweede Kamer begon hedenmiddag met de behandeling van de wijziging van art- 6 der wet op de Inkomstenbelasting en de artt 5 en 6 der wet op de Dividend- en Tantième belasting. Bii de besprekingen nierover heeft o.a. de heer Van Rappard (Lib.) er op aangedrongen, uitkeeringen niet meer als winst te beschouwen. Ook dc dividenden der coöperaties wensehte de heer G e r h a r d (S.D.A.P.) vrijgesteld te zien. De heer De Visser (Comm.) vond daar in aanleiding om op te komen tegen de divi dendpolitiek van de coöperaties. In ieder geval mag z. i. dit zoogen. dividend niet be last worden. Hij diende op dit punt een motie in, welke voldoende ondersteund werd, Onze BORDEAUX-, PORT- en SAMOSWTJNEN per flesch vanaf staan vooraan en bovenaan. Koorstraat 49-5!, Tel. 207. In het nummer dat WOENSDAG 3i DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nieuwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden cp dit blad afoon- neeren, ontvangen dc tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. De minister van financiën wees er op, dat een der artikelen reeds die vrij stelling mogelijk maakt voor productie coöperaties en veilings-coöperaties. De verkoopscoöperaties maken echter wel degelijk winst en deze kan slechts onder de belasting vallen. De minister wilde echter de zaak nader overwegen. Na eenig tegen spartelen trok hierop de heer De Visser zijn motie weer in. Het ontwerp werd daarop z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde was hierna de Verhcoging van den accijns cp 't gedistilleerd. De heer Korten horst (RK.) stemde met de verhooging van 180 op 200, die .de minigter thans voorstelt, in beginsel in, omdat bij de jongste verlaging van den ac cijns te ver is gegaan. Het oogenblik om op die vergissing terug te komen achtte hij echter zeer ongunstig gekozen en hij be twijfelde of de minister mag rekenen op een yerhooging der opbrengst met 4 millioen. Dat de smokkelarij weer zal toenemen, be twijfelde spr. Hij ontkende ten slotte, dat de minister dit geld noodig zou hebben. De heer Schouten (A.R.) ontpopte zich eveneens als tegenstander van de voorge stelde verhooging. welke het bedrijfsleven bemoeilijkt, terwijl het niet zeker is de ge» hoopte 4 millioen te bereiken, daar de smok kelhandel weer zal toenemen. Spr. betwijfelde ook, of de minister, die 4 millioen noodig heeft. Zou de minister zijn voorstel liever niet aanhouden tot het najaar van 1931, daar men dan weet, of het geld werkelijk noodig is. Ook andere redenen pleiten daarvoor. Spr. hoopte, dat de minister uitdrukkelijk zal ver klaren geen bezwaar .e hebben tegen aan houding van 't voorstel. De heer Boon (Lib.) erkende, dat de minister ineer geld best kan gebruiken, doch achtte de voorgestelde accijnsverhooging daartoe niet geschikt en lichtte dit laatste nader toe. Ook de maatschappelijke omstan digheden zijn niet zoo gunstig, dat reeds anderhalf jaar na de verlaging de accijns weer verhoogd kan worden. En de smokkel handel zal weer het hoofd opsteken! Spr. gaf ten slotte den minister in overweging zijn voorstel in te trekken. De heer Oud (V.D.) ging ook niet mede met het ontwerp, omdat hij daardoor de sta biliteit in de belastingen verstoort en 't is wel eigenaardig, dat zelfs de drankbestrijders des wege tegen het voorstel zijn. De minister had verstandig gedaan niet te snel met deze verhooging bij de Kamer te koinen en liever gebruik te maken van de be- grootingf-overschotten. Spr.'s eenigste bezwaar tegen de verhoo ging was de vrees voor toeneming van den smokkelhandel. De heer Van Vuuren (R-K-) was het op vele punten met de vorige sprekers eens. De verlaging van 300 op 180 heeft een eind gemaakt aan den smokkelhandel en de fraude, maar spr. wilde den minister wel voorspellen, dat de verhooging tot f 200 deze zal doen herleven, vooral in den tegenwoordigen tijd van malaise en werkeloosheid. Eu daarbij is het nog niet eens zeker, dat de gewenschte 4 millioen worden bereikt. Spr. kon niet met het voorstel meegaan, ook al mocht de minister wegens verwerping heen willen gaan. De heer T e u 1 i n g s (R.Kachtte het ont werp een technisch-fiscalen maatregel, waar niets tegen in te brengen is, omdat het een maatregel van redres is. Voor belangrijke toeneming van fraude vreesde spr. niet. Over de opbrengst maakte spr. zich niet ernstig ongerust. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) was het eens met de heeren Van Vuuren en Oud omtrent de beteekenis van het ontwerp. Daarbij achtte spr. het tekort op de rijks- begrooting een „geforceerd" tekort, dat best had kunnen vermeden worden en wellicht nog niet eens door de aanneming van dit ontwerp zal worden gedekt, vooral wanneet de fraude hec hoofd opsteekt. Het bedrijfsleven zal er ook schade door lijden. Spr. keurde het sterk af, dat de minis- ter heeft in uitzicht gesteld, dat als deze wet

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1