illnijistlt (tuint 101 Ulll's PROEFTIJD. FEUILLETON. iiuirti twee en dertigste jaargang. Ifi December. Radio-hoekje C EH KE\TE H AbFA Kr 296 1930 DE DIRECTEUR DER GEMEENTE WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BEKEND, DAT DE MUNNIKENWEG VOOR RIJVERKEER ZAL ZIJN AFGE SLOTEN VANAF 17 DECEMBER 1930 TOT NADERE AANKONDIGING OP ALLE WERKDAGEN VANAf 'S MOR GENS IX UUR TOT 'S MIDDAGS jX UUR- Woensdag 17 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V AR.A.) 8._ Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. (V P RO. 10.15 Gramofoonpl. 1030 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.— Mej. F. Meij- boom: „De verpleging van Zuigelingen" 11.30 Concert door het V.A.R.A.-Septet. 11.55 Gramofoonplaten. 12.— Concert door het V.A.R.A.-septet en Gramofoonplaten. 2.— Vrouwenuurtje. 3.— Cursus „Maak het zelf" 4.Instrum. concert. Eli Bomli, viool en Johan Jong, piano. 4.30 Kinderuurtje. 5._ Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 5.45 Concert. Attractiekapel onder leiding van Jose Rosenberg. 8.30 Mandolinecursus. Joh. B. Kok. 7.Concert Neerlandia-kwartet 7.20 W. H- Vliegen: „Oorsprong, geschiede nis en hedendaagsche stand der socialistische beweging". 7.45 Vervolg concert Neerlandia kwartet. 8.Gramofoonpl. 8.05 Uitzending uit Utrecht m. m. v het V R.A -Orkest on der leiding van Hugo de Groot en G. J. Zwertbroek, toespraak 9.25 Gramofoonpl. 10.20 Vervolg uitzending uit Utrecht 10.45 Vaz Dias. 11— Gramofoonplaten Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.CRV.) 8.159.30 Morgenconcert. 10.30—11. Ziekendienst. 11.—12.— Harmoniumspel. M. F. Jurjaanz. Mevr. D. van Neerden Ongers, sopraan. 12.—12.33 Politieber. 12.30^-2.Concert. Mevr. C. v. Raven- swaayMöllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr R. A. v. d. Horst—Bleekrode, piano 2.2 45 Con cert. Mej. Annie Hermes, alt. G. Beth, viool. P. Halsema, piano. 2.45—3 15 Lezen van Christ. Lectuur 3.154.15 Vervolg Con cert. 4.15—5.Gramofoonplaten. 5—6.— Kinderuurtje. 6.-6.45 Landfcouwuurtje 6.457.15 Jeugdhalfuurtje. 7.157.30 Gramofoonplaten. 7.30—8.Politieberich ten. 8 —8 10 Concert. Arnhemsche Orkest- vereeniging onder leiding van M. Span jaard. 8.10—8.45 GramofoonplEften. 8.45 9.15 Zendeling D. C. A. Bout: „Hoe wij de kracht des Evangelie's zagen". 9 15— 10.Vervolgconceft. 10.10 10 Vaz Dias 10.1011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramo'oonpla'.en. 1.20 Orkestconcert. 2.202.50 Zang door A. Vaughan, alt. B. Davis. tenor. 3.50 Con eert. Orkest. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing. 6.35 Berich ten. 6.55 Berichten. 7.S. Eaton en M. Mullinar, viool en piaro. 7.20 Lezing. 7 45 Lezing. 8.20 Concert. Orkest, koor en solis ten. 9.05 Berichten. 9.20 Vervolg concert. 10.25 Lezing. 10.40 Berichten. 10.45 Con cert. Kwintet. J. Leggatt, sopraan. 11.20 12.20 Dansmuziek. Pari/s „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 Gra mofoonplaten. 405 Gramofoonplaten 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Poolsche avond Le zing en concert. Orkest en piano. 9.50 „Don Quinchotte", Massenet. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 2.50—4 50 Orkest concert. 7 20—8.05 Orkest oncert 8.058.25 Anecdoten. 8 25—9.40 Pocls^he avond Or kest, viool, piano en tooneeluitzend ng 9.55 —10.25 Duo's voor viool. 10.2511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 2.25 Uitz voor scho len. 5.20 Poolsch programma 6.50 Con eert. 8.35 Concert. Orkest, k'arinet, zang en toespraak. Georg. door de Kath. Belg Radio-Vereen. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 10.— Gramofo nplaten. 10.40 Kerstconcert. Orkest, koor en solisten. 11 30 Gramofoonplaten. 12.251 40 Orkestcon cert. 4.355.35 Orkestconcert 7.05—8.— Orkestconcert. 8.25 Symphonieconcert. Daar na berichten en tot 11 30 Avondconcert. Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Voordiach ten en lessen. 11.2012.15 Gramofoonpla ten. 12.151.20 Berichten 1.202 05 Gramofoonplaten. 2.053.50 Voordrachten en berichten. 3 504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.— Her denking Simon Bolivar. 9.20 Weerbericht en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. 7) HOOFDSTUK V. I.IHnn- Het was de vrouw die Tom Neillan's belangstelling had opgewekt. Zij had den dunnen, zwarten doek weer over haar hoofd en een zwarten mantel aan die betere tijden gekend had. ,Zij bleef niet bij het poortje staan, maar liep een eind de Marketstreet in. Tom volgde haar en zag van den overkant der straat een man op haar toetreden. Het was de f^hn, dien zij bijna iederen avond om half negen stond op te wachten en het ^as Tom Neillan mogelijk om zoo dicht bij te komen dat hij kon hooren wat ze geiden. Zijn indruk van de vrouw was juist geweest ze zou mooi zijn als ze e>' niet zoo slecht uitzag. Toen hij naar den man keek, kwam hij tot de ontdek- n8i dat hij hem kende, maar hij wist ^lch niet te herinneren hoe en waar Van daan. Hij was niet groot en had een Prettig, knap gezicht, maar zijn oogen EGMOND AAN ZEE. De raad vergaderde Vrijdagavond 8 uur. Afwezig de heer Groen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich: ten schrijven van den heer Schuitemaker, houoende het verzoek de bovengrondsche kabel van het electrisch net door een onder- grondschen te doen vervangen De voorzitter stelde voor in verband met het stadium waarin het electrisch bedrijf thans verkeert, dit aan te houden. Aldus werd besloten. Een voorstel om den pensioengrondslag van den ontslagen gemeenieopzichter eenigs- zins te wijzigen werd aangenomen. Een contract met het P. E. N. B. en W. stelden voor dit contract voor den tijd van 5 jaar aan te gaan. Nadat de heer v. d. Pol geïnformeerd had, of dit een nieuw contract was, antwoordde de voorzitter dat dit contract was opgemaakt door het P. E. N. en goedgekeurd door den minister. Een verzoek van de Onderlinge Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging om subsidie. De voorzitter stelde voor principieel te be sluiten er op in te gaan, doch eerst een na der onderzoek in te stellen. De heer Broek merkte op, dat de vereeni- ging zelf ook al maatregelen had getroffen, door de contributie te verhoogen. Besloten werd, overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. Kasgeldleeningen. B. en W. stelden voor het in een vorige vegadering genomen besluit, een kasgeld- leening groot 100.000 aan te gaan, in te trekken en in de plaats daarvan een kasgeld- leening groot 150.000 aan te gaan, dit in verband met conversie van een leening. De heer Snoeks maakte de opmerking dat er in verschillende vergaderingen kasgeld leeningen naar voren komen en informeerde of al die leeningen gedekt zijn volgens Art 136 der gemeentewet. Nadat de voorzitter medegedeeld had dal Art. 136 uitslüter.d betrekking had op vaste leeningen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Begrooting 1931. De voorzitter verzocht den rapporteur der der commissie rapport uit te brengen. Deze verzocht bij verschillende posten eenige toe lichting, o.a. dat de post „onderhot d meube len secretarie" van 300 op 650 was ge bracht. De voorzitter antw^oordó: hierop, dat het voornemen bestaat de stoelen in de raadszaal te verbeteren. Wat den vuilnis-ophaaldienst betrof stelde de commissie voor 600 uit te trekken voor aanschaffing van een vuilniswagen. B. en W. dee.den mede, dat er geen be zwaar bestond om 600 op de begrooting te zetten, doch de groote moeilijkheid is, wat voor soort wagen aangeschaft moet worden. De heer L. Dekker stelde voor, in andere gemeenten een kijkje te gaan nemen. De voorzitter merkte hierbij op, dat andere plaatsen gebaande wegen hebben, wat hier niet overal het getfal is. De heer v. d. Plas wilde het bestaande type behouden, maar dan flink afgedekt. De heer v. d. Pol steunde den vorigen spreker en verklaarde zich bereid nadere aan wijzingen daaromtrent te verstrekken. Aldus besloten. Dat de post „wandelpaden en plantsoenen van 500 op 1COO was gebracht, vond volgens den voorzitter zijn oorzaak in de voorgenomen beplanting van de helling bij de begraafplaats. De heer Snoeks vond 1000 te veel. Nu volgde een hevige discussie over de tantièmes, zoowel over de reeds toegekende als over de 480, die op de begrooting voor kwam. De heer v. d. Pol stelde tenslotte voor de zen post geheel te schrappen, waarna de voorzitter het volgende voorstel in stemming bracht. De tantièmes blijven op de begrooting doch de toekenning zal niet plaats hebben zonder toestemming van den raad. Dit werd verwor pen, zoodat deze post van de begrooting ver dwijnt. Het Burgerlijk Armbestuur verzocht een subsidie van 6500 in plaats van 4000. B. en W. stelden voor de subsidie op 4000 te houden. De heer v. d. Pol was van meening, dat dit slechts uitstel van executie was. Als het B. A. in gebreke komt, is de gemeente ver plicht bij te springen. De heer Broek wilde de subsidie verhoogd zien. De voorzitter antwoordde, dat men meer of minder zuinig kan zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Nu kwam het electrisch bedrijf ter sprake. De heer v. d. Pol merkte op dat de winst, die het G. E. B. gemaakt heeft, niet is betaald waren omfloersd en scherpe lijnen lagen opzij van zijn neus. Hij hoorde de zachte, beschaafde stem van de vrouw zeggen: „Wij moeten elkander niet meer ontmoeten. Je weet dat aan den toestand zooals hij is niets kan veranderd worden en je maakt het voor mij slechts zwaarder. Als je nu weggaat, zal ik aan je kunnen blijven denken als aan een lieven vriend en ik zal weten dat de gedachte aan mijn ver driet, waarvan de drank de oorzaak is, jou kracht voldoende zal geven om een nieuw leven te beginnen. Ik heb je nu zoover geholpen, dat je je beheerschen kunt en Sam Peddler je niet meer in zijn klauwen heeft. Maar ik wil, dat je mij de belofte geeft niet meer te komen. Je komt om mij en je weet dat het nutteloos is ik houd van je Sandy, en omdat ik van je houd, ben ik in staat om dit offer te brengen. Ik mag en kan me niet aan den bestaanden toestand onttrekken en ik zal me gelukkig voelen met mijn her inneringen. Je moet kiezen Sandy; toe, maak het niet moeilijker dan het reeds is Sandy Sandymompelde Tom Neillan, waar had hij dien naam meer gehoord? Hij keek den man nog eens aan en trachtte te hooren wat hij de vrouw antwoordde, maar op dit oogen- blik merkte zij hem op en was hij ver plicht zich te verwijderen om geen ach terdocht te wekken. door menschen, die slechts één lampje ge bruiken, maar door hen die hun étalage of werkplaats moeten verlichten om hun brood te verdienen. Spr. had een staatje bij zich, waarop voorkwam het verbruikte aantal K.W.U. over de maanden Jan. tot en met Nov. van dit jaar van één stroomverbruiker. Dit variëerende tusschen de 93 en 221 K.W.U. Dit aantal berekend tegen 0 35 per le 50. 0.30 per K.W.U.; 2e 50-tal, voor de rest 0.25, deed bij spr. de meening ont staan, dat een zakenman alleen kan werken voor zijn stroomverbruik. Spreker stelde voor, wanneer het bedrijf niet overgaat aan het P. E. N., dan een vast recht in te voeren. De voorzitter antwoordde hierop, dat er gewacht wordt op bericht van het P. E. N. en hij meende tijdens de onderhandelingen niet aan een vast-recht tarief te moeten be ginnen. De heeren v. d. Pol en Broek meenden, dat de commissie nog niet veel had uitgevoerd. De voorzitter zeide, dat ook zij op bericht van het P. E. N. wachten. Verlaging stroomprijs. B. en W. stelden voor met ingang van 1 Jan. den prijs per K.W.U. van 0 35 op 0.30 te brengen. De heer v d. Pol wilde voorloopig nog 0.35, maar dan spoedig vastrecht tarief. De prijs werd op 0.30 per K.W.U. vast gesteld, met 8 tegen 2 (v. d. Pol en Broek). Voorts stelde de begrootings-commissie voor den gasprijs met 1 cent per M3 te ver lagen. B. en W. maakten hiertegen bezwaar. Door in 1930 reeds 1 cent per M3. te ver lagen was het saldo van 2500 reeds ver dwenen. De voorzitter wilde niet de risico hebben, dat het bedrijf een volgend jaar met een na- deelig saldo zou komen. Op de vraag van den heer Snoeks hoeveel M3. in Egmond wordt gebruikt, werd ge antwoord: 250.000 M3. B. en W. stelden voor den gasprijs niet te verlagen. Aldus besloten. Hierna bracht de voorzitter de begrooting in stemming, welke werd aangenomen met 1 stem tegen (de heer Broek). Benoeming commissies. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht de voorzitter een woord van dank aan de leden van de commissie, belast met het nazien der begrooting. Landbouwcommissie. Benoemd werden de heeren Jan de Graaff en W. Visser. Stembureau. Benoemd de heeren Mr. J. J. Spit en K. de Graaff. Burgerlijk Armbestuur. Benoemd de heer H. J. Conijn. Verder deelde de voorzitter mede, dat er geen bouwcommissie meer werd benoemd en bracht dank aan de heeren, die in deze commissie zitting hebben gehad. Het is den voorzitter bij het nalezen der notulen opgevallen, dat hij bij het aftreden van pastoor B. A. van Kleef als lid van het Burgerlijk Armbestuur, verzuimd had hem een woord van dank te brengen. Daarom wilde spreker nu zijn dank betuigen aan pastoor van Kleef, voor alles wat hij als lid van het Burgerlijk Armbestuur voor de ge meente en voor de behoeftigen in de ge meente gedaan heeft. - Precario-verordening. De voorzitter verzocht den secretaris deze verordening voor te lezen. De heer v. d. Pol vond de regeling wat de zonneschermen betreft, wel wat overdre ven. Liever zag spr. deze verordening in zijn geheel verworpen. De voorzitter deelde mede, dat het billijk was, iemand die gebruik maakt van publie- ken grond, daar ook iets voor te laten be talen. De heer v. d. Pol: Goed, maar de zonne schermen vrij. Nu werd de verordening punt voor punt in behandeling genomen. Besloten werd: Reclameborden, lichtbak ken, uitstalhaken en kastjes, tochtschermen, benzinepomp etc. te belasten. Luifels en zon neschermen zijn vrij. Standplaats innemen voor een autobus werd bepaald op 10 per jaar. Voorgesteld was 20. Leges- verordening. B. en W. stelden voor den aanvraag voor een vergunning, bedoeld bij de hinderwet van 1.50 op 3 te brengen. den prijs van het trouwboekje vast te stel leen op 0.50; het abonnements op de bevolking vast te stellen op 20. Deze voorstellen werden aangenomen. Verder stelden B. en W. voor wat betreft „Huwelijken". Maandag kosteloos te veranderen in Maan dag 1012 kosteloos, 2 uur 10. Donderdag 5 te veranderen in Donder dag 2 uur 5. Zaterdag en Dinsdag 10 te veranderen Op eens zag hij de leege plek op Ellen's schrijftafeltje voor zich daar was het het was het gezicht van den man dien hij gevreesd had als zijn mededinger. Sandy Carruth hoe kwam die hier en dan nog wel verzeild in een buurt als deze? Hij herinnerde zich vaag, dat El len hem eens iets verteld had van zijn zwakheid en hij begon het een met het ander te combineeren. Hij volgde het tweetal op een kleinen afstand en zag hoe eerst de vrouw verdween in het poortje en even later Sandy Carruth "het winkeltje binnenstapte. Tom beraadslaagde bij zichzelf wat hij had te doen. Als Sandy voor rede vat baar was, lag het cp zijn weg de vrouw te steunen. Hij voelde dat zij gelijk had en een vrouw, in staat tot een dergelijke opoffering, was zeker waard geholpen te worden. Hij wist genoeg van den ouden Chinees om te begrijpen dat zij een heel bijzondere vrouw moest zijn om, niette genstaande de kans die haar geboden werd om zich te onttrekken aan haar el- lendigen toestand, weerstand te bieden aan deze verleiding. En misschien was het voor Sandy Carruth een groot geluk, dat hij zich zoo gauw had weten te troos ten na zijn teleurstelling met Ellen Row- land. Het was juist wat de vrouw ge zegd had het zien van de ellende, die drankzucht ten gevolge kon hebben, was waarschijnlijk het beste geneesmiddel Het allereerst moest hij weten wie in: Zaterdag en Dinsdag 2 uur ƒ10, VCoens dag en Vrijdag 7.50, in 2 uur 10. Andere tijden 15. Op voorstel van den heer v. d- Pol werd dti aangevuld met Woensdag en Zaterdag 10 tot 12 uur 2.50. Aldus besloten. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel om een minimum van 5 te stellen voor de vermakelijkheidsbelasting. Schoolgeldheffing Bewaarschool. B. en W. stelden voor het schoolgeld voor heet voorbereidend lager onderwijs van 0.10 per kind per week te brengen op 0.20. Besloten werd den prijs van 110 te handhaven. Grondverkoop. B. en W. stelden voor aan den heer C. Wij- ker een strook grond te verkoopen aan den weg naar de r.-k. kolonie St. Joseph voor 2 per M2., daarbij de bepaling makende dat langs den openbaren weg geen schutting gezet mag worden en het bouwplan bij B. en W. moet worden ingediend ter goedkeuring Aldus besloten. Eveneens werd besloten een strook grond te verkoopen aan den heer Garritsen, met bo vengenoemde bepaling. De heer Broek bracht den wensch naar voren, de Wilhelminastraat recht door te trekken. Wethouder de Graaff steunde dt. Na eenige discussie werd besloten de straat te laten zooals zij nu is. Onbewoonbaarverklaring. Op advies van de Gezondheidscommissie stelden B. en W. voor 4 woningen onbe woonbaar te verklaren. Van 3 woningen werd het aangenomen, van 1 veerworpen. B. en W. deelden verder mede, dat de heer IJ. Verhoeve in gebreke is gebleven met be taling van rente en aflossing en stelden voor na aanschrijving tot verkoop van de huizen over te laten gaan. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Dekker vestigde de aandacht van B. en W. er op dat een trottoirband in de Trompstraat door wageens wordt stuk gere den. De heer v. d. Pol informeerde naar de waterloozing op het Pompplein. De voorzitter antwoordde dat het onder zoek nog voort duurt. De heer v. d. Pol informeerde verder naar de aanbesteding van den vuilnis ophaaldienst Betreffende het doodgaan van honden met vergiftigingsverschijnselen werden door den heer v. d. Pol meeningen geuit, die de voor zitter niet kon toelaten. De heer Snoeks merkte op, dat de hond van Wijker ook vergeven was. Dat beest komt nooit in het duin. Verder informeerde de heer Snoeks naar het wegenplan en vestigde de aandacht er op, dat enkele gaslantarens 's morgens om 9 uur nog branden. De heer Broek vroeg of nu de tijd nog niet gekomen is, dat de gemeente zich aansluit bij de Centrale Werkeloozenkas. De vroegere bezwaren zijn volgens besluit van den Minister vervallen. Dit veroorzaakte eenige discussie, ene werd aangehouden tot de volgende vergadering. Voorts merkte de heer Broek op dat het Rijwielpad in zeer slechten toestand verkeert. Spr. is van meening dat het stuk gereden wordt met wagens. Als het zoo doergaat zullen er heel veel nieuwe tegels in moeten komen. De voorzitter zegde toe het bestuur er op te zullen wijzen. Hierna sluiting. URSEM. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dag voltallig Ingekomen was o.a een schrijven van de N.V. Bank voor Ned. Gem vermeldende de voorwaarden waarop de gemeente aan an- nuïteitsleening over 50 jaren groot 7000 kan aangaan ten behoeve van den Woning bouw. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen was een adres van A Vis, vrachtrijder alhier, om verlenging van erf pacht van het door hem gekochte perceel. Dit werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Adres van denzelfden houdende verzoek om een rentedragend voorschot groot 2500 voor het bouwen van een woning met schuur Besluit als voren. Idem van eenige bewoners in de Mijze om meer straatlantaarns op den Mijzerdijk. De voorzitter stelde voor dit adres even eens in handen te stellen van B. en W. om advies De heer S. Oud heeft de situatie eens op genomen en de afstand in Mijze is zoowat gelijk aan die cp den Walingsdijk, wat be treft het aantal lantaarns. Sam Peddler was. Hij draaide de knop van de winkeldeur om en stapte naar binnen. Een benauwde lucht van ster ken drank kwam hem tegemoet en een gedempt rumoer wees hem verder den weg naar de gelagkamer achter in het huis, dat dieper was dan hij gedacht had. Toen hij binnen trad, was er nie mand die op hem lette, behalve de man achter den toonbank. Tom Neillan kreeg de onaangename gewaarwording dat er gens een vijand op hem loerde en ving den scherpen blik op van Sam Peddler, die hem achterdochtig opnam. Het was alles heel vlug gegaan, maar in dat kor te oogenblik wisten beide mannen dat zij vijanden waren. Sam Peddler kneep zijn kleine oogen half dicht en zette zijn dikke lippen op elkaar, terwijl zijn mondhoeken zich vertrokken tot een grijns. Hij knipte met zijn vingers, wat een teeken was van zelfvoldaanheid wanneer hij zich verstandig vond en sloop weg, om even later terug te koihen en haastig een klein voorwerp onder den toonbank te verbergen. Er was niets dat Tom Neillan ontgaan was. De man zag hem, evenals de Chi nees, voor een rechercheur aan en had zich bij voorbaat gewapend. Nonchalant liep hij tusschen de tafel tjes door, waar zoowel blanken als Chi- neezen zaten te kaarten en te dobbelen, tot hij bij Sandy Carruth kwam en te genover hem plaats nam na een korten Wethouder Schaap was van oordeel, dat de straatverlichting op den Walingsdijk ook zijn nut nog wel heeft voor den Mijzerdijk. De heer Genefaas zeide, dat zijn fractie niet voor bijplaatsen van meer lantaarns ia, doch geen bezwaar heeft tegen verplaatsing, indien zulks verbetering mocht geven. Weth. Schaap achtte voorzichtigheid ge boden met f oog op overbelasting van den transformator en wees op een dergelijk geval in de omgeving. Besloten werd afwijzend op het adres te beschikken en B. en W. uit te noodigen een onderzoeken in te stellen in hoeverre dooi verplaatsing van enkele lantaarns verbete ring is te krijgen. Vaststelling suppl. begrooting dienst 1931 en vaststelling toelage woninghuur voor d; gemeentepolitie. De voorzitter zeide, dat in geheime zitting ten onrechte hier is besloten. B. en W. stelden voor de toelage woninghuur te bepalen op 180 met dien verstande, dat wanneer min der huur wordt betaald, ook minder wordt genoten. Met 6 tegen 1 stem, die van het lid Veld- boer werd aldus besloten. Vervolgens werd voor de gemeentepolitie uitgetrokken een post voor jaarwedde 1400, kleedinggeld 100, rijwieltoelage 25, wo ninghuur 180. De suppl. begrooting were vervolgens met algemeene stemmen vastge steld. Aan de orde was een voorstel van B. en W. om een perceel gemeentegrond in erfpacht af te staan gedurende 50 jaren aan de Woning, bouwvereeniging alhier tegen 45 per jaar. De heer Genefaas verzocht dit punt even als het volgende, n.1. het adres van de Wo- ningbouwvereeniging om een voorschot groot 7000 voor het bouwen van 3 woningen, ran de agenda af te voeren. De heer Broertjes vroeg den vorigen spr. of deze als voorzitter van de woningbouwver- eeniging een vergadering heeft belegd met de bestuursleden, waarin deze aanvrage is be handeld. De heer Genefaas antwoordde ontken nend, doch deelde mede met 3 van de 5 be stuursleden deze zaak besproken te hebben. Hier was spoed bij, omdat spr. bij de behan deling der begrooting heeft aangedrongen den beschikbaren grond niet meer onden hands te verhuren aan den heer Klaver, doch hetzij in erfpacht of in eigendom aan de Bouwvereeniging af te staan. Weth. De Jongh wilde over deze aange legenheid nog wel iets naders mededeelen. Spr. heeft bij zich gehad een der bestuurs leden, die informeerde hoe deze aanvrage op de agenda van den raad was gekomen, te meer omdat hierover nooit was vergaderd. De heer Broertjes zei, dat niet alle leden ge hoord zijn. Wanneer de heer Genefaas deze zaak toch wenscht behandeld te zien, zou spr. zich daar niet tegen verzetten, doch onjuis' achtte hij het, dat de voorzitter niet alle leden over deze zaak geraadpleegd heeft. De voorzitter vond het jammer, dat dezo zaak zoo is geloopen. Wellicht is de heer Genefaas wat hard van stapel geloopen, doch hij kon zich best indenken, dat het adres om grond te krijgen is ingediend. Als hier zeker heid over gekregen is, dan is het nog tijd ge noeg om te vergaderen. Het was spr. bekend, dat er reeds 6 aanvragen om woningen zijn ingekomen, waarvan er bij zijn, die vroeger ook al teleur zijn gesteld en door afvoering van de agenda wordt het bouwen ook weer uitgesteld. Bovendien moet er een woning voor de gemeentepolitie beschikbaar zijn en nu hoopte hij, dat het uitstel van de woning bouw niet al te lang zal duren. De heer Gnefaas vroeg of uitstel nu er ge schikt geld te krijgen is, wel aanbeveling ver dient. De heer Broertjes zeide, wanneer er al 2 woningen zijn toegezegd, er slechts één over schiet. Spr. meende, dat no. 3 zelf wel grond kan koopen, daar er nog genoeg andere zijn die dit niet kunnen. Spr. wees op het terrein van de gemeente in de Schermer. De heer Genefaas zeide, dat door die per soon getracht is grond te koopen, doch dat is niet gelukt en toen is de aanvrage ingeko men om een woning te huren van den wo ningbouw. Weth. de Jongh was het met den heer Broertjes eens, dat de heer Spil in staat is te koopen, maar vreesde, dat niets is te krijgen. Voor particulieren is het steeds bezwaarlijk in de kom der gemeente een stukje grond machtig te worden! De heer S. Oud was van oordeel, dat de grond in de Schermer is aangekocht en be stemd voor landarbeiders. De heer Spil is verlegen om een stukje grond, waarop een woning gebouwd kan worden, maar heeft aan den grond die er achter ligt niets. De heer Veldboer vreesde, dat de woningen in de Schermer door het Kanalenplan in ge vaar komen, wat door den voorzitter werd be twist. De heer Broertjes was er niet tegen, dat de groet. Sam Peddler slenterde aan en beloerde eerst zijn twee gasten alvorens hij hun bestelling ten uitvoer bracht. Het was een breedgeschouderde bruut, met een harde,, roodachtige snor en on verzorgd rossig haar, zijn oogleden wa ren gezwollen en op zijn linkerwang had hij een zwaar litteeken, de sporen van een vechtpartij. Sam Peddler kende zijn klantjes en hij wist dat deze nieuweling er niet bij behoorde. Hetzelfde had hij ook van Sandy Carruth gedacht, maar langza merhand, toen hij merkte dat de jongen meer dronk dan hij verdragen kon, was hij hem als onschadelijk gaan beschou wen. Maar zijn vrouw verbood hij zich te laten zien, wanneer zij ten minste niet wilde dat die mooie jongen een kogel door zijn hoofd kreeg. Lilian Peddler had weldra begrepen dat deze zoogenaamde vaste klant aller minst behoorde te zijn waar hij was en dat hij groot gevaar liep betrokken te worden bij de onophoudelijke vechtpar tijen. Het was haar natuurlijk niet mo gelijk zich er mee te bemoeien, maar in haar hart sloop een gevoel van sympa thie en medelijden. Zij had zelf zooveel verdriet gehad in haar jonge leven, dat het gezicht van dien jongen man, die op deze wijze geheel ten onder ging, het ver langen in haar wakker riep hem te hel pen. (Wordt vervol£<ty 3

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5