Elecfrolwx Model XI VISITEKAARTEN LANDBOUW en VEETEELT. D HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS COSTER ZOON iSmgiira IMMMMlMf Rechtszaken Herk en scltool Binnenland Haarlem, Kruisweg 70 c, Tel. 14271. No. 7. Stan Poppe v. Zaandam; [Zaan; No. 8. S. van Hoorn van Zaandam; No. 9. H. van Drunen van Alkmaar; No. 10. Plooijer van Zaandam; No. 11. A. Bakker van Alkmaar; No. 12. J. Erkes van Wormerveer. Deze voorloopige groslijsten werden ver bolgens den leden der verschillende afdee- lingen van de S.D.A.P. in de drie kieskrin gen toegezonden, teneinde hen in de gelegen heid te stellen alsnog hun zienswijze op dit stembiljet uit te drukken, waarna de lijst de finitief is vastgesteld. Na de pauze was als laatste punt aan de orde: Bespreking van den Nood in den Land- en Tuinbouw. De heer P. Zeeman van Zuidscharwoude, Jie als inleider voor dit punt was aange zocht begon met mede te deelen dat bij de ve le en soms gevoelvolle woorden op allerlei plaatsen en bij velerlei gelegenheden gespro ken ook hij moest komen met woorden. Maar waar in dezen de woorden voor de daden uit moeten gaan en de soc.-dem. in 1923 en ook nu weer probeerdsn met daden de in moeilijkheden verkeerende bedrijfsbeoefena- ren te helpen, zoo zou hij probeeren in een kort bestek zijn inzicht van de oorzaken van i de algemeene en daarnaast en vooral van de crisis in den land- en tuinbouw naar voren te brengen en enkele punten welke tijdelijk verlichting zouden kunnen brengen aan te stippen. Oorzaak van de crisis (vooral van de he vigheid) zag de spr. in de ontwrichting ont staan door en na den oorlog, en tevens als gevolg van het vredes-verdrag, waardoor welvarende volkeren tot aan den rand van het pauperisme zijn gebracht. Landen met de beteekenis van werelddeelen als Rusland en China zijn uitgeschakeld uit de wereld-con sumptie. Wat dat beteekent voor een expor teerend land als het onze, waarbij de land en tuinbouw-producten een zeer groote rol spelen, toonde de spr. met suggestieve cijfers aan. O.a. bij Duitschland, een van onze beste afnemers, er zijn jaren geweest dat 80 pCt. van onze land- en tuinbouwproducten naar Duitschland ging. In 1929 gingen in een maand 200 wagons groenten alleen van de Langendijker veilingen naar dit land In de zelfde maand van dit jaar was dit aantal tot 11 wagons teruggeloopen Overal bouwen de volkeren hooge tarief muren op. België, Frankrijk, Finland, Amerika e a vooral dit laatste, maken het zoodanig, dat we gerust kunnen zeggen, dat Amerika voor onzen handel is uitgeschakeld, 't Vorige jaar verzonden we nog in totaal 2000 wagons groenten naar deze betrekkelijk gesproken voor onze stapelgroenten nieuwe afneemster, in 1930 niets. Hoe kan het anders, waar Amerika een in voerrecht heft van 1100 per 10.000 KG. kool, terwijl het voor de uien nog hooger is De tariefmuren maken het ons bedrijf moeilijk, maar ook voor de arbeiders in deze landen uit industrieele en handelsbe drijven wordt de toestand mede daardoor onhoudbaar. In dit verband richtte spreker zich tegen de sociaal-democraten in Neder land, welke terwille van verkeerd geziene groepsbelangen mede ijveren voor de tot standkoming van een tarwewet (maal- en menggebod) in ons land. (Applaus.) De moeilijkheden zijn groot en de eigen aardige toestanden in ons land- en tuin bouwbedrijf maken dat alleen bij ingrijpende wijziging in de eigendomsverhoudingen van den grond het mogelijk zal zijn een gezond land- en tuinbouwbedrijf te verkrijgen. Onze grondprijzen zijn te hoog. 40 pCt. van de bedrijfsresultaten van den pachter moet deze overhandigen aan den grondeige naar. Dat is nog erger dan in Alva's tijd toen de tiende penning al zoo'n geweldig verzet in de Nederlanden teweeg bracht On deze gronden loonend te produceeren wordt hoe langer zoo meer onmogelijk. De bodem aan de gemeenschap is het woord, dat thans aan de bewerkers van den bodem moet worden opbracht De successie rechten moeten worden omgezet in een be- stpmmingsbe'asting teneinde daardoor teru1 te krijgen de bodem a's algemeen bezit Ontheffing van de sociale lasten var. de schouders van hen d;e wel mogen brijen van hun armoede, maar zelf geenerlei reclv ten hebben. Bij een inkomen bededen 1 90 Per jaar worden de lasten voor de sociale Vfr7 -kering overgenomen door de Staatskas. Hp afnrevaard:odcn in de gemeenterar'tn fo-ten 7;ch scbfao zetten, teneïnct' te he- w»rkstel1igen, dat de 30 pCt. crediet voor den t'rubnuw door de gemeentebesturen wor- "rn aanvaard. 'n de zitting van de volgende week zu len Wt' zien. wat van de ziide van ons Provin ciaal bestuur gedaan kan worden voor de akkprbouwers. oor de arbeiders dient werkverruiming pn werkverschaffing ter hand te worden ge- nouien 7°o kunnen we lenigend optreden, maar v'"ra! inlichtend. (Applaus.) oan de hierop volgende discussie namen groot aantal afgevaardigden en ook een raar gasten deel Als voornaamste noot uit discussie meenen wii naar voren te moe- en brengen de zeer sterke antipathie bij de I prekers tegen het standpunt ingenomen oor enkele vooraanstaande sociaal-demo craten (vooral de naam van den heer P. Hiemstra werd in dit verband nog al eens genoemd) om door het tarwewetje de ar beidsvoorwaarden van de landarbeiders voor n gesteld te krijgen ten koste van wellicht duurder brood van de voornaamste broodgebruikers, de arbeiders. Conclusies weI^.en .d°or de vergadering niet getrokken. Bij zijn sluiting te omstreeks 5 uur na middags dankte de voorzitter inleider en al len die hadden meegewerkt om van deze ver gadering een bijeenkomst te maken waar van gezegd kon worden dat het een goede vergadering was geweest waar zaken waren gedaan en goede voorlichting was gegeven DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Aan Langendijk is het wachten thans op den winter. Krijgt men niet gedurende vrij geruimen tijd flink winterweer, dan, zeggen insiders, zal de wintercampagne voor Lan gendijk slechte financieele resultaten opleve ren. Voor velen staan deze resultaten nu reeds vast. Immers onder de tuinders zijn er velen, die zoo goed als geen voorraad sta pelgroenten hebben, zoodat het voor heu reeds buitengesloten is, dat van een bevredi gende uitkomst sprake zou kunnen zijn. Het provinciaal-gemeentelijk tuinderscrediet zal voor deze menschen ook nog geen uitkomst brengen, daar het alleen wordt gegeven ter bestrijding van de bedrijfsbenoodigheden. De groote kwestie, de levenskwestie, is voor hen, op welke wijze zij in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Het duurt nog zoo lang, eer er weer wat gebeurd kan worden. Van daar dat het ons alleszins vanzelsprekend zou voorkomen, als er naar middelen werd omgezien, deze tuinders te helpen voor de be strijding van de kosten van het noodzakelijke levensonderhoud. Het is bekend, dat de Langendijker tuin bouwers voor hun stapelgroenten op het bui tenland, en meer in het bijzonder op Duitsch land, zijn aangewezen. Komt Duitschland niet aan de markt, dan is het mis. Van welin gelichte zijde vernamen we nu intusschen, dat in den laatsten tijd de bordjes juist in tegen gestelden zin zijn verhangen, zoodat nu kool uit Duitschland naar ons land wordt ge importeerd in plaats van Hollandsche kool naar Duitschland. Deze dumping moet wel fatale gevolgen hebben voor onze Langen dijker koolbouwers Mogen we voor hen ho pen, dat spoedig gunstiger toestanden aan breken. De afgeloopen week wees echter nog weinig in die richting. Aardappels werden in deze week alleen aangevoerd aan de markt te Noord Schar- woude. Voor Schotsche muizen van gewone grootte werd 3.50 besteed, grove brachten 2.502.80 op. Drielingen golden 4 30. Als gevolg van het weer is de aanvoer van bloemkool aanmerkelijk verminderd: sneeuw en wat vorst en vochtigheid heeft nogal scha de aan de bloemkool teweeggebracht. De prij zen zijn mede achteruit geloopen, wat ook moet worden toegeschreven aan de onbedui dende vraag uit het buitenland. Voor de mooiste reuzenbloemkool werd Maandag tot 9.90, voor de kleinere tot 6.60 betaald Deze prijzen werden in den loop der week nog lager, Ruim 8 konden toen de mooiste opbrengen, kleinere 45. Zaterdag werd voor de grootste slechts 5.50 betaald. Twee de soort bracht bijzondere lage prijzen op; aanvankelijk nog voor 2.50 verkocht, werd later niet meer dan 0.6O—140 gemaakt De totaal-aanvoer beliep 18000 stuks. Er werd deze week meer roode kool aange voerd. Dit is een natuurlijk gevolg van de vele „doorgeschoten" kool, welke de bouwers veilen. Deze is voor langer bewaren onge schikt, zoodat zij, eer ze als uitschot zou moe ten worden verkocht, nu wordt gemarkt. Puike roode kool komt er dan ook zoo goed als niet. Aan de veiling der L-G.C. werd Maandag 1.405.50 betaald, te Noord- Scharwoude voor goede kwaliteit 2.90 4.50. Het mooie kleingoed kon alzoo 4.50 5 50 opbrengen, groote ongeveer 3, terwijl kool van afwijkende kwaliteit in mini mum voor 1.40 werd verkocht. In den loop der week werd te Broek als laagste prijs 1.60 besteed, de maximum-prijs was 5.80 Zaterdag werd te Noord-Scharwoude voor eerste kwaliteit 2.404.70 betaald, te Bipek voor alle soorten 24.70. In 't ge heel werden ongeveer 50 spoorwagens ver handeld. Hoewel de voorraden gele kool groot zijn, was de aanvoer toch gering. De prijzen ble ven laag; allicht is dit de voornaamste oor zaak van den luttelen aanvoer. In 't begin der week werd te Noord-Scharwoude voor eerste soort 1.80—2.40 betaald, te Broek op I.angendijk f 13.20. Groote gele kooi bracht tuss"hen 1.50190 op, kleine tusschen 2 20—3.20. Voor afwijkende kwaliteit werd van 1—1.50 betaald Aan gevoerd werden aan beide veilingen slechts 17 spoorwagens. Ook was de markt voor Dcensche witte kool nog niet gunstig, ofschoon in de tweede helft der weck iets beter prijzen werden be steed dan wel placht In de eerste helft der week werd aan beide veilingen voor de kleine sorteering. die het meest gezocht is. in maxi mum 2 50 betaald. Later werd dit 2.99 Zoo was aan den Noordermarktbond Zater dag de noteering 2 202.90, den vorigeu saterdag 1.90—2.40. Voor groote Deen sche kool werd in doorsnee 1.80 betaald Aanvoer 17 spoorwagens in totaal. Voor uien is de belangstelling blijkbaar ook verdwenen. Er werd van 1.70f 2.70 voor betaald. Grove uien brachten van 2.20 2 80 op. Voor drielingen was de prijs niet hooger dan 0.501.40. Nep werd ver kocht voor 2.90—4.30. De geheele aan voer aan beide veilingen beliep 9 spoorwa- gens. Als altijd gedurende dit seizoen was d.- orijs der peen laag, n.1. van 1.2<L-/ 1 90 Voor bieten werden weer betere prijzen be steed, n.1. van 3.205.10, met voor en kele partijtjes iets minder. VERLAGING VAN PACHT. Bij de verhuring van twee boerenhofsteden door notaris Mulder te de Waal op Texel bleek een aanzienlijk lagere pacht te moeten worden toegestaan. De eene boerderij werd voor 2025 in plaats van 3300, de andere boerderij voor 2000 inplaats van 3700 verpacht. Eenige andere perceelen daalden meer dan 40 pCt. in huur. EGMONDBINNEN. Bloembollencul tuur. De afdeeling Egmond-binnen van de Ver Bloembollencultuur hield haar vergadering in café van der Molen te Rinnegom. 20 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer de Waard, opende de bijeenkomst en ging de uitkomsten over 1930 eens na. Hoewel de afdeeling niet onte vreden moet zijn daar de prijzen eerst goed waren, is nu de stand tenslotte zoo, dat de teelt niet meer loonend is. Onder de ingekomen stukken treffen wij een schrijven van den heer J. Liefting, die er op wees, dat het snijverbod zoo dikwijls wordt overtreden en of hier geen controle over gehouden kan worden. Ook worden Darwinbollen ge- en verkocht zonder dat men lid is van een of andere vereeniging, in dien dit aldus doorgaat zou het niet noodig zijn lid te blijven. De voorzitter stemde toe dat dit alles niet juist was en vroeg den heer Liefting of deze de functie van controleur op zich wilde ne men, waarvoor deze echter bedankte, zoodat werd besloten dat ieder lid als controleur kon optreden en wanneer iemand op een overtre ding werd betrapt dit onmiddellijk aan het bestuur moest worden medegedeeld. Tevens werd besloten, dat de afgevaardigden bij het Hoofdbestuur zouden bespreken, dat zij, die het snijverbod niet hebben geteekend, niet op de veilingen mogen koopen of verkoopen. Voor het hoofdbestuur werden als candi- daten voorgesteld de heeren: 1. E. H. Kre- lage; 2 W. A. Philippo; 3. J. Valkering. Door het overlijden van den heer A. P. Valkering en het bedanken van den heer C. van Duin moesten er twee nieuwe bestuurs leden gekozen worden, waarvoor de heeren J. Liefting Gz. en C. Orij in aanmerking kwamen. Als afgevaardigden voor de Algemeene vergadering werden gekozen de heeren J. Liefting Gz. en S. Zuurbier. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Weyers of er al pogingen moesten worden gedaan om in het aanstaande voorjaar weer een bloemententoonstelling te organiseeren. Be sloten werd de behandeling hiervan uit te stellen tot de voorjaarsvergadering. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 1 Dec. Uitspraken vorige zitting. Hendrik H., reiziger te Velzen, verduiste ring van een overjas uit een dancing te Alk maar 50 boete of 50 dagen. Hendrik W., arbeider Zwaagwesteinde, ernstig lichamelijk letsel, 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. H. W. A. E. S., chauffeur te Amsterdam, overtreding motor- en rijwielwet, hooger be- roepzaak, vonnis bevestigd. Civiele vordering afgewezen. Nic. B., arbeider te Limmen, overtreding jacht- en vischwet, hooger beroepzaak, 5 boete of 5 dagen. Jan S., arbeider te Limmen, als voren, 5 boete of 5 dagen. Antoon van H., arbeider te Helder, thans in voorarrest, rijwielverduistering 2 x ge pleegd, 2 maanden gevangenisstraf. DE DOODSLAG TE DEURNE. De rechtbank te Roermond veroordeelde hedenmorgen den 27-jarigen bankwerker A. Lindermans uit Helmond, verdacht van doodslag op W. Keyzers te Deurne op 7 Sep tember 1.1. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was cén jaar. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Maastricht heeft gisteren E. S., leeraar te Rotterdam, die op 3 Augus tus met zijn auto op den Meerssenerweg bij Maastricht een anderen auto had aangere den, waardoor een der inzittenden, mevrouw H., 25 jaar, is overleden, veroordeeld tot 1 week hechtenis. De eisch was 2 maanden hechtenis. P. J. D., chauffeur, die op 30 Augustus met zijn auto een 16-jarigen jongen aanreed, die overleden is, werd tot 1 maand hecthenis veroordeeld. De eisch was 2 maanden hech tenis. POSTWISSELVERVALSCHING. Iemand kreeg begin van dit jaar een post wissel, groot 17.17, toegestuurd, doch moest 17.70 ontvangen, een bedrag dat de strook inderdaad vermeldde. De man veran derde nu het bedrag van 17.17 in 17.70, bood den aldus gewijzigden wissel in beta ling aan, kreeg de 17.70 uitbetaald en had zich thans voor de vijfde kamer der Amster- damsche rechtbank te verantwoorden we gens valschheid in geschrifte. Het O. M., mr. Overbosch, rekening hou dende met het bovendien terugbetaalde klei- VOOR HET LEVEREN VAN UW BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. DALING VAN DE PACHT. De gemeenteraad van Medemblik besloot aan de pachters van gemeentegronden 30 c', restitutie van den pachtprijs te verleenen we gens de slechte uitkomsten van het bedrij- KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 12 Dec. 1930. C. S. te Akersloot, overtreding art. 458 Wetb. van Strafr. 8 boete of 8 dagen hech tenis. A M., G. H. te Bergen, W. S., A. J. K. te Alkmaar, overtreding arbeidswet, de le en 2e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 3 x 7 boete of 3 x 7 dagen hechtenis, de 4e 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. V. te Haarlem, overtreding Rijkswegen reglement 6 boete of 6 dagen hechtenis. P. K. te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, 6 boete of 6 dagen hechte nis. K. v. V. te Alkmaar, dronkenschap 3 boete of 3 dagen hechtenis M. G. te Egmond ad. Hoef, overtreding Spoorwegwet 6 boete of 6 dagen hechte nis. L. J. M. te Heemskerk, H. M. te Velsen, A. G. te Heiloo, J. V. te Noord-Scharwoude, J D. te Wieringen, J. F. K te Alkmaar, over treding politieverordening, de le 7 boete o 7 dagen hechtenis, de 2e, 3e en 6e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 1 boe te of 1 dag hechtenis, de 5e 2 boete of 2 dagen hechtenis. L. B. ten F., P. K. te Haarlem, H. H., C. O., A. P. V. te Heiloo, A. P R., T. R. te Schoorl, G. T. te Egmondbinnen, j. B. te Zandvoort, J. J. de W., J. J. H. te Bergen, J B A. H., E. P. O., J. C. T. te Castricum. P. N. te Wijk aan Zee en Duin, P. J. E., J. W.. W. J. B., G. H., P. K, R. D. te Alkmaar, J. B. te H Hugowaard, M. L. te Winkel, J. J. U., J. W. te Hoorn, A. M. te Kerkrade, J. M te Wognum, A. K. te Graft, A. de G. te Zuid en Noordschermer, Th. P. S. te Purmerend, P. K., J. de W.te Sint Pancras, overtreding motor- en rijwielwet, de le 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 2e, 16e, 22e. 23e, 24e, 26e en 32e ieder 2 bcete of 2 dagen hech tenis. de 3e, 5e, 6e, 7e, 20e, 29e en 30e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 15 en 50 boete, of 15 en 30 dagen hechtenis, de 8e, 17e, 31e en 33e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 9e. 11e en 19e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 10e 2 en 1 boete of 2 en 1 dag hechtenis, de 12e, 13e, 14e en 21e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 15e 4 boete en 2 boete of 2 x 1 week tuchtschool, de 18e 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 25e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 27e 8. 6 en 5 boete of 8, 6 en 5 dagen hechtenis, de 28e 2 x 4 boete of 2 x 4 dagen hechtenis. ne bedrag van 53 cent waarmee verdachte zich bevoordeelde en met den hoogen leeftijd van den man, vorderde veroordeeling tot 25 boete of tien dagen hechtenis. Uitspraak 29 Dec. a.s. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 12, 13, 14 en 15 Dec. 1930: auto-sleutel tje, perskaart, pantoffel, handwarmer en da meshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12, 13, 14 en 15 Dec 1930: Jongensmuts, H. Flemels, Linden- gracht 21a; halsketting, J. van Vliet, Drui- enlaan 31paar gymnastiekschoenen, G. Rus, Ropjeskuil 34, sleutels aan ring, D. Bakker, Omval 7; armbandhorloge, K. Hoogland, Laai 23; springtouw, F. Duin- maijer, Boezemsingel 59; handschoen, J. W. Hoenselaar, K. van 't Veerstraat 34; porte- monnaietje, H. Haijtema, Luttik-Oudorpr 2; bril in étui, J. A. in 't Veld, Molenweg d. 118, Heer-Hugowaard, Noord; handschoen, J. Braaksma, Druivenlaan 41; portemon- naie, M. Kaandorp, Hofstraat 19; hand schoen, T. Erkamp, Lincienlaan 63; zakmes in étui, B. C. van den Brink, Krelagestraat 29 en konijn, J. Al, Verdronkenoord 79. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. Pater Uiterwaal, die ongeveer 10 jaar als kapelaan in de St. Dominicuskerk werkzaam is geweest, gaat thans zijn parochie verlaten en is tijdelijk bestemd voor een rectoraat in Luxemburg. De heer C. Mol te Schagen is te Den Haag geslaagd voor het examen Staats inrichting M.O. De heer A. C. van den Hooff, onder wijzer aan de openbare school te Dirkshorn, is benoemd tot onderwijzer te Delft. Met Kerstmis zal te Hulst de nieuwe protestantsche kerk officieel in gebruik wor den genomen. Voor de betrekking van hoofd der open bare lagere schgpl te Beneden-Appelscha heb ben zich 9 sollicitanten aangemeld; voor on derwijzeres te Makkinga 16. Er schijnt wat meer animo te komen voor dergelijke ambten in Friesland. De vrijz. christ. Studentenbond vierde Zaterdag en Zondag te Arnhem zijn vijftien jarig bestaan. Vierhonderd-vijftig belangstel lenden zijn samengekomen om dit lustrum te vieren. Vrijdagnacht is te Wildervank over leden, 54 jaar oud, de heer H. Knoop, direc teur- uitgever van de Noord-Ooster. Te Delft is een valsch bankbiljet van 10 in beslag genomen, dat op het postkan toor in betaling is gegeven. Door B. en W. van Heiloo is de volgende voordracht opgemaakt van nderwijzer aan de o. 1. school: 1. W. Meilink te Laren; 2. W. N. Stam te Zwaag; 3. W. J. Ookels te Lochem. Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Berkhoudt is benoemd mej. J. Wiersma te IJzendam (gem. Echteld). NEDERL. HERV. KERK. In de bijeenkomst van het kiescollege te Wijk aan Zee zijn herkozen resp. tot ouder ling en diaken de heeren J. v. d. Sluis en J. v. Amersfoct. In vacature T. Bakker is gekozen de heer C. Broeze, die echter bericht van bedanken heeft ingezonden. Ten slotte :s in de vacature A. Smit als ouderling gekozen de heer H. v. d. Kolk Hz. op Tusschenwijk. Door het bedanken van den heer Wald- huis als ouderling te IJmuiden Oost is in deze vacature voorzien door de benoeming van den heer J. Dalhuysen. NA EEN TWIST. In een volkslogement te Oss logeerde een harmonicaspeler met zijn vrouw. Zondag avond zeven uur bevond C.. echtpaar zich op straat, toen zich een tweede harmonicaspeler, Fransen genaamd, uit Sittard, bij hen voeg de en tegen de vrouw enkele ongepaste op merkingen maakte. Het gevolg hiervan was, dat een woordenwisseling ontstond, waarbij al spoedig klappen vielen. Plotseling haalde de eerste harmonicaspeler een groot mes voor den dag en sneed daarmee Fransen over het onderlichaam. In levensgevaarlijken toe stand werd de man naar het r. k. ziekenhuis „St. Anna" vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend. Gistermorgen was zijn toe stand bedenkelijk. Het echtpaar, dat onder drankinvloed ver keerde, werd gearresteerd. De man heeit na een langdurig verhoor bekend het slachtoffer gesneden te hebben. DE MIST. Gistermorgen omstreeks half acht moest alle verkeer op de Nieuwe Maas en den Wa terweg voor de scheepvaart worden gestremd, omdat er geen zicht meer was. Een vracht boot, die nog binnengekomen was, is ter hoc-gte van de Heyplaat aan den grond ge loopen. Andere schepen, die den Waterweg waren binnengekomen, zijn voor anker ge gaan. In de Schiehaven te Rotterdam is een Rijnschip aangevaren, ten gevolge waarvan niet ernstige averij ontstond. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Behalve de zeeschepen liggen ook de Rijnschepen stil, terwijl eveneens alle veerdiensten gestaakt zijn. In de stad zijn tengevolge van den mist eenige aanrijdingen voorgekomen, die geen ernstige gevallen" hadden. De tramboot Zijpe-Numansdorp kon Maandagmiddag door den zwaren mist niet naar Zijpe vertrekken, zeedat de passagiers van Rotterdam naar Ze:, nd de aansluiting misten. KAPITEIN BORREN. Kapitein Borren, die wegens het gebeurde op Cura^ao tot een dag gevangenisstraf ver oordeeld is, heeft deze straf nog niet onder gaan. Hoewel hiertoe niet verplicht, heeft de advocaat-fiscaal de welwillendheid gehad het vonnis niet ten uitvoer te leggen, in afwach ting van de beslissing, welke genomen zal worden op het gratieverzoek, dat derden ten behoeve van kapitein Borren ingediend heb ben. Er bestaat geen bepaalde termijn, waar binnen deze beslissing genomen moet worden BRAND IN EEN KERK, Zondag in den vooravond werd brand ont dekt in de herv. kerk te Brummen. Waar schiinlijk is een der rookafvoerbuizen ge barsten, tengevolge waarvan het zich in de nabijheid bevindende rieten vlechtwerk vlam vatte. Door tijdig ingrijpen der brandweer was het gevaar spoedig bezworen. De avond dienst ging niet door. KORTE BERICHTEN. Zondagavond is te Oud-Beijerland in gebroken bij den broodbakker J. S. aan den Zinkweg. Ongeveer 160 is gestolen. De be woners waren afwezig. Zondagavond is de ongeveer 50-jarige G. van Wheel te Eerbeek (Geld.) door CM duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Een Zweedsche zeeman is gistermiddag in een logement aan de Zuivenhuizensteeg te Rotterdam van een trap gevallen. Met een schedelbreuk is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Gistermiddag is de 14-jarige G., wonen de in de Katwijksraat 125 te Scheveningen. die werkzaam is in de steenhouwerij van zijn vader, zoodanig tusschen een machine be klemd, dat hem een gedeelte van de hoofd huid is afgerukt. Het onderhouden van de diepte vóór den mond van en in de kanaalgedeelten en haven» buiten de sluizen te IJmuiden is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan de Erven L. Volker Azn., te Sliedrecht en A. Bos, te Dordrecht, voor 508.000. Te Apeldoorn Zondagmiddag ingewijd het nieuwe paviljoen van et centraal israëlie- tisch krankzinnigengesticht in Nederland. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij de Industrie- en Handels Mij. te IJmuiden. Een groot aantal goede ren werd ontvreemd. Het gelukte de politie de daders te Amsterdam op te sporen en de goederen aldaar in beslag te nemen. Zaterdag is te Amsterdam de acteur Th. P. C. Bigot overleden, 59 jaar oud-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7