KASPER HIDDIl's Wijnhandel Tooneek. 88E ATÖ M TTÏÏF1I VAM EEM A EI8li EEftS A GEATel deelen, welke vorderingen sindsdien op dit terrein zijn gemaakt en uit het toen ge sprokene alleen de zakelijke inhoud mee deden. Voorts zal hij aangeven, wat verder valt te doen. Hij schetste hoe de toestand vroeger was. en concludeerde, dat men daar toen wel mee accoord kon gaan. Na het verschijnen van de eerste automobiel, die al spoedig geen luxe artikel meer wordt, doch een gebruiksartikel voor maatschappelijk verkeer, krijgen de wegen een verkeer te dragen, waarop deze in geenen deele zijn berekend. De kosten van het wegenonderhoud stijgen en ondanks het meerdere onderhoud zijn ze niet in staat aan de nieuwe eischen liet hoofd te bieden. De motor en rijwielwet maakte aan te groote excessen een einde, doch veel roept nog om verbetering. Spr. zal zich bepalen tot de financieele regeling der kosten van het onderhoud. Spr. herinnerde dat de invoer van de wegen- en rijwielbelasting; de opbrengst hierna is voor 1931 geraamd op f 18000000 Het rijk behoudt hiervan voor de rijkswegen 70 pCt. en de provincie 30 pCt. Spr. oor deelde de belasting op motorrijtuigen ver dedigbaar. doCh was van oordeel, dat de rij wielbelasting buiten noodzaak is besten digd. De rijwielbelasting behoort te worden aangewend voor te maken rijwielpaden. Hierna gaf spr. critiek op de verdeeling der gelden uit de belasting op motor rijtuigen. Hij ontkende dat het Rijk het meest de druk var, het verkeer ontvangt. De lengte de<- rijkswegen valt in het niet, vergeleken bij de lengte van de wegen, bij de andere beheerders in onderhoud. Verbetering is alleen door wetswijziging te verkrijgen. Het bestuur onzer provincie heeft een pro- unciaal wegenplan moeten vaststellen en is trplicht geworden zich tot een bepaald aximum aantal kilometers te beperken Uitvoerig besprak spr. dit wegenplan. Afwijking hiervan ten behoeve van de overblijvende wegen is vrijwel uitgesloten. Ook hier zal alleen wetswijziging verbetering van de verdeeling der gelden kunnen voor schrijven. Toch is de provincie afgeweken door alle provinciale wegen ook die van Castricum aan Zee en die op Texel en Terschelling op het prov. wegenplan te brengen. Deze af wijkingen wijzen echter op de beuoeling, waar mogelijk en noodig te helpen. Dit be hoort echter, algemeen en niet bij uitzonde ring te geschieden. De provincie vormde in 3 jaar groote overschotten en stortte die in haar eigen wegenfonds. Een doel, waarvoor die gelden zeker niet bestemd zijn. In strijd met haar eigen regelingen wordt door de provincie aan de provincie uitge keerd voor een provincialen weg het drie voudige van wat onder overigens gelijke om standigheden een gemeente of een water schap voor een weg ten goede komt. Spr. citeerde hierna de Memorie van Toe lichting bij de begrooting der inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds dezer provincie voor 1931, waaruit blijkt, dat de provincie I f 500000 uit de uitkeering, of viermaal haar aandeel voor zich houdt. Een groote onbillijkheid werd hoewel de provincie formeel vrij uit gaat daardoor begaan tegenover de onderhoudsplichtigen van die wegen, waarop het automobielver- keer wel werd losgelaten, doch die buiten de regeling der bijdragen in het wegenonderhoud werden gesteld. Dat de waterschappen in de knel zijn ge komen, is reeds zoo dikwijls met cijfers en feiten aangetoond, dat spr. zich van ontslagen mag rekenen, van het geven van bewijzen hiervan. Het middel, om tot verbetering te komen, was z.i. reeds in 1922 aangewezen. Prof. ir. Thiery, in diens rapport voor het ■Nederlandsch Wegencongres wenscht ons land te verdeelen in 40 a 45 wegschappen, die onder het noodige toezicht met het weg- beheer zullen worden belast. Uitvoerig besprak spr. de inzichten van prof. Thiery en de brochure, getiteld „Onze wegen", overdrukken uit „De Telegraaf" van December 1925. Bij de wegenvoordracht op 21 Juli 1930 is het onderwerp in de Staten dezer provincie weer ernstig ter sprake gekomen. Een inge stelde commissie bracht 12 Nov. j.1. een rap port uit en een voordracht van Ged. Staten verscheen, om omstreeks 180.000 voor 1931 beschikbaar te stellen. Deze, gister aangenomen voordracht, is een stap in de goede richting. In de voordracht komt veel voor, dat gaat in de richting, die ir. Thiery in 1922 aangaf. Er komt uitzicht op belangrijke wegenver betering en op ontlasting van de hooge kosten. Verdere stappen zullen echter noodig zijn; Noordholland neemt in dezen nog geen lei dende positie in. Spr. herinnerde nog aan het werk van de Wegencommissie van Hollands Noorderkwartier in dezen; van dat van de Vereeniging van Noordhollandsche water schappen; de Unie van Waterschapsbonden en van de Ver van Ned. Gemeenten en van het Ned. Landbouwcomité. De landbouwers zullen goed doen, door dergelijke pogingen tot het verkrijgen van een rechtvaardige behandeling krachtig te steunen en door met alle middelen te helpen bevorderen, dat de gebreken, welke de eerste regeling mocht blijken te hebben, zoodra mogelijk worden weggenomen. (Applaus). Na de rede van Wijdenes Spaans. De heer D. S c h e n k te Barsingerhom had vernomen wat verschillende lichamen gedaan hadden om tot een betere regeling inzake het wegenonderhoud te komen. Zijn vraag was op polder, waterschapsbestuur en gemeenten niet meer konden bereiken door gezamenlijk daar voor te ijveren. De heer Wijdenes Spaans oordeelde dat dit afhankelijk was van de capaciteiten, die deze besturen zich als wegschappen toe kennen. Het was echter wel mogelijk, dat der gelijke organisaties, die op zichzelf niets kunnen bereiken, gezamenlijk verzoeken, tot een wegschap gevormd te worden. De heer Schenk wist wel, dat er in ieder banne- en polderbestuur de menschen niet zitten, die kunnen optreden. Gezamenlijk zijn de menschen daarin wel te vinden en spr. be oogt een actie voor een betere financieele re geling. De heer JoK. de Veer, Schagen, wensrhte het standpunt van Holl. Noorder kwartier, zooals dat in de laatste vergade ring in aangenomen, naar voren te brengen. H.N. K. heeft zich ook vóór het inste'len van wegschappen verriaard, omdat zij over tuigd is, dat de wegen daardoor technisch beter verzorgd kunnen worden. H. N. K. is evenwel verder gegaan dan de heer Wijdenes Spaans. De basis voor het in stellen van wegschappen heeft ze gezocht in de overname van alle wegen door die weg schappen. Wanneer een deel van de wegen bij de polderbesturen blijft, dan kunnen die Polderbesturen geen gebruik maken van de betere technische middelen, die de wegschap pen zich kunnen verschaffen. Spr. lijkt dit dan ook radicaler. Ook H. N. K. is terug gegaan tot de geschiedenis en wil de kosten aan de wegen, ontstaan door het meerdere vervoer, aan de wegschappen brengen met een uitkeering van de tegenwoordige onder houdsplichtigen, berekend naar de onkosten, die vroeger de landwegen voor het land- bouwverkeer vorderden. Ze is ei niet tegen, dat daarbij reken;ng wordt gehouden met de indexcijfers voor de materialen en loonen Spr. wijst er op, dat de landbouw de melk, enz. en het personenvervcx r, in hoofdzaak thans ook per auto regelt. De boeren beta len ook wegenbelasting en betalen dus dub bel. Spr. wijst er nog op, dat dit onderwerp geen onderwerp is, dat in een crisisvergade ring behoorde te worden besproken, omdat het een tijdsverschijnsel is. Het komt hem, onafhankelijk van de crisis, noodzakelijk voor, dat er gebroken moet worden met het verouderde principe van het wtg-onderhoud. In dezen is er z.i. geen sprake van verzoe ken, maar van een recht en spr oordeelde, dat de boerenstand met kracht voor dit recht moet opkomen. (Langdurig applaus). De heer Wijdenes Spaans oordeel de het verschil tusschen het inzicht van H. N. K. en het door hem ontwikkelde denk beeld, slechts 'n kwestie van tempo was Wan neer steun voor de wegen van interlocaal verkeer verkregen wordt, dan belet niets om ernaar te streven om ook de andere wegen overgenomen te krijgen. Het Hoogheemraad schap nam op verzoek van de gemeente Cal- lantsoog den weg langs den duinkant van Den Helder naar Callantsoog in beheer en daardoor werd een belangrijke verlaging aan de kosten van onderhoud verkregen. Met kennis van zaken is het mogelijk, goede we gen te krijgen voor niet te veel geld. Men kan te veel vragen, maar dan loopt men kans dat het beste de vijand van het goede wordt. Laten er wegschappen komen en laten de wa terschappen met die wegschappen een ac coord aangaan voor het onderhoud van hun wegen. Wij komen dan gauwer klaar en be reiken dan toch ook, wat de heer De Veer wil. De heer L al g én d ij k, Beemster, ver wonderde zich erover, dat het Comité alleen tijdelijke ontheffing van sociale lasten had verzocht. Opheffing van alle lasten, voorna melijk van grondlasten, was noodzakelijk. In dezen tijd worden voornamelijk de eigena ren van boerderijen den nek gebroken door de lasten. Wanneer de regeering zoo blijft doorgaan, kan het geen twee jaar duren, of alle boeren, die de laatste twee jaar gekocht hebben, zijn naar den bliksem. Wij moeten weer vragen en op het laatst moeten wij met de vuist komen. Laten alle burgers de grondbelasting betalen. (Applaus)! Spr. vroeg nog, welken weg de akkerbou wers moeten bewandelen om het crediet te verkrijgen, dat door Prov. Staten besloten werd, hen te verleenen. Met nadruk uitte hij den wensch, dat ook deze vergadering de in zet zal zijn voor de blijvende opheffing van de grondbelasting Ir. H uismans betoogde, dat de heer Langedijk in de lijn vat: het landbouwcomi té had gesproken, toen hij zeide, dat het zich niet meest laten afschrikken, omdat het op het verzoek inzake ontheffing van sociale lasten, nul op het rekest had gekregen. Men staat nu echter eenmaal voor een muur van onwilligheid. Daarop is jarenlang gebeukt en men erkent nu algemeen, dat er iets ge beuren moet. Met afschaffing van alle las ten, die op ons bedrijf drukken, is men er niet. In de eerste plaats moeten wij zoeken naar een loonenden prijs voor bepaalde pro ducten. Wij willen daar komen, dat elke boer, die behoorlijk werkt, in de gelegenheid is, op het bedrijf te blijven zitten, waar hij zit. Dit punt staat ook op het urgentiepro gram van de centrale landbouworganisaties. De sociale lasten moeten er af, maar mis schien is de regeering zoo hardleersch, dat ze eerst moet zien, door het verlaten van de bedrijven, het niet-betalen van de loonen en de rekeningen van de middenstanders, dat de landbouwers ten ondergaan. De Centrale Landbouworganisaties doen alles om de re geering aan redelijke maatregelen, die geno men moeten worden, te overtuigen. „Des- n: ~ds met de vuist", zegt de heer Langedijk; Wat de toekomst zal brengen, weet spr. niet, maar de stemming in den landbouw wordt steeds zóó, dat de regeering in dit opzicht goed zal doen, tijdig met afdoende maatrege len te komen. Ten aanzien van de Prov. cre- dieten verwachtte spr., dat de regeling zóó zal worden, dat de belanghebbenden zich tot de gemeentebesturen moeten vervoegen. Met alle kracht, zoo zeide spr. tenslotte, zal voor een betere toekomst moeten worden gewerkt. De heer Jm. Blaauboer bracht het Comité dank voor de in dezen betoonde acti viteit. Hij was overtuigd, dat dergelijke ver gaderingen noodzakelijk zijn en nog meer was hij overtuigd, dat de landbouwers zich moeten organiseeren. Dit geeft de besturen niet alleen morele kracht, maar ook de macht, in den vorm van contributies. Hij deed een beroep op de aanwezigen om zich aan te sluiten bij de afdeelingen van H. M. v. L. en er voor te ijveren, dat ook de niet- aanwezigen, die niet aangesloten zijn, zich zullen aansluiten. De heer C. Blaauboer betoogde nog, dat ook de veehouders moeten helpen, over tuigd als hij was, dat ook hen het lot zal treffen, dat de akkerbouwers een jaar eerder trof. Het geheele platteland moet zich aan eensluiten en begrijpen, dat het niet in de eerste plaats voor de volksvertegenwoordi ging zijn vertrouwen moet schenken aan men schen, die Mr. voor hun naam kunnen zet ten. De Voorzitter stelde hierop de vol gende motie: Motie. De afdeelingen van de H. M. v L. in Noord Hollands Noorden en velen belang hebbenden bij den landbouw op 18 December ber 1930 te Schagen in een groote gecombi neerde vergadering bijeen, van oordeel, dat de toestand van den Nederlandschen land bouw tengevolge van de crisis onverwijld in grijpen der Regeering eischt, dringt aan o? aanneming van de tariefwet, onmiddellijke steun aan de suikerindustrie die een loonende suikerbietenteelt waarborgt, en op een betere verdeeling van de kosten voor het wegen onderhoud ten bate van het platteland, dringt aan op overname door den staal, van de onrechtmatige kosten der sociale verzeke ringen, zooals dit is voorgesteld in het ur gentieprogram der landbouworganisaties en besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de volksvertegenwoordiging, de hoofdbesturen van de landbouworganisa ties en de pers. Onder applaus werd deze motie met alge- meene stemmen aangenomen. De Voorzitter sloot hierop, met een woord van dank aan de inleid°rs en een spe ciaal woord van dank aan den secretaris van het Comité voor het verrichte voorberei dende werk. de vergadering Rubberhakken Zootplaten. Tip» Ppovinoiaai .itwa PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Natuurschoon op bet provin ciaal landgoed. De „Zeeweg". In de gistermorgen voortgezette vergade ring van de Prov. Staten van Noordholland vervolgde mr. Bruch (a. r.), lid van Ged. Staten, zijn rede over de voordracht inzake de werkverschaffing op het provinciale land goed te Castricum. Spr. verklaarde, dat Ged. Staten gaarne zullen overwegen om den in cultuur gebrachten grond voor een groot aan tal jaren te verhuren. Die grond zou dan bruikbaar zijn, zocals de heer Valkering zei, voor hyacinthencultuur. Ged. Staten zullen bevorderen, dat ook .Amsterdamsche werkloo- zen hier kunnen worden te werk gesteld. Spr. wees er op, dat er ook nog is de bijzondere landgoedwerkverschaffing, waarbij in het bij zonder werkloozen uit de omgeving worden te werk gesteld. Dat is echter werk van ander karakLr; het moet worden uitgevoerd, maar wordt nu iets vervroegd. De condities zijn dan ook anders. Spr. kwam hierna tot de rede van den heer Van Lennep en wees erop, dat het grootste deel van den grond die nu voor het in cul tuur brengen wordt aangewezen, indertijd al cultuurgrond is geweest. Hij is toen verwaar loosd en is inderdaad wild grasland gewor den. Spr. gaf toe, dat het als eenig verlies te beschouwen is, wanneer geaccidenteerd ter rein vlak wordt gemaakt; maar dit terrein is heel weinig geaccidenteerd. Dat een water partij heel mooi kan zijn, geven Ged. Staten toe; maar dat op dit terrein een waterpartij zou kunnen worden gemaakt, betwistte spr., en dat zouden Ged. Staten dan ook niet be vorderen. Het onderzoek heeft al uitgewezen, dat een waterpartij niet gewenscht is. De directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf heeft medegedeeld, dat invloed op de prise d'eau niet uitgesloten zou zijn. Bovendien zou nog moeten blijken, of het natuurschoon niet zal worden geschaad door het aanleg- geen van een waterpartij; Het verheugde Ged. Staten, dat de heer Van Lennep geen voorstel van zijn denkbeeld heeft gemaakt, en zij vragen het vertrouwen van de Staten, dat zij het landgoed met de noodige voorzich tigheid zullen behandelen. Ged. Staten zullen den aanleg van waterpartijen op andere ge deelten van het landgoed zeer gaarne in over weging nemen en een onderzoek aar de moge lijkheid daarvan doen instellen. Hoezeer Ged. Staten voor de schoonheid willen waken, kan hieruit blijken, dat de gedachte al in het col lege is uitgesproken om het eenige jaren ge leden genomen besluit, om bebouwing aan den Zeeweg toe te laten, weer aan de Staten voor te leggen ter intrekking. De heer Kooiman (v. d.), lid van Ged. Staten, gaf nog eenige inlichtingen over de werkzaamheden van de op te richten N. V De minister heeft verklaard, dat de regeering niet kan deelnemen en het is niet te verwach ten, dat daarin verandering zal komen. Spr. beantwoordde voorts de verschillende opmerkingen ten aanzien van den omvang der werkloosheid en de bestrijding ervan. Wat de loonen voor de werkloozen aangaat, deelde spr. mee, dat de minister juist dezer dagen op het verzoek om steun voor werkver schaffing, door het gemeentebestuur van Alk maar gedaan, heeft geantwoord, dat de regeering een loon van 43 ct. per uur, dat de gemeente Alkmaar wil geven, te hoog acht en niet boven 38 ct. per uur wil gaan. Als de rege ring niet meewerkt, zou dus de provin cie ook geen steun voor werkverschaffing kunnen geven. Ged. Staten meenen echter, dat deze wijze van werken niet gehandhaafd moet worden Elk geval zal op zich zelf worden beschouwd en dus zullen Ged. Staten ook ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding in Alkmaar overwegen of, ondanks weigering van mede werking door de regeeriri'g, toch steun door de provincie moet worden verleend. In ant woord op een vraag van den heer Kupers verklaarde spr., dat Ged. Staten geen be zwaar ertegen 'ïebben als de gemeenten haar armenzorg onderbrengen bij den dienst van maatschappelijk hulpbetoon. Bij zuivere wets- uitlegging kan men werkloosheidszorg niet als armenzorg beschouwen, ook al omdat te betwijfelen valt, of de wetgever in 1912 on der „armen" ook „werkloozen" heeft ver staan. De bestaande jurisprudentie moet ge volgd worden, maar Ged. Staten zulen ten aanzien van verwijzing van werkloozen naar armenzorg een zoo ruim mogelijk standpunt innemen. De heer Van Lennep (c. h.) zei er nog niet zeker van te zijn, dat het natuurschoon niet geschaad zal worden. Spr. was van meening, dat er nog een ander college over de schoon heid zal moeten oordeelen, b.v. een commis sie, die ook de schoonheid van steden en dor pen moet beoordeelen. Nog enkele andere sprekers repliceeren, waarna de heeren Bruch en Kooiman dupli- ceeren. De voordracht werd hierna aangenomen Na een opmerking van den heer A. de Vries (s. d.) weid aangenomen de voordracht tot het uitgeven van grond in erfpacht aan de stichting Amsterdamsche Kolonieverple- ging voor Kinderen en aan de Zaansche Coöperatieve Verbruiks- en ProductievereenV ging „De Eenheid" te Zaandam. Hotel op het Provinciaal Landgoed. Vervolgens kwam aan de orde de voor dracht om 32.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw Johanna's Hol op het provinciaal landgoed te Castrium. Mevrouw AukesTimmer (v. d.) stelde een vraag over de verpachting, die door mr. Bruch beantwoordt werd. De voordracht werd aangenomen. Natuurreservaat in het Gooi. Nadat nog enkele andere voorstellen wa ren aangenomen, kwam aan de orde de voor dracht om 500.000 beschikbaar te stellen als bijdrage van de provincie in het bedrag van den aankoop van gronden in het Gooi De voorzitter dankte voor de waardeering, die voor deze voordracht door verschillende leden tot Ged. Staten en tot hem persoon lijk is uitgesproken. De voordracht werd z. h. s. aangenomen. Nadat ook andere voorstellen, waaronder subsidieverlening aan het Museum van Ar beid te Amsterdam en verhooging van sub sidie aan het Concertgebouw, zijn aangeno men, werd de vergadering gesloten. SCHUORLDAM. Dezer dagen gaf de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar eerste uitvoering in dit seizoen. De zaal was goed bezet. Nadat de heer Damiaans de bijeenkomst had geopend, volg de 'n tableau. Een zeer dankbaar onderwerp was voor dit tableau deze keer gekozen, n 1. „de Vredesengel", 't Sloeg geweldig in en was dan ook uitstekend in scène gezet. Ouder gewoonte werden de notulen altijd op rijen voorgedragen en ook de nieuwbenoemde .se cretaris, de heer Laurman, had zich aan dit oude beproefde recept gehouden. Natuurlijk werden ze goedgekeurd. Daarna volgde een geheele reeks voor drachten, zoowel vóór als na de pauze, als altijd door de bekende jonge krachten ten tooneele gebracht. Natuurlijk is de een wat vaardiger in de voordrachtkunst dan de an dere, doch als geheel genomen waren ze wer kelij-k aardig. Als verrassing was deze keer de medewer king van de uitstekend bekend staande dilet tantenclub, welke voor de pauze de aardige klucht „Een pootig Wijfje" en na de pauze de bekende klucht „Barbier brugwachter" ten tooneele bracht. Natuurlijk werden deze beide stukjes op gevoerd op de bekende goede wijze en is er niet weinig om gelachen. Vooral in 't laatste stukje was Damiaans Sr. uitstekend op dreel. In het kort, „Nut en Genoegen" is weer zoo gelukkig geweest om 't Schoorldamscha publiek zeer gezellig te vermaken. EGMONDBINNEN. De afdeeling Egmondbinnen van den Vol kenbond vergaderde Woensdagavond in het patronaat. Na de opening deelde de voorzitter, de heer C. Orij, mede, dat het Werkliedenver bond gevraagd had om een afschrift van de hier bestaande steunregeling. Bij informatie was gebleken, dat een eigenlijke regeling hier niet was vastgesteld. De heer J. P. Deen heeft om gezondheids redenen ontslag genomen als leider van de Tooneelclub. Naar een opvolger zal uitge zien worden. Omtrent den toestand van de woonwagen standplaats onder Castricum werd medege deeld, dat gecorrespondeerd was met het gemeentebestuur van Castricum en met Prov. Staten, echter zonder succes. Besloten werd nog eens bij bedoeld gemeentebes'.uur aan te dringen. Het kinderfeest werd bepaald op de week na Kerstmis, dan zal de pastoor kosteloos een film laten afdraaien. De kinderen zullen Verder een versnapering krijgen. De adviseur hield een boeiende causerie over Jeanne d'Arc. Met veel aandacht werd deze leerzame voordracht gevolgd. Bij de rondvraag bleek opnieuw hoeveel moeite het bestuur zich getroost voor den brandstoffenverkoop. De medewerking der leden laat echter te wenschen over. Het be stuur zal echter actief blijven en overwegen of er nog verbetering is te krijgen De leden worden aangespoord om vóór 1 Jan. tot de Kiesvereniging toe te treden, om mede te kunnen werken aan het tot standko- men der candidateulijsten. De heer van de Reep vroeg of al onder zocht is, wie de klager is geweest over de te werkstelling te Castricum. Dit is nog niet geschied, maar zal nu gebeuren. Gewezen werd op art. 13 van de statuten, dat de leden van de Standsorganisatie ver' plicht lid te worden van hunne vakafdeeling. Omgekeerd moeten ook de leden der vakafd. lid van den Volksbond zijn. De pastoor stelde hierna 3 beurzen be schikbaar voor het bijwonen van een retraite ie Bergen 9 liefhebbers meldden zich aan Besloten werd dat de kas voor de 6 andere leden de halve kosten zal betalen. De 3 eersten werden bij loting aangewezen. Hierna dankte de voorzitter den pastoor voor zijn lezing en hoopte dat er dezen win ter nog een paar dergelijke avonden zullen volgen. HEEMSKERK. Publieke inschrijving De drie akkers in hei Snoekeland te Heems kerk aan 't Duin, eigendom van het Weezen- fonds der Nederl. Herv. Kerk te Beverwijk ter grootte van 3V- H.A.. meer dan 1/4 eeuw in huur geweest bij den heer Fr. Gerritsen, is dezer dagen bij publieke inschrijving voor deu tijv dan 5 iaren verhuurd aan de heeren Chr. de Vries, Bankalaan te Wijk aan Zee en Duin en den heer H. dc Vies Hz. te Noord- dorp (Houtweg) voor bloembollenteelt en tuinderij. Bij inzending van uw naamkaartje met adres, zenden wij U, gratis en franco, ons zoo juist uitgekomei. geïll. prijzen- boek. Aanvragen Hoofdkantoor Kinglaan 2022, Amsteidam-O. Onze lioaonien. DE MERAPI-ERUPTIES. Gevaar niet denkbeeldig De erupties van den Merapi duren voort De observatiepost te Maron registreert dar gelijks tien tot dertig bevingen. Speciale maatregelen zijn getroffen teneinde de be volking van de hoogstgelegen dessa's tijdig te waarschuwen. Hoewel een dergelijke waarschuwing zeer waarschijnlijk overbodig zal blijken, is toch het gevaar niet denkbeeldig. De dageliiksche erupties, gepaard aan lavastroomingen drei gen enkele ravijnen te doen volloopen, waar door een natuurlijke dam wordt gevormd, welke het water van de riviertjes uit de bed ding opstuwt in andere richting, waardooi bandjirs niet uitgesloten worden geacht. De lava bereikte reeds het ravijn bij de kali Ban- tang. De bevolking vat dit natuurphenomeen echter zeer lakoniek op. OP HOOP VAN ZEGEN. Herhaling na 30 jaar Op 24 Dec a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat He nans' „Op hoop van Zegen" voor het eeu werd gegeven in den Holland- schen Schouwburg te Amsterdam. Het Schouwtooneel, dat kan beschouwd worden als de opvolger van de Ned. Tooneelvereeni ging, heeft het goede denkbeeld gehad dit jaar een herhaling van die voorstelling te geven. Het Amsterdamsche Tooneel, dat dien avond over den schouwburg beschikte, heeft daartoe zijn medewerking verleend. Mevr. De BoerVan Rijk en de heer A. van der Horst zullen hun oude rollen weer spelen, zoodat wij ons, al zullen mevr. Van der Horst, Faassen en anderen ontbreken, ten minste gedeeltelijk weer in den ouden tijd te rugverplaatst zullen wanen Voor deze gelegenheid heeft de heer Van der Horst een werkje samengesteld over de geschiedenis van het stuk, dat, verlicht met vele afbeeldingen van voorstellingen hier te lande en elders, weldra bij Napels in Maas tricht zal verschijnen. 333 De koning, nog steeds met zijn kroon op het hoofd, hing den kikvorsch een krans o mde schouders, terwijl hij ook de veldmuis toesprak om hem te zeggen, dat hij zich kranig had gehouden. 334. Toen kwam een zeer aardige wedstrijd, hen auto wedstrijd met slakken als bestuurders. De auto's waren al aardig genoeg. Het waren uitgeholde roode wortels, waar aan het lof nog zat.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6