De uitbarsting van de Merapi. Een ontzettende ramp. Een van de grootste catastrophen welke Midden-Java ooit hebben getroffen. 700 dooden, 8 dorpen verwoest. Binnenianei DRAiSyAvAhiVALKEriBURGX^ A ••iLEVERTP, HE \VO\TlRE\ VAEUH* VERKEERSAGENT.! E, 105 zijn den Het aantal dooden reeds tot gestegen. Volgens de berichten van Zaterdag 105 personen bij de uitbarsting van Merapi om het leven gekomen. De ramp erger dan in 1920. De uitbarsting draagt het karakter van een ramp, welke in omvang grooter is (ten die van 1920. Vele dessalieden hebben alles ver loren,, zoodat steunverleening geboden is. Aan voedsel schijnt geen gebrek te zijn, daar juist geoogst was. Er zijn nog geen rapporten binnen over eventueel verlies aan vee. Het binnenlandsch bestuur te Djokja trof maatregelen voor het eventueel snel uitwij ken der bevolking in het Kali Oerangsche De plaats, waar de meeste slachtoffers vielen, is dezelfde waar in 1920 26 menschen het slachtoffer werden van den heeten lucht stroom. De oppervlakte van de verwoeste gronden in aanmerkelijk vergroot, doch kan nog niet geschat worden. De resident van Magelang verklaarde dat 'het Blongkeng-ravijn thans een nagenoeg (gladde oppervlakte is van dampende zand massa's, waaruit hier en daar een brandende boom uitsteekt. Het geheel biedt een zeld zaam troosteloozen aanblik door de verzett ende omgeving, waar eerst zware mais- olven op het veld te pluk stonden. Uit Magelang wordt nader gemeld, dat Vrijdagochtend 8.40 een uitbarsting plaats vond, waarop onmiddellijk een geweldige zandlahar, er uitziende als grijswit poeder en even vloeibaar 's water, omlaagstroomde, zoowel in het groote Blongkengravijn als de z.g. Blongkeng ketjil. De lahar was gloeiend heet, zoodat aan weerszijden op grooten af stand een verzengende hitte merkbaar was, welke onverbiddelijk allen aanplant vernielde over ettelijke honderden baboes. In het ravijn zelf zijn naar schatting circa 20C bahoes onherroepelijk vernield. In een zijravijn werd een iniandsch meisje van veer tien jaar bedolven en niet .eruggevonden, ter wijl bij het gehucht Senen veertien volwas senen den dood venden. De zandlahar kwam zco plotseling der. berg afstroomen, onder luid gerommel, dat de mantri van het seismo- grafisch station te Maron half gekleed moest vluchten, in verband met de geweldige hitte. Volgens nog niet bevestigende geruchten zou de observatiepost en ook de nabij gelegen dessa Maron in vlammen ziin opgegaan. Zaterdagmorgen waren Magelang en an dere plaatsen bedekt met een laag grijs slijk. De werkende berg levert een fantastisch ge zicht met zijn opschietende vlammen uit de brandende dorpen en bosschen op de hellin gen van den berg. Vele kleine bergriviertjes zijn veranderd in razende stroomen, die massa's modder van de bergen voeren. In vele plaatsen is het verkeer totaal ge stoord. Paniek onder de bevolking. De hevige stormen, vergezeld door het ge .'ommei, afkomstig van den werkenden vul kaan, in een verstikkende zwavelachtige at mosfeer, terwijl modderregens vielen over een uitgestrekt gebied, veroorzaakten een paniek onder de bevolking, te meer waar deze ver schijnselen plaats vonden in een zeer groote duisternis. De bevolking van verschillende dorpjes is uit lijfsbehoud gevlucht naar de steden. Vrijdagnacht ontstond in het Moentilan sche en elders groote angst, min of meer overslaande in een paniekstemming. De dessa's boven de onderdistricten Sroemboeng en Doekoen zijn tnans eveneens ontruimd, evenals Kali Beni, waar de vluchtelingen uit Mersabrang waren ondergebracht. De pa niekstemming dreigde zelfs over te slaan naar Moentilan, waarvandaan berichten kwamen dat de bevolking zich gereedmaakt de vlucht te nemen, waarop onmiddellijk veldpolitie derwaarts vertrok ter geruststelling, terwijl het Binnenl. Bestuur alles deed om de men schen te kalmeeren, hetgeen meerendeels is gelukt. De paniekstemming werd Vrijdagavond nog vermeerderd, doordat de laharstroom de dessas Gedjoegang en Podjok in vlammen deed opgaan, welk schouwspel van den groo ten weg af zichtbaar weg. Zaterdagmorgen vroeg was een klein deel van den kegel van den Merapi zichtbaar, de top evenwel niet, doch later was de heele berg weder in een wolkenmassa gehuld, terwijl de krater rook- De watervoorziening van Djokja- karta. Vrijdagmiddag verraste een koude lahar stroom de Djokjasche waterleidingswerken in het Kali Koening-ravijn, waardoor de brug, welke de hoofdaanvoerleiding naar de stad draagt, weggeslagen is ert de waterlei- massa's bleef uitstooten. De aschregen strekte zich in westelijke richting uit tot voorbij Koetoardjo. Djokja karta is vrij gebleven, ook van den modder regen. Moentilan door den zandstroom bedreigt? Hei zand had blijkens een telegram van Vrijdag een geweldig hooge temperatuur, waardoor alles verkoolde, zoodat dientenge volge ae geheeie streek was gevuld met typi sche arang-lucht (houtskool). De lengte van den stroom werd geschat op minstens zes K M de breedte op gemiddeld 200 Meter, de dikte, op enkele plaatsen, op 25 Meter. De lahar bleef ir beweging tot ongeveer 1 uur 's middags, waarna ze tot stilstand is gekomen. Indien de stroom weder in bewe ging- komt en in de Kali Lamat terechtko men, dan vreest men ernstig voor Moentilan. Maatregelen zijn getroffen om de bedreigde kanten van de Kali Lamat te versterken, waartoe de hoofdingenieur van den Wa- terstaatsdienst te Poerwolcerto, de heer Mcolhuizen, naar het bedreigde gebied is vertrokken De redisuent, vergezeld van den gouverneur van Midden-Java, is eveneens weder naar het terrein. Alle treinen hebben ernstige vertraging. De spoorwegbrug en de brug voor asverkeei aan den grooten weg nabij Tempei, worden zeer ernstig bedreigd Iedev oogenbiik wordt verbreking var de communicatie tusschen Djokja en Magelang verwacht ding verbroken werd. Alle nieuwe captee- ringswerken ter waarde van f 40.000 zijn absoluut verloren, doch het oude broncom plex is behouden gebleven. De watertoevoer van de nieuwe wijk van Djokjakarta wordt thans voorzien uit de oude militaire bronlei ding, terwijl voor elders distributiemaatrege len door middel van tankwagens werden ge troffen. Van de Kali Koening, welke irriga tiewater levert voor verschillende onderne- I mingen, zijn alle ïnlandsche en semi-perma- nente dammen weggeslagen, waardoor de watervoorziening van verschillende suiker- riettuinen wordt bedieigd. De stagnatie in de drinkwatervoorziening van Djokja wordt voorloopi geacht op een duur van een week. Hulp ook uit Nederland gewenscht? Het Smeroefonds te Batavia heeft reeds te- tegrafisch 25000 aan den resident van Magelang geremitteerd. De Kon. Nat. Bond .,Het Oranje Kruis" heeft aan het bestuur van het Smeroefonds telegrafisch verzc-cht mede te deelen of hulp uit Nederland gewenscht is. Zoo ja, dan zal de Bond een o' roep tot het Nederlandsche volk richten. De dood van dr. Borchardt Nader wordt gemeld, dat dr. Borchaardt niet is omgekomen bij de uitbarsting, die ge meld werd in ons vorig nummer, maar dat zijn dood is te wijten aan een plotselinge eruptie van een vulkaan op Sumatra, die ook Merapi heet. Van verschillende kanten was hem de tocht naar den berg ontraden. Reeds 700 dooden; acht dorpen verwoest. Een Aneta-bericht van gister uit Welte vreden meldt Het aantal dooden, als gevolg van de uit barsting van den Merapi is thans toegeno men tot 700, terwijl gevreesd wordt, dat nog zeer velen meer, die worden vermist, even eens zijn verbrand. Acht inlandsche dorpen zijn totaal verwoest, terwijl een uitgestrekte streek vruchtbaar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit, waardoor andere dorpen met verwoesting worden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Mid den-Java binnen, in vele gevallen van hun zinnen beroofd door de verschrikkelijke too- nee'en, die zij hebben aanschouwd. Het geheeie district Stroemboeng is een ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onderaardsch gerommel is opgehouden De resident, die het getroffen district bezocht, kwam in verscheiden huizen, waar de man nen en vrouwen, blijkbaar uit angst voor de komende ramp, zelfmoord hadden g >leegd. De eruptie is een van de grootse cata strophen, welve Midden-Java ooit getroffen hebben. Door modderstroom overvallen. Het is onmogelijk in het getroffen gebied door te dringen als gevolg van de levensge vaarlijke gasvorming. De omvang van de schade valt nog niet te berekenen, doch steunverleening, ook uit Nederland, is drin gend geboden. De modderstroom blijft zich snel voortbewegen door de Kali Blongkeng, doch deze treedt somtijds buiten de oevers, waardoor verschillende dessa's worden over vallen. Hierdoor zijn de menschen niet in staat te vluchh i. Langs de wegen worden ineengeschrompelde lijken, in groepen van soms dertig tegelijk, aangetroffen. Tallooze gewonden, meestal met zware brandwonden aan beenen en voeten, zijn in de hospitalen opgenomen. Magelang herbergt 2000 vluchtelingen, Moentilan en Salam (beide gelegen aan den straatweg Magelang—Djokjakarta in de residentie Kedoe) elk 500, terwijl velen zijn gevlucht naar de hooger gelegen heuvels, alwaar ze onbereikbaar zijn door den mod derstroom. Men kan deze menschen echter niet voorzien van levensmiddelen. De bevol king verkeert in een paniekstemming. De Merapi werkt voort, doch is door de wolken massa aan het oog onttrokken. De militairen verkenen op krachtige wijze hulp. Krankzinnig van angst. Zelf moorden. Nader wordt door de Aneta geseind, dat de hoofdplaats van het onderdistrict Sroem boeng (ten Z.W. van den Merapi), die door den modderstroom werd bedreigd, door de militairen is ontruimd. De ramp neemt bui tengewone proporties aan. De modderstroom is sinds Zondagochtend weder vier K.M vooruitgestroomd. 140 H.A. sawah, 900 H.A. bouwland en 1500 stuks grootvee zijn tot nu toe reeds verloren gegaan. Men ver wacht echter gect. aanzienlijke vergrooting van het doodental meer, aangezien vrijwel alle in de gevaarlijke zone liggende dessa's zijn ontruimd. Afgrijselijke tooneelen speelden zich in en kele huizen af. Voor den modderstroom staande, zag de resident plotseling een klein jongetje, slechts gekleed in armoedig jasje, volslagen krankzinnig, met verbrande beenen en voeten. Het ventje werd gered en op den rug van een sergeant naar een ziekenhuis gebracht. De resident bezocht een verlaten huisje, alwaar hij zeven kinderlijkjes aan trof, terwijl de moeder, krankzinnig gewor den, zich had opg hangen. Te Moentilan staan alle locomotieven on der stooin gereed om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, hoewel Moentilan zelf mo menteel geen gevaar loont HET WEER IN NOVEMBER. Aan het algemeen overzicht van de weers- gesteld in November j.1. van het K- N. M. I is bet volgende ontleend: Van 1 tot 10 was de luchtdruk hoog in het Z. W. en trokken diepe depressies over N.W.- Europa. waarvan sommige dicht langs ons land passeerden. Van 11 tot 25 lag een uit gebreid gebied van hoogen luchtdruk station- nair over Z.W.-Europa en het W.-lijk Middel- landsche Zee-gebied; van 14 tot 19 bevond een tweede zich nabij IJsland. Van 19 tot 29 was geheel West-Europa weer onder den in vloed van diepe depressie's. Eerst op den 39 herstelde de hooge druk zic^i in het Z.W. In de eerste en tweede dekade waren N.W.-üjke tot Z.W.-lijke, in de derde Z.W.-lijke tot Z.O.- lijke winden talrijker dan normaal. Er was over de geheeie maand berekend een over schot van luchtverplaatsing van ruim 1 Beau fort uit W. tot W.Z.W. Gemiddeld over de geheeie maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 1.9 gr., 1.7 gr. en 2.0 gr. boven normaal. In de 3 dekaden waren de afwijkin gen respectievelijk 0.6 gr., 0.6 gr., 0.6 gr.0.8 gr., 0.7 gr., 1.1 gr.; 4.2 gr.. 3.9 gr., 4.3 gr De hoogste temperatuur, 16.0 gr., werd waargenomen te Maastricht op den 28, de laagste, 4.2 gr., te Wijster op den_18. Het aantal vorstdagen bedroeg op de 5 hoofd stations gemiddeld 3 tegen 7 normaal. De neerslag gemiddeld over het geheeie land bedroeg 127 mm. tegen 59 normaal. In alle dekaden, maar voorai in de eerste en derde, was de hoeveelheid boven normaal; over de geheeie maand was zij in Noord- Holland, Fnesland, Groningen en Drente 60 tot 90 pCt., in Zuid-Holland, Utrecht. Over- ijsel en Gelderland 100 tot 125 pCt., in Zee land, Noord-Brabant en Limburg 160 tot 190 pCt. boven normaal. Deze maand wordt slechts overtroffen door November 1866, toen gemiddeld over het geheeie land 129 mm viel; voor De Bilt, met 142 mm., was het een record sinds 1849. Onweer kwam vooral voor op den 2 en 22, verspreide berichten op den 3, 4. 5. 10, 16, 21, 23—27. Het aantal uren zonneschijn op de hoofd station bedroeg 46 tegen 53 normaal, de 3 dekaden telden respectievelijk 23, 14 en 9 uren. Op den 28 en volgenden dag werd ook hier te lande regen met stof vermengd waargenomen. bij belangrijke industrieën en handelsonder nemingen waaraan groote personeelen zijn verbonden, personeelcoöperaties bestaan of worden gevormd, met het deel te experimen teeren op het terrei.i van den kleinhandel, teneinde hare leden in staat te stellen, allerlei artikelen van hu is h oudelij ken aard beneden de normale kleinhandelsprijzen te betrekken. Na een vrij uitvoerig betoog dringt Febo- wiko er tenslotte bij het Verbond van Nederl. Werkgevers krachtig op aan. zijn rechtmatige bezwaren met zijn leden te willen behandelen en hei mogelijk te maken, dat de Winkelstand met medewerking van het Verbond van Nederl. Werkgevers de moei lijke tijden kan overwinnen. Het ligt in de bedoeling aan alle daarvoor in aanmerking komende colleges een afschrift te doen toekomen van het schrijven, met het verzoek, het te willen ondersteunen. BEDRIJFSTELLING. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen doen weten, dat het zijn bedoeling is, dat de vergoedingen aan de tellers van 0.02 en f 0.05 van Rijkswege aan de gemeentebestu ren zullen worden gegeven, zoodra de minis ter van het Centraal Bureau voor de Statistiek een opgave heeft ontvangen van het aantal „adreskaarten" 'en „telkaarten" waarvoor aan de tellers bovenbedoelde vergoedingen moet worden toegekend. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Bij den aanvang van de jaarvergadering der N. R. V. is door het hoofdbestuurslid Van Waard beweerd, dat geknoeid is met de notulen van de vergadering van 1 Maart, tegen welker goedkeuring hij zich daarom verzette. Er werd op zijn voorstel een com missie van onderzoek ingesteld. Tot hoofdbestuursleden werden benoemd de heeren J. G. Beurs te Utrecht, J. J. Eg- mond te Goor, mr. W. W. Osinga te Den Haag, J. Panman te Haarlem, J. G P. Sa bel te Haarlem en V. J. Uri te Groningen, zoodat een tweede vrije stemming vereischt werd om in de nog bestaande drie vacatures te voorzien. Intusschen werden het jaarver slag en de rekening en verantwoording van den penningmeester na eenige discussie goedgekeurd. Aangedrongen werd grooter zuinigheid en het nauwkeurig specificeeren van verschillende posten. In de vergadering van Zaterdag werden nog tot bestuursleden gekozen de heeren A. C. Dijkman te Rotterdam, J. van Ettinger te Den Haag en J. J. Oltmans te Apeldoorn. Besloten werd de volgende jaarvergade ring in Amsterdam te houden. Deze afdee- ling viert dan tevens haar twintigjarig be staan. De afd. Den Haag stelde voor de begroo ting naar het nieuwe H. B. te renvoyeeren. Deze motie werd na eenige bespreking bij acclamatie aangenomen. Bij de bespreking van het reorganisatie rapport stelde de afd. Alkmaar voor om den spreektijd te rantsoeneeren, welk voorstel met 415 tegen 133 werd aangenomen. Over het rapport werd uitvoerig gediscus sieerd en o.m. de rappori-commissie verweten I dat deze niet voldoende met het H B. heeft samengewerkt. ONTGINNING-MIJ. N.-HOLLAND. Thans heeft ook de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de vertegenwoordigers van het Rijk aangewezen in den raad van bestuur der in oprichting zijnde N.V. Ont ginningmaatschappij Noord-Holland. Deze N.V. heeft ten doel door het ontginnen van gronden in de provincie Noord-Holland werkloozen te plaatsen. De minister w°es aan de heeren B. Brutel de la Rivière, hoofdinspecteur van den haven arbeid, en Meijer de Vries, inspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst. De provincie Noord-Holland en de ge meenten Amsterdam en Haarlem hebben reeds eenigen tijd geleden haar vertegenwoor digers aangewezen. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Het gemeentebestuur van Renkum heeft van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de toezegging ontvangen, dat die bewindsman bereid is te bevorderen, dat aan de gemeente in het belang van de bewaring van het natuurschoon, voorloopig voor den tijd van tien jaren, een jaarlijksche bijdrage, groot 3000, zal worden verleend in de kos ten van instandhouding van door deze ge meente in den loop der laatste tien jaren aan gekochte terreinen, die een gezamenlijke op pervlakte van -bijna 200 H.A. beslaan. BEZWAREN VAN WINKELIERS TEGEN PERSONEELS-COOPERATIES. De Federatieve Bond van Winkeliers in Koloniale Waren (Febowiko) heeft zich met een schrijven tot het Verbond van Nederl Werkgevers te Den Haag gewend, waarin hij de aandacht vraagt voor het feit, dat speciaal De afdeeling Rotterdam, Den Haag en Utrecht stelden voor de behandeling van de punten van het rapport der R. C. waarin de wijziging der statuten en huishoudelijk regle ment wordt besproken eerst om prae-advies naar het nieuwe H. B. te zenden. Deze motie werd met groote meerderheid aangenomen. Besloten werd in het vervolg het afdee- lingsnieuws districtsgewijs te publiceeren Het voorstel om de afdeelingen haar nieuws per regel te laten betalen werd met een zeer groote meerderheid verworpen. De kwestie van de Reiskroniek werd in handen van het nieuwe hoofdbestuur gesteld. 's Avonds werd na langdurige discussies besloten tot opheffing van het bijkantoor Amsterdam. Hierna werden alle voorstellen die versterking van de inkomsten beoogden onder de loupe genomen. De zeer uitvoerige debatten hadden tot resultaat dat in de eer ste plaats principieqj werd uitgemaakt de contributie niet te verhoogen. Vervolgens kwam men overeen het percentage van af dracht van reissommen op te voeren tot 5 pet. Het voorstel om alle leden een kwitantie van 1 als vrijwillige bijdrage aan te bie den werd verworpen. De vergadering droeg de taak van de reorganisatie-commissie over aan het hoofdbestuur. Het voorstel om de afdracht uit de alge- meene kas aan de afdeelingen te verminde ren werd verworpen. De voorstellen van de afdeelingen werden uitgeschakeld tot de vol gende vergadering, die in Mei 1931 zal wor den gehouden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat het proces met de Fabrelijn verloren is. Daarop werd de ver gadering gesloten. GOEDEREN GESTOLEN. Drie personen aangehouden. Gedurende de laatste drie maanden wer den uit een handel in auto-onderdeelen aan de Van Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam bij herhaling goederen vermist. Op 18 Dec. kwam men het nummer van een auto te weten, waarmee geregeld goederen uit den handel in auto-onderdeelen worden weggehaald. In ver band hiermede werd een twintigjarige gara- gehouder aangehouden, die bij onderzoek ver- telde, dat hij de onderdeden in ruil kreeg van een achttienjarigen magazijnbediende voor reparaties welke hij aan diens motorfiets ver richtte. De politie heeft de zaak nader onderzocht en toen bleek, dat men te doen had met eer. complot. De magazijnbediende nam n.1. de goederen uit het magazijn weg en gaf ze dan aan den garagehouder. De gestolen waar werd in een schuur te Maasland opgeslagen De dief en de heler hadden daar een gefirr geerde firma opgericht, welke Scheffer en Co Breda, werd genoemd. Een achttienjarige schilder trad voor hen als reiziger op, én hij heeft tal van auto-onderdeelen op de Zuid- Hollandsche eilanden aan den man weten te brengen In de schuur te Maasland is een groote partij ontvreemde artikelen in beslaggeno men. Voor zoover de benadeelde kon opgeven, zou er voor ongeveer 4000 gestolen zijn. De verdachten, die alle drie zijn aangehou den en in bewaring gesteld, geven zelf op voor ongev:er 5000 te hebben ontvreemd JEUGDIGE DIEVEN. Zij hadden een eigen pakhuis te Delft werden dezer dagen drie jongens aangehouden wegens diefstal van een hand- taschje. Met deze aanhouding is de politie op het spoor gekomen van een uit zes knapen van 15 a 16-jarigen leeftijd bestaande dieven bende, die den laatsten tijd tal van diefstal- len hebben gepleegd, o.a. van fruit, belasting, plaatjes en diverse andere voorwerpen. Hoofdman van deze bende was een 15-jarige jongen. Zelfs hadden zij een pakhuis gehuurd om het gestolene op te bergen. De politie heeft de jeugdige boosdoeners aangehouden en achter slot en grendel gezet. DE AMERIKAANSCHE GEZANT OVERLEDEN. Van afkomst een Nederlander Zaterdagmiddag ongeveer 6 uur is, na een kortstondige ongesteldheid, tn het Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage overleden de heer G. Jan Diekema, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van de Ver- eenigde Staten hier te lande De overledene was de zoon van een Gro ninger en een Overijselsehe. Zijn ouders leer den elkander kennen in een onder leiding van ds. Van Raalte in Amerika gevormde kolonie van Nederlanders, die omstreeks 1850 daar heen waren gegaan om in de wereld vooruit te komen. De kolonie stichtte er de plaats Holland in den staat Michigan, die tot den huidigen dag een bevolking van overwegend Nederlandsche afkomst heeft. Holland heeft zich ontwikkeld tot een stad met 18 000 inwo ners en telt reeds cinds de eerste jaren na de stichting een inrichting van hooger onder wijs, het Hope College, waaraan op het oogenblik 600 studenten studeeren, afkomstig uit alle Hollandsche kolonies in de Vereenig- de Staten. Gerrit Jan werd in Maart 1859 te Holland geboren uit het huwelijk van W. Diekema met mej. H. Stegeman. Hij studeerde aan Hope College in de rechten en werd in 1883, na volbrachte studie tot de balie toegelaten. In 1885 huwde hij met Mary E. Alcott, te Hei land, uit welk huwelijk twee dochters en twee zoons geboren werden. In 1920 huwde hij voor de tweede maal, met mej. Leona M. Belser. Hij beoefende tot 1902 de advocatuur en trad toen in het bankwezen. Na van 1885 tot 1891 zitting te hebben gehad in de volksver tegenwoordiging van Michigan, werd hij ia 1895 tot mayor van Michigan gekozen Van 19071911 had hij zitting in het congres der Unie. Hoewel Amerikaan door geboorte en opvoeding, had hij groote liefde voor Nederland. Onze taal, die hij in het ouder'ijk huis leerde spreken, onderhield hij geregeld In Aug. 1929 werd hij benoemd tot gezant te Den Haag. Hij was de eerste Nederlander van afkomst, die in deze functie een buiten- landsche mogendheid aan ons hof vertegen woordigt. In den korten tijd van zijn werk zaamheid hier te lande heeft hij zich vele vrienden verworven en door eigen onderzoek en aanschouwing ons land leeren kennen. Betuigingen van deelneming. De koningin en de prins hebben door hun ne adjudanten Zondag bezoeken van rouw beklag doen afleggen len huize van de we duwe van den overledene Ainerikaansche ge- 337. Eindelijk luidde de bel voor de laatste ronde kon men niet zeggen welke auto het zou winnen, zoo dicht waren ze bij elkaar gebleven Maar bij de laatste bocht nam de beroemde autobestuurder Zilverslik een ontzettende spurt en met eeu half wiel verschil, voor zijn tegenstandei Gladjanus, ging bij als eerste over de eind streep, donderend toegejuicht door den koning, de prinses en gansch het hof. Nu kwam er een wedloop met hindernissen, waarbij de deelnemers een lampje in hun poot moesten vasthou den. Een haasje houdt de paardebloemen stevig in Zijn pootjes, terwijl de verkeersagent en de professor als leden van de jury optraden en toezagen, dat alles eerlijk in zijn werk ging.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6