DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KERSTMIS. Dagelijksch overzicht. Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalv* Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER <k ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 303 Directeur: C. KRAK. WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. In het kortste der dagen, in de winter maand als de zon in de weinige uren dat zij nog schijnen kan zich achter mist en wolken onzichtbaar maakt, in dezen kouden, trooste- loozen tijd, nu de schijnbaar doode boomen hun kale takken tegen de loodgrijze luchten heffen, nu alles getuigt van inzinkend en ver dwijnend leven, straalt ons plotseling een rose schijnsel tegen. Het wordt Kerstmis, er komt een einde aan dit donkere en onzekere, het Kerstlicht straalt door de duisternis, het kondigt ons de ge boorte van nieuw leven aan en het doet ons opnieuw beseffen, dat het schijnbaar doode altijd de kiemen van het nieuwe leven met zich meedraagt. Er is een voortdurende wedergeboorte van schijnbaar uitgebluscht leven. De dieren, die zich hebben ingesponnen en schijnbaar voor goed verdwenen zijn, komen weer te voor schijn, dikwijls veranderd van vorm, ver jongd en tot nieuw leven in staat, boomen, struiken en planten, die weinige maanden geleden hun verschrompelde bladeren lieten vallen en als doode lichamen kou en stormen getrotseerd hebben, laten uit hun knoestige takken waaiertjes van nieuwe blaadjes te voorschijn komen en beginnen opnieuw een leven van opkomst en verwelken. De mensch maakt een periode van groei, geleidelijke verzwakking en afsterving door, maar met de milllioenen vormen van weder- gehoorte, die hij om zich heen ziet, beseft hij, dat ook zijn geestelijk bestaan met den dood niet geëindigd zal wezen. Het gaat met het jaar, met een deeltje van onzen levenstijd als met alles wat stent en wordt herboren. De dagen korten, de zon kruipt weg, het is alsof wij langzaam maar zeker op de duister nis van den dood aansturen en dan, in het kortste der dagen, straalt daar plotseling de belofte van nieuw leven. Uit duizenden om kapte lampen en vanuit ontelbare lichtjes- boomen komt ons het Kerstlicht tegemoet, het licht, dat onverbreekbaar verbonden is aan Jezus' geboorte, aan de verschijning van Hem, wiens leven een lichtend voorbeeld voor alle schepselen is geworden. Het klinkt van den torentrans, het wordt uit metalen klokken over de donkere stad ge beierd: Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen Ontwaakt allen, die zich op den sleur van het dagelijkscbe leven laten wegdrijven, ont waakt tot nieuw geestelijk leven. Het donker om ons heen wordt verdrongen, de sterreu zijn ook voor ons aan den hemel verschenen, de zang der engelen dringt ook tot onze ooren door, het is Kerstmis geworden. Bij duizende sparreboomen, in overvolle kerken, overal straalt dat Kerstlicht, overal wordt het wondermooie verhaal van Jezus' geboorte opnieuw verteld en elk jaar weer treft ons de daarin verborgen gedachte. Het licht is wedergekeerd, het doet het goe de in onze hoofden en harten weer opengaan, wi, doorvoelen ieder jaar opnieuw de betee- kenis van dit vredesfeest: hebt Uwe naasten lief gelijk u zelve. Vergeeft Uwe vijanden en bedenkt dat het leven te kort is om het door onderlinge on- eenigheid te misbruiken. Vrede op aarde, doe iets, al is het nog zoo weinig, om de vredesgedachte te versterken. In menschen een welbehagen, doe wat het hart U ingeeft en het goede dat gij zaait, zal later duizendvoudig geoogst kunnen worden Er is in de scheikunde een axioma, dat Zegt, dat er niets verloren gaat. Elke stof, die vergaat, wordt ontbonden in millioenen deeltjes, die zich weer met andere tot nieuwe stoffen verbinden, maar als men al die deel tjes weer in hun ouden vorm terug zou kun nen brengen, zou men de stof die eenmaa. ontbonden werd er weer mee kunnen samen stellen, omdat er geen atoompje verloren ge- £aan is- <i Niets gaat er verloren, dat is niet alleen een axioma voor het stoffelijke, maar ook vóór het geestelijk leven. Geen gedachte gaat verloren, geen daac^ kce klein ook, of zij heeft haar gevolgen. De goede daden en gedachten werken mee om onze omgeving te beinvloeden en zij zijn als het ware de atoompjes waaruit langza merhand de wereld van volmaakte liefde en samenleving zal opgebouwd worden. Wij hebben in den regel geen tijd dat' te overdenken. Ons dagelijksch werk maakt zien van ons meester en wij leven automatisch van den eenen dag op den anderen. Wij heb- Een dikwijls niet eens den tijd op te merken, dat wij ouder worden, wij haasten en reppen ons alsof wij er zelf prijs op stelden den kor ten tijdsduur van ons leven in een maximum snelheid door te jagen en wij zouden ook nu geen tijd voor eenige rustige gedachte vinden als het Kerstfeest ons niet plotseling tot stil etten en luisteren dwong. Wij zitten met onze kinderen bij den Kers' boom, wij zien hun gezichtjes verrukt naar het sprookje van den lichtjesboom staren en onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar onze eigen jeugd, teen' ook wij dit won der voor het eerst aanschouwden en het een onuitwischbaren indruk op ons gemaakt heeft. Hoeveel jaren liggen er tusschen toen en nu en wat is er in al die jaren terecht geko men uit de stille gelofte, die wij eens hebben afgelegd, dat wij mede zouden werken door liefde te geven liefde te ontvangen, dat wij mee zouden streven naar het ideaal der alge- meene verbroedering, door te strijden tegen alles wat verwijdering kan geven. Is het niet goed, dat wij daaraan op dezen Kerstavond nog eens nadrukkelijk herinnerd worden? Langzaam komen wij veer als van ouds onder de bekoring van dit stemmingsfeest, de Kerstgedachte maakt zich opnieuw van ons meester en wij doen een nieuwe gelofte: dit jaar van ons leven willen wij gebruiken in den geest van Hem wiens geboorte wij thans opnieuw herdenken. Dit jaar zullen wij niet in de allereerste plaats aan ons zelf denken, maar rond ons zien naar zwakkeren en hulp behoevenden wier leven wij door onze liefde mooier en beter kunnen maken. De tijd gaat zoo snel en ons werk vraagt zoozeer onze aandacht, dat maar al te vaak, die mooie voornemens even vlug verdwijnen als zij zijn opgekomen. En het duurt een heel jaar eer het weer Kerstmis zal zijn, eer wij weer gelegenheid krijgen ons af te vragen wat er van ons voor nemen terecht is gekomen. Laten wij dan nu, ieder voor zich, de Kerst gedachte, die in zoo velerlei vorm dezer da gen lot ons komt, sterker dan t? voren op ons laten inwerken. Laten wij ons vast voor nemen, nu voor alles te gehoorzamen aan die onhoorbare stem, die ons het vrede op aarde, in den menschen een welbehagen verkondigt Laten wij met milde hand geven in de kerstpotten, die voor het feest der allerarm sten bestemd zijn, laten wij het comité steu nen, dat zich door den postzegel verkoop moeite geeft gelden te verzamelen, die voor het gebrekkige en verwaarloosde kind be stemd zijn. Want onze hulp moet allereerst uitgaan naar de zwaksten, naar hen, voor wie dit leven niets dan pijn, honger en ellende betee- kent en die toch ook recht hebben om vau het leven ten volle te kunnen genieten. Dan zullen wij, omdat geen daad en geen gedachte verloren gaan, aan de innerlijke voldoening en de vreugde in eigen hart on dervinden, dat wij een Gode welgevallig werk deden, dan zal de lofzang der engelen Eere zij God, niet te vergeefs voor ons hebben geklonken. Jezus' geboorte in deze donkerste der da gen is als een waarschuwing, die ons naar den hemel doet opzien, het is de telkens weer terugkeerende boodschap: gebruikt de weini ge jaren, de weinige dagen wellicht, die U hier op aarde nog gegeven zijn, om Zijn voor beeld na te volgen, om liefde te geven aan allen die daaraan behoefte hebben, opdat God in menschen een welbehagen kan vin den. de de aanklacht, ring in een valsi landen ten koste schetste den „GEVAARLIJKE" MENSCHEN IN ITALIË. Een gewone oppositiepartij gevaarlijk voor den staat. Zware straffen geëischt. Dezer dagen is in Italië een merkwaardig proces gevoerd, waarbij een achttal Italiaan- sche onderdanen ten nauwste betrokken wa ren. Het waren allen menschen van hoog in tellectueel gehalte, die zich voor een bijzon dere rechtbank hadden te verantwoorden, omdat zij een gevaar voor den staat waren geweest. Het waren de publicist Mario Vinciguer- ra, de journalist Renzo Rendi, de wed. van den dichter De Bosis, haar zoon Adolfo, de onderwijzeres Olga Tentori, de onderwijzer Augusto Benedetti, de advocaat Umberto Gelmetti en de officier van den telegraaf dienst Narcisco Machi. Adolfo de Bosis is voortvluchtig, zijn moeder, Amerikaansche van geboorte en 65 jaar oud, zoowel als de andere beklaagden, bevonden zich in voor- loopige hechtenis. Vinciguerra, Rendi, mevr. de Bosis en haar zoon werden beklaagd van samenzwering tegen den staat door het aan zetten tot verzet door middel van geheime geschriften met de bedoeling een oproer on der het leger en den burgeroorlog te ontke tenen. De vier overigen waren beklaagd van medeplichtigheid. Wat hadden deze menschen gedaan? Zij wilde niet meer en niet minder dan het fas cistisch regime vervangen door een „natio naal" bewind. Daarvoor hadden zij een ver- eeniging opgericht, de „Alleanza Nazionale", die men in elk ander land als een heel ge wone oppositiepartij zou beschouwen, maar die in Italië natuurlijk verboden is, omdat daar alleen het fascisme is en geen andere meening geduld wordt. Het program van die geheime partij was heelemaal niet gevaarlijk, misschien zelfs niet voor Mussolini. De partij verklaarde voor alles anti-communist te zijn; voor het overige wilde het alle anti-fascistische krach ten vereenigen, terwijl de basis der actie mo narchistisch was. Het verbond had in het geheim een bro chure uitgegeven en doen verspreiden, welke de Kroon tegenover de regeering stelde, het leger tegenover de militie, de katholieke actie tegenover het regiipe. Het geschrift, zoo luid- elde de daden der regee- licht en prees vreemde 'an het eigen land, het omischen toestand des lands zoo zwart mogelijk en schreef dien toe aan de politiek der regeering. Men ziet, een heel gewone partij dus, zoo als er in elk land vele voorkomen en die over al rustig haar ga|g kunnen gaan, zonder dat de overheid zich er mee bemoeit. Maar in Italië niet. Daar wordt men voor dergelijke „misdaden" zwaar gestraft. En dus heeft men ook deze „misdadigers" tot zware straffen veroordeeld: de journalist Rendi, een zeer bekwaam publicist, die de ziel der beweging was, kreeg 15 jaar tucht huisstraf. Vinciguerra verging het even erg en Gelmetti werd tot 3 jaar veroordeeld. De zaak tegen De Bosis, die voortvluchtig was, werd aangehouden en de andere vier be klaagden werden vrijgesproken. Het gebeurde toont weer eens aan, hoe het met de vrijheid van meeningsuiting in Italië gesteld is. Buitengewoon aantrekkelijk kan men het voorbeeld niet noemen. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. Twee dorpen overvallen. Ten oosten van Tharrawaddy zijn twee dorpen door 200 tot 300 boeren overvallen. Naar verluidt zouden hierbij 3 personen gedood zijn. Er werden vijf geweren gestolen. De oorzaak van het gebeurde is onbekend. NIEUWE WAPENFONDSEN IN OOSTENRIJK. B een brand in een huurwoning te Iafendorf in Stiermarken werden kort na elkaar talrijke explosies waargeno men. Bij het onderzoek, dat later werd ingesteld, bleek, dat de ontploffingen te weeg waren gebracht door geweerpatro- nnen, die zich in de magazijnen bevon den van niet minder dan 150 infanterie- geweren, die zich in het huis bevonden, bovendien werden er nog 8 verbrande Mannlicher-geweren aangetroffen. Het huis werd bewoond door vertrouwenslie den van de sociaaldemocratische partij. SABOTAGE TE BOMBAY. Toenemende gewelddadigheid. Het jongste verslag van de regeering van Indië over den toestand, loopende tot 20 De cember, meldt dat er nieuwe daden van sa botage zijn gepleegd in de stad Bombay, ge volgd door botsingen met de politie. Daaruit blijkt, ook in verband met andere incidenten van den laatsten tijd, aldus het regeerings- verslag, dat het verzet tegen den boycot van de zijde der stoffenhandelaars gevolgd wordt door een prijsgeven van den schijn van geen geweld en een toenemende neiging om geweld te bezigen. De toon der pers wordt steeds slechter en een klein deel er van ruit rechtstreeks of zijdelings tot misdrij ven en geweldpleging op. De wandaden heb ben volgens het regeeringsverslag niets uit staande met twisten tusschen de godsdien stige gemeenschappen. De oorzaken schijnen van economischen aard te zijn waardoor dan nog komt de aanmoediging gegeven door den geest van wetteloosheid bevorderd door de beweging van burgerlijke ongehoorzaam heid. den, daar in beide gevallen al in het huis aanwezige geld werd medegenomen. Het laatste slachtoffer is in bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. Men brengt deze beide moordaanslagen in ver band met dén moord op een caféhoudster, die eenige weken geleden te Schaarbeek heeft plaats gehad. De politie volgt een ern stig spoor op aanwijzing van een groenten- vrouw, die eveneens door een man werd aan gevallen, doch, die er in slaagde te ontvluch ten. Deze vrouw heeft een nauwkeurig sig nalement van den man kunnen verstrekken. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Waterlow en Sons in appel. De drukkersfirma Waterlow Sons te Londen zijn in beroep gegaan tegen het von nis, waarbij zij veroordeeld wordt tot het betalen van de groote schadevergoeding aan de bank van Portugal. Het bedrag van ruim een half millioen pond sterling, tot betaling waarvan de fir ma veroordeeld is, is de hoogste schadever goeding, die een firma in Engeland voor zoover bekend is ooit heeft moeten betalen. De geheele Engelsche pers betuigt haar deel neming met de oude firma, die niet alleen in Engeland te goeder naam en faam bekend staat, maar ook een wereldroep geniet. EEN REEKS LAFFE MOORDEN IN BELGIE. Nadat Maandagavond een houdster van 'n sigarenwinkeltje te Elsene op beestachtige wijze was vermoord, is gisteravond opnieuw een moordaanslag gepleegd, ditmaal op een 73-jarige oude vrouw, die een klein kruide- nierswinkéltje dreeft, te St. Jose ten Noode. In beide gevallen heeft de dader gebruik ge maakt van een apothekersvijzel, waarmede hij de slachtoffers op het hoofd sloeg, totdat deze bewusteloos ineen zegen. Het schijnt, dat diefstal de drijfveer is van deze misda BIJ HET RODELN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Tijdens het rodeln geraakten te Warten- berg (Duitschland) een 8-jarig knaapje en een even oud vriendinnetje op een dunne plek in het ijs van een vijver en verdwenen in de diepte. De moeder van het knaapje, die het ongeluk gebeuren zag en te hulp wilde snel len geraakte echter buiten bewustzijn, zoo dat de kinderen verdronken. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 59 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij. die aich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen dc tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. BENOEMING VAN NIEUWE FRAN- SCHE KABINETSLEDEN. Onder voorzitterschap van den president der republiek Doumergue werd gisteren een ministerraad gehouden, waarin beraad slaagd werd over de vervulling van enkele vacante posten in het kabinet. Tot minister- voor de pensioenen werd benoemd de links radicaal Pormann, die vroeger behoorde tot de groep Franklin—Bouillon. Dormann had zoowel tegen de regeering- Steeg als tegen het kabinet-Chautemps ge stemd en is steeds een overtuigd aanhanger van Tardieu geweest. Tot onder-staats-secre- taris van het ministerie van binnenlandse!!-? zaken werd de links-republikein Bréant, be noemd, die zich bij de stemming over de ver trouwenskwestie voor het kabinet-Steeg van stemming onthouden heeft en tot dusverre eveneens een aanhanger was van Tardieu. Etienne Charlot, links-radicaal, verkreeg de post van onder-staatssecretaris van land bouw, Stern, links-radicaal, die van oorlog en Tricard Graveron, links-radicaal, die van lichamelijke opvoeding. FRANCO TOCH EEN GELUKSVOGEL. Naar uit Madrid gemeld wordt is bij de trekking van de groote Spaansche loterij ge bleken, dat een hoofdprijs van frs. 1.389.000 aan den thans voortvluchtigen majoor Fran co ten deel is gevallen. Het bericht is nog niet bevestigd. WEDEROM EEN FINSCHEN STOOM BOOT VERGAAN. Vijf dooden. Het Finsche stoomschip „Viri" uit Hel- singfors was voor den lichttoren Filsland bij Osei gestrand. Ten einde het schip door het overboord gooien van lading vlot te krij gen, werden door een bergingsschip onge veer 30 menschen uit Oesel aan boord ge bracht, zoodH zich, met inbegrip van de 21 manlijk.- en 2 vrouwelijke opvarenden onge veer 50 personen aan boord bevonden. Een hevige storm stak op, zoodat het ber gingsvaartuig het stoomschip niet meer kon naderen. Talrijke reddingsbooten van het scheepsstation Filsand moesten hun hulppo gingen wegens het slechte weer opgeven. Toen zijn 14 man van de „Viri" overge gaan in een reddingboot. Deze is evenwel gekapseisd toen zij langszij de bergings- stoomer kwam en men juist de scheepskas wilde overladen. Negen personen, voorzien van zwemvesten, werden gered, terwij! een vrouw en vier mannen, die geen zwemgor dels droegen zijn omgekomen. Het zijn allen Finnen. Eerst Dinsdagmorgen kon de rest der bemanning van de „Viri" door een Est- landsch passagiersschip worden overgeno men. Vreeselijke scenes bij het ver gaan van de „Viri". Omtrent de schipbreuk van de Finsche stoomboot „Viri", metende 3000 ton wordt nader gemeld, dat het schip met een lading van Reval op weg was naar Helsingfors. Aan boord van het schip hebben zich ver schrikkelijke scenes afgespeeld. Ondanks het gevaar zijn de leden der bemanning, naar het schijnt zich te buiten gegaan -aan het gebruik van sterken drank Hierdoor is on- eenigheid ontstaan, gevolgd door een vecht partij waarbij een der matrozen dood ?1 ijk gewond werd. In totaal zijn dus zes perso nen om het leven gekomen. EEN OVERVAL VERIJDELD. Mijnwerkers wilden loongelden rooven. De beambten lieten zich niet door revolvers intimi- deeren. Door de tegenwoordigheid van geest van de beambten van de Vereinigten „Stahlwer- ke" belast met de uitbetaling der loonen, werd gisteren in Hamborn een roofoverval verijdeld. Twee mijnwerkers waren door het raam in het betalingsbureau geklommen en hadden zich daar verborgen. Toen de beambten om zes uur 's morgens met 20.000 M. aan loonen in het bureau kwamen, hielden de twee roovers, die hun gezicht met maskers hadden bedekt, hun vuurwapenen voor. De beambten lieten zicb echter niet intimideeren, grepen een stoe' en sloegen daarmede de aanvallers neer. De twee indringers bleken in het bezit van een revolver en een pistool, waarmede iemand tijdelijk bewusteloos kan worden geschoten. Ze zijn aan de politie overgeleverd. DE MIST TE LONDEN. Verkeersstremming. Brand weer komt overal te laat. Omtrent den zwaren mist, die Londen Maandagavond heeft geteisterd en waaraan verscheidene personen, naar men heeft gele zen, ten offer gevallen zijn, wordt nog ge meld, dat op sommige plaatsen een vettige gele nevel hing, waardoor men nauwelijks één meter voor zich uit kon kijken, terwijl op andere plaatsen een zwarte mist het nau welijks mogelijk maakte een hand voor oogen te zien. Auto's bleven aan de trottoirs staan en in de druke straten zag men kilometers lange files van „gestrande" voertuigen staan. Op andere plaatsen bewogen de voer tuigen zich zeer langzaam vooruit, vooraf gegaan door een politieagent met een fakkel in de hand. Duizenden personen, die 's avonds laat uit de schouwburgen kwamen, moesten den weg naar huis te voet afleggen, hierbij kwam het eveneens tot botsingen, aangezien de menschenmenigte hoe langer hoe dichter werd en zich nauwelijks kon he lwegen. Voorts raakten in den mist eenige elec- trische tramwagens in brand. Door het voortdurende remmen waren de wagens warm geloopen en hadden de onderstellen vlam gevat. Eén tramwagen brandde geheel uit, aangezien de brandweer tengevolge van den mist en de verkeersstremming niet tijdig ter plaatse kon zijn. In het algemeen kwam de brandweer bij de brandmeldingen van Maandagavond steeds te laat, omdat haar wagens eveneens niet harder konden rijden dan in 't tempo van een vlugen voetganger. Het spoorwegverkeer functionneerde nog, doch slechts met zeer groote vertraging Vaak moesten de treinen buiten de stations blijven en moesten de passagi/.s uren lang blijven wachten omdat hun verboden werd uit te stappen aangezien men gevaar liep te worden overreden door treinen, die van den anderen kant naderden en passagiers van de electrische treinen bovendien kans zouden loopen met den stroom in aanraking te ko men. Tijdens den dichten mist zijn gisternach' te Londen vier mannen, te water geraakt er verdronken. Uit het binnenland worden nog drie on gevallen met doodelijken afloop gemeld. Een groot aantal personen is min of meei ernstig gewond. Intusschen is de mist opge trokken. ZWARE MIST TE BERLIJN. Gisteravond was Berlijn op verschillende plaatsen in een zoo dichten nevel gehuld, dat het verkeer bijna niet kon plaats vinden. De auto's en trams schoven heel langzaam door de straten. Het was zelfs niet mogelijk de lantaarns aan de overzijde der straten te onderscheiden. De mist hing in afzonderlij ke banken verspreid Daarbuiten was de lucht helder. OPNIEUW EEN DOODENDE MIST IN HET LUIKSCHE? Volgens berichten in de bladen zouden te Luik'opnieuw een sterfgeval en verscheidene ziektegevallen geconstateerd zijn tengevolge van mistinademing. Dr. Timbal de leider van den Belgischen hygiënischen dienst, verklaart deze gevallen niet aan den mist te wijten zijn. De opgewonden bevolking overdrijft, volgens dezen deskundige. Ieder verdach' sterfgeval wordt nu maar eenvoudig aan der, mist geweten. NIEUWE KOERDENOPSTANDEN? Volgens berichten uit Istamboel woi* den daar opnieuw Koerdenopstanden verwacht aan de Koerdisch-Perzische grens. De Turksche zaakgelastigde te Teheran heeft opdracht ontvangen met de Perzische regeering over de te nemen maatregelen te onderhandelen. ERNSTIG TREINONGELUK IN AMERIKA. Tijdens een hevigen sneeuwstorm is nabij Elizabeth in den staat New Jersey een locaaltrein op een groep werklieden ingereden van wie er vijf op slag gedood en een zwaar gewond werd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1