Mlmiwsthi CuraiL DRUK WERK DRUKWERK Landbouw en Veeteelt. gnssrd twee en dertigste Jaargang. Kaleri1»K 2Ï Oeeember. provinciaaB nieuws «ederlandsch verbond van ziekenkassen (n.v.z.) gewest noord-holland. pph kohriifooft*'—1 schoorl. uitgeest. WENSCHT U BESTELT UW BIJ COSTERül! lambertschaag. hoorn. dirkshorn. hensbroek. st. pancras. oudorf. broek op langendijk. No. 304 1930 Bovengenoemd gewest hield dezer dagen ,en druk bezochte vergadering in Amster dam. Deze vergadering was het vervolg van de dezen zomer te Alkmaar belegde samen komst, waar men toen niet tot overeenstem- mi:-, l 'kon komen, betreffende de verdeeliag van het reservefonds Uit alle deelen van N Holland waren de afgevaardigden opgeko men, benevens een viertal hoofdbestuurs- leden. De voorzitter, de heer Witbaard van Zaan dijk stelde in het licht, dat in Alkmaar het voorstel van Assendelft, om een commissie van onderzoek in te stellen, is aangenomen. Deze commissie heeft de geschillen niet kun nen overbruggen. Er hebben een aantal ver gaderingen met het geheele bestuur plaats orhad. In een daarvan is de heer Visser vat Nieuwe Niedoro een zetel in het hoofabe stuur aangeboden, doch deze heeft dat afg? wezen. Anders was er overeenstemming te bereiken geweest. Rii. De voorzitter der commissie, de heer Bi]i deelde mede, dat hoewel de geschillen niet zijn oogelost, de commissie toch eenstemmig was in haar rapport. Ze is gestruikeld over de weigering van den heer Visser, om wiens persoon alles draait. De toestand kan niet blijven, zooals hij nu is. Personen daarbij op den achtergrond gesteld worden, het doet er niet toe wie het is. Niemand is tenslotte onmisbaar. De kassen, welke willen uittreden, moet men laten gaan, dan kunne ze hun deel van het reservefonds meenemen De heer Bogaerdt, den Helder meende, dat de vergadering staat aan het begi waamee voritf ken is Het gaat om de verdeeling van het reserve fonds, waar de oppositie onder leiding van den heer Visser haar deel van wil. Dat is be gonnen, toen de bedrijfsvereniging een an kan, op ging. dan de V«r. moest alleen gaan over de vraag of de kas sen er voordeel van hebben. Bij andere inste lingen krijgen de menschen soms in geen 3 oI 8 weken uitkeering. Onze kassen zijn een zegen voor de arbeiders. Het gaat voor t tegen opheffing van den Noord-Holland schen bond. Schenk dan het reservefonds aan een sanatorium of iets dergelijks. e ding moet los worden gehouden van de ver deeling Het groote bezwaar is, dat het N Z den heer Visser boven het hoofd is ge groeid, doch allerwege ziet meri S ook wij moeten uit het kleine vandaan Als de heer Visser zich bij ons met.meer thuis g voelt, is er maar een mogelijkheid. Heemstede klaagde er over, dat dekassen den laatsten tijd niets meer hoorden van ha bestuur Spr. had een brief van den heer Visser,'die als vertrou^hik aan verschil en- de kassen is gezonden, om het NJ-Z" loten en een nieuwen bond te stichten. Iemand, die van zijn positie als s^rHans op zoodanige wijze misbruik maakt, behoort hier niei^hhUeer Bijl vond het moeilijk namens de organisatie te spreken De vorm moet veran deren, doch daar is geen meerderheid voor te vinden. Als het reservefonds weg is, krijgen we een juister toestand. Het feit, dat er than nog 2500 ter steun onder de noodlijdende kasse inzit, bewijst, dat er nog weleen'§e waarde aan te hechten ïs. Spr. is het met Heemstede niet eens. al geeft hij toe, dat Jet een fout van den heer Visser is geweest, doen die maken wij allemaal. Wat moet een kasje beginnen zonder inlichtingen- en advies- bUSchagen meende, dat de kleine kassen ge bruikt worden om. de groote naar wen t brengen. Spr s kas gaat evengoed heen, daar 2ij er nooit voordeel van heeft gehad. De heer Witbaard verlangde nadere inlich tingen van Schagen over diens verdachtma kingen. Medezeggenschap is altijd ons dot gewest en dat hebben we toch gekregen. Huizen zegt, dat er dingen zijn gebeurd die niet door de beugel kunnen, zooals het vertrouwelijk schrijven van den heer Visser- Voor de arbeiders is het van groot belang bij ons aangesloten te zijn, want zij ontvanger, direct de volle honderd procent. De heer Groen .Schoort, was er verwon derd over, dat de een mag, wat den ander VCDenbeer y^ wjide tegenover Schagen opmerken, dat wij moeten opkomen voor de arbeiders, als zij gaan verhuizen. Bestaat ter plaatse geen kas, dan kunnen ze overgaan in den landelijken bond. Iemand als de hecr V %er behoort niet meer aan de bestuurstafel (applaus en ontkenningen). De heer Visser wilde onder groot rumoer van de vergadering heen gaan, doch de voor zitter wist de gemoederen weer eenigszins te ^STfaeer Witbaard meende, dat het hier de plaats van den heer Visser om zich te verde digen. Al zullen daarbij harde gekraakt, dan nog mogen de leden elkander "'uitgetsTkon zich niet begrijpen waarom de vergadering zoo rumoerig is geworde Spr. heeft respect voor het werk door den heer Visser vroeger verricht en daarom m ten we thans de fouten begraven. Broek op Langendijk meende, dat de hter Visser zoo niet mag heengaan. De heer Visser gaf te kennen te willen blij ven als de meerderheid der vergadering hei wenscht. De heer Witbaard zou de zaak nu maar eens voor altijd recht willen zetten. De heer Hamel had zich al meermalen al- gevraagd, waar de vergadering nu eigenlijs over spreekt. De leden zullen een beetje idealistischer moeten worden. Laat men toen besluiten het reservefonds te verdeelen. Huizen, „Onze Hulp" kwam op tegen de uitdrukking, dat de groote kassen parasitee ren op de kleine. De heer Witbaard meende, dat het groote kwaad is, dat de ziektewet ons parten heelt gespeeld. Er zijn protestvergaderingen ge houden otn den toestand onder de oogen te zien. Plannen zijn beraamd en een motie is aan de 1 „eede Kamer f "c-nden om een bij zondere bedrijfsvereenig ïg te mogen stich ten. Het H. B. is met alle provincies sameu- gekomej om onder de wettelijke bepalingen een bedrijfsvereeniging te vormen. Dat is met .Het N.V.Z kon dat moest komen van alg. st. aangenomen. o°en als N.V.Z.. dat - nvunu van men schen, die de wet konden uitvoeren. Het ging om macht en invloed te krijgen op de uitvoe ring der ziekt wet Groot zijn de moeilijkheden geweest, maar het ging om het behoud van onze organisatie. Later ontstond er in N.- Holland een organisatie in de organisatie en dat is onduldbaar. Tenslotte draait alles om het reservepotje, wat niet meer is dan een droppel op een heete steen. Wie uit den bond wil, laat die gaan, maar zij hebben geen recht op het reservefonds, dat is van de pro vincie en niet van de kassen. Spr. heeft aan den heer Visser gevraagd of hij ook heen gir.g als bestuurslid van N.-Holland, doch daarop geen positief antwoord ontvangen Wat betreft de circulaire, die heb ik de kas sen toegezonden, het gaat om de organisatie, aie moet zoo mogelijk nog versterkt worden. Persoonlijk staan wij niet als vijanden tegen over elkaar, doch de circulaire getuigt niet van organisatorisch inzicht. De heer Bijl wilde een motie voorstellen dan kunnen alfen zich uitspreken, voor ol tegen de verdeeling van het reservefonds Enkele afgevaardigden betwijfelen of N.- Holland wel aangesloten is bij het N V Z. waarop de heer Visser mededeelde, dat vanaf 1926 alle kassen zijn aangesloten. Spr. gaf nog nadere inlichtingen over de fondsen. iDe heer Sijs van Warmenhuizen achtte zich niet gerechtigd daarover te stemmen. Uitgeef was van meening, dat indien het juist is, dat hei reservefonds van de provin cie is, er dan niet meer over gesproken be hoeft te worden. De heer Witbaard: Wij moeten uit de im- oasse en dat is de bedoeling van het voorstel. De heer Bogaerd, Helder, zeide, dat de financiën niet het struikelblok mogen worden De heer Bijl drong er op aan, dat men de conclusie van de commissie zal aannemen of verwerpen. Wie gaan wil, krijgt zijn deel mee en die blijft, zal het geld wel aan de provin cie laten. De heer Lans meende, dat als de kassen bij uittreding hun deel mee krijgen, dat ook moet worden uitgestrekt tot die kassen, welke reeds eerder zijn gegaan. De heer Bijl: Het gaat thans over de con clusie van de comissie. De heer Witbaard gaf nog te kennen, dat de kassen organisatorisch moeten bedanken, willen ze hun deel van de reserve ontvangen Men moet ons in de gelegenheid stellen de voordeden van ons verbond duidelijk te ma ken. (Protesten uit de vergadering.) De voor zitter wenschte geen verdere concessies te doen, men is bestuurder of men is het niet en wie het niet aanstaat, kan de zaal- verlaten. De conclusie van de commissie-Bijl wen hierop aangenomen met 36 stemmen voor en 7 tegen. De heer Kuijer, hoofdbestuur, zou van dt gelegenheid nog graag even gebruik maken om een en ander recht te zetten. De besturen hebben een groote verantwoordelijkheid als ze uittreden. Spr. wees op de leden welke van woonplaats veranderen, deze kunnen bij ons blijven en reeds daarom mag men niet heen gaan. In de toekomst zal er nog veel gebeu ren en dan zal men spijt hebben aan de af braak te hebben meegedaan. Arbeiders, die nergens verzekerd kunnen worden, kunnen bij ons terecht in onze landelijke kas. Wij ver schaffen inlichtingen op velerlei gebied, waar de kassen hun voordeel mee kunnen doen. Ons adviesbureau doet uitstekend werk. Wij passen zelf de wet toe en doen dat ten voor- deele van de verzekerden. Wij hebben de toe komst, omdat wij het goedkooper doen, dan de anderen. Waar wij jaren voor hebben ge streden. mogen we niet los laten, nu we net hebben verkregen. Moeten we ons zelt nu een trap in deH rug geven door weg te loopen, terwijl wij altijd hebben geageerd tegen de ambtenarij? Ons sanatoriumfonds heeft reeds veel leed weggenomen. Als we dat bederken, moesten we ons schamen ovei wat hier van daag is gepasseerd. In de vorige jaren zijn door ons 12 personen naar sanatoria uitge zonden, die door de rijkswet waren afgewe zen en waarvan 9 geheel hersteld zijn terug gekomen. Verleden jaar zijn er door de rijks wet 1093 personen afgewezen, omdat ze toen geen kans meer hadden. Wij hebben er 7 van genomen, om ze toch nog een kans te geven. De hulp van de zwakke kassen is ook een ding van belang, terwijl de constributie mei 2 cent j>er lid kon worden verlaagd. In het Noorden van ons land worden de banden her steld, zoodat we ons dan weer over het ge heele land zullen bewegen In de Tweede Ka mer is aanhangig gemaakt een voorstel om de georganiseerde kassen een subsidie te ver kenen, omdat zij opnemen, wat de wetgever los laat. Dit geldt ook ten opzichte van de werkloozen, welke bij ons tc allen tijde ver zekerd blijven. Bij de rijkswet wordt het 300ste deel van het loon genomen en daarvan 80 uitbetaald. Voor de werkloozen ligt hier een groote moeilijkheid. Spr. eindigde met de overtuiging uit te spreken, dat overa' waar we maar willen kassen opgericht kun nen worden, in het belang van arbeiders ei. kleine zelfstandigen, waarna voorzitter Wit baard de vergadering sloot. WIERINGF.RWA 4RD. Dezer da^en werd vanwege de aio Wie ringerwaard van de Holl. Mij. van Land bouw een lezing gehouden dooi den heer J Beugel van 's-Gravenhage over Landbouw boekhouding- De eer Daan Kaan hoopte in zijn ope ningswoord in de groote belangstelling een meeleven te zien met onze organisatie. Juist in deze minder gunstige tijden is organisee- ren het mooiste en beste middel om verbete ring te krijgen. Deze avond is belegd om nogmaals te trachten een eenvoudige boek- houdcursus in het leven te roepen. Spr. hoopte dat de heer Beugel succes zaï liebben en heette hem hartelijk welkom. Alvorens tot de lezing over te gaan wilde de voorzitter met en enkel woord het heu gelijke feit herdenken, dat 40 jaar geleden de heer P. D. Schenk werd benoemd tot oe- stuurslid en tevens ais penningmeester. Hij heeft dit steeds met groote toewijding en nauwgezetheid waargenomen ondanks een somtijdc krappe verhouding tusschen ont vangsten en uitgaven- De voorzitter wilde den jubilaris niet ver moeien met een resume van al hetgeen in die 40 jaar is gebeurd, doch kon zeer gemakke lijk verwijzen naar hetgeen de heer Zijp 3 jaar geleden heeft gezegd toen bekend was, dat de heer Schenk benoemd was tot ridder. Als het bestuur had kunnen doen wat bij de ze herdenking paste, zouden we hier van avond een feestavond moeten organiseeren, doch we war enbevreesd dat we dan in con flict zouden komen met den penningmeester. We hebben daar gemeend als klein blijk van belangstelling een bloemstuk aan te bie den en daarnaast heeft het bestuur den ju bilaris benoemd als eerelid der afdeeling. Spr. zegde den heer Schenk nogmaals har telijk dank voor al hetgeen hij in 't belang van onze afdeeling heeft gedaan. (Applaus) De heer H. K. Koster sprak als lid van hoofdbestuur. Voorzitter en secretaris van de Holl. Mij. de heeren Lovink en Huisman, waren verhin derd persoonlijk aanwezig te zijn, doch hadden uitdrukkelijk verzocht namens hen den heer Schenk te complimenteeren met dit heugelijk feit. De heer Koster voegde er den wensch aan toe, dat het den heer Schenk ge geven mag zijn zijn functie nog eenige ja ren te mogen waarnemen. De jubilaris dankte den heer Koster en verzocht hem ook zijn dank over te brengen aan het hoofdbestuur. Burgtmeester Haringhuizen sloot zich gaarne aan bij de woorde nvan de vorige sprekers en het deed hem genoegen dat de heer Schenk zijn functie nog steeds in een goedg gezondheid met groote ambitie en toe wijding mag vervullen. Daarna werd 't woord gegeven aan den heer Beugel, boekboudhoofd van de Holl Mij. van Landbouw. Spreker ad gedacht te zullen spreken over de wet op ae inkom stenbelasting, doch in overleg met het be stuur zou hij nu spreken over Landbouw boekhouding en was gaarne bereid eventu- eele vragen te beantwoorden. Het eerste werk van boekhouding moet zijn bij het be gin van een boekjaar een inventaris op te maken. Sommige inspecteurs nemen geen ge noegen met de tegenwoordige boekhouding en willen ook de ontvangsten buiten het be drijf om vermled zien. Wanneer alles moet worden ofiegnomen is dit voor een gewonen boer bijna ondoer'iik De winst toch moet komen uit het be<^',ff Spreker gaf daarna op het gebied van boek houding eenige duidelijke wenken, welke o - o -J"~ n«»vu, voor iedereen zeer begrijpelijk werden uit eengezet. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele personen gebruik ge maakt en deze viagen werden naar hun ge noegen beantwoord. Toen niemand meer iets had te vragen zegde de voorzitter den heer Beugel dank voor zijn practische uiteenzetting en sloot de bijeenkomst. De afdeeling Schoorl van de V.A.R.A. had Dinsdagavond in de zaal van den heer Schuijt een bijeenkomst georgani seerd bedoeld als propaganda-avond. De zaal was flink bezet. Vooral van uit Petten waren er velen opgekomen. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer Jonker, den avond met 'n gepast woord had geopend, kregen wij twee orkest nummers te hooren, uitgevoerd door het gezelschap van den heer Lensen. Hierna verscheen de heer Willem van de Capelle ten tooneele en droeg voor 'n fragment uit Heijermans „Schakels", n.1. de dialoog tusschen Pancras en Hein Duif. Door stemverandering is de heer van de Capelle in staat om de meest uiteenloopende persoonlijkheden uit te beelden, zoo ook hier de twee zoo zeer uiteen loopeiide menschen als de gebroeders Duif. Een warm applaus be wees dat men van de voordracht genoot. Daarna was het woord aan het Staten lid A. de Vries, die als voorzitter van de V.A.R A. een warm betoog hield ten gun ste van deze vereeniging. Vooral was het scherpe betoog gericht teeen de A.V.R O in welke vereeniging snreker nog steeds niets anders kon zien dan een liberale instelling. Als middel in den strijd voor het pro letariaat zal alles door de V.A.R.A. wor den gedaan om deze vooruit te krijgen Steeds neemt het ledental met sprongen toe en spr. geloofde dat op 1 April a.s. dit ledental zal geklommen zijn tot 125.000. Dit kan doch de afdeelingen werden aangespoord om flink mede te werken. Ook deze spreker kreeg bijval. Na de pauze was de heer v. d. Capelle weer aan het woord om een Sint Nicolaasge- schiedenis voor te dragen. In onvervalscht dialect bootste hij den Jordaanbewoner van Dijk na, die met zijn knecht bij de familie van Galen voor Sint zcu fungeeren. Deze voor dracht wekte den lachlust op en kreeg een dankbaar applaus. Daarna orkest en verloting van enkele ar tikelen, waarna de avond werd gesloten. We stippen nog even aan, dat de voorzitter mede deelde hoe in 1930 met een zeer klein aantal leden begonnen werd en nu reeds een getal boven de veertig was bereikt. BEVERWIJK. In geen jaren is de handel in trektulpen in de dagen voor Kerstmis zoo slecht ge weest als dit jaar. Vorige jaren werden de roode tulpen aan den vooravond van het Kerstfeest met grof geld betaald en Dinsdag middag noteerden wij voor Scarlet dui 0.70 1, witte duc Max 0.80J 1.10, Bril- lant Star 1.20—2.50 en King of the yel- lcw 4. Diverse hyacinthen 26, alles per 100 stuks. Kerstjeestvierïng in de Luth. Kerk. In de Luth. Kerk vierden onder leiding van Ds. Heumersen de kinderen der Zon dagsschool van de Vrijzinnige en Luth. hun Kerstfeest. Oudergewoonte stond een schitterende boom in het kerkgebouw. Nadat de kinderen onder leiding van haar Dangermond het bekende Stille nacht, heil'ge nacht gezongen hadden, vertelde ds. H. op prettige wijze het kerstverhaal Na dit verhaal hield Juffr. Welle eene boeiende Kerstvertelling waarna uitreiking der geschenken plaats vond. Na een danklied door de kinderen sloot Ds. H. het samenzijn met een woord van dank aan de milde gevers van Beverwijk tot de dames Welle en de heeren Stiens en Dan germond. Kerstwijding. Onder leiding van Ds. van Peursem is in de Ned. Herv. Kerk een Kerstwijding gehou den. oor dezen wijdingsavond die iets nieuws was in de kerkelijke gem. bestond veel be langstelling. Tot het welslagen van dezen avond werd medewerking verleend door het Kerkkoor onder leiding van den organist den heer Jac. Kaat, benevens mevr. Kaat, so praan en den heer Stam, bariton! In het kerkgebouw waren 2 kerstboomen opgesteld en het was overigens zoodanig in gericht dat het geheel een zeer gewijden in druk gaf. Nadat door den predikant de ge schiedenis van de geboorte was voorgelezen enz. zong het Kerkkoor op zeer verdienstelij ke wijze eenige liederen uit de zangbundel van Woensel-Kooij. Hierna liet de heer Kaat het orgel hooren en speelde een fantasie op het bekende lied „Eere zij God" wat prachtig klonk, en zongen vervolgens Mevr. Kaat en de heer Stam een zeer toepasselijk lied. Ver volgens deed de predikant een kerstverhaal „De Kerstboom" genaamd en zongen het Kerkkoor alsmede genoemde mevr. en de heer Stam eenige mooie liederen terwijl de orga nist ten slotte op buitengewone mooie wijze een phantasie speelde op „Stille Nacht". Het was een zeer ontroerende avond die zeker op de aanwezigen een blijvende indruk heeft ge maakt. ECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI, ■.««Bas"- '20-50ct-fxrons ling luisterden, hoe blij ze zich toonden loen de caudeautjes werden uitgereikt, dan 42)00- ven we, dat het werkelijk voor allen een pr:t- tigen avond is geweest. Bij het naar huis gaan verkeeren allen in de echte Kerststem ming, dankbaar voor 't genotene. Een voorbijvarende schipper heeft alhier het lijkje van het 6-jarig meisje, L. Schuring, gevonden. Het kind is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt. Door bemiddeling van de Hoornsche Stoombootreederij is de eerste zending bloe men uit Westfriesland 60 doozen gesne den tulpen verder per vliegtuig der K L M. naar Londen vervoerd. Zooals we destijds berichten zal aan de Runxputteweg een Moederhuis voor vrouwe lijke congragisten verrijzen (een congrega tie voor dames die geen gelofte hebben af gelegd, doch zich vrijwillig beperken en die een opvoedende taak verrichten). Naar we vernemen begint er meer lijn in den voorge nomen bouw te komen, daar de architect Valk te Haarlem de architectuur voor het gebou wen-complex belangloos zal uitvoeren. Mr. Aengenent, Haarlemsch bisschop, heeft een terrein geschonken aan bovenge- noemden weg en wel het terrin dat tn Zui- de van de nieuwe kapel is gelegen, terwijl hij een deel der bouwkosten voor zijn rekening heeft genomen. De Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholische Dranken hield Maandagavond vergadering in de kleine zaal van den heer van Gemeren. Besloten werd regelmatig propaganda te maken met het orgaan „De Blauwe Vean" Verspreid werden de onthouderskalender en almanak „De Goede Raadgever". De contributie vooi 1931 werd bepaald op 0.25 per persoon en voor man en vrouw 0.35, alles per week. Daarbij is inbegrepen het orgaan van de Vereeniging. Besloten werd eenige spreuken te plaatsen, teneinde het snelverkeer te wijzen op het misbruik van alcohol, wat voor automobilisten ge vaarlijk is. De nieuwe wijkindeeling en huisnumme ring "heeft haar beslag gekregen en is een groote verbetering. De Rijksstraatweg, Westerweg, Holleweg en Stationsweg hebben elk één letter en doorloopende nummering. De gladde wegen hebben Woensdag menigen bestuurder partten gespeeld. Aan den StationswegRijksstraatweg bot sten 2 auto's tegen elkander; aan den Heeren- weg volgde een aanrijding tusschen een luxe auto en een tra isportauto met melk en aan den beruchten smallen Vennewatersweg ge raakte een luxe-auto van den heer Z. uit Velsen te water. Alle ongelukken beperkten zich tot materieele schade. Naar we vernemen is café Bruin. „Het Wapen van Harenkarspel", alhier, uit de hand verkicht aan den heer Pijper te Langcreis. Met ingang van 1 Jan. a.s. is de burge meester (tevens secretaris) dezer ge meente, de heer S. B. F. Kooiman, her benoemd als zoodanig KOEDIJK. De gladheid van de wal eischte Woensdagmorgen een slachtoffer in onze gemeente. Mcj. C. G., huishoudster bij den heer J. I-Jfs, geraakte door de gladheid te wa ter met het noodlottig gevolg, hoewel spoedige hulp aanwezig was en dr. den Hartog alle middelen aanwendden om de levensgeesten op te wekken, dat ech ter niet mocht gelukken. 'Hier had, met goedkeuring van Ged. Staten, de onderhandsche verhuring plaats van 60 perceelen bouwland, be- hoorende aan gemeente en Burgerlijk Armbestuur. Niettegenstaande de slech te tijdsomstandigheden was de belang stelling groot. In eerste instantie gaven zich 57 gegadigden op. De toewijzing ge schiedde bij loting. Hierna bleken voor de overgebleven 3 perceelen nog 12 lief hebbers te zijn. De prijzen waren tevoren vastgesteld en kunnen bij verbetering der omstandigheden gewijzigd worden. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat de heer H. thans voor de derde maal met hetzelfde perceel uitlootte. Hier werd het Kerstfeest gehouden met de schoolkinderen. In zijn openingswoord sprak ds. Groot zijn vreugde uit over de opkomst der ouderen, hopende, dat het voor oud en jong een genoeglijke avond mocht worden. Als we nagaan, hoe aandachtig de kinderen naar 't Geboorteverhaal en de Kerstveifel- Het is ongetwijfeld niet van belang ont bloot, als eens gewezen wordt op de bijzon der ongunstige toestanden, welke aan den Langendijk heerschen. Over 't algemeen is men nog van oordeel, dat de Langendijker bouwers vroeger zulke goede jaren hebbi.n gemaakt, dat men in deze tijden van crisis nog wel teren kan op de reserves. Vooral in de steden schijnt men die meening toegedaan en de vrij hooge prijzen, welke daar nDg voor onze groenten worden betaald, zijn oor zaak, dat men zich nog maar moeilijk kan indenken in den benarden toestand, waarin velen verkeeren. Toch heerscht hier een crisis als nooit ge kend. Sinds meer dan een jaar hebben de tuinders voor hun producten prijzen ontvan gen, die verre beneden den productieprijs liggen. Voordien heeft men wel eens een goed jaar gehad, doch niet zoo goed, dat men daarmee een slecht jaar, als een groot deel van 1929, en geheel 1930 is geweest, het hoofd kan bieden Een groot deel onzer tuinbouwers behoort tot die klasse van menschen welke zich, financieel gesproken, staande houden als de prijzen normaal zijn. Als men echter een lan den tijd zoo goed als niets voor zijn tuin- iouwproducten maakt, dan verkeeren deze lieden in den grootsten nood. Een groote roep van tuinders verkeeren momenteel in iit geval. Voor zoover zij vaste goederen be zitten, zijn die verhypotheekt; door de waar dedaling dier bezittingen zijn die hypotheken zelfs zeer hoog geworden, waardoor bij som migen op aflossing moet worden aangedron gen. De credietwaardigheid van velen is der mate geschokt, dat crediet door dezen niet meer is te verkrijgen. Het in 1923 verleende provinciaal crediet is voor een deel nog onaf betaald. Aan de verplichting van aflossing van opgenomen gelden, rente- en huurbeta ling kan door velen niet worden voldaan De oogst der verschillende koolsoorten is buiten gewoon slecht geweest, zoowel wat betreft de waliteit als de kwantiteit en de ziekten in de verschillende tuinbouwgewassen woekeren maar voort, zoo zelfs, dat het niet mogelijk is sommige producten nog te verbouwen. Onder dergelijke omstandigheden is het te begrijpen dat men zich hier afvraagt, wat het eind van al deze calemiteiten zal worden en of hier van de zijde der overheidspersonen en instellingen niet iets kan worden gedaan, ten einde te trachten verbetering in deze toe standen te brengen. Niet slechts in breede kringen van tuinders heerschen deze groote moeilijkheden, doch als gevolg hiervan beginnen deze zich ook te vertoonen in die der arbeiders. In Broek op Langendijk hebben de christelijk georga niseerde arbeiders zich reeds tot den raad gewend met het verzoek productief 'werk te verschaften gedurende den wintertijd, daar de werkloosheid toeneemt. Te Noordschar- woude heeft het raadslid Kwadijk reeds het verzoek tot den burgemeester gericht, hem in de eerstvolgde raadsvergadering eenige vragen te mogen stellen in verband met den nood der tuinders en de te verwachten werkloosheid. En het is ons bekend, dat ook anderen met plannen rond loopen voorstel len in diezelfde richting te doen, doch dit voorloopig nalaten, omdat ze reeds vooraf weten nul op het rekest te krijgen. Uit een en ander blijkt intusschcn wel, dat we aan den vooravond staan van een periode, waar in men met wettelijke middelen zal trachten, verbetering in de bestaande toestanden te brengen. uit het hout gesneden dat giteerde en de- Over het algemeen zijn de tuinbouwer niet monstratieve elementen levert De nood moet al buitengewoon hoog gestegen zijn, eer men tot luidruchtige middelen zijn toevlucht neemt Deze lijdzaamheid en de afkeer van pu bliek optreden zijn oorzaak, dat men in stil te lijdt, wat toch publiekelijk bekend is. Men verwacht niet veel van demonstratie en het roeren van de groote trom. Ongetwijfeld is men van oordeel, dat een massaal en demon stratief optreden niet veel baat brengt, daar de plaatselijke autoriteiten weinig kunnen doen en men in Den Haag liever een afwach tende houding aanneemt, vermijdende een sterk ingrijpen in de handelspolitiek, ver wachtende of hopende, dat wel geleidelijk 'n betere toestand zal geboren worden en lang- zamerand weer normale omstandigheden het leven zullen beheerschen. Allicht ook, dat de regeering van oordeel is, dat door de hulp der Provincie het tuin bouwbedrijf weer in zijn voegen-wordt gezet en dat de gemeenten wel maatregelen zullen treffen, die kunnen dienen om den oogen- blikkeliiken nood te lenigen. Wat de tuln- derscredieten via de Boerenleenbanken be treft, deze zullen slechts kunnen dienen ora op zeer primitieve en sobere wijze het bedrHf in stand te houden, doch daar verschillends

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7