f^lrlPUROL Amerikaansche notities. N1VA TANDPASTA Onze Staatsmachine. VOORKOMT TANDBEDERF 75 ets.per'A tube, 25cis p.tube. n.i|c' was een ernstige uitspraak, die spr. het electriciteitsbedrijf te aalsmeer. en poetst 'smorgens en '5-avonds met geen overleg gepleegd. Hoewel het elk gemeentebestuur vrij staat, den ingezetenen de vragen te stellen, welke het noodig oor- deelt, acht de minister zich verplicht, erop te wijzen, dat inwilliging van dit verzoek, gelet op het karakter van de vraag, gevaar voor bei slagen van de volkstelling oplevert. De minister noodigt daarom die gemeente besturen, welke een gelijk verzoek mochten hebben ontvangen, uit, dit niet in te willi gen KERSTVERGADERING DER S. D. A. P. TE AMSTERDAM Kerstrede van Ir. J. W. Albarda. De Indische vrijheidsbeweging voor ontwapening. Evenals vorige jaren had de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. op den Eersten Kerstdag een groote vergadering belegd in het Concertgebouw, waar net woord zou wor den gevoerd door den partijleider, den heer J W. Albarda. De aandrang van belangstel lenden was zoo groot, dat een tweeJe verga dering moest worden belegd in „Bellevue'\ waar het woord werd gevoerd door het Tweede Kamerlid, den heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. In zijn openingswoord heette de voorzitter dei Federatie Amsterdam, de wethouder S. R de Miranda, den heer Albarda on der applaus welkom. Hij wees op den groei der socialistische arbeioersbeweging in Am- tterdam en protesteerde onder luid applaus legen de vonnissen, die geveld waren tegen de leiders der P. N. I. Hij kondigde aan, dat ep 4 Januari a.s. de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. in het Theater fuschinski een Erctestvergadering tegen deze vonnissen zou eleggen. Het V.A.R.A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot bracht eenige orkeststukken ten gehoore. Eenige tijd na Oe pauze was het woord aan Ir. J. wA1 b e r a a, die werd ontvangen met een Ovatie, die overging in een staande gezongen „Internationale Spr. wees op de wijdingsvolle stemming van de laatste dagen van het jaar. Er is een stemming van Hoop en verwachting, ook voor het socialisme Vier jaren oorlog hebben een chaos achter gelaten. Ernstiger dan nu was de toestand misschien nog nooit. Een economische crisis als thans heeft men nog nooit gekend. Dit is niet uitsluitend een gevolg van den oorlog, het kapitalistische stelsel toonde altijd perio den van inzinking. Maar dat de crisis zoo hevig is, als nooit te voren, is wel degelijk een gevolg van der. oorlog. Ook politiek zijn we de gevolgen van den oorlog nog niet te boven. Zwaar drukken de lasten der overwinnaars op de overwonnenen Meer dan 10 millioen mannen zijn den dood ingegaan; velen h-nner dachten, zich te offe ren om voor goed den vrede te vestigen Wat zouden zij gevoelen als zij wisten, dat eenige jaren later de wereld opnieuw door oorlog wordt bedreigd? Vijftig jaar geleden is de sociaal-democra tie haar strijd begonr en. Het is geen nevelig droombeeld meer, maar het doel van actueele politiek. Het socialisme groeit bij de arbei dsklasse omdat het het verschil tusschen de mogelijkheden en de werkelijkheid duide lijk toont. Spr. wees op de overeenkomst tus- nchen het einde der 18e eeuw met de uitvin- ifing van de stoommachine en de huidige periode van rationalisatie en ging uitvoerig m op de gevolgen hfervai. Ondanks den overvloed van grondstoffen is er armoede «1 werkloosheid. Ook de mogelijkheid van den vrede bestaat; men beschikt over den Volkenbond, over een arbitrage-instituut. Een gewelddadige oplossing van een geschil is niet meer noodzakelijk en de arbeidersklasse wil een zoodanige oplossing niet meer En ook bij de intellectueele jeugd ontwaken deze begrippen. Zij gaat het socialisme zien als een zedelijke noodzakelijkheid Een belangrijke zaak is het ontwaken der Oostersche volken. Maar het besef van eigen mensch en waarde en het verlangen naar vrij heid groeit met tropische snelheid. Ook deze vrijheidsbeweging maakt haar romantische periode door. De Europeesche arbeidersbeweging staat aan de zijde der vrijheidsbeweging, maar zij laat zich niet verleiden om mede te helpen aan het schep pen van nieuwe chaos in plaats van orae De arbeidersklasse zal zich ook niet laten weerhouden door zelfzuchtige overwegingen van eigenbelang. De rationalisatie is voor de arbeiders indi vidueel een ramp en het socialisme strijdt voor de verachting ervan voor de arbeiders, maar het ziet het groote belang der rationali satie in voor het heil van komende geslach ten. i->e Engelsche Arbeidersbeweging zit rond om de tafel met de vertegenwoordigers der Indische volkeren. Hoe tartend is daartegen over het optreden der Nederlandsche regee ring in Indonesië, en het vonnis, dat Soekar- no en de andere leiders der Indische volksbe weging heeft getroffen. De chaos en de toenemende bewapening hebben de gedachte doen postvatten, dat de oorlog onvermijdelijk is. Deze noodlottige ge dachte moet allereerst bestreden worden. Het is de taak van allen, die den vrede wil len, den oorlog onmogelijk te maken In den strijd voor oen vreae moet men ook ziep de Actie tegen het fascisme. Maar als ondanks alles de oorlog toch uit breekt. De vraag, wat de arbeiders dan moe^ ten doen heeft vele congressen bezig gehou den. Wat men spr. bij de debatten in de Tweede Kamer heeft geantwoord komt hierop neer: Wanneer er oorlog komt, dan Past u slechts de blinde gehoorzaamheid. Maar als een regeering. den euvelen moed *ou hebben zegt spr. om weer iets vree slijks, als de vier jaren, die achter ons lig gen, te ontketenen, dan past ons slechts een antwoord: de dappere ongehoorzaamheid. (Daverend applaus). v oor Neaerland is nationale verdediging zelfmoord. De S. D. A. P. verwerpt reeds sedert jaren de landsverdediging. Hoe kon ^an nu, eenige maanden geleden, dit bekende- standpunt een zoo groote opscnudding ver oorzaken? Spr. is ervan overtuigd, dat het groote petitionnement tegen de Vlootwet de directe aanleiding hiertoe was. Deze actie is I slechts schijnbaar verloren. He? wLdC Part'] in dc Kamer doL. snr £einakkelijke uitspraak, zei uftoUn? I oogenblik, waarop ik het heb in hnjnTwe? gelukki£*te oogenblik naionïergaderklg rws °P zong de Inter- H,N"^S,?twoo.rd van heer De Miran- vverd de bijeenkomst gesloten. Door het P. E. N. overgenomen. L»e gemeenteraad van Aalsmeer heeft dinsdagmiddag met algemeene stemmen besloten het electriciteitsbedrijf met 2100 aansluitingen aan het Provinciaal Electrici teitsbedrijf van Noordholland over te doen, 1931™ 3nder mCt 'ngang van 1 Januari Het PE. N. neemt door deze transactie ane leeningen van het bedrijf over, ten be drage van 110.000 neemt alle herstellings kosten voor zijn rekening, in totaal begroot op 270.000 en betaalt bovendien aan Aalsmeer de koopsom van 200.000. Het personeel van het bedrijf wordt door de pro vincie overgenomen, terwijl de directeur ap wachtgeld wordt gesteld. J. C. E. MULLE MEISTER OVER LEDEN. Op 84-jarigen leeftijd is te Utrecht ont slapen de heer J. C. E. Müllemeister, oud-di recteur bij het Rijkstucht- en Opvoedingswe zen. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Müllemeister stond op 30-jarigen leeftijd aan het hoofd van het Huis van cor rectie te Hoorn. In 1886 werd hij belast met de directie van de strafgevangenis te Haar lem. In 1890 werd*hij in dezelfden rang overgeplaatst naar Utrecht. In 1897 werd hij benoemd tot directeur van de strafgevangenis te Amsterdam. Hij werd in 1907 gepensionneerd. MR. VAN WELDEREN BARON RENGERS OVERLEDEN. In het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag is Donderdagmiddag overleden Mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Nederland in Turkije, tevens geac crediteerd bij het Bulgaarsche en Perzische Hof. COCAÏNE EN MORPHINE IN BESLAG OENOMEN. Politie en Rijksambtenaren te Enschedé deden Woensdagmiddag een inval in een perceel aan de Beltstraat, aldaar, waar een groote partij cocaïne en morphine, grooten- deels verstopt in een kinderwagen, in beslag werd genomen. De bewoner werd gearres teerd. BRUTALE STRAATROOF TE TREEBEEK Toens Woensdagavond de filiaalhouder van de N V. Edah te Treebeek de heer A. Z huiswaarts keerde, werd hij in de Spoorstraat staande gehouden door een hem onbekend persoon. „Hande hoch!" riep de onbekende den heer A. Z toe en hield hem den loop van een revolver voor het gezicht. De heer A. Z. had een actetasch bij zich, waarin 200 waren. De onbekende, vermoedelijk een Duitscher, ontrukte hem de tasch met geld en verdween. De achtervolging moest wor den opgegeven, daar men door den zwaren mist het spoor bijster was. KOSTENVERHOOGING POLITIE- RADIO-OMROEP. Betaling voor opsporingsberichten. In het Algemeen Politieblad wordt mede gedeeld, dat met ingang van 1 Januari a.s. de kosten van Politie-Radio-Omroep aanzienlijk zullen worden verhoogd. Daar de regeering bereid is gevonden ook een deel dier verhoogde kosten te dragen, heeft de Politie-Radio-Comraissie besloten de kosten der niet zuiver politior.naire radio berichten >or belanghebbenden te doen be talen. Onder deze niet-politionnaire berichten zal o.a. worden verstaan het opsporen van een weggeloopen kind van een zielszieke, van een kostbaren hond, van een varenden bloed verwant, die bij een stervende of ernstige zieke wordt geroepen, enz. De kosten van deze berichten evenals die der extra uitzen ding, bedragen 5 per bericht, welk bedrag moet worden overgemaakt aan den Com missaris van Politie te Hilversum. De commissie behoudt zich echter het recht voor, dergelijke berichten al of niet te ver zenden, rekening houdende met den aard dier berichten en met den beschikbaar gestelden tijd voor uitzending. VERKEERSONGEVALLEN. Ongeval mtt een trouwstoet. Woensdag is op het gevaarlijke kruispunt Rijksweg en Koenensteeg te Amerongen een auto-ongeval gebeurd. Een trouwstoet was op weg naar het gemeentehuis te Amerongen Toen de laatste volgauto van dezen stoet het kruispunt passeerde, kwam deze in botsing met een personenauto. De laatste auto werd zwaar beschadigd, de chauffeur kwam er zonder letsel al De volgauto, waarin vijf personen zaten, afkomstig uit Barneveld, sloeg over den kop en kwam totaal vernield aan den anderen kant van den weg te lig gen. De inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Een geneesheer uit Ame rongen was spoedig ter piaatse en verleende de eerste hulp. Een der inzittenden werd met ernstige verwondingen naar het zieken huis te Amersfoort overgebracht, waarheen ook een dame moest worden getransporteerd. Auto tegen tram gebotst. Eersten Kerstdag heeft op den Amster- damschen Straatweg bij Utrecht een ernstig tramongeluk plaats gehad, doordat een luxe auto in een snelle vaart de tram tegemoet reed. De trambestuurder remde, doch kon een botsing niet meer voorkomen. Het gevolg was dat het voorbalcon van de tram in de uato schoof en op de bestuurdersplaats te recht kwam. De auto was een wagen uit Antwerpen, waarin zes personen zaten. Er bleek, dat een plotseling defect aan de reminrichting van den auto was ingetre den De eigenaar raakte achter het stuur be kneld, zoodat zijn beenen in het benzinere servoir drongen. ;en andere inzittende vloog voorover en kwam met het hoofd op den radiator terecht. Ze zijn beiden met ernstige verwondingen naar de Rijksklinieken vervoerd. Auto geslipt. Een doodt. Woensdagavond reed dr. Cysouw, genees heer te Lutten (Overijsel), met zijn auta in het kanaal en verdronk jammerlijk. Het on geluk is waarschijnlijk gebeurd doordat de wagen slipte. Dr. C. was eerst korten tijd geleden ge huwd en had zich toen te Lutten gevestigd. Veerboot Schiermonnikoog Oost- ma hor n aan den grond. Gistermiddag is de veerboot op den dienst Oostmahorn-Schiermonnikoog op de terug reis naar eerstgenoemde plaats, met post en passagiers aon boord, tengevolge van den krachtigen Oostenwind, waardoor een lage waterstand ontstond, aan den grond geloo- pen. Tegen middernacht hoopte men bij hoog water vlot te komen. VERDWIJNENDE BUITEN PLAATSEN. De oude buitenplaats „De Bijweg", gele gen aan den Heerenweg te Bennebroek, is verkocht aan de N.V. Gebr. van de Pol, te Heemstede, die het voor bouwterrein bestem men zal. „De Bijweg" ligt, als men van Heemstede komt. aan het einde van den Heerenweg, juist vóór de dorpskom van Bennebroek, en even voorbij de bekende „Hartenkamp" van gravin Von Pannwitz. Het buiten „De Bijweg" behoorde in de 18e eeuw aan een regentenfamilie uit Haar lem, de familie Geerlings. De staatsman en dichter Jan Valkenaar heeft er de laatste ja ren van zijn leven doorgebracht. „De Bijweg" was destijds een bekende plek van samenkomst van dichters en schrijvers. Ook Bilderdijk heeft er meermalen gastvrij heid genoten. Sinds verscheidene jaren was deze buiten plaats het eigendom van de familie Van It- tersum. Enkele jaren geleden is baron Van Ittersum naar Den Haag verhuisd, het woon huis op „De Bijweg" werd gesloopt en se dert eenigen tijd werden er ook regelmatig een aantal van de mooie hooge boomen ge veld, zoodat men van den Heereweg tot de Leidschevaart een doorkijk kreeg. Het ongeveer 11 H.A. groote terrein zal nu bebouwd worden. BRANDEN. Textielfabriek grootendeels uitge brand. Op den Eersten Kerstdag, des morgens omstreeks half tien ontdekten voorbijgangers brand in de fabriek van de Maatschappij voor Textielindustrie v. h. Corn. Roessing Co. te Veenendaal-de Klomp. Onmiddellijk werd de directeur van de fabriek, de heer Roessing gewaarschuwd, die erin slaagde uit het kantoor nog eenige stukken te redden. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de vewerij. Het vuur greep snel om zich heen en de brandweer der fabriek en de vrij willige brandweer van Veenendaal konden tegen de vuurzee weinig uitrichten. In ver band hiermede werd de hulp van de brand weer uit de omliggende gemeenten ingeroe pen. Het vuur werd krachtig bestreden, doch niet voorkomen kon worden, dat het grootste deel der fabriek uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. Winkelbrand te Groningen. Woensdagnacht te ongeveer vier uur heeft een ernstige uitslaande brand gewoed in de manufacturen-winkel van de firma J. Bult huis, aan den Oosterweg. De inwonende winkelchef ontdekte den brand. De bewoners waren afwezig. De brandweer, die spoedig ter iplaatse was, kon den winkel niet meer be houden, evenmin als een daarachter gelegen kamer De oorzaak van den brand is nog on bekend. De winkel was laag verzekerd Twee schuren afgebrand. Een hotel in gevaar. Donderdagmiddag brak brand uit in twee groote schuren, staande op een terrein, en naast hotel „Neerlandia" te Vree land De schuren, die het eigendom zijn van den heer Scheltema, directeur van het hotel, waren in gebruik van een melkvrachtrijder, die er o.a. zijn auto stalde en waarin zich be halve vaten met benzine een aantal varkens en konijnen bevonden. Daar gevaar voor een explosie niet denkbeeldig was, moest het ho tel, waar een zestal logeergasten verblijf hielden, ijlings worden ontruimd Men slaag de er evenwel in den auto en de vaten benzine tijdigb uiten te brengen. Ook het grootste deel der varkens kon worden gered De an dere dieren kwamen in de vlammen om Bei de schuren brandden tot den grond toe af Het hotel kreeg slechts onbelangrijke water schade. EEN VERBORGEN BRUIDSCHAT. Toen men te Baak, gemeente Steenderen, enkele dagen geleden bij den landbouwer T. bezig was een bedstede uit te breken, von den metselaars in het stroo van de bed stede een kistje met 2000 aan rijksdaal ders. Dit moet geweest zijn de bruidschat van de moeder van T. De metselaars kregen ieder een flinke gilt. AFKOOP VAN TOLLEN. Door de Provinciale Staten van Oelder- land werd Dinsdagmiddag besloten ten be hoeve van opheffing van tollen in Gelder land verschillende bedragen, tot een totaal van 32666 beschikbaar te stellen. Het be treft tollen op de wegen Doetinchem Zeddam, EpseLaren, ElburgTongeren en Nijmegen—Berg-en-Dal. KORTE BERICHTEN. De voor het geldverkeer op de post agentschappen gestelde grens wordt in getrokken. Dientengevolge kunnen in het vervolg op deze postinrlehtingen alle handelingen tot onbeperkte bedragen worden verricht. Dinsdagochtend is op het Oostelijk Eiland stadszijde te Amsterdam de 24-jarig' ongehuwde rijtuigpoetser M Scheermeyer bi het rangeeren tusschen de buffers bekneld geraakt. Hij was op slag dood. Het lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. De vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" kwam gisterochtend elf uur in een der zalen var den Dierentuin te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van de nheer ir. J. J. Stieltjes in alge met iaarvergadering bijeen. Zaterdagavond is de 14-jarige J. Mensink te Tubbergen tengevolge van het schrikken van zijn paard bekneld ge raakt tusschen zijn wagen en 'n schuur. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. De 17-jarige J. Vennik uit St. Andries- straat te Rotterdam, die Zaterdagmiddag op het Beursplein met zijn fiets in de tramrails slipte en toen door een vrachtauto overreden werd, is in het Ziekenhuis aan den Coolsin gel aan de bekomen verwondingen overleden Henriette van der Mey, te Laren (N.-H)., de eerste Nederlandsche journaliste, werd Zondag tachtig jaar. Gistermorgen is, 55 jaar oud, plotse ling overleden de heer Jan Klopper, sedert 1919 notaris te Amsterdam. Röntgentoestellen en Radio-actieve Stoffen. Er is een ontwerp van wet ingediend, dat voorschriften in het leven wil roepen betreffende het hebben van Röntgentoe stellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen. Volgens den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn deze bepalingen zeer noodig. In den laatsten tijd toch worden Röntgen- en daarmede gelijk te stellen stralen meer en meer aangewend. In de geneeskunde zijn deze stralen zoowel bij het onder zoek als bij de behandeling van patiën ten een onmisbaar hulpmiddel gewor den. Bovendien trekken de bijzondere eigenschappen der Röntgenstralen de be langstelling der natuurkundigen. Om de natuurwetenschap verder te brengen worden tal van proeven met deze stralen gedaan in natuurkundige laboratoria. Ook de techniek gebruikt deze stralen bij het onderzoek van metalen. Hier heeft men de meest doordringende stra len in toepassing gebracht,. Dit alles heefi natuurlijk groote voor deden; de nadeden mogen echter niet verwaarloosd worden. Deze stralen heb ben n.1. de eigenschap, dat zij het men- scheiijk organisme kunnen aantasten. Dit gevaar dreigt niet alleen den genees kundige en wie verder deze stralen aan wendt, ook perscnen, die in een nabijge legen vertrek of woning aanwezig zijn, kunnen er de schadelijke gevolgen van ondervinden. Nu is de groote moeilijk heid, dat deze kwade gevolgen zich eerst na geruimen tijd openbaren. Zoo bijv. de wonden, die zich niet meer willen slui ten. Een ernstiger gevolg nog is een vorm van anaemie, welke veelal spoedig den dood veroorzaakt. Het is niet min der bekend, dat de stralen, uitgaande van radio-actieve stoffen, a! heel wat slacht offers gemaakt hebben. Oir deze gevaren te beperken is het noodig, dat de overheid ingrijpt. Vooral nu verplaatsbare toestellen in den han del worden gebracht. In de inrichtingen toch, waar een vast toestel is opgesteld, is men in de gelegenheid de noodige be veiligingsmaatregelen duurzaam aan te brengen. Gansch anders staat de zaak met de verplaatsbare toestellen. Er is zelfs kans, dat minder-deskundigen en leeken Röntgenstralen gaan aanwenden. Daarnaast staat het gevaar, dat onge lukken plaats vinden door aanraking van die onderdeeleii, welke onder hooge electrische spanning staan. Als nu maatregelen genomen zullen worden ter beveiliging, moet in verband met het voorafgaande onderscheid ge maakt worden tusschen beveiliging van gevaar van kleine toestellen," waar bij het gevaar uitsluitend de daarmede werkende personen betreft en de bevei liging tegen gevaar van het toestel te zamen met de werkruimte, waarin het zich bevindt, indien de spanning van het toestel zoo hoog is opgevoerd, dat de stralen, wier doordringingskracht af hankelijk is van de spanning of energie, ook personen in de omgeving bedreigen, terwijl daarnaast voorschriften moeten komen betreffende het in voorraad heb ben van radio-actieve stoffen. In andere landen bestaan zulke voorschriften reeds of worden ze ontworpen. Het tweede Internationale Radiologencon- gres van Stockholm heeft daaraan be sprekingen gewijd. In ons land worden vrijwillig beschermende maatregelen ge troffen, die echter niet stee ls voldoende zijn. Een van de eerste eischen is, dat het gebruik slechts wordt toegestaan aan hen, die waarborgen kunnen geven te gen onoordeelkundige toepassing. Daar om wil deze wet een algemeenen regel van bevoegdheid stellen om een Rönt gen- of daarmede gelijk te stellen toestel te hebben, te verbinden met het hebben eener vergunning. Vandaar het gepro jecteerde verbod, dat het verboden is een toestel, dat stralen voortbrengt, te heb ben of radio-actieve stoffen in voorraad te hebben zonder schriftelijke vergun ning van den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. Die vergu ring zal slechts worden verleend, wanneer het gaat om geneeskundige, verterinaire, wetenschappelijke of technische bestem ming. Een vergunning wordt, wanneer do straien op menschen worden aange wend, slechts verleend aan artsen, tand artsen en tandheelkundigen, die inzake het aanwenden dier stralen voldoende waarborgen van bekwaamheid kunnen geven. Het verbod geldt niet voor fabri kanten en handelaars, die de toestellen niet gebruiken om stralen voort te brengen. Aan de vergunning kunnen nog nadere voorwaarden worden verbonden. erder zullen, als het zoover is, alge meene maatregelen van bestuur worden uitgevaardigd omtrent de eischen. waar aan een toestel, dat stralen voortbrengt en de te nemen beveiligingsmaatregelen moeten voldoen! verder omtrent de eischen. waaraan toestellen, werkruim- I ten met de verschillende beveiligings maatregelen moeten voldoen bij het voortbrengen of aanwenden van stralen afkomstig van een 'oestel. dat een span ning of energie heeft, hooger dan bij al gemeenen maatregel van bestuur aange geven en ten slotte voorschriften, waar aan bfj het in voorraad houden van ra dio-actieve stoffen moet worden voldaan. Het afbetalingssysteem. Om zijn artikelen aan den man te brengen gaat de Amerikaan ver, héél ver en in deze tijden van depressie deinst hij niet terug voor het schijnbaer onmogelijke en onzakelijke. Ik ken n jonge dame 'n business girl die pas op eigen zaken-wieken is gaan drij ven als agentesse voor schoonheidsmiddelen, electrische kammen, cold creams en zulke in gewikkelde zaken. Nu kost het oprichten van een eigen kantoortje altijd meer dan iemand lief is, een bureau met toebehooren, gedrukt papier en enveloppen, het loopt alles gewel dig op en waa r iets bezuinigd kan worden, grijpt de Yankee met beide handen de gele genheid aan. Natuurlijk behoort een schrijf machine onder de noodzakelijke attributen en een prima machine kost toch nog altijd een vijftig, zestig dollar, ook al kan ieder mensch met goede bank- en andere referentiën dat instrument thuis krijgen voor een depositc van 10 dollar'en vijf maandelijksche afbeta lingen van eenzelfde bedrag. Dezer dagen wordt van alles op proef aangeboden; onz« business girl deelde me dan ook heel leuk mee, dat zij nu een gloednieuwe Jones-ma- chine voor 60 dagen op proef had en naai wat ik meemaakte werd het arme ding duch tig beproefd. Na 60 dagen zou zij de Jones- firma vertellen, dat de machine haar toch niet erg beviel en een Williams probeeren gaan door de Williamsfirma aan te schrij ven, die graag hun machine voor 60 dagen zouden laten „beproeven". Deze manier van doen is wel zeer onfatsoenlijk. Ze is een uit was van de groote Amerikaansche instelling? koopen op afbetaling. Zestig pCt. van alle luxe auto's op afbetaling gekocht. Het ministerie van Handel te Washington heeft meegedeeld, hoe er over het jaar 1927 gekocht en verkocht werd door Amerikanen aan Amerikanen. Daaruit blijkt, dat de Ame rikaan voor elke 100 dollar, die hij besteed om iets aan te schaffen, er 58.60 wekelijks neertelt in dollars, kwartjes en dubbeltjes. 32.20 dollar krijgt hij op crediet en 9.2Ö dollar waarde koopt hij op afbetaling. Dui delijkheidshalve dien ik er bij te voegen, dat dit crediet bestaat uit z.g. ojïen crediet èn afbetaling, beiden. Om nog met eenige sprekende cijfers aan te komenzaken in kachels, lampen, badka mer-installaties e.d. hebben het hoogste jjer- centage voor verkoopen op afbetalen en wel 73.2 pet. van al hun bediening Meubelza ken lieten 57.7 pet. afbatalen en muziekin strumenten 54.7, waarvoor de koopers soms een termijn van drie volle jaren werd toege staan. De National Automobile Chamber of Commerce gaf voor 1927 de volgende cijfers uit: 60.8 pet. van alle passsagiersauto's er. 53.4 pet. van vracht- en bestelauto's werden op afbetaling aangeschaft Vergeleken bij de rapporten over 1926 en 1925 is dit alles een groote toeneming in credietverkoop, die alles bij elkaar genomen nog geen tiende bedraagt van den totalen omzet. Het deposito varieert van een tiende tot een derde van het geheele bedrag en de toe gestane tijd voor de afbetaling loopt van zes maanden tot drie jaar. De twee vragen, die zich het eerst voordoen, zijn: worden er geen groote verliezen geleden door de hande jaren, die hun goederen voor een nominaal bedrag aan een vreemde afstaan in de hoop over drie jaar hun geld eindelijk binnen te hebben? En: wat is de uitwerking van het verleidelijke systeem 00 het publiek zelf? Alweer volgens de statistieken bedraagt het verlies voor de handelaren 1 2 procent. De artikelen of koopwaar, die niet vervoer baar zijn, leveren minder verlies o^o; dames- en heerenkleeding heeft wel 7 9 procent ver lies, juweliers gaven 4.4 op, maar handela ren in brandstoffen en bouwmaterialen niet meer dan 0 2 Het afbetaiings&telse! in Amerika een succes. Het overgroole publiek, dat een auto, een radio, wachmachine of ameublement aan schaft, is ter goeder trouw en kan zich van alles aanschaffen met een geringe som baar geld, mits de komende afbetalingen tezamen passen in de inkomsten. Hier ontstaat na tuurlijk het kritieke punt, waar verlangen en nuchter redeneeren met elkaar in botsing ko men; een jong span, dat de huwelijksboot instapt, kan zich dus leelijk vergissen of een verstandigen stap doen. Er zijn onverantwoordelijke, bijna misda dige kooplieden, die het publiek dwingen om maar raak aan te schaffen, omdat zij zelf de commissie over het heele bedrag in hun zak steken, wanneer de transactie tot stand komt. Daarbij volgen de meesten de misleidende politiek om het afbetalingsbedrag zoo klein mogelijk te maken door te zeggen: „kom, het is maar anderhalve dollar per dag!" in plaats van vijf en veertig per maand. Sommi gen rekenen het per uur uit! Voorstanders van het afbetalingssysteem wijzen er op, dat het laatste bolwerk aan het verdwijnen is in den vorm van de rijken, die altijd gewoon waren of a contant te betalen of na een, twee jaar. Ronduit gezegd, zou het publiek niet meer zonder het systeem kun nen bestaan en de indruk van uiterlijken voorspoed is voor een belangrijk deel geba seerd op het feit, dat veel nog maar half of voor een derde eigendom is. Tegenstanders zien er een der groote oorzaken van over productie, een der vermoedelijke oorzaken van de huidige malaise in. Zij vergeten ech< ter rekening te houden met twee groote Ame rikaansche karaktertrekken: verspilzucht en verlangen naar iets nieuws. Daarbij kent men hier zoo goed als niet de eerwaardige gedachte iets aan te schaffen „voor zijn hee le leven". Er moet om daarmede te eindigen veel meer gekocht worden, omdat de koopwaar aan mode onderhevig is, niet zoo soliede is als vroeger en waar moet al het geld van daan komen? Afgaande op de bovenvermel de cijfers en de algemeene populariteit is het afbetalingssysteem hier een onbetwistbaar succes

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9