Alkmaarschs Courant. Hondsrd Iwee en dertigste Jaargang. Woensdag31 December. Alkmaar en Omgeving. Gemeenteraad. 1W Ho 306 1930. Het is de gewoonte om, bij het ver-- scheiden van een jaar, zich een poos over te geven aan beschouwingen om vast te stellen wat het afgeloopen jaar bracht. Wanneer wij voor Alkmaar en omgeving een terugblik op het afgeloo pen jaar werpen, dan bezien wij onwille keurig de kleine kwesties die, toen zij aan de orde waren, de volle belangstel ling trokken en stelt men de vraag, of ze nog wel de moeite waard zijn er bij stil te staan. Deze vraag dringt zich te meer op, wanneer men het groote wereldge beuren gadeslaat en tot de conclusie komt, dat wij in een bu'tengewonen tijd leven, waarin de gansche menschheid een geestelijk proces doormaakt, dat door de millioenen, die in dezen tijd le ven, niet wordt begrepen, doch dat in de wereldgeschiedenis ais een begin van een nieuwen vorm van samenleving zal worden aangemerkt. In zijn werk „De Geschiedenis der Menschheid" zegt Hendrik van Loon, dat de tijd, waarin een rotsblok van 100 mijl hoogte en 100 mijl omvang versle ten zal zijn, doordat eenmaal in de dui zend jaar een kleine vogel zijn snavel aan dit rotsblok wet, gelijk is aan één dag in de eeuwigheid. Wij hebben dit altijd een aardig, zij het dan overdreven beeld, gevonden om de nietigheid van onze tijdrekening tegenover de eeuwig heid aan te geven. De grootheden zijn echter nu eenmaal de sommen van de kleinheden en daarom kan het toch zijn nut hebben een terugblik te werpen op de kwesties, die in het afgeloopen jaar voor de bevolking van Alkmaar en om geving van groote beteekenis waren. In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal, aldus zong de dich ter en zoo is het inderdaad. Een korte terugblik stelt ons dan ook in staat met meer zekei heid aan te geven wat de toe komst ons zal brengen. Het ligt voor de hand, dat wij ons over zicht aanvangen met een woord over de kans, die Alkmaar heeft geloopen zijn sympathieken burgemeester kwijt te ra ken. In den Haag werd Mr. Wendelaar geruimen tijd met groote hardnekkig heid genoemd als opvolger van Mr. Pa- tijn on in Groningen als opvolger van Jhr. Bosch ridder van Rosenthal, die in den Haag werd benoemd. Het is ons be kend, dat zoowel in den Haag als ift Groningen de menschen, bij wie in de eerste plaats de zeggingschap moest be rusten, wie burgemeester zou moeten worden, Mr. Wendelaar als burgemees ter hebben gewild. De benoeming berust echter bij de regeering en deze schijnt bij voorkeur voor de groote gemeenten tot burgemeester hen te benoemen aan wie door'de stadsbestuurders allerminst ge dacht is. Ook de regeering heeft echter, naar ons uit kringen waarin men dit kan veten bekend is, ernstig de benoe ming van Mr. Wendelaar tot burge meester van Groningen overwogen, doch is er, op grond van onbekend gebleven overwegingen, tenslotte toch toe overge gaan, den vrijwel onbekenden burge meester van Rheden tot hoofd der ge meente Groningen te benoemen, 't Is niet uitgesloten, dat de Alkmaarsche wethou derscrisis, die hangende deze benoe ming uitbrak, de regeering deed beslui ten Mr. Wendelaar in Alkmaar te laten, omdat ze het noodzakelijk heeft geoor deeld, dat althans de leiding van de ge meente in handen bleef van den man die sinds 19j.U deze leiding op zoo sympathie ke wijze heeft gevoerd en ontkend kan niet worden, dat het Alkmaarsche stads belang daar zeker mede gebaat is. De Alkmaarsche burgerij heeft dan ook wel redenen om zich er over te ver heugen dat Mr Wendelaar als burge meester van Alkmaar behouden is ge bleven. Wij kunnen ons overigens zeer goed voorstellen, dat 'n man met de ca paciteiten, waaroover Mr. Wendelaar be schikt, na gedurende 11 jaar burgemees ter van Alkmaar te zijn geweest, het persoonlijk wel eens prettig zou hebben gevonden zich met het besturen van een grootere stad te zien belast. Persoonlijk moet het hem tot teleurstelling stem men, dat de regeering hem zoowel voor Dordrecht, den Haag als Groningen heeft gepasseerd en dit te meer omdat de be sturen van deze gemeenten niet ondub belzinnig te kennen hadden gegeven met zijn benoeming ten zeerste te zijn inge nomen. Wij hopen, dat deze teleurstelling hem den lust niet zal benemen om met de zelfde energie zijn taak als hoofd van de kaasstad met haar 29000 zielen te blijven vervullen. Het feit, dat de bevolking in al zijn gelederen zijn behoud ten zeerste op prijs stelt zal daarvoor zeer zeker een goede aansporing zijn. Voor den Alkma'arschen raad was het afgeloopen jaar ongetwijfeld een buiten gewoon jaar. In ons vorig overzicht schreven wï! reeds, dat het beroep van f wethouders R:"~— -- Leesb^'-" met 5 andere raadsleden tegen het raads besluit om een geneesheer-directeur te benoemen, een geneeskundigen dienst in te stellen en het aantal regenten voor het ziekenhuis op 12 te brengen, slechts een traineerina kon beteekenen van dit besluit. Het afgeloopen jaa>- heeft de be vestiging van deze voorspelling ge bracht. Eveneens was te verwachten gezien het feit dat de Tweede Kamer bij het wijzigen van de Gemeentewet besloot, om raadsleden die bedankten, automa tisch onder op de lijst van de benoem bare raadsleden te plaatsen dat bij de toelating van den heer van Dru nen als raadslid werd bevolen. Voor den heer Westerhof, die het vo rig jaar wegens oneenigheid in ile af- !so 3an zi]? partij als raadslid be- ankte, doch die op aandrang van zijn partij zich weer op de lijst van de be noembare raadsleden liet nlaatsen, g -> t politiek gesproken, zeker het woord: Je een zijn dood, den ander zijn brood." Door het onverwacht overlijden van zijn frac tiegenoot, den heer Hoogeboom en het bedanken van diens opvolger den heer ^.chats, zag hij zich n.1. 28 Juli weer a's raadslid benoemd. Wel bleef de heer Bonsema fractievoorzitter, zoodat de heer esterhof niet in dezelfde gezags positie van voorheen in den raad terug keerde, doch uiterlijk werd de eenheid in de Alkmaarsche afdeeling der S. D. A. P. hersteld en de nieuwe voorzitter van die afdeeling, de heer van de Vall, die zich na een lidmaatschap van 2 maanden deze gewichtige functie zag toegewezen en te kennen had gegeven, niet te zullen rusten voor de heer Wes- t :-hof weer tot wethouder zou zijn geko zen, zal zeker niet hebben gedacht dat hij zoo spoedig het door hem gestelde doel zou hebben bereikt, al dient hierbij te worden opgemerkt, dat dit bereikt werd, zonder dat hij hieraan iets heeft kunnen doen. De heer Westerhof is thans niet al leen weer wethouder maar zelfs loco- burgemeester en zal ook straks, evenals trouwens meerdere zijner partijgenoo- ten, dc voor een soc.-dem. in deze tijden tegenstrijdige handelingen wel gaan verrichten om het succes van de arbei dersklasse te vergrooten. Wij kunnen ons best voorstellen, dat de heer Wester hof, die ontegenzeggelijk voor stadsbe stuurder talenten bezit, er meer plezier in heeft om als wethouder en loco-bur gemeester de besluiten van den raad uit te voeren en een legertje ambtenaren ordèrs te geven, dan als partij-propagan dist alle mogelijke pietluttigheden van afdeelingen in het gewest op te knap pen. Het knechtje zijn van de ge- knechten is nu eenmaal allerminst een begeerlijk baantje. In velerlei opzicht zullen de arbeiders nog hebben te leeren, dat zij in hun positie van collectieve baasschap wat grooter waardeering heb ben te toonen voor hen die aangewezen zijn hen te dienen. Wie met macht bekleed is, kan ten val komen en wanneer dit gebeurt, zal het er bij hun beoordeeling van afhan gen hoe hun daden zijn geweest. Nog altijd geldt, dat het niet de theorieën zijn die men zegt aan te hangen, welke de waarde van den mensch bepalen, maar de daden. Met Mr. Kusters en Mr. Leesberg zijn ongetwijfeld een patar persoonlijkheden uit den raad verdwenen, die ongetwij feld geruimen tijd het politieke leven in Alkmaar hebben beheerscht. Door den dood ontvielen den raad de leden Mr Sluis en K. Hoogeboom. Mr. Sluis was in den raad een gaarne geziene persoonlijkheid. Als man, toege rust met een scherp verstand, was het hem vaak mogelijk om door een enkele opmerking te bereiken, dat men de ge schillen niet te persoonlijk opvatte. Hoe wel drager van conventioneele begrip pen, behoorde hij toch tot diegenen die waardeering konden toonen voor anderen, die tegenovergestelde begrip pen huldigden, waardoor hij ook ge- eerd werd door menschen, die zijn le vensbeschouwing niet deelden. De heer K. Hoogeboom was nog te kort raadslid om over de wijze waarop hij deze functie vervulde te kunnen oor- deelen. Het verscheiden van dezen jeug digen arbeider, die in den strijd voor zijn klasse een leidende positie innam en zich daarvoor vele opofferingen ge troostte, vait zeker te betreuren. In den loop van het jaar deden als leden in den raad hun intrede de heeren Geels, van Drunen en Westerhof, die reeds eerder deel van den raad uit maakten. Als nieuwelingen traden toe, de heeren Hoijtink en Venneker. De heer Hoijtink, die Mr. Sluis op volgde. gaf reeds eenige malen blijk, zijn taak ernstig op te vatten. Van hem mag verwacht worden, dat het hem als ver tegenwoordiger van de door zijn partij voorgestane principes ernst is. De heer Venneker, opvolger van Mr. Leesberg, deed zich kennen als een rus tige jonge man, in staat om in juist ge kozen bewoordingen zijn zienswijze naar voren te brengen. Tengevolge van de veel besproken wethouderscrisis traden de heeren Thomsen en Ringers als wethouders af. De heer Thomsen deed dit, omdat hij als wethouder van financiën er zich niet mede kon vereenigen, dat voor de werk- loozenvoorziening de steun van het rijk en de provincie verloren ging. Wij kun nen ons dit van een wethouder van financiën voorstellen, omdat dit niet al leen voor dit jaar maar ook voor de vol gende, niet onbelangrijke gevolgen voor de financiën van de gemeente me zich brengt. Anderzijds begrijpen wij volko men, dat de raad in meerderheid zich bij de steunverleening aan de werkloo- zen, niet door de regeering wil laten voorschrijven hoe ver hij daarmede kan gaan. Alkmaar dat siechts in het gun stigste geval tweemaal gedurende zes weken een werklooze bij de werkver schaffing te werk stelt, doet zeker niet te veel door daarvoor het uurloon op 43 cent te stellen en de heer Thomsen zou o. i. beter hebben gedaan door mede bij de regeering zijn invloed aan te wenden om-bij dit uurloon de rijkssubsidie te blijven behouden en dit te meer waar er nog geen zekerheid bestaat dat die sub sidie verloren is. Voor de Provincie is er nog alle kans, dat ze verleend wordt. Verklaard mag worden, dat het voor zichtige financieele beleid van den heer Thomser. Alkmaar ten goede is eeko men. Voor zijn 14 Jarig wethouderschap heeft hij ongetwijfeld den dank van Alkmaars burgerij verdiend. Ü6 heer Ringers meende te moeten be danken, omdat de raad in meerderheid had uitgesproken, dat zijn lidmaatschap van een aannemersfirma met het wet houderschap van Publieke Werken on- vereenigbaar is. O. i. heeft de heer Rin gers een fout begaan door in 1927 op verzoek van het elftal deze portefeuille in handen van Mr. Leesberg te stellen. De heer Ringers is een eerlijk man of hij is dit niet. De geheele raad verklaar de overtuigd te zijn van zijn eerlijkheid. Het argument, dat men zelfs den schijn moet vermijden, ging in dezen niet op. Het moge waar zijn, dat sommige bur gers de firma Ringers opr' achten gaven, omdat zij veronderstelden dan spoediger in het bezit te komen van de gewenschte bouwvergunning, doch dit geschiedde ook toen de heer Ringers een andere portefeuille beheerde. Tijdens het wethouderschap van Mr. Leesberg, die wethouder was van P. W. was de heer Ringers in het college steeds voor dezen, als deskundige, een krach tige steun en het is te bp°Tijpen dat de heer Ringers het. na b been es--" van Mr. Leesberg, als een eerezaak be schouwde, de portefeuille van P. W. weer in handen te krijgen. Te betreuren is het, dat hij dit met den heer Klaver re gelde zonder het elftal hierin te kennen, doch het mag vreemd genoemd worden, dat de heer Klaver in het openbaar er over heeft gezwegen, dat hij in het col lege met deze regeling genoegen bad ge nomen. Financieel kan het de stad groot voordeel brengen wanneer een deskun dige een wethoudersportefeuille beheert. Wij hopen slechts, dat dit conflict den Alkmaarschen belastingbetaler niet al te duur zal komen te staan. Het nieuwe college, bestaande uit de heeren Klaver, Westerhof, Bonsema en van Slingerlandt, ziet zich niet voor groote moeilijkheden geplaatst. De be grooting was reeds door het oude college opgemaakt en werd door het nieuwe eenvoudig overgenomen. Voor den heer Bonsema moet er onge twijfeld eenige bekoring in liggen, den geneeskundigen dienst, door zijn fractie zoo zeer voor Alkmaar gewild, te kun nen construeeren. Van hem mag ver wacht worden, dat hij zijn uiterste best zal doen dien, naar de inzichten van zijn partij, zoo goed mogelijk te maken. Reeds in 1922 bepleitte de heer Wester hof het maken van een nieuwen weg naar Bergen. In 1924 kwam dit plan nog eens naar voren, doch sindsdien werd hierover niets meer gehoord. Voorloopig hopen wij, dat dit jaar nu eindelijk eens de verbreeding van den Bergerweg, welk plan al gedurende vier jaar bij wijze van werkverschaffing op de begrooting werd geplaatst, wordt uitgevoerd. Voor zoo ver het 't Alkmaarsche gedeelte van dien weg betreft is de toestand meer dan treurig. Het wordt mogelijk hier een goede wijk V doen ontstaan. Alk maar heeft behdêifte aan uitbreiding naar het Westen. Nu de gemeentewet gewijzigd is en eventueele annexaties ook zonder Ged. St. bij de Kroon aanhan gig kunnen worden gemaakt, hopen wij, dat Alkmaars stadsbestuur niet zal sein omen de annexatie van het gedeelte Bergen tot de voormalige tol opnieuw aan de orde te stellen. B. en W. van Ber gen hebben zich daartegen wel verzet, doch een uitspraak van den Berger raad bestaat hierover niet en wij vertrouwen er nog steeds op, dat de meerderheid van dezen raad zal inzien, dat ook het belang van Bergen vordert, dat Alk maar daar in de gelegenheid wordt ge steld de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen; alleen wanneer dit stuk bij Alkmaar komt, wordt het voor Alk maar mogelijk daar de zoo noodzakelij ke wegverbreedmg aan te brengen en de financieele offers voor den onmisbaren tunnel onder den spoorwegovergang te brengen. In het te annexeeren gedeelte wonen geen belastingbetalers, zoodat Bergen financieel door de annexatie niet ge schaad kan worden. Van de belangrijke raadsbesluiten mag zeker, dat, waarbij tot asfalteering van de Laat werd besloten, worden ge noemd. Wij hebben de overtuiging, dat do Laat zich door dit besluit, zal ont wikkelen tot een belangrijke winkel straat en vertrouwen er op, dat juist daaiom van de beplanting dezer straat zal worden afgezien. Ook het besluit om Koedijk van gas te voorzien, alsmede om met Heiloo een overeenkomst aan te gaan inzake hulp- verlcening door de Alkmaarsche brand weer bij brand te Heiloo, dienen te wor den aangestipt als besluiten, die er op wijzen, dat de gewenschte samenwer king tusschen Alkmaar en de omgeving steeds meer doordringt Reeds eerder bepleitten wij een gas levering aan Heiloo en Bergen tegen den prijs die voor de Alkmaarsche afnemers berekend wordt. Wij hebben aangetoond dat dit een Alkmaarsch belang is en Aopen, nu ook Koedijk aansloot, dat d* raad het komende jaar daartoe zal be sluiten. Het vorig jaar gaven wij reeds te ken den een stadsautobusdienst niet renda bel te achten De subsidie-aanvrage van de autobus-exploiteerende firma, die werd toegestaan, heeft bewezen, dat wij in deze veronderstelling niet onjuist zijn geweest. De tractortram is inmiddels e ;hter opgeheven zoodat de raad tot be houd van een openbaar vervoermiddel wel niet anders kon dan de gevraagde subsidie verleenen. Alkmaar verloor door den dood ver dienstelijke burgers in de heeren J. P. H. van Amstel, secretaris van het Hoog heemraadschap, Th. var der Klei, be stuurslid van den Voogdijraad, J. Bijlo, vade~ van het Burgerweeshuis en Ds. Westra, die aan het einde van het jaar te Amsterdam op Zorgvliet ten grave werd gedragen. Het overlijden van Mr. D. van Houweninge, die zich in den lcop van bet jaar na zijn ontslagname als president van de Rechtbr.nk, te Hil versum vestigde en daar in Juli over leed, verdient hier mede te w orden aan gestipt. In dit overzicht verdient voorts mel ding te worden gemaakt van de eere promotie van Ir. Ringers, Directeur-Ge neraal van den Rijkswaterstaat, die in Sept. aan deTechn. Hooge School te Delft zich het diploma doctor in de technische wetenschappen honoris causa zag uitge reikt en als oud-Alkmaardsr een man mag worden genoemd, die op het oogen- blik Hollands naam op waterbouwkun dig gebied hoog houdt. Dat het geschil van de gemeente met de meubelfabriek Eik en Linde zoo on- be redigend eindigde, betreuren wij in hooge mate. Wie gezien heeft wat deze fabriek voor het gebouw van den Keu ring! dienst voor waren leverde en de tevredenheidsverklaringen daarover van Dr. Mol heeft gehoord, zal het met ons ongeoorloofd vinden, dat de leveran cier op formeele gronden een rechtma tige betaling wordt onthouden. Wat on der particulieren voor immoreel wordt gehouden schijnt bij overheidslichamen nu eenmaal geoorloofd. Wij hebben nog een stille hoop, dat alsnog een raadslid zal durven betoogen dat er slechts één recht is. Ook vertrouwen wij er op, dat afdoen de maatregelen worden genomen tegen het vertoonen van films in daarvoor niet ingerichte localiteiten. Mej. Carels wees reeds terecht op het gevaar, dat er bij eeneventueelen brand dreigt, wanneer er bij het vertoonen van films in de schoolbioscoop voor de jeugd brand ontstaat en o. i. is de raad niet verantwoord met het laten voortbestaan van dezen onvoldoenden toestand. Het buitenland heeft wel geleerd, welke ram pen bioscoopbranden kunnen opleveren. In den loop van het jaar maakten wij melding van zeven gouden huwelijken in de gemeente en wel die van de echt paren Pander, Jonker, Hemels, Laan, v. d. Meulen, Oukes en Gelder. Een 60-jarig jubileum vierde de heer G. Diepen als pompenmaker, terwijl de Vereeniging Volksonderwijs haar 60-ja- rig bestaan herdacht. Haar 55-jarig bestaan vierde de firma Spruit en Leijers en Kerrebijn's Glas- handel. Schipper Kossen herdacht het feit, dat hij 50 jaar marktschipper was op Alkmaar. De heer Brugman vierde het 50-jarig bestaan van zijn tulband bakkerij, terwijl de heer G. Velzenboer een 50-jarig zangerschap vierde. De afd. Alkmaar van den Ned. Siga renmakers- en Tabaksbewerkersbond vierde haar 40-jarig bestaan, terwijl een 40-jarig jubileum werd gevierd door de heeren K. Bosman, J. Ossehaaren, K. Swart, Th. J. van Houten, J. H. van der Tooren en pater Uiterwaal. De volgende vereenigingen herdach ten in het afgeloopen jaar haar 25-jarig bestaan: Afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Arbeiders in Overheidsdienst, Postduivenvereeniging Alcmaria Vic- trix, de Schaakclub Van vijanden vrien den, Ringers Chocoladefabriek, Alk maarsch Tooneel, en de Afd. Alkmaar van den Nat. Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius. Een 25-jarig jubileum vierden: H. Schinkel, C. R. Beek, J. Th. G. Robert, J. Kelholt, P. Kleimeer, J. Grootenbroers, Pater Preller, mej. de wed. v. d. Dusse, Dr. van Kleef, J. Molenaar, H. Jonker, S. Budding, J. Pekelharing, mej. M. J. A. Hijmensen, Ds. Verwaal, D. A. Klomp, C. Ofman, K. de Vries, J. Smit, J. v. d. Ploeg, A. H. Godijn, Joh. Jansen en C Hermes. Voor liefdadige doeleinden werd in 16 collecten een bedrag van 5737.12 in de gemeente gecollecteerd. De kleine gemeente Schoorl stichtte in het afgeloopen jaar een eigen gasbe drijf en vernieuwde over een lengte van 9 K M. den straatweg in deze gemeente. Zij leverde hierdoor het bewijs van een krachtig vertrouwen in haar toekomst en o. i. niet ten onrechte. Schoorl wordt steeds meer door de toeiisten bezocht, maar juist daarom heeft het recht op een uitkeering uit het wegenfonds voor haar straatweg. Bedriegen wij ons niet, dan is de Prov. Adviescommissie tot het in zicht gekomen, dat dit noodzakelijk is. Voor de gemeenten Heiloo en Egmond aan Zee, dat zich dank zij de goede lei ding van de Badmaatschappij als sei zoenplaats goed ontwikkelt, wat de tot standkoming van het Rijwielpad van Heiloo naar Egmond zeker een belangrij ke gebeurtenis. De raad der gemeente Koedijk, die op krachtige wijze den stoot gaf aan de steunverleening voor de tuinders be leefde, mede door de opening van het nieuwe raadhuis en die van het rijwiel pad naar St. Pancras, een niet onbe'ang- rijk jaar. Over de toestanden in den land- en tuinbouw vindt men elders in dit nummer een bijdragle, zoodat wij daaraan geen beschouwing wijden. Het besluit van de gemeente Bergen om met steun van het Rijk en de Pro vincie het Bergerbosch ter grootte van 83 K.A. als natuurreservaat te behouden, mag zeker als een besluit worden aange stipt, dat van groote cultureele waarde voor Alkmaar en omgeving kan wor den genoemd. Nu de forensenbelasting naar het in komen is opgeheven gaat deze gemeente als forensenplaats een groote toekomst tegemoet. Het getuigde o. i. niet van wijs beleid om aldaar een woonforensenbe- iasting in te "oeren. Wel drukt deze be lasting in geringe mate (5 van de huurwaarde van het perceel dat men be woont) maar juist met het oog op den naam die een dergelijke belasting heeft (de min. wenschte deze belasting niet, die slechts door aanneming van een amendement in de wet is gekomen) komt ons het instellen van deze heffing on verstandig voor en dit te meer waar de geheele opbrengst er van op slechts 600.is geraamd. Bovendien gingen andere gemeenten die in gelijke omstan digheden als Bergen verkeerden, daar toe niet over. In Bergen zal men ver standig doen in het oog te houden, dat het ook ergens anders mooi is om te wonen. In het afgeloopen jaar maakten wij melding van een 60-jarig jubileum door den lieer M. Brandt te Hoorn bij de firma P. Kaij gevierd. Een 60-jarig huwelijks feest vierde het echtpaar van Straaten te Heiloo en een 50-jarig de echtparen Wulp te Castricum en Haringhuizen te Heer-Hugowaard. De heer J. Dam te Dirkshorn vierde een 50-jarig jubileum ter secretarie al daar, terwijl de bekende dokter van Ba len Blanken het feit herdacht waarop hij voor 50 jaar tot arts promoveerde. Een 40-jarig jubileum vierden: Ds. Eilerts de Haan te Heiloo, W. Kaandorp te Heiloo, J. W. van Loenen, secretaris der gemeente Beverwijk, terwijl de heer Romijn te de Rijp het feit herdacht van zijn 30-jarig burgemeesterschap. De heer H. A. Nijssen te Castricum was 25 jaar schoolhoofd terwijl pastoor Engering aldaar zijn 25-jarig priester schap vierde. De heer Jb. Kes was 25 jaar als timmerman werkzaam bij de firma wed. Rampen te Bergen, mej. M. Davids vierde te Noordscharwoude het feest van haar 25 jaar huishoudster schap; de hr. S. A. Bas was 25 jaar ma chinist bij het pompstation te Bergen en de heer P. Bakker te Oterleek een gelij ken tijd orgeltrapper aldaar. Een 25-jarig jubileum vierden voorts mej. A. G. Dek ker, directrice van de Hendrikastich- ting te Egmond, pastoor van Noort te Heerhugowaard, A. Langendijk, beambte bij de Ned. Spoorwegen te Noordschar woude, Ds. Zillinger Molenaar te War- menhuizen en D. Beeldman besteller bij de posterijen te Bergen. Moge 1931 voor het economisch leven niet dien zwaren druk brengen dien ve len er van verwachten. D. A. K. 30 Jan. De burgemeester houdt in de raadsvergadering een nieuwjaarsspeechj» Goedgekeurd werd het aangaan van een nieuwe leening tot een bedrag van 1.350.000 bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en het Noord-Hollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar en van 100.000 bij het gemeentelijk pensioen fonds (conversie van een leening, plus uitgaven tengevolge van latere beslui ten). Deze leening werd belangrijk over- teekend. 31 Jan. Ged. Staten hebben het Raads besluit tot vaststelling van het aantal re genten van het Stads-Ziekenhuis op 12 en tot benoeming van een geneesheer directeur, tevens chef van den Gem. Ge neeskundigen Dienst, goedgekeurd. 27 Febr. In de vorige raadsvergade ring hadden de stemmen gestaakt over een voorstel van B. en W. tot het niet- instellen van een Esperanto-cursus. Thans werd dit voorstel aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den Ned. Zwembond om zwem onderwijs in te voeren op de lagere scho len. Besloten wordt tot overkapping van da graanmarkt (kosten 23000). Voorts wordt besloten tot den bouw van een gymnastieklokaal bij de ge meenteschool no. 7 (kosten 21.600, meu bileering 3750). 28 Febr. De wethouders Leesberg en Ringers en de raadsleden Keesom, Kla ver, van Slingerland, Sluis en Vogelaar gaan in beroep bij den Raad van State tegen het besluit van Ged. Staten, waar bij goedgekeurd werd het raadsbesluit tot instelling van een gemeentelijken ge neeskundigen dienst en benoeming van een directeur-geneesheer van het Stads ziekenhuis. 26 Maart. Mr. Kusters bedankt als raadslid en vertrekt naar elders. Opvol ger is de heer D. Geels, die ook reeds vöör 1927 zitting had. 27 Maart. Bij Kon. besluit het verzet van den raad tegen toelating van den heer van Drunen als raadslid ongegrond verklaard. 10 April. Nu het ziekenhuis gereed is vroegen B. en W. een nader crediet van 54.370.70 aan, waarmede de kosten de credieten hadden overschreden. De tota le kosten van bouw en inventaris bedra gen 821.318,70, dus per bed 4831.29. Aan de Ver. Kinderbewaarplaats, wel ke tot dusver in een directiekeet was ge vestigd, werd een bedrag van 2300 toe gestaan als bijdrage voor den verbouw van door haar te huren lokalen in het voormalige Rijksopvoedingsgesticht. Geïnstalleerd werden de raadsleden Geels (r.-k.) en van Drunen (soc.-dem.). 8 Mei. De raad besluit tot den bouw van twee fröbelscholen, alsmede tot het leggen van een nieuwe brug over de Mo lentocht. De factor voor de inkomstenbelasting wordt verlaagd van 0.75 op 0.70. Verworpen wordt een voorstel van mej. Carels om het onderwijs in de schoolbioscoop stop te zetten in afwach ting van de plannen van B. en W. voof die inrichting. 5 Juni. Interpellatie van den heer Keesom inzake het mogelijke verdwijnen van de tram AlkmaarPurmerend. 28 Juni. Na desbetreffende vragen van den heer Bulens verzekerde de bur gemeester, dat B. en W. moeite zullen doen de reeds lang bij een commissie in voorbereiding zijnde plannen tot het stichten van een nieuwe bad- en zwem inrichting zoo spoedig mogelijk in den raad en ter bespreking te brengen. Komt de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis niet spoedig met de toegezegde plannen, dan zullen B. en W. nagaan wat van gemeentewege in deze gedaan kan worden. Na langdurige debatten namen B. en W. hun voorstel terug, om aan de 3e ge-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 13