I I lil ■m—1— mrnri raen zich herinnert een einde maakte aan de regeerperiode van ir. Fruytier als gouverneur van dat eiland, heeft nog dit heele jaar bij tusschenpoozen een on derwerp van bespreking uitgemaakt in regeerings- en rechtscolleges. Het begon al in Maart bij d6 behandeling van de begrooting van arbeid in de Eerste Ka mer, toen de liberale fractie bezwaar maakte tegen een post, die voorzien moest in de benoeming van den inmid dels eervol ontslagen gouverneur tot hoofd-inspecteur van den arbeid te Den Haag. De tegenstanders legden verband tusschen het gebeurde op Curagao en deze herplaatsing bij de arbeidsinspectie en keurden af, dat daarvoor de function- naris, die in Den Haag goed werk ver richtte, zou moeten worden overgeplaatst naar Maastricht. De minister ontkende daf verband, maar schrapte niettemin den post, met belofte van handhaving van ir Huygens te Den Haag. Nu onlangs is er bij de begrooting in de Tweede Kamer weer over ir. Fruytier gesproken, ook al naar aanleiding van diens benoeming tot hoofd van den dienst der arbeidsinspectie te Maastricht met ingang van 1 Dec. j.1. Daar had men echter minder bezwaren tegen. Wèl werd afgekeurd dat den heer Fruytier al zoo spoedig eervol ontslag was verleend, nog voordat de kwestie van den overval voldoende onderzocht was en gebleken kon zijn dat op zijn beleid als gouver neur geen blaam kon worden geworpen Voorts werd het te kostbaar geheeten, dat hem 30.000 voor uitrustingskosten was verleend en het hooge tractement van 40.000 per jaar was uitgekeerd en dat bovendien voor den korten ontijdig afgebroken diensttijd van elf maanden een levenslang pensioen was toegekend van 2672 per jaar met de helft daar van aan zijn weduwe bij zijn vroeger overlijden. Wij mogen gerust aanne men dat er meerderen in den lande zijn, die er evenzoo over denken. Waar schijnlijk de minister zelf ook wel, maar deze kon niet anders dan zeggen dat een en ander geregeld was langs wettelijken weg. De overval zelf heeft nog een langen staart gehad, doordat het Hoog Militair Gerechtshof zich ermee had te bemoei en om te onderzoeken of er nalatigheid kon worden ten laste gelegd aan neen, niet aan ir. Fruytier, den gouver neur, maar aan kapitein Borren, die destijds commandant was van de troe pen op het eiland. En het hof heeft schuld in hem gevonden, het veroor deelde hem tot één dag hechtenis, nadat 5 dagen geëischt was (14 Oct.) Men ge- loove niet dat dit vonnis alom instem ming heeft gevonden, integendeel. Dit bleek genoeg uit de verzoeken om gratie voor den veroordeelde, welke verzoeken niet alleen uit Nederland, maar ook (en reeds heel spoedig) van Curagao kwamen. Het verzoek van daar was onderteekend door 344 van de meest vooraanstaande personen uit alle kringen, wel een bewijs dat men daar anders over den kapitein oordeelde dan de heeren rechters deden. Wij willen er hier ook nog even aan herinneren, dat zich een dame heeft aangeboden om de straf voor den veroordeelde te ondergaan. Intusschen heeft de opvolger van ir. Fruytier, de heer Slobbe, die hier te lan de majoor was van den generalen staf, op 20 Febr. het bewind aanvaard en naar het zich laat aanzien is het een krachtig bestuur dat hij zal voeren, daarin gesteund door de thans wakker geschudde regeering, die hem troepen vanuit Nederland ter zijde stelt. Voor het aanzien van Nederland als koloniale mogendheid is het te wen- schen dat het den nieuwen gouverneur zal mogen gelukken een volmaakte rust in zijn gebied te waarborgen. Huldigingen. Verschillende Nederlanders zijn in den loop van dit jaar dankbaar her dacht of op andere wijze gehuldigd voor hunne verdiensten op vaak zoo verschillend terrein. Beginnen wij met te memoreeren de werkelijk grootsche huldiging van wij len mr. P. J. Troelstra door duizenden aanhangers in Den Haag bij diens be grafenis op 16 Mei. Indien ooit bewe zen is dat iemand kan leven in de har ten van zijn tijdgenooten, dan was het wel hier. Ook zeer veel politieke te genstanders hebben de inderdaad groo- te figuur den eerbied en de hulde niet willen onthouden die mannen als Pie- ter Jelles toekomt. Dat bleek ook in de vergadering der Tweede Kamer van 13 Mei, waarin het overlijden van den grooten man werd medegedeeld. De woorden, toen gesproken, getuigen van de grootste hoogachting. Eerlang zal op het graf van den overledene een mo nument worden onthuld, waarvoor zich al heel spoedig een comité van vereer ders had gevormd. In Leeuwarden, de stad waar mr. Troelstra thuis behoor de, is een straat naar hem genoemd. De Stienserweg is omgedoopt in Mr. P. J. Troelstraweg. Het Troelstra-oord, tien jaar geleden gesticht om den naam van den leider te eeren, blijft altijd een grootsch monument voor zijn werk. Uit dankbaarheid daarvoor heeft de Ned. Bouwarbeidersbond bij het tienjarig be staan een feestgave aangeboden van 10.000. In den Haagschen Kunstkring is den 8 Febr. een huldigingsavond gehouden ter eere van dr. Fr. van Eeden, die 70 jaar werd. Jammer dat de man zelf er door ongesteldheid niet bij tegenwoor dig kon zijn. De minister eerde den schrijver door hem een jaargeld van 500 toe te kennen. De gemeenteraad van Bussum schonk een jaargeld van 1000. Bovendien is er een Van Eeden fonds gesticht, waaruit den dichter maandelijks een toelage wordt ver strekt. Ter nagedachtenis van den heer G. S. Vlieger, den man van de binnenvaart, is op 27 Jan. een gedenkplaat onthuld te Weurt- Voor het monument, dat zal worden opgericht voor Domela Nleuwenhuls, is op 19 Febr. zonder eenig ceremonieel de eerste paal geheid op 't Nassauplein te Amsterdam. Op den 20 Febr., den dag van zijn 60sten verjaardag, is de dichter dr. P. C. Boutens gehuldigd en twee dagen la ter was de toen tachtigjarige Jan Maandag, bekend als de chef-decora teur van het voormalig Paleis van Volksvlijt, het voorwerp van huldiging. Een schilderijententoonstelling eerde in Febr. den schilder Tholen bij zijn 60sten geboortedag, waarop de regee ring hem een ridderorde verleende. Een grootsche huldiging viel op 17 April mevr. Theo MannBouwmeester, de gevierde actrice, ten deel bij haar 80sten verjaardag. De hagedachtenis van den tooneel- schrijver Inte Cnsman werd op 5 Mei gehuldigd door de onthulling van een gedenkteeken op zijn graf te Amster dam. Te Culemborg, zijn geboorteplaats, is op 17 Mei een bank onthuld, die getuigt van de waardeering voor den overleden leider van den Vrijheidsbond, mr. Dres- selhuijs. De 75-jarige dr. Julius Röntgen werd den 19 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam gehuldigd door velen die in den loop der jaren genoten hebben van zijn muziekwerken. In deze maand herdachten twee be kende persoonlijkheden den dag dat het vijftig jaar was geleden dat zij gepro moveerd werden. Het waren mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië (21 Mei, rechtsgeleerd heid) en dr. J. Th. de Visser, oud-minis ter van onderwijs (27 Mei, theologie). Een monument, den 10 Juni te Roer mond ontmild door prins Hendrik, spreekt van de waardeering voor den grooten bouwmeester dr. P. J. H. Cuy- pers. Den volgenden dag is een gedenk steen onthuld ter nagedachtenis van Louis Couperus in diens geboortehuis aan de Mauritskade te Den Haag. Den 16 Juni besloot de senaat der technische hoogeschool te Delft om het doctoraat in de technische wetenschap pen honoris causa te verleenen aan de heeren prof. ir. F. K. T. van Iterson te Heerlen, ir. J. A. Ringers te Den Haag en ir. P. Joosting te Utrecht. Deze doc toraten werden den 3 Sept. uitgereikt. Op 17 Juni is te Den Bosch een stand beeld onthuld ter nagedachtenis van Iheronimus Bosch. Vereerders van wijlen den hoog leeraar Heymans hebben den 21 Juni aan curatoren der hoogeschool te Gro ningen een borstbeeld aangeboden, het welk geplaatst is in de zoogenaamde Heymanszaal der universiteit. Denzelfden dag is op het graf van wijlen luitenant-generaal W. A. T. de Meester op Oud-Eik-en-Duin te Den Haag een monument onthuld. Een borstbeeld van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van le ger en vloot, hem in 1919 aangeboden door een commissie van Nederlandsche staatsburgers, werd den 10 Juni overge dragen aan den generalen staf en is thans geplaatst in het gebouw van dien staf. De verdiensten van prof. P. Zeeman te Amsterdam en prof. H. Zwaardema ker te Utrecht werden door de Parij- sche universiteit (de Sorbonne) gehul digd door de aanbieding van een eere doctoraat, waarvan de uitreiking plaats had op 8 Nov. Ter gelegenheid van het gouden feest van de vrije universiteit te Amsterdam op 20 Oct. werden de heeren H. Colijn, prof. Sebesteyn, ds. D. Bakker en ds. J. C. Rullman tot doctor honoris causa benoemd. Den 7 Nov. viel een dergelijke eer te beurt aan den heer A. D. A. de Kat Ap- gelino, vanwege de handelshoogeschool te Rotterdam. De overbrugging onzer groote rivieren. Deze kwestie, die opnieuw en met grooten aandrang op den voorgrond trad na invoe ring der wegenbelasting, heeft zich sinds dien niet meer laten verdringen. Alles wijst erop, dat het nu echt ernst is met de pogin gen om een beter verkeer tusschen de ver schillende deelen van Nederland mogelijk-te maken door het leggen van bruggen over de groote rivieren. De nieuwe brug over den IJsel bij het Katerveer is gereed gekomen en op 15 Jan., dus bijna een jaar geleden, reeds officieel geopend. De werkzaamheden aan de brug over het Keizersveer (tusschen de Be tuwe en Noordbrabant) schieten goed op en men mag verwachten, dat zij in den loop van dit jaar nog geheel voltooid zal worden. Nij megen zal nog wat langer moeten wachten, maar dat is mede te wijten aan de houding van het gemeentebestuur zelve, dat ten aan zien van de thans geheven tolgelden een te groote schadeloosstelling van het rijk vroeg. Na vaak moeilijke onderhandelingen is men thans zoover gevorderd, dat in 1931 met de voorloopige werkzaamheden voor het leggen van een brug over de Waal zal worden aan gevangen; intusschen zal het waarschijnlijk nog 1937 worden alvorens de overbrugging een feit is geworden. Grootsche werken. Een grootsch werk, van bijzondere water bouwkundige beteekenis, is dit jaar gereed gekomen. De lezer begrijpt, dat wij het oog hebben op de nieuwe sluiswerken te IJmui- den, die den 29 April door de koningin wer den geopend. Het was jammer dat ir. Rin gers, wiens naam onverbrekelijk aan dit werk is verbonden, deze opening niet kon bij wonen wegens ziekte van een zijner kinderen Intusschen heeft H. M. hem tegelijk met on derscheidingen, aan anderen verleend we gens verdiensten ten aanzien van dezen sluis bouw, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en de technische hoogeschool verleende hem den doctorstitel. Het werk van dezen sluisbouw heeft natuurlijk langen en moeizamen arbeid gevraagd, maar nu het voltooid is. heet het den Nederlandschen roem op dit gebied versterkt Het heeft de aandacht getrokken van de gebeele zeeva rende wereld. De totaal-kosten ervan hebben bedragen 18 000.000. De koningin heeft ook nog de havenwer ken in een andere plaats geopend, rt.1. te Dordrecht (25 Sept.) Den 7 Febr. werd het eerste gedeelte van de verbeteringswerken in het Regge-gebied in gebruik gesteld na een toespraak van oud minister Kan, die zich indertijd zeer veel moeite had gegeven voor dit werk, dat in totaal ruim 16 millioen zal kosten. De duur ervan wordt gerekend op ongeveer drie jaar en het zal worden uitgevoerd door werkloo- zen. Aan dit eerste gedeelte hadden 3800 ar beiders 1144 dagen gewerkt. De opening van het stoomgemaal in het Land van Vollenhove op 11 Febr. was de in- luiding van de inpoldering van 1440 H.A. moeras in Noord-west Overijsel. Ook dit werk zal voor het grootste deel dienstbaar worden gemaakt aan werkverschaffing. Een kostbaar karwei zal ook worden de aanleg van de Twente-kanalen, waarvan de aanbesteding van de eerste twee gedeelten den 17 Febr. plaats had. Dit werk, dat zal moeten voorzien in de behoeften aan scheen vaartverkeer in Twente, zal meteen een goed middel zijn ter bestrijding van werkloosheid De tollenoorlog, ten vorigen jare ontketend door Floris Vos, heeft geleid tot de opheffing van verschil lende van deze middeleeuwsche wegversper ringen, die bovendien, nu iedere weggebrui ker daarvoor moet betalen in den vorm van wcgenbefasing of door middel van zijn rij wielplaatje, geen reden van bestaan meer hebben. In verschillende gemeenten heeft trttl steun van provincie of van belanghebbend organisaties dan wel op initiatief van der raad, de opheffing van tollen reeds nlaats gehad of staat die te gebeuren. Te verwach ten is, dat de aanval op de bij de gemeente Utrecht in beheer zijnde tollen op ck n weg van die stad naar Vreeswijk, welke aanval plaats had nu een drietal weken geleden, ooi; nog wel zal leiden tot de verdwijning van die verkeersobstakels. Arbeidsconflicten. Gedurende het jaar 1930 is de arbeids- vrede vrijwel niet door stakingen ver stoord. Het ernstigste van de voorgeko men conflicten is wel dat te Geldermal- sen aan de Chamotte-fabriek. De sta kers hebben zich daar in vele gevallen onhebbelijk gedragen; het volgen van werkwilligen met al den aankleve van dien kwam herhaaldelijk voor, vecht partijen waren er om den haverklap en zelfs heeft men verhalen gehoord over het afbreken van een aan een werkwil lige behoorend huis. Dat zal dan toch ook wel geen hecht gebouwde woning zijn geweest, als men die maar zoo kon sloopen in een gauwigheidje. Nog dezer dagen zijn eenige relletjesmakers door het Arnhemsche gerechtshof veroor deeld tot straffen, varieerend van 7 da gen tot 3 maanden, met vernietiging van een vonnis der rechtbank, hetwelk hen veroordeelde tot straffen van 14 da gen tot 5 maanden. In Oct. heerschte er druk in de tvpo- grafenwereld. Een staking over de heele linie dreigde, de vakbondbesturen hadden het parool reeds gegeven, om dat de gevraagde verbeteringen van het collectief contract waren geweigerd en overleg met de directeuren onmogelijk of vruchteloos scheen. Na tusschen- komst van den rijksbemiddelaar werd echter nog overeenstemming verkregen op de basis van gedeeltelijke inwilli ging der eischen. Het contract is nu weer voor drie jaren vernieuwd. Spoorwegongevallen. In vergelijking met het buitenland zijn we dit jaar wat het aantal spoorweg ongevallen betreft wel zeer gelukkig ge weest. Zeer ernstige ongelukken deden zich niet voor, wat natuurlijk behalve voor oplettend van het personeel ook pleit voor deugdelijkheid van het mate riaal. Een paar keeren was verkeerde wisselstand oorzaak van een ontsporing, zooals b.v. op 22 Juni aan het Centraal Station te Amsterdam en op 2 Dec. j.1. bij Workum. In beide gevallen betrof de schade alleen het materiaal. Erger gevolgen had een déraillement van 'n sneltram der Zuidnederl. Stoom- ♦-amwegmij. op 5 Oct. tusschen Etten en Prinsenhage. De machinist en de sto ker werden daarbij ernstig gewond. Bij het rangeeren hebben op verschil lende stations nog ongelukken plaats ge had, waarbij helaas ook eenige spoor wegmannen het leven hebben gelaten. Het voortdurend omringd zijn door ge vaar maakt misschien de menschen wat roekeloos, zoodat zij niet altijd de noo- dige voorzorgsmaatregelen nemen. Een ongeval, zooals zeker niet vaak zal voorkomen, had op 18 Sept. plaats bij Culemborg. Het gebeurde daar n.L, dat een goederentrein tengevolge van zijn lengte en zwaarte niet tegen de helling van de brug over de Lek kon opkomen en halverwege bleef steken, met het ge volg, dat bij het terugzakken eenige wa gens op elkaar liepen. Gelukkig was de materieele schade niet groot en kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Wegens grondverzakkingen bij Moord recht heeft gedurende het heele eerste kwartaal het verkeer op de lijn Gouda Rotterdam over slechts één lijn moeten plaats hebben. Er zijn zeer vele kubieke meters zand gestort, waarmee het euvel is verholpen. De inspectie houdt even wel het stuk van de lijn in de gaten, want het schijnt dat er veel veen onder zit, dat aan verzakking onderhevig is. Vermelden we hier nog even den af loop van de rechtszaak over het spoor wegongeval op 28 Sept. 1929 bij West woud, waarbij een goederentrein tegen een stootbiok reed met als gevolg dat de hoofdgeleider van den trein werd ge dood. De Alkmaarsche rechtbank had den dienstdoenden machinist tot 30 boete of 30 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij door een op onveilig staand signaal had gereden. In hooger beroep uitspraak doende, heeft het Amsterdam- sche gerechtshof dit vonnis bevestigd, tegen den eisch van den officier van justitie in, die vrijspraak had gevraagd, omdat de verdachte te Boveakarspel niet zou zijn gewaarschuwd en het lnrij- signaal op veilig had gestaan. Onbewaakte overwegen. Het vraagstuk der onbewaakte over wegen blijft nog altijd aandacht vragen, want ondanks alles wat er tot dusver reeds over werd geschreven en ondanks alles wat gedaan werd om het gevaar van dusdanige spoorwegovergangen te verminderen, gebeurt het helaas nog maar al te vaak, dat iemand onoplet tendheid met den dood moet betalen. Want dat is het immers in vele geval len: men kijkt niet voldoende uit, of wel men denkt in roekeloosheid dat men nog juist kan passeeren vóór de trein bij den overweg is. Zoo dachten ook de vier jon gens, die op een avond in midden Juni bij Boxumerdam een wedstrijd hielden met den sneltrein naar Leeuwarden. Eén hunner, een 19-jarige uit Frieslands hoofdstad, kon niet vlug genoeg den overweg passeeren en werd door den trein gegrepen en. zooals te verwachten is, niet onzacht behandeld, maar hij bracht er toch nog het leven af. Zoolang men niet geleerd heeft bij een overweg goed uit te kijken, zullen er slachtoffers blijven vallen, wat e~ ook gedaan wordt ter beveiliging van het pubiiek En dat is nogal iets: hier wordt een wachthuisje weggenomen, dóór ver wijdert men hinderlijke beplanting, el ders worden nieuwe vindingen gepro beerd om het publiek te waarschuwen voor een naderenden trein (flikkerlich ten), enz. Men beseffe wel, dat het pu bliek moet meewerken om het gevaar zoo gering mogelijk te doen zijn. In vele gevallen zijn de onvoorzichtigen land bouwers uit de buurt, die langzamer hand zóó vertrouwd werden met het gevaar, dat zij alle voorzorgsmaatrege len vergaten. Maar voornamelijk zijn het bestuur ders van auto's, die slachtoffers werden van de onbewaakte overwegen, zooals onze aanteekeningen ons leeren: 23 Feb te Barneveld, 8 Maart onder Putten (Ve- luwe), 18 April tusschen heerenveen en Akkrum, 2 Mei bij Scharn (Friesl.), 31 Mei te Zelhem (Geld.), 12 Nov. te Am stelveen, den dag daarna bij Cloetinge (Zeeland), 28 Nov. bij Epe, enz. Wij de den hier en daar slechts een greep. Ge lukkig vroeg niet elke aanrijding een menschenleven. Een enkelen keer gebeurt het ook wel eens dat er op een bewaakten overweg een ongeval plaats heeft. De schuld ligt dan bij een nalatigen wachter, gelijk b.v. bleek op 16 Febr. te Lutterade en, even eens in het voorjaar, te 's-Heer Arends- kerke. In zulke gevallen volgt onver- biddellijk straf. Branden. Minder erg dan in 1929. Dat is de con clusie waartoe we kwamen bij het na slaan van onze aanteekeningen van de branden, die in het nu bijna afgeloopen jaar hebben plaats gehad. Dat wil ech ter geenszins zeggen, dat slechts af en toe de roode haan kraaide. Helaas, neen. Ook nu weer is er voor duizenden en nog eens duizenden verbrand. Ten aan zien van de bosch- en heidebranden kunnen we wel zeggen, dat we daarvan vrijwel verschoond bleven, wat zeer ze ker een gevolg is van den over het geheel natten zomer van 1930. Zeer groot is het aantal fabrieken ge weest dat aan het vuur ten offer viel, en het wil ons voorkomen, dat speciaal de provincie Noordbrabant vele van derge lijke branden binnen hare grenzen had. Een organisatie van de brandweren zoo als men die in De Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen heeft opgericht (gebruik van o.a. eenzelfde soort sluitstukken ter vergemakkelijking van hulp uit andere gemeenten bij brand) zou hier zeker op hare plaats zijn. Van de branden in ge noemde provincie willen wij hier memo reeren. 8 Jan. graansilo v. d. Meulen te Dongen, schade 40.000, 23 Jan. borstel- fabriek De Kruif te Eindhoven, 1 Febr. hooiperserij fa. Welker te Helmond. 12 Febr. in dezelfde stad een patronaatsge bouw waar den vorigen avond een brui loft was gevierd, 13 Maart rubbermaga zijnen Verbunt te Dongen, 7 April een schoenenfabriek te Tilburg, 29 April een zelfde fabriek te Oisterwijk, 1 Mei bij een brand in een chemische fabriek te Helmond de directeur levensgevaarlijk gewond en twee arbeiders bedwelmd, 24 Mei stoomschoenenfabriek te Kaatsheu vel afgebrand vermoedelijk tengevolge van brandstichting, 5 en 10 Juni fa brieksbranden te Helmond, 14 Juni ta- bakskerverij firma Laane te Roozendaal schade 450.000, 16 Juni een eieropslag- plaats te Breda. 18 Juni sigarenfabriek Jasneva te Valkenswaard schade 150.000, 20 Juni linnen- en damast weverij van G. Kerssemakers te Eind hoven schade 300.000, 1 Juli in dezelfde stad de ondergoederenfabriek fa. van Pelt schade 150.000, 17 Aug. te Moer straten een groote uitspanning, 26 Aug. te Tilburg de lakenfabriek der firma Brouwers schade 85.C00, 30 Aug. sui kerfabriek fa. Wittouck te Breda en Je Centrale Suikermaatschappij te Eindho ven, 24 Sept. te Tilburg een fabriek van houtbewerking, 1 Nov. vlasfabriek A. Domenie, 13 Nov. schoenenfabriek v. h. L. de Beer te Tilburg schade 100.000. Het spreekt vanzelf dat wij in boven staand lijstje niet anders dan de zware branden hebben aangehaald, maar des ondanks is het nog vrij uitgebreid ge worden. Men meene nu niet dat buiten Noord brabant geen groote branden hebben ge woed, men zou zich dan deerlijk vergis sen! Wij herinneren b.v. even aan den brand in de chocoladefabriek van de Erve H. de Jong op 9 Maart met een schade van ongeveer 1 millioen en aan dien in de stijfsel- en maizenafabriek van Honig te Nijmegen. Eenige van de andere groote branden zijn: 3 Jan. pakhuis met 300.000 eieren te Landsmeer, 17 Jan. ongeveer honderd schilderijen in het atelier van den schil der H. Blellng te Rotterdam. 30 Jan graanmalerij fa. Kray te Oost-Knollen dam schade 20.000. 13 Maart timmer fabriek Gebr. Toledo te Oost-Voorne schade 50.000, 25 April te Ddesburg de grootste kaliloodsen van Europa schade een millioen, 6 Mei bij N. V Polak Fru- talworks te Amersfoort schade ander halve ton, 10 Mei groentenopslagplaats van H. Hekel te Purmerend mot twee luxe-auto's, twee vrachtauto's en een kraanwagen, 16 Juni meelfabriek te Lis- se schade 150.000, 19 Nov in de Uit. hoornsche baconfabrieken, 21 Nov. te Rhenen in een bollenschuur schade 50.000. en denzelfden dag in dezelfde plaats een meubelfabriek. 29 Nov. te Weert de tricotfabrieken der N. V. F Beeren en Zn., schade 400.000. Den 23 Maart zijn te Deijl (Geld.) tien arbeidershuizen afgebrand, naar men meende te mogen aannemen als gevolg van het „spelen" met vuur door een dei bewoners. Aan opzet dacht men o.a. ook bij den brattd in de cartonfabriek v. h. E Free te Oudepekela, waar den 23 April 4 a 5 millioen kilo stroo in vlammen op- ging. De oorzaak van den brand in 65 korenmijten bij Emmen heeft men niet kunnen vaststellen; vermoedelijk moet ipen die zoeken in de richting van moed wil. Verder zijn allerwege branden voorge komen met meerdere of mindere schade Jammer genoeg zijn hierbij ook onbe taalbare menschenlevens verloren go- gaan, merkwaardigerwijze geschiedde dit dan bij overigens onbelangrijke bran den. Den 2 Jan. kwam te Amsterdam bij een brand de 61-jarige bewoner van het perceel om het leven. Te Nijmegen kón één der beide vrouwen, die een bran dend perceel bewoonden, niet gauw go- noeg ontkomen (23 Maart), te Kollum verbrandde een kind in den stoel op 24 April, 4 Juni te Lippenhuizen (Fr.) een vrouw omgekomen bij een brand tenge volge van het bmstooten van een thee lichtje, 12 Juni een dergelijk droevig voorval te Dordrecht, bij een kleinen binnenbrand te Enschedé is op 5 Sept. een vrouw gestikt, terwijl haar man slechts met moeite weer bijgebracht kon f orden; den volgenden dag gebeurde iets dergelijks te Gruiingen, waar een vrouw brand veroorzaakte bij het aan steken van een gastoestel; 22 Dec. kwam te Oudkarspel een vrouw om het leven, nadat zij vermoedelijk door een beroerte op een warme stoof was geval len. De laatste windmolen, die er nog ta Wormerveer stond, is dei, 19 Aug. tot asch verteerd. Bij een brand in het kasteel te Born (L:) gingen den 28 Aug. vele kunstschatten verloren, naar men verzëkerde ter waarde van een kwart millioen. Een zwaar verlies zal het zijn voor de 89-jarige wed. Scheve te St. Vitusholt onder Winschoten, dat bij een brand in haar boerderijtje op 14 Nov. een paar duizend gulden aan bankpapier mee verbrandde Ean schipper te Dord recht, die 2100 in een piano had ver borgen, moest ervaren dat deze schat daar allerminst veilig was. Den 8 Febr. werd het geld tot asch verteerd. Da* bij tal van branden in boerderijen vee en paarden zijn omgekomen, wekt deernis met het lot dezer beesten. Op 1 Jan. moesten 30 stamboekrunderen te Brantgum (Fr.) het leven laten, 17 Jan. te Nieuwolda (Gron.) 4 paarden, een koe en vele kippen, 19 Febr. te Groessen (Geld.) 24 koeien en 4 paarden, denzelf den dag te Poortugaal 360 angora-konij nen, 27 Maart te Terheijde 10 koeien, 9 Sept. te Neede 53 varkens, 2 Nov. te St. Maartensdijk twaalf koeien, 19 Nov. te Doniaga (Fr.) 55 koeien, 27 Nov. te Erle- kom 10 koeien. Ook in bovenstaande zijn wij natuur lijk verre van volledig, maar het lijstje is al triest genoeg, om duidelijk te ma ken dat elke poging tot verbetering van inrichting der stallen, zoodat het arme vee bij brand spoediger kan worden ge red, verdient te worden toegejuicht In dien we ons niet vergissen, zijn in die richting al meermalen vingerwijzigin- gen gegeven door de groote landbouw- maatschappijen. Storm, onweer en overstroomin- gen. Zware stormen, noodlottig in hunne gevol gen, hebben meermalen het land geteisterd. Het begon reeds den Nieuwjaarsdag, toen te Hijlaard in Friesland een boerderij pijna ge heel inelkaar waaide, twee koeien onder ds puinhoopen bedelvend. Den volgenden dag was de beurt aan Giessendam. Een windhoos nam een heel dak een paar honderd meter mee en ontwortelde tal van boomen. In de daaropvolgende vier dagen trok een zware storm over de provincie Groningen, voorna melijk het oostelijk deel. Te Sellingen en Finsterwolde weet men er van mee te praten: in elk van deze dorpen waaide een huis om ver. Op 12 en 13 Jan. woedde de storm vrijwil over het heele land, overal ernstige schade veroorzakend. In Siddeburen (Gron.) b.v. sloeg een molen tegen de vlakte, in Hengelo een huis; bij Texel strandden twee schepen, op de Waal werden een paar vaartuigen tegen de kribben te pletter geslagen, enz. De Nederlandsche schoener Oranje is bij zwaar stormweer den 8 Febr. op de Theems gezonken, waarbij twee der opvarenden F graf in de golven vonden. Een ander Neder- landsch vaartuig, een motorboot uit Gronin gen, sloeg bij de monding van die rivier om en daarbij verdronken vier menschen. Slechts twee der opvarenden werden gered (1 Sept.) Het Oosten van Overijsel werd den 3 Juni bezocht door ernstig noodweer. Vooral de buurtschappen Wesepe (gem. Olst) en Pleegste (gem. Raalte) werden getroffen door hagelslag en donderbuien. De hagel slag vormde een ijslaag op de landerijen van 8 tot 10 c.M. dikte en sloeg alle blad en bloem van de boomen, terwijl pluimvee en vogels dood neervielen. Hagelslag heeft in dezelfde maand in de Noordbrabantsche gemeente Zevenbergen 600 a 700 H.A. land- in tuinbeuwgewassen getroffen, waarvan 100 a 150 H.A. totaal

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 18