«ernield werden. De schade werd geraamd op L*e a drie ton. Regen en hagel vielen er 19 Juni ook te -ei hoven Arnhem en omgeving. De straten bonden blank, benedenwoningen kregen Trnstig 'as* van het water De spreekwoord?. Wke hagelsteenen als duiveneieren vielen ook h er. zoodat vele gewaden werden vernield. fwee dagen later hadden Beverwijk en om- -ving (Heemskerk b.v.) ernstig te lijden van florffl, *8en en hagel' ?ie aan de aardbeien velden zeer groote schade toebracht. In 1 ïirniid^11 en eisen stonden eenige straten onder water. Het onweer woedde in al zijn kracht boven heel Kennemerland en een 2root deel van overig Noordholland, overai «poren nalatend: vernielde velden en tuinen 1 mlfnhoopen van door den bliksem getrof fen huizen, terwijl ook op vele plaatsen vee yeti doodgeslagen. Doetinchem en omgeving werden in het be gin van luli door een zwaar onweer bezocht, vergezeld van een zoodanigen regenval, dat men van een wolkbreuk sprak, waardoor het heele stadje zoowat blank gezet werd. Ook eenige branden kwamen voor. Dergelijke noodlottige buien trokken ook over Weert, Nijmegen en Friesland's zuiwesthoek. Am sterdam werd eveneens door ernstige regens geteisterd, in zóó hevige mate, dat de brand- veer 200 maal te hulp geroepen werd voor het leegpompen van kelders. Een windhoos nam op 16 Juli te Katwijk aan Zee onderscheidene schoorsteenen, boo- men enz. mee, gelukkig zonder menschen te verwonden. In den nacht van 21 op 22 Juli heeft de storm vreeselijk huis gehouden aan onze kus ten. Men zal zich herinneren dat het in die dagtn overal slecht weer was met zeer veel regen en wind, maar nu was het wel heel erg. De vele tenten, die ondanks het slechte zomer weer nog aan het strand te Bloemendaal en Wijk aan Zee, stonden, hebben het zwaar te verantwoorden gehad; vele ervan werden totaal vernield. Er ontstond een chaos van zeildoek en palen, maar persoonlijke onge valten hadden niet plaats. Ernstiger werd de Geldersche Achterhoek den 21 Juli geteisterd. En cycloon trok als een al-vernielende reus speciaal over de ge meente Aalten. Wel was de kracht van den wind minder erg dan een paar jaar geleden, toen Borculo en omgeving vrijwel verwoest werden, maar helaas werd ook nu weer heel wat vernield. Kleine bouwsels, als kippenhok ken e.d., suisden door de lucht en aan groo tere gebouwen werd veel schade toegebracht, enkele schuren werden geheel inelkaar ge drukt. Honderden boomen zijn ontworteld. Een dergelijke ramp trof den 3 Aug. het eiland Voorne, speciaal de dorpen Abbe.i- broek en Heenvliet, en het Westelijk deel van Noordbrabant, met name de omgeving van Roosendaal. In Oud-Gastel werd de kermis uit elkaar geslagen en bleef geen huis onbe schadigd, terwijl natuurlijk ook velden en boomen de kracht van den cycloon moesten ondervinden. De windhoos bezocht ook nog de omgeving van Boskoop en liet zich gelden in de tuinderijen, van welke verschillende groote schade opliepen. Minder erg, maar toch altijd nog veel te erg waren de gevolgen van den storm te Aalst, Amersfoort, Zuilen, Arnhem en Does burg op dienzelfden dag. In laatstgenoemde laats werden nog eenige werklieden, die ;zig> waren-met het bouwen van een loods, door wegwaaiende stukken hout gewond, zoo dat opname in het ziekenhuis noodig was. In dezelfde maand den 21sten ont lastte zich boven Tilburg een regenbui zooals men daar tevoren nimmer had beleefd. Zaan dam werd dien dag bezocht door een wind hoos, die zelfs een paar jongens mee in de lucht nam, maar hen ongedeerd weer op aar de deed neerdalen. Een tweetal mannen, die werkzaamheden verrichtten aan een schuur, gingen met dit bouwwerk de lucht in, met het gevolg van één hunner werd gewond. Is het wonder, dat de overvloedige regen, die in de zomermaanden viel ook het üi- tenland had er een teveel van de rivieren deed zwellen, zoodat deze tenslotte buiten hunne oevers traden? Vooral een storm, die op 22 en 23 Nov. woedde, maakte den toe stand ernstig, doordat enkele dijken%op zwak ke punten water doorlieten en het nat ze.fs hier en daar over de dijken heensloeg. De laag gelegen polders, die reeds lang veei overlast van het water hadden, kregen het werkelijk zwaar te verantwoorden. Langs de Maas en den IJsel en in den Gelderschen Achterhoek was de toestand wel 't ergst. Het water vormde op vele plaatsen een zee, waar de huizen nog even boven uitstaken. Lang niet alle vee neeft men tijdig kunnen wegvoe ren. Maar ook de steden in de buurt hadden duchtig van het water te lijden, o.a. Zwolle, Maastricht, Nijmegen, Arnhem en Rotter dam. In het verkeer ontstond alom groo'e stagnatie, doordat tal van wegen overstroomd waren. De steenfabrieken langs de Waal heb ben zeer groote schade te boeken. Pas in het begin van Dec. verbetering van den toestand in. Behoud van natuurschoon. Dat er behalve wat in onze naaste omge ving is gedaan tot behoud van natuurschoon ook elders voor hetzelfde doel gewerkt wordt, bewijst het volgende: Na lange onderhandelingen is een terrein van ongeveer 3000 H.A. heide en bosch aan den Veluwezoom ongerept behouden geble ven. De koningin-moeder heeft hiervoor tot tweemaal toe een milde gift geschonken; trouwens ook de koningin en prinses Juliana hebben belangrijke bijdragen gegeven voor den aankoop van dit nationaal park Mede dank zij hunne hulp kon ook in de Drentsche gemeente Dwingelo veel moois behouden worden( de Davidsplassen). De regeering heeft door aankoop ten be hoeve van het rijk voor verwoesting behoeö het fraaie landschap onder de gemeente Groesbeek in Gelderland, welke terreinen groot ongeveer 600 H.A. geheel met bosch zijn bedekt. Een natuurreservaat zal geschapen worden in het Gooi, waar, mede door de gemeente Amsterdam, die daarvoor anderhalf millioen geeft, een groot terrein zal worden aange kocht en voor het nageslacht in ongerepten toestand bewaard. De gemeente Hoogeloon (N.-B.) heeft de zer dagen aan het staatsbosrhbeheer overge dragen het bezit van 600 H.A. heide in die gemeente, welk terrein op het gebied van de flora vap zeer bijzondere beteekenis wordt genoemd Verkeersongevallen. Vijf honderd dooden ln 1830. Een ontstellend groot aantal slachtof fers is dit jaar geëischt door het verkeer. Het getal dat wij hierboven noemden, is nog aan den lagen kant, want daar zijn nog niet bijgeteld alle slachtoffers die na eenige dagen aan hunne verwondingen, dij een ongeval opgeloopen, zijn gestor ven Het aantal van 500 wordt in hoofd- zaak.gevormd door diegenen, die ter stond stierven of kort daarna. En dan komen nog de velen, die gewond werden en misschien vóór altijd ongelukkig. In heel veel gevallen werden de onge lukken veroorzaakt door automobilisten of motorrijders, die den weg als race- baan beschouwden, maar daarnaast hebben ook wielrijders en wandelaars en karrijders wel degelijk hun aandeel in dit droevig resultaat. In het algemeen mogen we wel zeggen, dat elke categorie van weggebruikers in haar eigen belang en dat van anderen verplicht is de noodige voorzichtigheid t-> betrachten, terwijl het bovendien een eisch mag worden genoemd, dat kalmte en koelbloedigheid in het verkeer ken merken zijn van den chauffeur. Zoo lang nog niet alle wegen al thans de groote verbindingswegen op behoorlijke breedte zijn gebracht met een effen baan en voldoend stevigen on dergrond, opdat zij kunnen beantwoor den aan de eischen van het tegenwoor dige verkeer, moeten we hebben men schen die niet alleen een diploma heb ben als chauffeur, maar die ook in de practijk bewijzen dat zij vertrouwd zijn achter het stuur en dus inderdaad kun nen rijden. Dan zullen we menschen hebben met zooveel verantwoordelijk heidsgevoel, dat zij niet meer overhaast wegrijden na een ongeval te hebben ver oorzaakt. Zoo iets gebeurt helaas nog maar al te vaak. Wij willen niet zeggen dat dan op eens alle ongelukken zullen uitblijven, maar het'zou er ongetwijfeld wel veel beter op worden. Te veel andere facto ren werken er nog aan mee, dat er steeds weer ongelukken gebeuren. Eén dezer is wel het niet alcoholvrij zijn van de weggebruikers. Men zie maar eens naar de rubriek „Verkeersongevallen" en lette op, hoe vaak er sprake is van ongelukken, veroorzaakt door chauf feurs en motorrijders, die in meerdere of mindere mate aan Bacchus hadden geoefferd. De berichten van de Zondags ongelukken zijn ten deze wel sprekend. Juist op dergelijke dagen, als het ver keer uit den iard der zaak het grootst is en dus ook de kans op een botsing is toegenomen, moest ieder weggebruiker zich onthouden van het gebruik van sterken drank. Van de zijde der recht banken komt in dezen een zeer goede steun, want de straffen die worden op gelegd aan personen die op deze manier toonden niet vertrouwd te zijn op den weg, zijn vaak lang niet malsch. Heel vaak wordt het rijbewijs ingetrokken en dan kou.t er nog dikwids een vrijheids straf of geldboete bovenop. Wat betreft het geschikt maken van de groote verbindingswegen voor het drukke autoverkeer, daaraan wordt druk gewerkt, al moeten we tot onzen spijt zeggen dat we er in deze streken niet zoo heel veel van merken. Wij mee- nen te mogen constateeren, dat het voor Njordholland boven het IJ ontbreekt aan de noodige voortvarendheid. Ten aanzien van de vjiligheid der voetgangers schijnt ons district heusch het eenige niet te zijn waar daar nogal iets aan hapert. Is er op 12 Dec. j.1. in de Tweede Kamer door mevr. van Itallie van Emden niet nog gepleit voor de be scherming van voetgangers? Wij willen even een paar van die on gelukken memoreeren, die door de om standigheden, waaronder zij voorvielen, meer dan gewoonlijk de aandacht vroe gen. Den 3 Juni des morgens om zes uur reed er als gewoonlijk een autobus van Franeker naar de markt te Sneek. Door onoplettendheid merkte de chauffeur niet dat de brug over de Zijlvaart open stond, de wagen met 13 passagiers ver dween in het nat.Drie menschen «er- dronken. Nadat hij een aanrijding had veroor zaakt, kreeg op 2 Aug. een chauffeur te Baarn het te kwaad met eenige om standers, die op de treeplank sprongen en den man bedreigden niet alleen maar duchtig op hem los timmerden. Hij ver loor hierdoor het stuur en reed toen nog twee menschen aan, van wie één zoo ernstig gewond werd, dat opname in een ziekenhuis noodig was. Had men zich maar bepaald tot het noteeren van naam en auto-nummer van den man! Bij een loging om te voorkomen dat zijn broertje werd overreden, kwam een jongeman uit Middelburg den 10 Aug. te Utrecht, waar beiden geloge. d wa ren, onder de stadsautobus terecht, met het gevolg, dat hij onmiddellijk dood was Een snel rijdende auto kwam in den nacht van 26 Aug. in de gemeente Eist terecht in den vijver van een villa. De bewoners, gewekt door den plof, konden nog diie van de inzittenden redden, twee anderen waren toen al gestorven. Eén der geredden overleed nog denzelfden dag in het ziekenhuis. De Japansche prins Takamatsu en diens gemalin, die dit jaar een bezoek aan ons land brachten, hebben behalve veel goede en aangename herinneringen aan die reis ook de minder prettige ge waarwording opgeloopen van een bot sing met hun auto. Het gebeurde ter hoogte van De Vink, toen zij op weg wa ren van Scheveningen naar Soestdijk, om de koningin-moeder te bezoeken. Het geval liep nogal goed af, alleen de auto werd ernstig beschadigd. Een automobilist uit Apeldoorn, die op 18 Sept. een bezoek bracht aan het kleuterhuis bij de Prezikhaaf (een spoor wegovergang aan de lijn Arnhem Zutphen), Het den wagen op den weg staan. Zijn vrouw, die met twee kinderen daarin achterbleef, is blijkbaar het wachten moe geworden en heeft toen naar bedoeld gebouw willen rijden, maar zij keek niet goed uit en Juist was zij op de rails toen er een sneltrein kwam, die den wagen ln den flank aanreed en een einde maakte aan de drie levens Men stelle zich den zwaar getroffen echtgenoot voor! Hij moest terstond naar een ziekenhuis worden gebracht. Een dronken chauffeur reed den 23 Sept. te Eerbeek op een groep kerkgan gers ln. Gevolg: vier zwi <r gewonden Den 13 Dec. J.1. is te Zwolle een auto te water gereden tengevolge van slecht uitzicht door den mist en misschien ook wel mee door te snel rijden. De inzitten den, een 27-Jarige man met zijn driejarig zoontje en zijn schoonvader, allen wo nende te Sittard, waren op weg naar Leeuwarden ter bijwoning van een be grafenis. Zij waren den vorigen dag reeds op reis gegaan en hadden met het oog op het gevaarlijke rijden door den mist den nacht in Overijsel's hoofdstad doorgebracht. Den volgenden morgen in de vroegte den tocht vervolgend, had de bestuurder (eigenaar van een taxi-onder neming) bij een scherpe bocht van de Kerkstraat het waarschuwingsbord niet opgemerkt, met het gevolg dat hij in de stadsgracht reed. Toen kort na het onge val hulp kwam opdagen, was het reeds te laat, alle drie inzittenden waren al overleden. Moord en doodslag. Een luguber onderdeel van dit over zicht wij geven het gaarne toe, maar wij kunnen het toch in een terugblik als dit niet missen, al beloven wij den lezer hierbij ook plechtig dat wij lang niet alles zullen weergeven wat wij in den loop van dit jaar opteekenden. Het schijnt wel dat het aantal moorden tel ken jare toeneemt, tenminste wij ver beelden ons dat wij nog nooit zooveel aanteekeningen over dergelijke misdrij ven hebben gehad als nu. Er zijn daar bij, die vrijwel het heele jaar door zoo nu en dan weer besproken werden. Wij noemen b.v. den moord op den heer Lans, waarvan de procuratiehouder v. O. verdacht wordt, die wel heeft toege geven vervalschingen in de boeken te hebben gepleegd, maar stellig blijft ont kennen de hand aan zijn patroon te heb ben geslagen. Tot dusver heeft de justi tie echter aan dit laatste geen geloof ge hecht en zoowel rechtbank als gerechts hof heeft hem tot 20 jaar veroordeeld. Thans is de zaak in behandeling voor den Hoogen Raad. Een andere zaak, die zeer lang aan de orde is geweest, de moord op mevr. Odem aan den Bezuidenhout te Den Haag, gepleegd op 5 Aug. 1929, is den 12 Aug. dezes jaars definitief beëindigd, toen de Hooge Raad het cassatieberoep verwierp. De dader, Kr. v. d. M., zit thans in de gevangenis te Leeuwarden tot het ondergaan'van zijn vonnis van 20 jaar opsluiting. De dader van den vierdubbelen moord te GrootegastIJe Wijkstra heeft in het vonnis van 20 jaar gevange nisstraf, hem opgelegd door het ge rechtshof te Leeuwarden, berust en ver toeft nu in de strafgevangenis aldaar. De moord in de Faber van Riemsdijk straat te Den Haag ook al een zaak die tot in den treure voor verschillende rechtscolleges werd behandeld, is ge ëindigd mei? de vrijspraak van den be klaagde, echtgenoot van het slachtoffer. Aangenomen werd dat de revolver on tijdig was afgegaan en dat het doodelij- ke schot niet met opzet was gelost. De 17-jarige jongen, die op 29 April te Soest zijn moeder met bijlslagen dood sloeg toen zij lag te slapen, is tot een jr r opsluiting in een krankzinnigenge sticht veroordeeld, omdat hij de daad zoo goed als zeker in een vlaag van verstandsverbijstering had gepleegd. Wat wel zeer aannemelijk is! Verschillende familiedrama's dienen even in herinnering te worden gebracht. Wanhopig geworden door financieelen achteruitgang, heeft op 12 Febr. te Eind hoven een man eerst zijn dochter en zijn huishoudster gedood en daarna zeif- moord door gasverstikking gepleegd. Het leven van een echtpaar te Den Haag werd op 28 Jan. om een dergelijke reden ontijdig afgesneden. Een gepension- neerde Indische militair te Rotterdam was werkloos geworden en kon geen werk weer krijgen. Dat werkte zooda nig op zijn zenuwen, dat die totaal in de war raakten en de man geen ande ren uitweg zag dan den dood. Hij nam een revolver en benam zijn beide kinde ren'het leven, waarna hij poogde zelf moord te plegen, iets wat hem niet ge lukte. Den 16 Oct. werd hij tot acht jaar veroordeeld. In een vlaag van godsdienstwaanzin heeft den 10 Juli een inwoonster van de residentie met bijlslagen een einde ge maakt aan het leven van haar pleeg kind. Malaise in zaken was oorzaak, dat op 23 Juli te Zwolle een man en vrouw den dood zijn ingegaan, vier kinderen onver zorgd achterlatende. In een vlaag van zwaarmoedigheid heeft denzelfden dag te Leiden een vrouw haar kind om het leven gebracht en daarna zichzelf gedood, zich aldus onttrekkende aan den arm der justitie. Een afschuwelijke moord werd den 29 Sept. te Rotterdam gepleegd. Een te Oss wonende man was de dader. Hij kwam vandaar om naar hij zei in de Maasstad den verjaardag zijner moeder mee te vieren en heeft toen gevolg gege ven aan een in koele» bloede gevormd plan om zijn broer te bestelen, bij wien hij vroeger had gewerkt, maar die niets meer van hem wou weten wegens zijn slecht gedrag. Voor een moord zou hij niet terugdeinzen, had hij zichzelf voor gehouden, en hij heeft bewezen, dat zijn plan vaststond, want hij ging naar de woning van zijn broer en toen heeft hij diens vrouw doodgestoken om aan geld te komen. Gelukkig heeft men hem den volgenden dag reeds kunnen aanhou- den. Een andere doodslag, ook al bijna vol gens een vast programma gepleegd, was die op den paardensportman J. K. van der Veen te Hardegarijp. De naaste aanleiding schijnt hierin te hebben ge legen, dat den dader geweigerd was om de dienstbode te bezoeken, toen hij in beschonken toestand verkeerde. De dader werd den 23 Dec. tot een ge vangenisstraf van vijftien jaren veroor deeld (de elsch was 10 Jaar) en de man die het mes voor de misdaad verschaf te, tot 10 jaar (elsch 5 jaar), terwijl de persoon die bij dezelfde gelegenheid den rijksveldwachter mishandelde, an derhalfjaar kreeg overeenkomstig den eisch. Deze drie vormden met nog eenige anderen de zoogenaamde zwarte bende, die het geheele dorp terroriseer de. Teleurgestelde liefde heeft in het be gin van Juli in het Drentsche dorpje Nieuw-Roden een 20-jarigen jongeling een aanslag doen plegen op een meisje, waarna hij vluchtte en zichzelf van het leven beroofde. Een dergelijke daad volvoerde den laatsten dag van November een jonge ling te Rijsbergen (N.-B.) Hij schoot eerst het voorwerp zijner liefde neer en daarop haar broer, die te hulp was ge sneld. Geen van beiden was echter docdelijk getroffen, wèl waren zij ernstig gewond. Het schot, dat de woedende man op zichzelven loste, was doodelijk. Een driftig mensch doet vaak een daad, die niet zoo erg bedoeld was, maar d!: dan toch even zwaar wordt aange rekend. Dat heeft de slager H. uit Stamproy ondervonden, nadat hij op 10 Jan. zijn buurman ernstig verwond en diens zoon een doodelijken steek in den buik had toegebracht. De aanlei ding? Niets anders dan dat een kip van dien buurman op zijn erf was komen loopen. Hij kreeg vier jaar tijd om over zijn driftbui na te denken. De sluipmoord, denzelfden dag te Voorburg gepleegd op een fietsrijder, den kleermaker v. d. Drift, zal wel altijd onopgehelderd blijven. Men heeft wel gedurende eenigen tijd een verdachte vastgehouden, maar kon hem den moord niet bewijzen. Onopgehelderd is ook nog steeds de moord op Marietje van O. in den Blij- dorperpolder te Rotterdam. Den ver dachte in deze zaak heeft men op 20 Febr. weer op vrije voeten moeten stel len. Nog een geval van ontoombare drift. Een arbeider van een fabriek te Bergen- op-Zoom kreeg 17 Oct. een standje van den bedrijfsleider, waarover hij zoo woe dend werd, dat hij dezen met een staaf ijzer neersloeg, tengevolge waarvan de getroffene den volgenden dag stierf. De rechtbank meende den dader daarvoor acht jaar gevangenisstraf te moeten op leggen. De houtbewerker te Waddinxveen, die uit een oude veete verleden jaar in Aug. zijn buurman opwachtte en met een scheermes naar de andere wereld hielp, heeft daarvoor terecht gestaan voor verschillende rechtbanken en is ten slotte tot 10 jaar veroordeeld. Wij hebben in het voorgaande een moord uit geldzucht aangehaald. De buit was daarbij nogal beduidend. Maar hoe iemand om een geschil over een paar dubbeltjes zoo overstuur kan ge raken, dat hij twee menschen daarvoor het levenslicht uitblaast, Is wel een raadsel. En toch gebeurde dit den 31 Maart in het hospitaal van den Rott. Lloyd te Rotterdam. Een aldaar ver pleegde Madoerees was de dader, twee Javanen werden de slachtoffers. Wij zullen hiermede afstappen van dit bloedig gedeelte van ons overzicht. Vechtpartijen en huiselijke twisten met doodelijk gevolg zullen wij maar laten rusten, 't Is ook weinig verheffende lec tuur. De verschillende rechtbanken hebbep heel wat van dergelijke zaken te behandelen gehad. Wild-West in Nederland. Dit onderdeel van ons jaar-overzicht getuigt wel van vooruitgang, maar of wij daar trotsch op mogen zijn, is een vraag, die met een stellig „neen" dient te worden beantwoord. Het aantal be- roovingen, overvallen en aanrandingen is in dit jaar zóó groot geweest, dat wij daarmede vele kolommen van dit blad zouden kunnen vullen. Wij zullen hier dus alleen melding maken van die ge vallen, welke door een groote mate van brutaliteit waarmede zij bedreven wer den, de aandacht vroegen. Beginnen we met te vertellen, dat de bedrijvers van den overval op de Bloem gracht te Amsterdam (op een grossier in suikerwerken, die in zijn kantoor in April 1929 werd overvallen en van 800 en een gouden horloge beroofd) in Jan. hebben terecht gestaan. Er werd vijf jaar tegen hen geëischt. De beide kerels, die in Nov. verleden jaar op den Bussummer grintweg een kwitantielooper overvielen en beroofden, werden in Jan. elk tot 2% jaar veroor deeld. In den nacht van 5 Febr. werd de land bouwer van Egdom te Woudenberg ge wekt door een paar jonge mannen, die hem na ernstige bedreiging dwongen tot afgifte van zijn geld, ongeveer 5000. Gelukkig slaagde de politie er al spoedig in de dieven op te sporen, die daarna door de Utrechtsche rechtbank werden veroordeeld tot een jaar en 3 maanden en 9 maanden gevangenisstraf. De da ders waren nog slechts resp. 19 en 17 ja ren oud. Zij wandelden dus al vroeg op de wegen der misdaad. De rijksveld wachter Petersen, die zich in deze zaak bijzonder voortvarend had gedragen, kreeg deswege van den minister van justitie een speciale tevredenheidsbetui ging. De geruchtmakende zaak van de ge fingeerde berooving op het Koningsplein te Amsterdam werd in Juni beëindigd met de veroordeeling van den oom van den Jeugdigen kantoorbediende, wien naar men zich herinnert 65009 was „ontstolen", tot drie jaren gevangenis straf. In den laten avond vau 5 Aug. ver scheen een „spook" in de kamer van de directrice van het kinderkoloniehuis te Soest. Het was een tot dusver onbe kend gebleven man, die gehuld was iij een laken dat hij gedeeltelijk voor zijn gezicht hield en die op bevelenden toon geld eischte. Toen dat niet goedschiks werd gegeven, dreigde hij met een revol ver en nam een kistje weg met 150, waarmee hij door een opgeschoven raam verdween. De directrice kende geen vrees voor spoken en rende den diof achterna om hem met haar paraplu neer te slaan, maar zij kon hem niet meer in halen. Misschien vond zij het zóó nog wèl zoo goed. Toen in den nacht van 9 Sept. vol maakte rust heerschte in het landelijke Maren, gem. Alem (aan de Maas, benoor den Den Bosch) verschenen daar plotse ling een viertal gemaskerde kerels, die hun schreden richtten naar het huis van den kassier der boerenleenbank, den heer Otten, dien zij wekten en dwongen de brandkast te openen en hen den in houd ervan te overhandigen. Ongeveer 3000 was hun buit. Twee dagen later waren reeds twee der boeven gear resteerd. Een bijzonder brutale berooving heeft den 27 Oct. te Den Haag plaats gehad. In het hartje der stad, in een vrij drukke straat, werd midden op den dag, om 4 uur des middags, een 72-jarige grijsaard door vier kerels aangevallen, die hem een linnen zakje met 600 zijn spaar duitjes ontnamen en zich daarmee uit de voeten maakten. Twee van de da ders werden later aangehouden. Een kantoorbediende, die in den na middag van 23 Juni aan den Singel te Amsterdam een banklooper neersloeg en poogde den man te bestelen van een tasch met 20.000 de overval had niet het verwachte resultaat doordat het slachtoffer de tasch krampachtig vast hield, ondanks de slagen met een gum mistok op zijn hoofd werd deswege door het Amsterdamsche gerechtshof tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank had hem tot een half jaar ver oordeeld bij een eisch van drie maal zooveel. Gemaskerde bandieten hebben op 14 Sept. te Mildert (L.) de familie Venner overvallen in haren slaap, den vader en den zoon met messteken verwond en daartusschendoor den eisch gesteld dat hun geld zou worden gegeven. Dit deel van het programma viel echter ip het water, doordat inmiddels de politie was gewaarschuwd door een dochter van V., die zag dat zij op geen andere wijze hulp kon verleenen. De dieven vluchtten, twee hunner werden den volgenden dag aangehouden op een uur afstand van da boerderij. Zij werden dezer dagen ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf elk. Roofoverval in een auto het klinkt als de titel van een film. 'tVVas echter droeve werkelijkheid in 'dit geval. Het overkwam een bejaarden landbouwer uit Bemmel, die zaken had gedaan en daarna met een goed gevulden buidel in een café terecht kwam, waar een viertal bezoekers zaten, twee „dames" en twea „heeren", met wie hij aan het drinken sloeg en die hem ten slotte meetroonden in hun auto om gezamenlijk een eindja te toeren. Onderweg beroofden zij hem van zijn geld een bedrag van ruim 400. Een bewoner van een der Zuidholland- sche eilanden was den 24 October in Rotterdam om zaken te doen, na afloop waarvan hij meende eenige verstooiïng te mogen zoeken. Hij deed dit echter niet op de juiste wijze, immers hij zocht die in café's met verkeerde vrienden. Men nam den buitenman tenslotte mes naar een huis, gaf hem daar koffie met een slaapmiddelen toen bij wakker werd vermiste hij 6800. Van de wetenschap, dat de winkelier Kuipers onder Oss den 2 Nov. niet thuis was, maakten een paar schurken ge bruik om in zijn woning binnen te drin gen en zijn vrouw te dwingen hun geld te geven. Met 1000 verdwenen zij. Een landbouwer uit Slijk—Ewijk maakte op 13 Nov. gebruik van een vriendelijk aanbod van een kolenhande laar te Eist, om hem per auto naar huis te brengen. Onderweg kwamen daar nog twee mannen bij en deze gasten plunderden den landbouwer de zakken leeg, die ongeveer 1400 bevatten. Da politie vermoedde dat het hier een af spraak gold tusschen den kolenhande laar en de twee anderen en nam het heele stel gevangen om er meer van te hooren. Een gemeene straatroof werd op 13 Nov. te IJmuiden geconstateerd. Een kantoorbediende moest een bedrag van circa duizend gulden wegbrengen, kwam met zijn fiets te vallen en bleef bewuste loos op straat liggen. Vele menschen waren er natuurlijk aanstonds bij en één van dezen had toen den treurigen moed om zich met de tasch met het geld uit de voeten te maken. Twee als heer gekleede personen, die zich uitgaven voor belastingambtenaren, verschenen den 24 Nov. in de woning van den alleenwonenden landbouwer A. te Lonneker. Na een kort gesprek ont popten de bezoekers zich als gemeen* dieven, die den man aangrepen, aan handen en voeten honden en dwongen de plaats te wijzen waar hij zijn geld had geborgen. Op die wijze bemachtig den zij een som van 500, bijeengegaard in noesten vlijt. Een der heeren werd later te Amsterdam aangehouden, de ander is nog zoek. Den 28 Nov. kreeg het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Eys- den (L.) bezoek van een tweetal perso nen, die al gauw zagen dat de boekhou der alleen aanwezig was en toen dezen het zwijgen oplegden door hem een prop in den mond te duwen, waarop zij hem vastbonden en de sleutels ontnamen. De

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 19