AGEXI» A Vaderlandsche Bank i 4 4 4 4 4 4 4 4 krater Radirsrafisch Weerbericht. DE LANGE DE MORAAZ RENTE JAARDEPOSITO 4 °|0 RENTE SPAARBOEKJES 3\\ Stadsnieuws Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland. Helpt ons de tuberculose bestrijden door morgen (Nieuwjaarsdag) een speldje te koopen. Laatste berichten. Binnenland Telegrammen BANKIERS, ALKMAAR. Tijdschriften Marktberichten Woendag 31 December. Alle drie bioscopen gesloten. Donderdag 1 Januari. Van 2 uur af in Cinema Americain, door- foopende voorstelling van Liebes Walzer (operette, geluidfilm); voor eiken leeftijd. Van 2 uur af in A. B. T. doorloopende voorstelling van De koning der pelikanen (Watt en Half Watt; hum voor elke leef tijd. Van 2 uur af in Victoria-theater doorloo pende voorstelling van Liefdesparade (rom., geluidfilm); boven 14 jaar Vrijdag 2 Januari. 7.30 uur, Cinéma Americain: Liebes Wal zer (operette, geluidfilm); voor eiken leef tijd. Zaterdag 3 Januari. Harmonie, feestavond D. E. S., vereem- ging van bewoners van Volkshuisvesting. Zondag 4 Januari. 't Gulden Vlies, Alkm. Operetteclub, op voering operette La Tzigane. DE MIJNINDUSTRIE IN DUITSCHLAND. Een crisis verwacht. Van werkgeverszijde in de mijnindustrie wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen over een nieuwe loonovereenkomst ingaande 2Januari 1931 zijn mislukt. In verband hier mede wordt de bestaande loonovereenkomst tegen 15 Januari 1931 opgezegd. Over de in te voeren loonsverlaging zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Elke arbeider, die aan den arbeid wil blij ven, kan zulks doen, wanneer hij zich bereid verklaard tegen verminderd loon te werken. ORKAAN BOVEN BELGRADO. Groote schade aangericht. Bovei Belgrado heeft sinds 24 uren een ijskoude oostenwind gewaaid, die allengs tot een orkaan aangroeide. Het scheepvaartverkeer op den Donau moest nagenoeg geheel worden stopgezet. De stormwind rukte aan de kaden van Belgrado 20 schepen los en dreef deze stroomafwaarts totdat zij tenslotte aan den grond liepen. De door den storm aangerichte schade is nog niet bekend, doch is zeer groot. De orkaan houdt nog steeds aan. CHILEENSCHE JOURNALISTIEK. Beperking van sensatieberichten. De Chileensche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de dagbladen wordt voorgeschreven welke berichten over misdrijven van uiteenloopenden aard zij mo gen publiceeren. De regeering grondt dit decreet op haar overtuiging, dat het uitvoerig afschilderen van allerlei misdaden in de pers zwakke ka rakters tot navolging noopt. BLOEDIGE STRIJD IN DEN KAUKASUS. Tnsschen Sovjet-troepen en opstandelingen. Het Georgisch persbureau meldt: Tenge- folge van de mislukking der onderhandelin gen tusschen de Sovjet-autoriteiten en de Kaukasische opstandelingen zijn de vijande lijkheden hervat. In de omgeving van Dzjoelfa is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen de in- sugenten en de roode troepen. De Sovjet-autoriteiten hebben talrijke gijze laars uit Azerbeidzjan gedood. Ook uit vele andere plaatsen van den Kaukasus komen berichten omtrent onlusten op groote schaal. OPSTANDIGE BEWEGING OP CUBA ONTDEKT? De Cubaansche regeering heeft een over het geheele land vertakte revoluti- onnaire-beweging ontdekt. 17 leden der socialistische partij werden gearres teerd. Hieronder bevinden zich 7 vrien den van den vroegeren president Menocal. Bij onderzoek is door de politie geen materiaal in beslag genomen, dat tot verdere arrestaties zal leiden. In de stad Liohr werden 800 pond dynamiet in een geheime opslagplaats der revolutionnairen in beslag genomen. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, 60/ tegen beurskoers 4Of) Q OBLIGATIEN J /u met jaarl uitloting U lüü Het Bestuur der afd. Alkmaar. tijd verstrijkt wordt bij alle redacteuren de twijfel grooter of de copie die wordt door gegeven. nog eenige kans zal krijgen, van avond in de courant te zuilen komen. De radio zwijgt in alle talen. Plotseling gaat het licht weer op; het leed schijnt geleden, maar op de zetterij blijft het doodstil. De stroom blijkt niet krachtig ge noeg om ook de machines aan den gang te brengen en haastige S. O. S-gesprekjes of persoonlijk bezoek bij lichtbedrijven of transformatiehuisje, doen alleen duidelijk worden, dat alles nog wel terecht zal komen, maar dat het nog wel een tijdje kan duren. De chef ter zetterij verschijnt met een ge zicht als een aanspreker op de redactie en verkondigt dat men op het ergste moet voor bereid wezen, m. a. w. dat er heel wat copie door tijdgebrek niet meer gezet zal kunnen worden en dat de Oudejaarscourant waar voor allen zoo hun best hebben gedaan, wat de nieuwsberichten betreft, wel wat kleiner en onvollediger zal worden dan in aller voor nemen heeft gelegen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is het half twaalf en op de zetterij kunnen alle machinezetters zich nog rustig aan hun Oudejaarsoverpeinzingen overgeven. Wij weten niet hoe lang dat nog duren kan, maar schrijven deze verklaring om bij voorbaat alle klachten over het mogelijk niet zetten en plaatsen van een of ander corres pondenten-verslag naar het bureau der gem lichtbedrijven te verwijzen. Electriciteit is een heel mooie uitvinding, maar de oude gasmotoren en stoomketels gaven heel wat grooter bedrijfszekerheid. Enkele minuten nadat wij dit geschreven hebben komt er weer leven op de zetterij. De machines draaienzeven minuten achter elkaai. Weg is het weer. We wachten nu maar berustend op alle verrassingen die deze gemeentelijke dienst vandaag nog voor ons beschikbaar zal houden. Wellicht zal het mogelijk blijken door tusschen den middag allen door te werken, nog iets van den verloren tijd in te halen. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek met ingang van 31 Januari 1931 eervol ontslag verleend aan den heer N. A. C. Bijl, als waagmeester. EEN JUWEELENDIEF IN ROTTERDAM GEARRESTEERD. Op eersten Kerstdag is in een café te Rot terdam een man aangehouden die antieke sieraden te koop aanbood. Hij bleek ze ge kregen te hebben van een Nederlandschen tuinman W. L. die pas kort geleden uit Frankrijk was teruggekeerd, waar hij had gelegen op het kasteel Kereralot te Plouqas- tel in Brittannië werkte. Hij heeft bekend, daar op 23 December te hebben ingebroken en een groot aantal sieraden te hebben ont vreemd. Onder deze sieraden zijn er van hooge waarde, o.m. gouden montuur van n maarschalkstaf uit den tijd van Napoleon en een gouden doos met brillianten, een minia tuur van een dame met brillianten. De tuinman L. is in bewaring gesteld. GESLAAGD. Gister is te Amsterdam geslaagd voor het examen mr. rijwielhersteller (van wege de vereeniging tot veredeling van het Ambacht) de heer C. P. Vis, alhier. ASFALTEERING VAN DE LAAT. In hunne vergadering van gister heb ben B. en W. het uitvoeren van de as- falteering van de Laat met asfaltblocs op beton opgedragen aan den heer L. van Gent te Nijmegen voor 44.300. EEN BLOEDDORSTIGE HOND AAN HET WERK? Gisteravond omstreeks 10 zijn bij den heer S. P. Wokke aan den Omval een zeven-tal konijnen uit een hok gestolen. Bij een onder zoek, door de politie ingesteld, bleek, dat de vermoedelijke dader een hond is. Naar men ons meedeelde werden aan den Omval reeds geruimen tijd konijnen vermist, die dus alie wel het slachtoffer zullen zijn van den een of anderen bloeddorstigen hond. DOODELIJK ONGEVAL. De 64-jarige rietdekker J. Molenhuis te Ferwerd is, toen hij werkzaamheden ver richtte aan het dak van een in aanbouw zijn de boerderij te Houwerzijl, uitgegleden en zoodanig terecht gekomen, dat hij naar het Academisch ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd waar hij is overleden. STILSTAND VAN HET BEDRIJF TENGEVOLGE VAN STROOMLEVERING. Hedenmorgen is ons weer eens gebleken, •hoe een bedrijf op modernen grondslag totaal afhankelijk is van de nukken en kuren van het electrisch bedrijf, veroorzaakt door <le een of andere fout in een van de trans formatiehuisjes. Wat daar precies gebeurd is en hoe het 'lad moeten zijn om dat niet te laten gebeuren s voor leeken niet goed na te gaan, maar de ?evolgen van dit alles zijn helaas maar al te goed te constateemi. Ongeveer kwart over negen werden re dactie en administratie, die in deze korte dagen het kunstlicht maar al te zeer noodig hebben, verrast met het plotseling uitgaan der electrische lampen, maar dat was nog niet het ergste, want op hetzelfde oogenblik, dat men in de kantoorlokalen verbaasd opkijkt en de een of andere minder vriendelijke op merking aan het adres van het electriciteits- bedrijf maakt, bemerkt men dat het snor rende geluid der zetmachines niet langer tot het redactiebureau doordringt. Het bedrijf staat stil, dat wil zeggen, dat achter zeven zetmachines, die op een dag als deze overvloedig werk hebben om een goede Oudejaarsavondcourant te kunnen maken, zeven machinezetters werkeloos in afwachting zitten of het liccht weer zal opgaan en er weer beweging in de drijfriemen, wielen en raderen van de machines zal komen. v De redactie werkt voort, maar naarmate de UITVAART VAN DEN HEER W. E. BREDIUS W.Ezn. Hedenmorgen had te Amsterdam de uit vaart plaats van den heer W. E. Bredius W.Ezn., den zoo bekenden oud-voorzitter van den Ned Zwembond. Nadat de uitvaartdiensten hadden plaats gehad in de kerk De Krijtberg, werd het stof felijk overschot overgebracht naar het kerk hof De Liefde. Daar waren zeer velen bijeen gekomen om aan den doode de laatste eer te bewijzen. O.a. merkten wij op mr. J. Rietsma als vertegenwoordiger van den wethouder voor de wasch- bad- en zweminrichtingen, den heer D. van Vugt Jr., directeur van gemeente lijke zweminrichting. Mevr. KoensTriebels vertegenwoordig de den Nederlandschen zwembond; de heeren L. K. Anthonie en N. Kroese vertegenwoor digden de Amsterdamsche zwemclubs. Voorts waren nog aanwezig mr. Claessens, voorzitter van de Amsterdamsche zwemclubs, de heer C. van Hasselt uit Rotterdam, lid van de zilveren balcommissie en vele ver tegenwoordigers van zwemvereenigingen, zoowel uit Amsterdam als uit andere steden Nadat de teraardebestelling had plaats ge vonden, dankte een broeder van den over ledene, voor de groote belangstelling. DE RELLETJFS IN HAARLEM. De politie trekt de sabel Hedenmorgen kwam opnieuw een aantal werkloozen bijeen. Er wkerd een stoet gevormd, en onder aan voering van het raadslid Oversteegen trok deze door verschillende straten in het cen trum van de stad begeleid door enkele poli tieagenten. Toen de werkeloozen, waarvan velen fiet sen aan de hand meevoerde de Koningsstraat wilden ingaan verbood de politie dit opdat het verkeer niet zou worden gehinderd. De menigte wil desondanks tóch de Ko ningstraat in waarop de politie den sabel trok en eenige klappen uitdeelde Deze trof fen o.a. ook het raadslid Oversteegen, die schijnbaar bewusteloos werd en op straat bleef liggen. Hij is met een ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd en bleek slechts licht gewond te zijn. Het is verder in Haarlem rustig gebleven. (J ede ettelijk gecorrigeerd JONGE MOEDER AANGEHOUDEN. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Te Den Haag is aangehouden een 24-jarige gescheiden vrouw, verdacht haar kind waaraan zij in den nacht van 29 op 30 Dec. het leven schonk, te hebben gedood. De vrouw er kende, dat het kind heeft geleefd, doch be weerde dat het gisteren een natuurlijken dood stierf, waarna zij het in doeken ge wikkeld in één der grachten heeft gewor pen Dreggen had tot dusverre geen resul taat. GEDOOD. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Op het laad- terrein van he t Hollandsche Spoorweg station is hedenochtend, doordat van een voertuig,» beladen met heipalen, een bout brak, de 23-jarige W. F. S., door een val lende paal zoodanig aan de schedel ge troffen, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. Wethouder de Groot meende, dat het standpunt van B. en W. heel duidelijk was, daar de aanvrage van bedoelden persoon ;s afgestemd. De heer Molenaar vroeg of in 't geraamde bedrag van 400 ook begrepen zijn de nog aan te leggen lichtpunten. De voorzitter beantwoordde deze vraag be vestigend. De heer Molenaar stelde voor, de helft van de kosten van reeds aangebrachte of even tueel nog aan te brengen noodzakelijke licht punten voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter zeide, dat een bepaald be drag per lichtpunt behoort te worden vastge steld. In deze kostenberekening is 3 per lichtpunt becijferd. Weth de Groot herinnerde er aan, dat in dertijd besloten is, de noodzakelijke lichtpun ten te vergoeden. Spr. vreesde, dat het moei lijk zal zijn uit te maken, wat noodzakelijke lichtpunten zijn. De heer Slot stelde voor de kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Weth. Swan heeft het altijd onbillijk ge- yonden, dat de bewoners van gemeentewoniu gen de lichtpunten zelf moesten betalen. Spr wilde het geheele bedrag door de gemeente doen vergoeden. De heer Molenaar wees er op, dat de nood zakelijke lichtpunten altijd voor rekening van de gemeente werden aangelegd. Spr.'s iaee is het, van de niet noodzakelijke lichtpunten de helft te vergoeden. Weth. de Groot zeide, dat personen, die electrisch licht lieten aanleggen, vooruit wis ten, dat dit voor eigen rekening geschiedde. In stemming gebracht werd het voorstel van den Heer Slot verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Swan, Slot en Van Rijn. Het voorstel-Molenaar werd eveneens verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Nannes, Molenaar en Slot. Voorstel van B. en W. tot het geven van een machtiging om op nader te bepalen voor waarde een motor te plaatsen op het Noor- der Besseventje en hiervoor een bedrag be schikbaar te stellen van 250. Weth. de Groot zette het standpunt van B en W. nader uiteen, waarbij Spr. opmerkte, dat de huurder niet in staat was de kosten ge heel voor eigen rekening te dragen. Hij zai echter wel in de kosten moeten bijdragen. Weth. Swan vroeg hoeveel deze kosten zul len bedragen. Weth. Groot kon hierop nog geen afdoend antwoord geven. De heer Slot zeide, dat het bouwland hier door zooveel productiever wordt gemaakt. Spr. stond op het standpunt, dat de gemeen te het grootste aandeel van de kosten moet betalen, daar door de vermeerdering van d productieviteit de huurprijs zal stijgen. Weth. de Groot zeide, dat de aanschaf- ringskosten bij een volgende verpachting in de huurprijs kunnen worden verdisconteerd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 December Medegedeeld door het Kon. Nedc-rl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste baromterstand 759 0 te Hapa randa Laagste taiometerstand 733 1 Ie Calshot. Verwachting, geldig tst den avond van 1 Jan '3i Matige tot krachtige. Zuidelijke (o: Weste lijken wind; betrokken met regen ot hagel- buien; later tijdelijk opklarend; iets kouder. U Eü EE* TKK A DE*. WARMENHUIZEN. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag morgen te half 10 in openbare zitting bij een. Aanwezig alle leden. Voorzitter was burgemeester H. Nolet. Installatie nieuw raadslid. De voorzitter deelde mede, dat is ingeko men een schrijven van den heer J. Hof, hou dende aanvraag om ontslag als raadslid, wegens vertrek uit de gemeente. Dit schrij ven werd voor kennisgeving aangenomen De voorzitter deelde hierna mede, dat door den voorzitter van het hoofdstembu reau in deze vacature is benoemd de heer G. Tesselaar. Ingekomen stukken. Ingekomen was o.a. een verzoek van ver schillende visschers in de gemeente om het hengelen op snoek te verbieden in gemeente water. Voorgesteld werd af te wachten, hoe de nieuwe visscherijwet nadere bepalingen zal vaststellen over het visschen met den hengel. Aldus besloten. Een verzoek van de federatie „N.H. Noor den" der Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken om over 1931 weder een subsidie te verkrijgen. Voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een besluit van Ged. Staten tot verdaging van hunne beslissing omtrent het raadsbesluit van 23 Oct. j.1. tot opheffing van de O.L. school te Schoorldam. Voor kennisgeving aangenomen. Wat betreft het onderzoek naar de kosten van den aanleg van de electr. lichtleiding voor de noodzakelijke lichtpunten in de ge meentewoningen, deelen B. en W. mede, dat deze kosten in totaal zijn geraamd op onge veer 400. De voorzitter herinnerde eraan, dat door den raad deze vraag werd gesteld, naar aan leiding van een ingekomen aanvrage om res titutie van gemaalde onkosten door den heer Donia. De heer Slot vroeg of B. en W. geen advies willen geven ten aanzien van bedoeld adres. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich daarvan wilden onthouden. De heer Slot was van meening, dat B. en W. zich er op deze manier gemakkelijk van afmaken. Naar aan'eiding toch van dit schrij ven is door B. en W. de toezegging gedaan, dat een onderzoek zou worden ingesteld of er tamelijke kosten waren verbonden aan het voor rekening van de gemeente laten aan leggen van noodzakelijke lichtpunten in ge meente-woningen. Het meest logische zou zijn geweest, dat B. en W. met een voorstel waren gekomen, waarin al dan niet werd geadviseerd de kosten voor rekening van de te haar Spreker voelde wel iets voor verlaging van de huur, vooral omdat er personen zijn die een veel te hooge pacht betalen De toe standen zijn nog nooit zoo geweest als heden (en dage. Aan den eenen kant worden hooge salarissen verdiend, terwijl aan den anderen kant geen bronnen van inkomsten zij Spr. noemde de verhoudingen abnormaal. Laten wij aannemen, aldus de heer Molenaar, dat, indien een reductie van 20 pet. wordt toege staan de schade voor de gemeente 5 000 zal bedragen. Men zou dan een leening over 10 jaar kunnen aangaan, waardoor de gemeen te elk jaar 500 plus rente zou moeten af lossen. Dit zou voor de gemeente niet zoo'n groot bezwaar zijn. Wel zullen er menschen aan moeten meebetalen die niet van de reduc tie profiteeren, maar het gaat over de geheele linie. Spr. is van meening, dat aanzuivering van de schuld in volgende jaren zeer moei lijk zal zijn. Als dit jaar het land verhuurd zou moeten worden, zou de opbrengst veel geringer zijn geweest. Spr. stelde voor de bei de adressen aanstonds in behandeling te nemen. De heer Tesselaar wilde ook beide adres sen in behandeling nemen en de gevraagdi reductie toestaan. (Wordt vervolgd). Het voorstel werd hierna z. h. st. aange nomen. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat is ingekomen de goedkeuring van Ged. Staten betreffende wijziging grondslagen van de personeele belasting en dat de fitter Slippen in vasten gemeentedienst is aangenomen. a. Voorstel inzake verdere vernieuwing dienstleiding gasbedrijf. Overeenkomstig het advies van de gascom missie stelden B. en W. voor uit het reserve fonds van het gasbedrijf 3.000 beschikbaar te stellen voor de verdere vernieuwing van d< gasleidingen. Aldus besloten. De pachtprijzen. Hierna kwamen in behandeling een tweetal adressen n.1. van de afd. Warmenhuizen van den L.T.B en van een veertigtal huurders van gemeente-grond tot het verleenen van een reductie van 40 op den pachtprijs der lan derijen. De voorzitter zeide, dat B. en W. tot d conclusie zijn gekomen, dat nu de tijd nog niet daar was om hierin een beslissing te nemen. Een drietal redenen leiden tot deze conclusie. Ten eerste staat het nog niet vast, wat de uitkomsten van het bedrijf zullen zijn; ten tweede is de gemeente steeds zeer matig geweest in het opvorderen van eventueel ach terstallige huur en ten derde vordert deze reductie een groot bedrag uit de gemeente kas, en 't is zeer moeilijk zoo niet onmogelijk de daardoor gederfde inkomsten op andere wijze binnen te krijgen. B. en W. stelden dan ook voor af te wachten, wat de uitkomsten van dit jaar zullen zijn, dan de zaak nog eens onder de oogen te zien, om met advies te ko men. Intusschen hebben B. en W. geen be zwaar om uitstel van huurbetaling te verlee nen. De heer Molenaar vroeg hoe B. en W. in principe denken over verlaging van de huur Spr. noemde deze handelwijze van B. en W struisvogel-politiek. De voorzitter zeide persoonlijk in principe niet tegen huurverlaging te zijn, mits de slechte toestand, zooals die op het oogenblik heerscht, zich over meerdere jaren uitstrekt. Indien deze crisis zich bepaalt tot één jaar en de volgende drie jaren van de huurover eenkomst gewone jaren zullen zijn, voelde spreker er niets voor een huurverlaging toe te staan. Spr. wilde daarom een geschikt uit stel van huurbetaling verleenen om eventueel na twee of drie jaar een huurverlaging toe te staan. Weth. Swan zou in de eerste plaats uiterst clement willen zijn met het innen van de pacht. Ook spr. voelde niets voor huurverla ging en wilde de uitkomsten van dit jaar at- wachten. De heer Molenaar zeide, dat de volgende jaren wel beter kunnen zijn; doch als dit niet «aval Üax, mof do h^n/ter. KALENDERS. De Beer G- Onirrep natuursteen' handel. Van de Beer Gnirrep te Amsterdam en de N.V. Amsterdamsche Steenhouwerij te Hilversum, ontvingen we een maandkalen- der, naar ontwerp van den architect G. Arendzen. De cijfers zijn zeer duidelijk en de fraaie in steendruk uitgevoerde teekenin- gen, bouwwerken in Brugge, Middelburg en andere steden voorstellende, verhoogen het cachet van den kalender. Hinderlijke recla me komt noch op het schildblad, noch op de maandbladen voor. De zilverachtige kleur van het schildblad schijnt ons evenwel min der gelukkig gekozen, al doet de sobere uit voering met zijn strakke lijnen aangenaam aan bij vele andere onrustige, schreeuwende, veelkleurige kalenders. De firma Jung en van der Heek te Alk- maar biedt hare cliëntéle weer een weekka lender aan, waarop naast de in duidelijks cijfers aangegeven dagen ruime gelegenheid is voor het plaatsen van notities. Het buiten blad draagt een foto van den ingang dei Groote Kerk, zoogenaamde pantonedruk, die het uiterlijk geeft als ware het een crayon- teekening. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen te Amsterdam heeft haar gewone maandkalendertje met een oud-Hollandsch stadskiekje weer het licht doen zien. Een frissche kalender. De firma van der Etst en Matthes, Vijgen dam 2-6 te Amsterdambiedt thans voor den zevenden keer belangstellenden een maand kalender aan. Dezen keer is hij geillustreerd met afbeeldingen in kleuren en landschappen uit de geheele wereld, welke door Clinge Doorenbos met versjes werden verlucht. Voorts bevat de kalender een tabel van de giften Kalksalpeter I G. voor de verschillen de gewassen. Evenals het vorige jaar is aan den kalen der een prijsvraag verbonden, waaraan a'le land- en tuinbouwers en veehouders in Ne derland kunnen meedoen. Het onderwerp van deze prijsvraag is de kostprijsverlaging per eenheid product fb.v. 100 K.G. tarwe), ver kregen door middel van bemesting met kalk salpeter IG. De Vee- en Vleeschhandrh Het zeer rijk uitgevoerde kerstnummer van de Vee- en Vleeschhandel is weer bij den uitgever de N.V „Misset" te Doetinchem verschenen. De titelplaats brengt symbolisch een kerstboodschap in beeld. Behalve ver schillende technische en andere artikelen vertelt de heer J. Rijsemus van het gemeen te-slachthuis te Semarang op Java en schrijft dr. Hillen over het vleeschverbruik in de Oudheid, terwijl een paar korte Kerstver halen niet ontbreken. Een bijlage brengt oo suggestieve wijze de accijns op vleesch (13 cent op ieder kilo) in beeld. JAARBOEKJE BINNENSCHEEP VAART. Verschenen is het Jaarboekje van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, dat door de zeer gewaardeerde medewerking van de heeren A. A. Kleijn, leider van de arbeids beurs voor de binnenscheepvaart te Dor drecht en J. van Tilburg, inspecteur der dir. bel., invoerrechten en accijns te Lobith, een binnenvaart-almaniak is geworden, die een zeer waardevol bezit is voor den schipper. Het boekje bevat een aantal gegevens om trent in- en uitklaren van schepen, die voor de schippers van belang zijn. Voorts bevat het uitvoerige mededeelingen over betonning en bebakering, een opgave van waterstan den, een afstandstabel en een teekening van den Wieringermeerpolder met gegevens ove: sluizen en kanalen in dit gebied. AMSTERDAMSCHE AARADPPEL- PRIJZEN. j AMSTERDAM, 31 Dec. 1930. Op de he den gehouden aardapjpelenmarkt werd be taald voor: Zeeuwsche bonten 4.40— 4.70; Zeeuwsche blauwen 4.304 60; Zeeuwsche eigenheimers 2 104.50; Flakeesche Eigenheimers 4.40f 4.80; Drentsche Eigenheimers f 3.503 85; Fr. Borgers 3.75—3.90; Bonte Poters 2.30 f 1 6A

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2