Ilkmht Coirant. Uetikadai Ujowge CZeAefaurfjeA Hmdird twaï sr dartigifg Jaargang. PEU1LLKT0N. •ta vSott™ Z trei" Am>B- Een Gratis Wedstrijd Alle deelnemers 'n Prijs! 1000 Hoofdprijzen. Uoensdag 31 December. Oudejaarsavond. Kapitein Waqevier Tocht naar IRustend Provinciaal nieuws Buitenland GRATIS COUPON 1W - 11 fo. 307 1930 De sneeuw was gesmolten en vormde een vieze, papperige brij op de straten, 't was donker en stil, ieder die thuis kon blijven, bleef ook thuis. Ook in 't station was 't stil de hal was leeg, achter de loketten brandde licht en zaten enkele beambten te werken De oudste, een man van middelbaren leeftijd' met een grijzen stofjas, zat ijverig te schrij ven, de jongste, Dik Vonk. zat ook voor z'n werk, maar schrijven deed hij niet. Met één hand onder zijn hoofd, de pen in de andere, znt hij voor zich te staren in gedachten ver zonken, t Was den laatsten avond van 't jaar, een avond waarop iedereen graag thuis is, bij de zijnen. Hij had geen huis meer, zijn thuis was z'n kamer, wel gezellig ingericht, maar toch was hij er eenzaam. Deze oude jaarsavond had hij dienst, voor velen was een oudejaarsavonddienst een kwelling, als ze daar alleen zaten en hun familie gezellig bij elkaar wisten. Voor Dik was 't een uit komst geweest, tot 10 uur was hij op 't kantoor en dan was de avond niet lang meer, dan kon hij gaan slapen en alles vergeten. Ver geten, maar voor hoe lang? Kon hij verge ten? Kwamen niet zelfs in z'n droomen de beelden uit 't verleden telkens weer naar vo ren? Maar 't jaar was om, morgen begon een nieuw, ook voor hem, een jaar met veel mogelijkheden; maar och. dat had hij den vorigen oudejaarsavond ook gedacht. En wat had 't jaar hem gebracht? Eerst, ja toen was alles mooi geweest, z'n verloving met Bep, wat waren ze gelukkig geweest, en bij haar ouders had hij een thuis gevonden, zooals hij dat nooit gekend had. Bij een oom opgevoed, had hij vroeg gevoeld dat hij eigenlijk te veel was; gelukkig kon hij na z'n driejarige H.B.S. een plaats op 'n kantoor krijgen en niet al te langen tijd daar na was hij bij de spoorwegen gekomen. Nu was hij al jaren onafhankelijk, maar ook eenzaam. Toen had hij gedacht dat voor hem een tijd van geluk zou komen, dat hij met z'n meisje, later met zijn vrouw, alle lief en leed van 't leven zou deelen. Al zijn vrijen tijd bracht hij bij zijn meisje door, als een eigen zoon was hij in de familiekring opgenomen Maar spoedig waren er moeilijkheden geko men, Bep hield veel van uitgaan, terwijl Dik liever thuisbleef. Bep wou niet toegeven, Dik evenmin. Er vloeiden tranen, er werden boo- ze woorden gesproken, maar 't kwam weer goed. Dan waren beiden een tijdlang toege vend voor elkaar tot er weer een verschil van meening optrad en beiden stijf op hun stuk bleven staan, 't Duurde zelfs niet lang of ze kregen om de kleinste kleinigheden ruzie. Als Dik dan op z'n kamer kwam, verweet hij zich zijn stijfhoofdigheid, maar dan was 't te laat. 't Was zomer geworden. Bep had vacantie. Dik had z'n verlof in denzelfden tijd kunnen krijgen. Lang van te voren hadden ze al plan nen gemaakt, maar vlak voor z'n vacantie werd Dik ziek en kon de heele veertien dagen niet uit. Bep had wel medelijden met hem, maar thuisblijven om hem, dat deed ze niet. Ze ging logeeren bij een vriendin. Dit was een groote teleurstelling voor Dik, waar hij over bleef tobben, waar ze 't laten niet over eens konden worden en waardoor tenslotte de verloving verbroken werd. Toen was hij nog eenzamer dan vóór z'n verloving. In gedachten liet hij 't heele jaar aan z'n geest voorbijgaan, 't Was een moeilijk jaar geweest. En had 't hem eigenlijk verder ge bracht? Ja, 't had hem veel geleerd, 't Had hem geleerd, dat 't gemakkelijker is alleen zonder familie te leven, dan deel uit te ma ken van een familiekring als je 't niet ge wend bent. 't Had hem echter ook geleerd, dat er zooveel geluk schuilt in 't leven voor en met elkaar als je weet te geven en te ne men. Dat laatste had hij niet gekund, hij had zich niet weten te schikken naar anderen Opeens werd 't hem heel duidelijk, dat hij 't Bep soms ook wel heel moeilijk had ge maakt. Zij had haar wil weten door te drij ven, maar hij nog veel erger. Zij gaf soms toe vooral in 't begin, hij nooit. Maar toen hij ziek was? 't Was toen eigenlijk al te laat. Ze stonden al te ver van elkaar, er was geen verzoening mogelijk Hier stonden z n gedachten stil. 'n Tik op 't loketje. Was 't al zoo laat? „Derde, Amsterdam", 't Kaartje afgeven, geld in ontvangst nemen, even stilte. Dan weer andere reizigers; daarna 't binnenko- o: Na de drie volgende nachten op verschik lende plaatsen gebivouaequeerd te hebben, kwamen wij bij de stad Wilna alwaar ons regement in een nabij gelegen bosch Z1ln bivouaiq opsloeg. Hier hielden wij rustdag, welke met inspecteeren en schoonmaken van wapenen en kleeding werd doorgebragt. Ik nam deeze gelegenheid waar om de stad eens te bezien; dezelve kwam mij vrij wel gebouwd R de? trteül' vertrek en vervolgens daïhf vLWCer eVe" ,te schriiven. tot de aan- zich Z1]D.Werk weer vernauwt en hij 4i a ln zn gepeins verdiept, ten menschfn' die 'n den trein zit- worJf nauar huis °f naar vrienden, er wordt naar hen verlangd, als ze niet komen ïan^i- P'aats- En hij? Niemand ver meer Er was geen verzoening 'HK i.:-* zoover was hii straks. Eigenlijk hield hij nog zooveel van Bep, hij nad haar zoo gemist die laatste maanden, p 'ange donkere wintermaanden. En zij? O, ze was heel kwaad geweest, ze hield niet meer van hem, had ze gezegd. Hij was een egoïst, iemand die niet geschikt was voor de samenleving. Harde dingen wa ren er gezegd, van weerszijdenStraks ging hij weer naar z'n kamer, alleen, zooals altijd 't Was koud en 't sneeuwde toen hij om 10 uur naar huis ging. Op iedere hoek sloeg de natte sneeuw in z'n gezicht, 't Was troosteloos om hem en in hem In de gezellige huiskamer zaten ze alle maal bij elkaar, vader en moeder, Bep en haar twee jongere zusjes. Bep keek haar moeder vragend aan en wachtte op ant woord. Moeder aarzelde, 't Was zoo moei lijk te weten wat 't beste was voor haar dochter. Eindelijk zei ze: „Als je er ernstig over gedacht hebt en 't volkomen met je zelf eens bent, ja, dan moet je gaan. Maar ben je wel zeker van je zelf?" „Ja, zoo kan 't niet langer, dat weet jullie toch ook wel 't Klonk als een noodkreet. „Ja, dan moet je gaan", zei ook vader. En door de natte sneeuw liep Bep, stevig doorstappend, terwijl ze er niet op lette, hoe de modderige sneeuwpap haar kousen be- spatte en hoe haar voeten nat werden; haar bezielde maar één gedachte: „Naar Dik toe gaan en 't goed maken". Maar ze was ook ernstig. Hoe zou hij haar ontvangen. Zou hij haar willen vergeven? Na een kwartier was ze op z'n kamer, 't Was half tien. Ze was hevig teleurgesteld toen de juffrouw haar zei dat meneer pas om 10 uur thuis kwam. Maar als ze wilde kon ze wel wachten. Dus wachtte ze, met hoed en mantel aan, want ze was zoo bang, dat ze weer gauw weg zou moeten gaan. O, van zichzelf wist ze 't nu wel zeker, dat ze hem niet missen kon, dat ze na hun schei ding pas beseft had, hoeveel ze eigenlijk van hem hield, maar hij Hij was altijd zoo stijfhoofdig, zou hij haar alle harde woorden die ze gezegd had, willen vergeven? 't Wachten werd een kwelling. Ze kon niet stil blijven zitten, liep van de eene kant van de kamer naar de andere; stond zich nu eens te warmen bij de kachel om daar na door 't raam in de donkere straat te tu ren. Eindelijk nam ze een boek op, dat op 't tafeltje lag waarbij hij dikwijls zat te wer ken. Ze bladerde het door, probeerde te le zen, maar de zin van de woorden drong niet tot haar door. Ze legde 't weer neer, steunde met 't hoofd in de handen, toen plot seling haar oog viel op 't vloeiblad op ta fel: uit één van de hoeken stak 'n klein wit puntje te voorschijn. Ze trok er aan en zag haar eigen portret! 't Was een klein kiekje, dat hij eens gemaakt had toen ze samen ge fietst hadden. Ze wist niet. dat hij dat kiekje bewaard had. Ze was er blij om. vooral om dat ze 't daar vond, waar hij altijd zal als hij thuis was. Nu kon ze ook 'n beetje rusti ger zijn, hij dacht dus nog wel aan haar. Dik kwam thuis, klom somber gestemd de trap op, hing z'n natte jas en hoed in den gang, haastte zich heelemaal niet, waarom zou hij? Toen opende hij z'n kamerdeur, zag dat 't licht brandde en meteen zag hij haar 't Was zoo onverwachts. Hii kon niets zeg gen dan dit ééne: „Bep, jij!" Maar z'n oogen straalden blijdschap uit en dat zag ze. „Ja, ik, wil je me vergeven?" Maar nog voor ze had uitgesproken was hij al bij haar en had z'n armen om haar heen geslagen Een half uur later zaten ze weer allemaal bij elkaar in de prettige huiskamer. Nu was Dik er ook bij en 't werd een Oudejaars avond, zooals Dik niet gedacht had ooit te zullen beleven. CATR. M. GROOT. PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. De jaarvergadering van de Prov. Com missie uit de veilingen in Noord-Holland werd gistermiddag in het Landbouwhuis gehouden. De voorzitter, de heer Slot burgemeester van Broek op Langendijk, opende de vrij voor. De inwoners zijn voor een groot ge deelte Joden, welke het schageheren meester- Deze kapitein heb ik de Baltaje van de Beresina op twee stokken zien wegdragen, zijnde aan beide knië geblesseerd, en nimmer meer iets van hem vernomen hebbende, is hij vermoedelijk door pijn en smart omgekomen. Hier lieten wij reeds onze Regements- faisons terug, waarin de officieren bagaagsie zich bevond, omrede het middel van transport reeds schaars begon te woraen, en onze paar den het niet meer konde uithouden, deeze faisons wierden door een paar onderofficie ren onder de beveelen van een zeker officier bewaard, en hebben eene zodanige directie gehouden, dat nog van het eene noch van het andere, ooit iets is teregt gekomen. Zeker lijk zijn zij in de gelegenheid geweest, ons naar genoegen zooveel zij wilden te vinden hetwelk niet verloren wa* druk bezochte vergadering met er op te wijzen, dat men onder zeer ongunstige om standigheden bijeen kwam. Zooals thans de kansen voor de bouwers staan is het zelden geweest. De harde noodzakelijkheid dwingt hiervan telkens te spreken. Liever zouden wij de moeilijkheden op den achtergrond laten na de bijzondere vergade ring hieraan op 2 October gewijd, die vruchtbaar is geweest. Ondanks dat is er toch één onderwerp, dat ons ter harte gaat en dat is „de nood der tuinders". Spr. herinnerde aan het woord van Krelage, dat het bollenbedrijf een oase kon worden genoemd. De darwin uit gezonderd, is het bij ons, aldus spr., in alle opzichten treurig geweest. Spr. gaf dit nader aan. Hij herinnerde aan de besprekingen bij de staatsbegrooting aan de landbouwcrisis gewijd en aan de talrijke crisisvergaderingen, zoowel over de middelen om hulp te bieden, als over de handelspolitiek loopen de mee ningen ver uiteen. Met voldoening constateerde spr., dat de vergadering van 2 October nuttig werk heeft verricht. Een woord van dank voor haar welwillende houding om nog eens de helpende hand uit te strekken, was zeker op zijn plaats en spr. hoopte, dat de gemeente besturen het gegeven voorbeeld zouden volgen. De centrale banken zegden medewerking toe en de plaatselijke zullen volgen. Volle waardeering verdienen de centrale voorzitter en secretaris voor hun actie tegen de starre afwijzende houding der spoorwegen tegen de verlaging van de tarieven. (Applaus). Het woord van een Kamerlid, die gezegd had „dat het schijnt, dat de spoorwegdirectie geen inzicht schijnt te hebben in den nood v. den tuinbouw" maakte spr. tot zijn woorden Hij uitte de hoop, dat het den tuinbouw-' mannen in de commissie alsnog zal gelukken iets te zullen bereiken. De geschiedenis heeft geleerd, dat de tuinbouw een wisselvallig vak is waarin eb en vloed elkaar spoedig kunnen opvolgen en spr hoopte, dat de tuinbouw de crisis spoedig te beven zal komen. Het streven naar landbouw- en tuinbouworganisaties met tuinbouwkennis getuigde van weinig inzicht voor hetgeen bestaat en spr. waarschuwde daaraan alsnog geen gehoor te geven. Hij huldigde de bestaande organisatie als een goede, die veel deed. en kwam op tegen de aantijging in een plaatselijke organisatie, dat de leiders, omdat zij de christelijke be ginselen zijn toegedaan, wat mak zijn. Wij willen met Gods hulp strijden voor het algemeen welzijn, maar erkennen, dat boven alles God regeert, waarom wij na onzen plicht te hebben gedaan tot Hem opzien om zijn zegen. Spr. heette hierna voorzitter tn secre taris van de centrale organisatie, alsmede de tuinbouwconsulenten welkom waarna hij de vergadering voor geopend verklaarde. (Ap plaus). Het jaarverslag, dat wij reeds publiceerden, werd conform vastgesteld. De eindrekening van het boekjaar 1929 1930 werd conform vastgesteld. Ontvangst en uitgaaf 6792.12; batig saldo 656.46. Het bestuursvoorstel om de contributie wederom te bepalen op l/40ste van den om zet met een minimum van IC en dus on veranderd te laten, werd conform vast gesteld. evenals de begrooting in ontvangst en uitgaaf een bedrag aanwijzende van 4825. Het bestuurslid de heer J. P. Nijssen werd herkozen. In de vacature van den heer Jb. van Baarsen, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de heer Groot te Hem De rijkslandbouwconsulent, de heer Haze- loop, deed hierna mededeeling over proeven tegen de wratziekte bij de late aardappelen. Spr. had proeven genomen met een 6-tal soorten die vrij zijn van wratziekte Friso gaf een dubbele opbrengst van de bravo's. De beste indruk maakte de furore, die ook wat kwaliteit, uiterlijk en andere eigenschappen, betreft de meeste kans heeft. Het volgend jaar zullen de proeven wor den voortgezet en particulieren worden in de gelegenheid gesteld nader met de furore ken nis te maken. Op een vraag antwoordde spr. dat de beste geelvleeschige aardappel de robijn was. De voorzitter deed hierna mededee ling van een schrijven van den minister van landbouw, houdende mededeeling, dat voor subsidieën van Ned. Land- en Tuinbouwten toonstellingen voor 1931 15000 meer is uitgetrokken, zoodat deze post op 38500 is gebracht. Ten opzichte van de vrijstelling van de sociale lasten, was wel gebleken, dat er te dien aanzien van de regeering niets was te verwachten. Uit een onderzoek was gebleken, dat de regeering van oordeel was, dat de adminis tratiekosten verbonden aan den maatregel om iemand die minder dan 1200 verdient van deze lasten vrij te stellen, zeker meer zal kosten dan 25 per man, zijnde de kosten voor ongevallen en ziekteverzekering. Blijkt iemand niet in staat de kosten te betalen, dan wordt hij afgevoerd, doch ont vangt zijn arbeider bij ongeval of ziekte evengoedf een uitkeering. De kosten daarvan worden over het algemeen verhaald. Hierop volgde een bespreking over het vaststellen van minimumprijzen, krachtens een voorstel van „Beemster, Purmerend en Omstreken". Van de Koophandel was een schrijven ingekomen waarin er wordt op aan gedrongen voor alle veilingen dezelfde mini mumprijzen vast te stellen. De afgevaardigde van Beemster bepleitte eveneens de wenschelijk' :d om in deze één lijn te trekken. Voor spinazie bepleitte hij het vaststellen van een minimumprijs per Kg. Men had het daar betreurd, dat spinazie, die de prijs niet kon opbrengen voor niets aan inrichtingen werd geschonken. Dit heeft tengevolge, dat deze niet behoeven te koo- pea Voor spinazie verwachtte hij een mini mumprijs van 2 y« cent .per K G. (Wordt vervolgd). HEEMSKERK. Hier hebben baldadigen gisternacht een onbewoond staan steenen woonhuis van Baron van Tuyll gelijk met den be- ganen grond gemaakt. Het perceel stond aan den Oudendijk. Ook in de kom van Heemskerk staat een onbewoond perceel, dat voor een gedeelte dien weg is opgegaan. UITGEEST. De tollende jeugd. Het spel waarmee de jeugd zich momenteel in hoofdzaak vermaakt is 't z.g. tollen of tol- slaan. Een spel en sport dat op zich zelf ge heel gevaarloos is en een zeer prettige be zigheid. Doch vele inwoners denken er an ders over en vooral de heeren automobilisten vinden het zeer hinderlijk en naar het ons toeschijnt wel wat terecht. Het heeft reeds menige ruit gekost en de glasverzekering vaart er dan ook zeker niet wel bij, terwijl de jeugd aan uitwijken voor auto's en wa gens in haar spel niet denkt, 't Gebeurt toch menigmaal dat men moet stoppen. Gister is in verband hiermede een ongeluk gebeurd dat wonderwel goed is afgeloopen. Een kind dat ten volle in het tollen opging had geen erg in een aankomende auto met het gevolg dat het kind onder den wagen kwam, doch zooals dikwijls een geluk bij een ongeluk, kwam het kind midden onder den wagen, zoodat het tusschen de vier wielen in'ag en daardoor met een'ge schrammen en den schrik geheel vrij liep. Wellicht dat dit een waarschuwing aan de jeugd kan zijn om voortaan niet meer op den openbaren weg te tollen en tenminste in geen geval op den hoofdverkeersweg. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is men van r. k - zijde bezig met het oprichten van een vereeniging voor huisverzorging. Het doel is dan tevens om een r. k wijkverpleegster aan +e stellen, die dan belast zal worden met kraam- en zie kenverzorging. Een voorloopig bestuur is reeds ge kozen. KOEDIJK. Tot.heden zijn van het gemeentehuis afgehaald ruim honderd aanvraagfor mulieren voor tuindersvoorschotten. GEEN FILM MAAR WERKELIJKHEID. Knaap van 18 jaar gaat er met ruim 26.000 gulden van door. Maandagmorgen vroeg, om kwart over eenen, terwijl de gewone middernachtelijke voorstelling aan den gang was, kocht een knaap van 18 jaar een kaartje voor de voor stelling in de Paramount-bioscoop, gelegen in het benedengedeelte van het Paramount- gebouw, een der grootste luchtkrabbers op het Times Square te New-York. In plaats van de bioscoop binnen te gaan, wachtte hij tot de deur van de particuliere lift naar het kantoor van den kassier op de zesde verdie ping openging. Een bediende had de lift naar beneden gebracht om koffie en sandwiches te halen voor zichzelf en den kassier die Voor de gebruikers van de nieuwe Vola- rcepen met „Indiaantjes voor cadeaux is een groote wedstrijd uitgeschreven. Die wedstrijd duurt 3 maanden. Duizend fraaie prijzen worden uitgeloofd en iedere deelnemer krijgt bovendien de waai de aan cadeaux uitgekeerd, waarop hij volgens de Vola geschenkenlijst recht heeft. Dit zijn de wedstrijdprijzenze worden in April uitgereikt en de uitslag wordt volledig gepubliceerd: 50 Heeren- en Damesrijwielen „Ned. Kroon" 50 Fototoestellen „Billy-Agfa" 50 Gouden Dames Armbandhorloges „Un'on Ancre" 5G Zilveren Heeren Armband horloges „Union Ancre" 100 Voetballen No. 5 (Cordex) IOC Vulpenhouders (,,Neger"-R.W.A.) 100 Zilveren Vulpotlooden (syst. Eversharp) 250 Zakmessen „Rich. Herder" 250 Gekleede onbreekbare Poppen („Pansy") Voor de overige geschenken, zie de Vola- Geschenksalijst, die "-ratis verkrijgbaar is bij Uw winkelier en die U ook tegen inzending van onderstaande Coupon (waarde 10 Indiaantjes) gratis en franco toegezonden wordt. Vraag ook de ge drukte wedstrijd-bepalingen, waarin ge alles lezen kunt. Ook Bons en derg. van concurrenten- reepen zijn geldig voor den wedstrijd en voor het verkrijgen van geschenken volgens de Vola-geschenkenlijst, mits U deze inzendt vóór 14 Januari en het aan tal van deze Bons van Uwe totaal-, inzending op 31 Maart niet overschrijdt. Koop voortaan alleen de heerlijke zuive re Vola-reepen en spaar de Indiaantjes! TER WAAkDE VAN 10 INDIAANTJES legen inzend ng van deze cou- ■ion onivangi u gratis en franco et n exemplaar van de complete wedstrijd benalii gen en de volledigeVola-geschenkenlijst. j U wordt dan tevens ingeboekt als deelnemer en iinzeni er van de 10 Indiaantjes die deze couoon waard is. (Slechts eén van deze coupons per deel- nemer!) Schrijf duidelijk Uw naam en adres op de achterzijde van de envelop. Aanvragen,met H ct. postzegel ge;rankeerd, aan Cacao en Cho- coladefabriek Pette - afd. Reclame, Wormer- i veer. No. 22 juist de ontvangsten van bondag zou gaan tellen. De jongen dwong den bediende on der bedreiging met een revolver de lift weer naar het bureau van den kassier te brengen, waar hij den bediende en den kassier noopte de ontvangsten in een pak te doen. Na tever geefs getracht te hebben de telefoonverbin ding te verbreken en het electrisch licht stuk te slaan, griste de jongen het pak weg en ging er mee van door. Het bevatte aan bank papier en zilver voor een waarde van ruim 26000 gulden. Onmiddellijk telefoneerde de kassier naar beneden en drie minuten later waren alle uitgangen gesloten. De filmver- tooning werd haastig beëindigd; het publiek verliet de bioscoop door een gecontroleerde!! uitgang, maar de jongen werd niet ontdekt. Daarop doorzocht de politie het gebouw, doch men vond niets. Rechercheurs volgden intusschen een spoor, verschaft door een taxi-chauffeur, die verklaarde een jongen zonder hoed en met een bruin pak bij zich naar een bepaald adres te hebben gereden. FRANCO IN ANTWERPEN. Naar Brussel vertrokken. De Spaansche vliegers Franco en Rada zijn te Antwerpen per schip aangekomen. Zij verklaarden aan de politie dat zij eeni- gen tijd in Brussel dachten te blijven, en van daaruit eenige korte reizen naar Parijs zou den ondernemen. Geestdriftige ontvangst door Spanjaarden. Omtrent de aankomst te Antwerpen van majoor Franco, de Spaansche vlieger, die bij den jongsten militairen opstand in Span je betrokken was, meldt de Antwerpsche cor respondent van het Hbld. nog: Bij de aankomst van de „Thysville" wer den Franco en zijn „revolutie-kameraad" lijk verstonden. Hier van had ik zelf de on dervinding; ik kocht namelijk van eenen dezer Israëlieten een tijgervel, om tot wal- trap op mijn paard te dienen; doch toen ik het op de keper beschouwde, ontdekte ik, dat het geverfd was. Ook viel onze bagage, die wij hier achterlieten bij den terugtogt der ar mee in hunne hebzuchtige handen. Verder op marsch gegaan zijnde, kwa men wij, na op verschillende plaatsen gebivouaequeerd te hebben, den 16den September te Minsk, alwaar wij ons met de geheele divisie buiten de stad op het open veld legerden. Daar ik mij onpas selijk bevond, kreeg ik verlof om in de stad te gaan logeeren. Ik begaf mij dus naar den plaatselijken kommandant om een billet van logement te bekomen; hetwelk mij ook dadelijk gegeven werd. Ik zocht het mij aangewezene huis op, en aldaar gekomen zijnde, vond ik er veele schoone dames. Ik merkte dus weldra, dat ik in een huys van plezier was, waar deeze geriefelijke schoonen met hunne gunsten voordeel deden. Hoezeer mij dit nu, vooral in mijnen toestand dubbel onaangenaam was, zoo moest ik mij daar echter in schikken. Dan tot mijne blijdschap trof ik hier ver scheidene Poolsche officieren aan, wel ke zekerlijk deeze godinnen der liefde hunne offers kwamen brengen. Een van hun, mijnen toestand vernemende kv»»® medelijden met mij, en had de beleefd heid mij zijnen kamer, in een ander ge deelte der stad gelegen, aan te bieden; ik nam dat vriendelijk aanbod gaarne aan, en ik bevond mij hier volmaakt wel; want de edeldenkende Pool had zijnen knecht gelast mij van het noodige te voorzien en alle mogelijke zorg deed. En dit maakte dat ik mij den tweeden dag weder in staat bevond om met het regement (wel te verstaan te paard) op marsch te gaan. Ik nam dus afscheid van dien braven en menschlievenden Pool, met den hartelijken wensch, van eenmaal in staat te mogen zijn om hem mijne dankbaarheid door daden te be- toonen. Hier ondervond ik dus reeds, en heb het in het vervolg nog meerma len ondervonden, welk een edele deugd de menschlievendheid is. Immers wan neer men in een vreemd land, ziek en aan alles gebrek hebbende, omzwerft, van al zijne vrienden en bloedverwanten afgescheiden, en er dan een menschen- vriend verschijnt, die zich onzer aan trekt, den zieken laaft en hem van al het noodige voorziet, o wat gevoelt men dan niet! en geraakt in verzoeking om zulk een weldadig wezen als eenen en gel te beschouwen uit den Hemel onzer redding toegezonden. Wij hielden hier rustdag, zooals ik zeg, op het bivouaeq ''an, dit waren wij al zoo gewoon, dat wij niet anders wisten of het behoorde zoo; en wij waren al heel wel tevreden, wanneer wij maar goed stroo om op te liggen, hout om te stoken, en eenig ge boomte om ons tegen de lucht te dek ken hadden. Ook werden de inspectiën al minder lastig; want allen, de grooten zoo wel als de kleinen, begonnen al meer en meer om hun gemak te denken. Na twee dagen marscheerens kwamen wij aan de stad Borisow, gelegen aan den oever der Berezina, een rivier, die in dezen veldtogt, helaas! een noodlotti ge vermaardheid heeft gekregen: ook voor mij zullen deze rivier en stad eeuwig merkwaardig blijven, daar ik hier het grootste ongeluk ondervond, dat mij in mijn leven is overgekomen. Dan hier van in het vervolg nader. Wij sloegen hier ons bivouaeq op tusschen het reeds aan bossen staande koren, hetwelk deerlijk gehavend werd; want men sneed van gantsche bossen de aren af en gaf ze den paarden tot spijs. Had ik toen kunnen denken, dat ik weinige dagen daarna wenschen zoude eene hand vol van deze raauwe korenaren te hebben om er mijnen honger voor een oogenblik mede te stillen! (Wcrdt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5