Wekeüjksch Overzicht hoijtink Filmnieuws. Vraag en Aanbod twee hoofdnummers in a. b. t. Boenen tj Binnenland den gegeven, als door het Stedelijk Muziek korps werden gegeven. Ille. Het resteerende bedrag zal worden gebruikt voor steun aan kunsten en weten schappen in algemeenen zin. A BAKKER C. HELLEMAN—HARDEBOL H. VAN DRUNEN W. J. BULENS. Verdwijning van het Stedelijk Muziekcorps zou spr. betreuren. Het is mogelijk, dat het corps een malaisetijd doormaakt. Dit behoeft niet zoo te blijven. Er is thans gebrek aan be'angstelling en het college laat de beslis sing aan den Raad. Tegen de volgende motie i De Raad der gemeente Alkmaar gehoord de besprekingen: Overwegende, dat aan de tegenwoordige 4e gemeenteschool het vak handenarbeid wordt beoefend van oordeel, dat dit in de nieuw te bouwen school moet worden bestendigd noodigt B. er W. uit bij den bouw der daarvoor in de plaa,s te stellen nieuwe school, hiermede rekening te willen houden en daarvoor een ruimte te reserveeren S. J. A. KEESOM SIETSMA A. BAKKER, heeft het college geen bezwaar. De motie werd hierop ingetrokken. Spreker was tegen de volgende motie: De Raad oer gemeente Alkmaar; gehoord de besprekingen verzoekt B. en W. in de toekomst geen toestemming meer te verleenen om, met ver lenging van den duur der kermis, de karmis- gelegenheden op den verjaardag van H. M. de Koningin geopend te houden. J VOGELAAR C. VENNEKER. Spr zag niet in dat h'er de kermis op een wijze wordt gevierd die in strijd is met de waardigheid die er dien dag moet heerschen. De motie werd hierop verworpen met 12 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Vogelaar, Venneker, Bu- lens en Hoijtink. De heer S i e t s m a vroeg of de regeling inzake de dienstreizen ter kennis van den Raad zal worden gebracht. De voorzitter zegde dit toe. De motie van het Stedelijk Muziekkorps kwam hierop in stemming. De heer H o ij t i n k wees op het contract met den heer Timmerman. Het is de vraag of die geen bezwaren heeft. De voorzitter zeide dat deze geen be zwaar zal maken. De heer Sietsma zou met mej. Carels op de gronden van den burgemeester tegen de motie stemmen. De motie werd aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Tegen me]. Carels en de heeren Sietsma, Keesom, Geels en Venneker. Het Stedelijk Muziekcorps wordt dus opgeheven. Te ruim elf uur werd hierna overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling van de be grooting. De heer Woldendorp verzocht stem ming over het voorstel om den schouw te verwijderen. Dit voorstel werd met algemeene stem men verworpen. De vermindering van het pensioenverhaal voor ambtenaren en werklieden werd z. h. st. goedgekeurd. De heer Keesom verzocht overleg met de brandweer over het aanschaffen van een tractor en aanhouding van dezen post. De voorzitter had geen bezwaar. De begrootingen bestrijding t. b. c. en Herwonnen Levenskracht, die voor Vacan- tiekolonies en Zuigelingenbescherming wer den conform vastgesteld. De begrooting van Kindervoeding en Kin- derkleeding werd eveneens vastgesteld. Mej. Carels verzocht stemming voor het verleenen van subsidie voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het voorstel werd aangenomen met 12 te gen 4 stemmen. Tegen mej. Carels en de heeren Sietsma, Vogelaar en Hoijtink. De begrootingen van het Stadsziekenhuis, Burgerweesnuis, B. AGezinsverpleging, Kinderbewaarplaats en Huisverzorging wer den conform vastgesteld. Ook was dit het geval met de begrootin gen van het Elektriciteitsbedrijf, het Grond- u 5? wiJziging voor de verordening vfn het Grondbedrijf, van het Sportpark, het Slachthuisbedrijf, Gemeentewerken, de Gas fabriek, het Plantsoen bedrijf, de Gemeente- reiniging en den Keuringsdienst voor Waren. DE VrR VEEREN. i a a a theater Cinema Americain. Inderdaad een prachtig stuk werk, deze film van de Paramount. Het gegeven is door den leider op grooteche wijze Behandeld en de avonturen in de Afrikaansche wildernis en de strijd in de woestijn tusschen de Engel- sche troepen en de opstandelingen zijn zoo natuurlijk opgenomen, dat men inderdaad het geheele gebeuren meeleeft. Wanneer Fa- versham en Trench in de wildernis vluch ten, werpt zich een kudde nijlpaarden in de rivier, zoo groot als men zelden ziet. Deze dieren zijn ten slotte hun redding. De titel der film behoeft eenige verklaring. Onder de Engelsche officieren tijdens het Victoria- regime was het de gewoonte een witte veer re zenden aan een officier, die zich een lafaard toonde. Deze wist dan wel wat hem te doen stond. Generaal Faversham, die steeds voor de militaire eer geleefd had, dwong natuurlijk ook zijn zoon officier te worden. Doch toen deze zich na zijn bevordering bij 't ontvan gen van een oorlogstelegram uit den dienst terugtrok, stuurden drie zijner vrienden hem een witte veer en het meisje, dat hij liefhad, gaf er de vierde bij. Dat beteekende de dood van den ouden generaal. Maar dan zweert de zoon, de veeren van elk der zenders tot een bespotting te zullen maken. De drie vrienden moeten als officieren naar Soedan. Favers ham gaat als zwerver daar ook heen. De avonturen en spannende gebeurtenissen vol gen elkaar snel op. Maar de uitgeworpené toont zich dan een held van de eerste groot te. Trench weet hij met behulp van den ne gerjongen met zijn aap, uit de meest helsche gevangenis te verlossen en later redt hij het De kapitaaldienst werd ook conform vast gesteld alsmede voor het doen van de kas- geldleeningen. De begrooting werd hierop in zijn geheel z. h. st. vastgesteld. De voorzitter wees er nog op, dat hij deze wijze van behandeling niet voor de toe komst wenschte. Met schriftelijke voorbereiding gaat het beter. Het gold hier 'n noodzakelijkheid en als men het thans niet zoo had gedaan, was er zeker een maand verloren gegaan. Spr. was tevreden en bracht een woord van dank aan de ambtenaren en speciaal aan den heer Faber. Te 20 over 11 werd de vergadering hierop sloten. Jitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. PIANO TE KOOP GEVRAAGD. Brieven met prijs en merk onder let ter J 155 bureau van dit blad. 4 stoelen en 1 fauteuil 13.50, 3 keu kenstoelen 3.50, 4 mooie stoelen 8.50. partijtje zeil 6.50, groote looper 6.50, mooi 2 pers. ledikant met matras 10, kinderbadkuip met kraan 10, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP AANGEBODEN: 1 KI. antiek mahoniehouten AMEU BLEMENT. Te bevr. DAHLIASTRAAT E 3. Solide brandkast voorzien van pons- slot 45, klein model brandkast 20, ledikant 2 p met spiraalmatras, kapok matras, schuine peluw en 2 kussens 17.50. DEKKER, Laat 182. Veerenbed, peluw en kussen 12.50, pits-pine ledikant met matrassen 7.50, uitschuiftafel 7.50, eiken lessenaar 7.50, kantoorstoel 3, draaibare kan toorstoel 5, schrijftafel 12.50. DEKKER. Laat 182. TE KOOP AANGEBODEN: zoo goed als nieuwe electr. GEIJSER met bad kuip. Te bevr. DAHLIASTRAAT E 3. Prima zwaar veerenbed 2 p. m. peluw en 2 kussens 20, eiken waschtafel 2 p. met marmerblad en spiegel opzet z. g. a. n. 17.50, mooie crapaud 7.50, mooi tafelkleed 2.50 enz. Dekker, Laat 182. STOFZUIGER merk Premier met com pleet stel aparaten, in goeden staat ter overname aangeboden voo> 25. NASSAULAAN 24. TE KOOP: 1 prachtig groot VLOER KLEED uit één stuk en een AMEUBLE MENT met canapé en crapauds en een Buffet voor cafe, kleine maat. Adres bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN: Zoo goed als nieuwe INVALIDEN- WAGEN. Te bevr. DAHL1ASTHAAT E 3. AANGEBODENgc-ed gebruikt, 4 stoe len n et trijp, 1 ovaal-salontafel, 1 ronde tafel (uittrekbaar m/3 bladen), 1 spiegel, 1 theekast, 1 buffet (160 bladmaat), 1 zil verkast, alles in Q-Anne-stijl en prima werk, spotprijs van 175. Adres Fa. BIJLfcVELD ZOON, Laat 102. TE KOOP EEN BREIMACHINE. Adres te nevr. bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD le klas Fransche PIANO, opgaaf prijs en merk. Brieven •onder letter N 159 bureau van dit blad. Eiken linnenkast 14, 2 p. waschtafel 10, keukentafel 2.50, 4 stoelen en 2 fauteuils met veeren 19, compleet slaapkamer met spiegelkast 65, 2 p. houten ledikant 3.75, fornuis 3, dus naar KOOLTUIN TE KOOP AANGEBODEN: zoo als nieuw TUINHUIS. Te bevr. DAHLIASTRAAT E 3. goed TE KOOP éen zoo goed als nieuw HEERENRIJWIEL met kettingkast, te- rugt-apnaaf en Electr. lantaarn. Adres bureau van dit blad. KOOPJE TRAPNA AIMACHINE. J. OUDHO^F, Holleweg 10 G, Heiloo. fort, dat het laatste steunpunt was der En gelsche macht. Met bewondering erkennen de vrienden zijn heldenmoed. Zij smeeken hun veeren terug en later na de groote pa rade en huldiging in Londen vraagt ook het meisje vergeving en volgt een gelukkige ver bintenis. Richard Arlen heeft de rol van Favers ham op schitterende wijze gespeeld. Indruk wekkend zonder uiterlijk vertoon. William Powell als Trench en Clive Brook als de ver dediger van het fort, stonden hem kranig ter ziide. Fay Wray was een innemende verschij ning in haar negentiende eeuwsche kleedij en George Fawcett, bij velen bekend, was een echte generaal. De negerjongen met zijn aap mogep even genoemd. In stijgende spanning werd de film tot het einde gevolgd. Varvhet voorprogramma, noemen wij naast het journal en de komischee tweeacter (Be kentenis van een koormeisje) vooral de Screen Song van de Paramount. The Pony tsoy. Een eenig nummer, dat men in een programma niet graag zou missen. De dele hel en Lach i en Vergeet. een uitgebreid programma, hetwelk er nu loopt in A. B. T. en het is geen wonder dat ie. nog al eenigen tijd in beslag neemt. Echter, men ziet het afdraaien ervan met genoegen. et begint als gewoonlijk met een journal, dat dezen keer veel sportkieken uit het bergland geeft. Dan komt een komische twee-acter met o. a. Stan Laurel en Oliver Hardy „Het steenen tijdperk dat het tot stand komen van een huwelijk uit, dien tijd in beeld brengt. *t Zal wel historisch zijol Pracht eiken dressoir 27 50, prima damesrijwiel 11, badkuip met leiding 7.50, tafelkastje 7.50. Alle soorten meubelen, kachels, bedden, enz. Spot koopjes. J. L. Sostman Jr., Verkoop- lokaal „Hollandia", Ridderstraat 10. AANGEBODEN GROOTE FAUTEUIL, eikenhouten GANGSPIEGEL. PARK 15. GEVRAAGD mooi eenvoudig KAN TOORAMEUBLEMENT of eenige losse kantoormeubelen. Brieven met prijsop gave onder letter U 165 bur. v. d. blad. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij P. den Boer te Utrecht verscheen Penrod door Boofh Tarkington, uit het Engelsch vertaald door H. v. d. Leeuw. Het is de geschiedenis van Penrod Scho- field, een Engelschen kwajongen van een jaar of twaalf, die een schande voor zijn nette fa milie geweest is. Zoo dacht althans de fami lie zelf er gewoonlijk over, maar Penrod kon dat niet begrijpen, omdat hij niets anders deed dan wat elke levenslustige jongen zou gedaan hebben en omdat Penrod's wereldbe schouwing op dien leeftijd nu eenmaal anders was dan die van zijn vader en moeder en zijn zuster Gretha. Penrod was nóg in de gelukkige jaren, dat standsverschil en rekening houden met de ge voelens en inzichten van andere menschen hem volkomen koud lieten en omdat zijn lief hebberijen niet altijd van dien aard waren, dat hij alleen en niemand anders er bij be trokken was, kwamen er wel eens moeilijk heden voor in den huize Schofield en is de familie menigmaal eensgezind tot de conclu sie gekomen, dat het bezit van een iongen als Penrod in vele gevallen allesbehalve benij denswaardig geweest is. De meeste schrijvers, die over een jongen als Penrod zouden schrijven, zouden de fout begaan dezen te bekijken uit den gezichtshoek van groote menschen. Maar het is de ver dienste van Booth Tarkington geweest, dat hij dat niet gedaan heeft. Hij heeft de wereld door de oogen van Penrod zelf bekeken en dan ziet die wereld er heel anders uit, maar de meesten van ons zullen zich dat niet meer kunnen herinneren. In de wereldwan Penrod is hij zelf het allerbelangrijkste en na hem volgen zijn vriendjes en vooral het meisje waarop hij in stilte verliefd is. Hij houdt natuurlijk van zijn familie, maar het zijn eigenlijk niets anders dan lastige groote men schen, die de macht hebben allerlei preUige dingen in de war te sturen. Wat is er bijvoorbeeld heerlijker dan voor dertig centen spotgoedkoop bij een uit drager een afgedankte harmonica te koopeit en er op de stoep van zijn huis bij te zitten zingen en waarom moet een dergelijk genot dadelijk weer vergald worden door allerlei groote menschen, die er last van zeggen te hebben. Wat is er handiger dan zijn onoplet tendheid op school aan de juffrouw te ver klaren door het fantastisch verhaal van een doorwaaken nacht bij een oom, die zooge naamd plotseling aan den drank geraakt is en wat zijn er toch een vervelende toevallig heden in het leven als blijkt, dat de juffrouw Penrod familie kent en den verbaasden vader haar medelijden met den treurigen toestand van zijn broer komt betuigen. Prachtig in toon gehouden zijn de hoofd stukken waarin de voorstellingen in Pen- rods zelf geïmproviseerd circus worden be schreven, een spelletje waarbij een der voor naamste families van het stadje gecompro- miteerd wordt en de ontmoeting van Penrod met den brutalen straatjongen, die eenigen tijd zijn ideaal is en die hij tot groote veront rusting van zijn familie tot in de kleinste bij zonderheden tracht na te bootsen. Dit jongensboek is eigenlijk een boek voor groote menschen, omdat een volwassene hier niet zijn kijk op een jongen, maar de jongen zelf zijn visie op volwassenen heeft gegeven. Het is alleraardigst werkje, dat wij inet groot genoegen hebben gelezen. Bij H. P. LeopolcCs Uitgeversmaatschappij verscheen De zaak Crump door Ludwig Lewisohn. Het is een geautoriseerde verta ling door Mathilde Visser van The Case oj Mr. Crump en het omvangrijke werk schijnt in Amerika algemeen de aandacht te hebben getrokken. Herbert Crump is geen fictieve persoonlijk heid maar een moordenaar, die destijds tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld is en deze straf nog uitzit in een der Amerikaan- sche gevangenissen. Hij was de zoon van brave ouders, een innemende, begaafde jonge- „Lach en vergeet" heeft met de revue van Louis Davids slechts den naam gemeen. Deze film verhaalt de geschiedenis van Sammy, een werkstertje in een piccalilly-fabriek, dat in een revue-gezelschap wordt opgenomen en belast wordt met de vertolking van de hoofdrol. De directeur wordt op haar verliefd, maar dan komt zijn vrouw een helleveeg tusschen- beide en het geluk der twee gelieven dreigt verstoord te worden. Hij meende, dat hij een vrij man was, omdat zij hem indertijd, toen hij nog arm was en zijn revue's geen opgang maakten, had verlaten en een actie tot echt scheiding was begonnen, en er onkundig van was gebleven, dat zij tot andere gedachten was gekomen. De vrouw gaat naar een voorstel ling van de revue, om Sunny in haar rol te zien. Er ontstaat brand met als gevolg een paniek, die echter door Sunny s kordate optre den wordt bezworen. De eerste mevrouw Do- brington vlucht uit het brandende gebouw, komt daarna tot de ontdekking dat zij haar armbanden heeft verloren en bij het terugsnel len naar het theater wordt zij door een auto overreden en gedood. Door dit ongeval wordt de hinderpaal voor een verbintenis tusschen Sunny en den directeur opgeheven. Vera Reynalds geeft in deze film als Sunny een doorvoeld spel te zien, dat soms (in de fa briek) den lachlust opwekt en later op ver schillende momenten ontroert. Ook de andere spelers, onder wie de beken de Qeorge K. Arthur (als Best, een vriend van Sunny) spelen uitstekend. Daarbij mooie na tuuropnamen, interieurs en dansen. Het andere hoofdnummer „De gele hel" ver telt van trouwe vriendschap tot den dood tus schen soldaten van verschillende nationaliteit, een vriendschap gesloten in de laatste dagen van den grooten oorlog. De jongens ontmoe ten elkaar weer in het verre Oosten van het man, die een groote toekomst tegemoet zou zijn gegaan als het noodlot hem niet op een kwaden dag in aanraking gebracht had met Anne Vilas, een vrouw, die twintig jaar ouder dan hij zelf was en drie groote kinde ren had, waarvan de oudste niet veel in jaren met Herbert verschilde. Anne was getrouwd, maar haar man verdiende niet genoeg om aan de behoeften van dit gezin te kunnen voi doen en omdat deze geslepen vrouw al heet spoedig ontdekte, dat het talent van den jon gen muziekleeraar hem een onbezorgde toe komst zou openen, besloot zij den vier en twintigjarige in haar netten te verstrikken. Argeloos loopt Herbert daar in. Hij vindt een „ongelukkig" vrouw, die hij troost en die weldra iets meer verlangt. De betrappings scène laat niet op zich wachten, de onvermij delijke scheiding volgt en voor hij 't weet is Herbert levenslang vastgeklonken aan dit ongure en verspillende gezin. Hoe zijn leven jarenlang daardoor tot een marteling wordt, is hier uitvoerig beschreven. Herhaaldelijk tracht de man zich, zelfs ten koste van groote offers, vrij te maken, maar Anne doet geen enkele concessie. Zij dwingt hem, desnoods door de bedreiging met een openbaar schan daal, in haar de eenige vrouw ter wereld te zien, zij gaat al zijn gangen na en als de jonge man, die door den aard van zijn wérk dagelijks met jonge en hem begrijpende vrou wen omgaat, zich maar de minste afwijking van de traditioneele huwelijkstrouw veroor looft, komt Anne het door haar betaalde spionnen dadelijk te weten. Zij vernietigt elke vriendschap, die haar gevaarlijk voorkomt, zij bewaakt den man dag en nacht, zij kent geen medelijden, ook niet als hij haar open lijk bekent, dat hij van haar en van haar fa milie walgt, zij werpt zijn geld in den bodeni- loozen put van haar gezin en ten slotte, als Herbert de vrouw ontmoet heeft, die in leef tijd zijn gelijke is en waartoe hij zich onweer staanbaar voelt aangetrokken en als bij Anne smeekt hem vrij te laten o mnog iets van zijn leven te kunnen genieten, schreeuwt zij hem toe, dat die vrijheid voor hem onbestaanbaar zal zijn, dat zij hem achtervolgen en belaste ren zal overal waar hij met die andere vrouw ter wereld zal kunnen wonen Dan grijpt Herbert in doffe wanhoop de pook en geeft een slag naar de furie, die zich met haar kinderen aan zijn jonge leven heeft vastgezogen en Anne valt levenloos aan zijn voeten. De schrijver, die deel uitmaakt van het in Amerika gevormde comité, dat op gratie van dezen veroordeelde wil aandringen, heeft na tuurlijk den man veel mooier voorgesteld dan de vrouw. Wij gevoelen hoe het conflict bij dit. samenleven niet kon uitblijven, maar on willekeurig komt er bij het lezen ook iets van respect boven voor de nooit toegevende vrouw, die een zorgzame moeder voor haar kinderen was, die zich inbeeldde, dat zij den man liefhad en alleen niet heeft kunnen in zien, dat ook hij recht op een eigen leven eti een eigen geluk kon laten gelden. Wij weten niet welk resultaat het Crump- comité nog zal kunnen bereiken, maar wij vee- wachten, dat ook dit met groot talent ge schreven werk er krachtig toe zal meewerken om zoowel het publiek als de rechters te doen inzien, dat Herbert Crump door het leve* dat hij naast deze vrouw geleid heeft eigen lijk al bij voorbaat voor zijn gewelddaad ge straft is geworden. VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN. Heden is het 25 jaar geleden, dat te Utrecht besloten werd tot oprichting van dé Vereeniging van Directeuren van Hypotheek banken. Deze vereeniging, die zich in die jaren in gestadigen bloei heeft mogen ver heugen en zeer veel goed werk heeft verricht op het gebied van het hypotheekbankwezen, heeft ter gelegenheid van dit jubileum een boekje uitgegeven: „Een kwart eeuw samen werking". Het behandelt allereerst de ge schiedenis, hoe mr. N. F. Wilkens en de. D. Bos (destijds directeuren van de Ned. Hy potheekbank te Vcendam; beiden zijn sinds dien overleden) den stoot gaven tot de op richting. DE MALAISE. Te Vriezenveert Den arbeiders der katoenweverij van de iirma Jansen en Tilanus, te Vriezenveen. is de mededeeling gedaan, dat wegens slapte in het bedrijf, voorioopig slechts van Maan dag tot en met Donderdag zal worden ge werkt. Te Weesp. De vorige week is gemeld, dat de directie van de N.V. Vereenigde Blikfabrieken, afd. Weesp, het personeel omvattende onge veer honderd man voor de keus had ge steld: een loonsverlaging van ruim 8 pCt. en een 40-urige werkweek óf ontslag. Het personeel had dit voorstel niet geaccepteerd. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. FONDSEN. 6 obl. N.W.S. 1000 1922 5 idem 1000 '18 4>* idem f 1000 '17 4 idem 1000 '16 4'A O.-Ind. 1 1000 '26 6 idem 1000 '22 6 idem 100 '23 5K idem 1000 '21 D 5 idem f 1000 '17 Koloniale Bank Ned Ind. Hand Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkei's Patent Holl. Kunstzijde Unilever Alg. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Bethl. -Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl Am Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij Oostkust Senembah South. Pacific Union Pacific Prolongatie *Ex-dividend. 10 Jan. 12 Jan. 13 jan. 14 Jan. 15 Jan. 16 Jan. 103% 103' IOH 103* 103% 103'/,, 102 i 102* 102{ 102; 102* 102 '/c 102'Vi» 102* 102* 102? 192*/,» 1027, 007/» 00'Vjo 100%: 100.% 100% 100-, 97 96lk/is 97 97 97 97 1013 101* 101% 101»,, 101»/,, 103} 103"/,, 103? 103"/» 101-Yio 101* 100? 100* 101 101} 100"/,, 100; 100'%, 100; 100* 100} 137 139* 138 14" 139* 134* 124 127 125 125* 125' 123 HIJ 143 141 14 7* 144 144* 390» 3S0 265 55 57* 55* 53* 52 49"/» 64 65 64* 62' 62 62 182 185* 176* 175} 177* 174* 527, 51 497,6 46* 46? 46* 385 385 385 380 367 384* 182 182* 179* 177* 187 184 66Vi« 677» 657,8 65% 68% 66% 54a/lG 54'V,8 52} 51'/:» 52* 51 24* 24 7,8 23 f 24 24 23} 143"/» 144Yj8 142%, 141? 142* 139V, 201 2u0 192 192 194 192 102 J 100* 102; 102* 103} 103* 349* 358* 346 352 360} 357* 265 259 257 273 270 276* 277 273} 2t4J 270} 266} 292 j 291 i 286} 278; 2S4 '281 321 322* 320* 308 106* 107} 105} 103 104,'. 103*/, 65* 66 f 65 63} 63* 63} '54 16* 15 14 13* 15 67 66, 66} 667* 132 132* 133* 132* 131* 131'/* 132 13. 134 133 243 2431 241 2395 241 237 242 241* 239 236 237 233 52 51} 53 52 51* 50* 270* 274* 267* 268 268* 264? 191 189f 138} 188 KI 198* K 'i 13 Ié 'i Russische rijk, waar dan de bolsjewistische re volutie uitbreekt. Een man, die zich als kapi- ten bij hen voordeed, speelt daarin een groote rol en slaagt erin om één hunner, den Ameri kaan, te treffen in zijn dierbaarste bezit: zijn jonge vrouw. Na haar te hebben misleid om trent de verblijfplaats van vader en broeder, neemt hij bezit van een potasch-mijn van den ouden heer, maar dit wordt hem noodlottig, want de beide andere vrienden komen daar achter door een advertentie en gaan op onder zoek. Dan blijkt de trouwe vriendschap. Op welke wijze zullen wij niet verklappen. Een film met groote spanning, waarin we kennis maken met menschen, die onder een barsch uiterlijk een edel hart verbergen. DE VROUW UIT MOSKOU. Victoria-Theater. Als een wereldsche vrouw komt prinses Fedora (Pola N'egri) terug uit Moskou aan het hof van een vorst ergens in de Donsteppen, waar Kozakken onstuimige dansen uitvoeren onder begeleiding van balalaïka-muziek. Kort na haar terugkomst wordt haar geliefde, Wla- dimir, de laatste van hel geslacht der Olga- noffs, vermoord. Fedora zweert den dood van Wladimir te zullen wreken. Een kozakkeneed is onver breekbaar en zij volgt den vermoedelijken da der naar Parijs. Daar ontmoet zij hem, zonder hem werkelijk te kennen, en krijgt hem lief. De prinses breekt haar eed niet. Wanneer zij hem een bekentenis heeft ontfutseld, han delt zij, en ver weg in Rusland moet zijn fami lie zwaar boeten. Maar toch, zij heeft hem lief en zwaar, heel zwaar, drukt op haar het bcsei voor wat zij dezen man heeft aangedaan, zoo zwaar zelfs, dat Pola Negri, actrice die de jaren heeft weten tc weerstaan, is als de „koningin van het witte doek'' betiteld. F.n n. füm van haar, niet het minst na deze Paramount-productie, zal men moeten erkennen welk een waarheid hier in ligt. Haar dramatische creatie in deze film is van een hartstochtelijke overgave. Norman Kerry, els lpanofi, dc moordenaar, weef zich daartegenover uitstekend te handha ven. Zoo is, mede dank zij de regie van Ber ger, een kunstwerk ontstaan, een „koningin van het witte doek" waardig. In bet bijprogramma verrassen Stan Laurel en Oliver Hardy ons op esn buitengewone sensatie: wat er alzoo kan gebeuren met een „Wel te ruster."-matras, waarbij we echter moeten opmerken dat het komisch effect mo gelijk nog grooter zal zijn, wanneer de film wat sneller wordt afgedraaid. De screensong „Giow-worros" is een cempli- mentje aan het adres van Max Fleiscber voor zijn onovertroffen vindingrijkheid wel waard. CINEMA EN THEATER. 'Op onderhoudenden toon verteit Eric W. van den begaafden tooneeispeeister mevr. Marie Meunier. Nagtegaai en evenzoo Guu» Betlem Jr. over dsn schilder Is van Men». Cor Klinkert schrijft over „Ais Japanner» dansen" en de rubriek „beroemde levens" be handeld nu den beroemden Franscheu schrij ver Eugène Suc. Dan nog is er weer een ver volgartikel van „Opbouw en inoludeere* van een stuk" dat de uitvoering lot onder werp heeft, van C. J. P'eiers en keurig uitge voerde portretten van CJiarlorte Sas», Marie Meunier—Nagtegaai, Jacquet ine Logao, Marie Elsner, Willem Rentmeester. Berry, Kievits en van de films „Gekooide men schen", „Er oder Ich" en van 4e rerttefff» „Diamanten van Broadway". Itot «mnè- nummer „Zing je lied!" een aardig isrm- stukje is van. Annie de Hoog—Nooy, «oor den tekst, en van Rosine de Cocq, voor de muziek.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11