PUROL J. B. Köster, Vadsrlandsche Bank RadirzrafisGh Weerbericht. I o 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 STORM OVER EUROPA. Binnenland Provinciaal nieuws Reclame-Costuums naar maat, LANGESTBAAT. DE STORM. Stadsnieuws AGE1D4 Zaterdag 17 Januari. 8 uur, Harmonie, feestuitvoering „Turn- 8 uur, 't Gulden Vlies, Feestavond veree- niging „Het Stille strand". 7.30 uur, Cinema Americain: De vier vee- ren (avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De gele Hel (rom., avonturen); 2. Lach en vergeet (com); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar. Zondag 18 Januari. 8 uur, café A. Rus te Heerhugowaard, concert gemengde zangvereeniging O. G met kinderkoor. In Cinema Americain van 2 uur n m. af doorloopende voorstelling van De vier veeren (avonturen); boven 14 jaar In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van 1. De gele Hel (rom., avonturen) en 2. Lach en vergeet (com.); boven 18 jaar. In Victoria Theater van 2 uur nam af doorloopende voorstelling van De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar. Maandag 19 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier vee- ren (avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, eerste hoofdnummer De gele Hel (rom., avonturen); 2e hoofdnummer Lach en ver geet (com); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar. Dinsdag 20 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier vee- ren (avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De gele Hel (rom., avonturen); 2 Lach en vergeet (com.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond vanwege den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkings- bedrijf. Woensdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie A.v.r.o.-avond: optreden Helène Cals e.a Houtrustfilm. 8 uur, De Unie, openb. verg. afd. Alk maar Ned. Ver. voor vroiiwenbelangen en ge lijk Staatsburgerschap; spreekster mevr. S. v d. HoeveBakker. 8 15 uur, de „Rustende Jager" te Bergen, voor den Berger Kunstkring opvoering van „De baas in huis" met Jan Musch. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier vee- ren (avonturen) boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De gele Hel (rom., avonturen); 2. Lach en vergeet (com); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar. 8 uur. Harmonie, A v r.o.-avond optreden A.v.r.o.-Octet; spreker G. de Clercq; vertoo ning Houtrust-film Donderdag 22 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De vier vee- ren (avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De gele Hel (rom., avonturen); 2. Lach en vergeef (com.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: De vrouw uit Moskou (dram., geluidfilm); boven 14 jaar 8 uur, handelsschool, voor de volksuniver jiteit lezing met lichtbeelden over „Geheim zinnig Thibet" door J Dals, oud zendeling in China. Vrijdag 23 januari. 8 uur, hotel Kreb te Bergen, voordracht avond van G. van Veen, adj.-dii. nutssemi -arium te Amsterdam Zaterdag 24 Januari. 8 uur, Harmonie, feestavond Turnlust. Zondag 25 januari. Bij J H. ter Burg te Schoorldam, uitvoc ring. waarschijnlijk voor den man bestemd was Een langdurig onderzoek heeft echter uitge wezen, dat de man zelf het schot had gelost Hij had het meisje den revolver laten zien en op hetzelfde oogenblik was het wapen onverwacht afgegaan. De man heeft bekend OVERVAL DOOR GEMASKERDE BANDIETEN. Gisteravond zijn in het kantoor van een steenkolen onderneming te Schöneberg twee gemaskerde jongelieden binnengedrongen, die na de boekhoudster met een revolver be dreigd te hebben, er met een bedrag van 1400 M. aan loongelden vandoor gingen De vrouw maakte alarm, waarna men de bandieten op straat achtervolgde. Zij konden echter niet gevat worden. Een orkaan boven Ierland. Een vreeselijke orkaan, die nu en dan ieh snelheid had van 120 K M. per uur, heeft Vrijdagavond boven Schotland ge woed. Hij breidde zich naar Midden- Engeland uit, en bereikte in den nacht Zuid-Engeiand. In de havens langs de Westkust was de scheepvaart geheel gestremd. De groote stoomschepen werden door de kracht van den orkaan rotsvast tegen de kademuren gedrukt, zoodat zelfs sterke sleepbooten niet in staat waren, ze vrij te houden. Op de N. W. kust van Schotland is een visschersvaartuig op de rotsen geslagen Eerst na buitengewone moeite van de opvarenden van verschillende reddings booten kon de bemanning van het vis schersvaartuig worden gered. Te Huil werd een man door een wind hoos op de spoorrails geworpen, juist op het oogenblik dat een trein passeerde. Den ongelukkige werd een been afgere den. In Londen heeft de storm aan ver schillende gebouwen groote schade aan gericht. Ook storm boven Duitschland. Boven Duitschland woedt reeds ver scheidene uren een hevige storm langs de geheele Noord- en Oostzeekust en bo ven de Noorddu tsche laagvlakte, waar hij een snelheid heeft van 17 meter per seconde. In Maagdenburg et; Breslau wordt een wind van 26 meter genreld Te Brüneberg in Silezië zelfs 35 meter per seconde gemeld. In Oost Friesland is bovendien zeer veel regen gevallen. Te Berlijn heeft de storm op vele plaatsen groote schade aangericht, waar voor de brandweer tallooze malen moest uitrukken. Reclameborden werden los gerukt, dakpannen sloegen op straat, talrijke boomen knapten af, en vooral in de buitenwijken had de storm vrij spel. INBREKER GEARRESTEERD. De Wageninsche politie is er, in samen werking met de Rhenensche, in geslaagff, den dader op te sporen van de vele inbraken, die den laatsten tijd in deze streek zijn ge pleegd, als 5 te Rhenen, 1 te Bennekom en een poging tot inbraak in het kantoor der gasfabriek te Wageningen. De dader is de 21-jarige A. J. van K„ bankwerker te Wa- feningen. Het trok de aandacht, dat, hoewel ij reeds een jaar werkloos is, hij den laat sten tijd veel geld uitgaf. De te Wageningen gevonden vingeraf drukken en een voetafdruk hebben hem ten slotte doen bekennen. Van K. wordt ook ern stig verdacht van meerdere inbraken, hoe wel hij deze vooralsnog ontkent. Hij is ter beschikking gesteld van den of ficier van justitie te Arnhem. Het onderzoek der politie wordt met kracht voortgezet. VAN SPEYKHERDENKING KONINKLIJKE MARINE. Op den 5en Februari a.s. zal het een eeuw geleden zijn, dat de luitenant ter zee Van Speyk toonde, de eer van de. hem toever trouwde vlag hooger te stellen dan zijn eigen leven en dat van zijn medeopvarenden, door op de Schelde voor Antwerpen de kannonneer boot no. 2 in de lucht te doen springen, ten einde te voorkomen, dat zijn schip in handen van de opstandelingen zou vallen. De Koninklijke Marine pleegt jaarlijks dit feit op intieme en bescheiden wijze te her denken, doch dit jaar zal door haar aan die herdenking een uitbreiding worden gegeven Den 5en Februari zal door de Koninklijke Marine als Zondag worden gevierd, terwijl Hr. Ms. schepen, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, van top zullen vlaggen en van alle marinegebouwen de na tionale driekleur uitgestoken zal worden. De Commandanten van Hr. Ms. schepen en in richtingen zullen een korte toespraak tot de equipage houden, teneinde de daad van Van Speyk in de herinnering terug te roepen. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal op dien dag een plechtige kranslegging plaats heb ben op het grafmonument van Van Speyk. Deze kranslegging zal geschieden te 11 uur voormiddags, waarbij de Vice-Admiraal, commandant der Marine te Den Helder, L J. Quant een herdenkingsrede zal uitspreken Door een Nederlandsch zangeres zal een tweetal liederen worden gezongen, terwijl orgelspel (het'Wilhelmus bij den aanvang, HandePs Hallelujah aan het einde) de plech tigheid zal opluisteren INBRAAK. Brandkast gestolen. De dieven aangehouden. Hedennacht hebben twee Rotterdammers zich door het uitbreken van de deur toegang verschaft tot het kantoor van coöp. zuivel fabrieken te Blokzijl. Vermoedelijk hebben de heeren zich geen tijd gegund de brandkast te openen. Na eenige vergeefsche pogingen besloten zij deze mede te nemen in een auto Zij hebben hiermee echter weinig geluk ge had. De dienstdoende nachtwacht Rozen- daal zag plotseling een auto snel wegrijden en kreeg argwaan Na onderzoek bemerkte hij dat de kantoordeur was opengebroken Hij stelde onmiddellijk den burgemeester, den directeur van de zuivelfabriek en den veldwachter er mee in kennis. De burgemees.- ter waarschuwde de omliggende gemeenten. De heer Schipper, machinist der fabriek, ver klaarde zich bereid met den gemeenteveld wachter H. in den auto van den directeur de inbrekers, op te gaan sporen. Het gelukte hun de dieven tusschen'Zwart sluis en Hasselt in te halen hen in te reke nen en mede te nemen naar Blokzijl. De brandkast, waarin zich voor ongeveer 800 aan geldswaarde bevond, werd op transport gesteld naar Blokzijl. VERBOD VAN OPTOCHTEN EN DEMONSTRATIES TE DELFZIJL. In verband met de herhaaldelijk te Delf zijl voorkomende demonstraties en optoch ten, waaraan geregeld door enkele honder den werkloozen uit onderscheidene gemeen ten wordt deelgenomen en waarbij dan door de politie uitgebreide maatregelen worden getroffen, hee,ft de rijksinspecteur voor de steunverleening in de provincie Groningen, de heer J. Buiskool, gistermiddag in. zijn kwaliteit van burgemeester der gemeente Delfzijl een verbod van het houden van op tochten, demonstraties enz. uitgevaardigd. Slechts de burgemeester kan van deze be paling vrijstelling verleenen. De heer Buiskool heeft voorts allen in ernstige overweging gegeven zich aan dezen maatregel te houden, waarbij hij inzonder heid den ouders verzocht hun kinderen het meeloopen in optochten en dergelijke te ver bieden. INTERNATIONAAL VREDES BUREAU. Naar wij vernemen is te Amsterdam in voorbereiding de oprichting van een inter nationaal vredespersbureau Eenige bekende personen uit de internationale vredesbewe ging zullen hun medewerking aan dit bu reau verleenen. DE MERAPI-RAMP. Een eventueele reis van den heer L. de Visser naar lndil. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer De Visser betreffende het verleenen van schadeloosstelling uit 's Rijks kas ten bate van de slachtoffers der Merapi-eruptie en inzake het door genoemd lid opgevat voornemen tot het doen van een studiereis naar Nederlandsch-Indië, heeft de minister van Kolotpën geantwoordr"tiat hij het oor deel, dat de slachtoffers van de Merapi- eruptie volledig van Rijkswege zouden die nen te worden schadeloos gesteld, niet kan deelen. Zijns inziens zijn ter leniging van den nood der door rampen van hooger hand getroffen bevolking het particulier initiatief en de daadwerkelijke hulp van alle groepen der burgerij onontbeerlijk, alsmede ter ver levendiging van het gemeenschapsgevoel en ter versterking van den gemeenschapszin. Het is den minister niet duidelijk, hoe in een onder alle omstandigheden alleszins prijzenswaardige maatschappelijk streven eenige aanklacht, in welk opzicht ook, zou kunnen worden gezien. De minister heeft zich niet bereid verklaard, te bevorderen dat bij een studiereis die de heer L. de Visser in Indonesië wjl doen en waarbij hij in het bijzonder het gebied, door de Merapi-uitbarsting getroffen, wenscht te bezoeken; dezen geen moeilijkheden vanwege het gouvernement in den weg worden ge- legd. Dankbetuiging voor de gift uit Nederland. De voorzitter van het Merapi-comité, de heer Van Aalst, ontving naar aanleiding van de remise van 151.000 het volgende telegram uit Semarang: Betuig hartelijk dank voor schitterende gift, ter leniging van den nood der slachtoffers, van de Merapi-ramp. w. g. Neijs. MOEILIJKHEDEN BIJ EEN WERK VERSCHAFFING. Tien tewerkgestelden te Jipsing- huizen uitgesloten. Gelijk bekend, hebben zich de vorige week bij de centrale werkverschaffing in oosteluk- Groningen moeilijkheden voorgedaan als ge volg waarvan ruim 250 arbeiders geschorst werden in afwachting van de nadere beslis sing van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. De minister heeft thans beslist, dat tien tewerkgestelden wegens hun optreden voor goed van elke plaatsing bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing worden uit gesloten. De andere arbeiders mogen a.s. Maandag weer beginnen. ONTPLOFFING. Onvoorzichtigheid met een gevon den dynamiet patroon. Een knecht van den brandstoffenhande- laar G. te Bodegraven vond bij het sortee- ren van kolen een dynamietpatroon. Niet wetende wat het was, gooide hij het gevaar lijke voorwerp terzijde, waar een jeugdige woonwagenbewoner het eenige uren later heeft gevonden, 's Avonds in den woonwa gen van zijn ouders wilde hij zijn vondst wat nader te bekijken. Hij kwam daarbij te dicht bij de brandende kachel, met het ge volg, dat de patroon ontplofte. De explosie was zoo hevig, dat van alle kantert omwo nenden kwamen toegesneld. Den jongen zijn drie vingers ten deele afgerukt; verder kreeg hij ernstige verwondingen aan beide beenen. te Geertruidenberg opgehaald het lijk van een schipper, afkomstig uit 's-Gravenmoer, die gisteravond door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is op de rivier de Waal onder Herwijnen bij het vastleggen van een roei boot over boord geslagen en verdronken, M. van der Wielen, stuurman van de vrachtboot „Zwevia" van de N.V. Reederij v/h. J. H. Koeningsveld te Rotterdam. De drenkeling wist zich nog geruimen tijd zwemmende boven water te houden, doch door het ruwe weer slaagde men er niet in den man te redden. Hij werd met den sterken stroom meegesleurd en verdween in de diepte. Gisteravond te half negen is de 21-jarige Sjoerd Pasterkamp, die zich met zijn drie broers aan boord bevond van de „Urk 260" op weg van Amsterdam naar Urk, bij de Hout- rip, door het omslaan van het zeil over boord geslagen en verdronken. BERGEN. Geslaagd. Voor het Mercurius-diploma boekhouden in Dec. j.1. te Amsterdam gehouden, slaagde de heer N. A. Zuurbier te Bergen. Door wijlen den heer J. Sterken, overleden in November 1903, is aan de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente alhier 500 ge legateerd. VEENHUIZEN. De propagandaclub. die laatst voor onze afdeeling van den Bond voor Staatspension- neering het stuk „Avond" opvoerde, heeft thans een uitnoodiging ontvangen en aan genomen om voor de afdeeling Opmeer Spanbroek hetzelfde stuk ten tooneele te brengen. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. Tube SO et- Bij Apotb. en Drogisten KORTE BERICHTEN. De rijksmiddelen brachten in de afge- loopen maand 4.4 millioen minder op dan in Dec. 1929; en over het geheele jaar 1930 6.67 millioen minder dan over 1929. Gemeld wordt, dat de brug over den Rijn bij Arnhem eerder gereed zal zijn dan die te Nijmegen, omdat bij Arnhem geen dijkverlegging behoeft plaats te vinden en Nimmep zijn onze prijzen zoo laag gesteld als thans Koopt nu een Costuum, Overjas of Jongenspak. gemaakt van Schotsche fantasiestoffen, prima blauwe en gekleurde kamgarens, f 50.-, f 60.-, f 70.-. Mag-dalenenstraat - Koster s Volk-zaak. OPBRENGST WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. In 's Hertogenbosch werd verkocht voor 27.178, 15.208, 35.456 en 5331 (resp. 1J4, 5, 6 en 12 cents zegels); Middelburg: 12.020, 4536, 9944 en 1446; Maastricht f 25.625, 15.554, 32.370 en 6101; Arnhem 20.295, 13.572, 24.209 en 5194; Zwolle 12.109, 7970, 15.723 en 2404; Assen 8632, 3443, 6577 en 607; Leeuwarden 13.666, 6864, 12.470 en 2921; Groningen 39.474, 26.994, 42.651 en 8905. De totaal-opbrengst boven de frankeer- waarde laten wij hier volgen, met daarach ter tusschen haakjes de cijfers van het vorig jaar (ook nu weer volgens de waarde IY,, 5, 6 en 12 cent); 11.982,4614 13.018.0034); 19.304.49 (ƒ22 166.85); 36.393.56 43.052.56); 12.322.34P, 15.511.82K). Zoals men ziet dus een aan merkelijk lager opbrengst dan vorige jaren, waaraan de invloed van den slechten tijd niet vreemd zal zijn SCHIP IN NOOD. Uit Hoek van Holland wordt hedenmorgen geseind: Bij Schouwenbank zit het Engelsche stoom schip Ethel Wolf, dat sedert eenigen tijd om assistentie seint en thans S. O. S. signalen uit zendt. De sleepboot Java-Zee van de firma L. Smit uit Hoek van Holland is ter assistentie ver trokken. Ook uit Vlissingen zouden sleepboo ten op weg zijn. HEVIGE BRAND TE HINDELOOPEN. Vrouw en kinderen uit het raam ge sprongen. Gisteravond omstreeks half elf werd brand ontdekt in de achterkamer van het café „De Zwaan aan de haven te Hindeloopen. De be woner en zijn gezin hadden zich reeds ter rus te begeven. Na waarschuwing kon de man nog naar beneden komen, doch de vrouw en twee kinderen konden door de hevige vlam men de trap niet meer passeeren. Zij Zijn daarop uit het raam van de bovenverdieping gesprongen en opgevangen. Het vuur, aangewakkerd door den feilen Z. W. wind, greep snel om zich heen en spoe dig stond het geheele gebouw in lichter laaie. Met behulp van de motorspuit en een hand spuit slaagde men er met veel moeite in de be lendende perceelen, die reeds vlam hadden ge vat, te behouden. Het café is geheel afgebrand. Verzekering jlekt de schade. De oorzaak is onbekend. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Hedenmorgen werd uit de rivier de Donge de brug daar ook van veel kleiner afmetin gen zal zijn. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. H. M. de Koek, thesaurier der Samenwerkende Zendings-Corporaties. Hij was oorspronke lijk zee-officier, maar moest den dienst al spoedig om gezondheidsredenen verlaten. In een druk bezochte vergadering is Donderdagavond te Amsterdam een vereeni- ging van persiotogralen opgericht. Staande de vergadering traden een 40 fotografen als lid toé. Een proeftocht die niet doorging. Heden zou het nieuwe schip van de Java- China-Japan-iijn Tjinegari een officieels proeftocht op de Noordzee houden. Tegen 8 uur lag het schip aan den toeristensteiger te IJmuiden gemeerd om de passagiers die aan dezen proeftocht zouden deelnemen op te nemen. Tengevolge van den hevigen storm is het schip van zijn trossen geslagen. Daar de storm naar het Z.W. liep, zag de kapitein van het schip zich genoodzaakt in de buitenhaven met sleepboothulp van firma Wiesmuller te Zwaaien. De toestand in de buitenhaven werd voor het schip onhoud baar, zoodat het schip in de Nöordersluis werd gebracht. Na geschut te zijn, is het schip naar Amsterdam opgestoomd. Eenige personen, die mee zouden gaan, zijn per sleepboot aan boord gebracht en varen mee naar Amsterdam. Radicale brandblussching. Door den wind is gisteravond aan steiger 2 op de De Ruyterkade te Amsterdam een aan wijzingsbord omgewaaid. Het kwam terecht op het huisje van een wachtman. In dit huisje brandde een petroleumkachel, die door den schok omviel en brand veroorzaakte. Het huisje is toen om erger te voorkomen in het IJ geworpen. n Amsterdam. De storm, die hedennacht ook over de hoofdstad heenjoeg, heeft het ditmaal, althans tot ongeveer drie uur 's nachts, slechts bij ge ringe verwoestingen gelaten. Eenige schuttin gen, een reclamebord en verschillende anten nepalen moesten het ontgelden. In totaal is de brandweer een tiental malen uitgerukt voor het verleenen van assistentie. In de Coenhaven is het Grieksche s.s. Atian- ticos losgeslagen en op drift geraakt. Aange- «en het schip eerst dezer dagen ontsmet is, moest, alvorens men kon overgaan tot het weer vastmaken, een goedkeuring verkregen aan hoo d*t Ge"e,e,kundi^n Dienst om aan boord te gaan. Nadat deze goedkeuring verkregen was, zijn onmiddellijk twee sleept booten van Goedkoop en vletterlieden uitge varen om het schip weer te meerea, naar waarnemingen, verricht in den morpen van 17 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te La Co- runa. Laagste barometerstand 717.4 te Wisby Verwachting, geldig tot den avond van 18 Januari: Stormachtige, later afnemende Noordwes telijke wind aanvankelijk nog betrokken met regen- of hagelbuien; later afwisselende be- wolking; iets kouder. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 9.30 uur aan alle posten: Wordt verwacht: „Storm nit het Noordwesten!" Schip kon niet binnen komen. Gistermiddag tegen half twee arriveerde het Nederlandsche s.s. Den Helder voor de pier te IJmuiden. Het verzocht beloodst te worden, ten einde binnen te kunnen varen. Door het buitengewoon ruwe weer konden de loodsen er echter niet in slagen het schip te bereiken, zoodat dit weer het ruime sop heeft gekozen. Telefonisch verkeer verbroken. Door den storm is zooveel schade aan de telefoonlijnen aangericht, dat het rechtstreek- sche telefoonverkeer van het Westland en 's Gravenhage voor eenigè dagen verbroken is. Boerderij vernield. Tengevolge van den hevigen storm in den afgeloopen nacht werd de boerderij van R. Veld te Nijeveen bij Meppel zoodanig .be schadigd, dat zij zoo goed als geheel werd vernield. Gelukkig konden de bewoners de hoeve tijdig ontruimen en deden zich geen ongelukken voor. Ongeval in d^ Oranjesluizen. Hedenmorgen omstreeks 10 uur kwam de beurtschipper Roeling uit Meppel met zijn tjalk uit de richting Amsterdam bij vliegend stormweer nabij de Oranjesluizen te Am sterdam. De stom fyas zoo hevig, dat een tr^s die de schipper aan wal wierp, brak, en de schipper niet tijdig kon stóppen. Hij vloog met zijn schip tegen een der muren van de sluis. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor; de voorsteven was ingedrukt voor Belaste Waarden, '8 Gravenhage, BQI tegen beurskoers OBLIGATIEN met jaarl uitloting WAT DE STORM DEED. De Bildt seinde gistermiddag reeds, dat men op zijn hoede moest zijn. Nu zegt men wel eens spottend, dat de voor spellingen van de Bildt juist het tegen overgestelde beteekenen. maar rleze keer heeft het Meteorologisch instituut dan toch wel gelijk gehad: men móést op zijn hoede zijn, want de voorspeldt storm kwam. Reeds gisteravond was het op straat al mis. De wind bulderde hol, donkere wolken joegen door het luchtruim met snelle vaart en hard sloeg de regen tegen de ruiten En toen we even een straat inliepen zoo tegen middernacht - toen stapten we al onmiddellijk op af gewaaide takken en even later op een naar beneden gekeilde dakpan. Zoodat we naar bed gingen met de ge dachte, dat er vannacht wel voor copie gezorgd zou worden. Jawel, we hadden gelijk. Toen we van morgen op de redactie kwamen, bleek zelfs het gebouw der A, C. geSehon.Ien te zijn. Een schoorsteen bleek niet be stand tegen de kracht van den storm en duikelde naar beneden zonder echter verder schade te veroorzaken. Daar is het echter triet bij gebleven. Een groote lichtbak ,die het magaziin der firma Spruyt, versierde, werd losge rukt en kletterde nr.et vee, kabaal m de Langestraat, juist voor een voor het hotel Proot staanden auto. wiens eige naar daar even uitrustte van de zware debatten, welke hij in den gemeenteraad juist had aangehoord De lichtbak werd totaal vernield en een der brokstukken meende even kennis te moeien maken met een spiegelruit, met het gevolg, dal ook deze door een nieuwe vervartgen zal moeten worden. Reclameborden moesten het ook al ontgelden, zooals bleek bij de groote perceelen der firma Meiier in dè Lange straat en V. D. in de Ridderstraat. Een boom aan den Westerweg, nabij de begraafplaats, meende, dat de tolboo- 'noes^en blijven bestaan en vleiudc zich dwars over den weg, maar hciaas! men houdt nu eenmaal biet vah tollen en lantsoenen liet deze Verkeersbelemme- nng dan ook onmiddellijk opruimer.! Het eilingsgehouw werd vervolgens onder handen g- omen; deuren werden opengerukt en talrijke ruiten moesten het ontgelden. Ook schuttingen liepen gevaar omver gewaaid te worden. Zoo bijv. de rijk met verf besmeerde schutting om het nieuwe genouw der N. H. Bank, welke schutting gestut moest worden, omdat ze anders een ernstig gevaar voor het verkeer op leverde. En vlak daarbij zeilden de dak pannen van het nieuwe huis van den boekhandel ter Burg op elegante wijze r.aar beneden, om even later al te on zacht neer te komen op straat. Hier was inderdaad gevaar voor de voorbijgan gers, redenen waarom de politie het verkeer langs de zijde der groote kerk leidde. Meerdere dakpannen zullen zeker nog wel gevolgd zijn, niet alleen daar, maar ook elders In de stad. We ?ullen maar hopen, dat de stormschade slechts bij deze genoemde ongevalletjes gebleven is en blijven zal en dat op dezen storm achtiger Zaterdag een prachtigen Zon dag ;al volgen. t Lijkt er anders uog niet veel op t

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2