snaartf drie sn dertigste aargang. IlkitiMli taint. Brieven uit de hoofdstad. LAN0BI1UW en VFEÏEELÏ Een geheim van onschatbare waarde om tandaanslag te verwijderen. PsdsasLSJVL Ingezonden stukken HEEREN-BAAI Sport No 14 1981 /.alcrftatt 1< Januari. De relletjes en onze politie. Ach', van opgeschoten jongens. Meer zucht tot ontspanning dan ooit. De publieke vermt kelijkheid trekt aan. De lens van Maurice C.he- valier. Meten met twee maten. De eerste weken van 1931 hebben zich van <Je donkere dagen vóór Kerstmis niet oneer scehiden door heldern glans, maar wel door roerigheid. Hetgeen gelukkig nog iets anders is dan oproerigheid. Voor den nieuwsgierigen beschouwer of den vluchtigen voorbijganger is het onderscheid echter gering. Na vele protesten, die de werkloozen van de publieke tribune in de raadszaal geslin gerd hebben, na kleine samenscholingen voor het raadhuis, is het tot rumoerige betoogin gen gekomen in het hart van de stad. r.n nu en dan moest de politie zich laten gelden en ingrijpen. Hetgeen weer tengevolge had, dat hier en daar een agent in het nauw geraakt en mishandeld werd. Waarop zijn kameraden dan hun sabels trokken, ten einde hem te on' zetten, of revolverschoten losten. Voorloopig in de lucht. Tot dusverre zijn de slachtoffers dezer bot singen nog niet talrijk. En men moet ons politie-corps den lof brengen, dat het mrt groote bezadigdheid en zelfbeheersching op getreden is en zich niet tot daden van gewelc. heeft laten tarten. Voor den voorbijganger leek het nu en dan wel of het oproer ernstig was Men zag op den Dam bij den Nieitwendijk, op het Spui bij Kalverstraat en ook op andere p'einen of kruispunten dienende volksmassa's en. daai tusschen, heen en weer rennende agenten veelal met den blanken sabel in de hand Die volksmassa's leeken evenwel erger dan zij in werkelijkheid waren. Voor een groot gedeelte bestonden zij uit nieuwsgierige straatjeugd uit de z.g. „opgeschoten jongens", die zich bij elk relletje vertoonen en daarbij graag hoofdrollen vervullen. De groote massa der eigenlijke werkloozen hield zich afzijdig en liet zich niet tot wanordelijkheden of dader van redeloos geweld meeslepen. Redeloos geweld, inderdaad. Het is nie- mands schuld, dat er thans een periode van malaise ingetreden is en dat er niet voor ieder werk aan den winkel is, zoomin als in tijden van economischen bloei, wanneer volop gear beid kan worden en wanneer goede loonen werden uitbetaald, een bepaald iemand daar voor dank gebracht kan worden Vóór en tegenspoed wisselen elkaar nu eenmaal af in ieder menschelijk leven en ook in de maat schappij. Het is een gruwelijke gemeenplaats om in dit verband de zegswijze aan te halen, dat na regen zonneschijn komt Maar het is nu eenmaal zoo. En na zonneschijn komt on vermijdelijk regen. Zooals de koopman in parapluies echter zulk een regenperiode uitbuit om van de tij delijke hulpeloosheid der voorbijgangers par tij te trekken en hun zijn regenschermen te verkoopen. waarmede zij straks, als de zon weer doorbreekt, eigenlijk gten raao weten zoo manoeuvreeren zekere politieke rad draaiers en zij buiten de lusteloosheid, de neerslachtigheid, de wanhooo der ontmoedig de werkloozen ten bate van eigen politiek* doeleinden uit Gelukkig tot dusverre tever geefs. Dank zij de instituten voor volksont wikkeling en de vakvereenigingen is de ge middelde arbeider niet meer zoo onwetend a s vroeger. Hij weet wat er in de wereld te koop is, hij begrijpt iets van economische wetten, hij laat zich niet meer lijdzaam als stormram gebruiken voor een of andere politieke of revo lutionaire idee. Alleen de op sensatie belusk „opgeschoten jongen" laat zich mobiliseeren, maar dat beteelcent slechts: „veel geschreeuw en weinig wol De overheid doet wat zij kan en in ieder geval is in onze stad heel wat meei dan in Duitsche of Amerikaansche steden, waar de werkloosheid nog veel nijpender en dientengevolge de overheid nog veel machte loozer is dan hier. Overigens is het wel een merkwaardig ver schijnsel, dat de zucht naar afleiding en ont spanning, naar pleizier in het algemeen, tij dens de malaise eerder toe dan afgenomen is Als inen avond en avond de volle bioscoop theaters ziet. zoodat het eene theater na hei andere 2ijn programma's kan prolongeeren, omdat de zalen telkens weer uitverkocht zijn," dan begrijpt men niet waar het hier verteerde geld wordt verdiend. In hetluxueuse Carlton-hotel moet men zijn tafeltjes voor diners of soupers vooruil bespreken, de groote zalen zijn avond aan avond stampvol met danslustigen, die op de muziek van Hylton en thans op die van Strauss, steppen of walsen. En ook op het thee-uurtje, de z.g. afternoon-tea, is er zei den een tafeltje onbezet. Zeker niet oo Zater dag- en Zondagmiddag Toch is het daar allerminst goedkoop. Wij noemen alle-n maar het Carlton-hotel, maar ook in andere gelegenheden, die thans in de mode zijn, heeft men over toeloop van belangstellenden niet te klagen. Wanneer men de statistische cijfers der publieke vermakelijkheden bestudeert.'kan men nauwelijks aan het bestaan van malais^ gelooven In het derde kwartaal van 1930 over de cijfers van het vierde kwartaal be schikken wij nog niet gingen er 26 000 menschen méér naar den schouwburg en 20 000 menschen méér naar concerten dan in het overeenkomstige tijdvak van 1929. De bioscopen verzwolgen in die drie-maande- lijksche jreriode een surplus van meer dan 200.000 bezoekers. tDe cijfers zijn 1 926 800 in 1930 tegen 1.705.500 in 1929.) Ook de sportvelden trokken een kleine 200 000 lief hebbers méér. Zoodat men wel eenigszins verbaasd staat, als men hoort, dat er in 1930 veel minder geld wordt verdiend dan in 1°29 en eveneens verbaasd als men bemerkt, dade beide voornaamste Amsterdamscbe tooheelgezelschaopen zich alleen, dank zij hef .interen van aanzien'ij'ce reserves, staand: kunnen houden, en a'3 men ziet, dat de groote mode-magazijnen hun „uitverkoop tegen sterk verminderde prijzen" dit najaar véél vroeger dan gebruik?!ijk is hebben a%n gevangen. Misschien redeneert de moderne Amsterdammer aldus: „in tiHen van voor spoed leef ik genoegelijk en spaar ik; in tij den van tegenspoed verzet ik mijn zinnen, spaar ik niet en tracht ik nog genoegelijker te leven" Er is iets voor deze opvatting te zeg gen. Maar de vorige generatie dacht er an ders over en hield zich min of meer aan de wijze levensles van de meest populaire figuur der tegenwoordige generatie, Maurice Che valier, die als leus verkondigt: „Spaar altijd de helft!" Tot verontschuldiging vas het tegenwoor dige geslacht mag evenwel worden aange voerd, dat het vorige en voor-vorige, d.w.z. dat van onze vaders en grootvaders, minder gemakkelijk in de verleiding kwam dan het huidige. Ten eerste was het „uitgaan" des tijds beperkt tot het mannelijk deel. De dames waren huiselijker en de jonge meisjes gingen maar een paar maal per jaar naar partijen en altijd in „besloten gezelschap". Carlton- hotels stonden voor de Amsterdamsche jonge dochters n;ef verlokkend open en van bios copen werd niet gedroomd. Het Gooi en het Duin'and behoorden tot het buiten-leven eu auto's, die alle afstanden te niet doen, zoodat men in een half uur ..dancing" kon benade ren, bestonden niet Wie afleiding zocht, vond die in een stevige wandeling of in een boek. I aten wij over den tijdgenoot niet te hard oordeelen Wanneer men hem met zijn voor vaderen vergelijkt moet men meten met twee maten. Amsterdam, Jan. '31. EMERGO NOGRD-SCHARWOUDE. Woensdagavond werd voor de Tuinbouw- vereenigingen van Oudkarspel en Noord- Scharwouae door den heer P. H. Dohmen van het Inlichtingenbureau voor Chilisal peter, bijkan.oor Amersfoort, een lezing ge houden met als onderwerp „Bemesting in deu Tuinbouw". Deze lcz.ng werd gehouden in de zaal van den heer J. de Bakker. De heer Ootjers heette de talrijke aanwe zige leden der tuinbouwvereenigingen inzon derheid den spreker, hartelijk welkom, als mede de tuinfceuwonderwijzers, de pers en verdere belangstellenden Spr. deelde mede, dat burgem. Wijnveldt, die steeds een der trouwste bezoekers is, en op wiens tegenwoor digheid wederom was gerekend, heden af wezig was wegens ongesteldheid. Spr. uitte de beste wenschen voor een spoedig herstel Voorts juichte spr. toe, dat de jonge garde zoo goed vertegenwoordigd is, waarna hij het woord verleende aan den heer Dohmen Deze ving aan met dank te brengen voor de woorden van welkom tot hem gericht en hoopte er in te zullen slagen de aanwezigen eenige oogenblikken nuttig en prettig bezig te houden. Spr. zou dan een lezing houden namens het Inlichtingenbureau voor Chili- salpeter gevestigd te Rotterdam, dat met deze avonden door het verspreiden van brochures, aanleggen van proefvelden enz. tracht bij den iard en tuinbouw «.enige inzichten te brengen omtrent de bemestingsleer. Hoe meer inzicht hoe grooter het gebruik van kunstmest is. Zoo dient het bureau naast het tuindersbelang ook het belang van den producent. Spr me moreerde, dat het ongeveer 100 jaar geleden is, dat de eerste zending Chilisalpeter van Chili is uitgevoerd. Hoe het winnen en de fabricage van deze kunstmest plaats heeft, laat op duidelijke wijze de film van dezen avond zien Spr. wees er vei'vr op, dat iedere tuinder zoo veel mogelijk van zijn gewassen tracht te halen, doch hij zal er voor hebben zorg te dragen, dat de levensbehoeften der fewassen in voldoende mate aanwezig zijn en eerste vereischte is veel zon, en vooral ook lucht, waarom het dan ook aan te raden is om de 4 a 5 jaren eens flink den grond om te spitten, opdat de lucht kan indringen. Voorts is water van veel belang, want waar dat niet is, vindt men woestenij. De glas- bouw heeft zich sedert 1912 enorm uitge breid, waardoor de warmte kan worden be- heerscht, hetgeen niet mogelijk is in den grond. Het is een feit, dat z.g. vuile grond veel minder warmte bevat, waardoor aan de opbrengst der gewassen een groot nadeel wordt toegebracht. Vele bestanddeelen bcem den zich in den grond die ten gsede komen aan den groei der gewassen, doch deze zijn niet alle in voldoende boeveelheden aan wezig. Dientengevolge moeten deze door mid del van kunstmeststoffen worden aangevuld, waarvoor 4 soorten bestaan, die overbekend zijn, n.1. Kali. Phosphorzuur, Kalk- en Stik stoffen Betreffende de stalmest merkt spr op, dat hiervan niet gauw te veel van kan worden gezegd, echter komen de voedings stoffen niet in de genoemde verhouding voor. Spr. behandelde hierna de verschillende eigenschappen der Chilisalpeter die voldoen de bekend mogen worden geacht, daar deze in groote hoeveelheden in de omgeving wor den gebruikt. Ten opzichte van concurreeren de stikstofmeststoffen nam spr. een fair stand in. Nadat van de gelegenheid tot vra gen stellen door eenige der aanwezigen ge bruik was eemaakt, dankte de heer Ootjers spr. voor zijn rede, die in elk opzicht heeft voldaan en een beeld geeft hoe een goede be- mestinp van groot belang is. Hierna werd de film „De Saljoeternijverheid" in Zuid-Ame- rlka Deze fi'm brengt in beeld het geheele bereidingsproces vanaf het ruwe product tot de gezuiverde Chilisalpeter, zooals dat in den 'and- en tuinbouw wordt gebruikt. Tevens toont zii de aardigste tafreelen van het leven in de „Pampa" alsmede wat op cultureel en hygiënisch gebied voor de bevolking wordt gedaan om hun het leven in deze woestijn zoo aangenaam mo^ëlijk te maken. Tot slot een komisch film „Het spoor dat groeide", welke op kluchtige wiize de ervaringen toont van een handelsreiziger, die zijn product op het platteland komt aanbevelen en verkoo pen. Het geheel was een uitnemend geslaag de avond en de vele aanwezigen, ruim een honderdtal, keerden verrijkt met meerdere kennis voor hun bedrijf voldaan huiswaarts BEVERWIJK Aan de Bevcwijksche groentenveilingen is het tegenwoordig stilletjes echter niet aan de bloemenveiling; deze heeft hare oude leven- wr-id -weer ,eru?gekregen "'1 zitten tegenwoordig volop in de ge trokken tu'pen en de a Ierbeste tulp welke zich voor het forceeren leent n.1 Copland, beneerscht tegenwoordig de markt. De duccen hebben afgedaan Gewoonlijk is de trek van witte en roode duccen ze!d< n loonen^ dit jaar waren de uit komsten ai bizonder slecht I I Het is algemeen bekend, dat di*et een belangrijke rol «peelt om weerstand te kunnen bieden aan het bederf der tanden en verdere tandkwalen. Dank rij een nieuwe en moderne methode ia thans iedereen in staat om rijn tanden op de beste wijze te verzorgen. Op Uw tanden bevindt zich een kleverigen tandaanslag. Pepsodent ia dan ook de aangewezen tandpasta om tandaan slag te verwijderen. Pepsodent bevat geen puimsteen of andere schadelijke bestand deelen. Het heeft een zachte uitwerking, waardoor het glazuur niet aangetast wordt. Neemt een proef met Pepsodent. Koopt nog heden een tube- i" 'iHismaBaanm Dc Tandpasta die den aanslag wmijdert. Gratis tube voor 10 dagen. N.V. Toorb. HENRI SAND RS, Keizersgracht 52 - Amsterdam. Zendt mij een tube Pepsodent voor 10 dagen; Naam- 3508 Adres Slecht» een tube per gezin. 7—17/1 Onder de enkele vroege tulpen nemen Fred. en ïhom. Moore, Rose la reine en vooral Prins van Oostenrijk een voorname plaats in, terwijl dit van de dubbele het ge val is met Couronne d or en Murillo. Tot dusverre zijn de prijzen bevredigend om maar niet van „niet winstgevend" te spreken. Er wordt tamelijk veel opgekocht voor de buitenlandscht markt en dit is steeds een be moedigend teeken. Maandag j.1. zette de markt zich flauwtjes in, terwijl tijdens het verloop eene levendige handel viel waar te nemen met oploopende prijzen. Woensdag d a.v. was de markt bepaald wil lig en de prijzen goed. De eerste snee van Copland behoort spoe dig tot het verleden, wij zien dan Bartigon verschijnen, ook een larwintulp, welke in 't forceeren gelijk met Wiliiam Copland staat, maar nimmer zoo vroeg is. KENNEMERLAND. De markt stond wederom in het teeken van vrij vlugge handel, welke zich over de geheele linie handhaafde, voor zoover le kwaliteit. We vermoeden reeds dat de handel vlug zou zijn, want de groote steden trok ken steeds meei. De vlugge handel is een gelukkig verschijnsel, doch vindt ten deele zijn oorzaak in den kleineren aanvoer, want veel is er niet meer, uitgezonderd stapel producten en grove groenten als uien, rajien. bieten en wortelen Ja, men moet maar wach ten voor wat er niet is en straks komt er nog wel van elders, hoorden we zeggen en daarin schuilt waarheid, doch we moeten ook niet vergeten dat sterk is opgeruimd en dat de na tuur heeft meegeholpen. Hoe het ook zij, de handel was vlug, alleen is maar jammer dat h"t te laat is en alleen hoogstens een 10 van de tuinders krijgt er iets van. Andijvie was duur. Kolossaal wat is er nog mooie kwaliteit en 't is een kunst om ze zoo mooi voor te brengen. De moeite werd beloond, we zagen zelfs nog enkele kisten van boven de 2, Joch 1 30—1.80 was voor mooie kwali teit schering en inslag en voor 2e kwaliteit 0.90f 1 30 of van f 0.06— f 0.16 per stuk. Een pracht-prijs voor andijvie. Boerekool is op! Nu, zoo erg zal het wel niet zijn, doch dat neem: niet weg dat de aanvoer kleiner wordt. Ook boerekool wordt duur, mooie kwaliteit ging tot 1.20; de no teering was 0.50120 per kist. Ja, er was nog steeds bloemkool, doch niet mooi en niet duur. Och de kwaliteit is niet veel meer waard en in dat licht bezien, is de prijs van 812 per 100 niet laag. Spruiten zaxken af. In andere jaren komen er om dezen tijd groote kwantums van el ders, doch we zien er hier nog niet veel van. Zou er niet veel zijn? Als we den handel hooren, zal et spoedig een tekort aan mooie „pruiten zijn. Hoe het ook zij, er was niet veel en de kwaliteit viel nog al mee, in aan merking genomen de üjd van het jaar. De prijzen der spruiten waren f 8.50— f 23 per 100 K.G. en beduidend lager dan de vorige week. Dë aanvoer van kool was groot genoeg, waarmede we nie; zeggen, dat er groote aan voer was. Doch kool belieft men niei erg en dan is er spoedig genoeg. De prijzen der koolsoorten waren aan den lagen kant We noteeiden voor roode kool f 3.507 50, groene kool 48.50 en gele kool 3 8 50 alles per 100 stuks. De aanvoer in bosgroente was niet te groot, er was een vlugge handel en bevredi gende prijzen We noteerden voor prei 14— f 22. idem 2e soort f 6f 10. selderie f 4— 6.50 en pieterselie 47.50, alles p>er 100 bos. Knolselderie was een gewild artikel, voor zoover le kwaliteit. We noteerden voor 1ste soort 6.50—10, 2e soort f 3— f 5, alles p>er 100 stuks. De handel in rapen, bieten e. d. laten we maar onbesproken. Die handel is morsdood, uien kijkt men niet aan enz. Aardappelen zijn meer in trek. echter niet over de veilingen daar men dar. te veel risico heeft in kwaliteit Echter waren beste Zeeuw- sehe blauwen duurder dan anders. Klei- aardappelen golden f 5.50—6 50 zand- aardappelen f 5—7 50 per 100 KG en er was neiging tot verhoogde prijs. Vruchten waren wederom duur. We uoteerden voor appelen (mooie 2e kwaliteit) 16-50 f 31, peren (in doorsnee prima 2e kwaliteit) f 18 tot 33 per 100 K G Voor overige artikelen onveranderde prijken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er miae instemt.) j echte friesche BETALEN WIJ DE HELFT TE VEEL? Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een kleine plaats in uw blad waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Het trof mij dezer dagen uit de bladen te vernemen, dat te Arnhem het vastrechtta rief voor electriciteit verlaagd is tot 4 cent per K.W.U. Ik dacht eerst aan een geval op zich zelf, doch heden wordt ons door de bladen weer bekend gemaakt, dat thans ook te Nijmegen het lichttarief is verlaagd van 25 tot 20 cent en het vastrechttarief van 5 tot 4 cent. Ik vraag mij nu af waarom wij te Alkmaar nu het dubbele moeten betalen. Is de kwaliteit van het licht beter dan el ders? Of is het een ongehoorde onbillijk heid? Indien het juist is wat men mij vertel de, betalen de grootste zaken alhier ook veei minder dan het geldende tarief. Om welke reden weet ik niet, doch waarschijnlijk is de gemeente de bedreiging opgelegd, dat die groote zaken dan zelf een lichtcentrale in eigen huis oprichten. Welnu winkeliers, wanneer wij dan te veel moeten betalen wat de grootsten te weinig betalen moet er ook door ons naar andere middelen worden omgezien. Is het dan ook niet mogelijk om in de zakenwijk voor elk blok winkels een centrale op te richten? De kosten zullen hoog zijn doch in ieder geval veel goedkooper dan het te dure lichttarief dat wij thans betalen. Naar ik vermeen is het niet noodig dat voor een dergelijke centrale concessie noodig is, daar dit op eigen terrein geschiedt. Er is door mij al eens in de middenstands- vereeniging over gesproken en men heeft mij toegezegd de zaak eens onder de oogen te zien. Dit stel ik natuurlijk op hoogen prijs en verwacht, dat het actieve bestuur deze zaak eens degelijk ter hand zal nemen. Ook schijnt het mij toe, dat ook de niet aange sloten winkeliers verstandig doen aan een eventueele actie deel te nemen. Met dank voor de plaatsing. WINKELIER. Voetbal. G. Reuser van Alphen. f In den ouderdom van 30 jaar is gisteren te Nijmegen overleden de bekende voetballer G. Reuser van Alphen; sinds 12 jaren speel de hij voor het Nijmeegsche Quick, gewoon lijk in de voorhoede. Reuser van Alphen was voorts een bekend athleet. Voor eenige jaren was hij een van de snelste sprinters op de 100 meter. De wedstrijden voor morgen. Goed geteld staan er voor morgen 22 wedstrijden op het programma van den K. N. V. B. Maar al wordt ook geen enkel terrein afgekeurd, toch zullen er hoogstens 20 wedstrijden gespeeld wor den, want in afdeeling V zijn twee ont moetingen uitgesteld. Het gekke daar van is vooral, dat de stad Groningen morgen geen enkelen wedstrijd binnen haar poorten zal hebben. Men mag in het algemeen veel gevoelen voor gelijkmatig heid, maar om de competitie opzettelijk in te doen krimpen terwille van de ge lijkmatigheid, lijkt ons al heel ver ge zocht, vooral in deze tijden van achter stand. In afdeeling I is Ajax vrij. Dat is jam mer, want Ajax en Z. F. C. tornden zoo mooi tegen elkaar op. Nu zal de Zaan- sche club morgen wel weer bovenaan staan want zij is wel in staat om thuis 't Gooi te kloppen. Alleenzij moet oppassen voor zelfonderschatting. V. U. C. ontvangt H. F. C. We krijgen dus in den Haag een strijd om het be staan. Hoe die strijd verloopen zal, hangt af van den gemoedstoestand van de thuisclub. Het zou nog wel eens kunnen zijn, dat V. U. C. nog in zak en asch zat vanwege de 170 uitslag in Amsterdam dan zou H. F. C. wel eens kunnen win nen.'Maar daar staat tegenover, dat de vorige grocte nederlaag van V. U. C. door een bijna evengroote overwinning ge volgd werd. Wie weet, is dat ook morgen weer het geval. Maar als er niet iets bij zonders gebeurt, dan ligt de uitslag in de buurt van een gelijk spel, met mis schien H. F. C. als iets sterkere. Bij de twee andere wedstrijden in deze afdeeling, t.w. StormvogelsD. F. C. en ExcelsiorH. B. S. hebben de bezoekers de beste kansen, al mogen spannende ontmoetingen verwacht worden. In afd. II een geheel volledig program ma. De kampioenscandidaten kunnen beide haar wedstrijden winnen al heeft Feijenoord het wellicht wat gemakkelii ker dan Sparta. Feijenoord toch ont vangt V S. V„ waartegen zij-de vorige week gelijk speelde. Met alle respect voor V. S. V. gelooven we toch, dat ze morgen leelijk aan het kortste eind zal trekken. En Sparta moet naar Hilversum om tegeu de club van dien naam te vechten. Is Sparta wat op dreef, dan kan ze win nen, maar het puntenverschil zal heusch niet heel groot worden. A. D. O. ontvangt K. F. C., dat op re vanche loert voor de nederlaag op eigen terrein. Inderdaad heeft ze kans, om Tap c.s. te kloppen, maar gemakkelijk zal het niet gaan. Een gelijk spelletje dus? Een heftige strijd zal gestreden wor den op het E. D. O.-terrein tusschen E. D O. en H. V. V. Wie deze ontmoeting verliest, kan zich zoo langzamerhand wel gereed maken voor de degradatie wedstrijden, al blijven de andere clubs evengoed in gevaar. R. C. H. zal morgen op haar terrein Blauw Wit ontvangen. Veel hangt er van af, of BI. Wit eindelijk weer eens een behoorlijk spelpeil kan bereiken, want anders zou ze wel eens met leege handen uit Haarlem moeten kunuen te rug keeren. In afd. III, het Oosten, bestaat een heel klein kansje, dat P. E. C. morgen haar leidende positie verliest. Nog staat ze op de bovenste plaats, maar het zou ons heelemaal niet verwonderen, wan- 20-50ctperons neer ze morgen een of beide puntjes ver loor. nu ze het Apeldoornsche A. G. O. V. V. ontvangt. Dat zou haar de eerste plaats kosten want Heracles zal hb* tegen Vitesse, al wordt er ook in Arnhem gespeeld, wel klaar kunnen spelen. Go ahead heeft nog een heel klein kansje op den titel en zal morgen wel zorgen, dat dit kansje niet heelemaal verdwijnt. Ze is toch sterk genoeg, om Robur te verslaan, ook al speelt Robur op eigen te.Tein. Wageningen ontvang* thuis het Zwol- sche Z. A. C. en wint natuurlijk met be hoorlijke cijfers en Enschedé zal den uit wedstrijd tegen Tubantia ook wel in een overwinning kunnen omzetten. In afd. IV, het Zuiden, gaat de groote belangstelling uit naar den wedstrijd P. S. V.—N. A. C. De eerst- ontmoeting tusschen deze twee concurrenten eindig de in een gelijk spel. Daaruit zou men kunnen opmaken, dat P S. V. morgen de beste kansen heeft. Inderdaad lijkt het ons zeer wel mogelijk, dat de thuisclub morgen wint, ook al komen beide par tijen niet geheel volledig uit. Als deze verwachting bewaarheid wordt, dan heeft P. S. V. het kampioenschap bijna voor het grijpen. De overige drie wedstrijden in deze af deeling zijn van groot belang voor de bezetting van de laatste plaats, waar voor blijkbaar veel (of weinig?) animo bestaat. Van het meeste belang is mor gen misschien wel de ontmoeting Longa1 Wilhelmina, waarin we de thuisclub dt beste kansen geven, al is het zeer wel mogelijk, dat Wilhelmina voor een ver rassing zorgt. B. V. V.Noad moet nor maal gesproken door de bezoekers ge wonnen worden, want Noad is stukken sterker. Echter de B. V. V.-ers voelen zich op eigen terrein veel beter thuis dan elders, anders, zoodat De Valk—Willem II wordt een mooie overwinning voor de bezoekende ver- eeniging. In afdeeling V slechts twee ontmoe tingen, n.1. LeeuwardenVelocitas en M. S. C.—Frisia. Als de Leeuwarder clubs morgen de buit willen deelen, dan moet Frisia winnen, want Velo zal de thuisclub wel geen kans geven op een, laat staan, twee punten. Inderdaad is Frisia wel in staat, om van de baby's te winnen, maar dan moet ze hard aan pakken. Onze Tweedeklassers. Er staan vooor klasse A morgen hee) belangrijke wedstrijden op het program ma, zooveel voor de bezetting van de bezetting van de bovenste als voor de onderste plaats. Wanneer we het pro gramma inkijken, dan zien we dat West Frisia naar Wormerveer moet. De Enk- huizers komen dus voor een heel zware taak te staan, want een club als W. F. C. is thuis niet gemakkelijk te kloppen. Echter, West Frisia is momenteel zoo goed, dat 2e allerwaarschijnlijkst wel de beide puntjes zal meenemen en in het ongunstigste geval met een gelijk spel genoegen zal moeten nemen. Eigenlijk zou een gelijk spel voor den neutrael toeschouwer wel welkoti zijn, omdat de spanning dan geweldig zou stiigen. Ten minsteals Zeeburgia en Z V. V. morgen haar wedstrijden winnen. Zee burgia moet naar den Helder, om daar H. R. C. te bestrijden. Een kampioens- candidaat dus in gevecht met een in de gradatie verkeerende! Dat moet zoo op het oog wel op een nederlaag voor de gasthceren uitloopen. Echter, H. R. C. geeft den moed nog niet op en ze speelt vrij goed, zoodat alle voorzichtig heid geboden is, willen de withemden niet door een verrassing hun kampioens kans laten duikelen. We gelooven, dat Z. V. V. het nog het gemakkelijkste heeft, ook al moet ze den uitwedstrijd tegen T. O. G. spelen. Ten minste, het zou ons al heel erg verwon deren, als T. O. G. een puntje hield Maar ook hier is oppassen de boodschap. A. F. C.D. E C. is een strijd om het bestaan. We hebben zoo'n idee, dat de wedstrijd in een gelijk spel eindigt! Tenslotte HollandiaAlcmaria! Eigen lijk is deze ontmoeting niet van zoo heel veel belang, want beide vereenigingen hooren momenteel ongeveer in de mid denmoot thuis. Theoretisch zijn geen van beiden nog veilig, maar de andere clubs zullen elkaar wel puntjes afhandig ma ken en dan zien we Hollandia en Alc maria ergens in de bovenste helft, num mer 4 of 5 ongeveer. Maar niettegen staande dat wordt het morge:. een harde ontmoeting. Dat wil de traditie nu een maal. Sensationeele wedstrijden hebben beide tegenstanders dikwijls genoeg ge leverd; waarom zou men dan morgen een laksch partijtje voetbal moeten zien? Een ding is veranderd en dat is ver heugend. Was de wedstrijd vroeger wel eens ruw, te ruw zelfs, daarvan zal nu geen sprake zijn. De sportiviteit van bei de clubs is hoog genoeg, om daarvan ze ker te zijn. We zien dus morgen een harden, maar eerlijken strijd in Hoorn en natuurlijk... verliest Alcmaria! Of zouden de withemden opnieuw voor een verrassing zorgen, evenals in Wormer veer?! We zullen afwachten en zijn benieuwd wat de Alcmaria-voorhoede tegen de Hollandia-achterhoede zal doen. Geheel c pen spel en volhouden kan succes geven! In 2 B een derbij: V. V. A.—D. W. S. Deze wedstrijd wordt in het Stadion ge speeld en men kan rekenen op een zeer talrijk publiek. Een Amsterdamsche tweedeklasser trekt zeer zeker ook pu bliek, zooveel, dat menig 1ste klasser er jaloerseh van zou worden. U, W. S. moet deze strijd winnen, om

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9