BinnenlandT Luchtvaart Laatste berichten HET PROGES TEGEN OEN DUSSELÖORFSGHEN MOORDENAAR. Iteehtssateesi i oterleek texel. ursem. 'uitgeest. Kunsten en Wetenschappen' in de zaal voor velen zelfs hinderlijk werd liet stuk goed te volgen. Het was in elk opzicht een mooie slot-uit- voering en wij hopen, dat de vereeniging in het komende seizoen ons weer met een paar mooie stukken (tooneel) zal verrassen. De opening geschiedde door den heer P. Oud Jzn. en de burgemeester sprak op verzoek van de vereeniging een hartelijk woord. De tooneelver „Kunst naar Kracht" gaf Zendag 12 en Dinsdag 14 April een tweetal uitvoeringen, als besluit van haar speelsei zoen. Zondagavond was de opkomst bevre digend, terwijl de tweede avond de zaal van café de Vries geheel bezet was, waarover de voorzitter, de heer de Wit, zijn voldoening uitsprak bij de opening. Voor dit keer was de keuze eens gevalylen op een blijspel, getiteld: „Filmmaniallen geanonceerd als een spel van gijn en nonsens. Inderdaad een zeer juiste definitie, het was van een kostelijken humor. Het geheele stuk wordt gedragen, door een tweetal typen, een landlooper en een inbreker, welke door hun lichaamsgestalte veel overeenkomst vertoonen met de bekende filmkomieken Watt en half Watt. Door een „Dritte im Bunde" een geraffineerde fles- schentrekker wordt dit handig geëxploiteerd, waardoor het de heeren mogelijk is een tijd lang in een pension te logeeren en zich te laten bewieroken. Natuurlijk blijven de ver overingen bij de dames ook niet uit en tot welke dolle situaties dit aanleiding gaf, was werkelijk vermakelijk. De typen werden prachtig weergegeven, waartoe de grime van den heer Loevens niet weinig heeft bijgedra gen. Het optreden van de danseres Miss Bella Blackhead was een succes. De ver schillende bijrollen hadden een goede bezet ting, terwijl Jan een correcte bediende was, We merkte onder de spelende heel wat nieu we krachten en we meenen nu reeds te kun nen voorsjrellen, dat er onder zijn, die in de toekomst nog uitstekende krachten zullen worden. We feliciteeren de vereeniging met deze aanwinst. Het geheel was een dolgezellige avond, de lach raakte bijna niet van de lippen, de meest nurksche nurks, was hier uit de plooi ge raakt. De vereeniging heeft alle reden om tevreden te zijn. Een bal besloot beide avon den. EGMOND AAN ZEE. Tooneeluitvoering. Onder leiding van mevr. Th. Zwart— Jansen gaf de damesvereeniging T. A. V. E. N. U. alhier Dinsdagavond een tooneeluitvoering voor de oude zeelui in do Prins Hendrikstichting. Opgevoerd werd een tooneelstuk in 4 bedrijven genaamd „De club der over- tolligen." Er is hartelijk gelachen door de ver pleegden wat wel een bewijs is, dat men genoten heeft van het aardige spel Ier dames, die allen hun mannenrollen uit stekend vervulden. Met een woord van dank door den waarnemend directeur en een driewerf „Lang zullen ze leven" der verpleegden werd deze zeer gezellige avond beslo ten. HARENKAKSPEL. In de jongste vergadering van den ge meenteraad is meegedeeld, dat aan 110 van de ruim 200 tuinbouwers in deze gemeente een tuinderscrediet is verleend onder garantie van provincie en gemeen te tot een bedrag van 86 160. LANGERE MILICIENS. Ofschoon als eisch voor goedkeuring van dienstplichtigen voor den militairen dienst de minimumlengte is gebracht van 1.55 M. op 1.60 M., is thans bepaald, dat van de per sonen, ingeschreven of ingelijfd voor de lich ting van 1931 of van een vroeger jaar, slechts diegenen ongeschikt voor den dienst op grond van hun lengte zullen worden ge acht, die kleiner zijn dan 1.55 M. FAILLISSEMENTEN Vernietigd ingevolge verzet het faillisse ment van A. Vink, handelende onder de naam A. Vink's muziekcentrale te Beverwijk. LIMMEN. Donderdagavond had aan de Rijks weg een auto-ongeluk plaats dat goed afliep. De heer Kr. reed met zijn Fordje van het erf en werd door een zwaren vrachtauto van J. R. van Haarlem aan gereden. Het Fordje werd vernield, doch de heer Kr. kwam er heelhuids af. Omtrent de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. NIEUWE NIEDORP. Alhier is afgebrand de woning van den heer K- Drent. Ook de inboedel ging verloren. Veimoedelijk is de brand in den schoorsteen ontstaan. Bisschoppelijk bezoek. ,was een schitterende ontvangst, die Mgr. Aengenent bereid werd bij zijn komst in deze gemeente op Donderdag 16 April. Een eerewacht van:60 ruiters had zich opge steld aan de haven te Oudeschild, toen de met vlaggen getooide „Dageraad" de haven bin- nenstoomde. 't Leverde een buitengewoon fraaien aanblik in de stralende morgenzon. De keur der Texelsche paarden was aan wezig, alle paarden gedekt met een kleedje van wit en geel. De ruiters gekleed in witte broek en donkere jas, waarover paarsche sjerp, en met witte petten op de hoofden. De meeste ruiters voerden vlaggen of vaandels met zich mede. De bisschop reed in een lan dauer, waarvan de kap omlaag was. De Texel sche pastoors reden met Mgr. mede, terwijl achter dit rijtuig de ontvangstcommissie in rijtuigen reed, vóór en achter der ijtuigen ging de eerewacht. Bij aankomst te Den Burg ging het Texel sche Fanfarecorps met volle muziek den stoet vooraf door de straten van den Burg, waar van verschillende woningen de Nederl. driekleur wapperde, met Pauslijken winpel. De klok der r.-k. kerk begon te luiden, toen de bisschop het dorp naderde. Voor de r.-k. kerk was een fraaie eerepoort opgericht. Binnen het hek der pastorie ston den de kinderen opgesteld, die straks van Mgr. het H. Vormsel zouden ontvangen. Een welkomstlied werd hier door de kinderen ge zongen. Staande voor de pastorie hoorde Mgr. dit lied aan. Na afloop dankte Mgr- voor deze hulde met een kort woord. Om twaalf uur werd door den bisschop 't vormsel toegediend aan de kinderen van alle drie Texelsche r.-k. parochiën, 's Middags maakte Mgr. een autotocht naar de Cocksdorp, waar de r.-k. kerk werd bezichtigd. Om 5 uur was 't weer aantreden van de eerewacht voor de r.-k. pastorie en werd de bisschop op dezelfde wijze uitgeleide gedaan als 's morgens bij de aankomst op Texel Mgr. Aengenent vertrok met de boot van 5.40 uit de haven van Oudeschild. Niettegenstaande slechts een derde gedeel te der bevolking van Texel Roomsch Katho liek is, wordt 't bezoek van den bisschop van Haarlem hier steeds als een feestdag be schouwd. Iedereen werkt mede om de huldi ging aan den katholieken kerkvorst hier ge bracht, steeds zoo groot mogelijk te doen zijn. 't Fanfarecorps, dat de eerewacht te Den Burg vooraf ging, bestaat uit leden van alle partijen. Geen enkele wanklank werd ook nu b:; dit bisschoppelijk bezoek vernomen. Te Oudeschild en bij de r.-k. kerk te Den Burg waren verschillende persfotografen aanwezig, ook werd een filmopname gemaakt. De algemeene vergadering der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, afd. Ur- sem e.o., vergaderde Woensdagavond 7 uur ten huize van den. heer J. Kok te Rusten burg. Voorzitter was de heer J. Buis Jr. Te genwoordig waren slechts zeven leden. De voorzitter betreurde het, dat zoovee! veehouders niet beseffen wat organisatie ver mag en het bijwonen der vergaderingen ur gent is, gezien den crisistoestand in land en tuinbouw. Bij de bespreking tot het houden van een cursus voor bloembollencultuur was de ver gadering van gevoelen, dat zeer veel deelne mers zich zouden aanmelden. Besloten werd pogingen te doen tot oprichting van dezen cursus en hiervoor samenwerking te zoeken met de afdeeling Land- en Tuinbouw te Ur- sem. In de vacature M. Langereis en N. Schuytemaker, die niet herkiesbaar waren, werden met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Koelemeij en N. Spaan, wien van de stemming en de benoeming zal worden kennis gegeven. De rekening over 1930 werd nagezien door de heeren M. Langereis en de Jongh en vastgesteld in ontvangsten 385.30, uitga ven 164.60, batig saldo 223.70. Aan den penningmeester werd dank gebracht voor het gevoerde beheer. Verder werd de wenschelijkheid betoogd tot invoering van een varkensveiling te Pur- merend. Voor twee jaar is een commissie be noemd doch nimmer is er mear iets van ver nomen. Tot agevaardigde naar de algemeene vergadering werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Buis Jzn. Aan de varkensmesterij voor selectieproe- ven gevestigd te Hoorn werd een subsidie toegekend van 15. Bij de rondvraag werd dank gebracht voor de gehouden excursie naar de Ziuderzeewer- ken en het idee geopperd een autotocht te organiseeren naar de bloembollententoon stelling te Den Helder. Hiervoor zou het be stuur de noodige maatregelen treffen en met de leden overleg plegen ook wat betreft het tijdstip. Daarna sluiting. Openbare uitvoering Kunst na Arbeid. Woensdagavond gaf de gemengde zang vereniging Kunst na Arbeid alhier een open bare uitvoering in het hotel de Ooievaar met medewerking van de accordeonvereniging „Oefening baart Kunst" van Krommenie, het accordeon-duo Gravesteijn-Kroon en mevr. Ooms-Jongsma declamatrice, alhier. De heer Th. de Waal opende de avond met een welkomstwoord. Wat de vereeniging be trof, deed spreker een beroep op alle Uit- geesters die over een goede stem beschikken en ambitie voor zang en muziek hebben om lid te worden van het koor daar de bezetting wel wat te wenschen overlaat. Hierna zong Kunst na Arbeid Lentezang. Ofschoon de vereeniging meer leden kon heb ben, werd er goed gezongen en het is dan ook te hopen dat er spoedig vele nieuwe leden zich komen aanmelden, zoodat de vereeni ging, die hier ter plaatse aller sympathie geniet, a.s. zomer met succes aan het con cours zal kunnen deelnemen. Hierna declameerde mevr. OomsJongs- ma een drietal gedichten waaronder ,.de Wil gen. Dan trad de accordeon-vereeniging voor het voetlicht. Uitstekende muziek werd door haar ten gehoore gebracht,, alle lof aan den directeur den heer K. atum en de vereeni ging alsmede aan het accordeon-duo Grave steijn-Kroon. Tot slot voor de pauze zong het koor. Ni,ts dan lof aan den heer Mienis, directeur van het koor. Na de pauze zong Kunst na Arbeid weder om een tweetal liederen en declameerde mevr. Ooms-Jongsma op zeer gevoelige wijze. Dan kwam het accordeonorkest nog eens Deze stukken werden uitstekend uitgevoerd wat trouwens het daverend en langdurig ap plaus ook wel bewees en kon het orkest dit dan ook niet beter beloonen dan met het ge ven van een z.g. „toetje". Het accordeonduo speelde daarna ook wederom voortreffelijk en had zij eveneens een daverend applaus in te oogsten en speelde ook zij een extra-stukje. Tot slot van den avond zon? de zangver- eeniging Mei symphonie van Markuil, waar na de avond met een gezellig bal gesloten werd. Poldernieuws. In de vergadering van den polder de Uit- geester- en Heemskerker Broek is gekozen tot hoofdingeland de heer Jhr F. Govers van Marquette en de heer C. de Ruijter Cz., ter wijl tot dijkgraaf van den Marker- en Oost- wouderpolder wederom de heer P. Groot werd gekozen en tot hoofdingeland van dien polder de heer P. Reijne Kz. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide DELEGATIE VAN HET N. V. V NAAR NED. INDIE Dinsdag 21 April a.s. zal met het motor mailschip Marnix van St. Aldegonde van de Maatschappij Nederland naar Indië vertrek ken de delegatie van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, bestaande uit den voorzitter van het N. V. V., den heer Ku ipers, lid van de Tweede Kamer, en de ver- bonasbestuurders PDanz voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en P. Moltmaker, voorzitter van de, Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpersoneel, beiden lid van de Eerste Kamer. De delegatie zal pl.m. 6 maanden in Indië vertoeven. FABRIEKSBRAND TE HELMOND. Hedenmorgen hebben wij inlichtingen in gewonnen omtrent de gevolgen van den brand bij de N.V. Swinkels en Co., dekenfa- brieken te Helmond. Wij vernamen, dat het bedrijf gedeeltelijk zal worden stilgelegd. Voor hoelang kon men ons nog niet meedee- len. De fabriek te Deurne zal kunnen blijven doorwerken. Hedenmorgen was de brandweer nog steeds met 2 autospuiten aanwezig. In de gebouwen is het vuur geheel gebluscht. De voorraad vetwol brandt echter nog met groo- te hevigheid. DOODELIJKE MIJNONGEVALLEN. Op de staatsmijn Hendrik is gisteren een motor uit elkaar gesprongen, waardoor de 38-jarige arbeider Sch., vader van 5 kinde ren, op slag is gedood. In de mijn Anna I is de arbeider F. H. uit Nieuwenhagen in een schacht gevallen en onmiddellijk gedood. DE VRIJHEIDSBOND. Feestelijke herdenking tienjarig be staan. Gisteren herdadit de Liberale staatspartij „De Vrijheidsbond" haar tienjarig bestaan met een feestvergadering in het gebouw Ex celsior te Den Haag. Tal van bekende libe rale persoonlijkheden waren aanwezig, onder wie werden opgemerkt leden van Eerste en Tweede Kamer, van Provinciale Staten en Gemeenteraden, de griffier van de Tweede Kamer, mr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, generaal-majoor Schuurman, mej. Louise v. Eeghen, mevr. Wynaendts Franc- ken-Dyserinck en andere figuren uit de vrou wenbeweging en besturen van partij en af- deelingen, en van de vereeniging De Jonge Liberalen. De heer mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam, leidde de vergade ring en sprak een openingsrede uit, welke hij begon met de mededeeling, dat mr. Fock door familie-omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn, doch een telegram van ge- lukwensch had gezonden. Het is 10 jaar geleden, dat verschillende groepen bijeen zijn gekon en om een hechte partij te vormen en spr. heeft den indruk, dat, indien de teekenen niet bedriegen, zij zich niet hebben vergist. Het gaat als met bouw werken waarvan steen en cement zich in den loop van den tijd hechter aaneenvoegen. Spr. deelde de resultaten der Woensdag gehouden verkiezingen voor de Prov. Staten mede en wenschte sj>eciaal de Groningsche liberalen geluk met het resultaat van hun arbeid. Dan verleende spr. het woord aan prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, tot het uitspreken van de feestrede, welke per radio is uitgezonden. Spr. ging daarin de beteekenis na van de liberale gedachte en zette de taak der libera len in den tegenwoordigen tijd uiteen. Het is, zoo zeide spr., op dit oogenblik in Europa geen ongewoon verschijnsel te zien, dat de liberale gedachte het best wordt ver dedigd door politieke partijorganisaties die in het centrum staan van de politieke partij formaties en dat zij het meest samenwerken met, aangeleund zijn aan de rechterzijde. Dat dit zoude beteekenen, een conservatieve, een reactionaire, een anti-sociale levenshouding, is een radicale onjuistheid. De democratie in den zin der liberale gedachte is echter nog steeds een ideaal omdat den „gezag" en „vrij heid" ieder een eigen plaats zullen verkrij gen. Zie ik wel, aldus spr., dan is op dit oogen blik de liberale partij als Nederlandsche cen trumpartij in voortdurende samenwerking met de regeering, eerder rechts dan links aangeleund. Dit ware althans voor het vaste land van Europa, voor het heden geen onge bruikelijke liberale houding, die niet kon dul den dat de door anti-liberale stroomingen be- heerschte democratie de liberale gedachte dooddrukt. De onmachtige regeering, handelende on der den drang van een volksvertegenwoordi ging, is niet meer populair. Regeeren is een zelfstandige kracht. In de zelfstandige kracht van regeering en van parlement kan ook voor onzen tijd een oorzaak zijn gelegen, onze staatsinstellingen aannemelijk te maken als leidende zelfstandige krachten in de ge- meene zaak. Spr. zette dan nog uiteen, hoe z.i. ten op zichte der economische vraagstukken de hou ding van den liberaal behoort te zijn en ein digde met het geven van een formuleering der staatstaak volgens liberaal beginsel. De rede lokte van de vergadering een langdurig applaus uit, waarna de voorzitter den spreker dankte. Spr. besloot met een hul- e aan de nagedachtenis van mr. Dressel- uys. De herdenking is gisterenavond besloten met een feestavond in het gebouw voor K. en W. onder leiding van den voorzitter der Haagsche afdeeling jrh. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Hier was het Tweede Kamerlid mr. G. Boon de feestredenaar. KORTE BERICHTEN. De rijksinkomsten over Maart 1931 bedroegen 2.834.311 minder dan over Maart 1930; over de eerste drie maanden van 1931 9.307.333 minder dan over die van 1930. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Heden is te 's-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van de Evangelisatie Maatschappij. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental is teruggeloopen van 8384 tot 8212. Bij het voorstel om een telegram van trouw aan de koningin te zenden, achtte de heer Inde uit Amsterdam het beter, dat dit achterwege bleef, omdat in de Evangelische Mij. ook plaats moet blijven voor republi- keinsch gezinden. Nadat door den afgevaar digde van Amsterdam en door den voorzit ter dezer afdeeling met klem was geprotes teerd tegen het denkbeeld van den heer Inde en nadat er op gewezen was, dat ook repu blikeinen lid der Evangelische "Mij. kunnen zijn, werd onder luid applaus tot het zenden van een telegram besloten. BOSCHBRAND. Brandstichting. Woensdagmiddag is brand ontstaan in het bosch bij het landgoed Nimmerdor, aan den Arrrhemschen weg, bij Amersfoort. De brand weer bluschte het vuur, waarbij particulieren hielpen. Een 28-jarige jongeman, met be perkte geestvermogens, werd door de politie als de aanstichter van den brand aange houden. VERKEERSONGEVALLEN. Een arm afgereden. Op den Muiderstraatweg tusschen de Mer- wedebrug en den spoorwegovergang is gis terochtend e'en wieirijdster uit Amsterdam onder de Gooische Stoomtram gekomen. De fietsrijdster, een leerling-verpleegster uit het Wilhelminagasthuis, die blijkbaar nog door een vriendin is gewaarschuwd, is te dicht bij de tramrails gaan rijden, terwijl de tram haar achterop kwam. Zij werd door den bijwagen gegrepen en geraakte onder de wielen. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Burger Ziekenhuis ge bracht. Haar linkerarm is hevig gekwetst. Haar toestand is ernsiig. INBRAAK. Een kleermakerswerkplaats leeggehaald. Woensdagnacht is te Kerkrade ingebroken bij den kleermaker Clevers. Het geheele huis werd ondersteboven gehaald. Vermist wor den een luidspreker, heerenschoenen, drie damesmantels, een nieuw heerencostuum, twee nieuwe pantalons enz. De politie stelt een onderzoek in. DE INDIE-POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtuig vertrokken. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat de P.H.A.G.R. om 6.12 uur uit Ba tavia is vertrokken om 8.34 te Palem- bang aan kwam, om 9.15 uur vandaar vertrok en om 5.07 uur in Medan landde, Het 16e postvliegtuig. Volgens een bij de K. L. M. ingekomen radio-bericht is 't postvliegtuig dat gis teren uit Amsterdam is vertrokken van plan om 18.05 uur te Belgrado te landen. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 16e postvliegtuig gisteren om 6.30 uur uit Amsterdam vertrokken zijnde, om 10.55 uur te Leipzig is aangekomen; vandaar om 11.20 uur is vertrokken en om 15.20 uur te Boedapest is gearriveerd. Om 16 uur werd van Boedapest opgestegen en om 17 39 uur landde men te Belgrado. NOODLANDING. Doordat de motor bleef stilstaan moest het militaire vliegtuig 107 gisteren een noodlanding doen in een weiland langs den Spijkschen dijk te Gorinchem. Dooi de vaart is het toestel over een sloot ge wipt en neergevallen, waardoor het lan dingsgestel werd beschadigd. Het vlieg tuig is gisteravond naar Soesterberg vervoerd. DRIJVEND VLIEGVELD IN DEN OCEAAN. Twee vlieguren van New York. „Aeronautical Industry" weet te berichten dat weldra begonnen zal worden met den bouw van een enorm drijvend vliegveld, vol gens het bekende ontwerp van den uitvinder Armstrong. 'Eenige jaren geleden liepen zijn pogingen om tot de verwezenlijking van zijn plannen over te gaan vast op gebrek aan ge'delijken steun. Doch nu schijnt het toch gelukt te zijn eenige groote firma's voor het eerste',,sea- drome" te interesseeren en reeds werden con tracten afgesloten met de General Electric Company, Sun Shipbuilding Co. en Roeblir.g Cable Company. Binnen 90 dagen zal met den bouw aan gevangen worden en twee jaar later hoopt men het enorme werk gereed te hebben. De „seadrome" zal worden verankerd op 400 K.M. ten Oosten van New-York. Mr. Arm strong is bovendien van plan om met een ge heele vloot vliegtuigen een geregelden dienst te openen tusschen New-York en het drijven de eiland. Vooral voor de „week-ends" koes tert mr. Armstrong groote verwachtingen. Het drijvende eiland zal een groot hotel met speel- en balzalen bevatten. De bouwkosten werden geraamd op 4.000.000 dollar. DE VIJFDE DAG Op acht-jarigen leeftijd reeds moordenaar. De vijfde dag van het Kürten-proces begon met een nieuwe sensatie. De ambtenaar van het O. M. deelde mede, dat het onderzoek had Uitgewezen, dat de verklaring van Kürten, dat hij op S-jarigen leeftijd twee kinderen onder een boot had geduwd en verdronken juist was, waarna de verdediger van Kürten mededeelde, dat de beklaagde nog een nieu we bekentenis had afgelegd. Kürten zou n.1. eenige dagen nadat hij de beide kinderen had verdronken, wederom een jongen van een muur af in het water hebben geduwd en ver der een jongen van een slot af in den Rijn hebben geworpen. De laatste jonge kon nog worden gereci. Terwijl de eerste verdronk. Vervolgens werd behandeld de dubbele moord van den 24sten Augustus 1929 op de jeugdige Louise Lenzen en Gertrud Hamacher. De geneeskundige Randerath deed eenige mededeelingen omtrent de sectie op de beide lijken. Bij de behandeling van de moord aanslag op Gertrud Schulte verzocht de proc.-gen. dit verhoor met gesloten deuren te doen plaats vinden. Alleen een aantal pers vertegenwoordigers mocht bij het verhoor in de zaal blijven. De 28-jarige getuige Gertrud Schulte brat toen zij in de getuigenbank plaats nam. in een: hevige huilbui uit. Nadat zij' tot kalmte was gekomen, gaf zij een uitvoerige schilderij van den moordaanslag. Na deze verklaringen van Gertrud Schulte werd het publiek weer tot de rechtzaal toege laten. De president toonde haar een horloge, dat haar door Kürten was ontnomen. De als fetuige gehoorde dr. Gross verklaarde, dat ij aanvankelijk had verwacht, dat Getrud Schulte aan haar verwondingen, die zeer zwaar waren, zou overlijden. Vervolgens werd behandeld de moord op Ida Reuter. Ge hoord werd de getuige Heinrich Ertel, die het lijk van de vermoorde het eerst had gevon den. DE ARGENTIJNSCHE REGEERINGSCRISIS. Verklaring van den president. In een proclamatie maakt de Argentijn- sche president Uriburu bekend, dat hij zich wil aanpassen aan de volkswil, zooals deze bij de verkiezingen in de provincie Buenos Ayres is gebleken. Tot aan de uitschrijving van de algemeene verkiezingen zou een voor- loopig kabinet worden gevormd uit de ver schillende politieke partijen, waarvan Uriburu hoept, dat zij tot een coalitie bereid zuilen zijn. Algemeen acht men door deze houding van den president het gevaar van een dicta tuur geweken, vooral wanneer de radicalen geer. onaanvaardbare eischen stellen. Men verwacht dat ook de gematigde con servatieven aan de coalitie zullen deelnemen INGEWIKKELDE TOESTAND OP MADEIRA. De toestand op Madeira wordt met den dag ingewikkelder; aangezien voor de eilan den de blokkade is afgekondigd, worden' de meeste passagiers van te Funchal binnen- loopende schepen aan boord genomen van de voor de kust liggende Britsche kruiser „Lon- don" en naderhand vandaar naar land ge bracht. GEVANGENISOPROER. Jonge vrouwen in opstand. In de' gevangenis te Lumberton in den Nrd. Amerikaanschen staat Noord-Carolina zijn zes jonge vrouwen in opstand gekomen. Zij verbrandden hun beddegoed, wierpen met huisraad naar de bewaaksters, waarbij ze er 5 wondden, vielen daarna eenige brand- wachts aan, maar konden enslotte onder he vig en tegenstand overmeesterd worden. EEN GROOTE SMOKKELZAAK ONTDEKT. Te Apenrade is een groote Deensch-Duib sche smokkelzaak ontdekt. Twee te Hamburg wonende Deensche kooplieden zijn gearres teerd. Men heeft kreeften, waarvoor een hoog invoerrecht betaald moet worden, in vaten met levertraan verborgen en over de giens gesmokkeld en voorts versche varkens tongen, die niet ingevoerd mogen worden, toch binnengesmokkeld. Behalve de twee kooplieden zijn een bediende en een chauf feur, die de waren heeft vervoerd, in hechte nis genomen. HAAR KIND ONTVOERD. De rechtbank te Zwolle heeft C. H., koop vrouw, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in het huis van bewaring te Zwolle, die haar 16-jarig dochtertje uit het gesticht de voorzienigheid te Steenwijkerwold met een auto ontvoerd heeft, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. DE DOMANIALE MIJN CONTRA DEN STAAT DER NEDERLANDEN. De rechtbank te Maastricht heeft gisteren uitspraak gedaan in het geschil tusschen de Domaniale mijn te Kerkrade en den ontvan ger der directe belastingen aldaar, vertegen woordigende den staat der Nederlanden. De Domaniale mijn te Kerkrade vorderde van den staat terug een bedrag van 31608 we gens te veel onverschuldigd betaald mijn recht van steenkolen door haar gedolven in haar mijn gelegen onder het gebied van de Pruisische republiek. De rechtbank heeft de vordering aan eischeres ontzegd en haar ver oordeeld in de kosten van het geding. VERDUISTERING. Hij verkocht artikelen, die hij in huurkoop had Het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank cischte tegen den 25-jarigen J. F., die ver schillende artikelen, welke hij in huurkoop had, na enkele afbetalingen weer had ver kocht, een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden- STERREKUNDIG LABORATORIUM TE GRONINGEN. Bij het sterrekundig laboratorium Kaptijn te Groningen wordt een koepel gebouwd waarin een kijker wordt geplaatst, welke het mogelijk zal maken fotografische opnamen te nemen van hemellichamen. Tot nu toe was dit laboratorium niet in staat zelfstandig dergelijke opnamen te maken en was het af» hapkelijk van binnen- en buitenlandsche col» lega's. Tot dezen bouw hebben belangrijké giften bijgedragen, o.a. uit het studiefonds J. C Kaptijn. v

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11