Jkwutciaai Tlieum van 24 woningen met een inhoud van 23^ M3. en van IS woningen voor groote gezin nen, met een inhoud van 330 tot 350 M3. De oppervlakte van den voor den bouw benoodigden aan de Popelmanslaan gelegen grond, welke bouwrijp is, bedraagt ongeveer 5020 M2. De Vereeniging verzoekt dezen grond voor den prijs van 6.50 per M2 te mogen koopen. Hiertegen heeft noch de Commissie van bij stand voor het grondbedrijf, noch ons Colle ge bezwaar. Het grondvoorschot zou met in achtneming van dezen prijs en de daarbij ko mende overdrachtskosten, enz., op J 34000 moeten worden vastgesteld. Het bouw voorschot is op 140S00 ge raamd. De exploitatie geschiedt voorzooveel de bovenbedoelde 24 woningen betreft zonder bijdrage van Rijk en Gemeente. De Vereeni ging zou het op prijs stellen voor de exploi tatie van de 18 woningen voor groote gezin nen te mogen rekenen op op een bijdrage van ten hoogste 75 per woning per jaar, overeenkomstig den brief van den minister van arbeid, handel en nijverheid dd. 6 No vember 1930, nr. 8000 M/G. Circ., afd. V., van welke bijdrage de helft zou komen ten laste van het Rijk en de helft ten laste der gemeente. De exploitatierekening der kleine woningen sluit op 6450 en die der groote woningen op ongeveer 6700, waarbij ermede reke ning is gehouden, dat eerstgenoemde wonin gen een huur van gemiddeld 5.17 per week 'onbrengen en laatstgenoemde een huur van 5.50 en 5.90 per week. Deze huurbedra gen kunnen een geringe wijziging onder gaan, omdat wij in den exploitatie-opzet een paar wijzigingen van ondergeschikt belang hebben aangebracht. De opzet is voorts gebaseerd op een aflos sing van het bouwvoorschot in 50, van het grondvoorschot in 75 jaren en op een rente type van 4.25 pCt. bij een koers van 100. De behoefte aan arbeiderswoningen doet zich in deze gemeente nog steeds gevoelen en is o.a. in verband met de overplaatsing van een betrekkelijk groot aantal spoorbe ambten naar deze gemeente in verband met de electrificatie nog toegenomen. De laatste jaren heeft het Rijk steeds op vermindering der bouwkosten aangedrongen, zoodat aan woningen voor groote gezinnen geen voldoende aandacht kon worden ge schonken. Nu het Rijk in het bijzonder voor dit soort woningen een bijdrage in het exploi tatietekort verleent, hebben wij geen bezwaar dit voorbeeld te volgen, al nïeenen wij, dat in den tegenwoordigen tijd de exploitatie van vereenigingswoningen zoodanig moet worden opgezet, dat de inkomsten uit de huur de uitgaven dekken en er derhalve geen bijdrage uif de overheidskas noodig is. Uit door ons verkregen inlichtingen is ge bleken, dat de wnd. Inspecteur van de volks gezondheid zich in het algemeen met de in gediende plannen kan vereenigen. Ten overvloede vestigen wij er Uwe aan dacht op, dat wij in het hierna opgenomen ontwerp-besluit de voorwaarde hebben ge steld, dat de gemeente slechts dan den grond zal overdragen en de voorschotten aan de Vereeniging zal verleenen, indien het Rijk de in den exploitatie-opzet vermelde bijdrage in het tekort voor de 18, voor groote gezinnen bestemde woningen toekent. De adivezen der commissies van bijstand voor de financiën, de openbare werken en het grondbedrijf leggen wij voor U ter inzage. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor het desbetreffend besluit te nemen. VERLENGING BEWONINGS- TERMIJN PERCEELEN SANDERS- BUURT 9 EN LINDENLAAN 56. In bijlage no. 100 schrijven B. en W. IJ. Blokker te Heiloo en J. Pannekeet te Alkmaar hebben verzocht om den termijn van ontruiming, vastgesteld voor de onbe woonbaar verklaarde woningen, onderschei denlijk aan de Sandersbuurt nr. 9 en de Lin- rienlaan nr. 56, wederom met zes maanden te verlengen. Gelijk wij reeds bij ons in bijlage nr. 129 tot het verslag van 's Raads hande lingen 1930 opgenomen voorstel, betreffende bovenvermeld onderwerp, hebben opgemerkt, worden deze woningen slechts door één per soon op behoorlijke wijze bewoond. Ten aanzien van deze gevallen bestaat er dan ook noch'bij ons college, noch bij de ge zondheidscommissie, wier advies wij bij de overige stukken ter inzage hebben gelegd, bezwaar tegen inwilliging van bedoelde ver zoeken. In verband hiermede stellen wij U vóór, het desbetreffend besluit te nemen. WIJZIGING BEGRENZING STATIONS- VOORPLEIN. In bijlage no. 93 schrijven B. en W.: De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft voor de uitvoering van werken ver band houdende met de electrificatie de be schikking noodig over een gedeelte spoor- weggrond. dat aan de gemeente in beheer en onderhoud is overgedragen, terwijl zij een ander gedeelte spoorweggrond nabij de plaats; waar vroeger het stootblok zich be vond, aan de gemeente in beheer en onder houd wenscht over te dragen. De Directie heeft ons daarom verzocht te bevorderen, dat oe kaart, behoorende bij de overeenkomst tot overdracht van het stationsvoorplein in be heer en onderhoud aan de gemeente, tot het aangaan waarvan besloten werd bij Raads besluit van 31 Maart 1920, nr. 18, wordt rervangen door de kaart, welke bij de stuk- Ken is overgelegd en waarop in roode kleur het stationsvoorplein is aangeduid. Onzerzijds bestaat hiertegen geen be zwaar, in verband waarmede wij u voorstel en ons te machtigen de volgende overeen komst aan te gaan Tusschen de N V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, gevestigd te Utrecht, ten deze handelende als cxploitante van den Staats spoorweg Den HelderAmsterdam, en ver tegenwoordigd door hare Directie, partij ter eene en de Burgemeester van Alkmaar, ten deze handelende voor en in naam van de gemeen te Alkmaar, ter uitvoering van het besluit van den gemeenteraad partij ter andere zijde is, behoudens goedkeuring van den minis ter van waterstaat, overeengekomen hetgeen volgt: Artikel 1De teekening, bel i orende bij de overeenkomst van 29 November 1922, rege lende het beheer en onderhoud van het sta tionsvoorplein te Alkmaar, welke overeen komst is goedgekeurd door den minister van waterstaat, d.d. 8 Jan. 1923, wordt vervan gen door de aan deze overeenkomst gehech te door beide partijen gewa> 'merkte teeke- ning Artikel 2: Het in art. 2 van de in het vo rige artikel genoemde overeenkomst genoem de bedrag ad 1900 zal wegens vermeerde- ring der oppervlakte van het bij die overeen komst aan partij ter andere zijde in beheer en onderhoud overgedragen terrein evenredig vermeerderd worden en alzoo gebracht wor den op 1981. Partij ter eene zijde zal bij onderteekening van deze wijzigingsovereen- komst het meerdere bedrag, zijnde 81, ter beschikking van partij ter andere zijde stel len. Artikel 3: De kosten, uit deze overeenkomst voortvloeiende, komen geheel ten laste van partij ter eene. Aldus in tweevoud opgemaakt en onder teekend te Utrecht en te Alkmaar. ELECTRISCHE BEWEGINGS INRICHTING ROOTORENBRUG. B. en W. schrijven in bijlage no. 94: Sinds de nieuwe Rootorenbrug in gebruik is, blijkt, dat deze moeilijk door handkracht kan worden bediend. Bovendien is voor het openen en sluiten der brug op de thans ge volgde wijze veel tijd noodig, zeer ten nadee- le van het verkeer te land. Wij hebben daar om doen nagaan, welke kosten zouden ver bonden zijn aan het aanbrengen van electri- sche beweegkracht aan de brug. Gebleken is, dat die kosten moeten worden gesteld op 2370, waarbij nog komen de kosten van schilderen, timmerwerk, het maken van een toevoerleiding naar de schakelkast en het toezicht, zoomede de algemeene onkosten, te zamen tot een bedrag van 630. Naar wij meenen, zal het gewenscht zijn, de brug met electrische beweegkracht te be dienen. De thans aan den dag getreden na deden zullen dan geheel zijn opgeheven. Het aan te wenden bedrag achten wij voor dit doel gerechtvaardigd. Onder overlegging van de adviezen der Commissies van bijstand voor de openbare werken en van de financiën stellen wij U daarom voor: a. de Rootorenbrug te voorzien van elec trische beweegkracht; b daarvoor te onzer beschikking te stel len een crediet van 3000, nader te regelen bij suppletoire begrooting. GARANTIE GELDLEENING N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 97 Ons voorstel tot aanvulling van uw be sluit van 26 Febr. j.1., nr. 4, waarbij is gega randeerd de betaling van rente en aflossing van een door de N.V. Alkmaarsche Export veiling van Land- en Tuinbouwproducten te sluiten geldleening, groot 10.000, is in uwe vergadering van 16 April j.1. aangehou den, opdat wij ons ten aanzien van de re dactie van die aanvulling nader zouden kun nen beraden. Het komt ons thans voor, dat het geen aanbeveling verdient de voorwaarde, betref fende de terugbetaling van hetgeen de ge meente krachtens de verleende garantie mocht hebben uit te keeren, te doen luiden, zooals zij door Gedeputeerde Staten is aan gegeven. Behalve dat hiertegen bezwaren van boekhoudkundigen aard kunnen worden ingebracht, is het niet gewenscht, dat de gemeente de mogelijkheid van aflossing af hankelijk stelt van het resultaat eener exploi tatie, waarop zij rechtstreeks geen invloed heeft kunnen uitoefenen. Bovendien behoort de gemeente zichzelf geen beperking op te leggen ten aanzien van de uitoefening van het verhaalsrecht, dat zij als borg zou kun nen doen gelden. Wij meenen derhalve, dat, afgescheiden van de uitkomst der exploitatie, de N.V. de verplichting zal moeten aanvaarden om de schuld geheel of gedeeltelijk te voldoen, zoo dra haar kasmiddelen zulks toelaten en te dezer zake aan ons of de door ons aan te wijzen ambtenaren alle gewenschte inlich tingen te verstrekken. Wij vertrouwen, dat Gedeputeerde Staten met een bepaling van deze strekking zullen kunnen instemmen. Ook de Commissie van bijstand voor de financiën kan zich, blijkens haar ter inzage gelegd advies, daarmede vereenigen. Wij stellen U mitsdien vóór ons bovenge noemd voorstel opnieuw in behandeling te nemen en het daarin opgenomen ontwerp-be sluit vast te stellen met dien verstande, dat de daarin opgenomen aanvulling van uw be sluit van 26 Febr. j.1. wordt gelezen als volgt 9. Hetgeen de gemeente te eeniger tijd terzake van de verleende garantie aan de N.V. mocht uitkeeren, zal als schuld op de N.V. blijven rusten. Deze schuld zal geheel of gedeeltelijk moeten worden afgelost, zoo dra de kasmiddelen der N.V. zulks toelaten De N.V. is verplicht hieromtrent aan B. en W. of de door hen aan te wijzen ambtena ren alle gewenschte inlichtingen te verstrek ken. ONTSLAG ARMBEZOEKER. In bijlage no. 98 schrijven B. en W.: In verband met de voorgenomen opheffing van het Burgerlijk Armbestuur moet aan den armbezoeker H. H. J. Leemeijer ontslag wor den verleend. De verordening op het ge meentelijk Bureau voor Sociale Zaken schrijft voor, dat de aan den directeur van dit Bu reau toegevoegde ambtenaren door ons col lege worden benoemd en ontslagen. Het ligt daarom in ons voornemen den heer H. H. J. Leemeijer als ambtenaar bij het gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken aan te stellen. De benoeming van en het verleenen van ontslag aan den adjunct-armbezoeker is aan ons college overgelaten. Het is de bedoeling, dat ook mej. W. van der Voort, na verkregen eervol ontslag als adjunct-armbezoekster, aan genoemd bureau wordt verbonden. Wij stellen uwe vergadering i" verband met het bovenstaande voor aan den heer H. H. J. Leemeijer met ingang van den d^um, waarop in werking treden het reglement voor de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en de verordening op het gemeentelijk Bureau voor Sociale Za ken, eervol ontslag te verleenen als armbe zoeker. SUBSIDIE STADSAUTOBUSDIENST. In bijlage Nr. 67 schrijven B. en W.: In Uwe vergadering van 13 November 1930 is, door aanneming van ons v0°rstJj' opgenomen in bijlage nr. 122 van 1930, be sloten aan de firma van Geelen en van den Berkhof te Heiloo, ten behoeve van de in standhouding van den stadsautobusdienst, over 1929 een subsidie van f 3000 te ver leenen en over 1930 ten laste van den dienst 1931 een subsidie toe te staan van f 4000, onder voorwaarde, dat uit de bedrijfsuitkom- sten over 1930 zal blijken, dat het tekort zonder het subsidie ten minste f 4000 be draagt. Ten aanzien van laatstgenoemd be drag hebben wij U bij die gelegenheid een nader voorstel toegezegd. Inmiddels heeft de firma, bij het in Uwe vergadering van 15 Januari j.1. om bericht en raad in onze handen gesteld adres, d.d. 12 Januari j.1., uitkeering van een subsidie over 1930 ten bedrage van 4000 in het over dat jaar geieden verlies aangevraagd. Wij hebben dit adres met het daarbij over gelegde exploitatieoverzicht in handen ge steld van den gemeente-controleur met met opdracht hieromtrent rapport uit te brengen. Dit rapport ligt thans voor U ter inzage. Met de conclusie daarvan, strekkende om aan adressante het gevraagde subsidie toe te staan, kunnen wij ons vereenigen. De Com missie van bijstand voor de financiën, wier advies wij mede bij de stukken zullen voegen, heeft tegen het verleenen van het gevraagde subsidie geen bezwaar, mits zekerheid wordt verkregen, dat de firma ten behoeven van den Stadsautobusdienst een geldleening heeft ge sloten. Uit nader door den gemeentecontro leur ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat deze geldleening inderdaad is aange gaan. Wij stellen U mitsdien voor ons te machti gen aan de firma v. Geelen en van den Berk hof te Heiloo uit te keeren een bedrag van 4000 wegens bijdrage in het exploitatie tekort van den stadsautobusdienst over 1930 en deze uitgaaf, waarop bij de begrooting voor 1931 reeds ten deele is gerekend door raming van 2000 op volgnummer 508, te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire be grooting. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR GYMNASIUM. Curatoren van het gymnasium schrijven in bijlage Nr. 101: Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia hebben wij de eer voor te stellen gedurende het aan den leeraar W. F. Dorgelo verleend ziekteverlof tijdelijk aan te stellen als leeraar in de Natuurlijke Historie den heer B. A. Dorsman. Het is de bedoeling, dat dé tijdelijke leeraar J. A. Nijkamp de lessen van den heer Dorge lo in de zesde klasse blijft Waarnemen. De heer Dorsman is bevoegd, daar hij doc torandus is in Plant- en Dierkunde. ORGANISATIE 7e LEERJAAR AAN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage No. 92 schrijven B. en W.: Blijkens opgave van de hoofden der open bare scholen voor gewoon lager onderwijs zullen met den aanvang van het schooljaar 1931/1932 vermoedelijk de volgende aantal len leerlingen van de daarbij vermelde scho len het 7e (en 8e) leerjaar volgen: Gemeenteschool 7e 8e leerjaar. Nr. 1. Laat 4 Nr. 2. Oudegracht 5 Nr. 3. Koningsweg 26 4, samen 30. Nr. 4. Keetkolk 27/28 2, samen 29 30. Nr. 6. Snm.laan 16 Nr. 9. BI.kade 20 Samen 98/99 -f 6 104/105. Tot dusver werden de leerlingen van het 7e leerjaar, waarbij gevoegd die voor het 8e, verdeeld over niet meer dan drie klassen, en wel één aan elk der Gemeentescholen nrs. 3, 4 en 6, en was vrijwel alleen de beslissende factor het aatal leerlingen, dat elke klasse zou tellen. Met drie klassen zou dat thans 34 a 35 per klasse zijn. Door vorming van vier klassen zouden er twee (de aan de Ge meentescholen nrs. 3 en 4) kunnen worden samengesteld uitsluitend uit. de leerlingen, die deze scholen reeds thans bezoeken, elk tot een getal van 29 a 30, terwijl de twee andere, die dan zouden moeten worden gevormd aan de Gemeentescholen nrs. 6 en 9, elk 22 a 23 leerlingen zouden tellen. Bij de thans te nemen beslissing komt nog een tweede factor aan de orde. De Gemeente school nr. 9, in 1926 aangevangen met klas sen voor het le en 2e leerjaar en telkenjare aangevuld met klassen voor de aansluitende leerjaren, is zoover uitgegroeid, dat zij het volgend schooljaar een klasse voor het 7e leerjaar kan hebben, zoodat moet worden be slist of deze klasse ook zal worden gevormd, dan wel de betreffende leerlingen zullen wor den overgeplaatst naar andere scholen. Naar onze meening behoort deze school ook een 7e klasse te hebben. Het lijkt ons èn voor de kin deren èn voor het onderwijs het beste de kin deren op dezelfde school te laten. De kinde ren blijven in dezelfde sfeer, het onderwijzend personeel is met hen en met de ontwikkeling van ieder hunner bekend en kan terstond in het 7e leerjaar op de verkregen resultaten voortbouwen. Ook voor het verband van de school achten wij het voor een goede school organisatie minder gewenscht aan een school de gelegenheid te ontnemen de opleiding van hare leerlingen te voltooien, en het laatste en belangrijkste deel daarvan aan een andere school op te dragen. Niettegenstaande alle niet-opleidingsscholen een uniform leerplan hebben, zal niet kunnen worden voorkomen, dat de ontwikkeling der leerlingen van de ver schillende scholen nogal uiteen zal loopen, en zal dus samenvoeging van verschillende groe pen leerlingen remmend op het onderwijs in het 7e leerjaar werken, hetgeen voor eindon derwijs minder gewenscht is. Ook vrijwel alle ouders wenschen, voor zoover ons bekend, geen overplaatsing naar een andere school, doch willen het gewoon lager onderwijs be ëindigd en voltooid zien aan de school, waar op aanvankelijk hun keuze is gevallen. Intusschen zal, ook al met het oog op de financieele gevolgen, niet elke school een 7e klasse kunnen hebben. De enkele leerlingen van de zes-klassige opleidigsscholen. die een 7e leerjaar behooren te volgen, zullen in ieder geval moeten worden overgeplaatst naar een andere school. Ook het aantal leer lingen van Gemeenteschol nr. 2 laat het vor men van een 7e klasse niet toe. Doch aan elk der Gemeentescholen nrs. 3, 4, 6 en 9 zouden wij een 7e klasse willen gevormd.zien. Vorming van drie 7e klassen zou tot ge volg hebben, dat alle leerlingen van Gemeen teschol nr. 9 moeten worden overgeplaatst, en wel voor het allergrootste deel naar Ge meenteschool nr. 6. Deze laatste toch, hoewel vermoedelijk minder leerlingen hebbende, zou de derde 7e klasse moeten hebben, als zijnde, zoowel wat personeel als le~r- en hulpmidde len betreft, reeds op het hebben van zooda nige klasse ingericht. En overplaatsing op zoo groote schaal komt ons ongewenscht voor. Niettegenstaande het voren vermei de, zou den wij 0 waarschijnlijk toch hebben voorge steld aan Gemeenteschool nr. 9 geen 7e klas se te vormen, indien te verwachten was, dat b.v. het volgende of daaropvolgende jaar het totaal aantal leerlingen weer tot het vormen van drie klassen aanleiding zou geven. Voor het eerst overgaande tot het vormen van een klasse, met daaraan verbonden aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en aanstelling van een onderwijzer, dient toch vast te staan, dat zoodanige klasse, althans binnen afzienba ren tijd, een blijvend karakter zal hebben. Het verheugt ons, dat dit laatste het geval is. De aantallen leerlingen in de tegenwoor dige 5e en lagere klassen van de niet-oplei dingsscholen geven zelf aanleiding tot de verwachting, dat de behoefte aan 7e klassen nog zal toenemen. Voor de eerste nrichting van een 7e klasse aan Gemeenteschool nr. 9 zal vermoedelijk 432.90 noodig zijn. Verder is aanstelling van een onderwijzer nood:g. Deze laatste zal boventallig zijn. Het vormen van 3 of 4 ze vende klassen zal vrij zeker ap het aantal bo ventallige leerkrachten aan de andere scho len geen invloed hebben. Of en in hoever de maatregel invloed zal hebben op het aantal boventallige leerkrachten aan bijzondere scholen is vooruit niet te zeggen. De financi eele toestand van de gemeente laat o.i. het vormen van vier 7e klassen toe. Onder overlegging van het advies der Commissie vanb ijstand voor het Onderwijs stellen B. en W. den Raad vóór te besluiten" I. gedurende het scholjaar 1931/1932 aan elk der Gemeentescholen nrs. 3. 4, 6 en 9 een zevende klasse te vormen, waarin zóo noodig ook de leerlingen zullen plaats ne men, die het achtste leerjaar volgen; II. ons voor de eerste inrichting van een 7e klasse aan Gemeenteschool nr. 9 een crediet te verleenen van 432.90, nader te regelen bij suppletoire begrooting. EIGENDOMSOVERDRACHT GROND VOOR DEN BOUW VAN EEN R.K. JONGENSSCHOOL. Den ~7en November 1930 ontvingen wii van uwe vergadering om bericht en raad stnnr HCS v 10 November tv-> van het Be houdende wreen,gmg "St- j0SePh" alhier- I houdende het verzoek een terrein te willen beschikbaar stellen voor den bouw v nieuwe school ter vervanging van de t eetl wcordige St. Bavosrtiool aan de 'si straat. bt" A»na- Aan die uitnoodiging gevolg gevend» len wij uwe vergadering mede. dat heta ons met het schoolbestuur omtrent de? vrage gepleegde overleg geleid heeft tot ^an* «enstemming met betrekking tot het vrm zen schoolbouw beschikbaar te stellen rein, hetwelk gelegen is achter het »»h r" van den Keuringsdienst voor Waren a, 0u'v Molenbuurt, kadastraal bekend in W1 de nrs. -1070, 3043, 3044, 3793 en 3790 ,3 A tel ijk, ter grootte van plm. HOO M2 n plaats is voor schoolbouw gunstig t» e a! n 1 1 n An Am /"Ia M i! C* Ü0^« ook omdat de leslokalen op het ziiidoni)ar kunnen komen. De over te dragen "ronde1 ten noorden van het voormalige zi»ir»ni, fprrpin In verhand nW h^f terrein. In verband met het bepaalde in tikel 80, 3e lid, jo. artikel 74, le lid onder31"' der Lager Onderwijswet 1920 is in dit pev3,' een kostelooze eigendomsoverdracht de gewezen weg. Bij de stichtingskosten u"i dan mede in aanmerking de waarde vanh grond, geschat op de in artikel 85 der wü aangegeven wijze. ft Voor zooveel noodig brengen wij noo- n der uwe aandacht, dat uwe vergaderingr«T bij besluit van 19 Febr. j.1. nr. 23 (bijlag» 36) medewerking heeft verleend tot den k/1 van de school. °°u* B. en W. Hellen den raad voor het d»«i, treffend besluit te nemen. ZUID-S CHARWOUDË! De Coöperative Verbruiksvereeniirin. „Nieuw Leven" hield haar jaarvergaderin in de kolfbaan van „De Roode Leeuw" n der voorzitterschap van den heer Jasn2l Glas. Een verontschuldiging liet hij hoo™ inzake de te late jaarvergadering. Naar aanleiding van het 10-jarig bestaan memoreerde de voorzitter de wording schiedenis van de coöperatie. Wij kun»» trotsch zijn dat wij nu 10 jaar het teg? woordige niveau hebben bereikt. Hij bracht hulde aan hen, die ons in staat hebben j* steld om op de puinhoopen van de vorL coöperatie weer te kunnen beginnen Hij her innerde aan de pionniers van Rochdale en noemde ook de menschen die het initiatief na men: de pioniers der coöperatie en bradit hun daarvoor hartelijk dank. (Applaus) Wï hebben nog nooit zoo'n tijd gehad als nu de tijd van malaise, doch ondanks dit tonnen wij de broodprijzen omlaag drukken, zelfs tot tweemaal toe, en staan wij lager dan de particuliere bakkers. Wij kunnen er trotsch op zijn zooals de coöpertie nu werk' en ge werkt heeft. Onze bakkerijomzet, niettegen staande de verlaging van 4 cent per brood, is gelijk aan voorgaande jaren, wa't een zeer gunstig verschijnsel is. Coöperaties die niet zulk een omzet hebben, moeten op andere wijze voorzien om bestaan te blijven, en som migen moeten zelfs de loonen verlagen. Ik hoop niet. dat ook wij eventueel dien weg op moeten. De voorzitter spoorde ten slotte den leden aan zooveel mogelijk propagandistisch werk te doen als mogelijk Ls. Mededetlinga. De voorzitter deelde mede dat omdat deze vergadering laat is moeten gehouden worden, het bestuur zich de vrijheid heeft veroor looft om tot nieuwbouw over te gaan. De noodzakelijkheid van nieuwbouw betoogde de voorzitter o.m. het ongewenschte inladen van brood bij slecht weer. De nieuwbouw kost 2600 en met een granieten vloer 2800. Verder zijn aangekocht twee 3-wielige fietsen, een nieuwe kneedmachine met groote capaci teit en een vleeschmachine. Voor Alkmaar moest een tweeden bezorger worden aange steld door de uitbreiding aldaar. Werkt de bezorger evenals de bezorger J. v. d. Linden, dan zullen wij hopen op goede resultaten. De heer J. v. d. Abeele zeide zeer verbaast te zijn over den nieuwbouw, daar dit besluit genomen is in strijd met de statuten, te meer waar de bedrijfsleider meende buiten het be treffende artikel in deze het besluit is gen0* men kunnen worden. Betreffende de verla ging van de broodprijzen is het ook eigenaar dig. In de vorige vergadering is hierover van gedachten gewisseld en de wenschelijkhew van verlaging geuit, terwijl direct hierna verlaging geannonceerd werd. Hij vroeg ver der hoe dat kon. /M De voorzitter kon niets anders antwoorden dan hij reeds gezegd heeft omtrent den nieuw bouw en aangaande de prijsverlaging is dn toch zoo dat deze geschiedt indien het moge lijk is. De heer v. d. Abeele had ook nog de op merking gemaakt dat de bezorger van der Linden voor zijn activiteit bedankt werOj maar dat deze erkentelijkheid niet in e"| stofelijk bewijs was omgezet, waarop 0 voorzitter een vergelijking maakte met d andere bezorgers en zeide dat het loon van Van der Linden met zijn goedvinden gt{e' geld is. DE AAO A' 11 IIlA IV DEN" V i;IIHI EKS A f;E YTJ t. 593. Terwijl het matroosje den sultan de handen op den rug had gebonden, had Keesie zich van zijn koksgewaad ontdaan en stond nu voor den sultan in zijn uniform van verkeersagent. Hij trok het zwaard en zeide tot den sultan: „Gij zijt zoo lang mijn gevangene, tot het prinsesje vrij is." 594. Met de kokskleeren van Keesie werd door hem en de "•i ue KOKSKieeren van tveesie werd door ncm - matroos, door middel van een grooten stok, een pop gemaa ie er in de verte net uitzag als Keesie in zijn kokscostuum. aar zu"en ze nog een mop van beleven," zei het verkceri* agentje tot den matroos. „Wat zullen ze op hun neus kijken.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6