tBiiiiienltutd VERKEERSONGEVALLEN De bedrijfsleider, de heer Mammen, be pleitte hierna de noodzakelijkheid van den nieuwbouw en trad in eene nadere beschou wing aangaande de verlaging. Het lid dat ter vorige jaarvergadering de wenschelijk- heid van verlaging betoogde, heeft blijkbaar geen rekening gehouden met grondstoffen, enz. Het is spr. evenwel gebleken uit De Bo de, dat wij lager stonden clan de particuliere bedrijven te Zuidscharwoude. Dat andere coöperaties lager waren, moge waar zijn, maar spr. is ook bekend dat ook het loon t> a 8 lager was enz.. De heer J. v. d. Abeele heeft niet willen critiseeren, maar vond het niet goed dat men nu buiten het reglement had gehandeld. Ook de heer Jan Zeeman nam stelling te gen de verwaarloozing der statuten door het bestuur. De voorzitter zeide dat hij wel eens wat bruut in zijn woorden is, doch men moest aannemen dat hij het toch goed bedoelde. Dit zeide hij naar aanleiding van het gesprokene van Van de Abeele die wat minder aange naam beantwoord was. Het wilde den voor zitter voorkomen dat men allemaal voor nieuwbouw was, dus blijft slechts de infor maliteit over. De heer Hart (Koedijk) apprecieerde de goede trouw van het bestuur, maar was toch de overtuiging toegedaan, dat met meer dere erkenning der leden er evenveel of wel licht nog meer bereikt was injake den nieuw bouw. De voorzitter sprak dit niet tegen, maar per slot van rekening is toch het bestuur het verantwoordelijke lichaam, daar aansprake lijkheid der leden uitgesloten is, en meende de voorzitter dat deze aangelegenheid nu wel voldoende van alle zijden bekeken is en gaf den secretaris gelegenheid zijne notuleering voor te lezen. Dit vermocht hierna de goed keuring. Ook het jaarverslag bracht deze.fde samenstelling ter tafel en werd eveneens goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag be sprak de heer v. d. Abeele de wenschelijkheid ter wille der propaganda jaarlijks ten feest avond met introductie te houden, gezien het succes van den laatsten feestavond. De heer Mulder (Koedijk) onderschreef den wensch van den vorigen spreker en wil de de gelegenheid voor een feestavond verder uitbreiden en daarbij vooral de vrouwen op wekken. De voorzitter zeide dat ter wille van de propaganda het wel gewenscht is. Er zijn echter nog zooveel leden die wel op de pro- pagandavergadering komen, maar die o zoo weinig waren van de coöperatie betrekken. Wel wordt er intensieve propaganda ge maakt en met succes. Om op andere plaat sen een feestavond te houden valt heel moei lijk en is bovendien sterig van niet zooveel waarde. Wel zal getracht worden het den leden zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Verder deelde de voorzitter nog mede dat de auto voor St. Pancras enz. steeds 25 per week aan onkosten kost, en zal deze wijk evengoed per driewieler kar kunnen bediend worden. We hebben nu weer voor 3 maanden belasting betaald en daarna zal de driewie ler wel in gebruik worden genomen. De secretaris ontving een woord van dank voor zijn accurate administratie en voor üe wijze waarop hij zijne bestuursfunctie ver vuld. Een missive was ingekomen, onderteekend door de heeren Nouwen en Bakker, als leden der balanscommissie, en waarin staat dat al les in orde is bevonden. Men adviseerde den bedrijfsleider te déchargeeren. De heeren J. Zeeman en J. v d. Abeele, eveneens leden dier commissie, waren echter niet geheel voldaan, daar zij voor een goede controle ook meer bescheiden verlangden dan het .accountantsrapport, en verder zeide het laatstgenoemde commissielid, dat in voor noemde missive wel dank betuigd wordt maar niet aan het personeel, dat voorzeker daar ook recht op heeft. Over de bemerkingen van de twee laatst genoemde commissieleden ontstond een lang durige discussie, waarvan het slot was dat voortaan, indien de commissieleden dit wenschten, zij ook meerdere bescheiden ten hunne diensten kunnen krijgen. Nu kwam het bestuursvoorstel om over het verbruik van de bakkerij 8 en van den win kel 2 pet. dividend uit te keeren. De heer Volkers die niet aanwezig was, deelde nu schriftelijk mede met die 8 ac- coord te gaan. De heer P. Zeeman, Alkmaar, en voorheen voorzitter, deed schriftelijk zijne verwonde ring kennen dat de leden inzake nieuwbouw niet waren erkend en zelfs op de agenda ook geen machtiging gevraagd werd, wat in strijd is met de statuten. Bij gebreke daarvan wordt degene aansprakelijk gesteld die or der tot bouwen heeft gegeven. Het spijt schrij ver dat het bestuur de democratie met voeten treedt en vreest verder voor de winkelafna- fflen enz. De voorzitter zeide o.m. dat het wel heel gemakkelijk is te schrijven dat het bestuur de democratie met voeten betreedt. Helaas, kan de persoon niet aanwezig zijn, anders zou ik wel verder uitwijdden. Ik meen dat wij over «et algemeen wel democratisch handelen en P'J wees er op dat de balans 14 dagen ter 'nzage ligt. De heer Hart zeide o.m. zich volkomen tn de gedachtengang van den heer Zeeman te kunnen verplaatsen. De voorzitter zeide het ondemocratische Joch niet te kunnen aanvoeren en stelde voor net schrijven voor kennisgeving te aanvaar den. Alvorens tot de bespreking uitkeering divi dend over te gaan, werd de balans behan deld, waaruit wij de volgende cijfers overne men: vlottende bezittingen 18141,89, schul den op korten termijn j 3505,66; vaste bezit tingen 8092.90; schulden op korten ter fijn 3505.66; schulden on langen termijn f 22729.13. Overschot winst 3793.58. Den bedrijfsleider werd dank gezegd. Na uiteenzetting van den voorzitter en rui- fe gedachtenwisseling werd het bestuurs- voorstsel om het dividend op 2 en 8 pc'. te bepalen, bij zitten en opstaan met over- Sroote meerderheid aangenomen. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling werden herko- 2en de heeren: J. Glas en S. Kramer, com missarissen. Bij enkele candidaatstelling her kozen de heer D. Blom en gekozen als nieuwe commissaris J. v. d Abeele. De balanscommissie bestaat dit boekjaar uit de heeren: A. Nouwen, J. Zeeman en H. Bakker. De secretaris zeide den voorzitter dank voor zijn leiding en hield een korte causerie over de waarde die van propaganda-samen- komsten uitgaat. De heer Mammen sloot zich bij dezen dank aan. Verder releveerde hij het 10-jarig bestaan van „Nieuw Leven". Vóór 10 jaar stond ik hier ook - zeide spreker met de belofte mijn best te zullen doen. Welnu, al dus spr., ik heb gewerkt voor jelui en voor den gemeenschap. Er zijn velen die mij niet begrepen, maar later wel. Nu kan ik wijzen op deze balans, en dat vóór 10 jaar op het moeras en de puinhoopen van de oude coöpe ratie. Hier aan den Langendijk is een ruim arbeidsveld voor de coöperatie. Tegenover de trust- en cartelbeweging staat de coöperatie, daarvoor te strijden wek ik U allen op. Ik zeg u verder dank voor het in mii gestelde vertrouwen. (Applaus). Het is inmiddels over twaalven en de voor zitter sloot met dank aan allen de samen komst. Hierna sluiting. DE JONGE LIBERALEN. Het Pinkstercongres geopend. De „Internationale Union of Young-liberal, radicai and democratie societies" houdt dezer dagen haar derde conferentie te Schevenin- gen. N?. Zaterdagochtend een rondgang door de havens van Rotterdam te hebben gemaakt, verzamelden de deelnemers zich des namid dags in de zittingslokaliteit, waar de confe rentie officieel geopend werd met een wel komstwoord van dr. F. Hollander, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen. Mr. H. J. Knottenbelt spreekt. Wegens verhindering van mr. D. Fock, voorzitter der Liberale Staatspartij, die an ders de leden van de Conferentie namens de Nederlandsche liberalen zou hebben begroet, was diens taak overgenomen door den voor zitter der liberale Tweede Kamerfractie, mr H. J. Knottenbelt. Deze. de gasten, die vrijwel alle Engelsch verstaan, in die taal toesprekende, sprak er zijn verheugenis over uit, dat de Unie voor haar eerste conferentie Den Haag heeft uit gekozen. Hij meende, dat daartoe aanleiding kon worden gevonden in de omstandigheid, dat ons volk sedert oude tijden verknocht is geweest aan het voornaamste beginsel van liberalisme, de eerbiediging van de mensche- lijke persoonlijkheid. Komende tot de bespreking van de positie, die het liberalisme tegenwoordig in het staatsbestek van verschillende landen in neemt. constateerde spr. een vermindering |Van invloed, welke hij o.a. meende te moeten wijten aan het ijdele vertrouwen, dat de me nigte in de vermeende almacht van den Staat stelt, welk vertrouwen de zelf-verantwoorde- lijkheid, een postulaat van het liberalisme, doet verminderen, terwijl ook het liberalisme niet gedoogt aan de kiezers beloften voor te spiegelen, waarvan de werkelijkheid de ver vulling niet verdragen kan. De omstandigheid, dat de jonge generatie meer en meer belangstelling voor liberale poli tiek toont, geeft spr. hoop voor de toekomst. Na mr. Knottenbelt voerden afgevaardig den van verschillende landen het woord. Belangstellenden. De conferentie werd o.m. bijgewoond door de leden der Tweede Kamer prof. ir. v. d. Bilt en mej. Westerman, het Eerste Kamer-lid v. d. Bergh, het lid van den Haagschen ge meenteraad mej. Blauw, mr. De Boer, wet houder van Utrecht, lid van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond, voorts door de hee ren mr. J. J. Belinfante namens de redactie van „De Vrijheid", het officieele orgaan van den Vrijheidsbond, S. Cohen Fzn., lid van den afdeelingsraad, en mevr. Cohen Vervaert, lid van Prov. Staten in Zuid-Holland Van den voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. D. Fock, was een telegram ingekomen van verhindering, in welk telegram hij de conferentie succes toewenschte. Voorts waren nog telegrammen ingekomen van mr. Rink, vice-voorzitter van den Vrij heidsbond en van het Democratisch Jeugd- Verbond in Zweden. Des avonds hield de Bond ran Jonge Libe ralen in een der zaler. van het Kurhaus een druk bezochte receptie. Het congres der jonge liberalen (Int. Unie van jong-liberale, radicale en democratische vereenigingen) is Eersten Pinksteidag te Scheveningen voortgezet met behandeling van het onderwerp: Vrijhandel. Referaten werden gehouden door mej. F. L. Sosephy (Engeland), den heer H. A. K'uthe (Duitschland) en mr. F. Hollander (Neder land). Na eenige gedachtenwisseling over de in leidingen werd een resolutie aangenomen, waarin de meening wordt uitgesproken dat, indien onverhoopt internationaal overleg niet tot omverhaling der tariefmuren mocht lei den,op eiken staat individueel, in zijn eigen belang, èn in dat van de wereld, de verplich ting rust om al hetgeen in zijn vermogen ligt, te verrichten ter bevordering van den vrijhandel, onafhankelijk van wat andere staten doen. Aan net eind van de middagzitting, die tot half acht duurde, werd op voorstel van den heer Mendes France besloten, een sympathie- schrijven te zenden aan de Spaansche regee ring. E>e heer Mendes France deelde mede, dat het volgend jaar de conferentie te Madrid zal worden gehouden. In de avondvergadering was aan de orde het vraagstuk „werkgever en werknemer". Deze vergadering werd bijgewoond door mi Knottenbelt, leider van de liberale Tweede Kamer-fractie. Het woord voerden over dit onderwerp de heeren Elliott Dodds (Engeland), H. A. Kluthe (Duitschland), H. Claus en mr. H. L. v Zan ten (Nederland.) Een resolutie werd vastgesteld waarin het congres als zijn meening uitspreekt dat het ter bevordering van den klassen vrede en het grondwettelijk vermogen wenschehjk is, dat de arbeiders medezeggenschap hebben ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden be hoorlijke inlichtingen verkrijgen aangaande den financieelen toestand van het bedrijf, waarbij zij betrokken zijn, en een aandeel In de winst, die na de noodzakelijke belooning van kapitaal en arbeid ter beschikking blijft. In de den Tweede Pinksterdag voortgezette bijeenkomst was het onderwerp ,Pan-Europa" aan de orde. Na een inleiding van den heer A. J. Toir (Nederland) en gedachtenwisseling, waarvan verschiliende aanwezigen deelnamen, werd een resolutie aangenomen, waarin als doel van liberale internationale politiek wordt vastgesteld het verwezenlijken der Pan- Europa-gedachte, ter verkrijging van een dringend noodzakelijke, meer volmaakte in ternationale economische organisatie, steu nende op een op rechtvaardigheid en weder- zijdsche eerbiediging van cultuur, verdragen en belangen gebaseerde politieke samenwer king ten bate van de verheffing der mensch- heid tot het liberale ideaal van internationale solidariteit en broederschap. Des middags was het onderwerp „Regee ring en parlement" aan de orde. Prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam, sprak over de verhouding van gouverneur en parlement in de liberale demo cratie. Na gedachtenwisseling werd een resolutie aangenomen waarin het congres zijn ver trouwen uitspreekt in parlement en in demo cratie en zich van oordeel verklaart dat terwijl de grootst mogelijke onafhankelijkheid van de Regeering gewenscht is voor de goede functie van het parlementaire stelsel de effectieve controle van het parlement over het gouvernement noodzakelijk is. Nog werd een verklaring onderteekend door 27 delegaties, waarbij de wenschelijk heid van internationale ontwapening wordt uitgesproken. In den laten namiddag werd een tocht per autobus naar Wassenaar en Katwijk onder nomen en in den avond werd in het Kurhaus het officieele sluitingsdiner gegeven dat door den Bond van jonge liberalen was aange boden. ZOOLOGE NCONGRES. De Duitsche Zoölogische Vereeniging heeft de gewoonte haar leden eens per jaar in een wetenschappelijke samenkomst bijeen te bren gen. Ditmaal nu zij voor de 34ste maal een dergelijke „Tagung" belegt, is op verzoek van haar Nederlandsche leden Utrecht als plaats van samenkomst gekozen. Gistermorgen is in tegenwoordigheid van den burgemeester van Utrecht, president-cu rator van de universiteit, den rector magnifi cus en den Duitschen gezant, graaf Von Zeek, in de aula der universiteit dit Ehiitsch- Nederlandsche Zoölogencongres geopend door prof. dr. M. Hartmann, voorzitter van de D. itsche Zoölogenvereeniging. VELDWACHTER MISHANDELD. Zondagnacht bemerkte een veldwachter, die op den Driehuizerweg te Nijmegen sur veilleerde, dat eenige wielrijders de verkeers regels overtraden. Toen de veldwachter hen daarop opmerkzaam maakte en hen daarbij met een electrische lantaarn belichtte, werd hij door een der personen, een opperman uit Hees, aangevallen, die den politieman een stevigen vuistslag gaf, tengevolge waarvan deze bewusteloos neerstortte. De woesteling heeft het slachtoffer vervolgens nog eenige trappen toegediend en heeft zich daarna ver wijderd. De bewusielooze veldwachter werd in een der nabij gelegen woningen binnengedragen en later naar zijn woning vervoerd. Toen de man weer tot bewustzijn was gekomen, wist hij zich niets meer van het gebeurde te herin neren. Zijn toestand is redelijk wel. De dader is later op aanwijzing van getuigen ge arresteerd. EEN VERBOLGEN „VERKIEZINGS SCHILDER". In den nacht van Maandag op Dinsdag om ongeveer half twee waren eenige „kai- kers" te Amsterdam tusschen de tramrails in de Kinkerstraat bezig te schilderen. Een twee persoonsauto, die uit de Nic. Beetstraat kwam, reed op een zeker oogenblik juist door de nog natte witte letters en bedierf aldus het werk van de nachtelijke kunstenaars. Deze laatsten waren hiervoor, begrijpelij kerwijze, slecht te spreken. Een van hen maakte zich zoo kwaad, dat hij een emmer met kalk greep en deze over auto en bestuur der uitstortte. Een en ander veroorzaakte een grooten volksoploop, waaraan de politie ten slotte een einde maakte door beide partijen mede te nemen naar het posthuis Borgerstraat DE NEDERLANDSCHE KATHO LIEKENDAG. De vijfde Nederlandsche katholiekendag wordt te Amsterdam heden en morgen te Amsterdam gehouden met het algmeene on derwerp: ,,Het Christelijk Familieleven". Op den vooravond van de officieele ope ning van den vijfden Nederlandschen Katho liekendag is gistermiddag in het stadion een mysteriespel opgevoerd „Triomf der leven den", ontwerp en tekst door Willem Nieuwen- huis. De algemeene spelleiding berustte bij Paul Huf, de muziek was van Lou Lichtveld en werd uitgevoerd door de leden van het Haarlemsch orkest onder leiding van Eduard van Beinum. De spreekstemmen werden door beroepsacteurs vertolkt, terwijl de uitvoeren den door tal van katholieke vereenigingen ge leverd werden. Het geheel maakte op de aan wezigen grooten indruk, hetgeen aan het slot tot uiting kwam in een langdurig applaus. De belangstelling, ook van buiten Amster dam was zeer groot, zoodat het Stadion bijna geheel gevuld was. In de eere-loges hadden o.a. plaats genomen de aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen, de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J- Aengenent, de Bisschop van den Bosch Mgr. A. F. Diepen, terwijl verder aanwezig waren de ministers jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck. Reijmer, wethou der Kropman, dr. F. M. Wibaut en tal van leden van de Tweede Kamer, de Prov Staten, den gemeenteraad, benevens vele andere hooggeplaatste en vooraanstaande personen. Na afloop van de voorstelling werd in den foyer van het stadion gelegenheid gegeven tot persoonlijke ontmoeting van d e congres sisten, waarvan zeer velen gebruik maakten. Na een mis. die werd opgedragen door mgr. J. D. J, Aeogene&tj bj&scjjpp van Haar lem, in den tuin van het Begijnhof, werd he denmorgen een openingsvergadering gehou den in de aula van het Koloniaal Instituut, waar o.m. tegenwoordig waren mgr. Schiop- pa, internuntius van den paus, mgr. J. H. G Jansen, aartsbisschop van Utrecht, mgr. P A. W. Hopmans, bisschop van Breda, mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, prof. mr. dr. W. H. Nolens, minister van staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, minister van staat, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, mr. dr. L. N. Deckers, minister van defensie, mr. P. J. Reijmer, minister van waterstaat en mr. T. J. Verschuur, minister van arbeid, handel en nijverheid. Deze vergadering werd geleid door mr. A. baron van Wijnbergen. Hierna zette prof. dr. D. Kors O P. in een uitvoerige rede uiteen, de katholieke op vatting van het huwelijk als grondslag van het christelijk gezin. In de middagurenwerd vergaderd in zes secties op verschillende plaatsen in de stad. De eerste sectie behandelde de stichting van het gezin, voorbereiding op het huwelijk; de tweede sectie de verhouding tusschen de echt- genooten; de derde sectie gezin en kerk; de vierde sectie gezin en vrije jeugdvormingde vijfde sectie gezin en christelijke kunst en de zesde sectie gezin en gezinshulp. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Gistermiddag is in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam de 145ste alge meene vergadering van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen geopend. De voorzitter der vergadering, de heer L. C. T. Bigot, sprak, na welkomstwoorden te hebben ge richt tot de aanwezigen, een rede uit, waarin hij o.a. zei. dat van uit het standpunt van de vereeniging de omstandigheden verre van bemoedigend zijn. Ondanks welgemeende pogingen, die bedoelen te leiden tot een al- gemeenen vrede onder de volken en ondanks de inspanning van krachten ter verhooging van het peil van de volksontwikkeling worden de problemen met den dag talrijker en sa- mengestelder. Eenige generaties zullen dit complex van problemen tot oplossing moeten brengen, die echter alleen mogelijk zullen zijn, als allen, in welken kring zij ook ge plaatst zijn, meewerken. Ook voor de Maatschappij tot nut van 't Algemeen ligt hier een hoogst belangrijke taak. Te voldoen aan de onder ons volk levende geestelijke behoeften is de taak van de volks ontwikkeling in onzen tijd. Hier ligt het werk. dat onze departementen reeds tal van jaren hebben verricht en steeds voortgaan te verrichten. Met groote ingenomenheid zag spr., dat het hoofdbestuur op den beschrijvingsbrief van deze vergadering een voorstel heeft ge plaatst, om in de toekomst aan kleine depar tementen het scheppen van een geestelijke ge meenschap mogelijk te maken door het ver strekken van een stoffelijk centrum, van waar uit deze volksontwikkeling kan worden be vorderd. Met betrekking tot het onderwijs zeide spr. dat verbetering alleen te verwachten is van een wetenschappelijke beschouwing en oplossing van de problemen, in dien zin, dat uit de volle practijk van ons onderwijs de krachten naar voren moeter worden ge bracht, die volgens een wetenschappelijk ge fundeerde méthode en onder leiding van de zich zoo snel uitbreidende wetenschappelijke paedagogiek en haar onderdeden, de pro blemen tot oplossing brengen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Nauwelijks is het een paar dagen zomer geweest of we vernemen al weer gevallen van verdrinking bij het zwemmen. Zou in een zoo waterrijk land als het onze niet ieder moeten kunnen zwemmen? Onder de gemeente Best is een 13-jarige jongen uit Eindhoven verdronken. Te Hol- landscheveld waagde zich een jongetje te ver van den kant en verdronk. In de Delfsha- vensche Schie is een 15-jarige jongen uit Rotterdam bij het baden verdronken en te Ammezoden overkwam een schippersknecht uit Den Haag hetzelfde noodlot. ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto door een trein gegrepen. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft er op den Langen Amerika, in de nabijheid van de Zwamensprong te Apeldoorn, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De 19-jarige H. Barmentlo, bestuurder van een vrachtauto van de eierenexpeditie van de firma Otien te Apeldoorn, kwam op' den spoorwegover gang van de lijn ApeldoornDieren in bot sing met den locaaltrein, die juist op dat oogenblik den onbewaakten overweg pas seerde. De auto, door de locomotief gegre pen, werd circa 240-meter meegesleurd vóór de trein tot stilstand kon worden gebracht. De botsing was zoo krachtig dat B. van zijn zitplaats werd geslingerd en in een lange den weg loopende sloot werd gevonden. B. bleek bij aankomst van de politie reeds te zijn overleden. De auto is totaal versplinterd, terwijl over den ganschen afstand van 240 M. de weg bezaaid is met onderdeelen van den motorwagen. Daar het uitzicht op de spoorbaan behoorlijk vrij is, is het waar schijnlijk dat de ramp aan onoplettendheid is te wijten. VREEMDE AVONTUREN MET EEN BANKBILJET. Naar den schillenboer en ten slotte op den brandstapel! De Tel vertelt: Een ongewone gebeurtenis heeft zich te Amsterdam afgespeeld met een bankbiljet van 300. Een bewoonster van de Weesper- straat zat aardappelen te schillen, toen haar zoon thuiskwam en haar geld gaf ten bedra ge van ongeveer 400. Er was een biljet van 300 bij, de rest bestond uit bankbiljetten van kleinere bedragen. Na afloop deed de juffrouw de schillen in den aardappelbak, doch veegde per ongeluk het geld ook mede. Het dienstmeisje gaf den bak met schillen aan een schillenjongen. Deze bemerkte later, dat zich onder het afval een bankbiljet van 300 bevond, doch hij had dadelijk de over tuiging, dat het biljet valsch was of dat het een reclanjebiljet was. Hij nam het mee, gjet de bedoeling er iemand mee beet te nemen. En hij deed dat ook: onder de lieden die hij voor den gek wilde houden, was iemand, die het grappige biljet wel voor 5 wilde koo- pen, ook al om naar hij zeide er ande ren mee beet te nemen. Doch de jongen vond het beter het toch maar weer te ruilen voor 5 en zoo ging het bankbiljet weer terug. De moeder van den jongen wilde het echter niet in haar huis hebben, omdat zij dacht, dat zij met die imitatiedingen kwaad kon en t einde van het lied en tevens van het nkbiljet was, dat zij het plechtiglijk ver brandde. Toen kwam de aangifte bij de poli tie, gedaan door de bewoonster van de Wees- perstraat, met het gevolg, dat de recherche van het bureau Jonas Daniël Meyerplein de avonturen van he biljet naging. Doch het was en bleef verbrand. Met zekerheid bleek, dat het een echt bankbiljet van 300 is ge weest. De andere biljetten zijn niet bij de schillen gevonden. BRANDWONDEN DOOR KOKENDE THEE. In de Van der Helststraat te Den Haag trok gisteren de drie-jarige J. A. van G. in een onbewaakt oogenblik in de ouderlijke woning een pot met kokende thee omver. Het knaapje kreeg den inhoud over zijn lichaam en bekwam brandwonden aan borst en rug. De G. G. D. heeft den kleine ter verpleging overgebracht naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Wegens de invoering van de Kunze-Knorr- rem op de goederentreinen zullen van de 1500 arbeiders-remmer er ongeveer 800 voor afvloeiing naar andere diensten in aanmer king komen. De directie der Spoorwegen heeft aan den Personeelraad thans medegedeeld, dat zij zich voorstelt, dat na de volledige invoering van de K. K.-rem nog slechts arbeiders-rem mer noodig zullen zijn: le. voer de bediening van de bestelgoede- ren treinen; 2e. voor de bediening van de stukgoederen treinen en voor reserve-diensten. Het aantal voor eerstgenoemd doel bö- draagt 171, terwijl zij het aantal remmers, ncodig voor de in de tweede plaats bedoelde werkzaamheden, op rond 500 schat. Voor de bezetting dezer functie zullen de oudste arbeiders-remmer in aanmerking ko men, terwijl de arbeiders-remmer, die den leeftijd van 60 jaren bereikt hebben, gepen- sionneerd worden, zoodra zij overcompleet worden. De rest van de 1500 remmers zullen den treindienst moeten verlaten en bij een ande ren dienst definitief in ander werk geplaatst worden. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Een achttienjarige jongen verdron ken. Zondagmiddag is op het Foxholstermeer door een plotselingen rukwind een zeilboot, waarin zich vier personen bevonden, omge slagen. De 18-jarige J. Geerts van Foxhol i.« daarbij verdronken. ALS ONZE SOLDATEN ZINGEN. De minister van Defensie heeft pe» circulaire aan de commandanten van korpsen het volgende doen weten: „Het is bekend geworden, dat het on der meer tijdens de in 1930 gehouden afstandsmarschen zou zijn voorgeko men, clat door troepenafdeelingen liede ren werden gezongem die in grove bewoordingen uiting gaven aan weinig vriendschappelijke gevoelens tegenover een ander volk. Aangezien het zingen van dergelijke liederen terecht aanstoot geeft, mogen deze liederen niet worden gezongen. Het zingen van dergelijke ongepaste liederen wordt bij dezen streng verboden evenals van andere van welken ongepaston in houd dan ook." EEN VIERLING. Een rund van den veehouder H. W Plooij te Mijdrecht schonk het leven aan een vier ling. Voor zoover bekend komt dit zoo goed als nooit voor. De vier kalfjes zijn kernge zond en hebben zeer veel bekijks. Vrachtauto met koeien van een dijk gevallen. Een koe gedood. Maandagmiddag moest een vrachtauto, beladen met eenige koeien, bij den oprit van de IJselbrug bij Zwolle uitwijken voor een kinderwagen. De auto kwam daarbij te vèr op den berm van den weg, sloeg over den kop en kwam aan den voet van den IJseldijk terecht. De drié .inzittenden in de cabine wer den verwond, maar konden na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. Een van de koeien werd gedood. De auto behoorde aan den heer Wolf te Wezep. Twee kinderen gewond. Gistermiddag te ruim 12 uur is in de Oost- zaanstraat te "Amsterdam een vrachtauto een winkel binnengereden. Vermoedelijk door het defect raken van de vooras reed de melk- auto van de firma Schaarbergen uit Ilpen- dam de banketbakkers zaak van den heer W. Bongenaar in de Oostzaanstsraat 10a bin nen. De auto koos daarvoor den weg door de etalage. Het voertuig bleef met één wiel in de etalage steken. Twee kinderen, een jongen en een meisje, die van school naar huis gingen, werden door den auto aangereden. Zij bekwamen geen ernstige kwetsuren en zijn door den Geneeskundigen Dienst geholpen. In de étalage van den banketbakkerswin kel is groote schade aangericht. Overigens hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Nachtelijke autobotsing. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft in de van Woustraat te Amsterdam een botsing tusschen drie auto's plaats ge had. De auto's kwamen resp. uit de Govert Flinckstraat, uit de richting Stadhouders kade en uit de richting Ceintuurbaan. Ver moedelijk door onvoorzichtigheid van één hunner kwamen de wagens met elkaar in botsing, waardoor alle drie auto's vrijwel geheel werden vernield. Wonder boven won der kwamen de inzilfenden er goed af Een juffrouw bekwam slechts lichte verwande

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7