DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Concours van den Noordhollandschen Zangersboni sawS" L k,nder' Rijn- en Moezelwijnen "T22° Jan»!*Jd 'feesteneer. QxigeÜiksch OveczicfU W. M. H. Pels Zoon, Mo. 14» ZATEHUAI* 2? JU1I 1931 133e Jaargang. Er is geen onbloediger en vriendschappelijker strijd dan een zangwedstrijd. De Heiloosche vereeniging is met sprongen vooruitgegaan. Vandaar waarschijnlijk, dat de uitvoering in de manege gegeven wordt. ge°eCin^ WtJT *,<"0 koor belast, DE HOOVER-FLAMEN. Frankrijk tot medewerking bereid. vanaf 1,30 p. flesch. KOORSTRAAT 49-51, TEL. 207. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2. Iran co door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Op de Zondagen 5 en 12 Juli a.s. zal in de <ennemer Manege te Heiloo het groote con- :ours gehouden worden van den Noord hollandschen Zangersbond en tevens zal dan iet 25-jarig bestaan der gemengde Hei- oosche Zangvereeniging „Harmonie" her- lacht worden. Geen. wonder, dat men het samengaan van jooveel festiviteiten op zangersgebied niet onopgemerkt wil laten en zoowel de voor- titter der jubileerende vereeniging als de iroorzitter van den Provincialen Bond hebben ons verzocht de aandacht op dezen vrede - iievenden strijd te willen vestigen en hebben óns alle gegevens verschaft om van beide organisaties een korte levensgeschiedenis te runnen publiceeren. Wij beginnen dan met den Bond als het grootste en wijd vertakste lichaam, als het ivare een vereeniging van vereenigingen, die jn 1924 werd opgericht met het doel de zangkunst in het algemeen en den koorzang in het bijzonder te beoefenen. Telken jare wordt door het hoofdbestuur waarvan de heer P. J. Mink te Warmen- huizen voorzitter en de heer A. van Bergen te Zuid-Scharwoude secretaris is, een con cours uitgeschreven en nu Heiloo een ver eeniging bezit, welke dit jaar haar zilveren jubileum herdenkt, was het vanzelfsprekend, dat Heiloo de plaats zou zijn waar het zeven de bondsconcours georganiseerd zou worden. Ale eerste vereischte wordt gesteld, dat alleen met eigen krachten wordt gezongen. Het is natuurlijk geen kunst om een hoog aantal punten te halen als men een collectie bekende operazangers of andere kunstenaars op vocaal gebied tusschen de leden stopt en ze op den wedstrijd laat meezingen. Maar een vereeniging, die dat doet maakt zich aan dezelfde fout schuldig als de school jongen, die zijn huiswerk door zijn grooten broer heeft laten maken en er wordt door het bondsbestuur dan ook zeer scherp op derge lijke verstekelingen gelet. Worden ze tijdens den wedstrijd ontdekt dan worden ze onverbiddelijk verwijderd, wordt hun aanwezigheid eerst ontdekt nadat de prijs is toegekend, dan wordt deze inge houden. Het is een bewijs van wat we kunnen noe men de sportieve opvatting der vereenigin gen dat dergelijke strafmaatregelen tot dus- ver niet noodzakelijk zijn gebleken. Om te bevorderen, dat de aangesloten ver eenigingen meer naar het idieele dan naar het materieele kijken, is vastgesteld^ dat de prijzen, noch voor de vereeniging, noch voor haar directeur, uit geld bestaan mogen. Er wordt in verschillende afdeelingen ge zangen en een nog jeugdige vereeniging, die zich voor de eerste maal op het gladde ijs van een wedstrijd gaat wagen, wordt ver wezen naar de vijfde afdeeling B. wat dat betreft lijkt de indeeling wel een beetje op die van de ambtenaren ten stadhuize en mag dan als nieuwelinge twee liederen naar eigen keuze zingen. Voor alle anderen wordt, naakt het num mer naar eigen keuze, een verplicht stuk voorgeschreven. De toehoorders worden dus altijd op een uitgelezen collectie koorwerken getracteerd en het spreekt vanzelf, dat vele dezer num mers later op de programma's der deel nemende vereenigingen worden terug ge vonden. De bond bestaat uit gemengde zoowel als mannen- en vrouwenkoren, hij staat open voor vereenigingen van elke richting, er is dus altijd een rijke variatie in de gekozen nummers en doordat de jury op het jaarlijksch concours lang niet gemakkelijk is, doet elke vereeniging haar best door flink repeteeren peslagen op het ijs te komen, welke oefening de zomermaanden het gehalte van den °rzang slechts ten goede kan komen. De jury wordt met veel zorg samenge en moet uit mannen en vrouwen bestaan oie het goede kunnen prijzen maar ook d ten durven aanwijzen. Wijlen Van P neeft in zijn kinderversjes ge3P[°^,, ■•«en vriend, die mij mijn feilen toont fat heeft men bij den Bond in gedachten g Jouden. De jury, hoe gevaarlijk zij e Jitziet, is aller vriend en het is uit pure vriendschap, dat zij zoo nu en dan een aet nemende vereeniging eens precies vert er aan haar zangkwaliteiten m?™eert. vereenigingen zijn dan ook altijd bem naar de uitvoering en beredeneerde critieK, welke de beoordeelaars in een verslag samen brengen, en waarin alle gezongen liederen de revue passeereo. Daar ieder jaar een jury-lid aftreedt de jury wordt door de directeuren gekozen uit een door het hoofdbestuur opgemaakte gros lijst en niet direct herkiesbaar is, wordt er voor gewaakt dat de critiek op den duur te eenzijdig zou worden. Dat het wérk van den Bond gewaardeerd wordt kan blijken uit verschillende vriende lijke beoordeelingen, o.a. uit een artikel van den heer P. Versloot den voorzitter van den Bond van koordirigenten, welke hij aan het hoofdbestuur gedaan heeft. Op de geanimeerde jaarvergaderingen worden wederzijdsche belangen besproken en men is b.v. bezig met plannen voor een bibliotheek en voor het aanleggen van een lijst van bij diverse vereenigingen berustende partituren, welke ook andere vereenigingen dan de bezitster van dienst kunnen zijn. In elke plaats waar een concours werd ge houden werd de Bond zeer hartelijk en meestal officieel ontvangen. Tot zooverre wat de bond aangaat, maar nu vraagt de voorzitter van de jubileerende en ontvangende vereeniging het woord om iets van de levensgeschiedenis van de zilve ren jubilaresse te kunnen mededeelen. Op 1 Januari 1906 is zij te Heiloo geboren en eigenlijk is zij dus al over de kwart-eeuw heen al zal, zooals gezegd, het eigenlijke ver jaringsfeest tegelijkertijd met het concours gevierd worden. Zij telde bij de geboorte een vijftigtal leden en de heeren J. Grootewillink te Heiloo en P. Ooykaas te Alkmaar hebben als voorzitter en dirigent de eerste wankele schreden van di: koortje geleid en den dreumus voor vallen behoed. Ruim veertien jaren hebben beide heeren, de dirigent ook vrijwel belangeloos, het Hei loosche publiek van de steeds kunstzinniger uitingen van deze zangvereeniging laten profiteeren en als belooning voor de ne- toonde belangstelling werd na elk concert een operette ten beste gegeven, die steeds bijzonder in den smaak viel. De heer Ooykaas werd opgevolgd dooi den heer G. Anderson en deze weer door den heer Joh. Brands, waarbij de heer J. Kus, die vanaf de oprichting lid van het koor is geweest, als voorzitter fungeerde eni de heer C. Vennik thans gedurende 15 jaren het secretarisbaantje op zijn schouders heelt ge nomen. De heer Brands is een veel te ernstig diri gent om zich met operettes bezig te houden fn dus verdwenen deze van het programma en werd de koorzang zoo ernstig beoefend, dat men zich weldra een heele bolleboos be- gon troelen en er over ging denken eens «P een concours uit te komen. In 1925 trok de vereeniging vowhet eerst naar een concours en wel te Haarlem waar niet minder dan twee prijzen behaald wer den, en wel een eerste prijs in de derde afdee_ ling en een tweede eere-pnjs n den eere wedstrijd In Westzaan werd m 1920 in oe 2= Sing «n derde prijs beh^e„ Bergen het jaar daarop in de 2e aiaeenng een vierde prijs. Het vorig jaar bedankte de heer Brands als dirigent en heeft men den heer Jac. N. Al te Alkmaar daarvoor aangezocht, welke een zeer gelukkige is gebleken omdat, dank zij het initiatief van den heer J. g een fusie tot stand kwam tcisschen het foosche koor Harmonie en het Allanaarsch S hcappelle-koor, waarvan de heer Al 0°Thans z'ingt men gezamenlijk, de Alkmaar gehaK^^ ï^eSrnlijk'S andere vereenigingen in di g resultaat an5mdM«k SSS5 trouwens verle- fn J o eI te Anna Paulowna merkbaar den i iueede afdeeling een eerste prijs waar in de tweede .£t j100gste aantal behaald werd en men het g X ^li^e concurrentie^ van ^Naast^hefgroote van deeling kinderkoor, ónderen Zoo zijn wij tenslotte genaderd tot de ge beurtenis waarin zoowel de Bond als de Hei loosche vereeniging een rol spelen, namelijk het concours waarvan het de groote vraag was waar het in Heiloo gehouden zou wor den. Koorzang in de open lucht komt niet goed tot zijn recht en er was eigenlijk geen gebouw te vinden groot genoeg en geschikt om al de wedijverende zangcorpsen te bergen. Toen is men op de gedachte gekomen, dat de manege heel wat menschen kan bergen en omdat goed paardrijden eigenlijk een even groote kunst is als goed zingen en beide kun sten de overeenkomst hebben, dat er men schen zijn, die het nooit leeren, bleken er zooveel punten van overeenstemming, dat er van de zijde der zangers geen enkel bezwaar was, den wedstrijd maar in de manege te houden. De eenige moeilijkheid is, dat het feest gebouw nu wel wat ver van de kom der ge meente is gelegen, maar men hoopt door een specialen autobusdienst aan dit bezwaar zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Dat men in Heiloo alles in het werk stelt om het concours tot een succes te maken, kan uit de medewerking blijken welke het vereeni- gingsbestuur zoowel van de zijde der autori teiten als van die der burgerij heeft onder vonden. Er is een eere-comité gevormd waarvan burgemeester Foreest eere-voorzitter is en er zijn daarnaast allerlei andere comité's ge vormd om den vriendschappelijken wedstrijd vlot te doen verloopen. Niet minder dan 24 vereenigingen zullen om medailles en lauwertakken strijden, die in ruime mate door belangstellenden beschik baar gesteld zijn en waarbij zich medailles van de koningin, de koningin-moeder, prins Hendrik, den commissaris der koningin en het gemeentebestuur van Heiloo bevinden. Het uitvoerige programma belooft allen zangliefhebbers een paar interessante dagen en er zijn twee groote factoren die alle deelnemers gaarne zoo gunstig mogelijk zou den zien, namelijk het weer en het bezoek. Het eerste moet goed zijn om ook het tweede tot tevredenheid te doen stemmen en het twee de is helaas nog altijd noodzakelijk om de onkosten te dekken, daar een onderneming als deze een bijzonder zwaar offer der ont vangende vereeniging eischt. Wij voldoen ten slotte gaarne aan het ver zoek allen, die zich voor goeden koorzang in teresseeren op te wékken een bezoek aan de Heiloosche wedstrijden te brengen opdat het zevende concours van den Noord Holland- schen Zangersbond in alle opzichten een succes zal kunnen worden. Het antwoord van de Fransche regeering aan president Hoover. De debatten in de Fransche hamer. De meening van Stimson. Het schijnt, dat men voorloopig nog niet uitgepraat is over de raoratoriumplannen van Hoover, want regelmatig komen nieuwe berichten binnen, die alle rechtstreeks in verband staan met deze poging, om de groote wereldcrisis op te lossen. Hoewel de tijd nadert, dat de beslissing vallen moet, gelooven wij toch, dat er ook na die eerste beslissing nog veel gebeuren moet. Daar wijst bijvoorbeeld het aanstaan de bezoek van Stimson, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, op. Van daag reeds vertrekt Stimson, zoodat hij de volgende week Europa zal bereiken en dan zijn reisplan wel verder zal indeelen. In ieder geval kunnen we wel rekenen op een wekenlang bezoek, dat in de toekomst we! eens heel nuttig kan zijn voor Europa. o Zooals men gisteren reeds uit de berichten heeft kunnen opmerken, is de Amerikaansche secretaris der schatkist, Mellon, in Frankrijk aangekomen. Onmiddellijk heeft hij een be zoek gebracht aan Flandin, den Franschen minister van financiën, en een langdurig on derhoud met dezen gehad, waarbij de laat ste vooral de moeilijkheden, welke voor Frankrijk zijn gerezen door de Hooverplan- nen, heeft uiteengezet. Mellon zou hebben verklaard, dat hij die moeilijkheden volko men begreep, maar dat hij hoopte op een compromis tusschen het Fransche en het Amerikaansche standpunt. Inderdaad geeft de houding van Frankrijk de meeste zorg en verschillende buitenland sche bladen veroordeelen deze houding vrij scherp. Zoo oefent de Engelsche „Daily He rald" scherpe critiek uit op de weigering van Frankrijk, om de niet-beschermde Duitsche betalingen eveneens onder het moratorium te doen vallen. Het blad veroordeelt verder het Fransche plan, om het bedrag der niet- beschermde betalingen na storting door Duitschland weer in den vorm van leeningen ter beschikking van Duitschland te stellen. Op deze manier zou Frankrijk een winst van ruim 100 millioen mark kunnen maken, ter wijl Amerika en Engeland door het plan van Hoover zonder meer goed te keuren, be langrijke offers zouden brengen. o Ditzelfde blad zal wel niet heel veel van meening veranderd zijn, nu het het Fransche antwoord aan president Hoover kent. Dit antwoord is gistermiddag in de Fransche Kamer voorgelezen door den premier Laval. De Fransche regeering verklaart in haar antwoord, dat zij, in de onderstelling dat de Fransche Kamer zulks goedkeurt, bereid is het plan-Hoover te aanvaarden en wel voor den duur van een jaar. Evenwel staat Frank rijk er op, dat de onbeschermde annuiteiten van het Youngplan gedurende dit jaar voort gang vinden, opdat de principes der schuld regeling bewaard blijven. Daartegen wil Frankrijk de Herstelbank een bedrag ter be schikking stellen, gelijk aan het Fransche deel van de onbeschermde annuiteit. Dit be drag moet dan weer, in den vorm van een crediet, ter beschikking van Duitschland worden gesteld. In het Fransche antwoord aan Hoover wordt o.m. nog verklaard: Ten aanzien van den aard der vrijwillige geaccepteerde verplichtingen van het Young plan en den ernst waarmede 't definitieve en onveranderlijke karakter der onbeschermde betalingen is bepaald, zal het gevaar groot zijn, dat het vertrouwen in de waarde der onderteekeningen en verdragen geschokt zal worden, indien bij het voorgestelde morato rium het onbeschermde deel op dezelfde wij ze zal worden beha/deld als het beschermde deel. De Fransche regeering legt er den na druk op, dat een formeele leiddraad is opge steld voor de particuliere schulden van het Rijk (Young-leening en Kreugerleening) en de nog niet gemobiliseerde onbeschermde be talingen. Mocht men derhalve afstand doen van de betalingen der onbeschermde annui teiten, dan zou zulks de bases en de nadruk kelijk in het Youngplan vastgelegde voor waarden aantasten. De Fransche regeering is dan ook de opvatting toegedaan, dat het van de grootste moreele beteekenis is, dat de betalingen der onbeschermde annuiteiten tij dens den door Hoover voorgestelden duur, in geen énkel opzicht worden opgeschort. De Fransche regeering wenscht in den ruimsten zin aan de poging mede te werken, de gevol gen der huidige crisis te temperen en is bo vendien van meening, dat het om die reden er met nadruk op moet wijzen, dat de alge- heele opschorting dezer betalingen slechts een onvoldoende hulp beteekent. De in het bedrijfsleven van Duitschland en de andere Europeesche staten algemeen dreigende gevaren hebben een anderen oor sprong en zijn in het bijzonder het gevolg van belangrijke credietbeperkingen en het op vragen van gelden door het buitenland. De Fransche regeering is bereid, op voor waarde dat het parlement zulks goedkeurt, een bedrag gelijk aan het Fransche deel der onbeschermde betalingen ter beschikking te stellen. Slechts zal zij voor de uitvoering van reeds gesloten overeenkomsten in zake leve ring in natura de noodige gelden inhouden. Het geld, dat op deze wijze zal toevloeien aan de Herstelbank, zal direct aangewend kunnen worden voor credietverleening aan Duitschland en verder aan die Europeesche staten, welke moeilijkheden zullen ondervin den in verband met de opschorting der Youngleening. Vanzelfsprekend staan de op deze wijze aangewende sommen na afloop van het moratorium van een jaar weer ter beschikking. Voorts is de Fransche regeering van mee ning, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen ten einde te verzekeren dat deze bedragen slechts voor economische doel einden zullen worden aangewend en het ge vaar voor de financiering van „dumping" uitgesloten zal zijn. Frankrijk herinnert er aan, dat zijn open bare schuld het viervoudige bedraagt van de schulden van het Duitsche Rijk en dat de inspanningen die het zich ongeveer vier ja ren geleden heeft getroost om zijn eigen fi nanciën te herstellen, niet in gevaar mogen komen. Het antwoord eindigt met de mede- deeling dat de Fransche republiek derhalve solidair is met de regeering der Ver. Staten. Op deze verklaring volgden natuurlijk de noodige debatten. Het was de rad.-soc. 'af gevaardigde Margaine, die het vuur opende en bij de toelichting van zijn interpellatie o.m. zeide, dat men Amerika de vraag moet stellen of het bereid is zich met Europeesche aangelegenheden bezig te houden of niet. Als Rijkskanselier dr. Britening naar Pa rijs komt, dan is zulks zeer goed. Wat de bespreking met de Duitsche politici betreft, is reeds vooruit te zien dat Bruening er op zal wijzen, dat Duitschland credieten noodig heeft. Frankrijk »al dan over Polen spreken, terwijl de Rijkskanselier de kwestie van de Poolsche corridor zal ter sprake brengen. Spreker stelde vervolgens de vraag of het niet beter zou zijn te beginnen met probee- ren overeenstemming te verkrijgen in zake fi- nancieele en practische noodzakelijkheden? Dan zou men zich kunnen gelukwenschen, indien het bezoek van den Duitschen Rijks kanselier zal leiden tot de consolidatie var» den vrede in Europa. Nadat afgevaardigde Dubois het woord had gevoerd, besteeg oud-minister Marin, de leider van den rechtervleugel in de Fransche Kamer, de sprekerstribune. Marin verklaar de, dat wanneer Hoover spreekt over een herstel van het evenwicht in het bedrijfsle ven, men hem moet voorhouden dat het in de werkelijkheid slechts gaat om het herstel van het Duitsche bedrijfsleven en deels om het Amerikaansche, dat groote sommen heeft geïnvesteerd in Duitsche ondernemingen Vervolgens stelde Marin Duitschland zeli verantwoordelijk voor de crisis die het door maakt. Herriot heeft gelijk, aldus Marin, in- dien hij zegt, dat Fr*nkrijk ten slotte het pantserschip „Duitschland" bekostigt, indien het het voorstel van Hoover aanneemt. Hef Amerikaansche voorstel zal bovendien slechts dan kunnen bijdragen tot een opleving van het bedrijfsleven, indien het zal worden uit gebreid tot de toekomstige betalingen van de intergeallieerde oorlogsschulden. Het voor stel van Hoover is evenwel voor Duitschland geheel onvoldoende en beteekent voor Frank rijk slechts ontzaggelijke moreele en econo mische offers. Onder de huidige omstandig heden, aldus Marin, moet men zich afvra gen of het in de toekomst nog mogelijk zal' zijn leeningen te plaatsen. Men moet ook zekerheid hebben hoe de geheele aangelegen heid zal eindigen. Men spreekt opnieuw van een eenjarig mo ratorium, in werkelijkheid staat evenwel het geheele Youngplan op het spel. Indien de Fransche regeering derhalve niet vastbeslo ten te kennen geeft, dat aan het onbescherm de deel van het Youngplan, evenmin geraakt mag worden als aan de basis van het Young plan, moet men de geheele aangelegenheid als begraven beschouwen. Indien men thans toegeeft tegenover Duitschland, zal men og beleven, dat uit fi- nancieele eischen territoriale eischen groeien. Frankrijk zoowel als Duitschland hebben er alle belang bij, dat leveranties in natura worden uitgevoerd. De Fynnsche regeering moet er onvoorwaardelijk op aandringen dat het onbeschermde deel der herstelbetalingen niet zooals zulks in de tegenvoorstellen tot uitdrukking komt, aan de Herstelbank, doch direct aan de banque de France geschieden. Vervolgens betrad de minister van finan ciën Flandin de tribune, onder groot rumoer der Kamer, die een onderbreking der zitting wenschte. Eerst na een stemming, waarbij de voorstanders van een onderbreking in de minderheid bleven, kon Flandin zijn rede voering aanvangen. Minister Flandin zeide o.a.In enkele dagen hebben de verliezen van de Rijksbank aan goud en deviezen een onrustbarend karakter aangenomen. Dit was het gevolg van twee oorzaken, n.1. het opvorderen der buitenland sche gelden voor Amerikaansche rekening en de vlucht van het Duitsche kapitaal uit het eigen land. Men stond hier dus voor een uit gesproken crisis in het vertrouwen. In die dagen heeft Frankrijk echter geen enkel ver zoek om hulp van de Rijksbank ontvangen. Eerst in de laatste dagen is de Rijksbank met voorstellen gekomen, waardoor het crisisge vaar verminderd is. Wat is nu het geval? President Hoover heeft de Amerikaansche belangen in Duitsch land willen verdedigen. Twee hypothesen kunnen ten opzichte van de gevolgen worden opgesteld. Of het plan-Young blijft verder van kracht, en Amerika heeft de mogelijkheid niet onder het oog gezien het Young-plan op te heffen, of wel de Duitsche regeering vraagt het moratorium van het Young-plan aan en Frankrijk ontvangt na zijn betalingen aan Amerika en Egeland gedaan te hebben in totaal 251 millioen Mark, maar dan moét Frankrijk aan de Bank voor Internationale betalingen 500 millioen Mark betalen ten gunste van zijn medecrediteuren tegenover Duitschland. Men kan dus zeggen dat het voorstel van Hoover een voordeel tegenover een door Duitschland gevraagd moratorium vormt. De regeering was eenstemmig van meening, dat niet afgezien kon worden van de betaling der onbeschermde annuïteiten, aangezien het Young-plan een definitief karakter draagt. Het is moreel ontoelaatbaar en gevaarlijk voor den vrede wanneer plechtige en defini tieve verplichtingen niet nagekomen worden.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1