JMmtiieam ^ëuileniaad De brand in het Nederlandsch Paviljoen COMMUNISTEN VEROORDEELD TE BERLIJN. Tot den bouw besloten. Begin i getljS en twee werden vrijgesproken. Augusus de opening. BOMMEN-EPIDEMIE IN ZUID- SL.AVIE. Uit ccn kerk komende, werd zii °ve DE NOODLOTTIGE BRAND TE ROTTERDAM. Gistermorgen heeft de politie te Rotterdam een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, welke Donderdagmiddag in per ceel 5 aan de Lamsteeg woedde. Het is geble ken dat er van opzet geen sprake is. De eige naar, de logementhouder S. Schaftenaar, was gistermorgen bezig geweest met de gang te schilderen. Om het drogen van de verf te be spoedigen, had hij heel wat benzine gebruikt. Het gevolg zal geweest zijn, dat er benzine damp in het trapportaal is blijven hangen. Zeer waarschijnlijk is toen in den loop van den middag een der kostgangers met een brandende sigaret of sigaar de trappen ge passeerd, met het gevolg dat de verf in brand as geraakf. Een en ander klopt ook met de verklaringen, welke een der geredden gister middag aflegde. De 35-jarige Brandligt deel de toen aan de politie mede, dat hij het eerst den brand ontdekt had en de muren brand den. De .politie heeft van de verklaringen, zoo wel van Brandligt als van den eigenaar rap port opgemaakt end aaruit kon, naar de Te- iegr. meldt, worden vastgesteld, dat er aan brandstichting niet behoeft gedacht te wor den. ONDER DEN BAANSCHUIVER. Gisterochtend tegen tien uur heeft op de Westermarkt te Amsterdam een werkman van ongeveer 50 jaren een klap gekregen van den baanschuiver van een motorwagen van lijn 14. De man viel met het hoofd op de rails en werd dood opgenomen. De straat is ter plaatse wegens herstelwer ken opgebroken. De man had op het laatste oogenblik willen oversteken, maar kon door den toestand van den weg niet vlug genoeg vooruit komen. EERE-RECHTBANK~" JOURNALISTIEK. Briand zal vermoedelijk de instal latie-vergadering presideer en. der bestuursverkiezing, welke vylle door het aftreden van den heer A- Zonnevyu te Hengelo (O.), die niet herkiesbaar was. De heer H. P. Hazewinkel Almel%Y£™ dt 44 stemmen, de heer G. Ch. van Sll ej Rotterdam, 48 stemmen, zoodat laatsre noemde gekozen was. Nadat de rekening 1930, de f 1932 en het jaarverslag 1930 zonder öespr king waren vastgesteld, werd besloten oe volgende vergadering in Groningen houden. Vervolgens wijdde de heer mr. J- tgg eenige woorden aan het tachtigjarig bes der broederschap. De voorzitter deelde mede. dat een der 'buitengewone leden 300 beschikba r gesteld; voorts bood dit buitengewone hd fan zes leden een reis van een week waar de koloniale tentoonstelling te Parijs aan. welk aanbod onder applaus werd aanvaard. De heer J. van Herwijnen, notaris te s-ura ven hage, oud-algemeen secretaris en thans buitengewoon lid der Broederschap, daarop nog een causerie gehouden. Hij me moreerde daarin o.m. den arbeid van In het proces tegen 6 communisten wegens een aanval op naii's in de Wilhelmstiasse te Berlijn op.lf April zijn 2 beklaagden ieder tot 4 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies ver oordeeld. Een derde kreeg 1 jaar en 9 maai.- den tuchthuis, een vierde 9 maanden gevan- Het Uitvoerend Comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Internationale Kolo niale tentoonstelling te Parijs heeft gisteren met medewerking van jhr. dr. Loudon, Ne derlandsch. gezant te Parijs, de noodige be sprekingen gevoerd over al hetgeen thans moet geschieden in verband met de weder- inrichting van de Nederlandsche expositie in het Bois de Vincennes. Het comité heeft met groote erkentelijk heid kennis genomen van al de sympatlre- betuigingen die in zeer grooten getale bij het comité zijn ingekomen. Het comité heeft ver der bijzondere aandacht gewijd aan de tal rijke aanbiedingen tot het verkenen van persoonlijke diensten ten behoeve van den bouw van het nieuwe paviljoen. Het comité moge langs dezen weg alle landgenooten, die van hun groote belangstel ling in den aangevatten nationalen arbeid deden blijken, oprechten dank betuigen on der verklaring dat bij gebleken noodzakelijk heid gaarne een beroep op hun daadwerke lijke medewerking zal worden gedaan. De feestmaaltijd in h n gulle, wijze, waarop vele Nederlanders hun Om half acht vereenigde men zich aan een Indische verzamelingen ter beschikking stei- Lohen«rin". den voor het nieuwe paviljoen, heeft het co- 1 mité ten zeerste verheugd. Het is waarschijn lijk dat een deel dier verzamelingen zal wor den gebruikt. Wat aangaat den bouw van het nieuwe paviljoen is het comité gebleken dat het over- Het iiksch bestuur van den Ned. dagelijks 'Journalisten-Kring meldt ons het volgende: De plechtige installatie van de interna tionale eere-rechtbank voor de Journalistiek, 5 nhet leven geroepen door de Fédération In ternationale des Journalistes, en waarvan onze landgenoot mr. B. C. J. Loder het voor zitterschap heeft aanvaard, is uitgesteld tor begin October. De installatie zal zoo goed als zeker ge schieden in het Vredes-paleis te 's-Gravenha- ge. Op verzoek van het bestuur der Inter- nationale Journalisten-Federatie heeft de heer Aristide Briand, de bekende Fransche Staatsman, zich bereid verklaard het presi dium van de installatieplechtigheid op zich te nemen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal het Comité Executief van de F. I. J. hier te lande te Amsterdam of te 's-Gravenhage zijn half-jaarlijksche vergaderingen hou den. UIT DE METAALINDUSTRIE. Loonsverlagingen te IJmuiden? De berichtgever van het Hbld. te M mui den meldt, dat tusschen de direc tie der Kon. Ned. Hoogovens Staalfa brieken en van de „Mekog" en de perso- neelorganisaties onderhandelingen wor den gevoerd over een verlaging der sa larissen en loonen. De prijzen der producten zijn dermate gedaald, dat van een loonend bedrijf reeds lang meen sprake meer is en mo- imenteel zelfs de productiekosten niet gedekt worden door de opbrengst. Door maatregelen van internen aard is getracht aan dezen toestand het hoofd te bieden, teneinde het bedrijf zoo lang mogelijk gaande en daarmede de werk gelegenheid voor een groot aantal perso nen in stand te houden. In den loop der laatste maanden is de economische situatie echter nog verder verslechterd, zoodat de directie zich thans genoopt ziet een verlaging der sa larissen en loonen te overwegen. CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE. Gisteravond is hier ter stede opgericht een afdeeling van de Chr.-Dem Unie. Het voorloopig bestuur werd samenge steld als volgt. P. G. Andree, Julianastraat 18. voorz.: Jan Visser, C. W. Bruinvisstraat 47, secre taris; L. T. Bootsma, Laat 193, penningmees ter. Beginselverklaring, urgentie-programs en partij-orgaan, zijn voor belangstellenden aan het secretariaat verkrijgbaar of worden op aanvraag gaarne kosteloos toegezonden. BONDSCONGRES DER EDEI.METAAL- VEREENIGINGEN In Artis te Amsterdam is Donderdag het 21e bondscongres gehouden van den Bond van Edelmetaalvereenigingen Dit congres werd voorafgegaan door de jaarlijksche ver gaderingen van de vereeniging van Ned. winkeliers in gouden en zilveren werken, de vereeniging van fabrikanten van gouden en zilveren werken in Nederland en de- ver eeniging van grossiers in gouden en ziiveren werken in Nederland, die bij den bond zijn aangesloten, alsmede door een bondsver gadering, uitsluitend toegankelijk voor afge vaardigden. OVER DE DAKEN GERED. Gisternacht omstreeks 12 uur werd te Vlaardingen brand ontdekt in pand no. 47 in de Leersteeg. Beneden is gevestigd een timmermanswerkplaats van J. Henneveld. De eerste verdieping werd bewoond door de familie v. Berkel, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen. De tweede verdieping door een ongehuwd persoon L. De bewoners van de eerste verdieping konden spoedig in vei ligheid worden gebracht, maar door de snel rondgrijpende vlammen was het moeilijker om L. te redden. Met behulp van ladders werd hij door de omwonenden over de daken gered. Eerste en tweede verdieping zijn to taal uitgebrand. BROEDERSCHAP VAN CAND.- NOTARISSEN. De Broedersohap van Candidaat-No- tarissen in Nederland en Koloniën ver gadert te 's-Hertogenbosch, onder voor zitterschap van den heer F. van Hasselt, uit 's-Gravenhage, die in zijn openings- woord eraan herinnerde, dat het tachtig jaar geleden is, dat de Broederschap ,werd opgericht. Hij merkte op, dat er al leszins reden is voor een eenigermate feestelijke herdenking door de rol, wel ke de Broederschap in het notarieele le ven heeft gespeeld. Hij meende, dat er voor de toekomst meer aandacht besteed mag worden aan de samenwerking. Ten slotte gaf hij een overzicht over het afgeloopen jaar, en deelde mede, dat ter gelegenheid van het tachtigjarig be staan een uitgave bezorgd zal worden van alle voor-ontwerpen van de commis sie van redactie voor het Burgerlijk Wetboek van 1820 en volgende jaren, welke nog niet gepubliceerd zijn. Besloten werd een telegram van hulde aan de koningin te zenden. De prae-adviezen. Daarna kwamen de praeadviezen in behandeling over de „Huwelijksvoor waarden in verband met faillissement". Prae-advies over dit onderwerp is gis ter, naar het Hbld. meldt, uitgebracht door prof. mr. J. C. van Oven, hoog leeraar te Leiden, en J. C. J. Waldorp, notaris te 's-Gravenhage. Een deel van de vergadering werd o.m. bijgewoond door den commissaris der koningin in Noord-Brabant, die in een hartelijke toespraak zijn waardeering uitte voor het werk der Broederschap. De heer mr. N. van den Dries, lid van den Hoogen Raad, hield een uitvoerig betoog over de prae-adviezen. Ook van andere zijden werd dit gedaan. Ten slotte maakte de voorzitter, de heer Van Hasselt, nog eenige opmerkingen. In den namiddag werden de deelnemers aan ide vergadering officieel ten stadhuize ont vangen. De burgemeester, de heer mr. F. van Lanschot, hield een begroetingsrede, welke beantwoord werd door den heer Van Hasselt. Daarna leidde de burgemeester zijn gasten rond in het mooie stadhuis. In de daarop voortgezette vergadering werd mededeeling gedaan van den uitslag Een geheimzinnige melding. De Parijsche correspondent van de Telg. meldde aan zijn blad: Nu hier van officieele zijde eenige malen verklaard is, dat de gedachte aan opzettelijke brandstichting in ons paviljoen moet worden uitgesloten, werd geen melding gemaakt van een bepaalde omstandigheid, om het onder zoek, dat achter de bescherming van deze officieele verzekeringen werd ingesteld, niet te bemoeilijken. Thans wordt die echter in „Excelsior" openbaar gemaakt en kan nu ook hier wel gezegd worden, dat de brandweer in den nacht van Zaterdag op Zondag kort voor 12 uur is gealarmeerd door middel van dienzelfden brandmelder, voor ons paviljoen staande, dien de waker Spoorman den vol genden ochtend gebruikt heeft om de ramp te melden. De brandweerwagen is toen ijlings komen aanrijden, maar aangezien men aan het gesloten en duistere paviljoen niets onge woons bespeurde, veronderstelde de brand weer, dat het inslaan van het ruitje het werk was van een of anderen kwajongensachtigen grappenmaker (men had gemeend bij het aan komen kinderen te zien wegvluchten) en rukte zonder verder onderzoek weer in. Toen nu om 4.40 de brandweer opnieuw gealarmeerd werd en in twee minuten ter plaatse was (er is een brandweerpost op de tentoonstelling zelf), stond het geheele pavil joen reeds in lichtelaaie en was er geen blus- schen meer aan. „Men kan aannemen", schrijft het Parijsche blad, „dat het vuur lang heeft liggen smeulen, dat het Jater lichter brandbare stoffen heeft bereikt, dat het onbrandbaar maken den voortgang er van heeft belemmerd en dat het pas op het laatste oogenblik in al zijn kracht is uitgebroken. Maar er blijft één mysterie: de ruit van den melder is om 11.42 ingeslagen. Door wien en waarom zijn de brandweer mannen opgeroepen?" Na de catastrophe. Gistermorgen had in het Ministerie van Koloniën een vergadering plaats van het Nederlandsche comité voor de tentoonstelling te Vincennes, waarin zou worden besloten wat na den brand door Nederland zal kun nen worden gedaan. Aanwezig wamn behalve de voorzitter mr. Fock, de heeren Van der Waals, oud minister dr. Koningsberger, prof. De Bussy en de heer Moojen. Gm halftwee werd de bijeenkomst afge meten. Deze zou jnstermiddag worden voort gezet brengen van Nederland naar Parijs van ijze ren of houten loodsen te kostbaar zal zijn dan wel te veel tijd in besiag zal nemen. Het comité heeft daarom in beginsel be slist dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden gebouwd. Het za'l een oppervlakte beslaan van ten minste drie maal de oppervlakte van het door den brand gespaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoo dat de beschikking zal worden verkregen over drie ineenloopende zalen, elk van acht tien bij dertig meter. De drie zalen zullen onderscheidenlijk worden bestemd voor de staatkundige, de economische en de cuitureele afdeeling. De architectuur zal zich geheel aansluiten bij die van het paviljoen voor de particuliere inzendingen. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandsch aannemer worden op gedragen, die binnen weinige dagen met het werk een aanvang kan maken, opdat over een paar weken reeds met de inrichting van de economische afdeeling kan worden begon nen. Aan de samenstelling van de verschil lende inzendingen wordt reeds met volle macht gewerkt. 1 Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten verloopen zal het secretariaat-gene raal tijdelijk naar het tentoonstellingsterrein te Parijs worden overgebracht. De algemeenc voorzitter, mr. D. Fock, ver trekt Zondag met den secretaris-generaal dr. L.. J. van der Waals naar Parijs ten einde met den gedelegeerde, den heer P. A. J Moojen, een zoo doelmatig mogelijke verdee ling der werkzaamheden vast te stellen. De heer van der Waals zal dan voorloopig te Parijs blijven. Ook de vice-voorzitter mr. A G. N. Swart zal zich Zondag weer naar Pa rijs begeven. Het comité heeft goeden moed, dat het er in zal slagen het nieuwe paviljoen in den loop van de volgende maand voor het pu bliek open te stellen. In verband1 met de plannen tot herbouw van het Hollandsch paviljoen te Parijs zijn gisteren de heeren Ankersmit, directeur en Storck, ingenieur van de Ned. Maatschappij voor Houtconstructies op telegrafische uit - noodiging naar Parijs vertrokken. Zooals bekend is ook het afgebrande pa viljoen door deze maatschappij 'gebouwd. Naar verluidt zijn in de afgeloopen dage niet alleen bommen ontplof' te Be}#rado.en Split, doch ook in Essig en Ogulin exp deerden helsch machines. De Zuid-Slavi_ dagbladen verzwijgen deze aanslagen e geheel, met uitzondering van de explosie OP Het station te Belgrado, weike wordt voorg steld als een onschuldig; brandje in een op een nevenspoor staande trein. PYnIosjPc Bijzonderheden over de door de explosies aangerichte schade zijn niet beken DE ONRUST IN SPANJE. Wegens het voortduren der opstandige be weging onder de arbeiders is te Logrno de staat van beleg afgekondigd. Je Scvilla duurt de algemeenc staking onveimindeid V°ln verband met de brandstichting te La Coruna kan nader worden gemeld, dat be halve het in brand gestoken klooster vijf be lendende huizen in de asch zijn gelegd, aan gezien het gepeupel de brandweer belette het blusschingswerk te verrichten. DE BELGISCHE KOLEN- NIJVERHEID. In het kabinet van den Belgischen premier heeft gister een conferentie plaats gehad, waaraan eenige autoriteiten en gedelegeerden va nde spoorwegen, van de electrische cen trales en de havensteden deelnamen. De con ferentie had ten doel maatregelen te beramen tct hulpverleening aan de kolenmijnen. EEN VERBODEN SPARTAKIADE. Communisten gearresteerd te Berlijn. De politie heeft gistermiddag een 13-tal communisten gearresteerd, dat zich naar Berlijn wilde begeven oer motor of automo biel om deel te nemen aan de verboden Spartakiade. De gearresteerden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar zij voorloopig zullen worden vastgehouden. ONVOORZICHTIGE LEIDEKKER. Een groote brand heeft de Stephanikerk te Breinen geteisterd. De oorzaak schijnt te zijn, dat een der beide leidekkers onder den toren spits een vuurtje stookte om een asphaltachti- ge massa tot de vereischte temperatuur te brengen. Dit vuurtje zou zijn overgeslagen. De koepel is volkomen vernield. Het interieur van de kerk kon behouden blijven. De water schade is evenwel zeer groot. De toren kou eveneens behouden blijven. POLITIEKE OPTOCHTEN IN BADEN VERBODEN. De minister van binnenlandsche zaken in Baden heeft een decreet uitgevaardigd, waar bij voor het land alle bijeenkomsten en op tochten onder den blooten hemel, propagan- datochten, optochten langs den openbaren weg en op de pleinen van 6 Juli tot en met 30 September verboden zullen zijn. ARRESTATIE VAN POOLSCHE COMMUNISTEN. Donderdag hebben de Pco'sche politie autoriteiten een razzia gehouden onder de vooraanstaande communistische leiders^ te Warschau en 20 communisten gearresteerd, terwijl talrijke huiszoekingen werden ge daan, waarbij veel compromitteerend mate riaal zou zijn gevonden. Rijksdag, eischen in het jongste nummer van het door hen uitgegeven tijdschrift Der Klassenkampf, een volledige verandering van den politieken koers van de sociaal-demo cratische partij. 1 let dulden van de politiek van het kabinet-Briining moet h. i. onmid dellijk worden gestaakt. DE VERSTOORDE VLAAMSCHE DOÓDENHULDE TE DIXMUIDEN, Het proces tegen de vliegerst Donderdag werd voor het hof van beroep te Gent de zaak opgeroepen der anti-Vlaam- sche vliegers, die het vorige jaar de dooden- hulde te Dixmuiden verstoorden en oorzaak waren van zeer ernstige relletjes, die zich na afloop van de plechtigheid op de Groote Markt aldaar voordeden Naar men weet, werd de eisch van het co mité der jaarlijksche Vlaamsche bedevaart naar de graven aan den Ijzer, dat, burger lijke partij in de zaak zijnde, frs. 125.000 schadevergoeding van de fascistisch gezinde vliegers eischte, door de rechtbank te Veurne afgewezen. Deze eisch werd door den advocaat van het comité, senator van Dieren, nogmaals uiteengezet en verdedigd, terwijl de advoca ten der vliegers van hun kant aandrongen op bekrachtiging van de uitspraak der rechtbank- te Veurne. Het hof hield het arrest echter in beraad en zal vermoedelijk eerst de volgende week uitspraak doen In het gerechtshof waren zeer strenge orde maatregelen getroffen. Binnen het gebouw bevonden zich 75 gendarmen en ook de om trek werd docr de politie bewaakt Ei doder zich echter niet de minste incidenten voor. LUDENDORFF VEROORDEELD. De rechtbank tc Gotha heeft Donderdag vonnis geveld in het proces tegen generaal Ludendorff, die beschuldigd werd van belee- diging van graaf Dohna. Ludendorff word veroordeeld tot een boete van 500 mark of tien dagen hechtenis. Graaf Dohna kreeg bovendien het recht het vonnis op kosten van Ludendorff te publiceeren in het door dezen uitgegeven blad Volkswarte, de Kreuzzeitung en het weekblad Fridericus: EEN VERKLARING VAN DEN BULGAARSCHEN PREMIER. Een internationale hulpactie voor Bulgarije noodzakelijk. Malinof, de nieuwe Burgaarsche minister president, tevens minister van buitenlandsche zaken, heeft in een interview een verklaring afgelegd over de politiek van zijn régeering, welke in het kort hierop neerkomt, dat zij den vrede wil bewaren, 's lands financiën in orde wil brengen, de economische crisis 'wil winnen en vriendscha wil onderhouden met over- lappelijke betrekkingen de naburige staten en de groote mogendheden. De openbare uitga ven zijn reeds tot een minimum beperkt, zoo dat men de middelen ter overwinning van de economische crisis noch in nieuwe belastin gen, och in nieuwe leeningen, noch in neuwe besparingen moet zoeken. Van het verhoogen van de productie kan men evenmin een direct resultaat verwachten, daar de export van landbouwproducten moei lijk is. Malinof verklaarde verder, dat een inter nationale hulpactie noodzakelijk is, want een verlichting van de drukkende lasten is niet alleen in het belang van de regeering of van een of andere partij, doch van geheel Europa, De premier sloot zijn verklaring met te zeggen dat de buitenlandsche politiek van Bulgarije er op gericht zal zijn alle argwaan en wantrouwen uit den weg te ruimen. GEKNOEI BIJ DE VERKIEZINGEN IN POLEN. Het Poolsche socialistische hoofdorgaan „Robotnik" meldt, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat bij' de laatste herstemmingen voor den Sejm en den Senaat in het kies district Plock in werkelijkheid op de regee- ring&lijst 18.276 stemmen minder zijn uitga- bracht dan officieel werd medegedeeld Daar door heeft het regeeringsblok twee mandaten meer gekregen, terwijl het derde mandaat van de Centrolew, de linksche concentratie, verlo ren ging. Oficieel was aangegeven, 'dat er op de regeermgslijst 51.534 stemmen waren uitgebracht. Dit aantal bleek bij een herstel ling slechts 33.258 te zijn. EEN ENGELSCH MINISTER TER VERANTWOORDING GEROEPEN. „Er zijn erger dingen in het leven dan dronkenschap", zegt deze minister, die zelf onthouder is. Lansbury, de Engelsche minister van open bare werken, heeft het Woensdagmiddag in een commissievergadering in het Lagerhuis te verantwoorden gehad.' Van alle kanten werd hij aangevallen, omdat hij vergunning tct het schenken van sterken drank heeft ge geven aan de pachters van paviljoens o.a. in dat van Hampton Court. Een deputatie Lagerhuisleden, allen ge heelonthouders, maakte hem bittere verwijten en lady Astor zei rondweg dat hij maar moest aftreden. Het Lagerhuislid dr. Salter, een verwoed „teetotaller", meende dat er een ge weldige agitatie tegen Lansbury zou worden gevoerd en dat leden van zijn eigen partij zich tegen hem zouden keeren. Lansbury antwoordde, dat hij zijn besluit niet betreurde. Noch dr. Salter, noch alle ge heelonthoudersorganisaties, noch de geeste lijkheid zouden hem kunnen afhouden van hetgeen hem goeddunkt. Trouwens, Lans bury vindt „drinken" heelemaal zoo erg niet. En eens een enkelen keer dronken zijn even min! Er zijn veel erger dingen in het leven dan dronkenschap (Groote verontwaar diging in de vergadering over deze stoute taal.) Hij vindt het beter dat een man zijn biertje of Whisky kan drinken in tegenwoordigheic van zijn vrouw en kinderen ergens in een mooi park dan dat hij alleen naar een kroeg loopt. Zoodra het nieuwe paviljoen in Ken- sington Gardens voltooid is, zal hij de toe stemming van het Lagerhuis vragen om vergunning te verkenen. Een precedent is de Tower, waar thans een paviljoen is gevestigd, dat vergunning heeft, ook de Botanical Gardens en de Zoo, alle „royal proporty". Het merkwaardige is dat Lansbury zei onthouder is. ZWERVERS Theater Cinema Americain. Cnder dezen titel brengt de C A. een Pa- ramcunt-film, waarin de spanning en sensa tie hoogtij vieren. Zij fcrengt de bezoekers te midden van een echt Amerikaansche Zwer- versmilieu, Andy, een jengen wien het in de wereld niet meegelcopen is, ontmeet al heel toevallig een meisje, dat alleen staat op de wereld. Doch die ontmoeting heeft juist plaats, nadat zij even te voren haar pleeg vader, die zeer opdringerig tegen haar op trad, met een geweerschot had gedood Met Andy vlucht zij in jcngenksleeren, doch de twee zwervers hebben oorspronkelijk niet veel geluk. Zij komen toevallig in aanraking met een bende, die het niet zoo nauw met het leven neemt. Een ander ruw zwerverstype Oklahoma en Jim maakt daar terzelfder tijd zijn entree en Wallace Beery krijgt hier weer eens gelegenheid: een van die ruige types te geven, die zoo volkomen echt zijn ingeleefd Na heel wat avonturen, waarbij de sensatie niet ontbreekt, kunnen Andy en het meisje Canada tereiken, waar eindelijk rust gevon den wordt Jim vindt op een andere manier ust. Richard Arlen en Louise Broohs, zijn sym pathieke altisten, die hun rollen steeds met groote routine vervullen. Uit het voorprogramma moeten wij vooral vermelcen de Paramount geluids-eenactcr: De poppen van Dresdensch porcelein, een schitterend stukje werk met prachtig dansen en zingen. Een fijn nummertje. Journaal, teekenfiim en komische tweeacter zijn ook geslaagd en het geheel vormt een programma, dat door velen gewaardeerd zal worden ALS IK KONING WAS en DE FEESTEN TE BERGEN AAN ZEE. Victoria-Theater. Het was aan de zeer velen, die zich gisteravond een gang naar het Virtoria- theater hebben getroost, tc merken, dat cle als extra-nummer aangekondigde film van de feestviering te Bergen aan Zee voor hén het hoofdnummer betec- kende. Toen nog maar nauwelijks de ti tel op liet doek verscheen, weerklonk al een applaus en herhaaldelijk werd er weer geapplaudiseerd. telkens luider en geestdriftiger. lederen keer, als weer een van cle vooraanstaande figuren uit de Berger samenleving te onderscheiden was en dat gebeurde nog al eens, \iant men kent hen immers allen scheen men door handengeklap liulde en dank te willen brengen voor cle stichting van de parel der Noordzeebadplaatsen. De keuze van cle verfilmde gedeelten oer feestviering is een zeer gelukkige geweest, zij geeft een prachtig overzicht dan liet geheel en zal niet alleen voor nu, maar ook voor later van groote waarde blijken. Wij komen sterk in de verleiding om te vertellen welke declcn van het drieclaagschc feest nog eens tc zien zijn, maar wij zullen die opsom ming niet geven. Beter is, dat men de film zelve gaat zien wat clan tevens u ïl zeggener van genieten. Zoó luid was het applaus en zóó erk de aandrang uit liet. publiek, dat de heer Wcber de film voor de tweede maal nog eens liet afdraaien, waarmede hij alle bezoekers aan zich verplicht heeft. u WARSCHAU ZONDER GELD. Het Warschausche gemeentebestuur heeft door g;ebrek aan contanten zijn ambtenaren in Juni hun salaris nog uitbetaald en zich vergenoegd met voorschotten van 10 tot 50 zloty. DE SOCIALISTISCHE OPPOSITIE IN DEN DUITSCHEN RIIKSDAG. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.: Dr. Kurt Rosenfeld, Seydewitz en Heinrich Strobel, de tot cle oppositie behoorende leden yan de sociaal-degjocratische fractie in den u Als ik koning was. Het hoofdnummer voor de gister aan gevangen filmweek is de Duitsch-spre- kende film „Als ik koning was", ge* schreven naar het Duitschc boek „Der Konig der Vagabunden". Het is ontleend aan de historie en speelt in de 15e eeuw, toen Parijs bele gerd werd door den hertog van Boni gondië. De nicht van den Franschen koning Lodewijk XI maakt op ongewone w'l, kennis met Framjois Yillon, den koning der Parijsche vagebonden, straatzang*1' dichter, soldaat en roover.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10