TE KOOP een soliede DOGKAR voor Londensch aanteekenboek korfstraat 4. 'SiS.r(,4tS?0STMAN J'" V"to<>p- Pluimveeteelt. Dr. TE HENNEPE. vallerf door handlangers van den her- J tog, die haar aan dezen dachten uit te leveren. Villon die haar hoort gillen, snelt toe en bevrijdt haar. Hij wordt ge troffen door haar buitengewone bekoor lijkheid en laat haar dit blijken, maar zii Zegt, dat alleen een man die groot- schc daden doet, b.v. Frankrijk redt, in vloed op haar kan hebben. Weinig vermoeden beiden natuurlijk, «lat hii die daad zal verrichten. De sterrenwichelaar aan het hof leest h» sterren, dat de redder van Parijs u' de sloppen zal komen en dan gaat LU.rr.Pt hem naar een kroeg, de koning groote stad samen- waar de paupers djr g geestdriftige komen. Zij n o &lg zJj (iezen toespraak van houden> iaat hij zich even aan denpiaa de pJaats van ontvallen, dat, als.h 1 was, de den dwazen Lodewijk kor mg jas, zaken heel anders zout koning Die uitlating nu vergeeft de Koning hem niet en na een vechtpa J, dood de grootmaarschalk dooi Ad is, laat hij dezen meevoeren naai het p leis, waar ieder wordt geinstru gevangene te bejegenen als een j •Villon wordt in zijn slaap omg - in een heer en bij zijn ontwaken b g als vorst van -Montcorbier. Hd weer kennis met de schoone Catharma, wordt benoemd tot grootmaa moet recht spreken over zijn kornuiten, maar alles is rna den tijd van zeven dagen, want daaina zal Lodewijk hem laten hangen hij nooit een beleediging vergeet. Den zevenden dag werpt ,Vlll°" staatsiekleeren af en roept zijn vroege^ en aan hun hoofd kleinen prijs. C. SMIT. Westerweg 48, Alkmaar. AUTO en MOTOR 2e hands buiten- en binnenbarfden, op werkdagen 86 £r?' ^rtV"1,<ianise6rinr Duibelebuurt 12. Tel. 780, Alkmaar. TE_ KOOP^zoo goed als nieuwe KANO's. Kanaaldijk 18. Adres SCHOLTEN8, vroegere slechts voor dn omdat zijn jere be- TEKOOP GEVRAAGD MOTOR MET ZIJSPAN. Schriftelijke aanbiedingen onder opgaaf merk en. prijs aan G. KOCH, Friescheweg E 52, Oudorp. TE KOOP AANGEBODEN een CONTRA BAS met STOK en TASCH. Prifs KL— Brieven onder letter M 912 Bür. v. d. Blad. vrienden bijeen vrijdt hij Parijsnav De koning blijft bij zijn besluit, maai de aanhankelijkheid van de memgm aan haren leider dwingt hem nog gelegen heid' tot diens redding te geven: een ander moet voor hem dan hét schavot beklimmen. Villon wijst dat af, maar dan komt Catharma bezweren, dat zij met Frangois den dood zal ingaan. Dan geeft de koning hem zijn volle vrijheid terug. Een film (geheel gekleurd) met veie treffende tafereelen en schitterende in terieurs, mooi gespeeld en een meester werk van regie. In het bijprogramma het gewone en een geluid-journaal, een screen song (Micky als bergbeklimmer) en een ko misch nummer: Huwelijksvacantie. Alles te zamen een zeer bezienswaar dig programma. CINEMA EN THEATER. Jan Smeterlin (pianist) en Carl Flesch (violist) zijn volgens C. en Th. de grootmeesters der muziek, die deze week in het Kurhaus te Scheveniagen optreden 'Andere artisten waar aandacht aan ge schonken wordt zijn de actrice Julia de Gruijter, en de illustrateur Hans BoTrebach Over Borrebach schrijft Guus Betlem Jr. waarbij o.rn. 'n geestige teekening van Buziau. Behalve genoemde artiesten vindt men er verschillende filmsterren in, en van allen zijn fraaie photo's aanwezig. De lectuur bestaat behalve uit verhalen, o.a. uit Engel sche dansiechniek, door Cor. Klinkert, gra- mophoonnieuws, „Dat wat ge niet ziet' door Arn. van Raalte Jz., die vertelt van het leven achter de coulissen van het variété theater in het Rotterdamsche „Arena" De zelfde van Raalte gaf als muzikale bijdrage het liedje „Met z'n tienen". Vtaaq. jw Aan&od (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. BADGEISER TE KOOP GEVRAAGD. Brieven onder letter L 904 Bur. v. d. Blad TE KOOP een lux MOTORBOOTJE, goeden staat, bij J. MOEJES, Obdam. in KAMPEtRTENT en KIST geheel com pleet TE KOOP AANGEBODEN bij HOUWING, Langestraat 71. TE KOOP: Studie-piano, Dames Schrijf- buicau, Kleine Mahoniehouten linnenkast, Divan met kleed. ACHTERSTRAAT 60. en dames- TE KOOP: Een prima heer-en rijwiel a 25. Te bevr. 2e TUINDWARSSTRAAT 19. TE KOOP: Pracht rijk TUINAMEUBLE- MENT en dito 4 .persoons TUINBANK, zoo goed als nieuw. Pracht Duitsche PIANO en WASCHTAFEL compleet. Fluize „DINA", Heiloo, Oosterzij 181. B- S. A. meisjesfiets 25.Amstel dames- nets 26.-—, Brennabor heerenfiets f 22.50 Pracht D. rijwiel, als nieuw f 35.Jongens fiets 19.50. HIEROP, Doelenstraat 810, Alkmaar. Moderne Tuinbanken en complete Ameuble menten, zoo goed als nieuw. S. NOOM, Koningsweg 28. Prima Veerenbed met peluw 12.50 Mooi Engejsch ledikant 6.50, Gemak koffer 7.50, Vliegenkast 7.50. Groote sortee ring veeren bedden, hoogst zindelijk en z. g. a. n. DEKKER, Laat 182. TE KOOP: 1 H. D. sport, 1 A. J. S. VA P K. zijklep, 1 Triumph. 5 P.K. zijklep, 1 Ford Touring. Garage L. VOLGERS, Westerkolkstraat 2. Wit geëmailleerd gasfornuis, z. g. a. n. 35, kinderbadkuipje met kraan f 7.50, kapok-matras, 3 deelig 7.50, divan 4.50, leuningstoel 7.50, ledikant 2, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP zoo goed als nieuw 1 trapnaai- machine (Titan), 2 handmachmes (Wertheim en Victoria), ver beneden winkelprijs. Br. onder letter N 906 Bur. v. d. Blad. TE KOOP: Een kachel, een wieg en een moderne prima staat. WESTERWEG 94. een kinderstoel, vouwwagen in SIMPLEX MOTORRIJWIEL, 1 cyl., ge garandeerd prima loopend en alles in besten staat voor 55.—. Garage W. WIJKER, Kanaaldijk 22, Alkmaar. i huF KOOP: Gasfornuis, z. g. a. n., Kinder- urÜTü P- maF- ledikant en koperen ketel. een KIPPENHOK met tóe- TE KOOP behooren. Bevr. BUROER WEESHUIS. strlai- HOEK, smederij Achter- l fi fiee't voorhanden een prachtige col- evpnc »erde en gegoten FORNUIZEN, S e?,-ïASF0RNUIS, zoo goed als t"?uw, billijke prijzen. maLhUónSPieker' prhna wei"Ferd 9.50, mooi me cnu- ''"nenkastje 10, ledikanten voor we, i l pnma email'e fornuizen Oa eens „nl',,ndar. "^GLLANDIA", spot en nog ten itt i 0(yje.s in dressoirs, kasten, buffet- niairaa- stoeie", spiegels, divans, bedden, üfir»!,EuLh OSTM.N J,, Verkoop- DM Janis Fruissnarige piano, gebouwd in sleei,ier'J.Pr'ma instrument, vollen toon, voor Inlmr, Duitsche studie-piano 50 r-P-Ppn verkoop van inboedels GEKKER, Laat 182. De profeet van St. Paul. Doctor Inge, de deken van de kathedraal van St. Paul, is een van de wijzen van Enge land. Hij staat bekend als „the gloomy dean", dat wil zeggen de zwartgallige deken. Blij kens uitlatingen heeft hij weinig vertrouwen in de menschheid in het algemeen en in de Engelsche in het bijzonder. Hij ziet de toe komst donker in. Zijn geestesgesteldheid past wonderwel bij de atmosfeer van Londen, bij de door ingewreten roet en vuil zwart gewor den muren van zijn kathedraal, bij dien om- gekeerden puddingkom, die de zwaardrukken de koepel is, welke het vermaarde Godshuis van de City bekroont en welke thans in tegenstelling met vroeger niet meer ge vaar loopt op den vloer van de kathedraal neer te storten. Dean Inge is wel eens in Nederland geweest, nog niet zoo lang ge leden. Hij hield er lezingen. Ik had gehoopt, dat hij, teruggekeerd uit ons land (dat er frisscher uitziet dan Londen en waar elk plekje getuigt van productieven groei), meer opgewektheid en moed zou hebben opgedaan. Misschien is dat wel het geval geweest. Den laatsten tijd zijn zijn sombere voorspellingen achterwege gebleven. Het is ook wel moge lijk dat het opmonterend gezelschap van dien anderen wijze, George Bernard Shaw, dien hij op een reis in het naburig Oosten heeft ontmoet, zijn invloed op Doctor Inge heeft doen gelden, hoewel hij als oorspronkelijk denker niet erg vatbaar is voor invloeden. Maar in elk geval heeft de Dean nu op zijn wijze hetzelfde gedaan wat Shaw heeft ge daan in „Back to Methusalah", n.1. zeer ver in de toekomst geblikt. En wat hij er zag, was zoo waar aantrekkelijk. Of Dean wer kelijk in de toekomst kan blikken is aan ge- gronden twijfel onderhevig. Of zijn voorspel ling waarde heeft is daarom even twijfelach tig. Maar aangezien het de voorspelling is van een man van zeer geacheveerd verstand is het toch wel aardig ze te vermelden. In de toekomst, die Dean Inge zich denkt, een toe komst van duizend jaar verder, heeft Groot Brittannië slechts 20.000.000 inwoners. De menschen zullen niet in massa's bij elkaar leven. Fluwelijken zullen alleen gesloten kun nen worden tusschen mannen en vrouwen, die lichamelijk en geestelijk volkomen gezond zijn. Groote gezinnen worden noch gewenscht noch voorbeeldig geacht. Rijkdom en titels zullen geen waarde of beteekenis hebben. Daartegen zullen menschen van prima ge zondheid zeer gezocht zijn. Zij zijn de ade! en de rijkdom van de toekomst. Eenvoudige kleeding voor beide geslachten, goedkoop, aantrekkelijk en schaarsch van stof, zal er kenning brengen voor schoonheid van lichaam en ledematen, zoowel als gelaat. Oorlog is volledig afgeschaft en tariefmuren zijn met den grond gelijk gemaakt. De meeste naties kunnen binnen haar grenzen nagenoeg voor eigen behoeften zorgen. Aangezien er geen oorlogen, geen legers, geen vloten, geen buitenlandsche politiek, geen werkloosheid- steun, geen klasse-omkooperij door belasting bestaan, zal de functie van een centraal landsbestuur tot een minimum zijn beperkt. Belasting voor zoover ze nog bestaat, is on beduidend. Een parlement, dat misschien een paar weken in het jaar bijeenkomt, is een waardige vergadering van oude menschen, voornamelijk bestaande uit oud-ambtenaren en oud-handelslieden. Politiek is niet langer een „vuil-bedrijf". Hoog aanzien in de samen leving is verbonden aan families, die kunnen toonen, dat zij' drie of meer geslachten lang deg ezondste stervelingen hebben voortge bracht. Advocaten zijn in deze ideale ge meenschap overbodig en dokters doen hun werk in staatsdienst, dit is blijkbaar de eenige communistische instelling in Dean Inges toekomstig rijk. Misdaad komt nagenoeg met voor en wordt in elk geval nimmer gestian met gevangenschap. Er zijn verbeteringsge- sticliten voor eerste overtreders en wanneer is uitgemaakt, dat een delinquent onverbeterlijk is en anti-maatschappelijk dan wordt hij pijn loos en met volstrekte afwezigheid van publi citeit of vernedering voor zijn verwanten ge dood. De dokters zijn er blijkbaar alleen, om behandeling voor te schrijven voor een ver koudheid, de eenige ziekte die niet is uitge roeid. Tenslotte meende de Dean, dat Lon den over 20.000 jaar diep onder de zee zou liggen, een vooruitzicht, dat schrale troost kan geven aan diegenen, die met Shelley van meening zijn dat „Heil is a city much like London De Sweep-ziekte. De bedragen van de Iersche sweep stakes groeien steeds vetter. Het bedrag van de laatste, op de Derby, dat beschikbaar'is' voor geldprijzen, is bijna 2.000.000 pond sterling geworden. Het geheele bedrag der inschrij ving komt de drie milhoen nabij. De Iersche ziekenhuizen krijgen ongeveer een half mii- lioen. Een tweede half millioen is voor de kosten van de administratie. Ditmaal hebben de organisators van deze geweldige gokpar- tii de kansen voor de deelnemers een ietsje vergroot. Hét bedrag van 20.000.000 pond sterling wordt n.'l. onderverdeeld in 20 bedra den van 100.000 pond sterling, elk verdeeld in een eersten, tweeden en derden prijs van respectievelijk 50.000, 30.000 en 20.000 pond sterling. Er zijn dus 60 groote geld prijzen, elk een flink fortuin vertegenwoordi gend. Aangezien de loten tien shilling kos- Fc, hebben tennaastenbij zes millioen men- sc'hen aan de sweep deelgenomen en is dus de kans een prijs te winnen 1 op 100.000. Die kans is zoo klein, dat men ze kan verwaarloo- zen maar al kan een Engelschman dat zelf berekenen (en verreweg het grootste deel der lotenkoopers zijn Engelschen, hoewel de sweep stake Iersch is) hij offert graag zijn 6 omdat deze „flutter hem moet helpen om 'aan zijn fantasieën over mogelij'ken plot- selingen rijkdom een schijn van wezenlijk heid te geven. Bij het geldelijk verlies,draagt hij ook nog met opgewektheid het moreele ver lies dat hij moet voelen, omdat hij de wet van' zijn land schendt. Hij' is verbolgen op de landsbestuurders, die hem „noodzaken" wets overtreder te worden. In een groot deel der dagbladen, krijgt de regeering er van langs. Want de onopgevoede massa, voor welke die dagbladen bestaan, moet in haar sweep stake-opvatting worden gesterkt. Men spreekt gevoelig van „de menschelijke natuur", welke niet wanneer het zoogenaamd onschuldige zaken geldt mag worden onderdrukt. De regeering kweekt door haar koppigheid een natie van wetsovertreders. Dat is het gevaar lijkste, wat men doen kan. Waarom laat men de menschen niet hun onschuldig genoegen? Waarom kan men in Engeland geen sweep stakes hebben? Engeland schreeuwt in dezen tijd zijn ar moede en economische hachelijkheid van de daken. Maar de armoede is niet zoo groot of men kan millioenen ponden sterling naar Dublin sturen voor een massale „gamble". Als dit zoo voortgaat moet de Engelschman straks zijn have en goed gaan verkoopen, om zijn Iersche „flutter" te kunnen hebben. In middels moeten de ziekenhuizen, in Londen met alle middelen, die kunnen worden uitge dacht, blijven bedelen, om gelden voor hun humane functies, terwijl die van Ierland zon der moeite dikke geldbuidels krijgen. Dat er gert de Britten zeer. Zij hebben met hun eigen ziekenhuizen te doen. Maar niets be hoeft hen te weerhouden tien shilling te stu ren aan een ziekenhuis, in Londen. Er is geen kans op een prijs aan verbonden. Maar is men hier zoo ver gekomen, dat men alleen in direct en door hebzucht bereid is de zieken huizen te steunen? De autoriteiten hebben beproefd het deelnemen van Engelschen aan i deze nieuwste sweep tegen te gaan. Zij heb ben een paar menschen, die laten te koop hadden, op 'heeterdaad kunnen betrappen en voor den rechter gebracht. Zij hebben zelfs den euvelen moed gehad brieven in de post Je onderscheppen. Ulster, dat Noordierland is en waar de Britsche wet geldt, hield drie da gen vóór het einde der inschrijving honder den brieven voor Dublin vast en zond het geld aan de afzenders terug. Dit alles baat niet. Het grootste deel van de volwassenen in de natie, vrouwen niet het minst, hebben kans gezien tien shilling te offeren en een loterij briefje ontvangen. Een merkwaardig incident, dat reeds lang vóór de trekking aan de hartkloppingen der verwachting voor een groepje Britten een einde maakte, deed zich in deze dagen voor. Een lid van het clubje, dat tesamen sweep- loten had gekocht, was in een ongeluk met een bootje op den Theems verdronken. De arme was weggezakt in diep water. En in zijn binnenzak had hij de kostbare kaartjes ge dragen, waarin de verbeelding een waar for tuin vastgekleefd zag. De vrienden gingen naar de plek des onheils en dregden en doken urenlang in de hoop de kaartjes (want de vriend was van minder belang) te kunnen op halen. Tot heden zijn zij niet geslaagd. JlecfUszakeu v KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 3 Juli 1931. A. H. te Smi 1de, overtreding visscherijr wet, 4 boete of 4 dagen hechtenis. G. B. te Heemskerk, valschen naam, 20 boete of 20 dagen hechtenis. G. H. te Alkmaar, overtreding Mel-kbesluit, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. v. d. W. te Den Helder, overtreding kanaalreglement, ƒ6 boete of 6 dagen hech tenis. E. S., W. Z. te Egmond,aan Zee, overtre ding vogelwet, ieder teruggave. A. M. S. te Egmond a.d. Hoef, overtreding tramwegreglement, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. D. te Alkmaar, overtreding arbeidswet, 2 x 5 boete of 2 x 5 dagen hechtenis. W. H. B. te Haarlem, P. A. B. te Heems kerk, P. S. te Amsterdam, J. A. S. te Alk maar, loopen over verboden grond, de le, 3e en 4e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. G., A. A. D., A. Z. te Egmond aan Zee, H. v. d. H. te Zuid-Scharwoude, P. G. te Warmenhuizen, A. G., J. B., D. v. S. te Alk maar, dronkenschap, de le 15 boete of lo dagen hechtenis, ae 2e 3 dagen hechtenis, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e en 8e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 6e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 7e 3 da- 'den hechtenis en 6 maanden opzending. G. R. te Schoorl, P. L. B. te Bergen, J. II. v. d. B. te Anna-Pauwlowna, C. T. te Broek- op Langendijk, W. Q. te Wijde Wormer, W. K. te Noordscharwoude, P. D., A. v. O. te r<> i 'i «ivf: i r Amsterdam, P. M., K. K., A. v. M., J. J. W., J. H., H. S., A. K„ J. N. D„ C. I., H. v. W., J V. te Alkmaar, overtreding politieverorde ning, de le en 9e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e, 8e, 13e, 14e, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e, 7e, 10e, 12e en 17e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e 5e en 18e ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis de 6e, 15e en 16e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 11e, teruggave, de 19e 'j 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. T. te Castricum, C. P. K. te Limmen, J. N. A. O." te Bergen, B. S. J. O., C. H. te Eg mond aan Zee, D. G., J. S. te Alkmaar, C. v. S. te Broek op Langendijk, J. R. te Graft, P. B. te Wervershoof, K. S. te Wieringer- waard. P. M. te Oude Niedorp, H. de W. te Krommenie, J. S. te Akersloot, W. F., P. Z., J. V. te Harenkarspel, D. S., P. T. te Hugo- waard, J. V., C. M. te Zuid- en Noordscher mer, 5>. K. te Oterleek, A. D. S. te Schagen, A. M. P. A., O. de W. te Amsterdam, overtre ding motor- en rijwielwet, de le en 4e ieder 3 boete of 1 week tuchtschool, de 2e, 3e, 5e, 6e, 7e. 9e, 13e, 15e, 16e, 17e, 19e en 22e ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 8e, 14e en 24e ieder 6 boete of 6 dagen hech tenis, de 10e en 21e ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 11e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 12e 5, 5 en 25 boeten of 5, 5 en 25 dagen, de 18e 8 boete of 8 da gen hechtenis, de 20e 25 boete of 25 dagen hechtenis, de 23e 25 boete of 12 dagen hechtenis, de 25e 25 en 30 boete of 25 en 30 dagen hechtenis. Spoct Voetbal. Adspirantendag. Morgen is het weer de groote dag voor de adspiranten uit alle deelen van Noord'hol- laud en de N.H.V.B. heeft deze wedstrijden, waaraan niet minder dan 64 elftallen zullen deelnemen, weer georganiseerd op het Alc- maria-terrein. Van half tien tot zes uur zal de voetbal rollen en het is voor de jeugdige voetballers te hopen, dat het weer eenigszins voor voetbal geschikt zal zijn. 's Avonds zeven uur zal Alcmaria I spe len tegen W.F.C. I uit Wormerveer en deze tweedeklasontmoeting kan nog interessant worden. Op denzelfden tijd spelen in Den Haag op het V.U.C.-terrein E.D.O. en Xerxes hun be slissingswedstrijd onder het motto: Eerste klasser of geen eerste klasser. Weer een nieuwe vereeniging. Naast de vele reeds bestaande clubs is thans te Alkmaar een voetbal-elftal samen gesteld uit typografen. Binnen enkele dagen zal reeds een wedstrijd worden gespeeld. rmsspr Jiidschaftm Magazine „Nova". „Nova" is verschenen met een badnummer, dat gezien mag worden. Uit den inhoud stip pen wij. o.rn. aan aan twee aardige verhalen van A. B. van Tienhoven „In Badcostuum" en van E. van Lidth de Jeude „Deftige ken nissen aan zee". Maarten van Boomhill laat zijn bijdrage ,,'n Lichte Lido-Liefde" in het buitenland spelen en Carel Voorhoeve voert ons met „De Waterreus" terug naar het zeestrand in de middeleeuwen. Bij laatstgenoemd verhaal teekende Karei van Seben een mooie illustra tie. In dit verband noemen we ook een verma kelijke plaat van Jan Kraan „Het Zonne bad." D. P. Carolos vertelt ons van „De verloren Stem van Giuseppe Montero", en Koos Speenhoff Jr. droeg een door hemzelf ge- illustreerde lugubere vertelling bij: „De doo- dende slaap". De illustraties tusschen den tekst bevatten foto's van Charlotte Susa, Lilian Bond, Janet Gaynor, e.a. 'j „De Huishouding"halfrnaande- f lijksch tijdschrift voor de moderne huisvrouw. Het nummer van 1 Juli van ..De Huishou ding" begint met een bijdrage van mevr. J F. JacobsArriëns „Als kinderen ziek zijn", een artikel van zeer nuttige paedagogische strekking. Dr. A. v. d. Laan, directeur der gemeentelijke Vischvoorztening te Amster dam, behandelt de vraag „Hoe leer ik visch kennen" in een geïllustreerd artikel, waarin tarbot, heilbot en griet besproken worden. A. Röntgen vertelt iets over de Noorsche Huis vrouw en de Keuken. Mevr. S. G. de Boer van Harlingen houdt „Een praatje over Koffie',' terwijl A. M. van Driel „Onze Ka merplanten in den zomer" behandelt. Zeer belangrijk is de geïllustreerde bijdra ge van mej. de Holl over de „Moderne Keu keninrichting". Van dezelfde schrijfster is wederom de rubriek „Keukenpraet", voor zien van een ruime keuze zomerrecepten. Ver der zijn er nog eenige kleinere, doch zeer aar dige bijdragen. Het Juli-nummer van het Maandblad over Berechting en Reclasseering van volwasse nen en kinderen heeft een artikel van Lino van Parma en de wetenschap. Mr. de Graaf bepleit eenheid van rechtspraak in den strijd tegen pornagrafie en Bertie Cohen behan delt het toezicht op de verpleging van regee- rings- en voogdijkinderen in particuliere zorg. Ook H. C. Veth bespreekt toezicht op gezinsverpleging. Cijfers worden gepubli ceerd betreffende de toepassing van de psy- chopathenwetten, o.a. van de St. Patuusin- richting te Heiloo. Het tijdschrift geeft dit maal en uitgebreide bibliographie. Vragen, deze rubriek betreffende kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Kippen die sterven aan de kinder ziekte. In een voorgaand artikel hebben we twee gevallen besproken hoe bloedingen binnen in het ei ontstaan. Nu het derde geval. De dooier is goed en wel uit het dooiervliesje van den eierstok gebarsten, is goed en wel in den eileider gero'd, doch nu breekt er een bloedaartje in den, eveneens onder hoogen druk vyer- kenden eileider. Nu stroomt het bloed als het ware in het eiwit, vermengt zich daaimede en het Leele ei wordt a's het ware gevuid met bloederig eiwit. Doch nu kunnen we ook nog een vierde geval hebben. Nu breekt het bloedaartje in den eileider niet als er een ei passeert, maar op een ander moment. Er vormt zich dan een bloedstolseltje aan den eileiderwand en zoodra nu een ei pas seert wordt dat 9tolseltje in zijn geheel in het ei opgenomen. Al deze vier gevalle:: kunnen we nu bij volkomen normale kippen wel eens aantreffen. In zoo'n geval gooit men het ei weg en de zaak is afgeloopen. Anders wordt 't echter wanneer we zien dat een bepaalde kip voortdurend eieren met bloed legt en dan hebben we dus te doen met het geval dat de lezer mij stelde. Hier kunnen allerlei ziekelijke oorzaken in het spel zijn, waarvan ik er eenige be spreken zal. We zullen maar weer heel gemakkelijke voorbeelden kiezen, zooals we ze ook bij den mensch wel aantreffen. Wie heeft niet gehoord van aderspat ten, spataderen en dergelijk moois meer. Plaatselijke zwakte van den bloedvaat- wand, aangeboren aanleg, enz. Waarom zou een kip daar ook niet eens last van kunnen hebben? Zij kan dus een aange boren aanleg hebben tot dergelijke bloe dingen en in zoo'n geval is er geen kruidje voor gewassen. Ook kan door inteelt, te hoog opgedreven productiever mogen of wie weet wat nog meer, de eierstok zelf tot bloedingen geneigd zijn en daardoor een toompje kippen telkens bloedeieren leggen. Men zou in dergelijke gevallen kunnen probeeren de kippen wat rust te geven door ze bijv. wat meer graanvoer en groenvoer te geven en wat minder eiwitrijk meelvoer. Wordt de kwaal dan niet beter, ruim dan de kip pen maar op. Er wordt ook wel eens aan gegeven dat de voeding, voorals als deze vitamine-arm is, aanleiding kan geven tot bloedingen in eieren. In zoo'n geval zou men dus kunnen probeeren door de kippen, als ze dat nog niet krijgen, per dag per stuk 1 gram levertraan te geven. We zijn nu al aardig verzeild geraakt in ziekelijke toestanden der kippen, waardoor bloedingen in eieren ontstaan en hierin kunnen we nu de /.aak vervol gen tot het bittere kippen-einde toe. Ik kom daarmede op een ziekte die ik tegenwoordig veel aantref, veel meer dan vroeger en die reusachtige schade bij d,e leghennen veroorzaakt. Bij volwassen menschen met een kwaal zegt men wel eens dat zij die uit de kinderziekte heb ben overgehouden en de kippen doen het daarbij ook al heusch niet minder. De beruchte kuikenziekte, de pullorum, is in mijn oogen nog wèl zoo schadelijk voor de legkippen als voor de kuikens. Als n.1. een ziek kuiken herstelt, ne'ste- len zich de pullorum-bacteriën in den eierstok en woekeren daar in stilte voort. Ze veroorzaken ziekten van de vliesjei waarin de dooier gevormd worden. Zoo dra nu de kip flink aan den leg gaat geeft de zieke eierstok het op, en het ge volg is zeer veel zieke dooiers aan den eierstok naast enkele gezonde. Zoo'n ziek dooiervlies, dat als het ware ontstoken is, wordt dikker en taaier dan een nor maal dooiervFes. Het gevolg is dat als er door de werking der ingewanden of den eileider aan getrokken wordt, dan berst het net direct open maar rekt mee, zoodat er soms een steeltje aan gerekt wordt ter lem.te van wel i centimeters. Maakt men nu zoo'n kip open dan vindt men allerlei abnormale dooiers aan steeltjes hangen, net als verdroogd 3 ker sen aan een stok. Scheurt van zoo'n zie ke dooier het steeltje of het vliesje stuk, dan krijgt men meestal een '.evige bloe ding en sterft de kip aan inwendige ver bloeding. Als het niet op een verbloeding uit loopt, ontstaat er meestal een hevige buikvliesontsteking en sterft de kip daaraan. Wat treffen we nu in den laat sten tijd herhaaldelijk aan? Gestorven kippen, die bij opening hevige buikvlies ontsteking vertoonen. Neemt men de darmen, levei, enz. er uit dan ziet men den abnormalen eierstok, die de oorzaak van de misère is. En als ik nu in het laboratorium die abnormale dooiers stuk voor stuk on derzoek, dan kweek ik er meestal rein culturen van pullorum-bacillen v it. Met andere woorden: de kip is gestorven ten gevolge van de nawerking der kin ler- ziekte en wel indirect. Als men den eier stok niet nauwkeurig bacteriologisch' onderzoekt, vindt men de grondoorzaak van de kwaal niet. Als doodsoorzaak wordt dan opgegeven: buikvliesontste king of eierstokdegeneratie, maar de pullorumbacillen worden niet als de boosdoeners ontmaskerd. Is dit nu het ergste wat gebeuren kan? Reken maar van neen! Als de kip n.1. ziek is tengevolge van de pullorum- ziekte uit haar prille jeugd, kunnen do bacillen van den eierstok weer in het bloed komen, een flinke bloedbesmetting veroorzaken en ziedaar.... een echte besmettelijke kippenziekte treedt op, die we al jaren lang kennen, al wisten wij het verband met de pullorumziekte niet. Bij deze besmettelijke ziekte der vol wassen kippen treedt op de besmette erven groote sterfte op, vaak zonder veel ziekteverschijnselen. Bij opening ziet de deskundige al heel gauw aa de kleur van de lever en de enorme miltzwelling wat er aan de hand isen noemt de ziekte: Kleinsche ziekte. Zij kreeg dien naam naar den En gelschman Klein die haar reeds in 1884 beschreef in Engeland. Jarenlang gold zij als een besmettelijke kippenziekte, waarvan men den oorsprong niet kende. Later bleek dat de Kleinsche bacil en de pullorum-bacil broertje en zusje waren en thans durf ik gerust te zeggen dat vele gevallen van Kleinsche ziekte, lie ik in de laatste jaren onderzocht, hun oorsprong vonden in met pullorum; bacillen besmette eierstokken van vol wassen kippen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11