ar ros Agenda Kersenbonbons DE LANGE DE MORflflZte Alkmaar ALCMAR1A VICTRIXI W. F. C. I fBitwetdand fycomndaal Tlieum UkedecidU £aatste AeticfUm I =LÜ =L" INÏet te biltere niet te zoet r,„Ê<tae„, s REISCREDIEIBRIEVEK. VREEMD GELD. VEILIGE BEWAARPLAATS VODR KOFFERS EN KOSTBAARHEDEN. ===1™== ASSURANTIËN. IIoog: en laag: waler. ZONDAGAVOND a,s. 7 UUR VERLAAGDE PRIJZEN, Zaterdag 4 Juli 7.30 uur, Cinema Americain: Zwervers ^sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-TheaterAls ik koning was (rom.); extra-nummer De feesten te Ber gen aan Zee (boven 14 jaar), i Zondag 5 Juli. 1.30 uur, turndag te Schoorl op het terrein van den heer Timmerman, j Zangconcours te Heiloo. Feest V. V. V te Hensbroek, aanvang 9 uur. In Cinema Americain van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling van Zwervers (sens.); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Als ik koning was (rom.); boven 14 jaar. Extranu;nmer De feesten te Bergen aan Zee. Maandag 6 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: Zwervers (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Als ik koning was (rom.); boven 14 jaar. Extra-nummer De feesten te Bergen aan Zee. HET PLAN-HOOVER. De Fransch-Amerikaansche besprekingen. De officieele bespreking tusschen Mellon <n de Fransche ministers was definitief vast gesteld tegen gisteravond half tien. Gistermorgen heeft slechts een voorbe reidende bespreking tusschen de ministers plaats gehad. Hieraan werd deelgenomen door Laval, Flandin en Briand. Het verluidt evenwel dat het Fransche ant woord op het aide memoire van Hoover is be sproken en in bizonderheden is nagegaan. Overeenstemming bereikt. De zitting van de Fransche en Amerikaan- sche gedelegeerden in het gebouw van het minister-presidium werd om 1 uur in den afgeloopen nacht beëindigd. Op alle essen- tieeie punten werd overeenstemming bereikt. Hedenmorgen vroeg zal de ministerraad bij een komen. De Engelsche regeering heeft duidelijk te kennen gegeven, dat zij niet van plan was ter wille van eenig vergelijk harerzijds nog meer offers te brengen. De bereidverklaring van Engeland om het plan-Hoover zoo te aan vaarden als het was voorgesteld, kostte den Engelschen belastingbetaler ongeveer elf millioen pond en dat was het uiterste waar toe de regeering gaan mocht. Wanneer de andere partijen bereid waren ook hunnerzijds offers te brengen in even redigheid met Engeland's offer, dan zou Engeland natuurlijk gaarne blijven samen werken. De stemming te Washington. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Castle, de plaatsvervangende secretaris van staat, verklaard, dat het Fransch-Ameri- kaansch accoord, indien het tot stand komt, een overeenkomst in beginsel zal zijn. De details over de op de schorten betalin gen zullen later door de schuldeischers van Duitschland uitgewerkt moeten worden. Castle uitte de hoop, dat die onderhande lingen geen aanleiding zouden geven tot bij zonderen strijd tusschen de onderteekenaars van het plan-Young. Castle zei verder nog, dat, welke moeilijk heden ten aanzien van het vraagstuk van het garantiefonds ook mochten ontstaan bij de FranschAmerikaansche onderhandelingen, deze voor hem geen reden tot ongerustheid waren. Castle, Mills en de president van de Federal Reserve Board zijn op het Witte Huis bijeen gekomen, toen Mellon uit Parijs telefoneerde. Op het Witte Huis was men zichtbaar teleurgesteld, dat het Amerikaansche volk op den vooravond van den onafhankelijkheids dag op heden nog geen kennis kon krijgen van het bericht over het einde der onderhan delingen te Parijs. In den laien avond heeft de onderstaatssecretaris Castle aan journa listen verklaard, dat de officieele mededeeling van de Fransche regeering over de Fransch- Amerikaansche onderhandelingen telefonisch door Mellon naar het Witte Huis is over gebracht Castle merkte hierbij op, dat de Ameri kaansche regeering in de officieele Fransche .verklaring niet de principieele aanvaarding van het plan Hoover kan zien. Deze uitlating •van Castle veroorzaakte eenige verwarring, daar men vreesde dat het plan van Hoover in gevaar was. Intusschen werd officieus ver- jzekerd, dat de regeering der U. S. A. de op lossing van nog eenige technische bijzonder heden in den loop van den dag verwacht. Hoover verwacht volkomen overeenstemming. President Hoover heeft met het oog op den onzeker en toestand besloten Zondag te Wash ington te blijven. Verwacht wordt, dat op zijn laatst heden (Zaterdag) volkomen over eenstemming zal worden bereikt. DE TEXTIELSTAKING IN NOORD- FRANKRIJK. Schijnt naar het einde te loopen. Het schijnt dat de algemeene staking in het Noord-Fransche textielgebied langza merhand teneinde loopt. Gister vonden te Roubaitz wederom besprekingen plaats tus schen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, waarbij de voorstellen van minister president Laval als grondslag dien den. Deze voorstellen hebben als voornaam ste punten een reeds thans aanvaarden door de arbeiders van een loonsverlaging van 4 pCt., die per 1 Sept. zal worden terugge bracht tot een loonverlaging van 2 pCt. Ds werkgevers schijnen bereid te zijn dit voor stel te aanvaarden, wanneer zij van arbei derszijde de garantie kunnen krijgen dat voorloopig in de toekomst geen nieuwe con flicten zullen uitbreken. In het geheele sta- kingsgebied is het rustig. Slechts in enkele fabrieken, waar Poolsche arbeiders in dienst zijn, wordt gewerkt. TREINBOTSING IN AMKRIKA. 25 gewonden. Bij New Haven in den staat Connecticut is de sneltrein uit New-York in botsing ge komen met een personentrein. De eerste wa gen van den personentrein, die door de loco motief werd ingedrukt, vloog in brand en brandde geheel uit. 25 passagiers werden door kneuzingen en brandwonden min of meer ernstig gewond SPAARBANKDAG TE DEVENTER. Gister is te Deventer de 26ste Spaarbank dag van den Nederlandschen Spaarbank- bond gehouden. Donderdagavond zijn de deelnemers ten Stadhuize door het gemeentebestuur officieel ontvangen, waarbij de burgemeester, mr. F. W. R. Wittewaall, een rede hield. Spr. riep de bestuurderen van den Nederlandschen Spaarbankbond een hartelijk welkom toe. Hij wees op de belangrijkheid van den Bond,, che thans 150 leden telt en onvermoeid is in het voeren van propaganda voor het sparen. Thans is het saldo tegoed der inleggers van alle spaarbanken ver over de 300 millioen gulden. Al uw leden voelen, dat zij- bij uwen bond de noodige voorlichting en steun kun nen krijgen, niet alleen het sparen z.g. voor den ouden dag, ook andere doeleinden wer den door u bevorderd. Zoo werd gij allengs een verbindend element en middelpunt van het spaarbankwezen, waardoor naast gezon de decentralisatie de gewenschte eenheid werd verkregen. Spr. noemde de oprichting van het Spaarbankbureau een gelukkige greep. In andere landen bestaat een staats toezicht op de spaarbanken, een dergelijk toezicht leek voor ons Nederlanders niet noodig, want wij meenden voor ons zelf in staat te zijn voor onze eigen zaken te kun nen zorgen. Thans, na een zevenjarig be staan, heeft het Spaarbankbureau alom in den lande een goeden naam en bezit een ste vige autoriteit, hetgeen het zeker niet het minst te danken heeft aan den ijverigen di recteur en zijn staf van medewerkers. Voor een groot deel is de snelle en groote opkomst van den bond te danken aan den tactvollen voorzitter, mr. Andries. Spr. betreurde, dat deze thans voor het laatst den Spaarbank dag leidt. Spr. wees verder op de moeilijke taak voor de spaarbankbestuurders, vooral in dezen tijd en eindigde met den wensch, dat de Nederlandsche Spaarbankbond op den ingeslagen weg steeds voorwaarts moge gaan. Zijn doel, het sparen te bevorderen, is de inspanning van alle krachten ten volle waard. De voorzitter van den bond, mr. J. H. An dries, dankte naar men aan het Hbld. meldt den burgemeester met eenige vriendelijke woorden voor de hartelijke ontvangst. Het verslag en het financieele verslag wer den goedgekeurd. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden in verband met het vijf en twintigjarig bestaan van den Bond. In de plaats van den aftredenden voorzit ter mr. Andries werd als bestuurslid gekozen mr. J. Gerritsen (Den Haag). In de vacature mr. Mees werd mr. J Dutilh te Rotterdam gekozen. De heer G. H. Kolff, thans waarnemend secretaris, werd benoemd tot secretaris van het bondsbestuur. Als lid van den raad van beheer werd gekozen mr. H. J. C. van Scher- penberg te Nijmegen, in de plaats van den heer H. Eisma, die periodiek aftrad. Secretariaat en Spaarbankbureau. Daarna was een motie aan de orde, inge diend door de besturen der spaarbanken te Hilversum, De'ft en Haarlem, waarin ge zegd wordt, dat het moeilijk is, zoo niet on mogelijk, in het reglement op het Spaarbank bureau wijzigingen aan te brengen, waardoor het in overeenstemming wordt gebracht zoo wel met den inhoud der statuten als met den geest der beraadslagingen, in de algemeene vergaderingen in 1930 te Amersfoort en te Utrecht gehouden. de algemeene jaarlijksche vergadering 1932, dient te worden behandeld een door dit bestuur te concipieeren wijziging van art. 7 en voor zooveel noodig van de daarmede ver bandhoudende artikelen der statuten en van het reglement voor het secretariaat van den bond. De motie werd ingetrokken, aangezien het beginsel, hierin neergelegd, (verhouding van het secretariaat tot het Spaarbankbureau) door het bestuur zal worden overwogen en op den eerstvolgenden bondsdag zal worden besproken. Namens het bestuur der Nuts-spaarbank te Oosterbeek werd een amendement verdedigd betreffende een reglementswijziging in het concept-reglement voor het Nederlandsch opaarbankbureau. d-i?eJi°°rftter °rtri,ed het amendement, om brengen. p isdl geen wijzigingen zal o'r'hSfiïSfge- voorgestelde reglement H i i. het bestuur bij schorsing van 't personeel van het sn'aïr bankbureau tevens wordt bepaald, 0f Sm schorsing al of niet met behoud van salaris Een amendement-Amersfoort, houdende be paling, dat de directeur bij schorsing of ont slag beroep heeft op de algemeene vergade ring, werd verwropen met 147 tegen 26 stem- men. Een amendement-Haarlem, om den direc teur eventueel te ontslaan of te schorsen na den Raad van Beheer gehoord te hebben, werd z. h. st. goedgekeurd. Art. 10 werd vastgesteld. Het reglement voor het Nederlandsen Spaarbankbureau werd daarop goedgekeurd. De begrooting voor 1932 werd onveran derd vastgesteld, sluitende op een bedrag van 57.100. Hypotheekbanken in Nederland. In de middagvergadering hield mr. A. J- S. v. Lier uit Utrecht een voordracht over het onderwerp „De hypotheekbank en haar werk". De aftredende voorzitter gehuldigd. De heer F. Walkate, Kampen, deelde na mens de aangesloten spaarbanken mede, dat besloten is, door een kunstschilder een por tret te laten maken van den scheidenden voor zitter, welk portret in de vergaderzaal te Amersfoort zal worden opgehangen, als blijk van groote waardeering. Spr. overhandigde onder langdurig applaus mr. Andries een al bum met de namen der aangesloten banken. Nadat mr. Andries nog had gesproken, ge tuigde de waarnemende directeur der Rijks postspaarbank tenslotte van de met voldoe ning geconstateerde pogingen tot toenade ring tusschen den boncl en den Rijkspost spaarbank en uitte zijn waardeering voor het werk van den afgetreden voorzitter. ROKIN WORDT NIET, VIJZEL GRACHT WEL GEDEMPT. De Amsterdamsche Raad heeft besloten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 29 tegen 16 stemmen het voorstel van den heer Van den Bergh, om de Vijzelgracht niet te dempen, verworpen en daarna de voordracht van B. en W. tot dem ping zonder stemming aanvaard. Ter zake van het Rokin is. het voorstel-Ter Haar (demping) met 24 tegen 21 stemmen verworpen en het plan van P. W. (niet alge- heele demping en aanleg van een parkeerter rein) met 25 tegen 20 stemmen aanvaard. Nader wordt gemeld: Uit het legerkamp van Laren kwamen 100 militairen te hulp terwijl uit Bus- sum, Laren en Hilversum steeds meer burgers tezamen 1000 personen zijn op gekomen, die allen het hunne hebben gedaan om den brand te beperken. Tegen half zes was het gevaar voor verdere uit breiding geweken. De brand had hier mede het fietspad van het St. Janskerk hof bereikt. Wij hebben ons gewend tot den voor zitter van Stad en Lande van G ooiland, die eigenares is van deze grondene wel ke bestemd zijn om in het reservaat te worden opgenomen. De heer Luden meende dat op grond van zijn ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal heb ben hersteld. De schade aan dennengewas heeft men nog niet kunnen opnemen. EGMOND AAN ZEE. Een ongeluk dat goed afliep. Nu men met het ondergrondsche net der electriciteitsvoorziening zoover gekomen is, dat men het bovengrondsche net niet meer noodig heeft, wordt dit afgebroken wat o.a. 't aanzien onzer straten, zeker zal ten goede komen. Dat dit echter niet zonder gevaar is, bleek Vrijdagmorgen. Op den hoek Julianastraat- Bergstraat staat een hoofdpaal. Nu knipte men boven in dezen paal de draden door. CONGRES HULP AAN W GEBREKKIGEN. Vrijdagochtend is tweede intern, con gres voor de hulp deriichamelijk gebrekki- gen onder voorzitterschap van den heer Würtz (Berlijn) voortgezet met een lezing, toegelicht door een groot aantal lichtbeel den, van prof. dr. A. Rollier uit Leysin in Zwitserland, die een uiteenzetting gaf van den arbeid in de op 4 Juni 1930 geopende „clinique manufacture", de kliniek met vak- arbeid in Leysin. Na de voordracht van dr. Rollier, die in de zaal van den Haagschen Kunstkring werd gehouden, begaven de congressisten zich naar de Ridderzaal, waar de Koningin-Moe der verwacht werd. Zij werd met haar gevolg door het bestuur aan den ingang van de Ridderzaal verwel komd, waarbij jhr. Smissaert haar bloemen aanbood. De ®geistlicher Rat", dr. Schlüter, direc teur van de Jozefs-Gesellschaft für Krüppel- fürsorge te Köln-Deutz, hield een lezing over het opvoedkundige element in de geschiedenis van de Duitsche „Krüppelheime". Pastor D. Victor te Volmarstein in West- falen besprak de tegenwoordige vraagstuk ken der vakopleiding voor gebrekkigen. Dr. Hellmut Eckhardt, directeur van de Duitsche Vereeniging voor hulp van gebrek kigen te Berlijn-Dahlem, sprak vervolgens over het onderwerp „Getallen uit de Rijksge- brekkigentelling 1925 in Duitschland". De slotzitting van het congres werd gis ternamiddag voorafgegaan door de vertoo ning van een film van de zonneschool van dr. Rollier te Leysin in Zwitserland. Daarna opende de voorzitter, de heer Ed- gar Allen de zitting. De heer Paul H. King deelde daarna de resoluties mede, die door de besluitencommis- sie waren opgemaakt. GROOTE HEIDEBRAND IN HET GOOI. Meer dan 8 H.A. vernield. Gistermiddag te omstreeks 2 uur brak aan de Crailloosche brug te Hilversum een heidebrand uit, welke zich zeer snel uitbreidde. De Hilversumsche brand weer, gesteund door gemeentewerklie den, vermochten tegen de vuurzee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de richting van Laren en Bussum. Omstreeks half vijf waren reeds 8 H.A. heidegrond en de daarop staande beplanting van het Natuurreservaat verloren gegaan. Vele brandweerlieden hadden zeer veel last van de hitte. Toen het vuur reeds aan de grens der gemeente Laren was gekomen, was de Larensche brandweer nog niet ter as sistentie verschenen. Een groote menschenmenigte sloeg den brand gaande. Met angstwekkende snelheid breidde de brand zich uit naar den bebouwden kom der gemeente. Op verzoek van Ir. Groote, directeur van de Gemeentewerken te Hilversum, helpen vele burgers bij het blusschings- werk mede. Men trachtte het vuur met takken te do5h de verzengende 'nUte en de s!»ds terugCtr©kkei>e^eQ bra"dweer Een verder in de Julianastraat staande paal, welke de spanning van draden nu van één kant kreeg, knapte op ongeveer een meter van den grond af en viel met veel geraas tegen het huis bewoond door den groentenhande- laar A. Stam aan, met het gevolg dat er een 25-tal dakpannen aan brokken gingen. Ge lukkig echter kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Hoewel de paal over het geheel nog gaaf was, bleek hij een zwakke plek te bezitten doordien de jeugd er haar snij kunsten op had getoond. BERGEN. Men schrijft ons: De heer M. Baltus zal Zondag 5 dezer den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot lid van den gemeenteraad werd toegelaten. In al die jaren heeft hij slechts 2 vergade ringen verzuimd, 't welk een gevolg was van familieomstandigheden. Als nestor van den raad stelde hij naast zijn partijbelangen steeds het algemeen belang op den voor grond, waarbij hij vooral den arbeider een warm hart toedroeg. Moge het hem gegeven zijn in gezondheid nog vele jaren met dankbaarheid terug te zien op deze periode en op hetgeen hij ge durende dien tijd mede tot stand heeft ge bracht. De heer Baltus behoorde tot de r.k. staatspartij en heeft zich voor den nieuwen raad niet meer herkiesbaar gesteld. In den vroegen middag, begeleid door het onderwijzend personeel en eenige dames en 'heeren, op wier vriendelijke hulp telken jare niet te vergeefs wordt aangeklopt, be gaven de drie laagste klassen der openbare lagere school zich Donderdag met de Berger Harmonie voorop, van de school naar het tramstation. Per tram werden de kleinen naar de Koe dijkervlotbrug gebracht, om vandaar per boot naar Schoorldam te varen, alwaar de stoet met muziek naar den speeltuin van café Timmerman te Schoorl trok. Hier konden de kinderen zich naar harte lust vermaken, terwijl ondertusschen de gra ge mondjes hun boterham verorberden en tractatie's niet ontbraken. In den namiddag werd van hier naar café Duinvermaak gereden in autobussen, alwaar halt werd gehouden en verpoozing werd ge zocht, terwijl ook hier de begeleiders de kin deren versnaperingen aanboden en hun dorst leschten. Het uitstapje werd besloten met ten marsch, met de muziek voorop, naar Bergen terug, alwaar de ouders en familieleden de blijde kinderen weder in ontvangst namen. De heer E. J. Voüte, die in de plaats van den heer P. Blankendaal is benoemd verklaard, heeft zijne benoeming als lid van den gemeenteraad aangenomen. INLIJVING TE DEN HELDER. .yP^ Ju'i as-, zal een inlijving van dienst plichtigen der lichting 1931 plaats hebben voor het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder. OBDAM. Voor het examen in het boekhouden van wege de Federatie van Handels- en Kantoor- bediendenvereenigingen diploma Mercurius, slaagde de heer J. de Boer Wzn. te Obdam. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 762.8 mM. te Biar"tZ- J -,XAO AA Laagste barometerstand 740.3 mM. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 5 Matige tot zwakke Westelijke tot Zuidelij ke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer. Weinig verandering in tempera tuur. BERGEN AAN (Zomertijd.) J a 1 i. 1931 Hoogwater datum v.rn. n m. 5 7.39 8.00 6 8.16 8.39 7 9.00 9.25 8 9.51 10.15 9 10.43 11.11 EGMOND AAN (Zomertijd.) 1 u li. ZEE. Laag water ';.m 4.06 4.44 5.16 5.58 6.46 ZEE. om. 421 4.58 533 6.20 7.18 1931 Hoog water Laag wata datum v.rn. n.m v.rn. nm. 5 7.36 7.57 3.54 409 6 8.13 8.36 4.32 4.46 7 8.57 9.22 5.04 5.21 8 9.48 10.12 5.46 6.08 9 10.40 11.08 6.34 7.06 DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Het retourvliegtuig. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.G.R. om 5 min. voor 11 van Neu renberg is gestart. HITTE OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Manoeuvres afgebroken. De Daily Telegraph meldt, dat de ma noeuvres van een deel der Britsche Middel- landsche zeevloot bij Astacos aan de Golf van Patras bij Griekenland zijn afgebroken wegens de buitengewone hitte, nadat drie Engelsche matrozen tengevolge van de hitte waren overleden en velen door de hitte ernstig ongesteld waren geworden. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN OHINA. Dorpen verwoest Uit Shinghai wordt gemeld dat het Zuid westen van Mantsjoerije is geteisterd door reusachtige overstroomingen. Tengevolge van de oosten winden zijn de rivieren buiten hun oevers getreden en hebben dorpen en boerderijen weggespoeld. Meer dan 100 men- schen en groote groote kudden vee zijn ver dronken terwijl duizenden menschen dakloos zijn geworden en zich met have en goed op de hooger gelegen deelen van het land in veiligheid trachten te brengen. DE TOESTAND IN PERU. Gevechten met de poliRe. De op stand zou zoo goed als afgeloo pen zijn. De Times meldt Uit Lima dat gister avond een groote menschenmenigte zich had verzameld bij de haven van Calao om den uit Panoma terugkeerenden overste Sanchez Cerro te begroeten. Toen het schip dat vertraging had, op den vastgestelde tijd nog niet in zicht was, werd de menigte ongeduldig. Er ontstonden conflicten met de politie, die met steenen werden gegooid, waarop de po litie met geweervuur antwoordde. Een man werd gedood en verscheidene personen wer den gewond. Alle verbinding met Calao en Lima zouden zijn verbroken, terwijl Limia onder scherpe militaire bewaking staat. ten regeenngscommuniqué verklaart, dat de opstand van het garnizoen te Cuzco is ge ëindigd en dat zich in de omgeving van deze stad nog slechts een zwakke afdeeling op standelingen bevindt, die echter nog in het 18 va.n de ®tad Puno, waar het garni zoen aan hun zijde staat. ,5® WERKLOOSHEID IN AMERIKA, in j vooraanstaande mannen en vrouwen nrMiVW H een reciuest gericht tot van w Hoover om een speciale zitting dÜw C0TfS ieen te roePen ter behan- Fr iimr!?" vraagstuk der werkloosheid. .„Y'j e" voorzieningen gevraagd die 3tf milliard dollar zullen kosten. DE ?AnTJEG0LF IN AMERIKA. 1450 dooden en 10 millioen dol lar schade. Volgens telegramen van Exchange heeft de hittegolf in de U.S.A., die in het midden- w^ten reeds begint te verminderen, in vele gedeelten van het land ook nog Vrijdagnacht aangehouden. Tot nu toe zouden 1450 perso nen tengevolge van de hitte zijn omgekomen'

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2