Alkiaarsche Courant. £and= mJ-umknim ffijwwtavid Honderd drie en dertigste Jaargang. Voor kleine tuinen. No. 155 1931. Zatcrday 4 Juli Historische figuren. frederik de groote. Hii snakte naar vrijheid de jonge geker- i ,Lnnrins naar vrijheid om zich zelf "Sn' om' spreken, zooals hij te zijn, om n naar Zljn wenscjl( wilde, te kun d t allgs te kunnen fiuit te kunnen speten ei naar doen m eene het cat€Chisatieio- schoolkamer, noc rook Natuurlijk kaal, noch naar de tozerne^ Fransche dacht hij - °Pg.e de Montbail, en een gouvernante, mada Duhan de Jaudun> precepteur, natioQaliteit - aan eveneens van ^mnscn te vrj;e Enge- Frankrijk en ook aan n den ko- land, waar wellicht de dwhterjan aafl ning, prinses Amelie, aan hem dacnt haar toekomstigen mam J Sïïta W jSSplichtigerworden |e- den, maar wie de vlucht in bij kent, staat verwonderd over de stirniperg- manier, waarop zij is vo,orbe"?Len voerd. Men voelt ach.er den g nu eens het lichtzinnige gebrek aan bij den prins zelf en dan weer - en vooral den doodsangst voor den strengen!k«om jg, die, daarvan zijn de samenzweeiders ove tuigd, meedoogenloos zal straffen- De medeplichtigen zijn de lal.t€n^"t Keith, von Spaen en von Katte Niet.dan niet moeite werden zij overgehaald om hun hulp te verkenen. Er wordt later, bij het pi« na de vlucht, nog een vierde naam gen0,eI"d' die van luitenant Ingersleben, maar aiens aandeel in het vergrijp is zóó gering, dat een ander motief gevonden moet worden om hem te straffen. De groote vertrouwensman van den kroonprins was von Katte, generaa s- zoon, verknocht aan zijn toekomstigen ko ning en zeer begaan met 't droevig lot,.zoo wel van Frederik als van Wilhelmine. Niette genstaande een aanmaning tot voorzichtig heid van den koning van Engeland, in weer wil van een zeer gereserveerde houding van Frankrijk, wordt het plan om te ontvluchten uitgevoerd. Elen 15en Juli 1730 volgt uc prins zijn vader, die een reis wil maken naar Anspach en West-Duitshland. Afspraak wordt gemaakt met von Katte, die door nieu we mishandelingen, waaraan Frederik bloot had gestaan, een en al toewijding is. on Kate heeft reeds het geld voor de vlucht, 3000 thaler, de uit een Poolsche ridderorde gelichte diamanten en enkele andere kost- baarbeden, waaronderFrederik's „musica lia", in handen. Zoodra hij kan zal de kroon prins zijn vader later schieten en von Katle achterna gaan. Maar zijn reiswagen wordt goed bewaakt. Er is blijkbaar iets uitgelekt van zijn plannen; generaal Buddenbrock en de kolonels Waldow en Rcchof rijden er om heen en mogen hem geen oogenblik uit het oog verliezen. Eerst gaat het naar Méusel- witz, waar graaf Seckcndorff zijn landgoed heeft; de koning blijft er twee dagen; den 21 en komt men te Anspach, waar zij een week lang de gasten zijn van den mark graaf. Daar verneemt de prins, dat von Katte geen verlof heeft kunnen krijgen om zijn gar nizoen te verlaten Von Katte krijgt andere instructiën, even moeilijk na te komen als de afspraak van Canstatt. Frederik echter, die nog eens, omdat hij een mes heeft laten val len, door zijn vader afgeranseld is, is door het dolle heen. Zonder af te wachten of von Katte en ook von Keith naar den Haag kun nen vertrekken, waar hij hen ontboden heeft, vi-fï u-j zhn s'aK Op weg naar Mannheim b.ijft hij achter. Maar de bewaking is te streng en met twee en een half uur vertra ging komt hij er aan. Niets scheen nog ge wonnen, maar evenmin verloren. Doch de zaak was al verraden. Von Keith had 71111 nroJlöirr» 1i DoosSO-GO.Tube 80 et. Bij Apoth.enDrogirien. mij, mijn vrouw, mijn kinderen, moet gij (ge neraal Grumbkow) hem zeggen, dat niemand meer aan hem denkt, dat mijne vrouw niets meer van hem wil weten en dat Wilhelmine goed en wel opgeborgen is te Berlijn en wel dra „naar het land" zal worden gezonden. Aldus is de gevangenschap van den prins. Aldus is de stemming van den „lieven papa" tegenover zijn kind. A. J. BOTHENIUS BROUWER. --«.v »vao ai vciiauen. von ui had zijn geheim niet langer aangedurfd en het met een voetval voor den koning dezen rn al zijn bijzonderheden medegedeeld. De koning is woedend. Hij wil zijn zoon „Levend of dood in handen hebben. Met zijn lichaam moet een kolonel daarvoor instaan. Maar de koning bedwingt zich op het oogenblik van wederzien. „Het verwondert me je te zien. Ik dacht dat je a,l in Parijs waart", zegt hij tot zijn zoon, die met een brutale gevatheid ant woordt: ..Zoo ik dat had gewild, zou ik zeker al in Frankrijk zijn". Maar dan is het comediespel uit. De reis van den koning moet nog eenige dagen du ren in tegenwoordigheid van den prins geeft mj aan eenige officieren last te zorgen, dat oe prins, „hetzij levend, hetzij dood", te Ber- 'jn terugkomt. Von Keith maakt zich uit de oeten en schuilt in Holland. En dan begint aa m?rtelin£ van den jongen prins, schuldig vn Li voorbereiden van een plan tot ont- dn„ Te Wesel wil de koning met den npffüiln hand den zoon te lijf gaan. Ge- de tw VOn der Mosel werpt zich tusschen wnrm en voorkomt een misdaad. Frederik ionet e?loten i schildwachten met de ba- lonel r? geweer bewaken hem. Door ko zijn vluch?ïautondervraagd' maakt hiI van onwaarheid ,antastisch PIan> waarvan de varTzh'n kanf" f °0g sPringt" De koninK> liggen van antaseert> dat hier de draden ven Ziin sfr/f" samenzwering tegen zijn le- rik: schWiff a verschrikkelijk zijn. Frede- terren Hit! e,en brief. waarin hij opkomt nade «nr f van den vad«r en om ge- on de n J' 1 eindigt: „Ik doe een beroep miin iPn van miin üeve papa en ik blijf, gen „!®,an& met den meest onderdani- Hnf Z,J'? hem toegewijde zoon", epn u antwoord van den lieven papa was nri„ aai? generaal Buddenbrock om den L. s naar. de vesting Spandau te brengen. 'J mag niet over het grondgebied van Hes- en en Han^over reizen; daar konden eens pogingen gedaan worden, den prins te ont zetten. Mocht dit gebeuren, dan moet de ge neraal „in dier voege handelen, dat de ande ren hem slechts dood in hun handen krijgen". In het geheim dag en nacht doorreizende, slechts stil houdende „daar, waar men vrij om zich heen kan zien, op plaatsen zonder hagen of struiken", in den reiswagen etende, aldus was Frederik's reis naar de gevan genisvesting. De koning zelf, buiten zijn evenwicht, misschien toch wel wat bezet met zijn streng optreden, gaat naar Berlijn te rug, maar hij doet er acht dagen over. Hij verschuift het oogenblik der ontmoeting met de moeder van zijn zoon, maar als hij terugkomst vrouw en dochter op hem toe ziet vliegen voor de handkus, is hij alle scrupules en zelfbedwang kwijt. Het zien van Wilhel mine, Frederik's vertrouwde, brengt hem buiten zichzelf van woede. Het schuim komt hem op den mond, hij ranselt er als een dbl- leman op los, zcodat de prinses op den grond valt. Allen, de moeder, de overige kinderen, de hofdames, schreien van angst en vallen voor hem op de knieën, maar de koning is als. bezeten, slaat en scheldt, in aller presen tie wordt de prinses uitgemaakt voor al wat leelijk en gemeen is. Eindelijk kan hij niet meer. Zijn „rentrée triomphale" eindigt in 'n ineenzinking en waarschijnlijk in een stort vloed van tranen, waarmede deze woesteling gewend was na afloop van zijn driftbuien „zijn lieve, kleine vrouw" te verteederen. inmiddels werd de kroonprins op een nieuw bevel des konings niet naar Spandau, doch naar Küstrin gebracht. De generaals von Grumbkow en von Glasenapp, kolonel von Sydow en de auditeurs-militair moesten hem een scherp verhoor afnemen. Het is een verademing te hooien, hoe de jonge man met ironie, met onbeschaamdheid zelfs de heeren behandelt. Zóóveel strengheid, na zooveel ellende en wegens zoo weinig bedreven kwaads, verdient de hooghartige behande ling van den gekwelde. Men vraagt hem, zijn degen over te geven. „Haal die maar", zegt hij tot generaal von Grumblow; „hij ligt hiernaast op de tafel". Wanneer op dit ant woord aanmerking wordt gemaakt, zweep- slagt hij den generaal met de woorden: „Vooruit, schrijf op wat ik zeide; u is hier immers nergens anders voor". De stemming zal wel anders worden, maar even toont de prins zijn waren aard en wij zouden willen applaudisseeren. Bij een tweede verhoor moet hij na acht en zeventig vragen van zijn militaire bewa kers ook vragen beantwoorden, die de ko ning zelf heeft .gesteld. In deze vragen wordt o.m. gezinspeeld op de doodstraf en op af stand van den troon. Frederik antwoordt daarop met de scherpziendheid van een spit sen geest; hij is zijn „lieve papa" honderd maal de baas, wat hersenen betreft. Maar de „lieve papa" is de meester, heeft de macht en is. bij tijden, een dolleman, een bruut, tot alles in staat. Dus, nadat de kroonprins eerst diplomatiek alle positieve antwoorden over: welke straf hij verdiende, of hij afstand zou willen doen van den troon, of hij wenscht, ja of neen, dat hem het leven geschonken worde, had vermeden, en na zijn bewering, dat hij niet veel aan zijn leven hechtte, laat hij aan de antwoorden een verklaring toe voegen, waarin hij zegt ongelijk gehad te hebben, vooral verdriet te hebben van de smart van zijn vader, zich volledig te onder werpen aan de genade en den wil van den koning en dezen cm vergiffenis te smeeken. De vader kent echter den zoon. Hij onder scheidt wat v/aar en wat onecht is. Hij ver scheurt de bijgevoegde verklaring en verdubbelt de gestrengheid, waarmede de ge vangene behandeld moet worden. „Die scha vuit, die schelm, die deugniet" moet aan den lijve voelen, wat het is zich tegen den vader te verzetten. Zijn chef-bewaker, generaal Lepell, is met zijn hoofd borg, dat hij niet ontsnapt. Hij moet de sleutels van het ver trek, waarin de prins is opgesloten, bewa ren; dat vertek moet dag en acht gesloten zijn „met twee zware grendels". De koning is minutieus. De koning vergeet geen détail. Laat ik iets van de instructie der bewakers overnemen: 's Morgens om acht uur zullen twee offi cieren zich vergewissen, dat de gevangene aanwezig is. Hem zullen een bak water en een glas water gebracht worden om zich te reinigen. De kamer moet door een soldaat stoker worden schoongemaakt. Een en ander mag „niet langer dan een half kwartier" du ren. Dan gaan de officieren weg en wordt alles weer stevig gesloten. Om twaalf uur wordt den gevangene het eten gebracht, waarna onmiddellijk de deur weer gegren deld wordt. Om zes uur 's avonds wordt weer iets om te eten gebracht. Dan worden de vuile schotels van den vorigen avond afge haald. Aldus wordt de deur slechts drie maal geopend „en voor niet langer dan vier minuten". Telkens zullen „twee kapiteins bij de opening en de sluiting aanwezig zijn". Met den gevangene mag niet gesproken wor den op straffe van ongenade. Op zijn vragen mag niet worden geantwoord „en dit is mijn strikt bevel en zij (de kapiteins en alle ande ren) moeten daaraan gehoorzamen; zij zijn met hun hoofd daarvoor borg". Den koning wordt gevraagd of men den prins mes en vork mag laten en gedurende hoeveel tijd en hoeveel waskaarsen de prins per dag mag gebruiken. Antwoord: „Geen mes en vork. Men kan van te voren snijden wat te snijden is". En wat de waskaarsen betreft, geen was kaarsen maat vetkaarsen. Het verblijf, ge durende vier weken, met inbegrip van wasch- goed, logies en voeding van een lakei, en der beide grendels, kostte dan ook niet meer dan 32 thaler, 3 groschen en 3 pfennig. Andere order van den vader: .Zoo die schelm om tijding vraagt omtrent KENNEMERLAND. De aardbeiencampagne. Wat weten we eigenlijk van de vooruitzich ten van de aardbeien af? Niets, maar dan ook niets.Alles leek zoo hopvol, een mooie stand welke een rijken oogst beloofde. En de prijzen? Ja, daar gaat het zeker niet in de laatste plaats om. Ook daarmee leek het in orde. Als gewoonlijk vragen de veilingsbe- sturen aan exporteurs en iamfabrieken en dan hebben ervaren handelaars ook wel kijk op de vooruitzichten in binnen- en buiten land. Het is voor de zooveelsten maal echter gebleken dat niemand iets weet. In Zeeland had men honderden Hectaren „op stam of struik" verkocht voor 10 per 100 Kg. en als deze smakelooze aardbei, die niet zonder bijvoeging voor jamfabricage geschikt is, dan zou zeker de Kennemer aardbei met haar wereldreputatie als een niet te overtreffen vrucht, zeker 25 a 30 cent per kilogram op brengen, warrt er is veel vraag en de jamfa- brieken zijn uitverkocht, terwijl groote kwan- tums in binnenland voor een redelijken prijs te plaatsen zijn. En nu de werkelijkheid. De oogst der aard beien is van middelmatig tot goed, hoe wel we spoedig regen moeten hebben wil de oogst volkomen tot zijn recht komen. En de prijzen? Die zijn beneden het middelma tige en beduidend lager dan verwacht werd, zelfs nog beneden dien voor de waardelooze vrucht uit Zeeland. Een vreemde handel, waar men geen hoogte van kan krijgen. Groote partijen werden begin van deze week aangeboden, gingen voor 10 per 100 Kg. en daar beneden en de vertegenwoordigers der fabrieken kochten nie s of zoo goed als niets. Maandag 29 Juni ging het al heel slecht, al komt er gelukkig een kleine kente ring in de prijzen, doch meer dan 0.50 vo r de chips (inhoud pl.m. 3 kilogram) maakt men niet. Als men nu nagaat dat van die ƒ0.50 per 3 Kg. nog de chips en markt- kosten af moet, dan kan men berekenen wat er over blijft. Neemt men voor de plukkers (sters) 0.20 er af, dan schiet er niets over. En waarvan moet de tuinder zijn landhuur, interesten en bemesting betalen? Het is dui delijk, dat de aardbeien-campagne een mis lukking is. In de afgeloopen week hebben we ook nog meegemaakt dat de prijzen der Amazone (late aardbei) ongeveer de helft lager no teerde dan de Deutsch Cvern (vroege aard bei), doch thans is dat groote verschil ge weken. Er is nog iets dat bitter tegenvalt en groo te ontstemming verwekt, n.1. de qjechte resul taten met de nieuwe soorten Moulin Rouge en Ober-Schlesiën. Hiervan zijn groote op pervlakten aangeplant (volgens deskundigen 'zijn beide soorten dezelfden. (Zeker, de vruchtbaarheid laat niets te wenschen over, doch de soort(en) is (zijn) allerminst ge schikt voor jamfabricage en export. En dat zijn de aardbeien, die door de importeurs zoo hemelhoog zijn geprezen, natuurlijk met de bedoeling om er een rijk bedrag aan te ver dienen. Eigenlijk zijn de tuinders, die groote vlakten aanplantten, de dupe, doch bij eenig nadenken is het eigen schuld, daar de rijks- tuinbouwconsulenten zich nog niet hadden uitgesproken en ook op de proetuinen waar men bedoelde en andere soorten had ge plant, stond men tamelijk gereserveerd tegen over deze nieuwigheid. Zoo ziet men, dat men tegenover de bewe ring van de importeurs, dat de kwaliteit niets te wenschen overliet, nooit te voorzichtig kan zijn en overleg dient te plegen met de rijks- tuinbouwconsulenten. Intusschen moeten we afwachten of er in de prijzen der aardbeien nog eenige wijziging komt, doch we hebben weinig hoop en reke nen al op een mislukking. Groentemarkt. In tegenstelling met de prijzen der vorige week was er in de afgeloopen dagen een vlugge handel en bevredigende prijzen. Het verschil tusschen twee veilingdagen is wel het uiterste en het is een gelukkig verschijn sel dat er veel vraag is en hoop op een sta biele markt. We kunnen gerust zeggen, dat de prijzen der groente het geheele jaar aan den hoogen kant zijn geweest en nog zijn, al is het waar, dat 2e kwaliteit, wat dit jaar nog al sterk vertegenwoordigd is, heel wat van den prijs moet inboeten. Bloemkool was bij grooten aanvoer abnor maal duur, en ook de 2e kwaliteit was best te plaatsen. Ie kwaliteit gold 16—23, 2e soort 8—12, 3e soort 5.508 per 100 stuks. Ditzelfde geldt van peen, boswortelen. Ook hiervan groote kwantums en hooge prij zen, varieerend van 11—18 per 100 bos. Sla was slecht te plaatsen, doch grootendeels wijkt de kwaliteit veel a; alleen extra kwali teit kon den prijs handhaven van 0.50— 2.50 per 100 stuks. De aanvoer van postelein was beperkt, al thans le soort. Bijgevolg was de prijs niet hoog en varieerde van 0.25—0.60 per bcilc De handel in komkommers was flauw, doch gezien den grooten aanvoer viel de prijs niet tegen. De noteering was 5.5011 per 100 stuks. Andijvie was niet duur, doch gaf een vluggen handel te zien met bevredigende prijzen van 23.50 per 100 stuks. Ra barber was beduidend duurder dan de laat ste weken, de prijzen varieerden van 3.50— 7 per 100 bos. De handel in tuinboonen was goed en de prijzen vrij hoog, n.1. f 10— 13 per 100 Kg. De niet groote aanvoer van spinazie was duur, de prijzen van 8— 16.50 per 100 Kg. Peulen, doperwten, snij- en spercieboonen waren gezocht, hoewel de prijs van dopierwten belangrijk lager was dan de vorige week. We noteerden voor peulen 1322, doperwten 822, snijboonen 72104 en spercieboonen 3555 per 100 Kg. De handel in aardappelen was beter dan de vorige week, een gevolg van geringer aanvoer en hooger prijzen. De noteering was 5.508 per 100 Kg. De aanvoer van to maten wordt grooter en de blocveiling gaf als noteering: a 19 ,B 20.50, C. 17.40. en CC. 12 per 100 Kg. De overige aanvoer onveranderde prijzen VIJFJARIG JONGETJE STICHT BRAND. In verband met den brand met het nood lottige gevolg, welke Woensdagavond in de G. A. Smitsstraat te Arnhem plaats vond, verneemt de Tel. nog het volgende: Een der kleinen, een ongeveer drie-jarig jongetje is gisternacht in het gemeentelijke ziekenhuis aan de gevolgen van de ernstige brandwon den overleden. De toestand van een ander kind is zeer ernstig, terwijl het derde in zooverre hersteld was, dat het naar de ouderlijke woning kon worden teruggebracht. De redding van de kinderen heeft onder zeer moeilijke omstan digheden plaats gehad. Vooral de gebroeders Spijker hebben zich daarbij onderscheiden. Toen de redders zich op den brandenden zolder begaven, laaiden de vlammen reeds hoog op en het beddegoed en de kleertjes der kinderen, die jammerend bijeen kropen, had den vuur gevat. Drie der vier kinderen kon men nog langs de trap naar beneden bren gen. Daarna was die uitweg volkomen door het vuur versperd, zoodat men zich voor het redden van het vierde kind genoodzaakt zag een gat in het pannendak te slaan. Langs de dakgoot bracht de redder zich met het kind in veiligheid. Een jongetje van vijf jaar, bracht het er zonder noemenswaardige verwondingen af. Toen de politie hem ondervroeg bleek, dat hij de brandstichter was. Het jongetje was met lucifers gaan spelen met het gevolg dat het in de nabijheid hangend beddegoed in brand vloog. De deelneming in de buurt met het zoo zwaar getroffen gezin is algemeen. BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN OP SCHIPHOL. De leden van de buitenlandsche persveree- niging in Nederland hebben gisteren op uit- nocdiging van de K.L.M. een bezoek ge bracht aan de vlieghaven Schiphol, teneinde het volledige zomerbedrijf van genoemde maatschappij te kunnen gadeslaan. BEVOEGDHEID VAN VROED VROUWEN. Uitbreiding voorgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot vervan ging van de art. 15—17 van de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening, der ge neeskunst, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1924. Op dit oogenblik evenwel zijn de bevoegd heden der vroedvrouwen te beperkt.. Zoo gaat het geldende artikel 15 van de gedachte uit, dat zij allen verloskundigen raad of bij stand verleent gedurende de baring. Zooals het gewenscht is, dat een vroed vrouw haar zorgen over de zwangere vrouw gedurende weken vóór de baring uitstrekt, zco is het van belang, dat zij ook de kraam vrouw behandelt, totdat deze weder geheel is hersteld. Bij het waarnemen van afwijkingen zal ook hier de medewerking van een geneeskun dige moeten worden ingeroepen. Hiertoe dienen de nieuwe art. 15, 16 en 16a. Het voorgestelde art. 17 omschrijft eenigszins nauwkeuriger de verplichtingen der vroedvrouw tegenover den inspecteur; nu de bevoegdheid van de vroedvrouw is ver ruimd, is er aanleiding haar voor te schrij ven een dagboek bij te houden. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Sleepersknecht overleden. Bij het hooien in een weiland te Arnhem is gisteren een sleepersknecht, die den wagen oplaadde, van den hoog geladen wagen ge vallen. Hij verwondde zich daarbij zoodanig, dat hij niet meer kon loopen. Hij werd in het Elizabeth-gasthuis aldaar opgenomen, waar bleek, dat hij zijn ruggegraat gebro ken had. Hij is heden aan de gevolgen over leden. ECHTE FR1ESCHE HEEREN-BAAI 20-50d. per ons WEGWERPEN VAN EEN BRANDEND CIGARETTENEINDJE. Gisternacht is brand ontstaan in een auto welke stond in de garage van de A.R.O. aan de Baan 144 te Amsterdam. De auto is ge heel uitgebrand en twee andere auto's, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, zijn érn stig beschadigd. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het wegwerpen van een brandende cigaret in den wagen. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND TE HOOGEVEEN. Gisternacht ontstond brand te Hoogeveen in het onbewoonde gedeelte van een huis, waarin o.a. gevestigd is de winkel van den heer H. Olde, en dat tevens bewoond1 is door de gezinnen van R. Bruinsma en A. Muller. Het bovenhuis brandde uit, terwijl de winkel en de voorraad winkelgoederen groote water schade opliepen. De heeren Olde en Muller waren verzekerd, de heer Bruinsma niet. ERNSTIGE BRAND TE BENNEKOM. Te Beninekom brak Donderdagmiddag door onbekenden oorzaak brand uit in het boerenplaatsje van C. van Amersfoort, op den Wildekamp. Het vuur sloeg over op het naaststaande boerderijtje van R. Weijman en vervolgens op de achter de woningen staande twee schuren en hooiberg van v. A. Het vee werd gered, doch verder zijn hui zen en schuren met de beide inboedels een prooi der vlammen geworden. Ongeveer niets is gered. De hooiberg van W. kon door de brandweer worden behouden. Van v. A. is de geheele hooi-oogst, juist binnengehaald, verloren gegaan. Het verbrande was slechts laag verzekerd. W. N. v. d. HOUT PRIVAAT DOCENT. In de publidteitsleer. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft den heer W. N. v. d. Hout, secretaris van den Nederlandschen Journalistenkring te 's-Gravenhage bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de "jteiYSfÊtot te Utrecht toegelaten als De behandeling onzer vruchtboomen De bloei van apjjels en peren behoort reeds lang weer tot het verleden, de vruchten zijn gezet en we hebben nu een overzicht van den te verwachten oogst. Nu kunnen we de ap pels nog eens bespuiten met Californische pap in oplossing van 1 op 40, en de peren met een 1 pCt. oplossing van Bordeausche pap, tegen „Fusicladium" of schurft. In klei ne tuinen hebben de appels vaak te leiden van „Schizoneura lanigera" of bloedluis, en deze luis is niet in eenmaal door een bespui ting afdoende te bestrijden. Wel bespoten we de boomen in Februari of begin Maart met een 10 pCt. oplossing van boomcarbo- leum, maar toch zien we gedurende den zo mer de witwollige luizenkolonie vaak te voorschijn komen. Deze luizen kunnen we dooden door ze aan te stippen met afgewerk- te machine-olie of met brandspiritus. Bessen en frambozen beginnen nu te kleuren en waar we veel last ondervinden van vogels zullen we netten moeten aanbrengen om de vruchten te beschermen. Hetzelfde geldt voor kersen en morellen. De aardbeienoogst is nog in vollen gang en ook hier helpen de vogels indien we hen dit althans nic-t beletten. Oude Bedden, waarvan" de vruchten kleiner en de oogst minder wordt, ruimen we na den oogst direct op, zoodat de grond nog kan worden benut voor de teelt van late groenten. We merken dan nu de beste planten waarvan we dan jonge planten nemen, welke zooals bekend is zich aan de ranken of uitloopers ontwikkelen. Het is nu ook tijd om de zomersnoei toe te passen op onze leiperen. Deze voor muur of schut ting geplante peren dwingen we door een kunstmatige behandeling in een onnatuur- 1 ijk en vorm. We wenschen een platten boom die aan kort vruchthout, direct op de gestel- takken vrucht draagt. Natuurlijk vormen de ze boomen ook tal van houtscheuten, en voor zoover we deze niet kunnen gebruiken voor verlenging of vertakking, nijpen we deze in tot op 5 a 7 bladeren. Waar teveel hout scheuten bijeen zijn nemen we enkele scheu ten geheel weg. Wanneer we op onze leiboo- men niet een dergelijke snoei toepassen ver wilderen ze spoedig. privaat-docent in de publidteitsleer om col lege te geven in onderwerpen, betreffende publidteitsleer, pers en journalistiek. TWEEDE SLACHTOFFER VAN BRAND TE ARNHEM. Donderdagavond is te Arnhem ook hef tweede kindje van de zwaargetroffen familie Pas, die bij den brand in een arbeiderswo ning aan de G. A. Smitsstraat ernstige brandwonden opliep, naar de Tel. meldt, aan de gevolge der bekomen verwondingen over leden. Het derde kind, dat aan de armen was verwond,, maakt het goed. BRAND TE DOETINCHEM. Donderdagavond is de woning van den landbouwer Jolink in den Kruisberg te Doe- tinchem afgebrand. Vermoedelijke oorzaak is hooibroei. DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Men schrijft uit Utrecht aan de Tel.: Terwijl het den geheelen middag en avond met regen dreigde, hebben de weersomstan digheden ten slotte toch nog medegewerkt aan het welslagen van de tweede openlucht voorstelling van „Cortez". Het was Donder dag wederom een prachtige avond en de be langstelling bleek zoo groot dat elke plaats op de tribunes bezet was. Een langdurige ovatie viel bij het slot den spelers ten deel, Na afloop der voorstelling: een triumf- tocht van het exotische volk door Utrecht, die tot omstreeks twee uur duurde. Fakkel dragers begeleidden de bontgekleurde Mexi canen en Spanjaarden. Langs de geheele route hadden zich duizenden nieuwsgierigen opgesteld en overal waar de Spaansche aan voerder verscheen klonken luide toejuichin gen. Vele late bewonderaars brachten hem de zanghulde: „tararabiemtiejee, we gaan met Cortez mee hetgeen echter gemakkelij ker gezegd was dan gedaan, want de politie hield de opdringende menigte op eerbiedigen afstand van ruiters en voetvolk. Menigeen was al tevreden als hij over de dichte haag van omstander^- heen en tipje van den ver overaar kon zien. R.K. BAKKERSPATROONS. Onder voorzitterschap van den heer P. Hendrix uit 's-Hertogenbosch is te Nijmegen de algemeene vergadering gehouden van den Ned. R K. bond van bakkerspatroons. In zijn openingsrede deelde de voorzitter o.a. mede, dat in het afgeloopen jaar drie nieuwe afdee- lingen toetraden, n.1. Uden, Venlo en Ber- gen-op-Zoom. Donderdagmiddag werden de congressis ten door het gemeentebestuur van Nijmegen ontvangen, waarna een autotocht werd on dernomen naar Berg-en-Dal en door het Reichswald. VER. VAN C.H. GEMEENTE RAADSLEDEN. Te vier uur Donderdagmiddag is te Lunte- ren de zomerconferentie geopend van de Vereeniging van c.h. gemeenteraadsleden door den heer J. R. Snoeck Henkemans, voor zitter dier vereeniging en lid der Tweede Kamer. In de avondvergadering van den eersten dag sprak de griffier der Staten van Over- ïjsel, mr. W. M. Wijt, over „het wettelijk ge regeld toezicht op de gemeentebesturen". Gistermorgen was er een onderlinge dis- cussie over „de taak en de samenstelling der gemeentebesturen". Deze vergadering was niet voor de pers toegankelijk, f" d

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9