S. KROM. DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DOnMlTTER-COHFEREHTIE TE LONDEN. Petitionnement voor internationale ontwapening J)aqdijkscliOwc<iUht No. 1?I Directeur: C. KRAK. U01ÜK1KUA6 23 JULI 1931 133e Jaargang. Tijdens de plenaire zitting van gisteren zijn de ministers tot een zekere overeenstemming gekomen, hetwelk een gunstige wending der conferentie beteekent. DE ZITTING VAN GISTEREN. l«r?net?S'r *J'e dedMKrs •"»- voorstellen L Seenncentreerd op de Duitschland beoogen!" hulPactie aan DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conterentie met den meesten aandrang, in naam der men- scheiijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden Naam:. Adres: Naam: Adres: Naam;. Adres:.. Naam:. Adres:. Heerencostuums oppersen fl.00, Heerencostuums oppersen en ontvlekken f2.50. Binnen 24 uur terug, Onze naam waarborgt U zorg* vuldige behandeling. DE ONRUST IN SPANJE. De telefoonstaking te Sevilla duurt nverminderd voort. De Derde Internationale eischt vernietiging der republiek. DISCONTOVERHOOGING DER OOSTENRIJKSCHE BANK. ALKMAARSGHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- gp Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DU nummer bestaat uit 2 bladen. Het laatste telegram, dat wij gistermiddag nog op konden nemen, luidde verre van gun stig. Het sprak over een bijeenkomst der mi nisters, die urenlang duurde, en waarvan al leen bekend werd, dat de stemming zeer on gunstig was. Dat leek dus erg. Gelukkig bleek echter in den loop van den dag, dat het nog al mee viel, althans, de onderhandelingen der ple naire zitting hehben vrij onverwacht 'n gun stiger wending genomen. Men is er n.1. in geslaagd, het eens te worden over dit punt: dat principieele aangelegenheden buiten het kader van deze conferentie vallen. Immers als men al die principe-kwesties er bij haal de, dan zou de conferentie veel te lang du ren en aangezien de huidige toestand spoed vereischt, heeft de conferentie haar geheele werkzaamheid geconcentreerd op de kwestie- van de Duitsche credieten en op het verdere verloop der zaken. Bij de onderhandelingen speelde de Amerikaansche Staatssecretaris van buitenl. zaken, Stimson, een leidende rol. Zijn bemoeiingen waren volkomen con structief. Zij sloten aan bij een document dat aan de plenaire bijeenkomst door de Com missie van ministers van financiën is voorge legd. In den aanhef van dit document wordt al gemeen gewezen op de noodzakelijkheid, dat de handhaving der financieele stabiliteit van Duitschland van essentieel belang is voor de geheele wereld en dat de afzonderlijke staten bereid zijn tot samenwerking. Na afloop der bijeenkomst legde dr. Cur- tius er speciaal den nadruk op, dat de bewe ringen volgens welke Frankrijk niet geïnte resseerd zou zijn bij de kwestie der crediet- opzeggingen, volkomen ongemotiveerd zijn. Volgens de mededeelingen van dr. Cur- tius betroffen de onderhandelingen drie aan gelegenheden 1. De verlenging van het crediet van 100 millioen dollar voor de Rijksbank; 2. Het tegengaan van het terugtrekken van particuliere saldi; 3. De kwestie van een nieuw crediet op korten termijn aan Duitschland. Ten aanzien van het eerste punt was men het er algemeen over eens, dat het crediet verlengd kan worden. Ook nopens het laten staan der saldi in Duitschland is algeheele principieele overeenstemming bereikt. De commissie der ministers van financiën zal een desbetreffend ontwerp moeten uitwer ken Aangezien de uitvoering van het geheele plan in details op technische moeilijkheden stuit, werd voorgesteld een bizondere com missie van bankiers te benoemen, die bestaan zal uit vertegenwoordigers der centrale ban ken, met medewerking van de Bank voor In ternationale Betalingen, en die de voorstel len welke door de regeeringen zullen wor den gedaan, zal uitvoeren. In Duitsche kringen wordt het wenschelijk geacht buitenlandsche bankiers uit te noodi- gen naar Berlijn te komen, ten einde zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het Duit sche financieele en economische leven. Dr. Curtius legde er den nadruk op dat de bankierscommissie in geen geval het ka rakter van een controlecommissie mag dra gen. Ten aanzien van een nieuw herdisconto- crediet aan de Rijksbank zijn in deze zitting geen nieuwe besprekingen gevoerd. Deze aangelegenheid werd naar de commissie van minister van financiën verwezen. o r, 9e Amerikaansche Staatssecretaris van aarJi™ S°!le Zaken> Stimson, heeft ten re confPrV»arI- Verhandelingen der plenai- gehad w 'iWelke gieren heeft plaats Er U t r°&ende verklaard: hoop bestanE Haf6 YoortSang gemaakt en de (dus hedent haf de ?"ferentie Donderdag eindigem Werkzaamheden zal be* dementfSone'nï HVerV?,gen8 uiteen< dat ziin Hoover in wprkeTutu'n?^ voorstellen van dan een kwecti» i niets mecr ziJn zou in feite niet nm lnterPrefatie. Het gaat s/echts Hwif? "leUWe voorstellen. Hij heeft reedsin P?rSY°°rstellen gesteund die hij reeds in Parijs heeft gemaakt. Het z.g. nieu we voorstel van Hoover is niets meer dan en uiteenzetting van Hoover's standpunt, zonder in het bijzonder te refereeren aan de gebeurtenissen ter conferentie. In werkelijk heid betreft het in het geheel niet een Ameri- kaansch voorstel, aangezien de Engelsche en Amerikaansche plannen parallel loopen. Wat de conferentie betreft, de voorstellen zijn door MacDonald ingediend. Een samen hangend plan is formeel nog niet ter sprake gebracht. Voorts verklaarde Stimson, dat de conferentie zich er slechts mede bezig houdt het gat te stoppen van het vat en het zich daarin bevindende water te redden, voor men nieuw water in het vat giet. Thans wordt niet meer onderhandeld over credieten op langen termijn. Dat kan later gebeuren. Bij de conferentie gaat het om een groep mi nisters aan een Ronde Tafel, die de tijdelijke financieele behoeften van Duitschland na gaan. Au fond betreft het een bankiersaan gelegenheid en het is misschien slechts een toeval dat politici bijeen zijn geroepen en dat zelfs waarschijnlijk, omdat zij op het oogen- blik ter beschikking zijn. Het is het beste de toekomst over te laten aan de bankiers. o De Fransche minister-president Laval heeft tijdens een onderhoud met persvertegenwoor digers, dat ongeveer drie kwartier duurde een verklaring afgelegd over de onderhandelin gen van gisteren. Allereerst zette hij de op vatting, als zou een nieuwe conferentie te Berlijn kunnen bijeenkomen, terecht. Vervol gens zeide hij, dat de nieuwe bankierscom missie door de Bank voor Internationale Be talingen moest wbrden ingesteld. Deze com missie zal moeten waken over de instandhou ding van de Duitsche stabiliteit en de grootte van de buitenlandsche credieten in Duitsch land. Verder moet deze commissie de omzet ting van zekere credieten op korten termijn in credieten op langen termijn bestudeeren. Dit plan is gelicht uit het voorstel van Stim son tot instelling van een commissie van on derzoek, welke commissie er door wordt ver vangen terwijl tevens hierdoor de bankiers conferentie, die van Duitsche zijde is voor gesteld hierdoor overbodig kan worden. La val bevestigde verder, dat de onderhandelin gen over een aanvullend crediet voor Duitschland geen resultaat hadden oogele- verd. Hij verklaarde het Fransche standpunt met de noodzakelijkheid om op grond van de tot dusverre opgedane ervaringen bij nieuwe beleggingen van Fransche kapitalen zekere garanties te moeten eischen. De slotclausule van het gisteren door de commissie van mi nisters van financiën opgestelde protocol er kent ten volle, wat tot dusverre reeds door Duitschland in verband met de beteugeling van de crisis is gedaan, bijv. het garantie- crediet der industrie. De aangenomen formu le is zoo gekozen, dat, volgens de meening van Laval, ook de Duitsche ministers er door ^tevreden gesteld zullen worden. Frankrijk heeft zijn verlangen tot mede werking duidelijk tot uiting gebracht bij het probleem van het z.g. Stillhalte-consortium. Dit is gelukt zonder dat een centime Fransch kapitaal vastgelegd is. Een voorstel van Snowden om de in Duitschland uitgezette saldi opnieuw over de verschillende mogend heden te verdeelen, zou voor Frankrijk niet aanvaardbaar zijn geweest, aangezien de Fransehman niet zou begrijpen, waarom hij onvoorzichtige schuldeischers hun last zou ontnemen. o Als we nog even op de nieuwe Hoover- plannen terugkomen, dan blijkt uit de jongste telegrammen, dat in Amerikaansche rege ringskringen verluidt, dat de New-Yorksche bankiers accoord gaan met de verlenging van credieten op korten termijn aan Duitschland, voor het geval de geldschieters in andere lan den een gelijke actie ondernemen. Dit beteekent dus, dat de bankiers der Ver- eenigde Staten zich achter het nieuwe plan- Hoover stellen. De woordvoerder der Duitsche delegatie begon gisteren volgens een N T A.-tel..aan het Hbld. zijn bespreking met de Duitsch journalisten met de woorden: jQQrl" „Er zijn eenige stappen vooruit g^aa"r Hij deelde daarna mee, dat de ml"V van financiën in hoofdzaak gcsprolcen h over drie punten: de ver enging van hc^ herdisconto-crediet van 100 millioen, maatregelen om de particuliere credieten te doen voortduren en ten slotte devraag bovendien nieuwe credieten op korten termijn aan de rijksbank ter beschikking gesteld kun nen worden. Verschillende voorstellen werden ter zake gedaan, die heden voor de plenaire conferentie gebracht worden. Zij zijn vervat in geformuleerde voorstellen, die een inlei ding bevatten en waarin de verschillende punten worden aangevoerd, zoader dat daar om de voorstellen als definitieve voorstellen kunnen worden aangezien. In de inleiding van het document, dat nog niet gepubliceerd is, wordt ook duidelijk ver klaard, dat het behoud van de financieele stabiliteit van Duitschland van werkelijk be lang is voor de geheele wereld en dat allen bereid zijn, voor zoover mogelijk, mede te werken tot herstel van het vertrouwen. Dit werd nadrukkelijk gezegd in verband met het bericht, dat de Franschen gedesinte resseerd waren en hun gang naar Londen slechts als een daad van hoffelijkheid was te beschouwen. Dit bericht is volkomen onge grond. De Franschen hebben zooals van Duitsche zijde wordt verklaard, een positief standpunt ingenomen niet alleen wat betreft de algemeene inleiding, maar ook wat betreft elk afzonderlijk punt van het opgestelde docu ment. In de kwestie van het herdisconteerings- crediet en het laten staan van de huidige credieten is thans overeenstemming verkre gen. Dit laatste is vooral het Amerikaansche denkbeeld, n.1. dat in de eerste plaats zeker heid moet worden verschaft, opdat de thans in Duitschland aanwezige credieten op kor ten termijn niet verder worden teruggenomen o De houding der Amerikaansche banken. Te Washington doen geruchten de ronde, dat de leidende New-Yorksche banken zich tegenover de regeering zouden hebben ver plicht, de noodige credieten op korten termijn te verstrekken, doch te New York worden deze geruchten door de banken zelf tegengespro ken. Enkele banken hebben zich bereid ver klaard, de zich in Duitschland bevindende credieten voorloopig staan te laten, doch bin dende verplichtingen konden de banken niet op zich nemen, aangezien zij eenerzijds den beleggr, anderzijds den aandeelhouder ver antwoording schuldig waren. Hun princi pieel standpunt sluit echter de mogelijkheid niet uit ,dat zij rekening zullen houden met den noodtoestand in Duitschland en aan eventueele hulpmaatregelen medewerken. Dr. Hugenberg over de Duitsche crisis. De voor zit te» der Duitsch Nationale Volks partij dr. Hugenberg heeft gisteren een ver klaring afgelegd over den toestand in Duitschland, waarin hij' o.m. zegt: De finan cieele crisis in Duitschland is het onvermij delijke gevolg van de jarenlange herstelbe talingen. Het terugtrekken der credieten dat ten deele geschiedt uit politieke overwegingen, maakt het bedrijfsleven thans bloedarm. Wij bestrijden het Young-plan omdat wij ge volg hiervan de huidige crisis hebben voor zien. De herstelbetalingen zijn ook de hoofd oorzaak voor de economische wereldcrisis. Wij begroeten de schrede van Hoover, omdat hij het herstelvraagstuk raakt. Aan het einde van het Hoover-jaar moet de revisie der herstel betalingen staan. Omdat Duitschland de particuliere'schulden erkent en terug wil be talen, moet het ook van de politieke schulden worden bevrijd. In den komenden winter zul len wij 6 millioen werkloozen hebben. De op lossing der wereldcrisis is niet te bereiken zonder de oplossing van het ontwapenings- vraagstuk. Het ontwapende Duitschland moet afwachten dat ook de andere staten zooals in het Verdrag van Versailles is vastgesteld, hun bewapeningen verminderen tot dezelfde hoogte als Duitschland. De rechterzijde zal binnenkort geroepen worden de regeering in Duitschland in handen te nemen. Zij erkent de verplichtingen aangegaan door het parti culiere bedrijfsleven tegenover het buiten land. Daarom keurt zij het evenwel af den noodtoestand van het Duitsche Volk door de verdere uitwerking van het verdrag van Ver sailles nog te laten vergrooten. Indien het niet gelukt de huidige financieele crisis te saneeren, dan zullen wij in Duitschland het bolsjewisme krijgen. Het bolsjewisme is echter een pest die aan de Duitsche grenzen geen halt houdt. Geen officieel Nederfandsch pro test ingediend tegen de Duitsche visum-belasting. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Nadat bekend was geworden, dat verschil lende landen bij de Duitsche regeering heb ben geprotesteerd naar aanleiding van de visumbelasting van 100 M. hebben wij ons om inlichtingen gewend' tot het Departement van buitenlandsche zaken. Daar deelde men ons mede, dat het voorloopig niet in de be doeling ligt van Nederlandsche officieele zij de tegen deze belasting, welke voor Duit- schers van beteekenis is, een protest te laten hooren. Wij zouden hieraan nog kunnen toevoe gen, dat een dergelijk protest voor ons land ook weinig waarde zou hebben, omdat het aantal Duitsche reizigers in ons land op het oogepblik al zeer gering is in verhouding met voorgaande jgrea. De eenge mogelijkheid, dat belanghebben de lichamen als Horecaf en A. N. V. V. ge protesteerd zouden hebben, blijkt, naar wij vernamen, intusschen niet juist. Algemeene ontstemming over de visumbelasting. De ontstemming over de zeer weinige uitzonderingen, die de regeering op de reisbelasting van 100 Mark toegelaten heeft, is in Duitschland algemeen en komt in de pers tot uiting, zegt het Hbld. Het treinverkeer naar het buitenland was gister uiterst gering. De reizigers waren in hoofdzaak buitenlanders. Duit sche vacantiereizigers naar het buiten land melden zich nauwelijks meer. De rijksspoorwegmij. klaagt nu reeds over groote verliezen. Een ongelooflijke ver- warring heerschte gisteren op het Ber- lijnsche hoofdbureau van politie, dat 's middags om twaalf uur nog niet in het bezit was van de voorschriften der re geering en besluiten moest nemen op grond van de publicaties in de ochtend bladen. De uitwerking van de massa overijlde noodverordeningen zal eerst langzamerhand blijken en zou nog wel eens zeer gevaarlijke gevolgen voor de stemming van het publiek kunnen heb ben. De gevolgen voer Oostenrijk. Naar het „Berl. Tagebl." uit Weenen verneemt, zijn de treinen uit Duitsch land daar gister vrijwel leeg aangeko men. Duitsche passagiers waren er nau welijks bij. In de drie slaapwagens van den eersten nachttrein uit Berlijn waren in totaal vier reizigers, onder wie drie buitenlanders en een Duitscher, die voor zaken de reis beslist wilde doorzet ten. In navolging van de Tsjechische badplaatsen zullen ook de hotelhouders in Tirol Duitsche gasten, die ten minste veertien dagen blijven, per persoon hon derd mark vergoeden en desondanks de pensionprijzen niet verhoogen. Te Wee nen zal heden de directie van de Oosten- rijksche spoorwegen bijeen komen om de catastrophe in het vreemdelingenver keer te bespreken. De president van den Duitschen Rijksdag Paul Loebe kwam Maandag te Weenen aan en verklaarde daar, tegen de pasbelasting met nadruk te hebben geprotesteerd en tevergeefs op uitzonderingsbepalingen voor Oostenrijk aangedrongen te hebben. De indruk in Oostenrijk ver pletterend. Berlijn vol vreem delingen. De jaarlijksche vergadering van de Duitsche en Oostenrijksche Alpenver- eenigingen, die van 3 tot 6 September te Baden bij Weenen zal plaats hebben, moet nu naar Duitsch grondgebied ver plaatst worden. In Noord-Bohemen is de indruk van de nieuwe verordening verpletterend. Vrijwel alle Duitsche Kurgasten zijn vertrokken, en dat is in de grootere badplaatsen 60. in de kleine 80 tot 90 van het vreemdelingenver keer. De Deutsche Lufthansa te Berlijn deelt mede, dat de vliegtuigen van Ber lijn naar het buitenland gister slechts met één, hoogstens twee passagiers, en wel uitsluitend vreemdelingen, bezet waren. Een Nederlander, die te Berlijn woont en als Duitsch ambtenaar gena turaliseerd is, beklaagt zich in het „Berl. Tagebl." Zijn schoonvader ligt op ster ven en zijn familieleden wonen allen in Nederland, ook zijn elfjarig zoontje, doch daar hij de 100 mark extra voor hem en voor zijn vrouw niet kan opbren gen, is hij volkomen van zijn familie af gesneden. Het vreemdelingenverkeer te Berlijn heeft intusschen onder de crisis niet ge leden. Het aantal buitenlandsche bezoe kers is groot, vooral uit Amerika, En geland en Nederland. De stationsauto's zijn allen steeds vol en de groote hotels hebben geen klagen. Dit is voor een groot deel te wijten aan de omstandig heid dat deze reizen lang van te voren vastgesteld waren en men geen veran- van dering in de reisplannen meer wilde maken. Communistische eischen tegen kapitaalvlucht. Naar het W. B. meldt, heeft de com munistische Rijksdagfractie verschillen de voorstellen ingediend, waarbij de regeering o.a. verzocht wordt personen, die door kapitaaloverbrenging naar het buitenland of door bedrieglijk bankroet economische ellende veroorzaakt heb ben, te arresteeren en te vervolgen, waar bij de namen van Lahusen en Jakob Goldschmidt worden genoemd. Verder wordt gevraagd om een wetsontwerp, waarbij kapitaalvlucht gestraft wordt met in beslagneming van het geheele vermogen en met tuchthuisstraf van minstens drie jaar. TenslotLe wordt van de regeering geëischt alle kleine spaar gelden te waarborgen alle stilgelegde bedrijven ongeacht particuliere belan- en weer te opxen teneinde werkloozen weer aan den arbeid te zetten en de daarvoor noodige gelden te verkrijgen door in beslagneming zonder schadever goeding van alle vermogens boven de 500.000 M., heffing van een vermogens belasting van vermogens boven de 30.000 M. enz. Gisternacht hebben de ongeregelheden in de provincie Sevilla voortgeduurd. Bij een poging het telefoonkantoor te Coria del Rio te bestormen werden drie personen gedood en talrijke anderen gewond. Bij botsingen te Dos Hermanas werden ongeveer 20 personen zwaar gewond. Te Utrera is een Duitsche communist gear resteerd. Te Madrid zijn talrijke syndicalisten ge arresteerd, toen bekend werd, dat de syndi calisten gearresteerd toen bekend werd, dat de syndicalisten een algemeene staking voor bereidden. De Spaansche sectie van de Derde Inter nationale richt zich in een oproep tot het Spaansche proletariaat, waarin zij verklaart, dat de jongste gebeurtenissen de noodzake lijkheid aantoonen van een algemeenen aan val op de Spaansche republiek. De Spaanschi sectie roept alle arbeiders benevens het Spaansche leger op, om de burgerlijke repu bliek met geweld ten val te brengen, en de dictatuur van het proletariaat te vestigen. Tegen 1 Augustus zal in'Spanje de alge- meene staking worden afgekondigd. De Oostenrijksche Nationale Bank heeft het disconto verhoogt van IV, tot 10 bê- leeningen van ÏOM op 12 In vakkringen is men va nmeening, dat ook deze verhooging nog onvoldoende zal blijken te zijn. Het is niet uitgesloten, dat verdere disoontoverhoo» gingen binnenkort zullen vojga», J

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1