DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnementvoorinternationaleontwapening Het Ontwapenings-Petitionnement. ^D/xqeUiksch Oveczicht ^Buitenland Ka de Londensche minister-conferentie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. -, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ulo.' 174 Directeur: C. KRAK. MA11DAG 2? JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 133e Jaargang. DE LAATSTE RONDE. Staatssecretaris Stimson te Berlijn. Berlijn. afgCZet' Stimson bij Bruening. MacDonald per trein naar Berlijn vertrokken. De „Temps" over het Engelsche bezoek aan Berlijn. De „Observer" over het bezoek der Engelsche ministers aan Ber lijn. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres:. Naam:. Adres:. Naam;. Adres:. Naam:. Adres:. Aanvang der economische onder handelingen begint deze week. Laval eerst naar Rome? Bruening door von Hindenburg ontvangen. Het Rijkskabinet en de economische toestand. ONLUSTEN EN AANSLAGEN TE VERA CRUZ. AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN HET TURKSCHE PARLEMENT. HET HUWELHK VAN PRINSES ILEANA. VHF ARBEIDERS IN ENGELAND DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. COURANT. "-"vu De bel voor de laatste ronde heeft geluid! Vandaag nog zal men het bekende formulier in de krant zien, vandaag nog zal men in de gelegenheid zijn, om te teekenen, om mede te kennen te geven, dat de bewapening der volkeren een onmensehelijke daad is. Reeds hebben meer dan 1.700.000 menschen beven de 18 jaar hun handteekening gezet. Zij allen hebben de overtuiging, dat inter nationale ontwapening een allereerste eisch is, om te komen tot een gezonde wereld. Onder die vele honderdduizenden zijn er van alle rang en stand, van alle godsdienstige ge zindten, van alle politieke richtingen. Immers, het teeken van dit petitionnement beteekent niet, dat men „kleur bekent", het beteekent alleen, dat men een betere wereld wil, dat men zoo langzamerhand begint in te gaan, dat internationale ontwapening kan beteekenen: verbetering van de sociale toe standen over de heele wereld, verbroedering der volkeren; dat het kan beteekenen: ver dwijning, of in elk geval, vermindering van den oorlogskans. De laatste ronde! In een athletenwedstrijd, op de courses, bij een boksmatch ziet men die laatste ronde steeds met groote spanning te gemoet. Men weet immers, dat in die laatste ronde de grootst mogelijke inspanning komt. De laatste ronde moet goed maken, wat men mogelijk in de vorige ronden nagelaten heeft! Welnu, laat ook deze laatste ronde alles nog goed maken! Laten we allen bedenken, dat de allerlaatste kans ons vandaag geboden wordt! Als dan straks deze krant bij U komt, en ge ziet het formulier, aarzelt dan niet langer, doch teekent het! Wacht er niet mee tot laat in den avond, wacht er zelfs geen kwartier mee, doch teekent onmiddellijk! En vraagt aan alle leden van Uw huis gezin nog eens, of zij geteekend hebben. Vraagt het Uw buren, Uw kennissen even eens! En dringt er bij hen op aan, om alsnog te teekenen! Als ge allen zoo te werk gaat, wel, dan wordt de 2 millioen nog ruim overschreden. Dan zal men in Genève het volgende jaar weten, dat in Nederland een paar millioen menschen vragen om internationale ontwape ning, niet alleen voor zich zelf, maar voor de heele wereld. Dan zal men in Genève weten, dat het grootste deel van de Neder- landsche bevolking roept om ontwapening van de geheele wereld, tot heil der gansche menschheid! De laatste ronde! De bel is geluid! Straks bereikt men de finish! Laat men dan kunnen juichen! Laat ieder dan kunnen zeggen: ik heb mijn steentje bij gedragen om te komen tot internationale ontwapening, want ik heb geteekend! GEVOLGEN VAN DE PAS-BELASTING. Niet alleen voor het buitenland, ook voor Duitschland zelf nadeelig. Een der Duitsche noodverordeningen van den laatsten tijd is wel geweest de belasting op de passen van het buitenland. De gevol gen hiervan zijn grooter geweest, dan oor spronkelijk verwacht werd. De vorige week hebben we in enkele telegrammen reeds kunnen lezen over den terugkeer der Duit sche badgasten uit de badplaatsen in België en Nederland en in niet mindere mate ook uit Oostenrijk. Allereerst beteekent dit voor die betreffende badplaatsen een geweldige strop, nu juist het hoog-seizoen begonnen was. De hotels anders geheel bezet om dezen tijd liepen leeg en de eigenaars za ten met gevulde kelders en werkeloos perso neel.... De agitatie van teleurgestelde a.s. vacan- tiereizigers tegen deze pas-belasting wordt :chter ook in Duitschland met den dag krachtiger, vooral nu blijkt, dat niet alleen het buitenland, maar ook Duitschland zelf een strop heeft aan deze belasting. De ontheffing van leden van Alpenclubs en toeristenvereenigingen heeft tot gevolg, dat de belasting op listige wijze aldus wordt ontdoken, dat ieder vacantiereiziger ijlings lid wordt van een of andere dier bevoordeel de vereenigingen. De organisaties van de Alpenvrienden constateeren plotseling een overstelpende toeneming van de belangstel ling voor hun streven: hun administraties kunnen bijna den toeloop van hen, die liever nog de in elk geval lagere entree en contri butie van zulk een vereeniging betalen dan de hooge reisbelasting, niet verwerken. Wel is waar is bepaald, dat de leden dier vereeni gingen alleen vrijstelling van pasbelasting hebben bij het overschrijden van de grens naar een iand, waar het arbedsveld van hun actie ligt, maar het is tot dusver niet gelukt wettelijke bepalingen uit te denken tegen het daarna verder reizen. De leden der toeristen bonden kunnen dus zij eenmaal over de Duit sche grens zijn, trekken waarheen zij willen, en dat wel met vrouw en kindere, terwijl in de verordening vergeten is aan te geven tot welken leeftijd de kinderen vrij zijn Intusschen blijft het protest van benadeel de reizigers regelen. Zoo is er een protest bij de regeering ingekomen van den bond van tandartsen. Want wat wil het geval? Aan het einde van deze week wordt te Parijs een groot in ternationaal tandartsencongres te Parijs ge houden, waartoe niet minder dan 60 Duit sche sprekers zijn uitgenoodigd. Sinds maan den hebben vele belangstellenden tandartsen hun reis bij gedeelten vooruitbetaald aan de directie van de Mitropa het vorige con gres, vijf jaar geleden, toch had te Phila- delphia plaats en dit keer wilde talrijke Duit sche tandartsen het congres bijwonen, daar dit uiterst leerzaam is. En nu komt daar plotseling de reisbelasting de plannen ver storen. Niettegenstaande alle in het werk ge stelde pogingen om hem tot andere gedach ten te brengen, heeft de rijksminister van fi nanciën geen termen kunnen vinden de deel nemers aan het congres vrij te stellen. Met het gevolg, dat de Duitsche tandartsen nu uiterst verbitterd erop wijzen, dat men wel sportlievenden Duitschers de 100 M schenkt, maar niet aan hen, die voor wetenschappelij ke doeleinden op reis moeten. Hoe vernietigend de verordening werkt op het verkeer, blijkt o.a. hieruit, dat aan het Centraal Station te Keulen, hetwelk naar be kend is het voornaamste doorgangssstation naar het buitenland is, het Duitsche buiten- landsche verkeer met 80 tot 90 is terugge- loopen. De internationale D-treinen, die van Berlijn over Keulen naar Parijs, Brussel en Ostende gaan, vervoeren vrijwel» geen Duit sche reizigers. De slaapwagens van de hoofd stad naar Keulen, hebben vaak slechts twee tot drie Duitsche klanten. De pleiziertreinen, die de reisbureaux wekelijks naar België en Frankrijk laten loopen, vallen voorloopig uit. Bij de reisbureaux is de kaartenomzet met 60 verminderd. De halfmaandelijksche uitbetaling der salarissen blijkt een grooten invloed op het reisverkeer binnenslands, daar talrijke lieden niet over voldoende geldmidde len beschikken om hun vacantiereis te onder nemen. Daar het in betaling nemen van chèques en spaarbankboekjes tracht men nu de vacantiereizigers te hulp te komen. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Stimson, is Zaterdag avond om kwart over vijf, komende uit Lon den, aan het station Friedrichsstrasse te Ber lijn aangekomen. Namens de Rijksregeering waren ter be groeting aan het station aanwezig „ministe- rialdirektor" Dieckhoff en de Duitsche am bassadeur te Washington von Strickwitz, zoomede vele ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken en van de rijks kanselarij. Voorts waren aanwezig de rikaansche ambassadeur te Berlijn, Sackett en eenige leden der Amerikaansche kolonie te Het station en de naaste omtrek waren door een groote menigte politie-ambtenaren De Amerikaansche staatssecretaris Stimson heeft Zondag in intiemen kringen het avond maal gebruikt bij rijkskanselier Bruening. Aan de politieke besprekingen en het ui stapje naar Postdam heeft ook de Ameri kaansche gezant de?1genom^pn_.„nfi„ 00ij. Zondag heeft verder een diepgaande pon tieke gedachtenwisseling plaats gehad schen den Amerikaanschen staatssecreta van burtenlandsche zaken Stimson,.en den Duitschen Rijkskanselier, Dr. Bruening en Dr Curtius. In het bizonder zijn de het mees op'den voorgrond staande kwesties bespro- ken Qe Amerikaansche staatssecretaris heeft in de morgenuren, na een bezoek aan het Pergamon-Museum, een uitstapje gemaakt naar Sans Souci, waarbij hij vergezeld was van dr. Bruening en Dr. Curtius. Henderson naar Berlijn vertrok ken. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, is Zondagmorgen met den Gouden Pijl van Londen naar Berlijn ver trokken. Hij wordt vergezeld door Sir Walford Selby. Aan het station was aanwezig de Duitsche ambassadeur, die Henderson tot zijn rijtuig begeleidde. Gemeenschappelijke actie der i banken. Officieel wordt medegedeeld: •Ten einde zoo spoedig mogelijk de huidige beperkingen in het betalingsverkeer te be ëindigen hebben 't rijk en eenige Bcilijnsche credietinstellingen op initiatief van de Rijks bank en met medewerking van het Rijk be sloten tot een gemeenschappelijke actie. Hier door zal het ook mogelijk worden de Darm- staedter National Bank, voor wier credi teuren het Rijk zich garant heeft gesteld, weer in het betalingsverkeer op te nemen. Ten einde zich van de vereischte middelen te verzekeren wordt onder de firma Accept- Garantiebank A. G. een maatschappij ge sticht met een kapitaal van 200 millioen R. M. Deze maatschappij zal het ongeremd functionneeren van het betalingsverkeer waarborgen door het ter beschikking stellen der vereischte middelen. De hiervoor nood zakelijke credieten zijn gegarandeerd. Aan deze gemeenschappelijke actie wordt deelgenomen door: Bank für Deutsche In- dustrieobligationen, Berliner Handels Gesell- schaft, Kommerz- Privatbank A. G., Deut sche Bank Disconto Gesellschaft, Deut sche Golddiskontobank, Deutsche Renten- bankkredit Anstalt (Landwirtschaftliche Zen- tralbank), Deutsche Verkehrskreditbank A. G., Dresdener Bank,. Mendelsohn Co., Preussische Staatsbank (Soehandlung) en Reichskredit Gesellschaft A. G. De Duitsche Handelsdienst verneemt om trent de gemeenschappelijke actie der groote credietinstellingen nader, dat het initiatief voor deze schrede van het Rijk komt. De officieele stichting van een nieuwe maat schappij zal vandaag geschieden. Dan zal men ook overeenstemming hebben verkregen nopens de samenstelling van het bestuur en den Raad van toezicht der maat schappij. Aangenomen wordt, dat de leiding in een of anderen vorm zal worden verbonden met de Golddiskontobank. De stichting is voorts een verdere schrede bij de verdeeling van het risico en derhalve in zekeren zin de voortzetting van de ge dachte van een solidaire aansprakelijkheid die in het giroverband ligt opgesloten. De inschakeling van de Accept Garan tiebank vormt aan de eene zijde een breede en onaantastbare credietbasis en zal aan de andere zijde zeker een kalmeerende psycholo gische uitwerking hebben. De Engelsche eerste minister MacDonald, die oorspronkelijk vandaag per vliegtuig van Croydon af naar Berlijn wilde reizen, heeft met het oog op het veranderlijke weer van zijn voornemen afgezien en is gisteravond met den trein van 20 uur 15 vertrokken. Zijn reis gaat over Hoek van Holland, Osna- brück en Hannover. Naar aanleiding van het bezoek van de Engelsche ministers aan Berlijn stelt de „Temps" vast, dat er van een Engelsch- Amerikaansche hulp voor Duitschland geen sprake kan zijn, de desbetreffende geruchten zijn uit de lucht gegrepen. De resultaten van de Londensche conferentie hebben iedere po ging tot het brengen van nieuwe hulp aan Duitschland voor minstens 10 maanden ver daagd. Eveneens is het verkeerd te gelooven dat men te Washington anti-Fransche doel einden nastreeft. In Engeland is men over tuigd, dat het herstel van het crediet in Duitschland slechts door een nauwe Fran- sche-Duitsche samenwerking mogelijk is, waartoe echter alleen onmiddellijke bespre kingen tusschen Berlijn en Parijs kunnen leiden. Naar aanleiding van het bezoek der En gelsche ministers aan Berlijn schrijft de „Ob server", dat het Engelsche volk vast besloten is, zich niet meer met Frankrijk tegen Duitschland te verbinden. Het Foreign Of fice en de diplomatieke dienst, in het bijzon der de Engelsche ambassade te Parijs, die nen eindelijk dit feit tot zich te laten door dringen. De oude Fransch-gezonde en anti- Duitsche neiging is voor goed dood. De diplomatieke medewerker van de „Ob server" noemt het bezoek der Britsche mi nisters aan de Duitsche hoofdstad een eerste poging om het algemeene vertrouwen weer te herstellen, Vernomen wordt dat de onderhandelingen tusschen den Rijksminister voor Voedingswe zen en de leiders van het „groene front", die waren vastgesteld op Zaterdagmorgen, in verband met de kabinetszitting zijn verdaagd tot heden en Dinsdag. Er zullen dan verdere maatregelen worden overwogen ter vermij ding van meerdere moeilijkheden in den landbouw. Amerikaansche bladen maken melding van het gerucht dat de Fransche premier Laval voornemens zou zijn nog over zijn reis naar Berlijn een bezoek te brengen aan Rome. Het bezoek van Laval en Briand aan Berlijn zou dan worden uitgesteld tot October. De Rijkspresident von Hindenburg heeft heden den Rijkskanselier dr. Bruening ont vangen die hem rapport uitbracht over de besprekingen te Parijs en Londen. De Ehiit- sche ambassadeur te Washington is even eens door von Hindenburg ontvangen. Nadat het Rijkskabinet Vrijdag de maat regelen heeft besproken die geboden zijn in verband met den huidigen financieelen toe stand in Duitschland, verluidt in de regee ring na staande kringen, dat thans onder handelingen worden gevoerd en ten deele reeds beëindigd zijn, die het tempo der maat regelen in verband met de beursvacantie es sentieel zullen beïnvloeden. Ten aanzien der te Londen gevoerde on derhandelingen is men in regeeringskringen overtuigd dat voor de vorming van een „Stillhalteconsortium" niet alleen te Londen doch ook in andere steden bijzondere com missies zullen worden samengesteld. Te Jalapa in den staat Vera Cruz (Mexi co) zijn twee katholieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onbekende daders beschoten. Bij den aanslag werden bovendien twee kerkbezoekers gewond. Eveneens werd een aanslag gepleegd op den gouverneur van den staat Tejeda. Terwijl de gouverneur slechts een verwon ding aan het oor opliep, werd de dader door begeleiders van hem doodgeschoten. Het decreet daarbij het aantal katholieke priesters in den staat Vare Cruz wordt be perkt, heeft algemeene onrust teweegge bracht. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Angora dat een onbekende eenige schoten heeft gelost op den president van de Turksche Kamer, Tefik Regat Pascha. Er werd niemand gewond. De dader is voort vluchtig. DE TOESTAND IN SPANJE. Kalmte te Sevilla. Behalve eenige pogingen der syndicalisten om Zaterdagnacht de orde te verstoren, is de toestand te Sevilla thans rustig. Elf vlieg tuigen zijn ter versterking uit Madrid gere- quireerd. Niettemin heerscht in de stad' een zekere nervositeit, terwijl de militairen op hun hoede zijn. Op instigatie van Radicaal socialistische ministers heeft de regeering afgezien van een standengericht tegen de opstandelingen en zullen ook geen doodstraffen worden uitge sproken. Maandag zal de definitieve ratificeering door de Kamer geschieden met een politieke rede van den premier. E>e minister van Binnenlandsche Zaken Maura is uit de iechtsliberale partij getreden, omdat eenige leden der partij b'; de stemming met de socialisten stemden. E>e Spaansche zaakgelastigde te Weenen, SexTjit, is benoemd tot gezant te Cub^ DE ONLUSTEN TE SANTIAGO. Nieuwe relletjes. In verband met de revolutionnaire bewe ging hebben te Santiago de Chili relletjes plaats. Tot nu toe zijn reeds 50 slachtoffers ge vallen bij de vuurgevechten op straat. Verwacht wordt dat vandaag, de alge meene staking zal worden geproclameerd. Een nieuwe voorloopige president. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de voorzitter van den Chileenschen senaat, Pedro Opazo, benoemd is tot voorloopig president van Chili. Omtrent het aftreden van president Hanez wordt nog nader gemeld, dat hij pas tot af treden besloot, nadat bloedige' botsingen hadden plaats gehad tusschen de revoluti- onnairen en de hem trouw gebleven sol daten. Toen van deze laatste 5 soldaten werden gedood vluchtte hij in een hospitaalauto en besloot officieel af te treden. DE TOESTAND IN CHINA. De boycot van Japansche goederen, In Shanghai is een comité gevormd voor de organisatie van de boycot van Japansche goederen in China. Het comité heeft een op roep gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Japansche regeering niet de noodige maatregelen heeft genomen, om de Chinee- sche bevolking in Korea te beschermen. Het Chineesche volk moet daarom zelf maatrege len om zijn bescherming nemen. Alle Chi neesche burgers worden opgeroepen, geen Japansche goederen te koopen, geen gebruik te maken van Japansche schepen en geen Japansch geld te ontvangen. In verschillende steden van China zijn de Japansche zaken gesloten. Er hebben demonstraties plaats gevonden voor den boycot op Japansche goederen. In de haven van Shanghai liggen verscheidene Japansche schepen, weikei lading niet wordt gelost. De Chineesche autoriteiten hebben verklaard te zullen zorgen om de bescherming van Japansche winkels tegen vijandige demonstranten. Naar uit Sinaja gemeld wordt, heeft hedeft aldaar het huwelijk van prinses Ileana met aartshertog van Habsburg plaats gevonden. Bij het burgerlijke huwelijk in het raadhuis waren, behalve de koninklijke familie slechts weinig personen aanwezig. De koning ver scheen in marine-uniform. Als ambtenaar fungeerde de minister van justitie Haman- giu. Het paar en de gasten keerden na het huwelijk naar het slot terug en begaven zich vervolgens naar de kathedraal van Sinaja voor het kerkelijk huwelijk, dat voltrokken werd door den r.k. aartsbisschop van Boeka rest Cisar. Na het huwelijk werd het paar door ale in Boekarest geaccrediteerde buiten landsche diplomaten gelukgewenscht. 5 Augustus zullen de jonggehuwden over Boedapest en Munchen naar Sigmaringen reizen, waar zij te gast zullen zijn bij de fa milie Hohenzollern. Vandaar reizen zij naar Londen. DE STAKING IN NOORD-FRANKRIJK. Is ze eindelijk geëindigd? De staking in het Noord-Fransche textiel- gebied kan worden beschouwd als ge ëindigd. Zaterdag waren nog slechts 30.000 arbeiders in staking. Heden wordt verwacht, dat alle fabri^cen weer normaal zullen werken. Vier arbeiders en een voorman zijn doof gasvorming bij den nieuwbouw der Fordfa brieken te Dagenham het leven verloren. De ongeveer 13 meter diepe cylinder zou de ba sis vormen voor het nieuwe krachtstation. De voorman verloor het leven toen hij in de caisson stapte om te controleeren wat met de arbeiders was gebeurd van wie hij geen teekenen van leven meer had gehoord. Het is gelukt met de medewerking van brandweer lieden en dqikers de lijken te bergen, A1

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1