DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEI FHCFISCHE BEZOEK HQH BERLIJN. Stoomerij en Ververij S. KROM. (Dxiqdiiksch Ouevzicht ^Buitenland Engeland ontevreden over Frankrijk rSrKKS s sïï SS Bitutetdand 133e Jaargang. „Het Duiische volk is krachtig genoeg, om de moeilijkheden van thans zeil te kunnen over winnen- Aldus sprak MAC DONALD. VERSCHILLENDE BESPREKINGEN. lloyd george ernstig ongesteld. groote verduisteringen te keulen. belgisch dienstweigeraar veroordeeld. hevige strijd noord-china. vrije lichaamscultuur is niets voor italië. OPPERSEN en ONTVLEKKEN STOOMEN (chemisch reinigen) Onze naam waarborgt U zorg vuldige aftevering. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaliog voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. NkO. IÏ6 Directeur: C. KRAK. WOENSDAG 20 JULI 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ministeriëele bezoeken schijnen den laat- sten tijd in de mode te komen! Een paar maanden geleden brachten dr. Curtius en dr. Bruening een week-end door bij MacDonald, vervolgens trokken de Duitsche ministers voor eenige dagen ifoar Parijs en onmiddel lijk daarop werd weer naar Londen gereisd tot het bijwonen der Londensche ministercon ferentie en het begin van deze week ken merkte zich door het bezoek van MacDonald en Henderson aan hun Duitsche collega's te Berlijn. Evenals het week-end op Chequers heeft dit Engelsche bezoek maar kort geduurd, maar dat wil heelemaal niet zeggen, dat het daar om onbelangrijk was! Reeds hebben wij gisteren de redevoerin gen van dr. Bruening en MacDonald tijdens het diner opgenomen, zoodat men ongeveer zal weten, wat de heeren elkaar verteld heb ben. Het belangrijkste van deze sprekers is wel geweest de herhaalde opmerking van MacDonald: dat Duitschland en het Duit sche volk krachtig genoeg zijn, om de moei lijkheden te boven te komen! Is deze opmerking niet merkwaardig? vraagt de N. R. C.-correspondent te Berlijn. En hij vervolgt: Nog voor enkele dagen heette het is de heele wereldpers, dat nu ein delijk de staatslieden van alle groote mo gendheden inzagen, dat Duitschland afdoen de en wel onmiddellijk moést worden gehol pen in het belang evenzeer van alle hulp- verleeners als van den hulpbehoevende zelf! De solidariteit van de Wetersche beschaving in de bestaande wereldorde zou daardoor aan den dag treden en als het te Parijs en te Lon den niet gelukte dit resultaat te bereiken zou het er somber uitzien. Was het niet Mac Donald zelf die zich voor nog geen veertien dagen in dezen geest uitliet? Nu, nadat is vast komen te staan dat Duitschland voor- loopig geen cent krijgt en al erg blij mag wezen als het ten minste houdt wat het nog niet verloren neeft, nu doet men ineens de verrassende ontdekking dat het geen finan- ciëele hulp noodig heeft! o De besprekingen tusschen de Engelsche en Duitsche ministers zijn gisteren den ge- heelen dag voortgezet en tenslotte beëindigd Een der belangrijkste onderwerpen van ge sprek was de kwestie hoe de besluiten der Londensche conferentie op de beste wijze con structief in practijk zou kunnen worden gebracht. De Engelsche en Duitsche ministers be spraken voorts den algemeenen economischen toestand en de maatregelen die getroffen zouden kunnen worden ter oplossing van de huidige moeilijkheden op economisch gebied. Het ontwapeningsprobleem werd in ver band met de voorbereidingen voor de as Ontwapeningsconferentie uitvoerig bespro ken. De besprekingen droegen een uiterst vriend schappelijk karakter. In het algemeen was men het er over eens, dat de persoonlijke besprekingen welke te Londen, Parijs en de Chequers hebben plaats gehad moeten worden voortgezet en uitge bouwd. Behalve deze besprekingen hebben de En gelsche ministers ook nog met vertegenwoor digers der Amerikaanscne pers gesproken over den toestand in Duitschland en de in- ter-nationale problemen. MacDonald zeide daa.rbij o.m.: Er bestaan thans twee acties. De eerste is dat de staatslieden moeten werken aan de verbetering der algemeene atmosfeer. De tweede is dat de experts de bizonderheden moeten uitwerken der financiëele en ontwa- petngs prbolerqen. Deze beide acties loopen nen w en 016,1 moe* °P haar resultaat ho- L„lÜ,e rgaat er niet 001 een noodbrug te fWhf op ren of ander won£Ier te wachten, ecnt er moet voortdurend gewerkt worden. ti<THp°W5 ,MacDonald als Henderson beves- dat een algemeene psychologische tandering reeds zichtbaar is. Deze ont wikkeling zal nog duidelijker vorm aanne men wanneer wij veertien dagen verder zijn. Henderson sprak over de verbetering der En- gelsch Duitsche betrekkingen en voegde daar aan toe dat het bezoek der Duitsche ministers aan Parijs een nieuwe aera in de betrekkin, gen heeft ingeleid. Dit zal er veel toe kun nen bijdragen nog vele niet opgeloste proble men op te lossen. Het laatste Fransche ontwapeningsmemo randum is nog niet in vollen omvang bestu deerd. Zoodra de ministers weer te Genéve zullen zijn, zal zich zekerlijk de gelegenheid voordoen dit memorandum te bespeken. Het is voorts volkomen duidelijk dat een poging van Duitschland zijn bewapening te ver- grooten niet verstandig, doch te betreuren zal zijn. O— Intusschen zijn de Engelsche ministers weer vertrokken, Henderson gisteravond per trein en MacDonald hedenmorgen per vlieg tuig. Wij zullen hen rustig laten reizen en hie als slot eenige buitenlandsche persstem men weergeven over het Engelsche bezoek aan Duitschland. In Italië heeft men dat bezoek met belang stellend interesse gevolgd. De bladen wach ten echter met het stelling nemen, oogen- schijnlijk om niet vooruit te loopen op de ge beurtenissen. Intusschen verwondert men zich over het effect, dat'deze bezoeken, naar het schijnt, op de „Gallische Ontwapeningsbe reidheid" hebben gehad. De „Tribuna" verklaart ronduit, dat de rede van Maginot iedere mogelijkheid op een effectieve gedachtenwisseling op de a.s. ont wapeningsconferentie onmogelijk heeft ge maakt. De „Osservatore Romano" noemt het be zoek van de Engelsche ministers het einde van een acte van het drama dat op het too- neel der wereld opgevoerd wordt. In het bi zonder legt 't blad er den nadruk op den op roep van MacDonald tot de jeugd, en wijst er hierbij op dat de katholieke jeugd steeds in de eerste rijen gestaan heeft wanneer het vredeswerk gold. Natuurlijk heeft het Engelsche bezoek ook in Parijs de noodige aandacht getrokken. De „Temps" ziet na Checquers en Parijs in de Berlijnsche besprekingen een derde etappe op den weg der nieuwe politiek van directe betrekkingen tusschen de verantwoor delijke ministers. Er zijn echter nog vele der gelijke étappen te overwinnen, voor deze poli tiek tastbaar resultaten zal brengen. Vervol gens maakte het blad toespelingen op de verklaringen van MacDonald, waarin deze de rijksregeering ^suggereert de aangeknoopte betrekkingen met Frankrijk zoo noodig onder deelneming van andere landen voort te zetten en keert zich nogmaals tegen de voornemens van Engeland om als bemiddelaar tusschen Frankrijk en Duitfschland op te treden. Het bezoek van Bruening en Curtius te Parijs en de ontspanning die daaruit gevolgd is heb ben een nieuwe atmosfeer geschapen, die alleen door directe onderhandeling tusschen Parijs en Berlijn verder verbeterd kunnen worden. Wat de van verscheidene zijden uit- gespoken meening betreft, dat de Engelsche regeering een veelomzettende diplomatieke actie inzake verdragsherziening inleidt, het blad houdt deze meeningen voor volko men onjuist, daar geen enkele regeering er zich niet van bewust is, dat de resultaten die in de politieke betrekkingen met Duitschland bereikt zijn ten zeerste in gevaar worden ge bracht, wanneer dit probleem direct of indi rect aan de orde wordt gesteld. De „Soir" gelooft niet aan noemenswaarde resultaten van de Berlijnsche besprekingen. Wat de eco nomische zaken betreft moet men allereerst de werkzaamheden van de deskundigencom missie afwachten. Bovendien is Snowden niet in Berlijn geweest, zoodat financiëele zaken in het geheel niet diepgaand konden worden besproken. Een Fransche leening aan Engeland. De meeningen in de Engelsche pers om trent den aard van het Fransche crediet van 20.000.000 pond sterling voor debanlL^f," Engeland, loopen nogal uiteen. De Telegraph" verklaart te hebben vernomen, dat tijdens de onderhandelingen ve de moeilijkheden zijn gerezen. Terwijl^ Bank van Frankrijk bereid is tot een overeen komst, zouden er moeilijkheden vin tusschen den gouverneur van de Ban Engeland, Montagne Norman, en den kans her van de schatkistSnowden. De Jg hebben verklaard, dat hij net creuim mededeeling meent m erjng. verwante TaiW Herald f dat zich scherp keert tegen dPbewering! dat Engeland hulp zou noodig hebben om aan zijn internationale verplich tingen te voldoen. De Bank van Engeland heeft noch om hulp geroepen, noch ondersteu ning noodig, Wanneer zich een Fransch syndicaat heeft gevormd, om weer ruim 25.000.000 pond- in Engeland te inverteeren, dan is hier tegen over de City van meening, dat dit geld beter in Parijs kan blijven. De poging om het Engelsche crediet te schaden door eerst geld uit Londen terug te trekken en het dan weer als crediet er heen te zenden, heeft in de City groote ontstem ming gewekt en de Franschen vergissen zich, als zij gelooven, door hun geruchten het En gelsche crediet te kunnen intimideeren. Het doen mislukken van de Londensche conferen tie en de Fransche houding ten aanzien van de ontwapening zijn pogingen om Amerika teleur te stellen en te irriteeren, ten einde uit te lokken, dat de U. S. A. zich weer terug zullen trekken in hun vroegere geïsoleerde positie, waardoor Frankrijk in Europa de handen vrij zou krijgen. Lloyd George heeft al zijn afspraken moe ten afzeggen, aangezien hij met een ernstige nier- en "blaasaanaoening te bed ligt. Een gisteren aan het bureau der liberale partij gepubliceerd communiqué vermeldt, dat zijn toestand na een zeer onrustigen nacht niet meer'veranderd is en dat, al is zijn toestand niet ernstig, zijn leeftijd Lloyd George is 68 jaren in aanmerking geno men, er zekere bezorgdheid blijft bestaan. Bij de stedelijke Beschaffungsstelle te Keu len zijn door een onverwachte controle groote verduisteringen ontdekt. Een 34-jarig ambte naar, die sedert lange jaren in gemeentelij ken dienst was, heeft in den loop van de laatste jaren langzamerhand bedragen ver duisterd,' die in totaal tot een bedrag van ruim 100.000 Mark zijn opgeloopen. 'De ambtenaar is gearresteerd. Er is nog niet vastgesteld of meerdere personen zich aan deze practijken hebben schuldig gemaakt. Vlaamsch nationalist meent geen plichten tegenover België te heb ben. Dinsdag is voor den krijgsraad te Antwer pen de zaak behandeld van Lode van Dyclc, den milicien, die dienst weigerde omdat hij meent als Vlaming geen plichten te hebben tegenover België, dat den Vlamingen nog steeds hun rechten onthoudt. De auditeur militaire Verheven zag in deze zaak niets anders dan een geval van desertie, gekenmerkt door voorbedachte rade. Hij vroeg den krijgsraad twee maanden militaire gevan genis toe te passen. Mr. van Dieren, de verdediger, betwistte dat hier van desertie sprake kan zijn, daal de beklaagde nooit onder de wapens was. Hij wees op de diepere gemoedsgronden, die be klaagde tot dienstweigering aanspoorden Het geldt een geval van gewetensvrijheid. Pleiter beriep zich op een wetsbepaling, die zegt dat niemand gestraft mag worden wan neer hij handelde onder den drang van om standigheden, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Een straf toekennen aan Van Dyck, aldus pleiter, zou hem doen stijgen in de genegenheid van het publiek, dat 85.000 stemmen uitbrachten op Borms toen deze nog gekerkerd was. Een kort, maar vinnig debat had hierop plaats tusschen den auditeur en den verdedi ger. De rechtbank zal later uitspraak doen Toen Van Dyck werd weggeleid werd hij in de publieke onheining toegejuicht. Het publiek zong de „Vlaamsche Leeuw" bij het verlaten der zaal. 's Middags beraadslaagde de krijgsraad opnieuw en veroordeelde Van Dyck tot twee maanden militaire gevangenis. Ditmaal bleef het publiek rustig (Hbld.) Val van Paoting-foe aanstaande? In het Noorden van China duren de hevige gevechten voort tusschen de troepen van Sji- Hyoe-san, den bondgenoot van de voorloo- pige regeering van Kanton en de troepen van Moekden, die samenwerken met de regeering van Nanking. Naar gemeld wordt, hebben de troepen van Moekden sinds Zondag ern stige verliezen geleden. Zij zouden ongeveer 1000 gevangenen en groote hoeveelheden kanonnen en geweren verloren hebben. Maandag heeft generaal Sji-Hijoe-San zijn opmarsch naar Paoting-foe voortgezet.' Hij moet de hoofdmacht der troepen van Moekden reeds ontmoet hebben. Naar ge loofd wordt is de val van Moekden niet van plan zouden zijn stand te houden, terwijl het moreel hunner tegenstanders uitstekend is. Mocht Paoting-foe vallen dan zal maar schalk Tsjang-Hsoech-Liang, de gouverneur van Mantsjoerije, zich waarschijnlijk uit Tientsin naar Mantsjoerije terugtrekken. Een groep jongelui van beiderlei kunne uit Cassino, die zich op een open plek in de omgeving van het beroemde hooggelegen klooster der Benedictyners Monte Cassino aan gymnastische oefeningen, zonnebaden en soortgelijke vrije lichaamscultuur had te bui gen gegaan, werd door de boeren der omlig gende hofsteden wien hun optreden immoreel en suspect voorkwam, met dorschwerktuigen en dergelijke ustensilien aangevallen en de helling van den berg afgedreven zonder dat de jonge menschen gelegenheid kregen zich weer in hun plunje te steken. Toen zij bloe dend en grootendeels geheel ontkleed in de stad aankwamen werden zij door hun mede burgers uitgejouwd. DE COMMUNISTISCHE 1 AUG. DAG. Groote voorbereidingen voor den „Rooden Dag". Naar uit Presburg wordt gemeld, bereiden de communisten een „Rooden Dag" voor per 1 Augustus. De autoriteiten vreezen een herhaling van bloedige botsingen met de gendarmerie en treffen uitgebreide voorzorgsmaatregelen ten einde de manifestatie reeds van tevoren tegen te gaan ZEVENENVEERTIG SOLDATEN IN ALBANIË GEDOOD. Naar uit Athene gemeld wordt werden 47 soldaten bij een aardschuiving tijdens den bouw van verdedigingswerken aan de Joego- Slavisch-Albaneesche grens, gedood. De werkzaamheden werden onder leiding van een Italiaansche firma uitgevoerd. HET AANTAL WERKLOOZEN IN ENGELAND. Het Ministerie van Arbeid deelt mede, dat het aantal werkloozen in Groot Brittannië per 20 Juli j.1. 2.660.733 bedragen heeft. Dit beteekent tegenover de voorafgaande week een toename met 18.044, terwijl het aantal 688.003 meer bedraagt dan verleden jaar perzelfden datum. DUITSCHE HONDENDIEVEN. Grootscheepsche export van ge stolen honden naar België. Dezer dagen heeft de rechtbank te Keulen, naar de „Kön. Z." meldt, drie hondendieven veroordeeld, die aan het gemeentelijke zie kenhuis gestolen honden hadden verkocht voor het doen van proeven. Zij plachten honden met een bot op straat te lokken, waarna de dieren een strik om den hals werd geworpen. Het ziekenhuis bereken de de duurste rashonden bastaarden wer den geweigerd slechts naar het gewicht. Voor een prachtigen herdershond bijv. werd slechts 15 M. betaald daar hij te zwaar woog. De laborant van het ziekenhuis, die dit zaakje opknapte, werd vrijgesproken, omdat de bepalingen van de paragraaf betreffende helerij niet op zijn praktijken toepasselijk wa ren. In den loop van het proces deelde een re chercheur mee, dat men op het spoor van een goed georganiseerden uitvoer van honden was gekomen. Men is er achter gekomen, dat verleden jaar wagonladingen vol gestolen rashonden via Keulen naar België zijn uitge voerd. De voornaamste schuldige, een handelaar te Keulen, is naar Brussel gevlucht. KONING ALFONS DOET AFSTAND VAN DEN TROON. Ten behoeve van zijn derden zoon. De Daily Express verneemt" van haar cor respondent te Madrid, dat koning Alfons van zijn aanspraken op den Spaanschen troon afstand heeft gedaan ten gunste van zijn derden zoon, Don Juan. De correspondent van het Londensche blad heeft dit nieuws vernomen van een Spaan schen politicus, die minister was tijdens de dictatuur en tegenwoordig is geweest in de bijeenkomst te Fontainebleau, waarin Alfons zijn aanspraken over gaf. Volgens den be richtgever van de Daily Express hebben bij die gelegenheid tevens de twee broers van Juan, de prins van Asturië en Don Jaime en de naamgenoot van den laatste, de oude Carlistische pretendent, hun aanspraken op den Spaanschen troon opgegeven. De koning zou binnenkort van zijn besluit aan de Spaansche regeering kennis geven. De nieuwe „koning van Spanje" is achttien jaar oud; hij maakt te Dartmouth een leertijd door bij de Engelsche marine en moet, in te genstelling tot zijn broers, een gezonde jon gen zijn, want de erfelijke bloedingsziekte, waaraan de oudste zoon van Alfons in zoo hevige mate lijdt, heeft zich bij Juan niet ge openbaard. De geneeskundigen meenen, dat de jongen er nu wel doorgegroeid is. Don Jaime, de tweede zoon, is doofstom. VERLATEN AMERIKAANSCHE BOERDERIJEN. Geen bestaansmogelijkheid voor de boeren. De democratische afgevaardigde voor den staat Missouri deelde in een verklaring over den nood in den landbouw mede, dat in de laatste tien jaren in de Vereenigde Staten 147.315 boerderijen door hun eigenaars of pachters waren verlaten, omdat de menschen geen kans meer zagen er zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. VIJF ARBEIDERS VERBRAND. Door een petroleumbrand. Uit Kilgere (Texas) wordt gemeld, dat vijf arbeiders Maandagavond naar men ge looft omgekomen zijn in de vlammen., die een olieput in de buurt van de zakenwijk in deze van binnen 24 uur, 2 X 24 uur. Het geeft vertrouwen dat U weet waar en hoe Uw goederen worden behandeld. nieuwbakken stad verwoestte. Honderden menschen waren op het terrein van de ramp verzameld, doch waren niet in staat om hulp te bieden, ofschoon zij het gekerm om hulp uit het in brand staand terrein konden hooren. Tot nog toe is slechts één lijk ge vonden. GOEDKOOP REIZEN IN ITALIË. 335 mijl voor een rijksdaalder, Toch weinig reizende vacantie- gaugers. Op den eersten Augustus zullen op de spoorwegen goedkoope uitstapjes worden in gevoerd. Op Zondagen en openbare feestda gen zal het den Italianen mogelijk zijn, de groote industrie-centra te verlaten en een halven dag in Venetië of aan de kust van de Riviere door te brengen tegen een zeer ge ringen prijs voor den treinreis. Een kaartje voor het uitstapje van Milaan naar Venetië een afstand van 335 mijl kost ongeveer een rijksdaalder. De treinen zullen bestaan uit derde klasse wagons, vertrekken vroeg in den morgen en keeren tegen middernacht te rug. Deze nieuwigheid is, zooals bekend is ge maakt, bedoeld om aan groote volksmassa's gelegenheid te geven een breedere kennis van hun land op te doen en om zich te laven aan zijn natuurlijke en artistieke schoonheden. De maatregel is er volgens den Milanee- schen correspondent van de „Times" waar schijnlijk op gericht, de stremming op te hef fen, die, voortkomende uit de malaise in za ken, het gewone zomersche vacantie-verkeer bedreigt. Vele families zijn, de attractie der lag» prijzen ten spijt, dit jaar gedwongen hun vacantieplannen op te geven, en hotelhouders en restaurateurs lijden groote schade door de schaarschte aan bezoekers. SHAW BOLSJEWIST! Een paar jaar terug: fascist. Bernard Shaw, die thans zooals men weet een bezoek brengt aan Moskou, waar hij ge weldig wordt gefeteerd, heeft zich in een openbare bijeenkomst, waar zijn 75ste ver jaardag werd gevierd, met hart en ziel tot het bolsjewisme bekeerd en zich openlijk voor de wereldrevolutie verklaard en de geweld dadige omverwerping van het kapitalisme. Het Engelsche volk moest zich schamen, dat het Rusland niet met de revolutie was vóór geweest, daar Engeland de plaats was ge weest voor de eerste 'proletarische revolutie. Alle volken van het Westen trouwens moes- ten zich volgens Shaw schamen. Shaw heeft zich natuurlijk door de sfeer van geestdrift in Moskou laten meesleepen. Twee of drie jaren geleden is hem hetzelfde gebeurd bij een bezoek aan Italië, waar hij zoo sterk onder den indruk kwam van het fascisme, dat hij bij zijn terugkeer in Enge land daarvan onvoorwaardelijk den lof zong. Dat schijnt den bolsjewisten in Moskou te zijr, ontgaan en dat schijnt Shaw zelf te heb-- ben vergeten. De Engelsche pers heeft toen twijfel geuit aan den politieken ernst van Shaw. Ook thans is er voor een zelfde opmer king wellicht ruimte. HERINNERING TIENDAAGSCHE VELDTOCHT. Naar het Haagsche Corr. Bur. meldt, heb ben de vereenigingen „Ons Leger", „Onze Vloot", de „Bond van Christelijke Oranje- vereenigingen in Nederland", „Volksweer baarheid", de „Nationale Bond Het MobiliV satiekruis" en het „Natinaal Jongeren Ver bond" het voornemen nu de Regeering van een herdenking van de krijgsverrichtingen ia 1831 heeft qfgezien op eenvoudige wijze een herdenking te organiseeren, in het bijzo* der ter nagedachtenis van hen, die toen vo het vaderland zijn gevallen. Die herdenkir zal dan plaats hebben in de eerste helft va September en bestaan in kransleggingen bij het standbeeld van koning Willem II te TA# burg, bij het citadel-gedenkteeken in Ginne- ken en op enkele andere plaatsen, waar dé herinnering aan de gevallenen wordt be waard, een en ander gepaard gaande met eed korte plechtigheid. Tevens zal dan «ep fceriiw neriugsgoschrift het licht zien. f

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1