DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fiagjeliikschOiMzicfit ^Buitenland w Mo. 229 D1MSDAG 29 SEPTEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. VERKIEZINGEN IN ENGELAND? Een „ingezonden stuk" van Lord Buckmaster. —o In Engeland heeft men nog voortdurend te kampen met verschillende moeilijkheden, die den toestand er niet beter op maken. De nationale regeering. eenige weken ge leden gevormd onder leiding van Mac Donald, moet steeds gereed staan, om nieuwe verrassingen in ontvangst te nemen en er heerscht tegenwoordig in Engeland een on zekerheid, die er niet toe meewerkt, om alles weer eenigszins normaal te krijgen. En het meest urgente vraagstuk van de laatste dagen is wel: zullen er straks alge meene verkiezingen worden uitgeschreven, of niet? En het schijnt, dat dit antwoord op die vraag waarschijnlijk vandaag bekend zal worden, omdat koning George vandaag terug komt en deze de beslissing in handen heeft. Als we nu de N. R. C.-correspondent uit Londen mogen gelooven, dan zou de Times een ingezonden stuk van Lord Buckmaster bevatten, waarin deze betoogd, dat wan neer een algemeene verkiezing plaats beeft, het beroep op het volk door de drie partijen gezamenlijk behoorde te geschieden, des noods met de belofte van een tarief. Deze liberale politicus denkt hierbij blijkbaar echter aan een beperkingstarief, want alsmotie: voor de noodzaak geeft hij op, dat aldus het maximum-programma der conservatieve partij vermeden zou kunnen worden, daar de uitersten onder deze constellatie natuurlijk onmogelijk zouden zijn. Voorts meent Buckmaster. dat een beroep op het volk ook namens de liberalen waarde loos zou zijn, wanneer het niet onderteekend zou worden door Lord Grey. Aan den eenen kant tan men zich afvragen, of Lord Buck master hier met voorkennis van Grey en diens denkbeelden aangaande een tarief schrijft. Is dit zoo, en zouden Grey's denk beelden een beperkingstarief gunstig zijn dan zou het zijn beteekenis hebben, dat Buckmaster ook de kwestie van Lloyd Georges verkiezing er bij haalt, en zou zijn brief aan de mogelijkheid van een splitsing der liberale partij over de oude scheidings lijn kunnen doen denken, waarbij Grey met de zijnen zich a's vóór een tarief aan de zijde der conservatieven zouden scharen, maar Lloyd George met de zijnen tegen een tarief in het krijt zouden treden. Evenwel wordt algemeen verondersteld, dat Donald MacLean. die altijd tot Grey's groep behoorde, als minister zou aftreden Gisteren noemde MacLean een verkiezing een „herfstkrankzinnigheidr", tot ontstichting der Morning Post. De Daily Mail komt met stelligheid be weren, dat het liberale manifest voor vrij handel door Lloyd George en Grey beiden geteekend zou worden, hetgeen integendeel meer op een verzoening zou wijzen. In dit laatste geval wordt Buckmaster's brief vrij raadselachtig. Ook ten aanzien van het liberale kamp be staat nog altijd onzekerheid. Ondertusschen beweert de Herald met stelligheid dat Lord Reading besloten had tezamen met de andere liberalen af te treden. Volgens de Daily Mail zouden van de labourministers behalve Snowden ook San- key, en Jowitt aftreden. Van de liberale ministers zouden dit doen Sumuel, Mac Lean, en Sinclair, de minister van Schotland, waar Lord Reading dan misschien nog bij komt. Hoe MacDonald onder die omstandigheden als hoofd van een nationaal kabinet zal kun nen fungeeren, gaat het gewone begrip te boven, en het kan daarom niet verwonderen, dat nu nog meer dan verleden week reke ning wordt gehouden met de kansen, dat hij ouder deze omstandigheden weigeren zal zich aan het hoofd van de campagne voor een tarief te stellen. - De New Chronicle herinnert er nog aan, hoe MacDonald in zijn radiorede van 25 Augustus zeide, dat bij de verkiezing, die op het aftreden der nationale regeering vol gen zou de regeering geen partij zou zijn, en dat er ook geen coupons zouden zijn. ■Volgens-de News Chronicle is er goede reden om te veronderstellen, dat hij bereid is een beroep op het land te doen als het hoofd van een bestuur, dat den vereenigden steun der liberale partij niet geniet. Ditzelfde liberale blad schrijft dat de liberale partij ir. haar geheel, noch de liberale leden der régeering zullen weigeren om in dien een beperking van den invoer noodig blijkt, bijzondere maatregelen voor de re geling van den invoer te overwegen, het geen echter iets geheel anders is dan een fis cale revolutie als de instelling van een hoog en permanent tarief. De fluctuatie-tijd, waar in het pond zich rhans bevindt is volgens haar de slechtste voor een tarief. De oeconomische wereldconferentie bewees in haar rapport dat.zelfs de vlugste manipulatie vau tarieven geen doeltreffende methode is om de veranderingen tengevolge van de fi- nancieele instabiliteit onder de oogen te zien. ot verontwaardiging van de Morning Post gaat Rothermere door met zijn campagne tegen een onmiddellijke verkiezing. Ziedaar, wat de Engelsche bladen schrij ven. wellicht, dat wij vanavond weten, of er hbb geeD verkiezingen zullen plaats die zal VOLKENBOND. De besprekingen in de Ont wapeningscommissie. Een compromis inzake het Italiaan- sche voorstel. In de vertrouwelijke zitting van de beknop- tereaactie-commissie der Ontwapeningscom missie is overeenstemming bereikt inzake het Italiaansche voorstel tot het invoeren van een bewajDeningsvacantie op een algemeene, niet- bindende formule, waarin de Assemblée slechts den wensch uitspreekt, dat de mo gendheden hun bewapeningen niet zullen verhoogen. Op Fransch verzoek is echter de uitdrukking „huidige bewapening" niet in de formule opgenomen. In een toegevoegd rap port zal deze formule nader geïnterpreteerd worden. In dit rapport zal tevens de duur van de bewapeningvacantie worden neerge legd en zullen eenige voorbehouden worden gemaakt. Het bereikte compromis zal heden avond door de redactiecommissie nader onder het oog worden gezien en in een nachtzitting van de ontwapeningscommissie worden aan genomen. De tekst van het compromis. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat het compromis inzake het Italiaansche voorstel na urenlange besprekingen in de redactie-commissie hedenavond laat is tot stand gekomen. Het oorspronkelijke voorstel van Italië, dat o.a. gesteund werd door Engeland, Ameri ka, Duitschland, om terstond over te gaan tot het invoeren van een stilstand in de be wapening, heeft men moeten opgeven. In de thans aangenomen resolutie, morgen de Assemblee ter goedkeuring worden voorgelegd, wordt o.a. gezegd: „De Volkenbonds-Assemblée, overtuigd dat een hervatting van den wedstrijd in be wapening onvermijdelijk tot een internatio nale en sociale catastrophe moet leiden, doet een plechtig beroep op allen, die de beginse len van vrede en gerechtigheid in toepassing willen brengen. Thans moet alle inspanning fericht worden op het schepjoen van een pu- lieke opinie, die sterk genoeg is om de Ont wapeningsconferentie te beïnvloeden tot het bereiken van positieve resultaten, die in het bijzonder moeten bestaan uit het etappe-ge- wijs verminderen der bewapeningen. De Volkenbonds Assemblée gelooft, dat een door alle straten aanvaarde verplichting, om hun bewapening niet verder te verhoogen wezenlijk kan bijdragen tot het scheppen van een atmosfeer van vertrouwen, een einde kan maken aan den buidigen bewapeningswed- strijd en een gunstige omstandigheid zal be- teekenen voor de werkzaamheden der Ontwa peningsconferentie. Om deze redenen verzoekt de Voükenbonds- Assemblée de tot de Ontwapeningsconferen tie uitgenoodigde regeeringen, deze conferen tie voor te bereiden door hen stilstand in hun bewapening. De uitgenoodigde regeeringen moeten hun vasten wil om den vrede te orga- niseeren en op de conferentie tot practische resultaten te komen hierdoor bewijzen, dat zij zich thans zullen onthouden van alle maat regelen, die tot een verhooging van hun be wapening kan leiden. De Volkenbondsraad wordt derhalve uit- genoodigd, de regeeringen te verzoeken voor 1 November a.s. te willen verklaren, dat zij bereid zijn, met ingang van dien datum voor den tijd van een jaar een dergelijken stil stand van hun bewapening te aanvaarden. sche inwoners, die zich concentreerden op centrale punten waar voldoende politiebe scherming aanwezig was. De autoriteiten meenden Zondag den toe stand meester te zijn. Bandietenoverval op trein in Mantsjoerije. Dertig men- schen gedood. Naar Reuter uit Peking meldt is Zaterdag middag de trein MoekdenPeking op onge veer 90 K.M. ten Z. van Moekden door een bende roovers tot ontsporing gebracht. Daar bij werden 30 personen gedood onder wie de machinist, de stoker en twee andere spoor wegbeambten. Bovendien werden tal van per sonen ernstig gewond. De trein werd tot ontsporing gebracht doordat de rails waren opgebroken. De ban dieten plunderden den trein geheel voor zij de wijk namen. Uit Tientsin zijn hulptreinen gezonden. Chineesche troepen trachten de bandieten te omsingelen. Zaterdagmiddag werd ten zuiden van Moekden een spoortrein tot déraillement ge acht. Hierbij zouden 30 personen zijn ge- od. De trein zou later geplunderd zijn. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder HET CHINEESCH—JAPANSCHE CONFLICT. Japansch echtpaar vermoord te Kauloen. In de laatste dagen hebben er in de Brit- sehe kolonie Hongkong nu en dan anti-ja- pansche demonstraties plaats gehad /-a}eT' dagavond hebben, naar Reuter meldt, deze betoogingen haar hoogtepunt bereikt met den moord op een Japansch echtpaar te Kauloen, op het vasteland van China m Hong g. De vijf kinderen van het echtpaar werdenzoo ernstig gewond dat een hunner reeds g De verwoede menigte werd de politie en een detachement mili airen ver- snreid De militairen waren daarbij gedwon gen een charge met de bajonet uit te voeren «n menigte van 5000 man dte het 4SMwaïdn"S Reuter nader aan het Hbld meldt, dé atmosfeer in Hongkong nog geladen, hoewel de door politie en militairen aetroffen buitengewone maatregelen verdere anti-Japansche uitbarstingen wisten te voor- wapr deze zich Zaterdag voordeden werden ontruimd door de Japan- spoor. Terwijl aan de eene zijde beweerd wordt dat Chineezen de schuldigen zijn, heeft de Chin. ambassade te Washington Maandag bekend gemaakt, dat de aanslag gepleegd moet zijn door Japansche agenten. Uit Tokio werd gemeld, dat de Japanners daar talrijke Chineesche nationalisten heb ben gearresteerd, die een groote manifestatie wilden houden tegen de Japansche bezetting. In totaal werden 120 Chineezen gearres teerd. Zij zullen terecht staan voor een Ja pansche rechtbank. Geen positief resultaat. Opnieuw heeft de Volkenbondsraad zich gister met het JapanschChineesche con flict bezig gehouden, zonder dat de uren lange diseussies eenig resultaat hebben op geleverd. De Chineesche vertegenwoordiger Stelde verschillende eischen, die de Japan sche regeeringsvertegenwoordiger echter af- ij wees. Hij bepleitte het instellen van een uit sluitend uit Chineezen en Japanners bestaan de comissie om de kwestie der ontruiming van het door Japan bezette gebied te behan delen. De Engelsche vertegenwoordiger lord Robert Cecil sloot zich bij dit voorstel aan en was van meening, dat de Volkenbond slechts tot het nemen van maatregelen zou moeten overgaan, indien deze commissie niet tot een oplossing zou kunnen komen. Aange zien over de verschillende voorstellen geen overeenstemming verkregen kon worden wer- den de onderhandelingen afgebroken. In de slotzitting van heden zal aan de Assemblée rapport uitgebracht worden van de door den Volkenbondsraad op grond van art. 11 van het Volkenbondspact genomen maatregelen tot bijlegging van het conflict. Japan tegen iedere inmenging van den Volkenbond. Een Russisch bericht uit Tokio meldt, dat de Japansche minister van buitenlandsche za ken den Japanschen vertegenwoordiger te Geneve nieuwe instructies heeft doen toeko men, waarin de Japansche regeering voor stelt, dat de Volkenbond zijn interventie-po litiek inzake het conflict in Oost-Azië zal oj>- geven, aangezien elke inmenging van dien kant niet in het belang van den vrede is. Anti Japansche manifestaties in Charbin. Naar uit Charbin wordt gemeld, heeft al daar een groep Chineezen getracht te de- monstreeren voor het Japansche consulaat- generaal. De demonstranten voerden plaka- ten mede met anti-Japansche opschriften. De Chineesche politie verspreidde de manifes tanten. De bewaking voor het consulaat werd verscherpt. Te Sjanghai hebben 50.000 Chineezen ge demonstreerd. Onder hen bevonden zich ver tegenwoordigers der vakvereenigingen, van de Kamers van Koophandel, de politieke ver- eeniging der Kwomintang en de studenten. Zij eischten dat China zich zal verzetten te gen de Japansche eischen, ook indien dit tot een oorlog zou leiden. Het bericht dat einde vorige week met Chi neesche vluchtelingen bezette spoortreinen op de lijn PekingMoekden door Japansche vliegtuigen met machinegeweervuur zouden zijn bestookt, wordt thans door den directeur van de spoorwegmaatschappij bevestigd. Deze zat zelf met zijn familie in een dezer treinen en ontsnapte nauwelijks den dood. De directeur heeft den Britschen consul-ge neraal te Moekden verzocht de noodige stap pen te willen doen. Anti-Japansche demonstraties. Naar uit Honkong wordt gemeld, hebben de Britsche autoriteiten aldaar den staat van beleg afgekondigd en vrijwillige militairen en politie gereed gemaakt, ter verhindering van anti-Japansche demonstraties. Geduren de de laatste drie dagen hebben herhaalde malen botsingen tusschen politie en demon stranten plaats gehad, die de Japansche win kels vernielden en ook de Japanners te lijf gingen. DE OFFFICIEELE MEDEDEELING INZAKE DE DUITSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: De Fransche minister-president en de Fransche minister van buitenlandsche zaken zijn naar Berlijn gekomen om het bezoek te beantwoorden, dat hun indertijd te Parijs ge bracht is door den rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken. Het was tegelijkertijd hun bedoeling hun vroegere be sprekingen tot een resultaat te brengen. De vertegenwoordigers der beide regee ringen hebben opnieuw uitdrukking gegeven aan hun overtuiging dat hun doel is de tot standkoming van vertrouwensvoller betrek kingen tusschen de beide landen. Zij zijn van meening, dat de economische crisis w.o. thans de geheele wereld gebukt gaat, het dringend noodzakelijk maakt voor alles op economisch gebied hun bemoeiingen laten samengaan om oplossingen te vinden ter leniging van den nood. Het komt den Duitschen en Franschen mi nisters noodzakelijk voor een bijzonder or gaan te scheppen welks werkwijze tastbare resultaten belooft te zullen geven. Dienover eenkomstig zijn zij overeengekomen een ge mengde Duitsch-Fransche commissie te vor men die bestaan zal uit vertegenwoordigers der betrokken centrale instanties, onder deel neming van de vertegenwoordigers der ver schillende takken van bedrijfsleven zoomede van de werknemers. De leiding der commissie zal bestaan uit leden van beide regeeringen Bovendien zal een gemeenschappelijk perma nent secretariaat-generaal worden ingesteld. De commissie zal haar zittingen naar om standigheden in het eene of in het andere land houden en haar werkzaamheden binnen kort aanvangen. De commissie heeft tot taak alle economi sche vraagstukken die voor beide landen van belang zijn te onderzoeken, zonder daarbij de belangen van andere landen en de noodzake lijkheid van internationale samenwerking uit het oog te verliezen. Zij zal vóór alles de mogelijkheden nagaan de reeds bestaande economische overeenkomsten te versterken en uit te breiden en nieuwe overeenkomsten aan te gaan en wel eventueel in nieuwe organisa tievormen. Zij zal den huidigen stand van het handelsverkeer tusschen de beide landen onderzoeken om de sinds het van kracht zijn van het handelsverdrag van 1927 opgedane ervaringen ten nutte te maken. Zij zal voorts gemeenschappelijk naar nieuwe afzetmoge lijkheden zoeken. De vertegenwoordigers der beide landen stellen er prijs op duidelijk te verklaren, dat haar optreden zich niet richt tegen het be drijfsleven van een of ander land. Zij verkla ren dat zij de oplossing niet zullen zoeken op het gebied van tarievenverhooging. Zij zullep de medewerking van andere landen in ieder geval nagaan waar de omstandigheden zulks eischen. Zoo o.m. ten aanzien van de doorvoerbaarheid van internationale verdra gen inzake scheepvaart en luchtverkeer. De vertegenwoordigers der Duitsche der Fransche regeering zijn er van over tuigd dat zij hiermede den hoeksteen voor een groot werk van opbouw hebben gelegd. Dit werk zal de eerste stap zijn tot een gemeen- schappelijken arbeid welke 'n gebod van het uur is en waaraan allen moeten medewerken lendheid. Sommige bladen zien in het bezoek een voortzetting of hervatting van de Locar- no-politiek uit den tijd van Stresemann, en de „Liberté" maakt zelfs melding van het feit, dat eenige nationaal-socialisten, die het graf van een neergeschoten kameraad bezochten toen Briand op hetzelfde kerkhof een bezoek aan het graf van Stresemann bracht, Briand bij diens nadering op hoffelijke wijze hadden gegroet. Uit dit feit put het blad de hoop, dat de revanche-geest toch niet zóó diep in het Duitsche volk is geworteld, dat men de hoop op een duurzamen vrede moet opgeven. Ook het bezoek der Fransche ministers bij Rijks- iresident Von Hindenburg bespreekt de „Li- lerté" op buitengewoon welwillende wijze. Toch zijn sommige bladen niet optimistisch' voor zoover het de practische resultaten van iet bezoek betreft. De „Soir" verklaart, dat men de beteekenis van de te Berlijn geno men besluiten niet te hoog moet aanslaan, aangezien hun waarde slechts ligt in de wij ze, waarop zij zich verder zullen ontwikkelen. De speciale verslaggever van de „Intransi- geant" verklaart uit betrouwbare bron te lebben vernomen, dat de DuitschFransche commissie zich ook ten spoedigste zal bezig houden met de kwestie van internationale financiëele steunverleening aan Duitschland, alsmede met het herstelvraagstuk. Dit bericht wordt door de „Paris-Soir" bevestigd. en HERRICT. L'oevre deelt mede dat de Engelsche vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Lord Robert Cecil, namens den Volken bond den voormaligen Franschen mi nster-president Herriot het presidium van de voorbereidende commissie voor de Ontwapeningsconferentie heeft aan geboden. Het blad voegt hier aan toe dat Herriot ongetwijfeld het hem gedane voorstei zal accepteeren. Gisteren heeft Herriot zijn 25-jarig ju bileum gevierd als burgemeester van Lyon. Ter gelegenheid van dit jubileum hebben groote feestelijkheden plaats ge had, die haar hoogtepunt bereikten iD een feestbanket. Rijkskanselier Dr. Bruening en de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius hebben telegrafisch gelukwen- schen overgebracht. HET BEZOEK DER FRANSCHE MINISTERS AAN BERLIJN. Ontvangst van de pers door de Fransche ministers. Na de ontvangst van de pers door de pers afdeeling der Rijksregeering gistermiddag te half vijf, hielden de Fransdie ministers La- val en Briand te 6 uur een receptie voor de journalisten in Hotel „Adlon". Eerst tegen 7 uur verscheen minister-president Laval en even later Briand, die met luid applaus be groet werd. Nadat de ministers zich met de verschillende aanwezigen hadden onderhou den arriveerde de Fransche ambassadeur Fran^ois Poncet, die de Fransche tekst van het door de Duitsche en Fransche ministers gemeenschappelijk opgestelde communiqué voorlas. De Duitsche tekst was eerst eenige uren later gereed. Diner in de Fransche ambassade. Gisteravond te half negen vond in het ge bouw der Fransche ambassade een diner plaats, dat een zuiver officieus karakter droeg. Officiëele redevoeringen werden der halve niet gehouden. Behalve Briand en La- val met hun gezelschap waren aanwezig de Rijkskanselier, de Rijksminister van buiten landsche zaken, een aantal hooge ambtena ren van het Rijksministerie van buitenland sche zaken en verschillende leden van de Fransche ambassade. Voorts waren verschil lende buitenlandsche diplomaten aanwezig, o.a. de Engelsche en de Italiaansche ambas sadeur, de Pauselijke Nuntius en de gezan ten van Polen en België. Parijsche persstemmen over het Fransche bezoek aan Berlijn. Zoowel de oerichten uit Berlijn als de redactioneele commentaren op het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn in de Parij sche pers, wijzen op hooggespannen verwach tingen ea ademen alle een geest van welwil- DE NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De Engelsche Eerste Minister zal morgen in het Lagerhuis den da tum bekend maken waarop de huidige zitting van het parlement zal worden beëindigd. Algemeen is men van meening dat in de eerstvolgende dagen schikkingen zul len worden getroffen voor nieuwe ver kiezingen. De minister voor de Domi- nians J. H. Thomas zeide gister bij zijn terugkeer te Londen dat hij niet gelooft dat een dergelijke oproep nog lang op zich zal laten wachten. Thomas sprak de hoop uit dat de Eerste minister de aanhangers van de Nationale regeering zal steunen in haar verkiezingscam pagne. Ramsay Mac Donald heeft het week end op Chequers doorgebracht, waar hij den geheelen politieken toestand bestu deerde. Gisteravond heeft Mac Donald een ka binetszitting welke in zijn werkkamer iD het Lagerhuis is gehouden gepresideerd. OOK IN DENEMARKEN DE GOUDEN STANDAARD OPGEHEVEN. Voorloopig tot 1 December a.s. Kort voor middernacht heeft de Deensche regeering gisteravond officieel medegedeeld, dat 't kabinet, na gister van de vroege och tenduren tot bijna middernacht onafgebroken te hebben onderhandeld met de leiders der verschillende politieke partijen en met het bestuur der Nationale Bank, met instemming van alle partijleiders eenstemmig heeft be sloten, om morgen een wetsontwerp bij hei parlement m te dienen om de nationale bank te machtigen den gouden standaard tot het einde van de maand November op te hef fen. Aangezien alle partijleiders gisteravond met het voorstel accoord gingen, verwacht men dat het parlement morgen met algemee ne stemmen zijn goedkeuring eraan zal hech ten. Over een eventueele discorctoverhooging schijnt nog geen beslissing te zijn genomen TREIN OPGEBLAZEN. Volgens een bericht van de Helsingsin Sansmat is gedurende de manoeuvres een militaire transporttrein ten Zuid-Westen van Leningrad opgeblazen. Het aantal doo- den is niet bekend doch moet zeer groot zijn. BRITSCHE GOEDEREN-INVOER. Officieel wordt medegedeeld, dat de Cana- deesche regeering heeft besloten Britsche goederen tegen den pondenprijs toe te laten ivoor den invoer van Camda - -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1