DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SP. 38*STj v// £S No. 243 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Hit het JUuieHMÜ 8emsakt me'd' QxiQelij&sch OveczicfU DE SPAANSCHE REGEERING AFGETREDEN. Waarom Zamorra zijn ontslag indiende. De nieuwe regeering en haar program. Jbuitwlaiid STUDENTEN TE HALLE WILLEN UNIVERSITEIT VERLATEN. HET CHINEESCH—JAPANSCHE CONFLICT. De ChineeschJapansche besprekingen afgebroken. COMMUNISTEN BESTORMEN RAADHUIS. OOK DE AANSLAG OP DEN D-TREIN UIT KEULEN DOOR MATUSCHKA GEPLEEGD? TUMULT IN DE BULGAARSCHE SOBRANJE. NIEUW ERNSTIG ONGEVAL DOOR VERZAKKING VAN EEN MIJN. ZEILVLIEGER NEERGESTORT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DOXDERÜAC 15 OCTOBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 13 Oct. 1931. De Tweede Kamer heeft heden haar win- tercampagne ingezet. Gedurende een paar weken zal zij afhandelen wat er voor af handeling gereed is, dan wordt er, als alles glad verloopt, een weekje rust genomen en begin ovember dompelt het Parlement zich daarna in de F; .begrooting om dan onaf gebroken tot de Kerstdagen bijeen te blijven. Zoo'n eerste dag is altijd ietwat rumoerig. De leden hebben dan zooveel aan elkander te vertellen, dat de stem des voorzitters in de ruimte verloren gaat. Gelukkig staat alles vast op papier, wat hij te zeggen heeft over regeling van werkzaamheden, benoeming van commissies enz., dat we het later toch wel in de officieele handelingen terug kun- nen vinden. Een oogenblik stilte heerscht er, wanneer de voorzitter twee nieuwe leden in stalleert: den oud-gediende Jan ter Laan (s.d.a.p.) en den nieuweling J. H. Maenen (r.k.), maar dan gaat het geroesemoes weer zijn gang, zoodat het bijna aan de aandacht ontsnapt, dat de heer Wijnkoop (comm.) ver klaart behoefte te gevoelen de regeering te ïn- terpelleeren over de vele politieke bezoeken tusschen Frankrijk en Nederland. Morgen zal de Kamer beslissen, of zij zal vergunnen aan die behoeft te voldoen. De mogelijkheid schijnt ons niet gering, dat de Kamer hem daartoe niet in staat zal stellen. De heer dr. Van der Waerden (s.d.a.p.) had een interpellatie aangevraagd over de uitgifte van de Zuiderzeegronden. De voorzitter beloofde hem evenwel plenty tijd om die zaak te behandelen bij de begroo ting van het Zuiderzeefonds, onderdeel van de Rijksbegrooting. De heer Van der Waerden, man van prak- tischen kijk op de dingen, aanvaardde die be lofte en trok zijn interpellatie weer in. Dat- is ongetwijfeld enkele uren uitgespaard! Nadat een paar punten waren goedgekeurd waaronder een wetsontwerp, betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot een verdrag betreffende de aanduiding van het gewicht op groote stukken vervoerd per schip. Een materie van belang voor onze havensteden, maar het was toch wel erger lijk, dat de gedachtenwisseling tusschen mr. Knottenbelt (lib.) en minister Verschuur over een der punten absoluut voor de perstribune verloren ging door het rumoer in de verga derzaal. Een klacht van het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond over onregel matigheden bij een examen, dat een tiental jaren geleden te Oldenzaal is afgenomen aan een verificateur, die ontvanger had wil len worden, was voor den heer IJzerman (s.d.a.p.) anleiding om het voor den gezakten candidaat op te nemen. Daar echter te elfder ure bleek, dat minis ter De Geer niet aanwezig was, werd na de rede van den heer IJzerman de zaak verder aangehouden. Toen kwam het eerste punt van meer alge- meene beteekenis aan de orde: wettelijke re geling van de verleening van geldelijke uit- keeringen aan de zoogenaamde mobilisatie slachtoffers. De kwestie der ondersteuning aan deze personen is reeds herhaaldelijk in de Kamer ter tafel gekomen. Nu is minister Deckers met een ontwerp gekomen, nadat een kleine commissie een rapport over de zaak had uitgebracht. De minister had dat rapport uit deferentie aan de Kamer ter griffie gede poneerd, hoewel hij zich bij zijn voorstel vol strekt niet aan dat rapport had gehouden. Het ging hem daartoe veel te ver. De heer Ketelaar (v.d.) meende evenwel, dat het stuk, daar het z.i. de materie be- heerschte, gedrukt en gepubliceerd moest worden en stelde voor de beraadslagingen aan te houden tot na de publicatie. Dat deed de geesten ontwaken! De heer Ketelaar zas zich bijgesprongen door de hee- ren K. ter Laan (s.d.a.p.) en Duys (s.d.a.p.), maar van rechts, door de heeren Schaepman (r.k.), Duymaer van Twist (a.r.), Tilanus (c h.) en Suring (r.k.) werd met evenveel over tuiging de publicatie ongewenscht genoemd. Minister Deckers had evenzeer bezwaar het denkbeeld van den heer Ketelaar te aanvaar den: het rapport was niet voor de Kamer bestemd geweest, het stond naast zijn voor stel en zelfs zou hij op besprekingen van den inhoud van het rapport zelf niet ingaan. De heeren Ter Laan en Ketelaar namen dit zeer hoog op, beweerden, dat een minister niet mag weigeren stukken over te leggen, h ff1"*,30 Kamer kennis wenscht te nemen, «ils de Kamer wenschte iets.te publicee- en geen regeering zich daartegen kan ver- i ,1} f"z Ten slotte is intusschen het voor del-Ketelaar verworpen. *?iing hkrbii rechts (50) tegen links J») Alleen stemde de heer Van Rappard folaiJn achterzijde, de heer Bra^t (p attel.) met de linkerzijde mede. ,Jf. hee^ K: ter Van (s d.a.p.) heeft een langdurige rede gehouden om te betoo- dat ue mobilisatie-slachtoffers een recht nebben op een wettelijk vaststaand bedrag, tfns inziens ging het regeeringsvoorstel lang niet ver genoeg, had het nog veel te veel het karakter van welwillende bedeeling en waren de uitkeeringen veel te laag. Bo vendien wenschte hij, dat aan het ontwerp terugwerkende kracht tot 1 Januari 1931 zou worden gegeven. De heer Duymaer van Twist (a.r.) ontken de, dat hier van eenig recht sprake kon we zen. Intusschen Verklaarde hij zich warm voorstander van den steun, maar hij zou gaarne willen weten, wat er zou staan in den Algem. Maatregel van Bestuur, waarbij de uitvoering der wet aan de regeering zal worden opgedragen. Ook daarnaar toonde de heer Tilanus (c.h.) zich nieuwsgierig. Hij vond de ontwor pen regeling wel ruim maar tevens vaag en hij wenschte wel te weten, welke limiet de regeering zich bij de uitkeering zou stellen. De voorstellen der bovengenoemde commis sie zouden aan den staat 2Y> millioen meer gekost hebben dan thans wordt uitgekeerd. Maar waarop zal de nieuwe regeling der staatskas komen te staan? Daar was hij zeer belangstellend naar, zoo belangstellend, dat hij thans nog niet wist, of hij zijn stem wel aan het voorstel zou ge ven. Morgen worden de besprekingen voortge zet. Zij zullen vermoedelijk nog wel de gehee le vergadering van morgen in beslag nemen. Intusschen komt morgen in de Eerste Kamer de belangwekkende interpellatie van Prof. De Savornin Lohman over onze onderhandelin gen met België aan de orde, zoodat we ver moedelijk daar in de eerste plaats een kijkje zullen nemen. Den Haag, 14 Oct. 1931. De interpellatie, heden in de Eerste Kamer door den Utrechtschen hoogleeraar De Sa vornin Lohman (c.h.) gehouden in verband met de courantenberichten over de Belgische kwestie, Ijeeff ons, ronduit gezegd, teleurge steld. De interpellant hield een goedgebouw de en goedgedocumenteerde rede, waarin hij in verband met berichten, die niet positief weersproken waren, de vrees uitsprak, dat de regeering' van haar in 1929 aangenomen standpunt zou zijn afgegleden en aan de Bel gische regeering grooter concessies zou wil len doen dan waartoe zij zich vroeger bereid had verklaard. Aan het slot van zijn rede stelde de interpellant een reeks van vragen aan den minister van buitenlandsche zaken, den heer'Beelaerts van Blokland. Wij zullen die hier niet weergeven omdat de minister na een korte inleiding pertinent weigerde die vragen te beantwoorden. Zijne excellentie achtte dit, nu de onderhandelingen met Bel gië nog niet ten einde zijn, ongeraden. Al leen vond de Kamer hem bereid op één punt wat nader in te gaan, zij het dan ook in ab- stracto. Hij meende, dat er bij Nederland geen bezwaar zou kunnen bestaan, zoo, na dat België een kanaal heeft, zal hebben ge graven van Antwerpen, langs de Schelde, naar de Nederlandsche grens, er een strek dam door de Westerschelde wordt gelegd tot Bath, waardoor een bassin zou worden ver kregen op peil van het Belgische kanaal, door sluizen van de rest van de Schelde af gescheiden. Bij Bath zou dat bassin zich ver eenigen met de Nederlandsche binnenwateren Hij zag in dat bassin geen bezwaar, slechts een bewijs van goede nabuurschap met Bel gië, doch de heer Lohman en anderen na hem vonden, dat we hier voor ons zagen wat we altijd aan België hebben geweigerd: een eigen waterweg op Nederlanasch territoir. Intusschen wilde men nu niet verder op de zaak ingaan, enkele leden wenschten hun op merkingen op te zouten tot de begrooting van buitenlandsche zaken, de heer Van Embden (v.d.) in het bijzonder, omdat hij meende, dat een interpellatie als deze niet in de Eerst^ Kamer thuis behoorde! De inter pellant heeft na een woord van afkeuring van het denkbeeld van dat kanaal volstaan met de verklaring, dat hij geen vertrouwen meer had in deze regeering wat betreft de Belgische kwestie. Voor een motie gevoelde 9 blijkbaar niets. Ze zou trouwens ook wel niet zijn aangenomen. Na de interpellatie heeft de Eerste Kamer in behandeling genomen het initiatief-ont werp van r. v. d. Bergh (s.d.a.p.) c.s., inzake het toezicht op het geldschietersbedrijf, dat de Tweede Kamer zonder stemming heeft goedgekeurd. Eenzelfde lot zal het vermoede lijk in de Eerste Kamer ook wel beschoren worden. Want de drie sprekers, die er heden het woord over hebben gevoerd, de heeren Koster (lib.), Heerkens Thijssen (r.k.) en Ni- vard (r.k.) stonden wel niet geheel kritiek loos tegenover het ontwerp, maar verklaarden alle drie gaarne er voor te zullen stemmen. Morgep kpmt de heer Mendels (s.d.a.p.) er over aan het woord. Voor zijn kritiek za e •heer Van den Bergh, die het voorstel in Eerste Kamer moet verdedigen, wel niet be vreesd zijn! In de Tweede Kamer zijn heden de alge- meene beraadslagingen over het wetevow reueling van den steun aan ae zoogt- trokkenen is. Hij wilde ook in de wet oogeno men zien een minimum en maximum en niet alles overgelaten zien aan een algemeenen maatregel van bestuur. Mej. V esterman (lib.) begreep niet recht, dat er zooveel mobilisatieslachtoffers kon den zijn. Zij zag nog zooveel onduidelijkhe den voor zich, dat zij het antwoord des mi nisters wilde afwachten om haar stem te bepalen. Nadat de heer W ïjnkoop (comm.) met veel woorden had betoogd, dat er wel degelijk een recht van de betrokkenen op uitkeering bestaat en de heer Van Dijk (a.r.) dit laatste had ontkend, heeft de heer Braat (plattel.) met het oog op den slechten tijd geraden het ontwerp een tijd te laten liggen. Daarop heeft minister Deckers het wets voorstel uitvoerig verdedigd. Hij heeft daar bij met nadruk er op gewezen, dat hij reke ning heeft moeten houden met de financiën des lands, maar dat toch gezorgd zal wor den, dat geen der gerechtigden tot armoede vervalt. De regeling voor oud-gepensionneer- aen zal daarbij tot leiddraad strekken. Morgen voortzetting. Vrij plotseling komt uit Spanje het bericht binnen, dat de Spaansche minister-president Zamorra en de minister van binnenlandsche zaken Maura gistermiddag bij de Nationale Vergadering hun verzoek tot ontslag hebben ingediend. Alle leden van het kabinet hebben zich hierna solidair verklaard met Zamorra en besloten en bloc af te treden. Deze plotselinge regeeringscrisis moet men in verband brengen met de stemming in de Cortes inzake de religiekwestie, een kwestie, die in de laatste dagen meermalen aan de orde is geweest en die ook in onze courant vermeld is geworden. Wij behoeven daar dus thans niet meer uitvoerig bij stil te staan. Spanje had dus plotseling geen regeering meer, en aangezien in Spanje geen staats president is, moest de kabinetscrisis worden opgelost door de Kamer. Deze laatste instel ling moest dus een nieuwe kabinetsformateur benoemen. Wie zou dat zijn? Zomorra en Maura waren, zooals bekend, de beide rechts republikeinsche en kerkgezinde leden der regeering. Hun streven, om onder alle om standigheden tot overeenstemming te komen en de splitsing van het land in twee vijandige kampen te verhinderen, is mislukt door de radicale houding van de Kamer. In politieke kringen nu vreesde men, dat Azana, die als zeer revolutionnair en radicaal bekend staat, de opdracht zou krijgen, een nieuwe regee ring te vormen en dat dan een ernstige ver schuiving naar links zou- plaats vinden. Inderdaad is Azana kabinetsformateur ge worden. Na een vrij langdurige bespreking met de partijleiders heeft de president der Cortes hem namens de Nationale regeering belast met het vormen van een nieuwe regee ring en deze heeft de opdracht aanvaard. Hij rekende op den steun der socialistische en radicaal-socialistische ministers uit het afge treden kabinet. Dat was juist, wat men vreesde, omdat daardoor de invloed der con servatieven en katholieke elementen in de Nationale Vergadering vrij gering zou wor den, hetgeen met het oog op de nog lang niet beëindigde beraadslagingen over de nieuwe grondwet, beslissend zal moeten werken op ae politieke toekomst van Spanje. Ook de handhaving der openbare orde en veiligheid, welke tot nu toe in handen van den als ener giek bekend staanden minister van binnen landsche zaken, Maura, berustte, zou een nieuwe regeering veel zorg baren. In dit ver band zij er terloops op gewezen, dat de af getreden minister-president pas twee dagen geleden heeft verklaard, dat hij, voor het ge val dat de Kamer op haar onverzoenlijk standpunt zou blijven staan inzake de religie kwestie, met alle wettige middelen tegen deze Volksvertegenwoordiging zou optreden. Azana was dus de nieuwe kabinetsforma teur en inderdaad is het hem gelukt, een nieuwe regeering samen te stellen. De socia listische en radicaal-socialistische ministers van het afgetreden kabinet, zoomede de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Lerroux, treden tot het nieuwe kabinet toe, zoodat slechts de volgende wijzigingen worden aan gebracht: Minister-president: Azana; Binnenlandsche Zaken: Asares (tot nu toe marine) Marine: Professor Giralt, een persoonlijk vriend van Azana en rector-magnificus der Universiteit van Madrid. In verband met de openlijke vijandigheid jegens de Katholieken van de meerderheid der Kamer, hebben de afgevaardigden welke de kerk gunstig gezind zijn, een 52-tal, waar onder alle gedeouteerden der Baskische pro vincies, zoomede alle agrariërs, besloten direct uit de Nationale Vergadering te treden en Madrid te verlaten. o De nieuwe minister-president, Azana, die tevens minister van oorlog is. heeft in de nationale vergadering zijn intreerede gehou den, waarin hij als regeeringsprogram in de eerste plaats het tot stand brengen van de grondwet, het doorvoeren van de agrarische hervorming en de opstelling van de nieuwe begrootingswet noemde. Vervolgens gaf hij uiting aan de hoop, da: de Kamer zoo spoedig mogelijk tot ingespan nen werken mocht overgaan. Kenteekenend voor den nieuwen koers zijn de volgende zin nen uit zijn redevoering: Wij zullen republi- keinsch voor alle Spanjaarden regeeren, waarbij echter de voornaamste taak de red ding van de republiek blijft. Zoo noodig zul len wij tot de uiterste middelen onzen toe vlucht nemen. Wanneer de republiek niet mocht worden gerespecteerd, zullen wij haai doen vreezen. Ten slotte werd door de nationale vergade ring onder stormachtigen bijval de motie van vertrouwen aangenomen. o De Kamer en de regeering bestaan van heden af dus slechts uit vertegenwoordigers der linksche partijen. Een zekere garantie voor de aanhangers van een meer gematigde richting, bestaat slechts in den persoon van den minister van Buitenlandsche Zaken. Een van de te Madrid verschijnende avond bladen weet uit goede bron te berichten, dat Alcala Zamorra ten gevolge van de nega tieve oplossing der religiekwestie door de Kamer, pertinent rekent op gewapenden tegenstand der Katholieken en pro-Jezuiten- gezinde Baskische provincies en wenschte te vermijden tegen deze groepen op te moeten treden. Aangezien hij in een officieele functie dit niet wenschte te beleven, is hij afgetreden Te Madrid hebben in de avonduren talrijke samenscholingen en protestdemonstraties plaats gehad van links radicale elementen, die aanzetten tot gemeenschappelijke verban ning van alle priesters en ordebroeders. Op talrijke plaatsen in de stad is het tot vechtpartijen gekomen tusschen anti- en pro- kerkgezinde elementen. De politie heeft de handen vol. Men vreest aanvallen op kerken en kloos ters. Deze worden uit voorzorg door de poli tie bewaakt. Het bestuur en de vacantiecommissie van de Deutsche Studentenschaft van de Ver- eenigde Friedrich-universiteit Halle-Witten- berg hebben gisteren een besluit genomen, waarin wordt verklaard, dat de Deutsche Studentenschaft Halle zich gedwongen ziet de universiteit Halle te verlaten. Dit besluit wordt gemotiveerd met het feit, dat na maan denlange besprekingen tusschen de studen ten en de professoren in de aangelegenheid dr. Dehns op de leerstoel voor practische theologie geen overeenstemming is bereikt. Naar men zich herinnert was dr. Dehns ver weten, dat hij zich jaren geléden te Maag denburg in een redevoering over den offer dood der gevallen soldaten in ongunstigen zin had uitgelaten, waartegen dr. Dehns aanvoerde, dat hij alleen niet de vergelijking van den offerdood der gesneuvelden met den offerdood van Christus heeft willen onder schrijven. Inzake de uitvoering van het besluit der studenten is nog niets bekend. Het is een feit, dat reeds geruimen tijd onderhandelin gen worden gevoerd tusschen de studenten- vereenigingen van de universiteit Halle en haar zustervereenigingen te Jena en Leip- zig. Door het universiteitsbestuur wordt aan gevoerd, dat naast Dehns college wordt ge geven door den emeritus professor Eger, zoo dat de studenten niet gedwongen zijn de col leges van Dehns te volgen. Naar uit Tokio wordt bericht heeft de Chi- neesche regeering haar gezant te Tokio op dracht gegeven zijn besprekingen met den Japanschen minister van Buitenlandsche Za ken af te breken, aangezien zij vreest dat door dergelijke besprekingen de vooruitzich ten van China op interventie van den Vol kenbond op nadeelige wijze zouden kunnen worden beïnvloed. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken staat volkomen afwijzend tegen over een zoodanige interventie. Gistermiddag waren ongeveer 200 com munisten in verschillende groepen in de zij straten samengeschoold, vanwaar zij plotse ling onder luid joelen en schreeuwen op het raadhuis aftrokken. De in het raadhuis aan wezige ambtenaren werden met steenen be kogeld en er vielen ook schoten. De politie beantwoordde het vuur. Ofschoon ongeveer 20 schoten gelost werden schijnt niemand ge wond te zijn. De communisten werden door de politie de zijstraten ingedreven, waarbij verscheidene agenten van politie door steen worpen gewond werden. Deze bestorming van het raadhuis schijnt lang te zijn voorbe reid, want, naar later vastgesteld kon wor den, was het meerendeel der communisten van buiten de stad gekomen. Des avonds was de rust weer hersteld. Tijdens de gedachtenwisselingen der Duit» sche-, Oostenrijksche- en Hongaarsche amb tenaren der crimineele politie over Matusch- ka, dook ook de verdenking op, dat Matusch- ka ook den aanslag op eren sneltrein van Keulen in het voorjaar van 1931 gepleegd zou kunnen hebben. Deze aanslag is eveneens gepleegd in een tijd, dat hij niet te Weenen was, hetgeen eveneens het geval was bij de overige aanslagen. Kriminalrat Gennat heeft derhalve te Berlijn order gegeven de onder zoekingen ook in deze richting uit te breiden. Ter gelegenheid van het eerste verschijnen der nieuwe Bulgaarsche regeering in de So- branje heeft een incident plaats gehad. Bij de opening der debatten over de Troon rede verkreeg als eerste sipreker de vertegen woordiger der Sgowor-oppositie, Zankoff, het woord. Bij zijn verschijning bij het spreekge stoelte werd hij door een oorverdoovend la waai van de afgevaardigden van den Boe renbond en de Communisten ontvangen. Deze riepen in koor: „Hangt den moorde naar op De president kon de orde niet handhaven en heeft de vergadeering gedurende een kwar tier geschorst. De demonstratie der Boeren- en Commu nistische afgevaardigden heeft betrekking op h t optreden van Zankoff tijdens diens presi dentschap gedurende den burgeroorlog in de jaren 1923/'25. Door mijnverzakkingen te Schnappach, welke reeds eenige ongelukken hebben veroor zaakt, is Donderdag opnieuw een ernstig on geval gebeurd. Door verzakking in de hoofdstraat geraak te een gasleiding defect. Het gas drong door de muren van een huis twee woningen bin nen. Woensdagmorgen werden vijf personen bewusteloos in hun woningen aangetroffen. Twee van hen konden door inmiddels ontbo- de hulp weer worden bijgebracht. Een 72- jarige gepensionneerde en twee kinderen van 14 en 10 jaren werden in het ziekenhuis op genomen. Voor hun leven wordt niet ge vreesd. Op het zeilvliegterrein Doernberg bij Zie- renberg is gister een ernstig ongeluk ge beurd. De 21-jarige student in de medicijnen Wilhelm Voelkert was tijdens hevigen wind opgestegen tot het maken van een oefenings- zeilvlucnt, waarbij hij tevens een examen wil de afleggen. Op een hoogte van 30 M. viel plotseling een draagvlak van het toestel af. Het toestel sloeg tegen den grond en werc volkomen vernield. Voelkert bekwam een zware schedelwond en andere kwetsuren Zijn toestand is ernstig, doch niet zorgwek kend. EEN DRAMA IN FRANKRIJK. Maandagavond is te Hove mejuffrouw Laure Emily Shinn, een vrouw van 37 jaar, die een wandeling maakte met haar patroon, den kapper Applegate, on derweg plotseling doodgebleven, vertelt de N. R. Ct. De vrouw schijnt per onge luk vergif te hebben ingenomen. Toen de inspecteur van politie den volgenden dag aan Applegate verklaarde, dat hij voor de politie te Brighton moest ver schijnen om een verklaring te geven no pens mejuffrouw Shinn's dood, vroeg Applegate, of dat niet tot na de begrafe nis kon worden uitgesteld. Ik kan het heelemaar verklaren, zei hij, het was een ongeluk. Ik heb het arme kind herhaal delijk gewaarschuwd tegen het vergif, dat zij gebruikte, om haar handen schoon te maken als zij haar had moeten verven. Nadat hij dit gezegd had, liep Applegate de kamer uit; vlak daarop hoorde de inspecteur een schot en vond hij Applegate in zieltogenden toestand op zijn slaapkamer. In Applegate's zak is een brief gevonden aan den lijkschou wer te Brighton, waarin staat, dat zijn verklaring aan den inspecteur juist was en dat hij er niets meer aan had toe te voegen. Ook vond men in zijn zak een enveloppe, waarop hij met potlood ge schreven had: „Vergeef mij. Ik kan deze beproeving niet doorstaan. Wij zijn bei den onschuldig.' De jury van den lijk schouwer maakte uit, dat Applegate zelf moord heeft gepleegd in een vlaag van verstandsverbijstering. De lijkschouwing van mejuffrouw Shinn is uitgesteld tot dat de deskundigen den aard van het vergif, waaraan zij overleden ia, hebben kunnen vaststellen-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1