DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Jlademwt SxtgeÜfksdi Ovevüdit JiuUett£and 133e Jaargang. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 244 Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 16 OCTOBEH 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 15 Oct. 1931. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen een paar uur vergaderd ten einde de behandeling van het ontwerp op het geldschietersbedrijf af te doen. Misschien ware reeds den vorigen dag met een beetje goeden wil dit voorstel afgehandeld, maar de voorzitter houdt er blijkbaar niet van de heeren tot in den laten namiddag bijeen te houden en dus werd he denmorgen de behandeling van het voorste', een vrucht van het initiatief van enkele soc.- democratische kamerleden, met Mr. Van den Bergh aan het hoofd, voortgezet. We hebben eerst een allervriendelijkst speechje mogen aanhooren van den sociaal- democratischen senator mr. Mendels, die eigenlijk-uit beleefdheid een paar kritische opmerkingen over het werk van zijn partij- genooten maakte, daarna had de heer Van Sassen van IJsselt (r.k.) eenige bedenkingen van juridischen aard, waarop ten slotte de heer Van den Bergh, wien de Tweede Kamer had opgedragen het ontwerp in de Eerste te verdedigen, het woord verkreeg. Een goed en vlot spreker, wien het niet moeilijk viel de gemaakte opmerkingen te beantwoorden Het belangrijkste wat we daarbij hoorden, was, dat het huurkoopbedrijf niet in het wet je was opgenomen, ten eerste omdat het niet in het kader der wet paste, ten tweede echter omdat de minister van justitie daaromtrent een onderzoek doet instellen door een com missie, waarvan de heer Van den Bergh zelf deel uitmaakt, en hij dus liever het resultaat hiervan wil afwachten. Het ontwerp is zon der stemming goedgekeurd en tot de eersten die den heer Van den Bergh met dat succes kwamen geluk wenschen behoorde zijn va der, de heer S. van den Bergh, liberaal lid der Eerste Kamer. Dat minister Donner, die met aandacht den loop der besprekingen heeft bijgewoond, zal bevorderen, dat het ontwerp tot wet wordt verheven, is o.i. bui ten kijf. Bij den aanvang der vergadering was de heer M. Visser (r.k.) als nieuw lid in de plaats van wijlen den heer J. N. Hendrix op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Daarna heeft de heer Blomjous (r.k.) verlof gevraagd een interpellatie tot de regeering te mogen Tichten omtrent de tegenwoordige maat schappelijke crisis. Het verlof is verleend, doch op zijn verzoek de Eerste Kamer reeds tegen 21 October voor de behandeling der interpellatie samen te doen komen heeft de voorzitter niet geantwoord. Is die interpella tie nu ook wel noodig, nu heden in de Twee de Kamer een interpellatie over dezelfde ma terie is aangevangen? Bedoelde interpellatie is hedenmiddag in de Tweede Kamer ingezet, nadat er eerst nog geruimen tijd gesproken en gestemd was over het wetsvoorstel betreffende de steun aan de zoogenaamde mobilisatie-slachtoffers. Er waren eenige amendementen ingediend en deze hebben de Kamer zeer lang opgehou den. Zoo'n debat over amendementen wordt al gauw een hopelooze verwarring, niet en kel voor den toehoorder, maar zelfs soms ook voor de Kamer. Op een goed oogenblik wis ten de heeren zelf niet precies hoe het met de zaken stond. We zullen dus maar niet in bij zonderheden treden en vermelden slechts, dat is aangenomen een amendement van den heer Tilanus (c.h.) om te bepalen, dat de in validiteit, welke recht geeft op uitkeering, mede een gevolg moet zijn van den militai ren dienst in den mobilisatietijd. Een volko en billijke eisch, naar onze eening. De mi nister heeft in de wet nog een bepaling op genomen, dat ook verzoeken om steun, na 1 Januari ingekomen, in overweging kunnen worden genomen, doch wat na 1 Januari 1931 is ingekomen, wordt niet meer in be handeling genomen. De amendementen van den heer K. ter Laan (s.d.a.p.) om geen termijn voor aan melding in de wet op te nemen, later om de wet terugwerkende kracht tot 1 Januari 1931 te geven zijn beide door de Kamer afgewe zen, waarna de wet zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. Daarna kwam de crisisinterpellatie van dr Van den Tempel (s.d.a.p.) aan de orde. De spreker heeft haar ingeleid met een zeer uitvoerige rede, waarin hij uiteenzette, dat het kapitalistishe stelsel de grondoorzaak is van de huidige crisis, door hem gekarakteri seerd als een afzetcrisis. Allerlei andere fac- „°fetn nja.ken haar karakter ernstiger, maar f" lon° 1S het, terwijl er op de wereld over productie valt waar te nemen, een afzetcri sis omdat er anarchie, gebrek aan centrale leiding bij de distributie valt te constateeren. f au feraeene inleiding kwam de spreker tot de houding van onze regeering, die het huidige individualistische kapitalisme wil handhaven en hij ontwikkelde een aantal vragen, welke in verkorten vorm ongeveer hier op neer komen: Is vooreen de regeering haar belofte, op tvl uari 1931 aan Kamer gedaan om in bepaalde gevallen garantie te verleenen voor exportcredieten nagekomen? Zoo niet wat is daarvan de reden? Is het in de tweede plaats tot overleg ge komen tusschen de regeering en vertegen woordigers van werknemers en werkgevers in bedrijven, die aanmerkelijk onder den toe stand lijden, terzake van een onderzoek naar den toestand en de middelen tot verbetering? Wil de regeering zoo noodig daartoe nog het initiatief nemen Heeft in de derde plaats de regeering reeds een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid van de oprichting van een Industrie- bank? Hoe denkt de regeering over regee- ringszorg in zake het functionneeren van het bankwezen? Wat denkt in de vierde plaats de regeering van de invoering van een veertig-urige ar beidsweek? Wil zij die kwestie bij het Inter nationaal Arbeidsbureau aanhangig maken? Is zij bereid langs den weg van overleg, des noods met behulp van wettelijke maatrege len, verkorting van arbeidstijd hier te lande in te voeren ten einde het aantal arbeiders die werk hebben uit te breiden? Wil ten vijfde de regeering een algemeene regeling treffen omtrent bijdragen aan de gemeenten bij het verschaffen van werkgele genheid? Wil de regeering maatregelen treffen voor het doelmatig functionneeren van de werk lozenkassen in den aanstaanden winter, en daarbij de uitkeeringsduur met zes weken verlengen Wil ten zevende de regeering zorgen, dat de gezinnen van werkloozen in den aanstaan den winter geholpen worden aan brandstof en winterkleeding? Wil de regeering den steun aan gehuwde werkloozen verhoogen van 13.50 tot 15? Ten slotte: wil de regeering een overzicht geven van de wijze, waarop en de mate waarin het rijk tot dusverre de gemeenten tegemoet komt in de kosten der werkloozen- zorg? Het antwoord der regeering de minis ters Ruys en Verschuur zitten achter de mi nisterstafel hopen we morgen te kunnen mededeelen. HET CHINEESCH-ÏAPANSCHE CONFLICT. Wat er in den Volkenbondsraad gebeurde. Japan lijdt een moreele nederlaag. Het antwoord der Japansche regeering op het verzoek van den Raad van den Volken bond, of Japan accoord kon gaan met de toe lating van de Amerikaansche regeering bij de raadsonderhandelingen inzake het Chi- neesch-Japansche geschil is gisteren te Genève ontvangen. De inhoud van deze nota wordt evenwel nog streng geheim gehouden Het verluidt echter, dat de Japansche regee ring haar ambassadeur Yoshisawa heeft op gedragen principiëele bezwaren tegen de offi- cieele toelating van een niet van den Volken bond lid zijnden staat in te brengen en er op te wijzen dat de Volkenbond een zoodanige procedure niet toelaat. De zeer uitvoerige Japansche nota is, naar verluidt, in een zeer voorzichtig en algemeen gehouden vorm gesteld en zou, naar verluidt, ook het princi pieel Japansche standpunt ten aanzien van een onmiddellijke ontruiming der bezette ge bieden m Mantsjoerije, behandelen. i rJapansche nota heeft thans aller be langstelling. Mocht de toelating der Ameri kaansche regeering op een ernstig verzet van Japan stuiten, dan ligt in het voornemen, een meerderheidsbesluit in den Raad te nemen en de Amerikaansche regeering ondanks het Japansche verzet uit te noodigen. Voorts -Jrr 00k het Kelloggpact van nipnllo Verk)fe". wat evenwel in zooverre nieuwe moeilijkheden zou opleveren, dat hier- aprLnl, re«eering Moskou bij de on- ken gen zou moet€n worden Hetrok- o ,A'de Commissie van Vijf van den Volken bondsraad is gisteravond het Japansche antwoord in behandeling gekomen. Japan baseert zijn in hoofdzaak juridische bezwaren tegen de toelating der Vereenigde Staten °p artikel 4, par. 5 van het Volken- bondsstatuut. De vraag wordt hier opgewor pen of een staat-lid of een staat-niet-lid-van eren Volkenbond, welke niet geïnteresseerd is bij een voor den Volkenbondsraad aanhangig gemaakt geschil, tot de Raadsbesprekingen kan worden toegelaten. In de geheime bespreking is besloten de ^waren van Japan als ongegrond te be schouwen, daar de thans bedoelde toelating van Amerika te beschouwen is als een ver dere stap van het betrekken door den Vol kenbond van Amerika bij de kwestie van het Verre Oosten. In verband hiermede staat de toelating van Amerika geen enkele hinder paal in den weg. De reeds opgestelde uitnoodigingsnota aan Amerika zal nog Donderdag worden verzon den. Algemeen neemt men evenwelaandat deze oo val lende stap van den Volkenbonds raad waarbij nadrukkelijk de juridische zwaren van Japan worden genegeerd, niet zal plaats hebben zonder contact neming en toestemming der Japansche regeenng. In goedingelichte kringen bestaat den in druk, dat Japan thans zelf zal overgaan tot een terugtrekken van troepen. In leidende kringen van den Volkenbonds raad wordt de toestand thans veel gunstiger beoordeeld. o De Volkenbondsraad heeft gisteravond in een buitengewoon stormachtige geheime ver gadering, welke eenige uren heeft geduurd, met drie stemmen voor en die van Japan tegen principieel besloten de Amerikaansche regeering uit te noodigen, officiéél deel te nemen aan de regeling van het Japansch- Chineesche conflict. Men verwacht hier stellig, dat de Ameri kaansche regeering onverwijld op grond van de voortdurende besprekingen welke de laat ste dagen tusschen Genève en Washington zijn gevoerd, de uitnoodiging zal aannemen en haar waarnemer bij den Volkenbond zal opdragen aan de Raadstafel plaats te nemen ten einde deel te nemen aan de regeling van het conflict. E>e stemming werd voorafgegaan door langdurige debatten. Het woord werd ge voerd door Briand en Lord Reading. Met alle slechts denkbare middelen en motieven werd getracht de Japansche regeering te be wegen af te zien van haar afwijzende hou ding en haar toestemming te geven voor de toelating der Vereenigde Staten. De Japansche ambassadeur eischte een stemmigheid ook voor de verzending der uit noodigingsnota. Allereerst werd getracht op te lossen of het besluit tot uitnoodiging van Amerika een kwestie van procedure is, waar voor alleen geen eenstemmigheid wordt ver- eischt. Ten slotte ging Briand, tegen de jarenlang gebruikelijke gewoonten van den Raad in, voor de eerste maal in een principieel beslis sende politieke kwestie tot stemming over, waarbij Japan werd overstemd. Welke verdere loop de onderhandelingen van den Raad thans zullen nemen, is op het oogenblik nog niet te overzien. <r DE TOESTAND IN SPANJE. Sterke bezuiniging op de Spaansche begrooting voor de kerken. De ministerraad heeft Donderdag beslo ten de tractementen der bisschoppen met 50 te verlagen en direct 9 milhoen peseta's welke op de begrooting voor eere-dienst wa ren geplaatst ten behoeve van de Katholieke Kerk, te schrappen. De regeering bepaalde voorts dat kerkge bouwen en ordescholen in beslag moeten worden genomen ingeval zij het onderwijs zullen staken. De orden zullen dit onderricht moeten voortzeetten tot de wet waarbij hun het onderwijs wordt verboden, in kracht ge treden is. De burgerscholen kunnen voorloo- pig bij een sluiting der ordescholen het groote aantal kinderen niet huisvesten. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. Oorlogsvoorbereiding in Japan. Volgens een bericht aan de „'Daily Ex press uit Tokio worden te Tokio met koorts achtige haast oorlogsvoorbereidingen ge troffen. O.m. wordt op een werf een vroeger aan een Engelsche maatschappij toebehoord hebbend stoomschip tot vliegtuigmoeder schip omgebouwd. fapansche bommen op het Chineesche station Koepangyse. Een officieele Japansche mededeeling be vestigt het bombardement van het spoorweg station Koepangtse op Dinsdag j.1. Drie Ja pansche militaire vliegtuigen werden door een twintigtal geweer- en machinegeweer schoten getroffen, waarbij een officier-vlie ger licht werd gewond. Als repressaille heb ben de vliegers toen vier bommen geworpen. Wat de uitwerking dezer bommen is geweest, is nog niet bekend. Japansche troepentransporten in Mantsjoerye. Volgens een bericht in de „Times" uit Pe king zijn Woensdag van het station Sinmln, op ongeveer 80 K M. ten Westen van Moek- den gelegen, vijf Japansche treinen met in fanterie en cavallerie vertrokken. Een voorteeken voor komende gebeurtenis sen ziet men in het feit, dat de Japansche onderdanen de stad Sjanhaigoean, op 420 K M. ten Zuiden van Moekden, hebben ont- De Amerikaansche commissie door de Japanners tegengehouden. Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai hebben de Japansche troepen de Amerikaan sche commissie, die uit Moekden naar Pe king is vertrokken om den politieken toestand te bestudeeren, op een station vastgehouden. Den vertegenwoordigers van de Amerikaan sche ambassade werd medegedeeld, dat de commissie niet verder kon reizen. De Ja pansche overste Nakasmia verklaarde, dat hij het betreurde, dat de Amerikaansche commis sie nog twee dagen moest wachten. Dan zou een speciale trein te hunner beschikking wor den gesteld. De poging van de Amerikanen om drie motorbooten van de Japanners te leeoen, werd afgeslagen met de motiveering, dat het Japansche oppercommando op dit oogenblik geen vaartuigen voor de commis sie kon vinden. De Amerikanen hebben telegrafisch ge protesteerd bij de Amerikaansche ambassade te Peking. Volgens een verder Russisch bericht uit Sjanghai hebben Donderdag Japansche vliegtuigen Kinsjoe gebombardeerd Het bombardement duurde een kwartier. Verschei dene huizen werden vernield. Eenige perso nen werden gedood en eenige andere gewond Uit Moekden is gister een Japansch vlieg tuigeskader naar Tientsin gestart. Scherpe nota's van Amerika aan Japan? Volgens Engelsche berichten uit Tokio heeft de Amerikaansche staatssecretaris Stimson twee scherpe nota's aan Japan ge richt, waarvan de tekst nog niet is gepubli ceerd. Volgens de Engelsche berichtgevers zou de tekst zeer scherp zijn en zou de Ja pansche regeering ook in de toekomst niet tot publicatie over gaan, om de publieke opi nie niet ongunstig te beïnvloeden. OPSTAND IN ECUADOR? De geruchten over een revolutionnaire be weging in Ecuador schijnen te worden be vestigd. Naar gemeld wordt, zouden presi dent Alba en het geheele kabinet naar de kazernes van de in de hoofdstad liggende troepen gevlucht zijn. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend, daar een strenge censuur op de berich ten uitgeoefend worat. De opstand onderdrukt. Nader wordt uit Guayaquil over den op stand in Ecuador gemeld, dat deze revolu tionnaire beweging te Quito door de regee- ringstroepen"is onderdrukt en dat de voor malige minister van oorlog Guerrero evenals de voorzitter van het huis van afgevaardig den gearresteerd zijn. De regeering be- heersoht den toestand volkomen. MISLUKTE POGING TOT OPSTAND. Volgens, berichten uit Caracas (Venezuela) wordt bevestigd dat Maandag het vroegere Engelsche stoomschip „Superior" dat thans onder Mexicaansche vlag vaart, te Coro ongeveer 320 K.M. ten Westen van Caracas een afdeèling Venezuelaansche insurgen- ten onder bevel van generaal José Urbina aan land heeft gezet. De insurgenten zijn evenwel door de regeeringstroepen op de vlucht gedreven en grootendeels gevangen genomen. Het is slechts den generaal en en kele zijner aanhangers gelukt, te ontkomen. COMMUNISTISCHE OVERVAL VAN PARTIJLOKAAL NAZI'S. Donderdagavond tegen acht uur is het par tijlokaal der Nazi's in de Richardstrasse te Neuköln, overvallen. De nationaal-socialis- ten spreken van een 30 tot 35 tal communis ten. Er zijn ongeveer 20 schoten gelost door den ingang. Twee Schupo's stonden voor de deur, doch zouden niet hebben ingegrepen. Drie perso nen kregen schoten in het hoofd. Twee hun ner werden zwaar gewond. Nog een vierde p rsoon werd gewond. Er bevonden zich 15 personen in het lokaal. Van deze behooren 8 tot de N.S.D.A.P. De gewonden waren geen nazi's. HET ONDERZOEK IN DE ZAAK- MATUSCHKA. Het slotrapport van de politie. Donderdagavond heeft de politie een sa menvattend overzicht gegeven over het tot dusverre tegen Matuschka verzamelde mate riaal. Dit overzicht bevat slechts weinig nieuws. Interessant is, dat in een notitieboek je van Matuschka aanteekeningen stonden over verschillende springstoffen en electri- sche geleidingen, zooals die gebruikt zijn bij de aanslagen bij Juterbog en Bia Torbagy. Over „Bergmann" wordt gezegd, dat hij hem in 1927 vluchtig heeft leeren kennen en ver volgens in 1930 weer ontmoet heeft. Deze Bergmann heeft hem toen ingewijd in fan tastische plannen tot stichting van een nieu we partij, die „allen gelukkig zou maken". Met hem is hij ook op 5 Augustus naar Ber lijn gereisd en heeft op zijn verlangen de ijzeren buizen en het draad voor den aanslag bij Juterbog verzorgd. In Rattendorf waar Matuschka een villa bezit, heeft deze man Matuschka weer opgezocht en van hem on der bedreigingen ecrasiet geëischt voor een aanslag bij Boedapest. Teneinde het ecrasiet te kunnen krijgen heeft hij toen een steen groeve gepacht, waarvoor hij echter slechts een maand betaald heeft. Op deze wijze is hij aan de papieren gekomen, die hem vol macht gaven tot het koopen van ecrasiet. Te Boedapest heeft hij niet met Bergmann samen gewoond. Op 7 Septeber heeft hij hem het laatst gesproken. INSTORTINGSONGELUK TE NIMES. Te Nlmes is Woensdag een vijf meter hoo- ge muur ingestort over een lengte van onge veer 30 Meter. Tegen den muur was een greote hoeveelheid steenkolen opgeslagen. Men vreest dat voorbijgangers onder het puin begraven liggen, reden waarom de ber- gigswerkzaamheden met de uiterste voor zichtigheid worden verricht. ROOFOVERVAL OP KASSIER. Twee kassiers van de afdeeling-financiëa te Stettin-Noord, die Donderdag, zooals ge bruikelijk, geld wilden brengen naar de Rijksbank, werden bij het verlaten van het gebouw door twee mannen overvallen. Een der roovers sloeg den eenen kassier tegen den grond, terwijl de ander den tweeden kas sier een geldtasch, inhoudende een bedrag van 23.(XX) R.M ontrukte. De daders vlucht ten in een gereed staanden auto, doch konden na een korte achtervolging worden gearres teerd. OUDE VROUW VAN DUBBELEN MOORD VERDACHT. De 79-jarige rentenierster Johanna Gottsch- lich wordt er van verdacht tijdens den oor- log twee, eerst 14 dagen oude kleindochters te hebben omgebracht. Zij geeft toe den kin deren pepermuntdruppels ingegeven te heb ben. Kort daarop waren zij overleden. Het gerecht stelt een onderzoek in. MACDONALD IN ZIJN KIES- DISTRICT UITGEJOUWD. Voor de eerste maal tijdens een verkie zingscampagne heeft MacDonald in zijn kies district Seaham beleefd, dat hij werd uitge jouwd. Reeds bij zijn aankomst in de verga derzaal werd hij door gejoel van zijn tegen standers begroet, zoodat hij de grootste moeite had zich verstaanbaar te maken. Toen hij de verlaging der werkloozenuit- keering besprak en haar noodzakelijkheid wilde motiveeren, brak opnieuw groot ka baal los van de gaanderijen, zoodat de ver gadering na een half uur moest worden ge staakt. De groote opwinding zijner tegen standers wordt verklaard uit het feit dat Vrij dag de nieuwe werkloosheidsregeling in wer king treedt. DE ZIEKTE VAN EDISON. Heï einde wordt verwachf. Uit West Orange wordt gemeld, dat de toestand van Edison verder achteruitgaande is. De pols wordt zwakker en het bewustzijn wordt minder. Men neemt aan, dat dit hef begin van het einde is. OVERVAL OP PASTORIE TE DORTMUND. Donderdagavond is een overval gepleegd op de katholieke pastorie in het stadsgedeelte Dorstfeld te Dortmund. Toen er op een gege ven oogenblik werd gebeld, opende de huis houdster en zag 5 mannen voor zich. Zij kon de deur niet weer sluiten, daar een van de mannen zijn voet er tusschen had gezet. De bende drong het huis binnen, overmeesterde de huishoudster, die alleen thuis was en doorzocht daarop de woning. Zij vuurden ook nog eenige schoten af, waarschijnlijk op den hond, die blafte. De daders zijn ontko men. Er is nog niet vastgesteld wat gestoler is. ROOFOVERVAL IN PASTORIE IN POLEN. Naar eerst thans bekend wordt, is Woen» dagavond op de pastorie te Czwickwitz in het district Pless een brutale roofoverval ge pleegd. Drie met revolvers gewapende en ge maskerde bandieten drongen, na de buiten deur uit de hengsels te hebben gelicht de pastorie binnen en dreven den predikant en drie huifigenooten met voorgehouden revol vers den kelder in, waarna zij dezen afslo ten. Nadat de roovers 5 kamers hadden door zocht en alles van waarde bijeengesleept hadden, poogden zij den brandkast open te breken. Zij haalden, nadat dit niet gelukt was, den predikant uit den kelder en dwon gen hem den sleutel van de brandkast over te geven. Zij maakten zich toen nog meester van 4000 zloty in contanten en slaagden er in te ontkomen zonder te zijn herkend. INCIDENT AAN DE SERVISCH- - BULGAARSCHE GRENS. De „Prawda" meldt een incident aan dt ServischBulgaarsche grens. Volgens dit bericht zouden Bulgaarsche grenssoldaten op Joegoslavisch gebied hebben geschoten en ook een bom over de grens hebben gewor pen. Omtrent de oorzaken van dit incident wordt niets gemeld. Aan Joegoslavische zijde is niemand door de Bulgaarsche schoten ge wond. TWEE BLINDEN. Een blinde, die uit het blindeninstituut in Great Portland-street te Londen kwam, stiet tegen den arm van een anderen man. Den kende dat deze hem de behulpzame hand wil- de bieden, nam hij diens arm en stapte het trottoir af om den rijweg over te steken. Na- een paar stappen kreeg hij echter een hevigen stoot van een auto. Het bleek dat beide man nen blind waren. De een had gedacht dat de ander hem tot gids wilde dienen, zegt de N. R. C.1

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1