Mkmaarsche Courant. HET GEHEIM VAN DE HEIDE. Honderd drie en dertigste laargang. Dinsdag 20 Oclober EEN OPLOSSING VAN HET GOLFLENGTE VRAAGSTUK. NAAR III1S OO. an- Ko. 247 1931 Jtadionieuws Woensdag 21 October. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A j.547.en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8Gramofoonplaten. 10.V.P R.O.-Mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven. Trio-Drukker en Adolf Bouwmees ter, voordracht. 12.Concert door het V.A.R.A.-septet en gramofoonplaten. 2.15 Keukenpraatje. 3.Kinderuur. 3.30 Kinder- tooneelstukje „Zwaan kleef aan", bew en regie W. van Cappellen. 4 30 Vraaghalfuuf- tje. 5.30 Concert door het V.A.R.A.-septet. 6.30 Berichten van „Het Volk". 6.35 Vervolg concert. 7.35 Vraaggesprek over het Zuider- zee-vraagstuk. 8.— Concert door het V. A. R. A.-orkest met medewerking van Dick Waleson, viool. 0.a. Rhapsodie, Bartok en Marosszeker Tanze, Kodaly. 8.40 „De Ko meet" hoorspel door E. Johannsen. Vertaling M. Beversluis. H»t Groot Volkstooneel o. 1. v. Bouber en Gronevld. 10.— Uitzending van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden; „De Weder waardigheden van Wakker en Tropenduif' o 1 v. W. v. Cappellen. 10.15 Vaz Dias. 10 25 Vervolg en slot concert. 11.Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R V.) 8Schriftlezing. 8.159.45 Morgencon eert. 10.Zang, N.C.R.V. dameskoor. 10.20 Ziekendienst. 11.Harmoniumspel door M F Jurjaanz. Mej. C. de Jager, sopraan en mevr. R. MijnhoutBakkenist, alt. 12. Politieber. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 2.Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay— 'Möllenkamp, zang H. Hermann, viool. H. v. d Horst, cello. Mevr. R. A. v d. Horst Bleekrode, piano. 2— Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.— Concert door L. de Ruiter, viool. H. J. Berghout, cello en mej. R. Beute, piano. 4.30 Gramofoonpl 5Kinderuur 6.Voo^ de Landbouwers. 6.45 Causerie do 1 G van Ravenzwaay. 7 15 Causerie door 8. -uitse. 7.30 Politiebr 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Evangelisatie samenkomst in de Ger. Kerk te Naaldwijk m. m. v. Chr. Zangvereeniging „Excelsior" o. 1 v. A. Fagel. 9.30—11.Concert Utr. Chr Muziekver. „De Bazuin" o. 1. v. A. J Krag- ting. O.a. fragmenten uit „de Hugenoten" Meyerbeer en „Tannhauser", Wagner. 10.10 Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 12.20 Licht orkest. 1.35 Orgelconcert door G. D. Cunningham. 2.45 Schooluitzending. 3 50 Symphonie d mol, Franck. 2e Pianocon cert in b-mol, Brahms. 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6.50 Liederen van Schubert door Helen Henschel en Leslie Holme. 8.35 Symphonie-concert o. 1. v. R. Strausz. O.a. Symj honie nr. 39 van Mozart en Symphonie Domestica van Strausz. 11. 12.20 Dansmuziek Parijs ,,Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Gramo foonplaten. 9.20 Feestelijke inwijding van den nieuwen krachtzender Parijs. Gevarieer den avond. Langenberg, 473 M. 6.257.20, 10.20 10.35 en 6.50 Gramofoonplaten. 12.25—1 50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert 7 20 Symphoniecmeert, o.a. Eine Faust- ouverture, Wagner en Dante-symphonie Liszt. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 en 2.20 —4.20 Orkestconcert. 4.20—4.50 Gramo foonplaten. 7.20—8.20 Werken van Gounod. O.a. uit Faust, Mors et Vita en Romeo en 'Julia. 8.50—9.10 Liedjes bij de luit door Carl Domy. 9.25—10.10 Moderne operette muziek. O.a. uit Wo die Lerche singt, Léhar. 20 1011.50 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Gra mofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Populaire uitzending. 9.20 Gramofoonpla ten. 9.35 Waalsch kwartiertje. 9.50 Sonate voor viool en piano van A. Dupuis. 338 M.: 5 20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Het Zimmer-kwartet speelt kwartet op. 18 nr. 6 en op 12/ nr. 12, Beethoven. 9.20 Koorconcert o. 1. v. Jef van Hoof. Zeesen, 1635 M. Ca. 6.6.50 Gramofoon platen. 8.20—8.45 en 9.309.55 Uitz voor scholen. 9.55 en 11.20 Berichten. Hierna gramofoonplaten. 12.15—1.20 Ber. 1.20 2 20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.20 Lezingen. 7 20 Populair concert. 7.50 „Koning Richard III" van W. Shakespeare (Hoofdrol Fritz Kortner). 9.20 Lezing en berichten. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. Men schrijft ons: Het begint zoo langzamerhand een chaoti- sche toestand in de ether te worden Steeds komen er in het afgepaalde gebied der om- roepgolven meerdere stations bij en verhoo- gen de bestaande zenders hun energie met het gevolg, dat de luisteraars allerlei midde len moeten aanwenden om er voor te zorgen, dat men uit zijn luidspreker slechts dat station te hooren krijgt dat men wenscht. In zeer vele gevallen is dat niet eens meer mogelijk en verscheiden stations ziin niet te krijgen zonder een ander op de achtergrond Indien er zoo doorgegaan wordt, wordt de toestand nog hopeloozer dan zij nu reeds is. De omroepethcr is vol, er kan niemand mee: met een zender bij, zonder met zijn buren op de golflengte schaal in conflict te komen Om uit deze impasse te komen, ,wil de En- gelsche ingenieur Capt. Eckersley, de man die de B. B. C. gemaakt heeft tot datgene wat zij nu is, verder geen gebruik maken van de ether als overdraag medium, maar wil daar voor het lichtnet gebruiken. De zoiders zenden volgens zijn plan niet meer vrij in de ether uit, maar zijn direct gekoppeld aan het lichtnet. Iedere stad zal zijn eigen zenders moeten hebben. De zen ders van diverse steden zouden' mef telefoon lijnen met elkaar te verbinden zijn, zoodat de uitzending voor een bepaald land of district toch uniform kan zijn. Een ieder zou door aanschaffing van een simpel apparaatje uit zijn electriciteits stop contact behalve stroom voor zijn stofzuiger of strijkijzer, diverse programma's (al naar er zenders aanges'oten zijn) kunnen ontvangen Deze nieuwe wi'ze van radio ^-overbren ging zou in de plaats kunnen komen van de radio-distributie. Het voordeel van het systeem is, behalve dat men geen golflengte moeilijkheden heeft en vrij over iedere golf lengte kan beschikken, men vrijwel overal over een electricitcits-net beschikt en geen kostbaar apart net voor de radio-distributie heeft aan te leggen en te onderhouden. Reeds zijn in Engeland d? proefnemingen in volle gang en men verwacht de vinding spoedig in de praktijk te kunnen toepassen. Ook in ons land kan men binnenkort een de monstratie tegemoet zien. kwamen. Wij bleven steeds den straatweg houden Je kon toch niet met schoenen vol zand of vuile kousen in de kerk komen Als kwam€n' u~c Lrcjjduiig mar voorbij prac tig g nde korenvelden met niet toe te passen, doch genoemd bedrag i rrrL naH ifn<£ Even ^1°?. en U" reservefonds te mogen storten, ten eind Een oud-stadgenoote, mevr. Fem-Reuter Honkoop, die zich den tijd nog goed'herin nert, dat zij als klein meisje in Alkmaar woonde, heeft ons onderstaand schetsje een herinnering uit lang vervlogen jaren over een kerkgang naar Heiloo toegezonden. Op een prachtigen Zondagmorgen komt vader ons roepen en zegt: Staat op kinde ren, jullie mogen mee naar Heiloo, daar gaan wij vandaag naar de kerk. O, heerlijk. Wij vlug naar beneden. Moeder bleef Zon dags wel eens een poosje liggen. Bet kleedde ons dan en vader sneed brood. Wij kregen Zondags een kadet en een krentenbol. Als wij aan 't ontbijt zitten, komt oom Gerrit bin nen. (Hij is vader's half broer en veel ouder, het is een vroolijke baas die er maar alles uitklapt). Zoo, directeur van de boterham men, zoo broekkies. Goeden morgen. Wat zijn jullie vi;oeg. Ja, zegt vader, ik heb van morgen geen dienst en nu gaan wij naar Heiloo. Ik hoor ds. Snethlage toch zoo graag, fa je mee? Was het maar waar, ik moet met oos naar de groote kerk. Zij moet zich nu nog optuigen en een paar pond haar opzet ten, ik dacht, ik loop nog even naar de Voor- meer. O, die oom Gerrit. Wij keken elkaar verschrikt aan. Om zoo maar te zeggen, dat kinderen en ook Bet het konden hooren, dat tante Toos valsch haar had. Veel dames hadden destijds valsch haar, maar hoe kon het anders. Niet iedere vrouw had zoo veel haar om zoo veel krullen te maken als het toen mode was. Maar het werd altijd diep geheim gehouden, zelfs onder dames werd er fluisterend over gesproken. Gelukkig maar dat moeder het niet gehoord had. Zij was at boos als vader wel eens zei: ben je al opge tuigd vrouw? Laat die scheepstermen nu maar aan Gerrit over, antwoordde zij dan. Nu hoor adjuus, dag broekkies, ik ga eens kijken of ze al klaar is, plezierige wande ling. Wij waren ook gauw klaar. Even aan moeder vragen welke hoed wij op moesten, toch niet die groote? Neen, maar wel siera den en handschoenen aan, het was toch Zondag. Van een parapluie spraken wij maar niet, die lieten we stilletjes thuis. Toen wij door de stad gingen en even buiten de poort waren kwam er al gauw een vriend van vader ons achterop en voegde zich bij ons. De mannen liepen dan voorop en wij op een kleinen afstand er achter. Hoe heerlijk was het overal. Zulk een rustige Zondag stemming. Een enkele sjees die met een boe- r-mpaartje voorhij kwam dat ons vriendelijk groette of een paar wandelaars die terug groot pad er langs. Even achter den rug van de druk pratende mannen het pad op en een paar korenaren geplukt, wat klaprozen en korenbloemen. O, kijk eens, wat een groote korrels, maar wat groen nog hè? Gauw een paar opgegeten, neen niets lekker. En wat waren die klaprozen gauw verwelkt. Terug zullen wij alleen maar wat blauwe bloemen plukken. Bij de echo gekomen liepen wij weer netjes. Daar op Zondag luidruchtig zijn gaf geen pas. Te vroeg naar ons zin waren wij op de plaats van bestemming. Hoe vriende lijk lag het knusse kerkje daar en hoe aardig al die boeren en boerinnen te zien komen van de verschillende paden, bedaard en ernstig. Nieuwsgierig kijken of de fam Foreest in de bank zat. De kinderen gingen bij ons op school en wij gaven elkaar dan tersluiks een knikje. De kerk was altijd goed bezet want ds. Snethlage was toen al een geliefde predi kant. Van andere plaatsen kwamen veel menschen naar hem hooren. Gewoonlijk gin gen wij gezamenlijk in een groote bank en vonden het natuurlijk erg prettig tusschen al "die vreemde menschen. Je kreeg geen eau de cologne en ook geen pepies, het was veel rus tiger in die kerk dan bij ons. Die dames ook met bun drukte. Als de kerk uit was gingen wij in dezelfde volgorde naar huis. De dor pelingen bleven nog in groepjes op het kerk plein staan om de nieuwtjes van de afgeloo- pen week te bepraten. Er waren nog verschei den Alkmaarders maar omdat vader haast had liepen wij maar door. Behalve op de straat was het toch zoo rustig en stil. Wat een verschil bij een paar dagen tevoren toen het zendingsfeest was geweest. Het bosch wemelde toen van de menschen en hoe gezel lig was het toen om de verschillende spreek gestoelten. Er was altijd iets zeer aantrekke lijks aan die godsdienstoefeningen in de open lucht en vooral in die prachtige bosschen. In het bijzonder in den morgen en den voormid dag heerschte er een plechtige stemming. Het zingen klonk dan zoo mooi, speciaal als een paar flinke mannenstemmen de leiding hadden. Laat in den middag werd het dik wijls erg rumoerig en later hoorde men vaak met verontwaardiging er over spreken. Er waren meestal veel jongelui geweest die veel herrie gemaakt hadden en het bosch ook be schadigd hadden. Een chaos van papieren en schillen getuigde hier ook van. Wat deden die menschen daar toch eigenlijk, zij hoor den op de kermis thuis. Bij onze terugkomst kreeg moeder altijd de preek te hooren. Va der had een goed geheugen en gaf de preek uitstekend weer. Hoewel wij erg moe waren zouden wij toch graag altijd naar Heiloo ter kerke gaan. Of het ons in den winter wel even goed zou bevallen is echter een groote vraag. I het voordeelig saldo over het afgeloopen dienstjaar in mindering gebracht op het sub sidie over het daaropvolgende kalenderjaar. Het bestuur verzoekt deze bepaling thans in einde daaruit over volgende jaren te verwachten tekorten op de exploitatie van de nieuwe scholen te kunnen bestrijden. De motieven, die het bestuur voor deze verwachting aan voert, komen ons aannemelijk voor, waarom wij U voorstellen het verzoek in te willigen, echter onder voorwaarde, dat de gelden van het fonds bij den Gemeente-ontvanger wor den gedeponeerd, uit het fonds alleen mogen worden betaald uitgaven, voortvloeiende uit de exploitatie van de scholen voor voorberei dend lager onderwijs en het fonds of het overgebleven deel daarvan in de gemeente kas wordt teruggestort, wanneer te eeniger tijd, ter beoordeeling van uwe vergadering, mocht blijken, dat daaraan geen behoefte meer bestaat, terwijl het bestuur jaarlijks bij de in te dienen exploitatie-rekening den stand van het fonds op 1 December zal moeten me- dedeelen. Indien uwe vergadering zich met een en ander kan vereenigen, zullen wij daarvan aan het bestuur mededeeling doen. Onder overlegging van het advies van de Commissie van bijstand voor de Financiën stellen B. en W. den raad vóór te besluiten bedoelde rekeningen goed te keuren, en wel: die over het tijdvak van 1 April 1929—31 December 1929 in ontvang en uitgaaf met een totaal van 11384.38; die over het jaar 1930 in ontvang en uit gaaf met een totaal van 14735.45. Als gevolg hiervan richtte het schoolbe stuur zich bij brief dd. 24 Juli j.1. tot ons college met het verzoek alsnog gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den plaats gehad hebbenden bouw en de inrich* ting van het gymnastieklokaal bij de St. Aloysiusschooi. en legde het daarbij over de door ons verlangde, door alle bestuursleden onderteekende, verklaring bovengenoemd. Hoewel wij formeel de bevoegdheid heb ben dit verzoek in te willigen, meenen wij dit echter niet te mogen doen zonder machti ging van uwe vergadering, omdat hiermede voor de gemeente een belangrijke uitgave ge moeid is en uwe vergadering eerst later door middel van een suppletoire begrooting zou vernemen, dat wij waren afgeweken van ons aanvankelijk, U bekend, standpunt om mede werking te verleenen tot den bouw van slechts één gymnastieklokaal. In geval van uwe instemming zullen wij de kosten van den bouw en de inrichting van het gymnastieklokaal alsnog opnemen in de rekening en verantwoording van den bouw der St. Aloysiusschooi. Onder overlegging van de adviezen van de Commissiën van bijstand voor het Onderwijs en voor de Financiën stellen wij uwe verga dering vóór te besluiten: a. ons te machtigen alsnog gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den bouw en de inrichting van het gymnastieklo kaal bij de St. Aloysiusschooi aan de Koorn- laan; b. de uit het besluit onder a voortvloeien de uitgave te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting. BESCHIKBAARSTELLING VAN GELDEN VOOR BOUW EN INRICHTING GYMNASTIEKLOKAAL BIJ DE ST. ALOYSIUSSCHOOL AAN DE KOORNLAAN. B. en W. schrijven in bijlage no. 178: Bij besluit van 9 Juli 1925, nr. 7, stelde uwe vergadering gelden uit de gemeentekas beschikbaar voor den bouw van twee r.k. scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Koornlaan, n.1. een jongensschool ten behoe ve van de O.L. Vrouwe-Stichting te Amers foort. Het overleg, bedoeld in artikel 77, 6e lid, der Lager Onderwijswet 1920, tusschen de schoolbesturen en ons college, leidde er o.m. toe, dat de gemeente medewerking zou ver leenen tot den bouw van slechts één gym- _oh VI- v»v. UHU1V|I IC uciircii nastieklokaal, en wel dat bij de meisjes- I beschikkingen worden behandeld, geen ter- school. Deze beperking geschiedde uit bezui- miin ooeenomen. «raarhinn«- R »- WIJZIGING BOUW- EN WONING VERORDENING. In bijlage no. 189 schrijven B. en W.: De wet van 9 Juli 1931 tot wijziging de# Woningwet (Stsbl. 266), in werking getreden op 29 Juli j.1. met uitzondering van enkele artikelen, bepaalt in artikel XXXVIII, dat de plaatselijke verordening, regelende het be roep op den Gemeenteraad, binnen drie maanden na het inwerkingtreden van de wet aan Gedep. Staten ter goedkeuring moet wor den aangeboden. De bestaande regeling betreffende het be roep op den Gemeenteraad (artikelen 93 tot en met 98 der Bouw- en Woningverordening) voldoet op eenige uitzonderingen na aan de nieuwe voorschriften. Evenwel is onder de algemeene voorschriften der Bouw- en Wo ningverordening, waarin o.m. de verzoeken om bouwvergunning en de daarop te nemen UJI.t.t nigmgsoverwegingen, die er ook toe leidden, dat de gemeente voorshands het aantal ge meentelijke gymnastieklokalen niet vermeer derde. Verder zou het r.k. onderwijs met één gymnastieklokaal méér toch reeds in een gun stiger positie komen te verkeeren dan het openbaar onderwijs. Bij brief van 20 Novem- I ber 1926 deelden wij uwe vergadering de re- Ciyv J /»/-# nPlUi/tn sulfaten van bovengenoemd overleg mede. JiCid Ml V#ÏUfLUUlfy Desniettemin ^uwde de vereeniging „St. Joseph" voor eigen rekening een gymnastiek lokaal bij de jongensschool. Sinds 1926, toen vorengenoemde maatrege len werden getroffen, zijn de omstandighe den echter gewijzigd. De financieele toestand der gemeente liet zich naderhand gunstiger aanzien. Uit dien hoofde hebben wij, en ook uwe vergadering, een overigens wenschelijke uitbreiding van het aantal gymnastiekloka- REKENINGEN 1929 EN 1930 VAN DE ALKMAARSCHE FRÖBELSCHOOL. In bijlage no. 182 schrijven B. en W.: Het bestuur der vereeniging „Alkmaar- sche Fröbelschool-" heeft aan ons ingezon den de rekeningen en verantwoordingen over het tijdvak van 1 April 192931 December 1929 en over het jaar 1930 van de toenmali ge onder zijn beheer staande school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Doe lenstraat met daaraan verbonden parallel klassen, sluitende in ontvang en uitgaaf resp. 11384.38 en 14735.45. Met betrekking tot deze rekeningen en ver antwoordingen deelen wij U het volgende mede. In de rekening en verantwoording over 1929 komen voor de ontvangsten en uitga ven voor de eerste inrichting van de lokalen in de Lindenschool, welke de Vereeniging tij delijk in gebruik heeft £ehad, en voor welke inrichting uwe vergadering een bedrag be schikbaar heeft gesteld. Hiervoor behoorde een afzonderlijke rekening en verantwoor ding te zijn ingediend. Het toegestane bedrag bleek niet geheel voldoende te zijn en het be stuur heeft het tekortn uit de exploitatie be streden. Hiertegen kan, hoewel het uit admi nistratief oogpunt niet juist is, weinig be zwaar bestaan, omdat het bestuur aanvul ling van het voor de inrichting benoodigde crediet ten laste van de gemeente had kun nen vragen, hetgeen thans vermeden is. Onder de uitgaven zijn opgenomen bedra gen van resp. 2028.87 en 1621.77, samen 3650.64, door het bestuur gestort in een re servefonds. Deze bedragen vormen het voor deelig saldo op de exploitatie over het tijd vak van 1 April 1929—31 December 1930 Krachtens art. 2, sub 15, der desbetreffende verordening (Gemeenteblad nr. 1054) wordt gymnastieklolca- len mogelijk geacht. Zoo kwam tot stand een lokaal bij de Christelijke scholen aan de Pa lingstraat en een gemeentelijk lokaal aan de Ridderstraat, terwijl er binnenkort nog één zal verrijzen bij de nieuwe Gemeente school nr. 4 nabij de Vondelstraat. Bij inge bruikneming van het laatste zal het open baar lager onderwijs de beschikking hebben over één gymnastieklokaal op twee scholen. Het niet voor gemeente-rekening gebouw de lokaal bij de St. Aloysiusschooi buiten be schouwing latende, heeft het r.k. onderwijs met 10 scholen de beschikking over 4 gym nastieklokalen. Het komt ons thans mitsdien billijk voor, dat de gemeente alsnog gelden beschikbaar stelt ten behoeve van één gym nastieklokaal voor het r.k. lager onderwijs. Naar het ons voorkomt is de meest aanne melijke weg daartoe het lokaal bij de St. Aloysiusschooi voor rekening van de gemeen te te nemen. Wij hebben ons daartoe tegen over het bestuur der Vereeniging „St. Jo seph" bereid verklaard, onder voorwaarde, dat dit bestuur zich verbindt nimmer mede werking van de gemeente te zullen vragen b luit van 27 DecmberÏ9297nr.'Cis'dèzê voor den bouw van een gymnastieklokaal bij m 1 t—- de nieuwe school aan de Molenbuurt, het- mijn opgenomen, waarbinnen B. en W. op een verzoek om bouwvergunning moeten be slissen. Deze termijn ware als regel te stel* len op ten hoogste twee maanden. Het ver dient voorts aanbeveling om ter bespoedi ging van de behandeling van bouwaanvra- gen de mogelijkheid te openen om ook een bouwvergunning voor een gedeelte van een bouwplan te verleenen, wanneer de aanvra gers daartoe het verzoek doen. B. en W. bieden den Raad een ontwerp- verordening tot aanvulling der Bouw- en Woningverordening aan, waarbij tevens eenige wijzigingen van de artikelen 93 en 94 der Bouw- en Woningverordening zijn voor gesteld. SCHOOLGELDEN LAGER ONDER- j WIJS. In bijlage no. 184 schrijven B. en W.: De verordening, regelende het invordereV van schoolgelden voor het gewoon lager on derwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het openbaar buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Alkmaar, vastgesteld bii Raadsbesluit van 8 November 1928 nr. 8 (Gemeenteblad nr. 1124), bevat in de artike len 1, le lid, en 3, le lid, verwijzingen naar artikelen van de Gemeentewet, die niet meer in overeenstemming zijn met den van een doorloopend genummerde reeks van artikelen voorzienen tekst dier wet, afgekondigd bii Kon. besluit van 16 Maart 1931 (Staatsblad nr. 89). Het verdient aanbeveling bedoelde verwij zingen met dien tekst in overeenstemming te brengen. Het besluit daartoe, inhoudende eene wij ziging van meergenoemde invorderingveror dening, heeft krachtens het tweede lid van artikel 272 der Gemeentewet, tot gevolg, dat de Verordening op de heffing van schoolgel den opnieuw aan de Koninklijke goedkeuring moet worden onderworpen. Bij Koninklijk LAW «N - - .-«•VRVUUU, 11 Cl" welk ons dan met het oog op den betrekke lijk korten afstand tusschen die school en het lokaal aan de Koornlaan overbodig voor komt, terwijl alsdan gelijkstelling tusschen het openbaar en het r.k. lager onderwijs is euilCetm .Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.—y. R. 211 In den namiddag liep Mark naar de kust, niet ver van „De Klippen", vanwaar hij kon zien of Manson's boot was uitgevaren of niet. Als ze niet aan het strand had gelegen, zou hij zich op dezelfde plaats, die hij giste ren met zulk gunstig gevolg had gebruikt, verstopt hebben, om haar terugkomst af te wachten. De boot schommelde echter nog aan haar boei. Geen enkele visschersbóot had de haven dan ook verlaten. De zee was nog woelig, en men kon met zekerheid zeggen, dat buiten de beschutte baai de wind nog krachtig woei. Met hun handen in de zakken stonden de vis- schers in groepjes bij elkaar, of zaten te roo- ken op de paaltjes, waaraan de booten waren vastgelegd. Vanuit de hoogte, waar hij stond, keek de detective op hen neer Manson was er niet bij, ook Ducros niet. Dit was juist, wat wenlove verwacht had. Hij keerde naar zijn logement terug om te rusten en te rooken tot theetijd. Daarna moesten er nog eenige uren ver- loopen, voordat de duisternis inviel De defectieve stak zijn pijp nog eens op en ging uit. Eenige honderden meters verder stond een hekje langs den kant van een veld. Hierover leunend kon hij den schoorsteen van Ducros-woning, half villa, half landhuisje, zien. De gewezen mijnwerker woonde alleen en deed zijn eigen huishouding, zooals de buren wisten te vertellen; terwijl er alleen Zater dags en Zondags een werkster kwam den eerste ndag om de huiskamer te doen, enz., en den tweeden dag om zijn eten te koken. Het was nu Woensdag, dus niet de dag van de werkster. Wenlove had de gewoonten van den gewezen mijnwerker zorgvuldig na gegaan. Als Ducros zijn huis voor eenige uren verliet, deed hij de vuren uit; er kwam dan geen rook uit den schoorsteen. Dezen middag echter, toen Mark op het hekje was geklommen en tusschen eenige boo- men door over het veld keek, zag hij uit den schoorsteen, die hem het meeste belang in boezemde, rook opstijgen. "Uit den aucren rookpluim maakte de detective op, dat - vuur juist weer was aangestookt, zo Ducros niet van plan scheen om uit e g Opeens hoorde Wenlove horige p*- ^et wendde zich om en sprong ljl' h d hem hek, doch niet zoo snel, „aszoden aan den kant va" <- Wenlove zijn na- zelfs de sdierpe o rkt Mark werd dering niet ha<?°eV... \foeide dat het niet bij trappen. De weg was gewoonlijk zoo een zaam, dat hij echter niemand verwacht had. Het was een zijpad, dat op den grooten weg naar het strand uitkwam, die er rechthoekig op stond. Mark nam zijn hoed af voor den Squire. Deze hield zijn paard in en sprak, zoodra hij dicht genoeg genaderd was: Bent U den zonsondergang aan het be wonderen, mr. Wenlove, of bekijkt U de jonge tarwe? Jammer voor den eigenaar is dit geen goede grond voor graan, te dicht bij de hei de, denk ik. Neen, mijnheer, Y^naf dat hekje kan ik den schoorsteen van Ducros' huis zien. Ik keek of er rook uit kwam of niet. Hij is nu thuis, wat gewoonlijk wil zeggen, dat hij later, als het donker is geworden, uitgaat. Wat dan? Ik hoorde een ontploffing uit die rich ting. Hij wees met de hand. Ik ben er zeker van, dat ze door dynamiet of schietkatoen veroorzaakt werd. Hoe is het mogelijk! Wel, dan zou het bewijs gevonden zijn! Zelfs al had niemand anders het gehoord, dan zou er toch zoo'n groot gat in den grond geslagen zijn, dat de eerste de beste, die er langs liep, het zou zien! Ik geloof, dat niemand anders dan ik het gemerkt heeft. Ik zou het ook niet ge hoord hebben ,als ik binnenshuis was ge weest, daar de wind de ruiten deed ramme len. Het kan zijn, dat er zoo'n groot gat ge slagen is, dat de eerste de beste het moet zien, maar wie loopt er nu over het eenzaam- De maan schijnt vanavond niet, zoodat ste deel van de heide, tenzij een'schaapherder gelegenheid genoeg is voor iemand, die nu en dan? VpiyW i-n nnpn to oTU nrot «-»4 mmSS er gelegenheid genoeg is voor iemand, die iets verkeerds wil doen, gaf de Squire toe. Daar twijfel ik niet aan, mijnheer, ant woordde de dectective. Hij legde zijn hand op mr. Myddleton's zadelknop en zeide heel zacht, hoewel niemand hem kon hooren, daar, naar hij geloofde, geen sterveling in het gezicht of het gehoor was te bekennen vannacht of twaalf uur was ik buiten om een luchtje te scheppen en naar het weer te kijken, voordat ik naar bed ging, toen ik iets hoorde, mijnheer, dat mijn vorige ontdekking bevestigde en mij een anderen draad in han den gaf, dien ik nu volg. Mr. Myddleton hield zijn vos, die teekenen van ongeduld vertoonde, ia nu en dan? Verder kunnen ze elk gat, dat zij in den grond verkiezen te slaan, volkomen bedekken met brem en varens, om niet te spreken van struik- en dopheide. Ziet U, mijnheer; wat er is weggedragen is alleen de vracht, die twee mannen op hun schouders over een ruw pad kunnen dragen. Ik ben er vrijwel zeker van, dat alleen Ducros en Man son in het geheim zijn, en ik zou het al lang hebben uitgevonden, als zij er een kar, of zelfs maar een paard alleen voor zouden hebben gebruikt. Die Ducors is een slimme vogel. Wat hij niet van het mijnwerk weet, is de moeite van het weten niet waard. Ik moet bekennen, dat ik zelf dacht, dezen mor gen de gevolgen van die ontploffing te zullen - JVy MMSTS VJ XO UV.Z.C goedkeuring verleend tot 1 Januari 1932. De ze gelegenheid kan dan tevens worden be nut om verlenging van de Koninklijke goed* keuring op de heffingverordening aan te vra gen. B. en W. stellen den Raad vóór vast te stellen een verordening tot wijziging der ver ordening, regelende het invorderen van vinden. Zoover als ik naar het geluid kon beoordeelen, berekende ik zorgvuldig zoowel de plaats, waar zij aan het werk waren, als de afstand. Toch bracht ik zonder eenig ge volg na het ontbijt verscheidene uren door met een nauwkeurig onderzoek van het ge deelte van de heide. Het lijkt mij het eenvoudigste, bracht de Squire in het midden, een menigte helpers te nemen. Bied vijf pond aan dengene, die de ertsgroeve vindt, en je kunt er van op aan, dat ze voor den nacht gevonden is! wat één man alleen niet kan, kunnen er twintig wel, in een geval als dit! Dit was juist wat Wenlove niet wilde. Hem was een taak opgedragen, en hierbij was zijn eigen liefde in het spel. Ik hoop, mijnheer, dat U dit voorloopig niet zult doen. U hebt mij deze zaak toever trouwd en ik ben in elk geval in zooverre ge slaagd, dat ik heb kunnen zeggen, wat die mannen deden, en nu weet ik de richting van de plaats, waar zij werken. Er blijft mij maar één ding over weer legde hij de hand op het paard, dat zijwaartsche bewegingen maakte en met zijn hoef over den grond krab de. Ducros en zijn makker op heeterdaad te betrappenWe hebben dan een wettig bewijs tegen hen en tegelijkertijd is de koperader ontdekt, die dan ten Uwen voordeele op recht matige wijze kan worden ontgonnen, mijn heer. waV-Warrtnrt.il

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5