Alkmaarsche Courant. GROOTE PflflROENMARKT op WOENSDAG 28 OCIOBER a.S. GROOTE NAJÖÖRS-VEEMORKT op DINSDAG 3 en WOENSDAG 4 NOVEMBER a.s._ ^Buitenland iBinnenland LAAT U NIETS IN HANDEN STOPPEN! Honderd drie en dertigste Jaargang. Dinsdas: 20 October. TE ALKMAAR Uit onze Staatsmachine EEN SMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN. HOOGE BOETE GEEISCHT. Op zijn Amerikaansch. ZEELIEDENSTAKING TE SYDNEY. OVERVAL OP NAT.-SOC. LOCALITEIT TE BERLIJN. HEEL POOLSCH HUISGEZIN UITGEMOORD. Alle waar is naar zijn geld I Dat was vroeger zoo, dat is tegenwoordig nog zoo. Als U voor opwekking en ver kwikking de echte, medicinale Waarborg hiervoor hebt U in de voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannen borg en Dr. H. J, Doornbosch te Groningen. EEN GRAPJE VAN MACDONALD. Met een ernstige strekking. 150 NAZI'S IN KORT GEDING VOOR DEN RECHTER. Wegens het dragen der ver bodenuniform. AUTO-ONGELUK BIJ ESSEN. 2 dooden, vijf gewonden. DE DOOD VAN EDISON. van Condoleantiebetuiging Rijkskanselier dr. Brüning. MOTORWAGENS OP DE TSJECHO- SLOWAKSCHE SPOORWEGEN. geneeskunde. J. J. C. K. te Velsen, J. de V. te Alkmaar, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Tf No. 247 1931. Vaar aanleiding van de Staatsbegrooting voor 1932. Voor het jaar 1918, dus de begrooting fan voor veertien jaren, werden de totale uitgaven der Staatsbegrooting geraamd op ruim 194 millioen gulden Wanneer we daarnaast zetten het cijfer der eerste begroo ting na de Grondwetsherziening van 1848, n.1 die voor het jaar 1850, dan vinden we daarvoor een cijfer in ontvangst en uitgaaf van bijna 70 millioen. Die begrooting sloot zonder tekort. Het groote verschil van 70 en 194 millioen gaf destijds mr. A. Polak, oud- hoofdredacteur van het „Algemeen Handels blad", de gedachte om in een serie artikelen te wijzen op de onrustbarende stijgingen van de staatsuitgaven. Deze artikelen verschenen later in een boekske onder den titel: „Bijna 200 Millioen". Hij achtte het terecht wen- schelijk om het Nederlatidsche volk in te lich ten waar het geld uit de schatkist bleef. Wan neer wij in deze rubriek de lezers zouden gaan inlichten, waaraan de bij de begrooting voor het jaar 1932 aangevraagde gelden zullen besteed worden, dan zou het gaan om een bedrag dat bijna achtmaal zooveel is als in 1850 en twee en een half maal zooveel als in 1918. Het cijfer der ontvangsten toch wordt begroot op 544.268 092; dat der uitgaven op 593.656.079, zoodat het ge raamde tekort, voor de dekking waarvan door de regeering maatregelen zullen worden voorgesteld (o.a. een korting op de ambte naarssalarissen), bedraagt 49.387 987 Het geraamde tekort op den z.g.n. kapitaals- dienst bedraagt 136.893.552, zoodat het geheele nadeelige saldo over den gewonen en den kapitaalsdienst samen is 186.227 539; op elf millioen gulden na drie maal zooveel als het geheele begrootingsbedrag uit het jaar 1850. We laten hieronder volgen de eindcijfers der verschillende begrootingen van 1911 af, toen alles in de wereld nog pais en vree was, tot 1928. We geven de cijfers van ontvang sten (o.) en uitgaven (u.) 1911: o. 205 millioen, u. 208 millioen 1912: o. 213 u. 222 1913: o. 227 u. 238 1914; o. 245 u. 359 1915: o. 263 u. 504 1916: o. 309 u. 532 1917: o. 534 u. 688 staat, althans volgens de begrooting van 544.268.092. Een volgend maal gaan we na, waar deze ontvangsten uit worden geput. o. o. o. o. o. 1918: o. 1919: o. 1920: o. 1921: o. 1922: o. 1923: o. 1924: o. 1925: o. 1926: o. 1927: o. 1928: o. 561 695 810 709 662 659 644 680 728 666 717 u. 1050 u. 811 u. 911 u. 990 u. 1084 u. 770 u. 702 u. 667 u. 688 u. 601 838 u. We gaven alleen maar de millioenenbedra- gen met verwaarloozing van wat daar bene den was. Uit dit lijstje blijkt, dat verreweg het duurste jaar voor onze staatshuishouding 1922 geweest is, toen de uitgaven precies bedroegen 1.084.429.853.11 lAdaarna komt '18 a. d. beurt met 1.050.936 640.19. Alleen in deze jaren werd dus de 1000 mil lioen overschred endoor een land met ruim zeven millioen inwoners! Hte grootste tekort werd ook bereikt in 1918, toen het op ruim een ton na 490 millioen bedroeg. Slechts wei nig deed daarvoor onder het jaar 1922, toen het ruim 422 millioen bedroeg. Sedert kwa men weer overschotten op den gewonen dienst voor; gevolg van het bezuinigings systeem, dat sedert is ingetreden. Voegen we hier nog aan toe, dat in de jaren 1912 tot en met 1924 aan z.g.n. crisis-uitgaven een be drag van bijna vier milliard gulden werd uitgegeven, dan blijkt daaruit wel, dat aan de schatkist hooge eischen werden gesteld. Gelijk men weet, werd met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden, waarin ook ons land door de wereldcrisis zich nu be vindt, weer een crisisdienst ingesteld, waar voor bepaalde bronnen van inkomsten wer den opgespoord. Nu is een begrooting niet veel anders dan een raming, welke mee- of tegenvallen kan. Minister De Geer heeft van verschillende meevallers een potje gevormd; een stootkus sen om den stoot van komende slechte tijden op te vangen. We vreezen, dat er heel wat zal op te vangen zijn in het jaar 1932. Dan zal in de belastingopbrengst en in andere bronnen van inkomsten van den staat duide lijk worden, hoeveel slachtoffers en tot welke bedragen de huidige crisis geleid heeft. Waarschijnlijk zal aat niet meevallen. In getreden prijsdalingen kunnen het cijfer der uitgaven echter nog ten goede beinvloeden, al zal dat niet zoo heel veel kunnen wezen. We geven tot slot nog de begrootingscij- fers voor de uitgaven der verschillende de partementen in 1932: Huis der Koningin 1.850.000; Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin 2.022.423; Buiten- landsche Zaken 4.234.953; Justitie 29.274.985; Binnenlandsche Zaken en Landbouw 22.365.378; Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen 165.893.853; Na tionale Schuld 73.903.406; Financiën 62.944.701Defensie 98 731,809; Water staat 54.297.027Arbeid, Handel en Nij verheid 71.927.583; Koloniën 6.159.961 Onvoorziene Uitgaven 50000. Totaal L 593.656.079, Waartegenover een ontvangst Voor 70.000 dollar aan likeuren aan boord. Een uit St. John op New Foundland af komstige Britsche motorboot is nabij Fire Is- land door de Amerikaansche kustwacht in beslag genomen, terwijl een elf-koppige be manning werd gearresteerd. Het schip had voor 70.000 dollar aan likeuren aan boord, bestemd om naar de U.S.A. te worden ge smokkeld. De rechtbank van Columbia had den naar Europa uitgeweken olie-millionnair Harry Blackmer veroordeeld tot een boete van 60.000 dollar, omdat hij weigerde naar de U.S.A. terug te keeren, teneinde te getuigen in het bekende olie-schandaal tegen den mil- lionnair Harry Sinclair. De Hooge Raad te Washington heeft thans het hooger beroep van Blackmer ingewilligd en zal de zaak opnieuw behandelen. In de haven van Sydney is Maandag een algemeene staking geproclameerd voor de zeelieden, omdat een scheepvaartmaatschap pij geweigerd heeft, het ontslag van een sto ker in te trekken. Tot nu toe konden reeds zes schepen niet uitvaren. Het incident heeft plaats gehad aan boord van het 7710 ton metende Australische stoomschip „Canber ra", dat de Melbourne thuis behoort. Gisteravond tegen 22 uur 30 is een vuur- overval gepleegd op een nat.-soc. localiteit in de Schillingstrasse, in het NO van Berlijn. Een lid van de nat.-soc. partij, de 23-jarige Emil Thomaschk werd door schoten in arm en dij zwaar gewond, en moest naar het zie kenhuis worden gebracht. Twee der vermoe delijke daders zijn gearresteerd. In het plaatsje Isnica te Wolhynia is ten huize van een der dorpelingen, Mitoch ge naamd, brand uitgebroken. Toen de dorps- genooten toesnelden om hulp te brengen en eenige mannen het brandende huis binnen drongen, vonden zij daar een afschuwelijk tooneel. Op den grond lagen de lijken van Mitoch, zijn vrouw en twee kinderen zoo vreeselijk verminkt, dat men ze nauwelijks meer herkennen kon. Vloer en muren waren met bloed bespat. kort daarop is, verdacht van deze vreeselijke slachting, de zwager van mitoch gearresteerd, die als zeer wraak zuchtig bekend staat. De brand zou hij hebben aangestoken om de sporen van zijn misdaad uit te wissen. VS-pepermunt koopt, dan weet U, dat U 10 cent moet betalen voor 100 kwaliteit. dienst met een aanhangwagen, zij kun- nen zoowel voor- als achteruit rijden en behalen een snelheid van 40 a 45 K M. per uur, welke bij verbetering van den spoorweg nog hooger kan worden. De invoering van motorrijtuigen werd ver volgens ook uitgestrekt tot de boofd- spoorwegen, waar de motorrijtuigen een snelheid van 80 K.M. behalen. Op het oogenblik zijn er 63 motorrijtuigen en 98 railbussen in bedrijf. Volgens de huidige dienstregeling loopen er 896 motortrei- nen, die 124 baanvakken bedienen met een totale lengte van 3356 K.M., zoodat een kwart van het aantal bedrijfskilo- meters door motorkracht wordt bediend. In 1932 zal het aantal motorrijtuigen en railbussen nog aanzienlijk worden uitge- i breid. Bij zijn verkiezingscampagne in zijn district Seaham „werkt" de premier MacDonald met markenbiljetten uit den tijd toen in Duitschland de valuta aan zienlijk was gedaa.ld. Om zijn gehoor het gevaar van inflatie aan te toonen ver toont hij namelijk drie biljetten van 20.000 Mark, ter nominale waarde van 36.000 gulden dus, en deelt dan aan zijn gehoor mede dat dit het loon was van een Duitsch arbeider voor vier dagen en dat het een werkelijke waarde vertegen woordigde van nog geen tien shilling (op het oogenblik nog geen vijf gulden). Naar men weet moeten in Groot-Brit- tannië de candidaten een bedrag van 1800 gulden storten. Toen hij zich Vrij dag voor de candidaatstelling aanmeld de, kwam MacDonald eerst bij wijze van grap met zijn 60.000 Mark voor den dag, doch hij stortte vervolgens de vereischte som. Het „Snelgericht" heeft gister behandeld de zaak tegen ongeveer 150 nationaal socia listen, die op den terugweg van Brunswijk naar Hannover door de politie voorloopig in hechtenis waren genomen wegens overtreding van de Noodverordening en het dragen van verboden uniformen. De meesten hunner werden vrijgesproken, de anderen kregen geldboetes van 10 R. M. Een voetbalelftal uit Eickelborn is tus- schen Delbrueck en Boke verongelukt. De auto, waarmede de sportsmen huiswaarts keerden, geraakte in een greppel waardoor zij over den kop sloeg. De 30 inzittenden ge raakten onder den wagen. De keeper en een der halfbacks konden slechts als lijken wor den geborgen, terwijl de andere personen, ernstig gewond en bewusteloos naar het zuikenhuis werden overgebracht. Twee hun ner verkeeren in levensgevaar. Naar officiéél wordt medegedeeld heeft de Duitsche Rijkskanselier in verband met het overlijden van den Amerikaanschen uitvin der Edison den vertegenwoordiger van een Amerikaansche persagentschap medegedeeld, dat de mededeeling van het overlijden met ge voelens van oprecht leedwezen en diepste deelneming ontvangen is. Juist in Duitsch land, waar natuurwetenschap en uitvinders in hooge eere worden gehouden, kunnen wij, aldus dr. Brüning, in het bizonder medege voelen waf de Vereenigde Staten verliezen door den dood van Edison. De Tsjechoslowaksche staats-spoorwe gen hebben, zooals de N. R- C- wee berichten, tot de eersten behoord, me motorwagens lieten rijden in pla stoomtreinen. De eerste motorwagen werd 1 November 1925 m dienst gesteld op de lijn Zajeci—Cejc e watervoorzie- men moeite hfd ™fLeven Geleidelijk ning voor de eid. Toen bleek, werd de Pr0€f"'torvvagens betrekkelijk dat de zware motorwagen^ V0el|iehter tvpe en zoo kwam men tot de autobus op rails. Deze doet zoo noodig DE MOORD TE NIJMEGEN. De dader voor een jaar naar een krankzinnigengesticht. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan tegen den 22-jarigen grondwerker te Nijmegen, die op de Groote Markt zekeren R. M. L. met een scheermes doodde. Er is een psychiatrisch onderzoek naar verdachte in gesteld. Uit het geneeskundig rapport bleek, dat hij ontoerekenbaar was. De rechtbank gelastte plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor den tijd van een jaar en daarna ter beschikking stelling van de regeering. DE STAKINGSRELLETJES TE GELDERMALSEN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gister den fabrieksarbeider A. p. van A. te Geldermalsen, die wegens mishandeling tij dens de stakingsrelletjes aldaar op 30 Juni 1930 door het gerechtshof te Arnhem was veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en wiens zaak door den hoogen raad naar 't Bossche hof was verwezen, vrijge sproken. De advocaat-generaal had bevesti ging van het vonnis geëischt. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van den zoon van wijlen het „Staphorster Boertje", die door de recht bank te Maastricht is veroordeeld tot 300 boete wegens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde te Hoensbroek. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 20 October. Uitspraak vorige zitting. Sina M., huisvrouw S. H. te Alkmaar, thans in voorarrest, verduistering van een portefeuille inhoudende 810, 3 maanden ge vangenisstraf. Geertruida Maria t., huisvrouw K. de R. te Wieringen, verduistering van een arm bandhorloge, vrijgesproken Hendrik Z. te Heiloo, gedetineerd, mishan deling ernstig lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, 10 maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. Joh. Maximiliaan z. te Heiloo, mishande ling, 30 boete of 15 dagen en 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar PfWopke de J- te Wieringerwaard, gedeti neerd, ernstige mishandeling met een scherp voorwerp, 10 maanden gevangenisstraf. Hendrika Maria B., huisvrouw W. E. te Hoorn, gedetineerd, zedenmisdrijf, 5 maan den gevangenisstraf met twee maanden af trek voorarrest. Eisch was 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf. Rijkert M. te Hoorn, medeplichtigheid ze denmisdrijf, vrijgesproken. Pieter H. te Berkhout, gedetineerd, diefstal van vee uit de weide onder verzwarende om standigheden, 1 jaar gevangenisstraf met 2 maanden aftrek voorarrest. Geen nieuwe zaken ter behandeling voorge- dragea KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 16 Oct. 1931. A W. te Grootschermer, W. S., C. J. de H. te Graft, J. R., G. M., H M., P. M. te De Rijp, overtreding ijkwet, de le en 7e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 8 en 3 boete of 8 en 3 dagen hechtenis, de 4e 4 x 3 boete of 4 x 3 dagen hechte nis, de 6e 2 x 3 boete of 2 x 3 dagen hech- tenis. A. D. te Limmen, E. G., C. J. R. te Alk maar, C. H. D. te Wijk aan Duin, P. K. te Den Helder, F. v. S., G. F., M. C. M., G. D. te De Rijp, overtreding politieverordening, de le en 4e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 3e, 6e, 7e en 8e ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis, de 9e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e 4 boete of 4 dagen hechtenis. G J. H. te Castricum, E. R. te Velsen, A. v. E. te Heiloo, E. T. J. v. L., J. v. d. N. te Alkmaar, J. K. te Hoogwoud, A. v. d. S. te Nieuwe Niedorp, L. J. te Koedijk, T. L. te Zuidscharwoude, A. v. O. te Nieuwer Am- stel, J. H. te Oterleek, J. J. B. te Berkhout, K. K. te Westwoud, A. K. te Hem, J. P. de G., J. H. te Akersloot, P. K., A. L„ G. S. te Ur- sem, H. M. te Oude Niedorp, W. T. te Roer mond, J. A. P. te Beemster, J. B. te Broek op Langendijk, W. K., K. W. te Sint Pancras, S. B. te Harencarspel, A. L., J. v. S., J. P. te Heerhugowaard, J. L. te Driehuizen, W. W., J. B., E. J. C. te Hoorn, A. M. K. te Amster dam, A. C. O. te Zoetermeer, overtreding motor- en rijwielwet, de le, 6e, 10e, 11e, 13e, 14e, 15e, 16e, 17e, 18e, 19e, 20e, 22e, 23e, 25e, 27e, 28e, 31e en 32e ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis, de 2e, 4e, 30e en 35e ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 3e, 26e en 33e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 5e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 7e, 8e en 9e ieder 1 boete of 1 week tucht school, de 12e 10 en 3 boete of 10 en 3 dagen hechtenis, de 21e, 29e en 34e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 24e 15 boe te of 15 dagen hechtenis. RELLETJES NA EEN UITZETTING. Politie-agenten met steenen en bloemkool gegooid. Nadat gistermiddag een bewoner van de Simon Willemstraat, gelegen in West bij de Agatha Dekenstraat te Amsterdam wegens huurschuld uit zijn huis was gezet, heeft een troep communisten, die zich voor het huis op hield, toen de deurwaarder en zijn helpers, onder bescherming van enkele agenten hun werk verrichtten, ernstige wanordelijkheden ontketend. Toen n.1. de uitzetting had plaats gehad en de deurwaarder met zijn helpers onder geleide van vier agenten vertrokken, werden zij in de Bellamystraat op den hoek van de Ten Katestraat door de communisten die hen gevolgd waren, met een aantal pro jectielen, waaronder steenen en stukken bloemkool, bekogeld. Drie van de agenten werden door deze prijectielen pijnlijk getroffen; één van hen bleek zelfs zoodanig gewond te zijn, dat hij zich later naar huis heeft moeten begeven. Daar de situatie een ernstig karakter dreigde aan te nemen, trok een van de agen ten zijn revolver en loste een schot in de lucht Dit bracht er den schrik bij de belhamels in. In een oogenblik stoven zij in verschillende richtingen uiteen. De deurwaarder en zijn helpers en de agenten konden zich daarna naar het post huis Borgersstraat begeven, vanwaar eerst- genoemden per auto naar huis zijn gebracht Inmiddels was er een kleine politiemacht verschenen die het ontstaan van nieuwe wan ordelijkheden verhinderde. In de Simon Wil lemstraat en omgeving bleef het nog uren lang vrij rumoerig. ESen aantal agenten is den geheelen avond in de nabijheid van het huis in de Simon Willemstraat geweest, daar gevreesd werd, dat de persoon, die uit zijn woning was gezet en die zijn meubelen zelf had laten wegbrengen, met versterking zou terugkeeren, teneinde weer bezit te nemen van zijn vroegere woning. HET CONFLICT BIJ DE K. N. S. M. OPGEHEVEN. Naar bekend, heeft gister een deel van het civiele personeel van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij, bestaan de uit koks, hofmeesters en bedienden, ge weigerd voor een aantal schepen dier Maat schappij te monsteren, welke weigering ge grond was op een aangekondigde loonsver laging van 5 pCt. voor de gages boven 100 gulden per maand en 3 pCt. voor de lagere gages. Een gedeelte van de stokers en ma trozen der Maatschappij heeft zich daarop, na hierover te hebben vergaderd, solidair verklaard. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft in den namiddag in het Scheepvaarthuis een con ferentie gehouden over dit conflict met den heer Valstar, die optrad namens de Directie van de K. N. S. M. Omtrent het resultaat van deze conferen tie vernemen wij van eerstgenoemde zijde, dat de directie der K. N. S. M. de mededeeling heeft ingetrokken, dat de loonsverlaging voor het civiele personeel zou plaats vinden in den vorm als is vermeld. De bedoeling was n.1. niet geweest de gages van het civiele perso neel in het algemeen te verminderen, doch alleen die gages, welke in den loop der tijden gestegen waren boven de contractueele, des tijds geldende normen, gages dus, waarboven nog een bedrag werd uitgekeerd, dat als een vorm van premie was te beschouwen. Naar aanleiding van deze uiteenzetting besloot het bestuur van den Centralen Bond het conflict geen verdere voortgang te dooi vinden. Van genoemde zijde deelde men ons in dit verband mede, dat het civiele personeel der Maatschappij, dat in staking was ge gaan, morgen op de oude voorwaarden zal monsteren. Ook voor de matrozen en stakers, die zich solidair verklaard hadden is er geen aanleiding meer tot voortzetting van het conflict, dat dus als opgeheven kan worden i beschouwd. ONREGELMATIGHEDEN. Ten nadeele van het pensioenfonds. Een schrijver le klasse bij den pensioen raad te 's-Gravenhage is Vrijdag gear resteerd onder verdenking van zich schuldig te hebben gemaakt aan financieele onregel matigheden. De gearresteerde heeft inmid dels een bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde deelt men aan het Hbl, mede, dat het nadeel, aan het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds berokkend, eenige dui zenden guldens bedraagt. De Haagsche Crt. schrijft nog: Evenals bij Financiën, beschikt ook bij den Pensioenraad een ambtenaar, de schrijver le klasse Z., over blanco geteekende postchèque- formulieren. Eenige jaren geleden reeds is Z. begonnen deze chèque-formulieren in te vullen ten name van gefingeerde pensioengerechtigden. Deze chèques werden vervolgens door hem geïncasseerd. Hoewel deze chèqui-vervalsching geduren de eenige jaren achtereen werd gepleegd en het bij' de ambtenaren bekend was, dat de schrijver Z. uitgaven deed, die ver boven zijn draagkracht gingen, heeft men noch bij den Pensioenraad, noch bij de Algemeene Reken kamer iets gemerkt, totdat de fraude bij Financiën werd geconstateerd. Toen toch vond men bij de Algemeene Re kenkamer aanleiding ook '-'et werk van andere rekenplichtigen, bij wie mogelijk op dezelfde wijze fraude kon zijn gepleegd eens nader onder de loupe te nemen. En zoo ontdekte men dit geval. Het gevolg daarvan was, dat men twijfel begon te koesteren aan de echtheid van eeni ge chèques, afgegeven door den Pensioen raad. Een nader onderzoek werd ingesteld, waar bij bleek, dat bedragen op de chèues en de namen der pensioengerechtigden gefingeerd waren, terwijl tevens bleek, dat de chèque- formulieren afkomstig waren uit het boekje, dat Z. onder zijn berustig had. De politie werd van de fraude in kennis gesteld, waarna Z. gearresteerd werd. Z. legde, naar wij vernemen, aanstonds een volledige bekentenis af, waarbij hij tevens er kende de vervalschingen reeds eenige jaren te hebben gepleegd. Hoeveel hij op deze wijze verduisterd had. beweerde hij niet te kunnen opgeven. Hel verduisterde geld heeft hij tot de laatste cent opgefuifd. Het onderzoek bij de Rekenkamer en bij den Pensioenraad is nog in vollen gang. Tot Zaterdag j.1. waren echter reeds verduiste ringen tot bedragen van duizenden guldens vastgesteld. PRINSES JULIANA ZAL EEN STEEtf ONTHULLEN. Prinses Julia na zal op 3 November a s. tegenwoordig zijn bij de officieele ingebruik neming van het nieuwe schoolgebouw aan Doorn- en Frankenstraat van de vereeniging christelijke meisjesschool „Juliana van Stol berg" in Den Haag. De prinses zal bij die gelegenheid een steen onthullen, die ter herdenking der ingebruik neming in de vestibule van het gebouw ge plaats is. GEVECHT TUSSCHEN LEEUWEN. Paniek onder het publiek. Tijdens de kermisweek geeft het circus Van Bever voorstellingen, waarvan als een der hoofdnummers voorkomt een dressuur van vijf leeuwen. Toen nu echter dit nummer slechts met een viertal leeuwen werd uitge voerd, scheen dit op de dieren onrustig te werken. Want nauwelijks bevond de temmer zich in de kooi, of er ontstond tusschen de leeuwen een hevig gevecht. In het circus zelf werd het aanwezige publiek door een paniek bevangen, zoodat ieder een goed heenkomen zocht. Vruchteloos trachtte de temmer door scho ten in de lucht aan het gevecht een einde te maken. Inmiddels schoot het geheele perso neel met ijzeren staven en pieken met vleesch te hulp; eerst na een kwartier wist men de vechtersbazen te scheiden. De temmer is bij deze vechtpartij niet verwond. VROUW DOOR GEMASKERDE MANNEN OVERVALLEN. Kranig verweer ondanks ven wondingen. Zaterdagnacht zijn gemaskerde inbrekers binnengedrongen in de boerderij van de al leenwonende 58-jarige landbouwster J. F. te P., in de buurtschap Huppel nabij Winters wijk. De vrouw, van wie bekend is, dat zij er warmpjes inzit, werd in haar bed overval len door een tweetal gemaskerde personen, die haar bloedend verwondden. Zij wist, zegt de Tel., zich evenwel dapper te verwe ren, ondanks haar verwonding, zoodat de in brekers een derde persoon, die waarschijn lijk buiten stond, te hulp riepen. Van dit oogenblik heeft de vrouw gebruik gemaakt en kans gezien de openstaande buitendeur dicht te doen en te grendelen, waarna ze nog meer alarm maakte. Zonder iets te heb ben ontvreemd en met achterlating van een masker en een rooden zakdoek, zijn de inbre kers verdwenen. Met een politiehond werd hef terrein en de omgeving afgezocht. Het onder zoek naar de daders duurt voort. KORTE BERICHTEN. Het standbeeld van Boerhaave te Leiden is thans geplaatst aan de Oegstgeesterlaan tegenover het Boerhaave-kwartier aldaar. Te Amerongen, waar hij eenige predik beurten zou vervullen, is Zondag, 69 jaai oud, plotseling overleden ds. H. J. Kou wen- hoven Dzn., geref. emer. predikant te Leiden. Te Gorinchem heeft in het stadhuis het Genootschap voor de geschiedenis der ge nees-, notuur- en wiskunde twee achtereen volgende dagen vergaderd. De actrice mevrouw Beppie de Vries zal op 23 October aan boord van de Staten dam van Rotterdam naar Amerika vertrek ken. Prins Hendrik is voornemens op 21 dezer een bezoek te brengen aan den aftre denden commissaris der koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan. t

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9