DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VOLKSUNIVERSITEIT. S. KROM. Ttaqdiik&ch Oveczicht MAAXDA® 9 YoveuHEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. .58uUentan 2e FILMAVOND „MENSCHEN OP ZONDAG" STOOMERIJ en VERVERIJ TEL. 1523 (3 lijnen) Onze naam waarborgt U PRIMA en VLUGGE AFLEVERING Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. n>o. 204 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VREDESBOND VAN DUITSCHE KATHOLIEKEN. Pater Franziskus Stratman over „Katholicisme en militarisme". De Vredesbonó van Duitsche katholie ken heeft Zondagavond een openbare zitting gehouden in het Heerenhuis te Berlijn. Op deze vergadering werd o.m. he„ woord gevoerd door pater Fran- ziskusaStratman, een geestelijke van ue Oide der Dominicanen, die een rede hield over „Katholicisme en milita risme". Het militarisme, aldus de pater, kan opgevat worden, ten eerste als gezmd- heidg en systeem, ten tweede als toe stand. Het militaristische systeem is een overheersching van de militaristi sche gedachte over de geheele linie. Uit den dienst aan het volk ontstaat een heerschen over het volk. De militaristi sche toestand bestaat in de overmaat van militaristische instellingen, die zich tot een nachtmerrie voor de gehee le wereld ontwikkeld hebben. De alge- meene dienstplicht werd in dienst ge steld van een politiek, die in geen enkel opzicht het welzijn van het geheele volk ten doel heeft. En ten slotte is het mili tarisme het werktuig geworden niet zoozeer van politieke, dan wel van eco nomische belangen, meestal zonder dat men het zich bewust is of het gemeld heeft. De tegenstand tegen de ontwape ning ligt nog meer bij de bewapenings industrie, dan bij de militairen. De spreker geeselde daarop scherp het internationale bewapeningskapita- iisme. Het Katholicisme moet zich daar tegen ten scherpste verzetten. In zijn geloofsbronnen en zijn geschiedenis vindt men wel de erkenning van een rechtvaardige en zoo noadig ook mili taire verdediging, doch de algemeene militaire dienstplicht is met name door Leo XIII en ten scherpste door Benedic- tuu XV verworpen. Ook vele kerkelijke demonstraties van den jongsten tijd berusten op de eischen van het klassieke pacifisme. Wanneer de Katholieken der wereld en met ten laatste die van Duitschland zich met gebruikmaking van alle hun ter be- schkking staande geestelijke en politie ke machtsmiddelen achter deze eischen stellen, zullen zij de kerk evenals hun volken belangrijke diensten bewijzen. De groote beproeving, die in militan opzicht in het algemeen en bewape ningsongelijkheid voor Duitschland in het bijzonder op dit oogenblik bestaat, moet ons volk ook dan overwinnen, wanneer de ontwapeningsconferentie te Genève in Februari a.s. tot geen n menswaardig resultaat leiden Duitschland kan zich onsterflijk en roem voor de historie verwerven, neer het van de gedwongen ontwape ning een vrijwillige maakt en d de bewapeningswaanzin te vernietigen, niet door eigen bewapening onherstel baar verloren doet gaan. De positieve waarden, die aan den militairen dienst verbonden zijn, kunnen en zullen op a aere wijze voor de gemenschap be houden blijven. O Na de verklaringen van Pater Strat man sprak mevr. Dr. Maaresch, Hofrat van het Ministerie van Onderwijs te Weenen over „De medewerking der vrouw aan den vrede tusschen de vol ken". De spreekster zeide o.a.: Het is in de eerste plaats de groote taak van den Katholieken vredesarbeid ook aan de v --ming van den wil tot een socialen en rechtvaardigen vrede tusschen de volken mede te werken. Dit doel wordt bereikt wanneer de werkelijke leer van Christus in haar beteekenis voor de so ciale samenhoorigheid der menschen en de ware volkenverzoening toegepast wordt. Vrouwen en moeders zijn als de draagsters en hoedsters van het jonge leven en erfvijanden van den volken- vermoordenden oorlog. De kerkgeschie denis kent vooral twee vrouwen, wier geheele leven vredesarbeid voor de menschen was: de Heilige Elisabeth van Thuringen en Catharina van Siena, de grootste vredesheilige van Italië, Laatstgenoemde heeft de elkaar vijan dige steden van Italië met elkaar en met den Paus verzoend en als bekro ning van haar arbeid den Paus uit zijn gevangenschap in Avignon naar Rome teruggebracht. Ook thans moet de vredesai'beid van de vrouw er naar streven eerst in eigen huls-en in haar directe omgeving liefde voor Christus te scheppen. In haar macht als moeder is het de jeugd een nieuw heldenideaal te schenken De be wuste arbeid der vrouwen en moeders in de liefde voor Christus moet geleide lijk tot een groote macht der liefde worden, welke het denken der volken en staatslieden in nieuwe banen dwingt. Na mevr. Dr. Maresch uit Weenen sprak de secretaris-generaal van den Vredesbond van Duitsche Katholieken Lenz over „Nieuw heldendom". Uitgaande van de woorden van Paus Benedictus XV over den wereldoorlog: „Deze menschenslachting, die nauwe lijks bij een cultuur van eeuwen geleden past", beschreef Lenz den modernen oorlog als onzinnig, onmenschelijk, on rechtvaardig in zijn oorsprong en af schuwwekkend in zijn middelen. De spreker trachtte daarop in het kort een ethisch-philosophische beschrij ving van het heldendom te geven. Het wezen van het heldendom is het „ver standige wagen voor het goede", een taak, die slechts mogelijk is voor den met verstand begaafden mensch, doch niet voor het dier en niet voor het kleine kind. Heldendom is een uiterste van dapperheid. Heldendom is niet een leven lang mogelijk, doch slechts onder zei'ere omstandigheden. Er bestaat geen „heldhaftig mensch". Ware heldendom is niet met den oorlog verbonden en in den modernen oorlog bijna onmogelijk. Dapperheid en heldendom uiten zich eerder, zooals reeds Socrates gezegd heeft, „tegen de gevaren der zee, tegen ziekte, tegen de armoede, tegen den wil der meerderheid en tegen de verlokkin gen van den lust". De spr. hield zich vervolgens bezig met den politieken toestand en besprak de beteekenis van het onder een bestuur brengen van de ministeries voor den Rijksweer en binnenlandsche zaken. Met grooten nadruk herhaalde hij, wat de spreker in de vergadering van het Partijbestuur van het Centrum tot de regeering heeft gezegd: het volk wil vrede, erkenning van de eigenschappen van andere volken en hun rechten en ee:. definitief afzien van militaristische geweldpolitiek." DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Sovjet-Russische troepen Chineeschen uniform? m Bij de gevechten om den Nonnibrug heb ben de Japanners 35 dooden en 146 gewon den verloren. De Japanners beweren, dat zij onder de lijken van de Chineesche soldaten ook Russen hebben gevonden. Binnenkort verwacht men de vormig van een onafhanke lijke regeering in Moekden. Russisch protest. Op verlangen van het commissariaat van buitenlandsche zaken heeft de Russische am bassadeur te Tokio bij de Japansche regee ring geprotesteerd tegen de beweringen, als zouden bij de gevechten om den Nonnibrug Sovjet-Russen in Chineesche uniformen zijn gevonden. De Sovjetregeering beschouwt dit bericht als een uitdaging. Te Dairen is Vrijdag een nieuw Japansch troepentransport van ongeveer 800 man aan gekomen. Zij zijn heden langs den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg naar Moekden op transport gesteld. Verdere troepen wor den verwacht. Japansche wapenzendingen naar de Kirinregeering? Het officieele telegraafagentschap van de Sovjet-Unie verneemt uit Moekden, dat het Japansche oppercommando een groot aantal wapenen en een hoeveelheid munitie naar de Kirinregeering heeft verzonden. De zending schijnt te bestaan uit 16 wagens met munitie, geweren, machinegeweren, mijnwerpers, en handgranaten en over het station Tsjangts- joen te worden gevoerd. Te Moskou heerscht groote verontrusting over deze militaire on dersteuning. Het Zuid-Mantsjoerijsche goe derenverkeer stopgezet, we gens nieuw troepentransporten. De directie van de Zuid-Mantsjoerijsche spoorbaan heeft het geheele goederenver keer op haar lijnen vanaf gisteren stop gezet. Deze maatregel wordt verklaard doordat het Japansche oppercommando rollend ma teriaal heeft opgeëischt ovor het vervoer van nieuwe Japansche troepen naar Noord- Man tsjoerije. Het stopzetten van het goederenverkeer op den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg zal voorloopig slechts drie dagen duren.^ Onlusten in Tientsin. Naar uit Peking wordt gemeld is aldaai van de Mantsjoerijsche hoofdkwartieren be richt ontvangen, dat te 1'ents.in, van lusten zijn uitgebroken. Nabij de Tanansche concessie aldaar heelt een Den de lan eenige honderden Chineezen aldaar de oohtie aangevallen. Om een uur gisteren- nlcEÏiu£n8dc gevechten waar- bii machinegeweren gebruikt worden. De Chineesche troepen zijn tot dusverre nog niet in den strijd betrokken; drie com- pagniën worden echtei gereed gehouden. De buitenlandsche troepen hebben in de concessies stellingen betrokken. Het Mants joerijsche hoofdkwartier, dat deze berichten zendt, voegt hieraan toe, dat de onlusten zijn ontstaan door Japansche opruiing. Chang Kai Chek verbiedt anti-Japansche demonstraties. De Chineesche regeering heeft Zaterdag een verordening gepubliceerd, waarbij de re geering alle anti-Japansche demonstraties verbiedt. Ook het uithangen van anti-Japan- sche plakaten is verboaen. Inbreuken op deze verordening worden met gevangenisstraf be straft. De verordening, die door Chang Kai Chek geteekend is, treedt onmiddellijk in werking. De Japanners rukken op naar Tsitsikar. Volgens een Russisch bericht uit Charbin hebben de Japansche troejjen de spoorbrug over de Nonnirivier Zondag weer hersteld. Zij zetten thans hun opmarsch voort. De Chineesche generaal Maa heeft bevel gege ven terug te trekken ten einde verdere bot singen te vermijden. Te Tsitsikar is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een ander bericht uit Charbin is generaal Maa afgetreden. Hij zou hebben verklaard dat hij niet meer in staat is den Japanschen opmarsch tegen te gaan. Een be vestiging van dit bericht is van officieel Chi neesche zijde nog niet ontvangen. De regeering te Moekden onafhankelijk van Nanking. De regeering te Moekden, die bestaat uit een regeerings-comité onder Yoean Sji Kai, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij Moekden onafhankelijk van de Nanking- regeering verklaart en alle betrekkingen met maarschalk Tsjang Hsu Liang verbreekt. Het comité neemt voorloopig het bewind over de provincie Moekden waar. Tegelijker tijd heeft een Chineesche prins, Koeng ge naamd, zich tot kroonpresident laten op werpen en zich een zetel en een bijzonder drakencostuum laten vervaardigen. Ernstige onlusten te Tientsin. Gister vonden te Tientsin ernstige onlus ten plaats. Een duizendtal gewapende Chi neezen beschoten verschillende openbare ge bouwen, o.a. het hoofdbureau van politie, het station en eenige regeeringsgebouwen. Aanvankelijk konden Chineesche militairen de bende terugdringen, doch toen de Chinee zen versterking kregen van ongeveer 2000 man, begon het gevecht opnieuw. De onlus ten duren nog steeds voort. De garnizoenen van de Fransche, Italiaansche en Amerikaan- sche concessies zijn gemobiliseerd. Een pantsertrein van generaal Tsjang Hsu Liang is op weg van Peking naar Tientsin. Een ge vangen genomen chinees, die tot de op standige bende behoort, zou hebben ver klaart, dat de opstand door Japanners zou zijn aangestookt, die een voorwendsel wilden hebben om Tientsin te bezetten. De Ja panners hebben geëischt, dat de Chineesche troepen zich zouden terugtrekken tot op een afstand van 2000 M. van de Japansche con cessie, toen deze eisch door de Chineesche autoriteiten werd afgewezen, begonnen de Japanners van hun concessie uit de stad te bombardeeren. De Japanners in Heiloen Kiang terug gedreven. Het Chineesche gezantschap te Berlijn deelt mede. dat volgens zoo juist ontvangen berichten.de Chineesche troepen de Ja panners in de provincie Heiloen Kiang heb ben teruggedrongen en hun eigen stellingen weer hebben bezet. ERNSTIGE ONLUSTEN BIJ DE GRENS VAN KASJMIR. 2000 Mohammedanen gearresteerd. De ernstige onlusten nabij de grens van Kasjmir hebben er toe geleid dat in totaal 201» Mohammedanen door Bntsche troepen ziin gearresteerd. Door een ongelukkig toe val werd een Mohammedaansche jongeman getroffen door een salvo van de lijfwacht van de Maharadja van Kahrnnr. Het gevolg van dit ongeval is dat heden door de Mo hammedanen een demonstratie tegen de dood van de jongeman zal worden gehouden. Men vreest dat dit aanleiding tot ernstige onlusten zal geven daar het dan juist een Hindoesche feestdag zal zijn. GRANDI NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Blijft er elf dagen. De Italiaansche minister van buitenl. zaken Grandi is naar het B. T. A. meldt, Zaterdag, vergezeld van den directeur- generaal van het ministerie van buiten landsche zaken Rosso en andere ambte naren, aan boord van de „Conté Grande" uit Napels naar Amerika vertrokken. Vóór zijn vertrek had hij, volgens V. D„ een langdurig onderhoud met Mussolini. Na een bezoek aan de opgra vingen te Pompei ging hij aan boord. Grandi zal 16 November in New York aankomen, zal elf dagen in de Ver. St. blijven en op 27 November weer naar Italië vertrekken, waar hij op 6 Decem ber weer te Napels zal aankomen. De Romeinsche bladen keeren zich tegen het pogen van zekere Fransche bladen om het bezoek van Grandi als onbelangrijk voor te stellen. Inzake de te houden besprekingen van Grandi te Washington schrijft de .Tribuna". dat het fascistische Italië het probleem van de schulden tusschen de staten ook gescheiden zou kunnen behandelen van de bevroren credieten, al moet erkend worden, dat het pro bleem dezer credieten een radicale op lossing eischt van de schulden tusschen de staten, teneinde te vermijden, dat men tot een regeling komt, die onmid dellijk weer moet worden herzien. DE ONLUSTEN OP CYPRUS. De residentie van de Brit- sche gouverneur in brand ge stoken. Van het eiland Cyprus wordt gemeld, dat onbekenden gisteren de residentie van den Britschen gouverneur te Samagusta in brand hebben gestoken. Het buitenverblijf brandde tot den grond toe af. Bij de vonnissen tegen de opstandelingen zouden verscheidene lei ders tot levenslange verbanning zijn veroor deeld. Ongeveer 400 opstandelingen zijn in totaal reeds tot verbanning veroordeeld. DE BESTOLEN INDISCHE VORST. Kent zijn eigen weelde niet. De diefstal van juweelen ter waarde van 120.000 gulden ten nadeele van een der Britsch-Indische gedelegeerden ter Ronde-tafel-conferentie, den mahara- jadhiraja van Darbhanga, blijkt naar het Hbld. weet te melden, Woensdag avond gepleegd te zijn in het Savoy- hotel, waar de Indische vorst op de zgn. millionnairsverdieping een suite bewoond. Voor het eerst sedert zijn aan komst in Londen waren dien avond zijn juweelen op de tafel in de slaapkamer blijven liggen. Anders werden ze steeds nadat de eigenaar ze had afgelegd weg gesloten. Het gestolene bestond uit knoo- pen, ringen en dasspelden met juweelen bebzet en een gouden sigarettenkoker. De Maharajadhiraja, die 25 jaar oud is, is het hoofd van de Maithil Brahma nen in Indië, hij is zeer rijk en heeft paleizen in verschillende Britsch-Indi sche steden. Darbhanga is de naam van een district en ook van de voornaamste stad er van; het strekt zich uit van de grens van Nepal tot aan de Ganges. Algemeen word. aangenomen, dat de vorst niet weet, hoeveel geld hij heeft. Meer dan een eeuw is het gewoonte ge weest alle inkomsten, die niet gebruikt behoefden te worden, in zilveren mun ten bijeen te zamelen, ze in koperen vaten te doen, en deze na ze te hebben verzegeld, in de uitgestrekte kelders der paleizen te plaatsen. Op deze wijze worden er elk jaar naar raming vijf millioen zilveren munten opgeslagen. Een bekend Britsch juwelier heeft den vorst eens een parelsnoer verkocht ter waarde van bijna 5K millioen gulden, welk bedrag hem in bankbiljetten en munten werd uitbetaald. op DONDERDAG 12 NOVEMBER, 's avonds 8 uur, in het A.B.T., (Liga-film van Robert Siodmak) met een interessant bijprogramma. Het publiek wordt beleefd doch dringend verzocht de kaarten zooveel mogelijk Woensdagavond van 7 tot 9 uur te halen aan het Speciale Loket in het Uitleenbureau van de Leeszaal. Hierdoor voorkomt men lang wachten op de andere uitleenuren. Wist U, dat onze le filmavond geheel uitverkocht was? Komt ook eens. Wij brengen U iets anders. tijen, waarbij zelfs de inrichting van den schouwburg gedeeltelijk werd ver woest. De voorstelling moest worden afge broken. Het toegesnelde detachement politie ontruimde ten slotte den schouw burg en arresteerde 70 personen. Tal rijke personen werden bij de vechtpar tijen gewond. ALS DE „DOODE" OP ZIJN BE GRAFENIS ONTWAAKT.... De N.R.Crt. geeft het volgende griezelige verhaal Te Boekarest is de koopman Vasile Schil ler op zijn begrafenis heel onverwacht ont waakt. De priester was net midden in zijn preek, toen de kist open werd gesmeten en de doode er bedaard uitstapte. De aanwezigen schrokken natuurlijk zeer en vluchtten uit de kerk. Toen de gemoederen al een beetje be daard waren, vroeg de ex-doode kleeren en ging per taxi naar huis. Den volgenden morgen verscheen de begra fenisondernemer en vroeg om zijn geld. Schiller weigerde te betalen, aangezien hij immers nog leefde en dus geen geld voor zijn begrafenis kon betalen. De ondernemer was zoo hupsch, dat hij den koopman be loofde om hem gratis te begraven, als hij eens echt zou sterven, mits hij nu alvast de rekening betaalde. Schiller weigerde dit ech ter ook, zoodat de heele zaak nu voor het ge recht komt. PROF. CALMETTE BESCHULDIGD. Incident in het tuberculose- proces te Lubeck. Bij de voortzetting van het zg. Calmette- proces te Lubeck stelde de advocaat dr. Frey naar het W. B. aan het Hbld. meldt voor, prof. Calmette door een commissie te doen verhooren. De verdediger van dr. Altstadt verklaarde naar aanleiding van dit voorstel, dat prof. Calmette zeer goed heeft geweten, wat men te Lubeck voornemens was te doen. Daarop volgde een scherpe woordenwis seling tusschen den advocaat dr. Wittern en prof. dr. Kolle. Weliswaar, aldus Wittern, ben ik niet de advocaat van prof. dr. Deycke, maar dit ont slaat mij niet van den algemeenen plicht van het fatsoen tegenover den tegenstander. Ik sta hier als vertegenwoordiger van een groot aantal ouders, die hun kinderen heb ben verloren of van kinderen, wier gezond heid ernstig is benadeeld. Daarom moet het eens worden gezegd, en ik sta in deze opvat ting niet alleen, dat de voornaamste schuldi- ge aan het geheele ongeluk te Lubeck prof Calmette is! Bij deze uitlating riep prof. Kolle luide en opgewonden door de gerechtszaal: Dat is ongehoord! Daarop antwoordde Wittern: Professor, u kunt u niet zoo verplaatsen in den toe stand der ouders, die hun kinderen zwaar hebben zien lijden. Wij hebben heden van een deskundige gehoord, dat hij bij een kind een proef met tuberculine had willen nemen, maar in het geheele lichaam geen gezonde plek had kunnen vinden om die proef te doen. Zoo hebben de kinderen geleden! Nu greep de president in, die dr. Wittern verzocht kort te zijn. Deze verklaarde daarop niets meer te zeg gen te hebben. Thans stond prof. Kolle op, die zeer op gewonden verklaarde: Ik moet er tegen pro testeeren, dat hier in de gerechtszaal wordt beweerd, dat prof. Calmette schuld heeft aan de ramp te Lubeck. Ik ben tegenstander van het procédé van Calmette, omdat ik het ondoeltreffend acht, maar ik ben overtuigd, dat het middel bij goede toepassing onscha delijk is. Ik moet constateeren, dat dr. Wit tern zich op een wetenschappelijk gebied heeft begeven, waar ik een dergelijk oordeel bij deze woorden sloeg Kolle met den vuist op tafel niet kan toelaten. VECHTPARTIJEN TIJDENS PREMIERE. Bij de opvoering van een tegen de Jezuieten gericht stuk. Vrijdag is naar V. D. meldt in een der schouwburgen te Madrid een tegen de Jezuieten gericht tooneelstuk voor de eerste maal opgevoerd. Onder een ge deelte van het publiek wekte het stuk groote verontwaardiging. Het kwam tot twisten tusschen kerksche en anti- kerksche groepen toehoorders, welke ten slotte ontaardden in wilde vechtpar- MEER DAN 500 NATIONAAL SOCIALISTEN GEARRESTEERD. - De nationaal socialisten hebben Zondag een plechtikheid ter herdenking van dooden gehouden. Er werd tegelijkertijd 'n vaandel ingewijd. De SA lieden uit Koningsbergen waren in uniform verschenen. Na de vaandel wijding hield het Rijksdaglid Koch een herdenkings rede, welke door de Schutzpolitie liet onder breken. Alle aanwezigen, meer dan 500 na tionaal socialisten werden met vrachtauto's naar het politiepresidium overgebracht. Na dat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, konden zij huiswaarts gaan

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1