ZOO OUD ALS GIJ U VOELT goede vangst voor de amsterdamsche rechtbank. A. K. bergen. De juweliersfirma Citroen in de Kalver- straat te Amsterdam kreeg op den eersten October bezoek van twee vreemdelingen. Zij wenschten broches te koopen met edelge steenten bezet. Vele van deze waardevolle arti kelen werden aan de dame en den heer voorge legd, maar tenslotte werd toch geen keus ge- jnaakt. Eenigen tijd na hun vertrek bleek, dat ee„ der broches was verdwenen. gen dergelijk bezoek werd ook gebracht, ver moedelijk door dezelfde vreemdelingen, een pool en een Russin bij de firma Begeer in de Leidschestraat. Daar kregen zij geen kans hun slag te staan. Het onderzoek van de politie leidde tot geen gunstig resultaat. De dame en de heer waren over de grens verdwenen. Het kwam der politie echter ter oore, dat deze vreemdelingen vermoedelijk in de hoofd stad waren teruggekeerd. Gistermorgen zijn zij benevens nog een Rus in hun hotel gear resteerd. De politie gelooft met deze aanhou ding een goede vangst te hebben gedaan. De Pool en de Russen werden door beide firma's herkend. Ook reisden zij op valsche paspoor ten en het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze man en vrouw internationale dieven zijn. Wat de derde aangehouden persoon betreft, ge looft men dat hun niets ten laste is te leggen. Hij reist op een goede pas, maar behoort wel tot de bekende international^oplichters. Bij fouilleering is niets bijzonders op hen ge vonden en zij ontkennen dan ook zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Gistermiddag te omstreeks vier uur is op de flesschenfabriek te Zwijndrecht de autogeen- lasscher Spits van de firma Penn Bauduin uit Dordrecht van een 10 meter hooge steiger ge vallen. Hij is in stervenden toestand naar het diaconessen-ziekenhuis te Dordrecht overge bracht ,waar hij later aan de gevolgen is over leden. FRAUDE. De boekhouder-kassier M aan de gasfabriek te Woerden is gistermorgen gearresteerd, in verband met fraude in het beheer. Da onregelmatigheden da teeren reeds van eenige jaren terug. De verduisteringen bedragen in totaal 'f 6000. M. heeft een volledige bekente nis afgelegd. EEN „SMOKKELKONING" AANGEHOUDEN. Te Aken is een in Eupen (Nieuw- België) wonend smokkelkonir.g gevan gen genomen, die aan het hoofd van een wijdvertakte smokkelorganisatie stond, meldt de „Limb. Koerier". Hij wordt er ook van verdacht, óe eigenaar van de gepantserde smokkel auto's te zijn, die o.a. eenige malen de Nederlandsch-Duitsche grens zijn ge trasseerd. NEDERLAND EN DE VER. STATEN. Gratis visum. Van 1 Januari al zullen Nederlandsche onderdanen, die in de termen vallen voor het verkrijgen van een visum voor oelating in de Vereenigde Staten, dit visum gratis ontvan gen. Dit geldt niet ten opzichte van Nederland sche emigranten, die de bestaande heffing van tien dollar moeten blijven voidoen. Amerikaansche "mrgers behoeven voor toe- tating in Nederland van dien datum af geen Nederlandsch visum meer. OUD-DIRECTEUR VAN DE MIDDELBARE KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER OVERLEDEN. Heden is overleden dr. L. Vuyck, oud-direc teur der Middelbare Koloniale Landbouw school alhier. Hij was 1 Nov. 1862 te Dordrecht geboren. EEN NIEUW KWARTETSPEL. Uitgave van de Vereeniging „Nederlandsch fabrikaat". 't Is wel goed gezien van de vereeni ging „Nederlandsch fabrikaat" om juist nu met een nieuw kwartetspel te komen: immers de avonden zijn lang, het jonge volkje, dat zich in hoofdzaak met dit spel zal vermeien, is meer thuis dan anders, en er is dus nu de meeste kans, dat bereikt wordt het doel, dat met de uitgifte van dit spel is nagestreefd, n.J. dat het opgroeiend geslacht spelender wijze op de hoogte zal komen van net- geen in ons eigen land wordt gefabri ceerd. Het daartoe nu ter hand genomen middel lijkt ons zoo doeltreffend en daarbij zoo voor de hand liggend, dat h-. eigenlijk mag verbazen dat men niet reeds veel eerder op dit idee is gekomen Een tiental firma's hebben aan het totstandkomen van dit spel medege werkt, n.1.: N. V. Papierindustrie Nestel- roy te Amsterdam, N. V. Mij. tot expl. van bruinkoolvelden Carisberg"- te Treebeek (L.), N. V. Kon pellerij „Mer- curius" v.h. Gebr. Laan te Wormerveer, N. aV. Eerste Nederlandsche riiwiel- en machinefabriek v.h. H. Burgers te Deventer-Roermond, N.V. Sallandsche v oerzeil- en linoleumfabriek te Han- (O.), N.V. Rubberfabriek Vrcdestein N v^duipen, Sluis' Biskwiefabrieken ceutï -^ Deventer en N.V. Kon. Pharma- n,ai fabrieken v.r. Brocades, Sthee- A1 (lp? rrmaC'a le MePPel- renut-iti.,6 rma's genieten een wereld- onz6 jor.èpv°0(lat het g06d zal ziin alS' haar prorliw0 °ok me* 1)81,6 nani n tn dan naTr w ln vertrouwd raken. Wat reeren »rvL Een zal leiden tot prefe- v-cemden bodem°V€n fabrikatfen van seS\ïarterXne0ïking van ireerdere f ma's we-den ri6Ii met weer and"re gc'roffen voorbereidingen zullen verschijnen deze wel sPoedig kaï" enedèrbetrokkenerr ndS-h fabrl" -et haar nieuwe X/a^dSIT8 DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Een protestvergadering van De Vrijheidsbond tegen de jongste raadsbesluiten inzake de winkel sluiting. Gisteravond hield in een der zalen van „American" de afdeeling Amsterdam van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond, een protestvergadering tegen de besluiten van den Amsterdamschen gemeenteraad inzake de winkelsluiting. De voorzitter van de Ver. van Amst. Win keliers, de heer J. M. J. Levisson, behandelde de Zaterdagavondsluiting te 10 uur Hier is niets tegen, aldus spr., als de belanghebben den het eens zijn. Doch inzake de consump tiezaken heeft de Ver. van Amst. Winkeliers geadviseerd dat 10 uur te vroeg is om op Zaterdag te sluiten. Onder consumptiezaken wilde spr. niet de slagerijen en kruideniers zaken gerangschikt zien. Op Zondag wilde spr. den verkooptijd uitgebreid zien, daar 40 pCt. van de weekinkomsten des Zondags ontvangen worden. De sluiting op Zondag zal een ware op stand onder de winkelieis ontketenen, aldus riep spr. uit. Fel kantte de heer Levisson zich tegen de sluiting van de winkels op Dinsdagmiddag. Dit besluit zal ook invloed hebben op het expeditie-bedrijf, banken, de fruitmarkt etc. Indien deze verordening wet in kracht van gewijsde zou worden, wil ik dit, aldus spr., een misdaad in het kwadraat noemen. Iedere middenstander is verplicht mede te werken om deze winkelsluitingsverordening ongedaan te maken. Een petitionnement is in voorbereiding, om ook het publiek zijn stem te doen hooren inzake deze worgwet. Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en den Amsterdamschen gemeenteraad, her innerde er aan, dat hij in de Tweede Kamer de winkelsluitingswet onlogisch, onpractisch en niet opportuun had genoemd. Voor deze materie is een algemeene regeling onmoge lijk, de groote stad kan niet op één lijn met het platte land worden gesteld. De locale verordeningen, die na goedkeuring door de Kroon, wetskracht kunnen krijgen, kunnen de wet niet goed maken. De sluiting op Zondag behoort geregeld te worden in de Zondagswet. Met den con sument is bij de Zondagssluiting geen oogen- blik rekening gehouden, er is bij de wet en de verordening slechts rekening gehouden, er is bij de wet en de verordening slechts reke ning gehouden met de belangen van den winkelbediende en den venter. Waarom moet de kleinv winkelier, die geen personeel heeft, Dinsdagmiddag siuiten? Met de vrijheid is het in Nederland toch wel heel akelig gesteld, riep spr. uit. De middenstand heeft teveel bestaan uit zoete jongens. Laat de middenstand wakker worden en een eenheidsfront vormen. Protesteert in Den Haag tegen de winkelsluitingsverorde ning van den Amsterdamschen Raad. SURSEANCE VAN BETALING. Verleend aan de Gooische Bank. De Amsterdamsche rechtbank verleende voor- loopige surseance van betaling aan de Gooische bank te Bussum. Tot tijdelijk bewindvoerder werd benoemd mr. F. W. S. H. Oldewelt te Amsterdam. Op 10 December zal de stemming over de definitieve surseance worden gehouden. bestond; het ensemble overtrof de veiwach- Dénder leiding van den eigen dirigent, de heer P. Pranger, voerde de Harmonie een viertal stukken uit op n zeer lofwaardige wijze, 't Was 'n goed klinkend beschaafd spel waarin te hooren was, dat de dirigent van het korps een muzikaal persoon is. Voor het koor is het jammer dat het leden tal niet grooter is, vooral meer bassen en te noren zou men wenschen. Zooals het koor nu gevormd i8 bereikt Brands al heel wat, maar men zou nog heel wat anders kunnen £ev6Ij> ®^n zou de vleu gels wijder kunnen uitslaan wanneer het koor grooter werd. Moge het eenmaal zoo wordenA. K. JAC. JANSEN De filmfabriek „Electra te Rotterdam is bezig met het vervaardigen van een „Vara- film", de eerste geluidsfilm, die niet alleen door Nederlanders wordt opgezet, maar ook in Nederland geheel wordt gemonteerd Het werk zal vijf kwartier duren. De te Bergen wonende componist Jac. Jansen ontving de vereerende opdracht bij genoemde film de r1" ziek te schrijven. mu- £cmd: w Jmih&OUUX DE UITVOERING DER TARWE- WET. De Tarwe-organisatie voor Groningen en Drente heeft vergaderd en verslag uitge bracht, waaruit bleek: lo. dat veertig procent van den ouden oogst werd afgekeurd en dus door de boeren voor niets een jaar lang was bewaard in hoop op de Tarwewet; 2o. dat de boeren voor de zestig procent goedgekeurde tarwe een gemiddelden prijs van 11.31 hebben ontvangen; 3o dat de onkosten die door de geweste lijke organisatie gemaakt zijn, 1.33 pér 100 goedgekeurde tarwe hebben bedragen; 4o. dat de ontvangsten hebben bedragen 13.29 per 100 K.G. goedgekeurde tarwe; 5o. dat gereserveerd-is 0.65 per 100 K.G. goedgekeurde tarwe. fiimnieum DOOR DE STOOMTRAM OVERREDEN. Dinsdagavond werd de heer H. de Groot te Nieuwe Pekela door de stoomtram aangereden en zwaar gewond. Gister is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. DE OVERVAL IN DE LAAN VAN NIEUW OOST-INDIE TE 'S-GRAVEN- HAGE. Het is de Haagsche politie gelukt den twee den verdachte van den overval aan de Laan van Nieuw Ocst-Indië te 's-Gravenhage te ontmaskeren. Zooals men zich zal herinne ren, hebben twee mannen op 5 dezer ge tracht, met gebruikmaking van een alarm pistool, een winkelhoudster aan de Laan van Nieuw Oost-Indi geld af te persen. Verdacht van deze poging tot diefstal is in den loop der vorige week een buffetbediende aange houden. Er is echter komen vast te staan, dat de tweede dader, een 20-jarige slager, zonder vaste woonplaats, moest zijn. Deze had zijn identiteit steeds zorgvuldig verbor gen gehouden, ook voor zijn „compagnon", hen rechercheur en een inspecteur van de Haagsche recherche hebben te Rotterdam echtei kunnen vaststellen wie hij eigenlijk was. Het bleek, dat hij te Deift reeds was gearresteerd wegens rijwieldiefstal en dat hij later naar Ede was overgebracht, waar hij door een garnizoenscommandant ter zake Van c!jertie werd gezocht. Gisteren is hij van fc.de naar Den Haag overgebracht. Bei de verdachten hebben, na verhoor, bekend Z l u-n ze P°glng tot diefstal te hebben schuldig gemaakt. 3iiuist m Wetenschap Gisteravond in de „Rustende Jager" de eerste uitvoering van dezen winter der Koor- vereeniging „Bergen". Brands, de dirigent van het koor liet zingen „de Kinderkruis tocht" van Bonset, het werk waarmede men j.1. zomer op den zangwedstrijd te Heiloo een eersten prijs verkreeg. Den uitmuntenden in druk die men er toen mee wist op te roepen kon men ook gisteravond wederom bereiken; het werd zeer mooi gezongen, evenals .•.Adeste" van Otto de Nobel en „Droome- kind" van Wierts. In „Droomevrouw", koor van Olman, gaf men den inhoud zeer goed weer, maar de zuiverheid was niet altijd aan wezig. Uitstekend daarentegen het eenvoudi ge, melodieuse „Kerstlied" van Brands, 'n appart complimentje voor de sopraan die de korte solozang en het Trauergesang van Blummer. Met Bergen's Harmonie, die wel willend medewerkte zon; men tenslotte „Die Mühle im Schwarzwald" van Eilenberg. Mocht men eenigzins bevreesd zijn dat het orkest het koor zou overstemmen, al spoedig hoorde men dat er voor die vrees geen reden MET BYRD AAN DE ZUIDPOOL. PARAMOUNTFILM. Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken. Augustus 1928. Twee schepen verlaten de haven van Hew-York, met bestemming naar Dunedin in Nieuw-Zeeland. Het zijn de „City of New-York" en de „Eleanor Billing", die het enorme materiaal van de Byrd-expedi- tie naar de onbekende gebieden van het uit gestrekte Zuidpool-Eiland zullen transpor teéren, zoowel als de drie vliegtuigen, die voor de vlucht naar de Zuidpool en voor ver kenningstochten gebruikt zuilen worden. Kort daarna arriveerde de „Sarsen", die admiraal Byrd en zijn 41 metgezellen aan boord heeft. In Dunedin worden de-laatste voorbereidin gen getroffen, en in December verlaat de „City of New-York" de bewoonde wereld, op weg naar Antarcita. Byrd heeft zijn keus laten vallen op het Ross-land, aan den voet van de groote IJsbarrière, waar hij zijn win- terbasis wil inrichten. Binnen weinige dagen heeft -men er een dorp gebouwd van houten hutten, diep in de dikke sneeuwlaag ingegraven. Er zijn woon huizen en machinekamers, verbonden door een onderaardsche gang, die tevens als pro visiekamer dienst doet, een ingegraven han gar voor de vliegtuigen, en een radiostation. Op 28 December heeft de plechtige doop plaats van „Klein-Amerika" zooals de com mandant de nederzetting genoemd heeft, wel ke niet ver verwijderd is van de plaats, die Amundsen in het jaar 1911 voor zijn over wintering uitkoos. Januari—Maart 1929. De vliegtuigen zijn gemonteerd en de vluchten beginnen boven de bergen en de nog niet in kaart gebrachte streken. Talrijke geografische en geologisch ontdekking worden gedaan. Gedurende deze- periode steekt een ontzettende sneeuwstorm op, die het vliegtuig verwoest waarmede Lar- ry Gould en eenige anderen een reis naar de Rockefeller Mountains maken. Nadat de storm na eenige dagen is gaan liggen snelt Byrd zijn makkers te hulp; na veel moeite slaagt hij erin allen weer behouden in Klein- Amerika terug te brengen. April—October. De winter valt in. De vreeselijke lange Poolnacht die zes maan den duurt. Onder Byrd's kameraden bevinden zich We twee bekwame piloten Balchen die de commandant op zijn oceaanvlucht vergezel de, en June, en de film-operateurs Rucker en Vanderveer, door Paramount aan de expedi tie toegevoegd. De verkenningsvluchten en de expedities per hondensleden nemen een einde. Het leven van de expeditie ligt stil. De mannen brengen hun tijd door met lange dis cussies, en met het herstellen en vervaardi gen van kleeren voor het volgend seizoen. Het is thans onmogelijk om zich op eeni gen afstand van de woning te verwijderen. In dc stikdonkere woestijn van ijsblokken eri ver raderlijke spleten zou men zoo goed als zeker een ongeluk krijgen of verdwalen. Slechts de radio is het communicatiemiddel dat de op- geslotenen in hun grafkelder verbindt met de buitenwereld. lederen „avond" wordt met spanning gewacht tot de marconist de nieuw ontvangen berichten komt voorlezen. Eindelijk echter komt de zon weer terug. Men gaat nu toebereidselen maken voor de groote vlucht naar de Zuidpool. De 28ste November is eindelijk alles gereed, en Byrd, Balchen de piloot, June als radioman en Mc- Kingley als fotogrard starten voor hun groo te waagstuk, de vlucht over den Pool, een af stand van 2.500 kilometer, die zij in 20 uur afgelegd moeten hebben. Ondanks verschrik kelijke moeilijkheden, ondanks gevaren en stormen, slagen zij erin hun doel te bereiken en binnen den uitersten tijd weer behouden iu Klein-Amerika te landen. Het is een groote voldoening voor hen, en een dag van glorie voor hun Stars and Stripes. JanuariMaart 1930. Na nog een aantal vluchten weer interessante en belangrijke nieuwe ontdekkingen oplevert, verschijnt de „City of New-York" en Byrd en zijn mannen Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de or ganen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke gewrichten en spieren, urinestoornissen, aanvallen van duizeligheid en soortge lijke klachten zijn te ernstig om ver waarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergiftige onzui verheden behoorlijk uit het bloed ge filtreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of water zucht Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizen den dankbare gebruikers gelukkig ge maakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. schepen zich in, hun geheel e kamp met radio en vliegtuigen achterlatend. De 10e Maart bereikt het schip, na een moeilijke reis door het pakijs de haven van Dunedin. In het ontroerende drama „Met Byrd aan de Zuidpool" kan men zien welke moeilijkhe den, welke gevaren en angsten deze mannen doorstaan hebben, hoe zij leefden in hun vrijwillige afzondering, en hoe zij in het be lang van de wetenschap hun grootsche en heldhaftige daden verrichtten. Het is een prachtig gedocumteerd film werk, tot stana gekomen met behulp van de technisch perfecte filmapparaten die onze eeuw ten dienste van een ontdekkingsreiziger kan stellen. 3'ifdschdftm Panorama heeft een interessante beschou wing van ing. J. T. M. de Wijs over Eskimo damesmode, welke bijdrage door vele aardige foto's ge/llustreerd is. Caty Verbeek schrijft over den Spaanschen vorst van den dans Vi- cente Escuaero. De tooneelmedewerker be spreekt „De Despoot" van de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel". Bij vele fraaie opna men bespreekt J. A. Ankel de geschiedenis van de Duitsche Zeppelinballons. Er zijn no vellen van Jayus Fitvelle, van Kenneth Inns en van Moray Dalton. Van de afbeeldingen noemen wij die van een openlucht Aula in Amerika, van een motor-school voor dames in Berlijn, van een inzending op de orchi deeën-tentoonstelling, van de Nederl. Ther- o-Chemische fabriek, van de Brusselsche Ma- girusladder, die 42 Meter hoog is, van fraaie natuuropnamen uit Azië, benevens eenige mooie kieken op vreemde landen en volken betrekking hebbende. Kie-ke-boe, het bekende kinderweekblad, brengt weer een reeks nieuwe avonturen van den held van het tijdschrift en Johanna Kui per vertelt van eenige kinderen, die uit straf voor hun stoutheid met Sinterklaas in de zak naar Spanje moesten, een echt griezelig ver haal. D. Mendels vervolgt haar vertelling van een prettigen Zondag. Er is een aardig versje van de redactrice, mevr. Cramer— Schaap en F. Reitman leert den kleuters een leeuw van karton maken. Het maandblad Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, heeft een sprookje van T. Baer van Hemmersweil, „De Feeën-opstand", met illustraties van F. Lorioux. Jac. Bleeker ver haalt het geheim van het oude kerkje. C. Wil- keshuis beschrijft Padestoelen. Er is weer een brief van een zwarte taks aan een witte poes en Elisabeth KnuttelFabius verhaalt wat er achter tuinmuur no 15 te zien is. Truus Versteeg geeft bijzonderheden over haar avonturen toen zij met de „Meeuw" op avontuur uit was en verder zijn er o.a. ver halen uit Indië, een antwoord van de witte poes, die blijkbaar p.o. terug geschreven heeft, een vertelling over een onverschilligen jongen, nog meer bijzonderheden over hei; ieven der paddestoelen en verder de gewone aardige rubrieken. „De Huishouding", tijd schrikt voer de moderne huisvrouw. Het laatst verschenen nummer van „De Huishouding", tijdschrift voor de moderne huisvrouw, opent met een bijdrage van de redactriee van het blad, mej. ae Holl, „Bezuiniging", een onderwerp, dat in dezen tijd alleszins de moeite van het bespreken waard is. Want juist in den winter opent zich, aldus schrijfster, voor de huisvrouw een ruim veld, waar zij haar talent voor zuinigheid en spaarzaamheid in zichzelf ontdekken en ontwikkelen kan. Het volgende artikel brengt ons mej. Amesz in een nieuwe rubriek „Versierkunst". Zr. La Cha- pelle is weer aanwezig in een van haar leerzame artikelen Verpleging in het huisgezin". In „Voeten en schoeisel geeft mevr. BondamDrost eenige goe de raadgevingen voor het onderhouden van dit zoo onmisbare klaedingstuk. terwijl Anny Oldenziel door middel van aaidige illustraties helpt bij het ver vaardigen van onze St. Nicolaas-sur- prises. Vervolgens dr. van der Laan in „Hoe leer ik visch kennen" en mej. Heuvel in haar nuttige iubriek „Maak uw pationen zelf". De reek- bijdragen wordt besloten met „Keukenpraet" van mej. de Holl en een aardig prijsraadsel, d&' het vernuft der lezeressen weer eens op de proef komt stellen. „Het Vliegveld". De November-aflevering van het maand blad „Het Vliegveld" opent met een redac- üoneele beschouwing naar aanleiding van de DuitschlandZ.-Amerika-vaarten van de „Graf Zeppelin", terwijl L. Bouman, de chef van het vliegveld Walhaven, over persoonlij ke ervaringen met brandbluschapparaten in het luchthavenbedrijf schrijft. In een fraai geïllustreerd artikel, getiteld „Uit de Val schermwereld" worden de nieuwste para chute-ontwerpen besproken en evenzoo, hier op volgend, de lezing van prof. Piccard over I diens stratosfeer-ballonvaart. De militaire vlieger, Jhr. G. Sandbergh, vervolgt zijn hoogst instructieve reeks „Uit de praktijk van het vliegen", terwijl mevr. Roosje Köhler een voortzetting geeft van het dagboek-relaas van haar Indië—Holland-luchtreis. Verder bevat het nummer, dat weer rijkelijk is geïl lustreerd, de gewone vaste rubrieken. Fotografie. De Fo-Ki-Bode, een tijdschrift ten dienste van alle beoefenaars der fotografie en cine matografie brengt een interessant October- nummer met tal van belangrijke raadgevin gen aan amateur-fotografen en vele mooie voorbeelden van welgeslaagde kieken. Vanaf Januari '32 zal de Fo-Ki-Bode maandelijks verschijnen onder redactie van de heeren Mol en Duclaer, bij Seyffardt's Boekhandel te A'dam. De Wandelaar. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Nov.- aLevering van „De Wandelaar", maand blad, gewijd aan natuurstudie, natuur beschermer, heemschut, geologie, folk lore, buitenleven en toerisme. De bekende senator Henri Polak trekt te velde tegen de ontluistering van ons landschap, dat men hoe langer hoe meer van de prachtige molens gaat be- rooven. Jan R. Th. Campert besluit zijn serie artikelen, waarin hij zich zoo geestdriftig heeft uitgelaten over het mooie eiland Walcheren. Door Mathias Kemp worden wij geleid na^ir het ver maarde gebied van Tegelen, waar d® grond belangrijke fossielen bevat. Jb. v. d. Peppel is de eerste, die op Neder landsch grondgebied haviken heeft ge fotografeerd; van dit heugelijk feit geeft hij een fleurig relaas C. A. Kruis schetst op zijn beurt de bekoringen, die er van het diluvium uitgaan, terwijl A. Joman aandacht vraagt voor een paar interessante hout- zwammen. Dat het land van Zevenhui zen (prov. Groningen) in botanisch op zicht boeiend is, wordt ons duidelijk ge maakt door G. A. van Schaik. J. H. Brinkgreve vraagt aandacht voor het fraaie Vecht-landschap en inzonder heid voor Over-Holland, A. C. de Koek voor den sterrenhemel in November en W. van Harencarspel voor de goud vink, de kooivogelvangst en de bescher ming van zeldzame vogels. Er is weer een uitgebreide rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhisto risch allerlei) waarin o.a. de redacteur, Rinke Tolman, stil staat bij het vogel leven in onze jaarbeursstad. Ook aan het illustratieve gedeelte van de aflevering is weer zeer groote zorg besteed: talrijk zijn de foto's en teekeningen, die tusschen den tekst zijn g.-strooid. MaMkcicfUeit DE KAASMARKT. ALKMAAR, 20 Nov. 1931. Op de heden gehouden veiling varen aangevoerd 112 sta pels, wegende 116307 K.G., waarvan de prij zen als volgt: Fabriekskaas: 48 stapels Klei ne 28; 7 stapels Commissie 28; Boeren kaas: 1 stapel Kleine 29 23 stapels Com missie 28. Alles met rijksmerk. Handel vlug. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 20 Nov. 1931. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 672 H.L.'s aangevoerd, als: 132 H.L. gerst chav. 5—7.50; 246 H.L. haver 7—8.25; 72 H.L. boonen, w.o. bruine boonen 1518; citroenboonen 26—27; duivenboonen 10.50—12; witte boonen 15—25; 10 H.L. geel mosterdzaad 17.75; 5 H.L. kar- wijzaad 23; 3 H.L. blauwmaanzaad 20 28; 204 H.L. erwten, w.o.: groene erw ten: kleine 8—15 en groote 2832; grauwe erwten 20—44vale erwten 30 35. Alles per 100 K.G. Handel goed. BBROEK OP LANGEND1JK, 20 Nov. '31. Langendijker Groentenveiling. 6400 stuks Bloemkool, les. f 3.80—6.20 2e s. ƒ0.90 1.50 per 100 „tuks; 2650 K.G. Peen 2.90—3.30, Kleine Peen 0.90—1.20; 20000 K.G. Roode Kool 0.90—2.60; 17000 K.G. Gele Kool 0.70—1.60; 2200 K.G. Witte Kool 0.60; 18200 K.G. Deen- sche Witte Kool f 1 1.80; 3000 K.G. Uien, Uien 5.205.40, Grove Uien f 5.105.40. Drielingen f 5.20—f 5 30, Nep f 9.70; 550 K.G. Bieten 0.70— 'f 2.20; 2200 K.G. Aardappelen: Friesche Borgers 3.90—4.10, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE. 19 Nov. 1931. 14200 K G Uien, Gele Nep 8.40, Drielin gen f 5— f 5.30. Uien 5.105.30. Grove Uien 5.20—5.30; 2600 K G. Peen 3.10 3.40, kleine Peen f 1 301.50; 10600 K G. Roode Kool 0 60— f 2.40; 4000 K G. Gew. Witte Kool f 0.60; 11600 K.G. Deen- sche Witte Kool 1.10—1.50; 2800 KG. Gele Kool 0.902. alles per 100 K.G.; 1600 stuks Bloemkool 3.804.70 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 19 Nov. 1931. Roo de Kool (kale) 0.901Drielingen f 5 f 5.20; Lüen 5 205.60; Grove Uien 5.10—5.50; Peen 170; Peen (kleine) f 0.90. Aanvoer: 475 K.G. Roode Kool; 89"5 K.G. Uien; 225 K.G. Peen BOVENKARSPEL, 19 Nov. 1931. „De Tuinbouw". Heder. besteedde men voor: Bloemkool le s. f 3.508.50, 2e s. 1.50 f 4.50, 3e s. 1.20; Roode Kool 0.60 1.50: Witte Kool 0.70; Gele Kool 0.80; Uien 2.45. ZWAAG, 18 Nov. 1931. Veiling Bangert en Omstreken. Slaboonen 62—75; Snij- boonen 59—66; Druiven 38—50; Comtes 13.90—17; Winterjan - 6.80— 12; Giese 10— f 13.20; Gratiool 8 8.20; Nova 14- 25; Bergenot 5 20- 7.70; Soldat 2739; St. Germaan 10.60f 10.80; Present van Engeland f 18— f 29; Goudreineite f 11—20.70; Zoete appels 8—16; Bloemkool f 3— 7; Wortelen 3.50- f 5; Uien f 3.40- 4.60; Spruiten 4.30—10 en Witlof 1825.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11